Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Černající dno

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Černající dno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 17:59 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mtbuko
Tak nějak to vidím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 17:29 Muž mtbuko [0] - RostlinyRe: Sid
Rastlinky som uz neplanoval, chcel som nech sa toto rozrastie a dno by som chcel casom pokryt kobercom z Aegagropila linnaei.. Ale tak asi este nieco kupim..

A k tomu svetlu, ak som to spravne pochopil ja tej riase teda dodavam akurat to spravne mnozstvo svetla, kedze v tieni nerastie a kde dopada svetlo aj na rastlinach rastie.. Pochopil som to spravne ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:57 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mtbuko
...Nejako mi to nedava zmysel, lebo som sa docital ze rozsivky su pri slabom osvetleni, ale toto je len tam kde dopada svetlo...
To s tím slabým osvětlením se sice neustále omílá, ale skutečnost je poněkud jinší - rozsivky potřebují k životu především dostatek křemičitanů a nemají rády intenzivní světlo. (Což není totéž!) Proto se jako jedno z možných opatření k jejich likvidaci doporučuje zvýšit intenzitu osvětlení. :-)

A vaše zkušenost to do jisté míry potvrzuje: i ve vašem akva rostou jen tam, kde dopadá světlo. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:54 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: mtbuko
Kytek tam teda zrovna moc nemáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:50 Muž mtbuko [0] - RostlinyRe: solik
No ja mam vyzivne dno pod tym bielym strkom. Hnojenie by som nechel pridavat, rastlinky idu pekne celkom, len ta Egeria na svetle je divna aj Bacopa. A to si myslim ze mam slabe osvetlenie. Neviem kde je problem..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:30 Muž sollik [257] - CichlidyRe: mtbuko
Nevím jestli jsou to rozsivky či co je to za šmejda, ale mě pomohlo až zasázení velkého počtu stonkovek a hnojení PMDD + CO2. Kytky pak jely tak rychle, že je to nestíhalo porůstat a časem to vymizelo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 13:24 Muž mtbuko [0] - RostlinyRe: Sid
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nejako mi to nedava zmysel, lebo som sa docital ze rozsivky su pri slabom osvetleni, ale toto je len tam kde dopada svetlo. Aj na kameni aj na Egerii densa ( vid foto ). Egerii sa v tieni dari.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 12:30 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mtbuko
Hnědá řasa - rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 12:11 Muž mtbuko [0] - Rostliny – Riasa ?
Fotka k příspěvku Zdravim, mam problem s bielym dnom, zacina tmavnut, zjavne to je riasa, lebo ako je vidno na fotke tak sa vytvara na strku ktory je vystaveny svetlu. Pod anubiasom a vzadu pod kamenom je cisto biele, takisto vsade kde je aspon trochu tien tak je dno biele a inde naopak. Osvetlenie mam T5 8W 6500 K, do reflektora som pridal este alobal, na akva mam sklo a hned na tom polozene svetlo, neviem ci to moze byt tym ze je dost blizko od hladiny. Akva 25 l, vid moju prezentaciu. Dakujem za rady
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:46 R Muž romant [27987] Re: MajkaK
Čím víc tam přidáš tzv. rychle rostoucího plevele, tak tím míň budeš toho dna muset odebírat. Tu operaci, jistě můžeš provést za plnýho provozu. Prostě v místech kde nejsou rostliny odebereš.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MajkaK
Nestačilo by opatrně odsát, když už jste se pro tohle řešení rozhodla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:28 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Děkuju všem. Udělám kompromis. Uberu trochu dno a přidám světlo. :) A jak tedy ubrat? S krevetkami v nádrži? Nebo celé proprat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MajkaK
V nádržce, o níž jsem psal, jsem dno od založení, (tj. zhruba 7 nebo 8 let), neodkaloval.
Jen tam, kde se kvůli porostu rostlin dostanu, 1x týdně při výměně 50% vody odsaju s povrchu dna detrit, který se tam usadí.
"Srnčí hřbet" + objímky s klasickými žárovkami bylo svého času z hlediska bezpečnosti určitě nevyhovující, přesto celkem standardní osvětlení akvárií.
I dnes se podobná osvětlovací tělesa domácí výroby sem tam používají, ovšem s moderními kompaktními zářivkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:09 Nobody Re: MajkaK
Odkalování jde.Odkalovat zvonem(vyšší),průtok řídit prstem na hadici.Písek klesá,nečistoty se odsají.Je fakt,že je to zdlouhavé a pomalé,ale jde to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 22:05 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MajkaK
moc jsem se předtím na tu prezentaci nedívala, ale prosperující rostliny tomu hodně pomůžou. Dno bych snížila spíš kvůli tomu že to vypadá trochu blbě a ubírá to zbytečně prostor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 21:52 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Děkuju vám oběma za názory. Tak teď nevím, co dělat. Jestli ubrat, nebo neubrat. Ono se odkaluje docela špatně. Jedině injekční stříkačkou, nebo tak, ale nikdy to nebude to pravé...

EDIT: Možná by pomolo tedy zesílit osvětlení. Jak se stavíte ke kombinaci forma na biskupský chlebíček + klasická objímka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.10.2011 21:34 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MajkaK
...některým rostlinám černaly kořínky...
Potmě kytky živoří. V prezentaci sice píšete, "Osvětlení: LED osvětlení, zdá se, že je dostačující", ale opak bude pravdou.
Nechci vám nutit svůj styl, jen pro srovnání uvedu: do akva stejných rozměrů svítím 12 hodin denně dvěma 15W lineárními T8/840 trubicemi, dno tvoří cca 6cm vrstva křemičitého písku o zrnitosti 0,7-1,1mm, osádku zhruba "dvojnásobný objem živočichů" než máte vy a přesto dno nezahnívá - fungují totiž rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 21:22 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MajkaK
mohla by ti stačit výška tak 2-3cm, máš docela drobné rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 21:21 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MajkaK
zkus ho víc odkalovat, hlavně v místech kde zahnívá. Pořiď si piskořky, ty ti to dno budou provrtávat. Písek klidně uber, ale není to jediná příčina, já mám v hodně akváriích jemný písek, i vyšší vrtvu a nezahnívá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 21:18 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetkyRe: katterinecka
Právě, že smrdi, dvakrát jsem v uplynulých čtrnácti dnech měnila vodu v akváriu se zaběhnutým filtrem. Krevetky se drží vždy na hladině, některým rostlinám černaly kořínky. Myslím, že trochu ubrat dna jim jen prospěje. Navíc na některýc místech je dno bílé.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 21:05 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: MajkaK
jak víš že zahnívá? kdyby jo, tak by smrdělo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2011 19:25 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky – Zahnívání dna
Zdravím,
chci poprosit o radu. Chci trochu ubrat dna v mém akváriu u krevetek. Dost dobře ale nevím, jak na to. Vypadá to, že dno přece jen na určitých místech zahnívá, je poněkud bělejší.

Mám akvárko vypustit, krevetky vylovit a dno proprat? Nebo stačí jen nadbytečnou vrstvu kamenů odebrat? Mám strach, aby se to neminulo účinkem a dno zase nezačalo zahnívat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2010 22:16 Žena Snowy [24] Re: Jeník
Tak on ten aquaclay ani jinak než na dno odkalit nejde. :-) Nasaje se to do trubice tak jako tak. Mám vrstvu cca 5 cm, kam se dostanu, tam odkalím. Dělám to tak od začátku, co akva mám (něco přes rok), jen jsem teď chvíli krmila granulkama SAK, protože mi došlo mražené. I teď, když už krmím zase "masem", tak ty bubliny ze dna jdou. Nevím, jak tomu zabránit, napadlo mě použít ty rošty pro půdní filtr pro lepší odkalení, šlo by to? Nebo je to prostě tím Ratajem, že se zanáší? Jako dno se mi líbí, takže bych to ráda nějak vyřešila, nechce se mi ho vyhazovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2010 10:01 Muž jeník [54] Re: Snowy
"...odkaluji až na sklo 1x za 10 dní..." - tzn., že to dno při odkalování totálně "prorýpáte"? Pokud je tomu tak, může to být jednou z příčin nesnází..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2010 22:55 Muž karelpavel [18] Re: Snowy
Neproběhla v akváriu nějaká změna ? vyjmutí - popř. přidání nějakých dekorací atd ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2010 20:48 Žena Snowy [24] – I já se zeptám
Mám aquaclay od Rataje a asi něco dělám špatně, ale rostliny mi v tom nikdy pořádně nezakořenily a to jsem zkoušela zatížit je, nebo jsem je dala do biomolitanu s matičkou, nebo trošku ty s jemnějšími kořeny zasypala hrstičkou písku o zrnech 1-2mm. Buď to vyplavo a nebo nedrželo, protože kořeny dříve či později uhnily a já nevím proč.Je to přece "vzdušný" substrát. Poslední 2 týdny šly bubiny ze dna, kamínky černají a nevím, jak to řešit - stalo se to už jednou a rostliny mi odešly (tehdy to byly hygrofily).

Mám 20 litrů, 5 bett, piskořky, dříve ceratopteris siliq., která vyplňovala celé akva, hojně Limnobium laevigatum, které bez problémů roste. Ostatním rostlinám jako Hygr. corymbosa var. minima, Valis. torta, Didiplis diandra, Pogostemon hilferi se nedařilo. Poslední týden začaly měknout a sklovatět listy i anubiasu barteri var. nana, který je přidělaný na kmeni a dosud v pohodě rostl, stejně tak bambusu, který tam mám jen tak "píchnutý" už nějaký ten týden. Kamínky (které jsou tam v pár kouscích jen tak poházené - velikost 2 cm) ve dně černají.

Mám pH 6-7, alkalitu nad 5 dKH, teplota 25 st., na NO2 a NO3 teď nemám test, odkaluji až na sklo 1x za 10 dní. Filtr Elite mini stažený na minimum, nevzduchuji.

Můžete mi poradit, kde dělám chybu a jak ze situace ven? Děkji moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2009 18:15 R Muž Silent [5949] Re: raduz
To co děláš v rostlinném s guppkami dělej i v budoucím Malawi a dno by nemělo zahnívat. Jen tak jemné se bude muset odkalovat vysokým zvonem aby se nenasával písek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2009 18:09 raduz Re: Silent
No a čo je pojem udržba? Lebo akvaria udžujem že odkalujem, filtrujem a obcas poprehadzujem strk. Sle to je akvarium rastline s gupkami, teraz sa mi jedna o Malawi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2009 17:32 R Muž Silent [5949] Re: raduz
Když nebude pravidelná údržba bude zahnívat jakékoli dno ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2009 17:23 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: raduz
Jak komu. :)
Pro začátečníky je lepší "hrubší" dno, ale ne hrubé!
2-3mm = značka "Ideál". :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.12.2009 17:04 raduz – Zahnívaníí písku...
Zdravim, niekde som čital, že biely piesok 0,3 v hrúbke 5-7 cm. zahníva. čo je na tom pravdy???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2009 18:48 Muž jajaapaja [174] Re: janavk
Pokud jseš líná to akvárko udržovat.Nebylo by od věci ho radši někomu darovat? Někomu komu by dělalo radost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 17:31 Muž Viktoricz [3] Re: janavk
Ti šneci se přemnožují, protože mají nadbytek potravy. Krevetky jsou na stejné straně barikády jako šneci, takže nepostarají ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 17:23 janavk Re: Viktoricz
To bych zkusila, a nepostarají se mi ty krevetky i o přemnožené šneky? To bych uvítala..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 17:07 Muž Viktoricz [3] Re: janavk
Možná bych do akvária místo techniky(ta je na tento objem možná zbytečná) přidal další bezúdržbové živočichy a to krevetky. Ty se o zbytky perfektně postarají (odkalovat ale budete muset stejně). Takových 20 kousků red cherry nebo přírodních Vás přijdou na pár korun. A pokud budete přecejen trvat na té filtraci, kupte polský aquael. Je velmi tichý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 15:34 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: janavk
Když to nemá dekorační funkci, jako že koukám asi ne, tak stačí akorát hodně málo krmit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 15:05 Muž grizly [145] Re: janavk
janavk napsala: Takže odkalovat a rozrývat - u toho bio se mělo odkalovat opatrně, aby se neporušilo prostředí, rovnováha. Není možné nějaké bio (bez techniky a chemie) bez písku?
Kdyz das do akva filtr, zadne "bio" neporusis, odkalovanim taky ne, spise naopak. Jak tam nebudes mit pisek, nebude to uz akvarium, ale jen nadoba s vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 15:02 janavk Re: vena
Tak červený hnus už tam není, vypadá to dobře, voda je špinavá, doufejme to ryba přežije. Rozryla jsem radši jen asi třetinu až čtvrtinu AQ, další budu dělat postupně.
Musím se asi omluvit, a le chtěla bych zachovat prostředí pro život to ho jednoho krunýřovce, co tam mám, a přitom se vážně nechci starat o AQ, nejsem žádný AQarista. Vlastně jsem zcela líná. I tak nechci zahubit to zvíře, co mi žije už řadu let.
Myslíte, že bych mohla v AQ ponechat jen rostliny a toho krunýřovce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:44 Muž vena [52] Re: janavk
Já bych to tak drasticky neviděl, jen se tomu ted víc věnuj, pořádně odkal několikrát po sobě a bude to v klidu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:41 janavk Re: vena
Takže odkalovat a rozrývat - u toho bio se mělo odkalovat opatrně, aby se neporušilo prostředí, rovnováha. Není možné nějaké bio (bez techniky a chemie) bez písku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.07.2009 14:37 Muž vena [52] Re: janavk
Otázce si neporozuměla ,ale odpověděla si tak jak sem čekal. Předpokládám, že ten červenej humus je přibližně v místě kde krmíš. Celý bych to pořádně rozryl zvonem.Nebude to jednorázová akce vzhledem k objemu nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:27 janavk Re: grizly
No jo, ale co teď s tím? Samo to na 99% nezmizí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:09 Muž grizly [145] Re: janavk
Ano. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 14:02 janavk Re: vena
Normálně mechanicky - zvonem, podtlakem - moc nerozumím otázce. Tedy - nereju ve dně, to bych rozryla býlý písek a taky ten červený humus zespoda.
Teda - odkalila jsem to dnes poprvé, asi po roce od založení AQ. Je teda možné, že za tu dobu všechny ty zbytky propadly bílým pískem a ten červený hnus tam udělaly. Co myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 13:56 Muž vena [52] Re: janavk
A jak to odkaluješ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 13:38 janavk Re: grizly
Díky za rady, jdu to odsát. Pak budu krmit míň (krmím jednoho krunýřovce spíš 2-3 tablety týdně).
Odkaluju, ale prakticky čistou vodu. Je to fakt čisťounký, jen lehonce do zelenkava, ale prakticky žádný zákal (troška rozpadlé trávy, jinak prakticky nic.) To musí být něco úplně jiného, ale nechci do toho rýpnout. A nohoru nic z toho nevychází, mám tam bílý píseček a je čistej). Co je to za červený hnus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 11:53 Muž grizly [145] Re: Eff
A co jineho to je??? At to odsaje a ma klid. Rychle a jednoduche reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 00:35 Muž Barney [61] Re: janavk
Když si projdu údaje o AQ, například: "AQ bez techniky a chemie, pro jednoho krunýřovce" To mi stačí, aby mi bylo jasné, že ten bílý hnus, co ti vzniká je z neúdržby. Buď se o akvárium začni starat nebo se připrav na Bio bombu. Krunýřovci jsou bordeláři, akvárium nečistí, naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 00:17 Muž vena [52] Re: Eff
Myslíš tohle 1 tableta Dajana bottom, 2-6x týdně pro jednoho ancíka dost ne? taky to odhaduju na ty zbytky, z vlastní zkušenosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 00:06 Muž Eff [417] - RostlinyRe: grizly
Zkuste se podívat do prezentace než začnete rozumovat ;-) Jen taková drobná rada...

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 1738x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7457