Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biologická filtrace

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Biologická filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2019 21:15 Maq Re: Smetany
Ano, objevila se zelená přisedlá na skle, a od 31.03. jsem začal zakrývat dekou.
(V zimě mi denní světlo při pokusech nedělá potíže, ale s nástupem jara je to jiné. Věřím že už příští experiment budu dělat na jiném místě a v podmínkách se solidně řízeným množstvím světla. A tepla. Akvárka budou vlastně jakoby v polystyrénové krabici.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 21:04 Muž Smetany [1226] Re: NHKG
No mě na tom přijde nejzajímavější že se oddálila doba přeměny NH3 na NO2 ale doba zpracování NO2 se ve všech případech zkrátila. Mám jistotu teorii ale stále platí že čekám na vyjádření autora pokusu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 20:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Zajímavé, podle tvých výsledků ty vodičky nejen že neurychlí záběh akvária, ale ony ho dokonce zpomalí. coze
Já každopádně zůstávám u mé osvědčené metody. Akvárium zakládám bez přidání vodiček/deritu a podobně, ale filtr zabíhám pár týdnů před napuštěním akvária v jiném akváriu. Ale přidání trošky NO2 asi pomoct může, když člověk nemá jiné zaběhlé akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2019 20:15 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Mám zvídavý dotaz. Objevily se v nějakém akváriu řasy? Jinak výsledky jsou zajímavé ale počkám si s dalšími dotazy až bude zveřejněno stanovisko autora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 11:33 Žena ellienka [-3] Re: Maq
Skvělý pokus palec Já teď zakládala akva 126l výhradně s vodou z jiných akva, s tím největším odkaleným bordelem. Na začátek jsem nasadila pár rychle rostoucích rostlin, ale množství nic extra. Filtr Hailea RP 400 po vyčištění, tedy nezaběhlý. Týden jsem postupně nalévala vodu s detritem, řasami a s okružáky. Postupně jsem přidala 6 velkých živorodek a 20 neonek. 14 dní po založení jsem měnila vodu a odkalovala co nejvíc, ale detrit zmizel. Bylo ho tam míň, než v akva, kde měním týdně 1/3 vody. Kytky rostou dobře. Myslím si, že záběh akva jen s rostlinami trvá rozhodně déle a může být i neúspěšný. A jen podotknu, že u nás se chodíme koupat zásadně do písáků, protože v rybnících kvetou sinice, kdežto písek vše vyfiltruje, i když písák nemá přítok (spodní voda) a bývá průzračně čistý, i když v něm jsou ryby. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 18   24.04.2019 10:48 Maq
Záběhový experiment s bakteriálními násadami prošel úvodní fází. Ve všech akváriích záběh skončil, tzn. amonium a dusitany spadly na nulu.
Můžete se podívat na výsledky zde:
www.golias.net/…
Ještě to bude mít pokračování a pak doplním i náležitý rozbor výsledků.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.04.2019 23:16 Maq Re: MichalV
Já používám převážně potravinářskou Spirulinu (sinice-bakterie), Chlorellu (řasa) a krmivo Skretting. Tím simuluji tři složky organického znečištění - mikroby, rostliny a živočichy.
Ale pokud mohu sloučit svoje metody s něčím, co ostatní budou vnímat jako věrohodnější aranžmá, milerád to udělám.
Když budu stejně pečlivě odvažovat a dávkovat žrádlo pro ryby, tak úvodní část té dekompozice proběhne v těch rybách. Celkovou bilanci to nezmění, dokonce nejspíš ani spotřebu kyslíku, ale bude to mít trochu víc společného s průběhem věcí v "normálním" akvárku.
Dokonce se mi to docela zamlouvá. Uvažoval jsem zatím dát do každého akvária tak čtyři samce gupek. (Bez samic, aby se nemnožily.)
=
Obecně ale, v zásadě to vždycky bude "laboratorní". Normální akvárium je příliš komplexní systém, příliš mnoho nejrůznějších vlivů. Právě proto se dělají laboratorní experimenty, aby se situace zjednodušila a mohl se věrohodně vyhodnotit vliv a působení jednotlivých prvků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 22:00 Muž MichalV [327] Re: Planorbella
prečo nepridávať len samotné krmivo bez rýb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2019 21:13 R Muž romant [27987] Re: Planorbella
Tak to je klasický laboratorní pohled na věc, za mě naprosto nic neříkající, znovu opakuji já jsem praktik, ročně těch či oněch nádrží založím sedítky, nikdy to není ona z mého pohledu sterilní nádrž, vždy to jsou akvária kde to tzv. žije od samého začátku, teda v prvních dnech si pomahám neskutečně prospěšnou prací plžů a následují ony tzv. zabíhací ryby(vůbec menusí být konečném konceptu). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 21:05 Muž Planorbella [643] Re: romant
Vždyť by mohl dodávat přesně navážený detrit/popřípadě přímo výměšky plžů vysušené, jen nevím jestli má tak přesnou váhu.
Jen nevím jestli, když tam dá plže tak se mohou v každém akváriu tvořit řasy v jiném množství, tím pádem jiný obsah organických látek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:48 Muž Planorbella [643] Re: Maq
A co budeš dávat za tu organickou hmotu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:46 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Densi
Kolik tam těch altů má? A kolik a jak často mění vodu?

Já se shodnu na názoru, že mnoho filtračních médií je jen hype, ale na opačný extrém, že se dá obejít v akváriích (natožpak odchovných) bez filtru, rozhodně kývnout nemohu.
Až se mi zase někdy podaří popálit skaláry (a doufám že už nikdy), tak je nedám na zkrmení, ale vypnu/vytáhnu filtr, vypnu přívod vody a nechám jen vzduchování, budu krmit jako normálně. Vidím to tak na 3, maximálně 4 dny a bude po nich, pak poreferuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:45 R Muž romant [27987] Re: Maq
Z mého pohledu další mínus, tedy ty 20 litrový akrária, z mých zkušeností vyplývá že zde to bude probíhat trochu jinak než třeba ve 100 litrech. Doporučuji a to velmi vřele do daných pokusů zapojit skutečnou organickou hmotu, tedy ideláně nějaký živorodky, budeš možná překvapen k jakým výsledkům se dopracuješ. Z mýho pohledu nebude nikdy akvárko funkční, dokud tam nebudou ryby a nebo jiný živočichové, třeba plži. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:39 Maq Re: romant
Hmm... uvážím to.
Jsou to dvacetilitrová akvárka. Mohl bych tam dát nějaké ryby (asi až po záběhu, ne?), a přesně odměřovat jejich krmení. Tím bych taky vlastně zachoval stejné množství organické hmoty ve všech akváriích...
... vážně mě ta možnost zaujala. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2019 20:33 R Muž romant [27987] Re: Maq
Hmm, to je pro mě velká škoda a budu to co zde píšeš považovat za okrajovou záležitost, jinými slovy to bude tak trochu laboratorní zkušenost. ;-) Já jsem praktik, ale to je jenom jeden z úhlů pohledu na danou věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:23 Maq Re: romant
Ne, ryby nejsou, nebudou. Organické látky dodám v práškové formě, přesně odměřené, všude stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:09 R Muž romant [27987] Re: Maq
Omlouvám se poud to zde již zaznělo, ale zeptám se na míru zarybnění těch pokusných nádrží kde je to měření prováděno. Jinak mířím tím svým dotazem k nějakýmu "standardu" současných nejčastějších dotazů kde je nějaký problém, tedy k nádržím kde je obrácený poměr producentů a spotřebitelů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 20:06 Muž Densi [40] - AmerikaRe: Maq
Super, držím palce a jsem zvědav na výsledek. (Kamarád odchovává altumy, má je v pětistovce, kde má molitanový "filtr" cca 15x5x5 cm................ ) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.04.2019 19:25 Maq Re: Planorbella
Planorbella napsal: K té salvinii, nebude samotná rostlina ubírat víc dusíkatých sloučenin než bakterie na jejím povrchu?
Bakterie (převážně) dusík neodebírají, nýbrž ho přeměňují. Já měřím všechny tři formy anorganického dusíku a mohu je v každém okamžiku sečíst. Umím tedy rozpoznat, když se nějaký anorganický dusík "někam" ztrácí.
Ovšem spotřeba rostlinami je jen jedním ze způsobů. Je taky denitrifikace, anammox, unikání amoniaku do vzduchu, a snad i další. Maličké, nevýznamné pohyby nezměřím, bohužel, a taky musím připustit možnost chyb. Ale některé jevy jsem už zaznamenal opakovaně a pomalu si na ně dělám názor. Salvinia bude dalším příspěvkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 19:16 Maq Re: Densi
Asi před měsícem či kdy jsem se tady někde zmínil, že jsem už jeden takový testík dělal, a vyhrálo to akvárium BEZ filtrace s písčitým dnem.
Někteří lidi na to reagovali s nedůvěrou a namítali, že písek vyhrál proto, že ho bylo mnohem víc, než filtračních hmot (molitan, JBL MicroMec a Kaldnes) v těch malých filtrech. Tyhle námitky nebyly úplně oprávněné, protože šlo o rychlost založení mikrobiálních kolonií, kterou jsem detekoval měřením různých forem dusíku. Nakonec se to rozběhlo všude, a když to bylo v plném proudu a bylo potřeba měřit denně, onemocněl jsem, dost vážně. Větší část pokusu tím byla ztracená.
Řekl jsem si, že pokus zopakuji, a že tentokrát to zkusím naaranžovat tak, aby těch filtračních médií bylo přecejen víc. Navíc dobu pokusu prodloužím, nebo spíš pokus zdvojím: v první fázi půjde o záběh, a až budou akvária zaběhnutá, zkusím pak denně přidávat zvyšující se dávky organické hmoty a srovnávat, jak si s tím jednotlivé systémy poradí.
=
Rozvádím to tady proto, aby bylo jasné, že já rozhodně nehoruji pro ta drahá média. Spíš naopak. Ve svých akváriích vlastně vůbec od filtrů neočekávám nějakou biofiltraci. Většina lidí však ano (jak potvrdila minianketa na mém profilu). Můj zájem o mikrobiální život v akváriu má širší záběr, a vlastně mi jde o to, čím můžeme napomoct tomu, aby nám v akvárku hospodařili ti správní mikrobi. Chci se tedy vypořádat s otázkou, jak tomu pomáhají filtry s doporučovanými médii, protože většina lidí jim věří. (A eventuálně to porovnat s účinností něčeho, co je zadarmo.)
Nikam se nedostanu, když to neotestuji. Ale budu moc rád za připomínky a kritiku, jak takový test naaranžovat, aby mně/nám řekl co nejvíc.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   11.04.2019 16:32 Muž Densi [40] - AmerikaRe: Maq
Ahoj, jen malý příspěvek z praxe. MicroMec jsem z filtrů vyházel, opravdu si myslím, že se jeho póry brzy zanesou, a namísto něj jsem dal pemzu (5 litrů za cca 65,- Kč..., napřed jsem ji máčel - havně kvůli odsolení, většina kousků nakonec klesla ke dnu), Věřil bych i médiu Eheim Substrat Pro (či SERA Siporax) a samozřejě mám biomolitan (dvacítku). Upozňuji, že filtrační medium je jedna věc, a rychlost průtoku vody médiem věc druhá, ale přímo ovlivňující výsledek. Takže by to chtělo nadšence, který vyzkouší náplně pro "rychlé" filtry a pak pro pomalé....Rád se pak poučím...Mám filtry JBL, jak jsem psal - průtok vody je v pořadí : biomolitan - Eheim Substrat Pro + Pemza - hustý biomolitan. Nicméně po svých zkušenostech si myslím, že žádný zázrak nikdy nikdo nenajde a vždy se pokorně vrátíme ke starý osvědčeným akvarijní praktikám (zajeté dno, dost kytek, přiměřeně ryb, rozumné krmení kvalitním krmením, výměny vody....). Platit výrobců nehorázné sumy za blbosti nemá význam (např. zázračný a zázračně drahý Matrix alias pemza...) Fajn den. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 15:35 Muž Planorbella [643] Re: Maq
K té salvinii, nebude samotná rostlina ubírat víc dusíkatých sloučenin než bakterie na jejím povrchu?
Toto by mě velice zajímalo, protože mám jednu nádrž ohromně zarostlou egerií a to tak, že nejde vidět skrz a celý objem je opticky zaplněn. To mi přijde něco podobného jako s tou salvinií, jakože na listech egerky jsou také kolonie bakterií, no ale na listech asi ne to se umí rostliny bránit, ne? Spíše na detritu volně položeném na listech (detrit mi nedopadne ani na dno a většina ho zůstane zakleslá na listech).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 15:20 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
vsechno to co chces udelat je chvylihodné ..... ale zaměř se na tuto vetu:


Maq napsal: No, jde mi o porovnání filtračních materiálů, které akvaristé běžně mají. Mají molitany, ty krámy s velkou osídlovací plochou, a ježky - které často vyhazují a možná podceňují. Takže ty tři hlavní skupiny chci srovnat mezi sebou.

a ted se mirne ale opravdu jen mirne zamysli.... je v prvnim mesici, pripadne ve druhem mesici od zalozeni akvaria..... biologicka filtrace akvaria? Nebo akvarium se postupne behem te doby zajizdi "seda si" a akvaristy zajima filtrace v delsim dobe ... mysleno v zabehlem akvariu.

Muj nazor pokud chces delat test takovy jak ho popisujes NEMUZES HO NAZVAT - srovnání biofiltračních médií. Protoze jsou tu takovi kteri si tve vysledky vemou k srdci a onen material budou pouzivat bez propraní atd.. tot muj nazor....


nechcu se opet do toho zaplest..... ale drzim ti pesti jen pak uved vse co jsi zohlednil a nezohlednil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 14:54 Maq Re: antiA
No, jde mi o porovnání filtračních materiálů, které akvaristé běžně mají. Mají molitany, ty krámy s velkou osídlovací plochou, a ježky - které často vyhazují a možná podceňují. Takže ty tři hlavní skupiny chci srovnat mezi sebou.
A ta Salvinia je takový nápad... který si třeba nechám rozmluvit.
Biopeletky neznám a v akvaristice by to asi byla novinka. Z toho co bylo v tom textu, co jsi včera přišpendlil, jsem jaksi pochytil, že v tom bakterie snad už jsou. To by mohla být bezvadná věc, ale zrovna do tohodle testu mi moc nesedí... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 12:57 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
Pokud nechceš řešit i krátkodobou životnost (reálnou funkcnost) některých materiálu a chceš netestovat ale napsat utrzek z celé pravdy, budeš ochotný a do testu zahrnes biopelety? Třeba místo těch jezku
Jdeli ti opravdu jen o nejlepší výsledek bez logické souvislosti použití v akvariu dej tam mixbed.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 21:35 Muž Smetany [1226] Re: silviebaris
Tak sem to trefil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2019 21:33 Silviebaris Re: Maq
abc-zoo.cz/… Filtren TM10 - použití: předfiltr pro zachytávání hrubých nečistot, jezírkový filtr
Filtren TM20 - použití: ideálna zrnitost pro akvárium
Filtren TM30 - použití: akvárium s plody ryb - elementkový filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 21:30 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Tuším že tm 20 je označení hrubosti nějakého biomolitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 20:22 Maq Re: antiA
Díky za náměty a za odkaz (zajímavý).
Salvinie nechám přes noc v růžové lázni z hypermanganu; nic lepšího mě nenapadá.
Porézní materiály - Vyzkoušet jejich zanášení, k tomu tento test není potřebný, to může udělat kdokoli, kdo to má ve filtru. Navíc, jak dlouho bych měl čekat, abych podal negativní důkaz? Pokud během 12-14 týdnů poklesne účinnost, měl bych to poznat a pak bude zanešení pórů jednou z možností. Budu si toho všímat.
Ježci: Jestli Ti dobře rozumím, čerpadlo by mělo vystřikovat vodu do něčeho jako sklenice obrácená dnem vzhůru, s dírou ve dně (kvůli přístupu vzduchu), a v tom se budou mlít ti ježci. Je tak?
To by asi bylo lepší.
A hned mě napadá - místo čerpadla vzít vzduchovací motorek a držet ježky v nějakém válci, takže by ta voda s bublinama musela proudit přes ty ježky. Co myslíš?

A co je "tm20"? Nějak se nemůžu dovtípit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.04.2019 16:18 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
Ocekavam....
rostliny se rozjedou a budou prosperovat. Bude to top na rozjezd protože s rostlinami dodas do startu i bakterie (nejenom zivou flóru ale i mikro faunu) zacas rostliny dosáhnou svého maxima staré začnou umírat a hnit a nastane třeba propad.
Pemzy a podobne mikroporezni materialy.... zacas se zaserou a stanou se znich obyčejné sutry. S romantem jsem měl vášnivou diskusi. Oponoval mi že sutry propira v savu a že jsou pak ok. Kdyz jsem ho poprosil aby si udělal "pyskovy" test odmítl že nyní do filtru nepoleze. doted jsem nedostal echo... dalo se očekávat. Pyskovy test spočívá vložit onen mikroporezni super sutrik do rtů a fouknout. Jelikož bude zasrany vylezou ti v prvni řadě oči v druhe se při pokusu o větší tlak rovnou pos@res. Prostě zacas se ten matros ucpe /mikroporeze zmizne.
Proto ten dlouhodobý test.
Pokud chceme velice krátkodobé řešení/zijsteni co a jak odbourava bioodpad.....Tak naco se babrat s tímto jakobytestem když nejjednoduzsi varianta odbourání biologického odpadu je výměna vody která se dělá jak v klasických akváriích tak v odchovnych (zde většinou nutnost)
Mohu ti nabídnout tm20 a ježky.
Ježky mit volné na hladině je ptakovina-potřebuji pohyb a ideálně přístup nad hladinu. Smocit a zas nad hladinu. Pokud tam budeš mít čerpadlo na něj dej obracenou nádobu dnem (s otvorem) vzhůru. Tlakem vody se ti jezci budou propirat. Proud bude z hora dolu. Ideálně aby nádoba byla částečně nadhladinou. Takový otevřený peletovy filtr. Lepší než jezci by byly nějaké biopelety... nejake info tady ( www.google.cz/… )... takovy malý testík :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 15:31 Maq Re: antiA
Protáhnout...hm, očekáváš od toho něco konkrétního?
Já počítám tak šest týdnů záběh, a pak to zhruba ještě jednou tak dlouho nechat běžet, za plynulého přidávání organické hmoty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 15:15 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Maq
Už teď mužem odhadovat jak to dopadne. Rostliny - pemzy a podobne bazmeky - bioakvacit - plastovi jezci.

Pokus udělej na rok a pořadí se ti řádně zamicha.

Jak tě můžu podpořit aby jsi pokus protahl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2019 14:52 Muž nekdo [355] Re: Maq
Jen bych dodal, že ty Kaldnes by se měly hýbat, když budou stát v jedné poloze, nebude to fungovat tak, jak by mělo ;)
Co se týká médií mohu dodat malá množství eheim mech pro (krájené hadičky- nové ), případně eheim substrát pro - ten už byl před pár lety použitý (je vypraný, vysušený), sera siporax mini (také nový - ten neslíbím na 100% - vím, že ho mám, ale nevím kde -v případě zájmu pohledám - kdyžtak sz)
Nejsem si ale jistý, jestli těch médii bude půl litru - to zaručit neumím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.04.2019 14:40 Maq
Přidám tedy další oznámení a výzvu:
Momentálně testuji ty násady bakterií. Běží to, měřím to, poznatky mám, vyčkejte, všechno zveřejním. Ale už plánuji další test: srovnání biofiltračních médií.
Pokus bude probíhat v akváriích bez substrátu. Mám malá čerpadla - honiče vody, a pořidil jsem si plastové hranaté uzavíratelné provrtatelné krabičky o objemu 0.6 litru. Mohu do nich natáhnout nasávací trubku čerpadla, a zasypat to třeba pemzou, nebo něčím jiným. To bude takový malý filtr, pro dvacetilitrové akvárium ale ten objem tak špatný není. A Teď jde o to, čím to naplnit, jaká média vybrat.
(a) V jednom akvárku chci filtrovat přes kostku molitanu o objemu 0.6 litru, normálně napíchnutou na sání čerpadla. Všichni velebíte molitan-akvacit, tak ho zkusíme. Zrnitost mám 30 PPI.
(b) Dále bych rád vyzkoušel najaká ta osídlovací média. Mám JBL MicroMec, tomu bych dal přednost před jinými, protože už to mám a nemusím utrácet. Ale jestli mě přesvědčíte, tak otestuji nějaké jiné. Mám taky obyčejnou pemzu, ta by taky stála za pokus.
(c) Pořídil jsem si repliku toho média, co používají ČOVky - Kaldnes. To jsou plastoví ježci, nebo volanty, prostě bazmeky. Ale váhám. Ony jsou nepatrně lehčí než voda, právě aby pěkně plavaly ve vodě. Když je nějak uzavřu v té krabičce a udělám do ní dírky, tak z ní neutečou, ale nebudou použité tak, jak mají být. Jsem v pokušení je nechat prostě plavat v akváriu.
(d) Čtvrté médium vás asi překvapí: chci pokrýt hladinu salvinií. Tahle rostlina má pěkné huňaté kořínky a já mám podezření, že zrovna v nich se bakteriím náramně líbí. Je tu ale metodologická potíž: zatímco ostatní média dám sterilní, živé rostliny sterilizovat nelze. Nanejvýš je můžu okoupat ve slabém roztoku hypermanganu.
=
Do všech akvárií budu dávat přesně odměřené, stejné množství organické hmoty a budu měřit vývoj amonia, dusitanů a dusičnanů. Připomínám, že akvária jsou jen čtyři a každý takový pokus trvá dva, spíše tři měsíce.
Budu moc rád za názory, nápady, návrhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 11:30 Maq – Re: DavFM
DavFM napsal: Máš to nějak ověřeno, že Matrix umí i dusičnany? Ja měl za to, že to je jen draze prodávaná pemza a slouží jenom jako osidlovací médium.
Seachem to uvádí takto: Je to vybraná, vhodně zvolená pemza, která má strukturu a průměr pórů takový, že na okrajích je oxické prostředí - pro nitrifikaci a spol. - a uvnitř je suboxické prostředí - vhodné pro denitrifikaci.
To tvrdí Seachem, a já jsem si dnes už skoro jistý, že ne vše co Seachem tvrdí můžeme brát jako jisté. Nicméně logika v tom je.
Mimochodem, já si myslím, že denitrifikace je v akváriích poměrně běžná věc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.03.2019 11:48 Maq Re: Maq
Maq napsal: Jakmile bude někde něco k přečtení, dám vědět.
golias.net/…
Zatím jen úvodní zpráva. Rekapitulace dosavadních poznatků a popis provedení experimentu. Ten zatím ještě probíhá. Výsledky zveřejním až po jeho ukončení - konec dubna, spíš květen.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   25.03.2019 23:42 Maq Re: Maq
Maq napsal: Připravuji srovnávací test na produkty obsahující násadu užitečných bakterií. Chci se pokusit zjistit, zda a jak urychlí záběh akvária.
Výrobků je poměrně dost, otestovat mohu jen pár. Prosím o doporučení s odůvodněním.

Hlásím, že test jsem zahájil 3. března. Napsal jsem k němu úvodní zprávu. Zatím nejsem rozhodnutý, kde a jak ji publikuji, stejně jako zprávu o průběhu a výsledcích testu.
Jakmile bude někde něco k přečtení, dám vědět.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2018 00:38 Maq Re: ZDRI
ZDRI napsal: Tvoje představa, že existují nějaké speciálně vyvíjené/vyráběné akvarijní bakterie mi přijde trochu úsměvná
Opravdu nevím, jak a kde se tyhle kultury vyrábějí, ale vím něco o jiných oborech byznysu. Tak jsem například "vyráběl" kosmetiku. Měli jsme malou laboratoř, a tam jedna magistra a dvě laborantky vyvíjely receptury. Podle svých znalostí a co se dalo najít v literatuře. (A nebyly to špatné věci!)
Pak jsme to zcela primitivně testovali na nich samých a našich manželkách. :-D
Když to prošlo schvalovacím procesem, zadali jsme proprietární recepturu nějakému výrobci, který na to měl průmyslovou linku se všemi mašinkami - a těch je požehnaně, za moc a moc peněz. Na výrobku ten reálný výrobce vůbec nebyl zmíněný; však taky příští šarži jsme si klidně mohli nechat vyrobit jinde. Třeba v té proklínané Číně. A taky jsme to tak dělali.
=
Myslím si, že právě tak je to se speciálními akvaristickými násadami. Akvaristická firma si buď vyvine a odzkouší někde v kamrlíku nějakou recepturu, anebo si i tu recepturu nechá vyvinout u nějaké velké biochemické firmy. Ta potom takříkajíc na jednu šichtu nastaví linku, ingredience a obaly, a vychrlí pro onu akvaristickou firmu zásobu daného výrobku na půl roku. Další šichtu to zase naštelují nazpátek a pokračují ve výrobě pro větší odběratele, třeba ČOVky. Takhle se běžně byznys dělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.12.2018 20:35 Marcel G Re: larix
larix napsal: pre mňa je Dennerle dôveryhodná značka ...
Jen k tomu dodám, že jsem si před lety dopisoval s jedním jejich chemikem, který testoval jejich výrobky v praxi. Nemohl mi sice prozrazovat firemní know-how, ale svými názory na mě působil jako velmi erudovaný člověk. Mimo jiné mi ale také prozradil, že žádné speciální (řízené) pokusy neprovádějí a silně pochyboval o tom, že by to jakákoli akvaristická firma dělala. Mají prý několik zaběhnutých akvárií, ve kterých zkouší různé výrobky a také rostliny. Podle toho, zda to v převážné většině akvárií funguje pozitivně, pak konkrétní recepturu (např. hnojiva) či konkrétní druh rostlin doporučuje či nedoporučuje k prodeji. Pokud tedy třeba Dennerle některý druh rostlin neprodává, pak to může být ne proto, že je nemají, ale spíše proto, že se jim nedařilo tento druh rostliny systematicky (s pravidelným úspěchem) pěstovat. Nechtějí prostě dávat na trh něco, co by akvaristům v jejich akváriích chcípalo, nebo by u toho bylo příliš vysoké riziko neúspěchu. To je moje zkušenost ...
EDIT
Tak se musím omluvit, abych někoho neuváděl v omyl. Nakonec jsem si vybavil, že to nebyl chemik z firmy Dennerle, ale z firmy Tropica.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2018 16:02 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: ZDRI
(neřeším zda chemickým složením jsou obdobné s komerčními přípravky)
Tak se nadechni a přečti znova co jsem napsal. Píšeš v podstatě to samé co jsem napsal. Pro 9/10 hobby akvaristů je právě ta krabička ČOV odrazující a nápis např. Dennerle přitahující.

Proto píšu, že tento pokus bude v případě použití takovýchto výrobků bohužel degradován pro 90% procent lidí a může být naopak opěvován 10% (low-tech pokusníkama). Což je velká škoda, ale je to samozřejmě svaté právo pokusníka co to provádí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.12.2018 12:18 Muž ZDRI [1415] Re: bobikcz
Tvoje představa, že existují nějaké speciálně vyvíjené/vyráběné akvarijní bakterie mi přijde trochu úsměvná :-)
Podle mě výrobci v drtivé většině případů prostě vezmou nějaký existující produkt z velkovýroby (zde právě pro ČOV), hezky zabalí a s patřičnou marží prodají. Nejvyšším nákladem pak je vymyšlení úderné reklamní pohádky a zaplacení masivní inzerce ve všech prodejních kanálech. Stačí se podívat např. na filtrační media. Pod honosnými názvy se kolikrát prodává matroš, který v zahradnictví/stavebnictví stojí 10 x méně (ale nemá tak hezkou krabičku a "příběh").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.12.2018 11:40 Muž Jarry [1437] Re: bobikcz
Znám jednoho akvaristu, který bakterie pro ČOV používá v akváriu s terčovci s tím, že pomáhají rozkládat jejich výkaly a ty se tak nikde v akváriu neusazují - samozřejmě je otázka, nakolik je to vlivem přidávaných bakterií. Dle fotek měl vždy ryby ve špičkové kondici (šlo tusím o F1 generaci).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 10:38 Muž MichalV [327] Re: bobikcz
keby si čítal s porozumením, tak by si nemohol napísať pre ČOV alebo žumpu, lebo presný opak som písal príspevok pred tebou
hokus-pokus ako si napísal sa dá napísať aj menej znevažujúco, napríklad empirické skúsenosti, vďaka ktorým ľudstvo spravilo najväčšie pokroky
Minimálne jeden taký akvarista sa určite nájde, ja som to skúšal v zabehnutých akvárkach

Bežne akvaristi používajú prípravky, o ktorých vedia len to málo čo napíše ich výrobca... s patričnými následkami potom bojuje sám akvarista, to nie je hohus-pokus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2018 10:01 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: all
Myslíte si, že nějaký normální hobby akvarista si tyto bakterie pro ČOV nebo žumpu naleje do svého AQ v obyváku? hmm (neřeším zda chemickým složením jsou obdobné s komerčními přípravky)
Pokud se rozhodneš jít touto cestou (což je tvoje právo) tak se opět ze zajímavého, seriozního výzkumu stává low-tech hokus pokus pro normální lidi nepoužitelný. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2018 07:51 Muž MichalV [327] Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: Bakterie pro odpadní vody, musí mít specifické živiny a dají se sehnat v čistírnách odpadních vod, ale nechce se mi lít do akva ropné deriváty, saponáty, oleje a atd., aby jejich specifické kolonie zůstaly životaschopné.
nemiešal by som kolónie baktérii využívaných na ČOV, kde sú anaérobné a aeróbne sekcie, kde pritekajú ako píšeš ropné látky z úkapov motorových vozidiel ako aj odpadové vody od priemyselných producentov s domácimi prípravkami na čistenie odpadov kuchynských drezov, kde tieto nánosy tvoria tuky a na nich prichytené organické látky (zbytky potravín). Nečudoval by som sa, keby niektorí "výrobcovia" akvaristických štartovacích bakteriálnych násad mali spoločného dodávateľa s týmito domácimi prípravkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 23:52 Maq Re: Tojsouvěci
Tojsouvěci napsal: naočkování z filtrace ze stávajících zdravých a funkčních akvárii
I to bych rád někdy vyzkoušel a pořádně změřil. Sám takovou násadu asi nemám, protože moje akvárka si na nitrifikaci nepotrpí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 23:33 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: MichalV
Bakterie pro odpadní vody, musí mít specifické živiny a dají se sehnat v čistírnách odpadních vod, ale nechce se mi lít do akva ropné deriváty, saponáty, oleje a atd., aby jejich specifické kolonie zůstaly životaschopné.
Můj názor na filtrační a jiné pro nás užitečné bakterie je, že vhodné jsou ty, které se použijí k naočkování z filtrace ze stávajících zdravých a funkčních akvárii, nebo se postupně s dodanými rostlinami a živočichy vyskytnou v akvu přirozenou cestou.
Možná se mýlím a dám si poradit, ale zatím jsem neměl důvod jít jiným směrem a řešit vědecky, své mnohdy banální a současně fatální chyby, bez nichž fitrace funguje. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 22:14 Maq Re: MichalV
To víš že jo. Takových produktů je docela dost. Dost možná se tak dá pořídit kvalitní násada o poznání levněji.
Ale přece jenom, není to dělané pro akvária. Jak to dávkovat? Kdybych zjistil, že to nedělá nic, nebo kalamitu v akvárku, tak co bych vlastně zjistil?
Prostě to v pořadí možností zůstalo někde vzadu. Jako alternativa, kterou někdy možná vyzkouším, až podle vývoje.
Uvaž že jeden test trvá zhruba čtvrt roku a stojí několik tisíc. Nechci roky analyzovat všechny možné bakteriální násady... mám i jiné zájmy. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:51 Muž MichalV [327] Re: Maq
nerozmýšlal si aj nad niečím takýmto:

www.drogeria-vmd.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2018 21:48 Muž imax [47] Re: Maq
Na ten Seachem som zvedavy. Pouzival som ho na uz 18 mesiacov beziace akva. Nezaregistroval som ziadnu zmenu. Drzim palec.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4418x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6986-biologicka-filtrace