Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kryt a akvárium

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kryt a akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2015 14:34 sachlj Re: Jifi
pak ventilátor z pc a zapojit ho třeba na nabíječku k mobilu...nebude točit tak moc a úplně stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 13:36 Muž Jifi [675] Re: sachlj
Odvětrávací otvory nestačí, mám úplně stejný problém. Teplota v místnosti necelých 23 °C, teplota vody cca 25 °C. Ráno je zevnitř kryt úplně orosený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 13:16 Muž EiFFeL [39] Re: sachlj
ano, ale já řeším kondenzaci když nesvítím a rosení krytu uvnitř... ne zvenka...
protože mám dřevěný kryt a nedělá mu to úplně dobře
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 11:48 sachlj Re: EiFFeL
Kryty mají za tímto účelem odvětrávací otvory a některé i ventilátory co se spouští při svícení a nebo v závislosti na vlhku pod krytem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 11:35 Muž EiFFeL [39]
Zdravím pánové a dámy, já bych měl otázku z jiného soudku - jak vyřešit rosení uvnitř krytu když nesvítím? Aktuální stav je takový, že voda má 25°C, v místnosti mám 22°C - 23°C z čehož plyne, že při vlhkosti 85% - 90% uvnitř krytu mi voda kondenzuje na chladnějším krytu. Dávat krycí skla nechci. Řešil jste někdo nějaké odvětrávání?? Předem díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 11:31 sachlj Re: GP
díky. v plánu je 9cm ventilátor z pc aby foukal pod kryt. Bude se spínat automaticky když teplota a vzdušná vlhkost pod krytem přeroste určitou výši..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.10.2015 11:10 GP Re: sachlj
ty led budou neuchladitelne, imho. a s kytkama v 2m akva 2,5 m pasku... budou muset mit velky vykon - problem s chladicem, ktery bude muset byt predimenzovany vzhledem k akumulovanemu teplu pod krytem.
kazdopadne hodne stesti s realizaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 09:33 sachlj Re: GP
kryt udělám z 2cm polysyrenu. Přestříknu plničem, základovkou a pak to natřu balakrylem. jen zvenku, aby to nebyl takový bílý kus čehosi. Moc zatěsněné to nebude. Budou tam vstupy pro vodu tak, že kryt půjde sundat jednoduše celý. Světla se odpojí jedním konektorem i když v plánu je cca 5 různých pásků po 50cm. Možná nějaká 1-3W na kyti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 09:27 GP Re: sachlj
chapu to dobre, ze bude izolovany kryt, pod nim ledky narocny na chlazeni a odvod ztratoveho vykonu bude realizovan 10x10cm peltierem?
uplne jisty tou koncepci si nejsem....
edit: taky zalezi, jestli topitko jede 10% nebo 90% casu. i kdyz o koruny nejde, tak nejak technicky optimalizovane by to byt mohlo. ze jsou veci moderni, neznamena, ze se hodi za vsech okolnosti vsude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:58 sachlj Re: GP
topím 300w topením na teplotu cca 27C. Mám to takhle už 8 let a nijak nesleduji ruinování rozpočtu..to když jedna z holek si půl hodiny žehlí vlasy a nebo manželka 2 hodiny v kuse žehlí...to je spotřeba co řeším..mám doma přes zimu i NFT a nad tím svítím 250W CFL. Mám v přípravě i 400W sodíku..Já jsem vášnivý zastánce dostavby temelína páč využití elektřiny mě odlišuje od eritrejců co sem jdou do evropy...
svícení LEDkami mi příjde modernější, efektivnější, jednodušší. mám možnost osadit kryt 4 mi 30W zářivkami..ale budu dělat kryt z polystyrenu a s řízením arduinem celé akva. to je lepší na 12V i když i 230V by se zvládlo..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:51 GP Re: sachlj
moderni zdroje casto (i pres specifikaci atx) spolehaji na jednu napajeci vetev, melo by byt uvedeno na "krabici". pocet vyvodu nekoresponduje s vnitrnim zapojenim.
myslel jsem spis na spotrebu - svitit ledkama pro usporu a pak topit a chladit mi prijde zbytecne prekombinovany.
pocitam, ze by to mela byt nadrz pro tercovce? odpar spis nezli na svitidle zalezi na teplote vody a relativni vlhkosti nad hladinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:28 sachlj Re: GP
pro řízení akva a napájení LEDek stejně uvažuji o jednom 200W zdroji z počítače. Má dost větví 12V a 5V které využiju. Jen nevím kolik zvládá A na jednu větev. Aby nevyhořel. Nicméně ten článek zvládne. Si myslím. Otázka je kolik se bude voda vypařovat když budu svítit ledkami. Možná tohle je jen úvaha kterou nebude třeba řešit. ale asi nebudu jediný co zažil že na stěně nad akváriem se po čase udělala plíseň...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:23 GP Re: sachlj
pokud mluvime o peltierovu clanku, podival bych se, kolik to zere a zvazil zarivky, pokud ne, tak u normalniho akva by byla jedena z chladnejsich casti i ta hladina, takze neprekpodkladam, ze pri sviceni by nekde neco kapalnelo, ale zvysena relativni vlhkost zrejme ano.
jinak bych to asi proste odvetral pryc.
u 30 st.C bude nejspis odpar vyraznejsi, ale tim spis bych zvazil zarivky, at i trochu zatopi...
edit: chladice led, pokud by mely komunikovat s okolim budou pres noc pritahovat vodu tez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:12 sachlj Re: vlk9
Znám jednoho co řešil chujoviny tak, že o tom co dělal musel přesvědčovat nejen celé město. To takhle Edison musel vysvětlovat že žárovka je lepší než petrolejka. prostě je to jen nápad na to jak nemít vysráženou vodu na spodní straně krytu. Už jen proto, že jakýkoliv voděodolný obal na LEDky to co vyzařuje LEDka ten obal dost pomrví..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 08:04 Muž vlk9 [296] - HalančíciRe: sachlj
Ty vymyslis dobry chujoviny :-D pochybuju, ze nekdo neco takovyho resil. Mozna ti co bydli v suchych panelakach naopak zvlhceni vzduchu spis uvitaj. A pri pravidelnych tydennich vymenach vody bude ten odpar celkem zanedbatelny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 07:33 sachlj – Co s odparem?
Odpar vody z akvária je přirozená součást koloběhu vody v přírodě. Nicméně je li v uzavřeném prostoru tak to není zrovna užitečné v krytu akvária. Tak mě napadlo tu vypařenou vodu zase zkapalnit a jako vlastní déšť vrátit do akvária. Jak ale na to?Bude stačit když do krytu zabuduji jeden chladný, hodně chladný bod? Řekněme bod tak 10*10 cm ? Na kryt 120*60. Řešili jste to někdo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 23:29 Muž Rexistens [16]
Zdravim,

využiju tohoto tematu abych nemusel rozjizdet nove.

V novem byte budu zakladat akvarium - do 200 litru objemu max - i tak se bojim aby to ta plovouci laminatova podlaha u te stěny unesla. Tentokrat uz nebudu nic vyrabet sam, uz nemam dilnu, takze ani neni kde a proto budu vsechno kupovat...

Uplně první dilema co jsem řešil bylo, jestlí nekoupit celý set od Juwelu RIO 180 (i se skřínkou asi za 9000 Kc a mit v tom už všechno "nachystáno", v pekně ladícím kabátku, nebo si to poskladat od různých výrobců sám... NO na 90% budu kupvoat zvlašť - i když je to dražši, ale asi se to vyplati...

V tom případě by to bylo:
Akvario rozměr 100*35*45cm - slepit si ho planuji nechat v Brně ve Sklorexu - cetl jsem jen pochvalne recenze takze to by snad nemel byt problém. asi 1600 Kc z 8 mm skla.

Kryt bud u Sklorexu - ten jejich Mabo T5 s 2x39W za cca 4200 Kc a nebo od Zekia za 3600Kc se stejnym typem a vykonem osvetlení - dle jejich ceniku na webu, poptavku jsem ještě neposilal. Tady si nejsem moc jistý co by bylo lepší a kvalitnější - Světla by mělo byt dost na to společenské akvarium co planuju, ale kryt co jsem si vyrobil sam jsem si udělal i s odvětráváním ventilatorkem, tady to mají řešeno jak, aby se to případně v létě nepřehřívalo? Máte někdo zkušennost?

Stát to celé bude na skříňce od Juwelu 100 SB - ta se nám prostě libí, do bytu hodi barevně ta jejich orechova varianta a hlavne za podobne penize jsem nic jineho stějně nenašel a nechat si to někde vyrobit by vyšlo na stejne ne-li vetší peníze. Asi 3200 Kc

Filtr bych dal pak vnější Atman CF - 800 asi za 2000 Kč, vytapění tak za 400.
Celkově tedy tak za 11-12000 Kč.

Je něco z toho vyloženě na prd a mám to blbě vymyšlené a rači se vratít k tomu setu?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 22:03 Muž Legioix [574] Re: amater1
Pokud dbáš na pravidelnou údržbu, tak je odpařování irelevantní. Na sklu se ale usazují nečistoty a je potřeba je při každé údržbě očistit (zhruba jednou týdně). Svrchu prach a zespodu vodní kámen. Někdy je to potřeba vzít i octem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 21:57 amater1 Re: Pepan
diky za rady hop uz sem to objednal... jak moc vadi to vyparovani akva? A jak casto cistite kryci sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 10:32 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Legioix
Spousta lidí si dělá kryty doma a nebo si koupí či udělají pouze osvětlovací těleso a kryt nemají vůbec.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 10:16 Muž Legioix [574] Re: Pepan
Ten kryt se bude rosit i když tam to krycí sklo bude. Nicméně zářivka v krytu a elektronika je vodotěsná, takže to ničemu nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 07:11 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Designer
Krycí sklo v každém případě. Zvýšený odpar vody může způsobit korozi osvětlení, do akvárka s krycím sklem se nepráší, zabrání taky pádu nežádoucích předmětů do nádrže, jako je třeba letící kanár a některé ryby jako mečovky nebo sekernatky celkem slušně hopsají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2015 04:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: amater1
Co se tyce krytu, u levnych je osvetleni na houby, moc necekej, ze levne sezenes neco slusneho. Ja mam setovy kryt a muzu rict, je v nem uz vyvrtanych der vic. Kdyz vis, ze si zvysujes uzitnou hodnotu krytu, nesmis se ohlizet na to co to stalo :-) . A nebo se na kryt vybodni uplne, pouzij kryci sklo, nebo uplne bez kryti a nad to rampu se svetlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:57 amater1 Re: grupyk
tyyyy vole to me vubec nenapadlo ja jsem se snazil to nejlepsi pro ryby a vubec jsem nemyslem na podstavec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:50 Muž grupyk [20] Re: amater1
www.ikea.com/…
Jestli je to tohle tak udávaj 25kg +- rezerva tak 35 dlouhodobě třeba unese, ale 80l akva na tom? Jak myslíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:48 amater1 Re: grupyk
hele po pravde nevim ale snad jo ponevadz jsem na stejnym sedel pred rokem a mam 160kg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:44 Muž grupyk [20] Re: amater1
Mimochodem unese to ten ikea stoleček?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:36 amater1 Re: amater1
Fotka k příspěvku jo a jeste jsem zapomel mam to hned vedle TV chapete ze je to takovy ozehavy abych neublizil nejaky elektronice apod..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 23:27 amater1 Re: Koště
diky za dopoveed ale prave ze zadny z tech krytu co jsem nasel na netu nema diry pro vnejsi filtraci... a hlavne se mi nechce do noveho krytu rezat preci jenom to stoji nejake penize....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 22:16 Koště Re: amater1
Já tedy nevím jaký kryt máš objednán, ale doma máme na krytech vzadu už z výroby připravené výřezy na kabely, případně hadice, takže je stačí jen umístit tak, aby vše sedělo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2015 21:37 amater1 – kryt akva, krycí sklo a externí filtr
Fotka k příspěvku ahoj mam akva asi týden leccos jsem nastudoval a práveě zabíham a dokupuji akva ma asi 80l a rozmer je 60*30 jelikoz se mi libi malawi biotop tak bych tady rad mel hejno tlamovcu (s vetsim akva se pocita cca 1200l ale cekam kdo mi udela nabidku tak zatim nrnave) kvuli tlamovcum a jejich bordelarstvi jsem zvolil externi filtr tetratec ex800plus ale nejde mi do hlavy jak pres ty tlusty hadice resp plastovy kolena dostanu kryt na akva vzdyt to nemuze sedet ne a to jeste cekam na topeni.. poradte pls
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2012 10:23 Muž jmalyska [167] – Vlhký vzduch
Ahoj,já třeba musím mít kryt už i u 63litrového AQ, bydlíme v garsonce, pokoj 6x5m a máme problém s vlhkostí vzduchu. Před instalací AQ to bylo ok. Teď se nám na sklech sráží voda a v rozích tvoří plísně. I když hodně a dlouho větráme a pořád topíme (v zimě) problém to neřeší. ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2009 12:44 V Re: fossiliska
Jestli je hezčí rampa nebo kryt bych nechal na každém jednom človíčkovi. Každý to vidí jinak. ;-)

Co se týká toho stříkání... Od čeho je krycí sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2009 12:10 fossiliska Re: V
mam 200 l akva a rozhodne doporucujem kryt, vzhladom na velkost daneho akvaria. mam ho v obyvacke a vazne si neviem predstavit ze by som tam mala iba rampu, vyzeralo by to neesteticky. Tym ze je tam kryt, to tomu akvariu dava taku celistvost... resp je to urcity doplnok k nabytku. kryt doporucujem aj vzhladom k tomu ze mi ryby spliechaju (dufam ze to je zrozumitelne aj v cestine :) vodu na parkety a keby to tak bolo dlhodobo, tak by sa mi znicili - tie parkety. takze kryt ma aj prakticky vyznam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2009 07:03 V Re: ZdenekJH
Podívej se ke mně: mám rampy na všech 3 akvárkách a nevypadá to špatně. Každé je v jiné konfiguraci: na stovce jsou 3 nízké rampy těsně nad sklem, na padesátce jedna "klasicky" na nohách (asi nejhezčí uspořádání), na desítce mini-lampa na ohebným krku. Časem se je chystám vyměnit kus za chloupek větší kus (zatím nejsou sponzoři) a kvůli atypickým rozměrům předběžně počítám s rampami Hagen GloT5 HO v provedení 1×24 W (na akva 70×30×40) a 2×39 W (na akva 105×30×40).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2009 20:54 ZdenekJH
Moc Vam dekuji... Prave premyslím, zda si koupit rampu, nebo kryt.. Jde o to, že nemám zas takový prostor na drahe akva... Videl jsem i rampu, kde jedna zářivka svítila diky sklum 2x... Odrážela se od zrcadla a bylo to fakt fajn... Ale jestli to bude dobre? Zase s tou rampou to akva nevypada moc pekne, ze? Máte to někde na fotce?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 22:04 marsz Re: Sprachys
No, popravdě mi nevadí, když ten polétavý sajrajt spolkne akvárko. Do týdenní výměny vody to není vůbec hrozné. Vodu stačí mít tak 4 cm pod okraj a vyskočí už opravdu jen trénovaní jedinci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:35 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: safira
Bez kryciho skla pozor na výpar. Ja mam zarivky 10 cm od hladiny a tydeni vypar je az 20litru!!! Ono se to nezda ale ty trubice muzou mit pres 60°C Na mensi akva bych doporucoval kryci sklo,je to i bezpecnejsi. A odradi vas to od neustaleho šťourání se v tom smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:17 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: safira
Základ je absence vzduchování,vodní kámen se usazovat sice bude,ale pomaleji.Na odstranění vodního kamene pomáhá ocet,nebo kyselina citronová,které ho rozpouští. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:06 Žena safira [4] Re: Amy01
mám 54 l akvárko bez krycího skla už asi 1/2 roku. Jediný, kdo z něj chodí na procházky je neritina :-D. Přesto, že je v ložnici, kde se tradičně víc práší, není na hladině skoro žádný prachový povlak (možná díky plovoucím riciím)a mastnotu z vločkového krmení vyřešilo krmítko na hladině.
V plánu mám založit 300 l s krytem (aby mi dcerka nekrmila ryby rohlíkem), jen se hrozím drhnutí krycích skel od vodního kamene. Není na to nějaký trik?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 11:25 Žena Amy01 [39] Re: marsz
Podla mna je dobré mat kryt, ako nahle som ho nemala rybky vyskakovali von
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 09:44 Muž Sprachys [48] Re: marsz
tj ale rychleji se ti odparuje voda a vic se prasi na hladinu a pak tam muzes mit neprijemny povlak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 09:26 marsz Re: Bubi200
Mně přišlo nejjednodušší nemít kryt ani sklo. Hladina akvárka bývá taky k pokoukání, a když rostou navíc kytky ven, tak je to ještě lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 08:26 Muž Yirka [9126] Re: Bubi200
Každopádně ti doporučuji krycí sklo menší než je obvod akvária aby ti sražená voda nestékala po skle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 08:23 Muž Bubi200 [19] Re: PaDa
Budem mat len mensie akvarko, ale bal som sa ci nebudu skakat tie rybky. Diky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 07:01 Muž Radek [3] Re: Bubi200
Můžeš mít jen krycí sklo - opřené buď přes okraj akva anebo o vnitřní podélné výztuhy u větších nádrží. V případě tvrdé vody je dost neestetické...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 00:25 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Bubi200
Nemusí, ale je to obvyklé... záleží na rybách, na výšce hladiny, na osvětlení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2009 22:58 Muž Bubi200 [19] – kryt
Ahoj lidi, idem si zalozit akvarko, som uplny zacatecnik. Musi mat akvarko kryt?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2008 19:50 Muž Gerrik [5] Re: Lorsson
Fajn, díky. Ten kryt je od Juwelu, tak snad aspon trochu kvalitka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2008 17:18 Lorsson Re: Gerrik
Neplas, kdyz koupis akvarko 80x40x40 a k tomu kryt 80x40, pujde na to nasadit. Vyrobci sice kryty delaji nekvalitni, hlavne co se tyka osvetleni, ale nemusis se bat, ze by nepocitali s rezervou na nasazeni krytu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6952-kryt-a-akvarium?od=51