Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaký je to čichavec?

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Copak je to za rybičku? 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Jaký je to čichavec?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 14:34 Muž Kuba [5] - AfrikaRe: Sniper66cz
zkus tohoto: Sphaerichthys osphromenoides
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 13:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sniper66cz
Pokud jsme v českých názvech, tak hnědý čichavec je blbost... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2013 13:12 Sniper66cz Re: christ
Zdravim, na Pražské burze 8. 12. 2013 jsem také zakoupil 4 ks údajně čichavce hnědého. Jeho barevná nezvyklost mě hned zaujala a tak jsem neváhal. Myslel jsem, že je to normálně zmapovaný druh, ale jak vidno, nikde o něm ani zmíňka. Máš už nějaké info od chovatele/prodejce? V Praze jsem byl na burze poprvé, takže si nejsem jist, zda to byl také právě zmiňovaný pan Doležal.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 17:11 JoKa Re: LiborSprysl
Tak jsem to myslel, jeden rodič (původní od chovatele) zlatý a druhý cosby. To co vidíme na fotkách, jsou jejich mladé, sprsklotiny... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 15:18 Muž LiborSprysl [9015] Re: JoKa
Ten co se ti jeví jako zlatý, je zprsklotina z půleného páru... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 22:02 JoKa Re: christ
Takže za mě jeden rodič čichavec zlatý a druhý cosby... Doufám, že jsem nenapsal kravinu, ale na mě tak působí...
Edit: a jsem docela zvědavý, co ti poví chovatel na té burze...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:55 christ Re: JoKa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem fotil bez blesku, aby nic nezkreslovalo. 1) samec, 2) samice
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:50 JoKa Re: koikapor
No mě připadá jako samice, ale to v tomto případě na mém dotazu nic nemění... Má ty fleky stále, nebo je přítomné druhé pohlaví a chce se to třít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:46 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: JoKa
Toto je podla mna samec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:44 JoKa Re: christ
Ty načernalé fleky má na sobě stále, nebo je tam i samec a holka se chce třít? To by totiž leccos vysvětlovalo...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:41 Muž koikapor [163] - divoké živorodkyRe: christ
Mnesa zda ako nejaky mix zlateho a siveho,alebo len nejaky divny odtien ale isto to je trichopodus trichopterus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:38 JosefVavra Re: christ
Já chovám a odchovávám jen čichavce zakrslé, piskaté, medové a nádherné.
Všichni velcí čichavci jdou okolo mě, kromě čokoládového ale ten to na 100% není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:22 christ Re: JosefVavra
No právě pochybuju, že by prodával chovatel čichavců hybridy, pod názvem čichavec hnědý. Ono ta fotka je blbá a zkresluje a vypadá fakt jako zlatej hybrid.Ale je fakt hnědej právě, zkusím ještě jedno foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:17 JosefVavra Re: christ
Podle mě se jedná o čichavce zlatého. Akorát ta barva mě nesedí. Tak jestli to není čichavec šedý a nebo kříženec těchto dvou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:13 R Muž romant [27987] Re: christ
Tak když se obrátíš na chovatele, tak určitě prozradí, jak se věci mají. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 21:04 christ Re: romant
Jo to já také, mám je od pana Doležela, co pěstuje čichavce a nějak jsem myslel, že je to běžná varianta, tak jsem se nějak neptal do podrobna, jen jestli jsou podmínky chovu stejný jako modrej a zlatej, což jsou. Řekl jsem si, že si najdu nějaký podrobnosti,ale google mě nic o nich nechce najít:)
Tak mě jen napadlo se na ně zeptat tady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 20:59 R Muž romant [27987] Re: christ
Jako základ této ryby bych viděl v čichavci zlatém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 20:50 christ
Fotka k příspěvku Dneska jsem pořídil čichavce hnědého páreček, chtěl bych vědět jestli je tato varianta běžná. Google nějak nechce nic najít, nebo hledám špatně.
Na fotce samec.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.06.2013 10:59 Muž tillecek [133] - SumciRe: Radys
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   09.06.2013 10:58 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Radys
Viděl bych to na, ne čichavce, ale rájovce dlouhoploutvého (Macropodus opercularis)
Dej lepší fotku a budeš to vědět s jistotou ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -5   09.06.2013 10:49 Tomáš55 Re: Radys
Sa mi zdá, že to je čichavec tmavohnědý rybicky.net/atlasryb/cichavec_tmavohnedy , akú ma farbu, hnedú?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2013 10:39 Radys – Čichavec
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli někdo neví, co je to za čichavce.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2013 09:22 potamotrygon Re: eko17
špatná fotka :-( ale nesjpíš samička, smaeček leda v nějakém nedobrém chovu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   30.05.2013 06:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
...čistě modrého :-(...správně čistě šedého... smich Není modrých čichavců... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2013 19:00 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Obusek1
Mramorový (cosby) - bez tečky, klasický modrý - s tečkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2013 16:17 jitkaS Re: Obusek1
Klasickej bude modrej s černou tečkou. Ovšem varianta cosby je s černými proušky na těle a tečkami na ploutvých. Co jsem viděla intenzívnější modrou má obyč. Cosby je pastelovější modrá , ale zase může měnit barevnost pruhů. Mě když se dvoří skoro úplně zčerná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.05.2013 15:59 R Muž romant [27987] Re: Obusek1
Podle toho jestli půjde o tzv. čistě modrého(ten nahoře) a nebo o var. cosby(to srovnání).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2013 15:04 Obusek1
Chtěl bych se zeptat, jestli bude sameček čichavce modrého vypadat jako na horním obrázku nebo jako na obrázku s rozdíly samecXsamice v atlase ryb ( rybicky.net/atlasryb/cichavec_modry). Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.05.2013 11:07 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: eko17
Prijde mi to jako samicka.

Co muzes udelat je, ze nakoukas svoji rybicku v akvariu, a pouzijes google vyhledavani obrazku (a kdyz uz v tom budes vygoogluj si informace o cichavcich). Pak budes vedet vic, nez se da rict z jedne nic-moc fotky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 10:35 eko17 Re: Bella
Děkuji pohlavi asi z te fotky nepoznate?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.05.2013 10:26 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: eko17
Fotka nic moc... Takze jen odhad - cichavec medovy?

Jinak k tem zlatym - mam dve samice, v normalnim rozpolozeni vypadaji bledsi, jako na obrazku omnihase. Ale kdyz maji italskou domacnost, tak se jim cerne odznaky zvyrazni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2013 10:23 eko17 – samec,samička
Fotka k příspěvku Prosim o radu...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2013 17:30 Muž LiborSprysl [9015] Re: omnihash
No skoro...ale jsou i černější...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:54 Muž omnihash [95] - RostlinyRe: LiborSprysl
Fotka k příspěvku A nevypadá zlatej cosby takhle?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: omnihash
Nevím jestli u oranžových jsou také Cosby...ale i tato barva umí být hodně pročernalá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 11:40 Muž omnihash [95] - Rostliny – čichavec zlatý
Fotka k příspěvku Nevíte někdo, co je to za varietu?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.03.2013 06:35 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Ale cosby to je. stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2013 05:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
ne Chca nechca ;-) Čichavec šedý,var.cosby... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 18:35 R Muž romant [27987] Re: duko1995
Čichavec modrý, var. cosby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 18:23 Muž duko1995 [32]
Fotka k příspěvku prosim vas copak je to za čichavce ? :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2012 05:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Obchodní název C.sota je velmi zavádějící a proto si myslím, že opět máš pravdu...podle mne také jsou to kříženci. Měl jsem je, rozmnožil je a ta hrůza co z toho vylezla mne přesvědčila, že takto již nikdy. To se nedalo prodat jako nic. Každý pes jiná ves...Jsou to ryby hezké na pokoukání, ale má-li člověk smůlu a chytne dvě blbé nositelky genů, pak si užije, pokud je rozmnoží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   05.12.2012 23:16 Muž rudolf [4681] Re: malyLibor
Já se na ně díval a dospěl jsem k závěru, že by to byla jenom zbytečná slova, ale když jinak nedáte... Ty dvě fotky krásně ilustrují, jak je někdy ošidné určovat rybu z jedné fotky - ony skoro vypadají, jako by na každé byly jiné ryby... Labiosa to podle mého s velkou pravděpodobností není, na labiosy mají tyhle rybičky relativně krátké a vysoké tělo, hlavně na první fotce. Ta první fotka dost svádí ke zlaté formě laliuse, ta druhá k chunám. A taky to může být teoreticky kříženec... Jak říkám, opisuje klasika: Slova, slova, slova...
Ale vážně pro Jupí: nebuď smutná, dobře se o ně starej a v klidu vyčkej, co z nich vyroste, oni ti budou dělat radost, i když nebudeš stoprocentně vědět, co jsou zač (ale chápu, že ten pocit štve, mě by štval taky ;-) ) A třeba se to nějak vyvrbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:59 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: rudolf
Aha. Děkuji za vysvětlení. A mohl byste se prosím mrknout na fotky, co sem dala kousek níž uživatelka jupí? Koupila čichavce pod prodejním označením Colisa sota - čichavec medový. Já pod tímto názvem před půl rokem koupil broskvovou barevnou variantu čichavce pyskatého, ale ti její čichavci se mi přeci jen zdají trochu jiní... nicméně identifikovat je nedokážu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   05.12.2012 22:46 Muž rudolf [4681] Re: malyLibor
No, to tak úplně není. Němci mají vesměs v genech štábní kulturu a úctu k autoritám ;-), takže bývají první, kteří podobné změny respektují a používají v široce dostupných informačních zdrojích (jo, oni mají ještě akvaristické časopisy...). V případě změny jmen u čichavců tomu bylo a je taky tak, a nejen to - byli to právě Němci, kteří tuhle osvětu hojně šířili mezi akvaristy a kteří také zčásti k té změně názvosloví přímo autorsky přispěli. To, že je to bizarní projekt, je osobní názor pana doktora Vierkeho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:39 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ivo1339
No jo, celý svět to už přijal, jen Němci se budou cukat smich Německy moc neumím, ale pochopil jsem z toho, že soudruzi z NDR považují přejmenování čichavců za bizarní projekt a neuznávají ho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   05.12.2012 22:38 Muž rudolf [4681] Re: ivo1339
malyLibor byl rychlejší, takže už uvedl, že to, co bylo od roku 1923 Colisa, je dnes Trichogaster, to, co bylo od roku 1923 Trichogaster, je dnes Trichopodus. Proč tomu tak je, se tady už před časem diskutovalo, opravil se pak i atlas, bylo to publikováno i česky, pokud si to chcete někde přečíst v ucelené podobě, tak nejlépe tady: www.aquatab.net/…
Jinak by možná bylo dobře, kdybyste maličko přemýšlel o formulacích, které vypouštíte, nic jako „obecné“ znaky a „skryté“ znaky neexistuje, Colisa zrovna nenaplňuje charakteristiku „sběrného rodu“, „systemizátor“ se určitě zabývá něčím úplně jiným než systémem živočichů. Oni potom hlavně ti mladší nebo začínající akvaristé tady získávají trochu zkreslené představy. Mimochodem, včera nebo kdy jste v jiném vlákně tvrdil, že preparát Praedyn používaný v minulosti k hormonální indukci tření ryb, byl testosteron. Tak nebyl, byl to choriogonadotropin, což je sakra rozdíl. (Testosteron je hlavní samčí hormon obratlovců syntetizovaný především ve varlatech, méně v nadledvinách, v menším množství také u samic ve vaječnících. Choriogonadotropin je výlučně samičí hormon savců produkovaný placentou.)
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:33 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: malyLibor
Máš pravdu, je v tom trochu binec
www.fischreisen.de/…
poslední odstavec na stránce to snad vysvětlí ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 22:23 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: ivo1339
Je mi líto, že tě zklamu, ale rod Colisa již před několika roky zmizel z taxonomickýxh tabulek. Čichavci dříve řazení do rodu Colisa jsou nyní Trichogaster, a ti, co se dříve jmenovali Trichogaster se nyní jmenují Trichopodus. I ve zdejším atlase se již téměř všichni čichavci jmenují vědecky správně. Takže čichavec medový se nyní jmenuje Trichogaster chuna - www.aquatab.net/…
Ale je jedno, jestli se jmenuje Trichogaster nebo Colisa. Mrzí mne, že neumím jednoznačně říct, jestli má jupí v akváriu čichavce pyskatého nebo medového.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   05.12.2012 21:42 Muž ivo1339 [161] - AmerikaRe: malyLibor
Rod Trichogaster má zcela jiné morfologické znaky (obecně v počtu tvrdých paprsků ve hřbetní a řitní ploutvi a skrytě ve stavbě čelisti a žaberních oblouků), ryba na snímku stále patří do tzv. sběrného rodu Colisa. Ryby na snímku patří k divoké populaci Colisa chuna. Colisa labiosa a Colisa fasciata má oproti Colisa chuna a Colisa lalia výrazně protáhlé tělo více jak 2x delší než vyšší a zase skrytě nesedí ozubenost v tlamce. Ale to nechme na systemizátorech zařazení dle Linneho systému.
Prakticky Colisa labiosa se začíná "rozumně" vybarvovat až ve velikosti okolo 5 cm /tedy alespoň samci), do té doby je to "neprodejná" šedá myš. Colisa chuna se barví již ve velikosti okolo dvou centimetrů, zpočátku obě pohlaví stejně a ve finále samci naberou na intenzitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2012 20:39 R Muž romant [27987] Re: Jupí
Meďák. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 5907x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/7074-jaky-je-to-cichavec?od=51