Čištění filtru
...kdybych tuto horní filtrační vatu odstranil, tak že by zase - zcela logicky - byly velmi brzy zašpiněny spodní molitany...
Jo, to já nevím...
Já otvírám filtry až po několika letech provozu.
...problem je, že se čistit spodní molitany moc často nemají kvůli ubytku příznivých bakterií. Nebo se mýlím?
I když to praktikuji právě naopak, přesto si myslím, že pravidelné "občasné" pomačkání filtračních "molitanů" ve vodě odpuštěné z akva bakteriím nejen že neuškodí, ale spíš právě naopak.
Asi zase někomu nabourám zažité klišé o čištění náplní až poté, co výrazně poklesne průtok. To samozřejmě platí i nadále, že "nefunkční nebo špatně fungující filtr je nutné zprovoznit", ale já mám na mysli něco jiného: občasné uvolnění místa pro nové kolonie bakterií přinášejí podle některých zdrojů jejich vyšší výkonnost. Neboli: "Mládí vpřed!"
Ano,toto je logická odpověď na problem
Ale obávám se ,že kdybych tuto horní filtrační vatu odstranil,tak ,že by zase -zcela logicky-byly velmi brzy zašpiněny spodní molitany.Jistě , ty se dají vyčistit,ale problem je ,že se čistit spodní molitany moc často nemají,kvůli ubytku příznivých bakterií.Nebo se mýlím?
Co tam tu vatu nedávat?
No ovšem tyto případné možnosti nevysvětlují můj problem,proč mi tam ta vata vydrží jen týden a pak vpodstatě ucpe filtr?uživatelé Juwelů filtrů jaké máte zkušenosti s frekvencí výměny této vaty?kdepak možná dělám chybu?nebo je to normální?
Např. oxidy železa a manganu?
napadá tě něco....mě jedině že jsou zbytky řas co projdou biomolitanem a chytí ta jemná vata. viz.
www.planina.cz/… taky bych řekl že to akvárko je čisté a ryb je tam málo. Třeba to není znečištění, ba naopak. Sice to je hnědé jako detrit, ale takovýto "bordel" v filtru v čistých akváriích s ním nemusí mít nic společného.
jo to znam ... v práci mam filr Shark a když jsem ho naplnil molitanem a vatou tak to balo taky slušný blátíčko už po dvou týdnech. Taky bych řekl že to akvárko je čisté a ryb je tam málo.
Myslím,že to není tím,že biomolitany jsou už špinavé.Nyní když vyměním tu bílou hormí tenkou vatu,tak okamžitě po výměně je průtok filtru pohledově maximální.To už mám vyzkoušeno pár týdnů,stále stejné.Po výměně okamžitě průtok filtru o.k. ,ale cca tak jen na týden.Ano,když po tom týdnu musím měnit tu horní vatu,tak je opravdu hodně špinavá,takže to přes ni opravdu již asi nejde filtrovat. když se mi to stalo poprvé,tak jsem si také myslel,že již cca po půl roce jsou sponí molitany špinavé a tak jsem je propral,postupně.Ale za týden znova konec průtoku,a po výměně vaty okamžitě plný výkon.Mě to zas tak moc nevadí,asi bych tu horní vatu stejně měnil týdně,ale je mi to divné,že musím,nikoli mohu
...hele to ta jemná vata bude dělat pokud už je v biomolitanech plno. Zkus odpustit trochu vody z akvárka a molitany v ní přemáchout. Uvidíš ža se to zlepší.
ahoj,.Mám takovou záhadu.Mám filtr Juwel u akva Juwel Rio 125 L a asi po cca 3/4 roce se mi začala ta uplně nevrchnější vata,ta co má asi cca 1 cm ,zanášet tak,že ji musím měnit každý týden.Problem je v tom,že když ji nevyměním,tak se mi proud vody z filtru vpodstatě uplně zastaví.Já vím,že se tato tenká vrstva má měnit často,ale každý týden s tím ,že když to neudělám,tak filtr je téměř nefunkční?Mám dojem ,že dříve to tak nebylo,že to stačilo,tak cca za 14 dní a to ještě nebylo nutné,co se týká proudu z filtru.Nemyslím si ,že bych měl přerybněno,odkaluji tak cca za 3-4 týdny.Celý filtr jsem čistil již asi 2 x,myslím,že tím to nebude.Prosím ty co mají Juwel filtr,ale i ostatní o jejich zkušenosti.děkuji
Předfiltr nemám, ale kdybych mněl čistil bych až by přestal propouštět vodu
Starší reakce
Jak píše romant je to vidět na první pohled že se tam něco děje nebo spíš neděje. Ty rybky začnou hned "troubit" u hladiny a lapat vzduch.
alepoň to řádně protáhlo hadice a vylítal z nich ten bordýlek
ale špric to byl slušnej
Hlavně si pohlídej chování ryb. Kdyby jsi pororoval, že mají snahu se držet u hladiny a lapat po dechu, tak na nic nečekej a začni hned měnit vodu. Výměna starého molitanu za nový bude mít za následek dočasné snížení počtu nitrifikačních bakterií a mohlo by dojít ke zvýšení N látek.
Tak píšu další vývoj
. koupil jsem nový molitan, průtok naplno (podle článků z rostlinna-akvaria.cz) a vypadá to že se vše jaxi zlepšuje. hnojím co to de a kvasnice se taky rozbíhají
. Myslím, že byla v tom starém molitanu nějaká sinice, nebo bakterie, která to vždy celé ucpala.
jooo, to jsem tě asi mohl varovat
tak jsem zkusil jednou....netušil jsem že bez fil. hmot z něj bude "hydrant"
ostatně to můžeš vyzkoušet, stačí pustit bez filtrační hmoty a hned víš, co se děje
Já bych to viděl právě opačně než Michaldvd. Silné přečerpání přes jemnou hmotu ve spojení s příliš nepropustným filtračním materiálem a tvým neodkalováním.
Vyměň filtrační hmotu, nebo hlavu, začni odkalovat, sniž průtok.
Edit : můžeš si vybrat.
To si nemyslím, ten filtr tak běžel půl roku a nikdy s tím takový problém nebyl
Slaby filter na ten molitan...
Akvárium: 25l, osvětlení 11W pl, substrát: akadama, Filtr: aquael fan mini + kvádr molitanu 10x4(cm), pH: pod 7, rostliny: eleocharis parvulus (..roste), micranthemum micranthemoides (..roste dobře), bacopa monieri(..roste dobře), echinodorus nevímjaký(..roste a hnije); údržba: 1x týdně odstraňování řas a výměna vody, dekorace žádná; založeno asi v září
Tak a teď k věci. Akvárko neodkaluju jsou tam 3 neonky a dvě krevetky + nějací šneci :(. už od samého začátku se příliš nedařilo, řasa se sem tam oběvovala a postupně i sinice. Před asi dvěma týdny jsem si řekl že vyzkouším CO2, k mé radosti začala ustupovat sinice, ale oběvil se žabí vlas. Vytáhl jsem kořen který byl neustále zarostlý řasou. Akvárko se začíná zlepšovat ale! molitan po třech dnech jak balónek, prostě přes něj neprojde voda tam ani zpátky, tak jsem ho tedy znova vyčistil. Dnes (4dny po čištění) ta samá situace, voda se ani nehne (molitan zase jak sáček s vodou..) tak neví někdo co s tím ?
Starší reakce
Lama je hezké zvíře
. Uhlíkové náplně dle mých zkušeností jsou na nic. Kor poté, co již byly nějakou dobu v provozu. Po čase ztrácejí svou funkci ohledně odbourávání některých látek (kterých, to je na delší debatu). Vyndej je a nahraď jiným filtračním materiálem. Zase nějaký zastřižený molitánek k tomu určený.
Ok díky moc, a jak mám zacházet s těmi uhlíkovými náplněmi? Mám je provařit, nebo je úplně vyndat? Já vim, jsem lama
O.k., tak ode mně platí to, co jsem napsal ve svém předešlém příspěvku.
Ano, jenom v modro šedé barvě
Trochu odbočím a poté Ti odpovím. Tento filtr Ti bude spíše sloužit k mechanickému čištění akvária. Jeho biologická filtrace se rovná prakticky nule. I když je určen do akva o objemu do 20l, tak Ti bude jenom "honit" vodu. Přemýšlej nad jiným výrobkem, jinak se Ti problémy v akva budou opakovat. Tím nemyslím, že krupička byla primárně způsobena tímto filtrem.
Jestli chceš mít jistotu, že se ve filtru nenacházejí nějaké špatnosti, organismy způsobující krupičku tam již pravděpodobně nebudou, tak filtr rozeber, propláchni v teplé tekoucí vodě, mini-molitánky převař ve vodě po dobu asi 10ti minut, a máš filtřík jako nový.
Je to tento ?
www.youtube.com/… 0 27.10.2011 14:46 Frankie – Desinfekce/vyčištění filtru po krupici ryb
Ahoj všem,
mám takový problém: Asi před rokem jsem měl v akváriu filtru Elite Stingray 5, ryby dostaly krupičky a později bylo akvárium zrušeno. Nyní bych chtěl znova tento filtr použít. Jak mám filtr pročistit, aby se u rybek neobjevila krupička?
Předem díky moc
.
Frankie
Starší reakce
Klidně bych to zkusil...já čistím ažn když se jakoby scvrkne...
Tak, tak, špinavá kostka, dobrá kostka. Blátivá a slizká kostka, špatná kostka s omezenou funkčností.
Znám akvária kde se bioakvacitová vložka čistí i jen jednou za rok. Nesmí vypadat "zablátěně".
Hodně se to odvíjí od osádky nádrže. Ten půl rok bych si dovedl představit jako dobrej časovej úsek u nádrže Tvého typu.
Zdravím,
včené téma frekvence čištění filtru.
Výrobce doporučuje čistit čerpací hlavu (At-200) s akvacitem 1x za 2 měsíce, čistím 1x za 3 měsíce. Kostka je sice před čistěním "špinavá", ale uvnitř rotoru mám usazenin minimálně, průtok nesnížený. Takže přemýšlím o prodloužení intervalu na 1x 5-6 měsíců. Jak to děláte vy ? Stačí opravdu zasáhnout až při výrazném poklesu průtoku ? Není v té době již pozdě ? (možné zahnívání obsahu bioakvacitu).
Starší reakce
Nějak tak
.
Děkuji pánové, rostlin více a ryb přiměrěně. Tkakže jestli jsem to dobře pochopil, tak molitan když propláchnu jednou za 14 dní a tu bio náplň v odpuštěné vodě jednou za 2 měsíce tak nic neskazím. Rozdíl difuzér a tryska už mi je jasné. Díky, Jirka
Pro roztřikování vody bych použil tu trysku a výtok vody nastavil tak, aby se lehce čeřila hladina, čímž se bude voda prokysličovat a nebude třeba používat ten difuzér. To čištění je dobrý dělat vždy postupně po částech, lehce propláchnout daný médium v akvarijní vodě. Filtr se tzv. sám ohlásí kdy bude třeba ho čistit a to tím, že se viditelně sníží jeho výkon, což bude záležet na tom jak bude nádrž zarybněná a jaká bude produkce odpadu. Poloviční výkon filtru považuji za dobře zajetej filtr a není to důvod k čištění.
EDIT: Zase jsem pomalejší.
Při rozumném zarybnění nebude třeba biologickou náplň téměř vůbec nebo jen minimálně. Molitan tam funguje jako předfiltr takže tam bude čištění mnohem častější, ale frekvence taky záleží na stupni znečištění. Předepsáno není nic. U někoho je to týdně u jiného po 14ti dnech. Prostě až výrazněji poklesne průtok. Rozstřikovací trubice se dává pro rozpohybování hladiny a tryska s difuzerem je pro přímé přivzdušňování. To se hodí spíše kde je více ryb a málo rostlin. Osobně bych volil rozstřikovací trubici.
Ahoj. Možná se zeptám blbě, ale v návodu jsem to nenašel. Koupil jsem filtr Eheim Biopower 160, je tam molitanový filtr a nějaké médium pro biologickou filtraci. Jak často mám čistit ten molitan a jak často proprat tu náplň pro biologickou filtraci? A jestě, mám tam dát difuzér s hadičkou s vzduchovým ventilem a nebo trysku pro rostřikování vypoštěné vody? Kdy se dáva difuzér a kdy tryska. Díky, když mi někdo toto někdo objasní. Jirka.
Starší reakce
Co to znamená" molitan vymývám po filtraci"? Filtr bys měl mít v běhu pořád a ne jen někdy, pokud dobře chápu, co popisuješ. Takže: filtr nech běžet pořád, krycí sklo si nech v rohu seříznout, pokud je třeba udělat nějaký prostor pro hadičky,šňůry atd. Filtr vymývej podle potřeby, nejlépe v akvarijní vodě (ne v akváriu ale třeba v kýblu).
0 09.10.2011 01:13 Jiří Ahoj. Jsem začátečník a hned jsem měl problém se sinicí. Tak jsem založil akvárko znovu a mimojiné taky vždy po filtraci vymývám molitan, aby se případný vyfiltrovaný mršky dostaly pryč.
Teď jsem se dočetl, že se vymývat nemá. Nechci v akvárku ten filtr nechávat (jednak se mi to nelíbí a jednak se mi to neslučuje s krycím sklem.) Je možné přechovávat filtr v kyblíku s vodou z akvárka? Nebude to těm bakteriím vadit? A nebude ta voda v kybliku smrdět?
Díky za rady, zatím jsem z toho akvárka spíš nešťastnej, spousta věcí se nedaří..
Starší reakce
také jsem tak uvažoval,ale zase když jsem očistil čerpadlo a dal jinou vrtulku a zatím to běží,tak si myslím,že to nebude tím,že tam něco vlezlo...že by tedy opotřebovaná vrtulka?ale je mi divné,proč se ten proud vody sníží vícemeně náhle,kdyby to bylo opotřebovanou vrtulkou,tak to přeci musí být pozvolna?navíc ten filtr nejde vyndat,je přilepený ke sklu (:o(
Mohl tam vlézt nějaký plž nebo nějaká jiná kompaktnější "nečistota", rozebrat celé a zkontrolovat
ahoj,po cca 5 měsících mě u filtru Juwel viditelně poklesl vytekající proud vody z filtru.tak jsem vyčistil-postupně nadvakrát,vrchní a spodní-houbičky,očistil vrtulku v čerpadle,zapojil a dobrý,to bylo cca před 3 týdny.a včera najednou bez postupného snižování síly proudu se zase snížil proud výtoku z filtru .cca na 10-20%.tak jsem dnes ráno narychlo jen vyndal vrtulku a očistil -ikdyž mě připadala čistá-a dal radši silnější vrtulku,měl jsem náhradní.měl jsem tam vrtulku 400/l /hod. a dal jsem 600 l / hod.a zase to mělo výkon dobrý,možná ne 100%,ale tipnul bych tak cca 80%.nevíte prosím ,co může být příčinou opětovného snížení výkonu filtru bez varování,poté co jsem ho před 3 týdny čistil?měním vodu cca týdně 20 %,odkaluji,převážně mám tetry,voda čistá.dik
Starší reakce
No jasně, že to s tím souvisí. Ten filtr je prakticky Tvým počínáním neúčinný. Vyměň 50% vody v akváriu a filtru nech čas na to aby Ti mohl dobře sloužit. Pokud i zítra budou rybky reagovat nestandartně, tak další výměna vody až do tý doby než se to stabilizuje.
Na filtrační houbě je vždy velká vrstva nánosu, který dokáže misku s vodou, v které ho propírám, zkalit do hněda. Nemám si toho tedy příště všímat? Ještě jedna věc, všimla jsem si, že ryby více ´lapou ´ po dechu. Nemůže to s tím souviset?
Pokud z něho za těch 14 dní vytéká voda byť s poloviční intenzitou, jako když je tzv. čistý, tak špinavý není a stává se pouze dobře zaběhnutým, takže je to opravdu škoda, že se připravuješ o nitrifikační bakterie, kterými je filtr osídlen.
Čistím ho jednou za 10-14 dní a už tak je dost špinavý. Zkusím co radíš. Jinak nevím..
Zkus s ponořeným filtrem pod vodou jakoby zatřepat a nepígluj ho tak často. Tedy pokud vodu měníš týdně a né jednou za 3 měsíce. Tím, že se často čistí, tak jeho funkce není taková jaký by mohla bejt. Nech ho pořádně zašpinit a čisti ho až tehdy, když jeho výkon viditelně klesne, což může bejt klidně po několika mesících, to bude záležet na tom, jak je nádrž zatížena znešičťovateli.
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 18
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 29496x