Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kryt a akvárium

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Kryt a akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 21:56 Muž Yirka [9126] Re: lucie.aqua
Kvůli takové banalitě by bylo škoda s akvaristikou končit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 21:51 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: lucie.aqua
Přesně tak. Položit na podélné výztuhy. Několik menších skel je lepší než jedno velké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.02.2024 21:39 Muž Sha [500] Re: lucie.aqua
Je možnost udělat více fotografií? Hlavně vnitřní strany? Voda tekoucí i po předním skle je dost nestandardní. Ještě by mě zajímala teplota v akváriu a v místnosti. Kryt lze z akvária sundat nebo je přidělaný (silikonem)? Rosení hliníku bude větší než plastu, ale případný kondenzát má stéct zpět do akvária a ne ven!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 21:30 Žena lucie.aqua [511] Re: Kawasaki
Asi se zeptám hloupě... ale kam s nimi? Položit na příčnou a podélnou výztuhu? Přemýšlím, jestli se to vejde pod zářivky... no to by asi pomohlo, když se budou rosit skla a ne kryt...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 21:23 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: lucie.aqua
Krycí skla bezpečně pomůžou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 21:04 Žena lucie.aqua [511] Re: Lojza007
Fotka k příspěvku Pánové, moc děkuji za reakce. Foto jsem přiložila, ano, určitě je to vysrážená voda, kryt je hliníkový a v podstatě pořád mokrý. Vodu už jsem ubrala, mám ji centimetr pod okrajem krytu. Tekla mi voda i po předním skle, tak na to to pomohlo. Jsem ráda, že jsem našla příčinu, ráno jsem byla tak zoufalá, že jsem chtěla rozdávat ryby a končit s akvaristikou. Za akváriem mokro, sice trošku, ale když člověk neví proč.... Seděla jsem u akvárka s baterkou a sledovala, odkud se ta kapka vezme. Spíše mě zajímalo, jestli se s tím už někdo setkal a jak to vyřešil. Nebo jestli třeba koupit nový kryt... hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 18:28 Muž vlka [3453] Re: lucie.aqua
Nebo máš moc vody v akvárku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 12:29 Muž Yirka [9126] Re: lucie.aqua
To bude určitě kondenzát - vysrážená voda. Podívej se, zda je kryt dobře usazený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 12:22 Muž Lojza007 [1204] Re: lucie.aqua
Asi by to chtělo fotku, já s tím problémy nemám a podle popisu si ani moc nedovedu představit, kde je problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2024 09:03 Žena lucie.aqua [511] – Vzlínání vody přes průchodky v krytu
Dobré ráno, trápí mě voda kapající okolo průchodek v krytu. Vpravo, kde prochází pouze hadice od nasávání filtru, se kapky tlačí mezi dírou v krytu a tou plastovou průchodkou. Vlevo kapky prochází po kabelu osvětlení a topítka. Vždy to začne kapat ráno, když se zapne hlavní osvětlení, během dne to přestane. Setkal se s tím někdo, popř. nějaký nápad, jak to řešit?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 15:18 Muž vorvan [1] Re: samorost
Kolik místa chybí pro nasazení nožiček? Jaká je šířka materiálu, na který to světlo chceš nasadit? Mám stejné světlo, ale ve 120 cm verzi a nožičky mám z čirého plexiskla (možná PMMA). Mohlo by pomoct nožičky nahřát (ideálně v horké vodě) a opatrně rozšířit pomocí nějakého špalíčku. Jinak se taky prodávají neoriginální držáky vyrobené na 3D tiskárně a ty by měly být do 10 mm šířky skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 15:00 Muž Shimi [683] Re: Lojza007
Nový kryt je mu k ničemu, když koupil Sinkor, který není vhodný do krytu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 14:23 Muž Lojza007 [1204] Re: samorost
A co zkusit sundat ten stávající kryt, byť je lepený, tak by to mělo jít sundat žiletkou nebo fénem (to by samozřejmě mohlo vadit rybám) nebo povolí sám. A pak koupit jiný kryt, 60x30 je univerzální rozměr, to bude něco i skladem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 14:02 Muž CHiP [48] Re: samorost
Na jedné straně v krytu udělej otvor na rampu a pak se už vejde :-D
Já mám plastové kryty schválně proti kočkám a všechny jsem nějakým způsobem upravoval - jsou z měkkého plastu, jde to velice snadno (pilka, vrták, ostrý ulamovací nůž,...) vším se do nich dá udělat díra :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 13:36 Muž nerf [20] Re: CHiP
Nevejde se. Kryt mínus šířka rámečku není celých 60cm, kdežto rampa má přesně 60cm. Současné led pásky v krytu jsou menší, cca 45cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 13:28 Muž CHiP [48] Re: samorost
Co nacpat nové světlo do původního krytu? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 13:16 Muž nerf [20] Re: Shimi
Hm, děkuji za další názor. Mě se krycí skla vůbec nelíbí, to je pro mě subjektivně až asi poslední možnost. Zároveň jeden z důvodů, proč jsem pořizoval nové osvětlení byl fakt, že to stávající v krytu celkem hřeje a voda je podle mě dost teplá - 29C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 13:01 Muž Shimi [683] Re: samorost
A co si nechat uříznout na míru sklo, místo toho plastového krytu, a světlo i s nožičkama položit na to? Kryt není u akvárií jen tak pro srandu králíkům. Samozřejmě být nemusí, ale má své opodstatnění. Už jenom kvůli vyskakování ryb, o nachlazení labyrintu ani nemluvě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 12:52 Muž nerf [20] Re: ctibum
No tak prakticky by to asi šlo, ale nebude to asi moc hezký, když na akvariu nechám je černý rámeček a do něj zařezanou led rampu.. Ale děkuji za nápad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 10:54 R Muž ctibum [6920] Re: samorost
A co vyříznout jen ten kousek, kde budou patky? Je to plast, tak třeba pájkou, pak jen lehce začistit nožem... Ať to není moc velká rasovina...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 10:51 Muž nerf [20] Re: MartinHorák
Zdravím a děkuji za reakci. Koupil jsem SINKOR rampu nad akva s tím, že přestanu používat osvětlení v krytu a nové osvětlení postavím na hrany akvaria. Nicméně patky nepasují, protože rámeček je silnější. EDIT: Mě totiž ani nenapadlo, že rámeček nepůjdu sundat.. Tak zvažuji svoje možnosti. Vracet světlo se mi nechce, kupovat novou nádrž stejné velikosti a stávající s krytem prodat taky moc ne, nejlepší by bylo dostat rámeček ze stávající - ale ne za cenu protékání akvária apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 09:47 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: samorost
Nepůjde to jen tak dolů. Je to přilepeno. Proč ho chcete sundat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2021 09:06 Muž nerf [20] – odstranění horního rámečku pod krytem
Zdravím, zkusím hloupý dotaz zde. U setového akvária 60x30x35 bych rád sundal horní černý plastový rámeček na kterém sedí kryt. Poradíte mi jak na to? Bude to realizovatelné za napuštěného stavu akva? Má ten rámeček i nějakou pevnostní funkci - čili, nezačne mi po odstranění akva téct? Podle prodejce je tento rámeček přilepen silikonem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 08:48 Muž TRULY [164]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ahojte. Musel som dneska preochat hadicu od vonkajsieho filtra poza kryt ake to si vyziadalo aby som na kryt pritlacil smerom od steny. Samozrejme tlakom na kryt sa vyvinul aj tlak na samotne akva. Odtlacik som ho cca 2mm.
Myslite ze tie 2mm povolili niekde celkovo v ramci skrinky a akvaria alebo kde tie 2mm mohli povolit.
Tuto operaciu som robil len raz a dneska len sa bojim ci by takouto manipulaciou nemohlo dojst k prasknutiu skla alebo povolenia silikonu. V najblizsej dobe to robit uz nebuswm ale mozno do buducna budem musiet.
Akva 120x40x55 hrubka skla 1cm
Skrinka jokel 3x3 + drevotrisk
NmFoto ore predstavu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2016 13:27 Muž honcka [39] – Dovnitř nebo ven?
Ještě k tomu plexi, tloušťku jsem už vyřešíl, teď mám dilema, jestli sklo mít uřízlé na venkovní rozměr akvária s tím, že je přímo položené na něm, nebo na vnitřní a nalepit na něj proužky z plexi, za které by to drželo na hraně, aby bylo pod urovní horní hrany akvaria, aby mi případný odpar skapával dovniř, jak to máte řešené vy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2016 12:10 Muž honcka [39] – Kryt s překližky s plexi vrškem
chci udělat kryt na své akvárium, byl by ze 2 částí drevěný rám s plexisklem s vyvrtanou dírou na hadice na krmení a na tom by ležel modul s 12ks cree XP-G2 ledkama vyrobený z překližky, to plexi by tam bylo aby se mi nedostaval odpar do elektriky. Jde mi o to, jak silné by mělo být, aby se mi neprohýbalo, ještě uvidím, možná ho budu do rámu vlepovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2016 10:47 Muž PaYoch [134] Re: Faire42
Osobně si myslím, že je to celkem jedno. On průvan není někdy na škodu - vyříznul bych díry na každé straně, dal do nich ventilační mřížku, nejlépe odpovídající rozměru nějakého PC ventilátoru. V letních parnech se mi osvědčilo funět do akvária větráčkem, akva se chladí odparem, a ani za vysokých venkovních teplot a plného svícení není problém teplotu vody udržet na 25-26°C. V zimě je možno ty mřížky zavřít, nebo přikrýt.

Edit: Pro ilustraci - když vyberete nějaký nerez, bude to vypadat i luxusně ;-)
www.marine.cz/…
www.haco.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2016 10:07 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčka – srážení vody pod setovým krytem
Zdravím,
pod krytem akvarijního setu se mi sráží voda a následně mi stéká po vnější straně akvária. Bude stačit k odvětrání, když navrtám do krytu několik otvorů?
Pokud ano, mám tyto otvory vrtat naproti sobě, nebo "do oblouku", aby se nedělal průvan?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 15:24 hirafazel Re: Zdendoslav
V práci používám hlinikové profily od Alutec KaK. Lze z toho vyrobit naprosto vše, ale pro industriální vzhled :-) bych to v obyváku nechtěl mít. Ještě jsem si chtěl nechat nastříhat pásy z nerezu, ale skončil jsem na tom jak to dát do kupy. MIG nebo TIG doma nemám a pokud bych to šrouboval zapuštěnýma šroubama, bylo by to pod fólií vidět. Na plastu (polykarbonát) se mě líbila jednoduchost kompletace pomocí lepidla vytvrzující za pomoci UV. Na ten kryt z překližky se těším sachlj, nafoť stavbu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 13:31 sachlj Re: zubu
už jsme to vyřešil, jen teď nevím jestli překližku mají v obi a nebo v hoebachu...abych věděl kam jet. zezadu bude mít přesah cca 7 cm aby se tama dali strčit kabely a hadice abych nemusel vrtat díry. Budou okolo lišty proti kroucení a taky jakou zpevnění kvůli pantům. Taky tam budou lišty na 100 cm šířky na které se jako na kolejnice přišroubují hliníkové lišty na které se nalepí metrové LED pásky jediná díra co se bude vrtat bude v zadní desce proto abych tam dal DIY krmítko. Prozatím do akvária půjde pH sonda, čidlo teploty vody, na krytu pak bude čidlo teploty a vlhkosti. Podle toho jaké seženu lišty na LED pásky budu řešit chlazení. Možná ne protože potřebuji v akváriu teplotu 27C a pokud mi to vytopí LED tak na co topítko? Zapoměl jsem že ještě na kryt přidělám čidlo naplnění akvária protože zvažuji automatickou výměnu vody a doplňování odparu.
O víkendu se vrhnu na budování krytu. Už mi jde poštou 60W zdroj pro 24V LED pásky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.11.2015 12:15 Muž Zdendoslav [12] - AmerikaRe: hirafazel
A co takhle hliník? Různých profilů je na trhu dost. Samozřejmě při vhodné povrchové úpravě (chemie vody...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.11.2015 16:12 hirafazel
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Původně jsem chtěl taky kryt od f. Faraouh, ale ne za tu cenu. Zkoušel jsem jestli by mě neprodali pouze profil, ale chtěli za 4m cca 1500,-Kč. Po dlouhé době hledání jsem našel výrobce plastového profilu (firma z CZ), bohužel nemohli prodat ani kousek (zákazník si odvezl formu). Nakonec jsem řešil kryt slepením z nařezaných polykarbonátových dílů a potažením fólií s dekorem dřeva. Jak píše kolega v předešlém příspěvku problém je teplo od zářivek. Horní krycí deska není vyztužena a prohne se. V prezentaci mám i nákres mého krytu na malé akvárium (budu aktualizovat). Na další akva budu dělat větší kryt podobným způsobem akorát: 1) Na vnější obvod nepoužiji polykarbonát ale neprůhledný plast, např. houževnatý PVC (měl by být ten tvrdší). Důvodem je, že vlepené vzpěry fungují jako optický kabel a v místě vzpěr dochází k prosvítání fólie (musel jsem pod fólii nastříkat barvu)
2) 6X doraz nahradit vlepeným páskem po celém obvodě - aby nedocházelo k prosvítání světla v místech kde dorazy nejsou
3) Místo horní krycí desky z polykarbonátu použít zrcadlo - neprohýbá se a není nutné lepit do vnitřní strany zrcadlovou fólii pro odraz světla.
4) proříznu vstup pro techniku až dolů - při sundání krytu nemusím oddělávat Lily pipe. Kryt nesundávám, pouze otevřu krycí desku. Pro lepší manipulaci při odkalování nebo změně layoutu by se to ale hodilo.
Na obrázcích je aktuální stav mého krytu, zrcadlová krycí deska ještě není polepena tmavou fólií (neměla by prosvítat, vyzkoušeno, světlá fólie bohužel ano). Tuhost rámu je dobrá (až mě překvapila), na větší kryt budu trochu jinak řešit vzpěry pro dosažení větší tuhosti s ohledem na větší velikost krytu. Pokud by někdo měl lepší a levnější návrh jak vyřešit kryt doma sem s ním než začnu dělat větší. Laťovku, lamino atd nechci, táta má truhlárnu a dostatek materiálu ze kterého to udělat lze, ale vlhkost je potvora a proto bych zůstal u plastů a skla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 13:31 Muž zubu [65] Re: sachlj
No nevím,jestli tady nevymýšlíte cukrovat.hopAle podle mne je nejlepší laťovka a a pak ho celkově nalakovat.Tak velký kryt z plastu,problém s celkovou pevností a také je potřeba brát v potaz i teplotu osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 13:15 sachlj Re: EiFFeL
té firmě jsem psal a a nikdo se ani nenamáhal mi odpovědět na poptávku ceny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 13:03 Muž EiFFeL [39] Re: sachlj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 12:49 Muž dudak [1885] Re: sachlj
v praze to koupíš třeba tady eshop.zenit.cz/… nebo www.benefitreklama.cz/… případně www.plexi.cz (tady ti to i uříznou na míru, případně slepí, ale je to pak o dost dražší a celý desky mají jen velký), případně se zkusit zeptat jestli by ti prodali třeba jen část desky v nějaké reklamce, i když deska 2x1m (v Benefitu) bude skoro akorát, tam ti toho už moc nezbyde. A dělal bych to z 5mm tenčí se dost ohýbají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 12:26 Muž kofejn [963] Re: sachlj
Sháněl jsem komatex ( www.plastymorava.cz/… ), ale pak jsem vzal to, co bylo v reklamce 3 a 5mm. Je to taky měkčené PVC, lepí se to vteřiňákem či lepidlem na novodur.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 12:18 sachlj Re: Zdendoslav
díky, na lepení dřeva mě napadl herkules a epoxy 1200 přilepit hliník na překližku. dřevo namožit lodním lakem a pak to přestříknout klavírním lakem nebo jak se tom u říká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 12:17 sachlj Re: kofejn
jaký plast myslíš a kde ho vzít? poptávám cenu za polykarbonát ale z druhé strany republiky. raději bych si pro to někam zajel a vysvětloval jak to chci osobně než po emailu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 11:19 Muž kofejn [963] Re: sachlj
Problém s leteckou překližkou bude v sehnatelných rozměrech. Buď modelářských prodejnách ( www.pelikandaniel.com/… ), nebo třeba u jafholzu ( www.jafholz.cz/… )
Co zkusit plast? Já to dělal z odřezku co používají reklamky a hliník jsem si nechal uříznout na míru v alupě rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 11:05 Muž Zdendoslav [12] - AmerikaRe: sachlj
Na slepení v podstatě jakákoliv voděodolná disperze. My používáme výrobky od fy Henkel, i na dětský nábytek. Konkrétně např. DORUS MD 074. O výrobcích Dorus jsou na netu katalogové listy i v češtině, včetně pevnosti, atestech... (Google)
Má zkušenost je taková, že to raději praskne vedle, než ve spoji.
Akorát nevím, jaké nejmenší balení se dělá, my kupujeme na paletě kýble 12 kg.
Dřevo + hliník to bych volil něco dvousložkového, možná bude dřevo před slepením potřeba nějak napenetrovat. Hliník jsem už takto lepil, při dodržení postupu drží fest.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 11:02 Muž EiFFeL [39] Re: sachlj
vzhledem k tomu, že se tu bavíme o krytu 120x50cm s Xcm výšky, tak bych si to namaloval, skočil do baumaxu nebo něčeho takového a nechal si to nařezat, nadýhovat, nakolíkovat a jediný co budeš řešit tak budou 4 špalíčky na kterejch to bude sedět na akvárku a klavírovej pant...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2015 10:23 sachlj – jaké lepidlo.
napadlo mě udělat kryt z překližky. Co mi doporučíte za lepidlo na slepení dřeva, jaký lak neotráví ryby a přitom odolá rybám, jaké lepidlo slepí překližku/dřevo a hliník?

Edit: ještě mě napadla jedna podstatná věc. Na kolik tak příjde kryt z letecké překližky ? víte někdo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 13:08 Muž RBeil [174] Re: EiFFeL
Záleží jaké dřevo, tloušťka z které to bude. Nebude to o moc težší jak z toho lamina. objemová hustota LTD je 600-700kg/m3 u borovice to je +- 520kg/m3 takže by mohl být i lehčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 12:40 Muž EiFFeL [39] Re: RBeil
To bude vážit metrák na rozměry mého rybníčku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 12:02 Muž RBeil [174] Re: EiFFeL
Joooo to nesmíš mít kryt z lamina a nebo když už tak natřený voděvzdorným lakem. LTD je na to dost náchylné. Ventilátorem tomu nepomůžeš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 12:00 Muž EiFFeL [39] Re: RBeil
Já mám potažené lamino nebo co to je a rozlejzá se mi to.... Nebo ani ne kryt, ale hlavně ty kvádříky které jsou opřené o akvárium...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 09:48 Muž RBeil [174] Re: EiFFeL
Mám také dřevený kryt z borovice. Viz moje prezentace. A jaký problém ti to dělá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2015 09:17 R Muž afc1886 [14685] Re: EiFFeL
Mám stejný problém,taky přemýšlím co s tím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2015 14:49 Muž Jifi [675] Re: sachlj
Tohle plánuju hlavně než začne léto - kvůli chlazení, tak trochu výkonější. Letos v tom extrémně horkém létě jsem myslel, že chudáky krevetky uvařím. Po návratu z dovolené měla voda teplotu 31-32 °C. Většina jich přežila, ale asi jim to moc neprospělo.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6952