Přechod z vnitřní na vnější filtraci
Eheim ecco pro má naprosto stejnou armaturu jako classic, takže ten do krytu půjde také. JBL by tam měl jít taky. Fluval tam opravdu díky své armatuře bez úprav krytu nepůjde.
Já to neměřil, ale podle "oka" se mi zdá, že to tam půjde. On tam přijde ten plastový "ohyb", tak si myslím , že s tím problém nebude. Ty to asi zrealizuješ dřív, tak dej vědět, jak to šlo
Anebo nechat jedno to vybrání jen pro filtr (tam i zpět) a druhé použít na elktriku a co2. Chce to zkusit co bude přijatelnější. Když sundavám kryt, tak by to tam možná překáželo, ale nevím, jak to máš řešené ty.
Ano jsou tam, měřil jsem to. Mají 2 cm na výšku. Snad se tam něco vleze. Četl jsem, že na Rio 125, Rio 180 pasují filtry Eheim Classic 2213-2215. Fluvaly třeba moc nepasovaly.
Na té 450 l je vzadu vybrání na kabely atp., jak to máš ty nevím, ale jestli to máme stejně, vleze se to tam určitě. Ty vybrání mám na každé straně, takže využiju obě
Ano. Rozstřikovací rampa je ta trubka s mnoha otvory. Výtokový oblouk je trubka vytvarovaná tak aby šla přes okraj nádrže a vyústila vodorovně buď na napojení rampy nebo pro přímé vypouštění vody do akvária. Vypadá takhle
www.akvaristik.eu/… Aha, a v čem je rozdíl? Rozstřikovací lampa je ta, která je podélná a má v sobě několik dírek? A co je výtokový oblouk? A mám to doobjednat?
A nevíš jak to bude s tím krytem? Vleze jsou tam do toho Juwelu přes ty zadní otvory ty trubice a hadice...? Protože jak bychom to udělal kdyby ne? Dal kryt pryč...? To by bylo divné, ne?
Jsou tam regulační kohouty. Ještě si dovolím upozornit, že tento filtr nemá v balení rozstřikovací rampu, ale pouze výtokový oblouk. Nicméně někomu tento způsob výtoku vyhovuje.
A regulace průtoku tam je?
Teoreticky by stačit mohl. Já bych se ale raději rozhodl pro vyšší model 2036, protože je lepší mít filtrační rezervu a cenově v nich tak velký rozdíl není. Přiobjednat není nutné nic protože tento filtr obsahuje už v základu vše. Maximálně bílou filtrační vložku, která se musí měnit častěji než molitan.
Tak asi objednám ten Eheim Ecco pro 200, 600l/h, ze zoohitu dostanu slevu 10% a budu ho mít za 1971kč, což je super cena. Bude dostačující? Někdo psal, že ano i ne. Mé akva 125 litrů čistý objem.
Mám si i k něj hned něco přiobjednat, co budu potřebovat do budoucna?
Fluval má opravdu vroubkované hadice. Problémy v tomto řešení vidím hlavně dva a to, že vyžadují častější údržbu, protože více "zarůstají" a bývá problém v dodatečném napojení dalších přístrojů jako je UV lampa nebo externí CO2 reaktor. Velká výhoda je ve flexibilitě této hadice. Mně osobně takto řešená hadice nevadí. Co se Eheimu týče tak se opravdu u některých kusů stalo, že došlo k ulomení osičky která drží regulační rukojeť, ale většinou se tak stalo díky nešetrnému zacházení. Sám provozuji několik těchto filtrů a ještě se mi nepovedlo ulomit ani jednu osičku. Nesmí se to nechat zatuhnout
.
Díky, toto info se hodí. Mám ale dvě otázky. U Fluvalu si stěžují na vroubkované trubice... jsou i u šesté série a proč si lidé na to stěžují? U Eheimu Ecca jsem četl na klubu akva.sk i na rybicky.net problémy s tou rukojetí a prasknutím nějaké osičky, či co.
Z těchto filtrů bych se rozhodl pro modernější Eheim ecco pro a to především proto, že má integrovaný předfiltr. Pokud je třeba tento filtr čistit tak zpravidla stačí propláchnout předfiltr a to bez nutnosti vyndavat ostatní koše, což u druhého modelu (2224) není díky směru proudění vody možné. Tam je třeba vyndat všechny koše aby ses dostal k první fázi filtrace. Mimochodem i filtry JBL nebo Fluvaly nové řady 06 jsou velmi dobré.
Ta nová řady "e" od JBL je vychytanější než ta původní a co do referencí, tak těch špatnejch je velmi málo. Ono i mercedesek může mít chybku.
Pak je tam ještě 2036, 750l/h, stále nic moc, ale skoro o 500 dražší na zoohit. Pak tu je Eheim Classic 2217, 1000l/hodina ale žere už 20w. Chci hlavně tichoučký filtr, skladný. Rada?
Classic či Ecco? U těch JBL jsem četl na fórech hodně stížností. Raději fakt někdy nečíst. Nebo číst...
U Ecca je prý i předfiltr, takže při čištění není nutno jít přímo do filtru. Nevím, no.
Jo asi to bude bez filtračních hmot a ještě se to zanese, takže asi dobrý.
Ten papírovej výkon filtru je dobrý vždy dělit cca dvěma a máš skutečnej výkon po zaběhnutí, zašpinění filtru.
Mě taky. Přemýšlím o to Eheimu Ecco 2034, pouze 5w spotřeba. Přefiltrování na mé akvárium 125 litrů je 600/l za hodinu. Je to ok?
Já to porovnávám podle Eheimů classic (2x) co máme doma asi deset let. Vše v pohodě, zatím
. Já už to tady řešil ve vlákně jaký filtr, tam jsem dostal nějaké rady, tak jen musím vybrat vhodný na moje litry. Tak proto mluvím o Eheimu. A když si rozebereš tenhle filtr od Juwelu, to je proti Eheimu "čínská skládačka". Všude samá mezera, meziplast skoro nesedí a to nevynahradí ani "integrované" topítko, podle "špinavosti" filtračního materiálu je taky znát, že to filtruje "jenom někde", kudy snadněji proteče voda, tudíš okolo molitanů. Čím víc je teď "zajetější", tím víc je slyšet. Je to od Juwelu ten největší filtr. A jak jsem to tu teď sepsal, tak jsem si uvědomil, že už mi začíná i vadit
. Jinak CO2 set už mám, tak už mi zbývá "pořešit"tu filtraci
Tak počkej, jak víš, že je to bída, když ho ještě nemáš? Intuice?
Já chtěl prvně Co2 Setík, ale teď mi přijde rozumější asi vnější filtr a s burčákem to ještě nějaký pátek zkusím.
Já budu to samé řešit též. Mám také Juwel ve 450 l. Mělo by to tam být nalepené silikonem, takže žádný problém. Já to nechám zajet současně asi měsíc, sací koš dám tam, co byl vnitřní filtr. Tak hodně zdaru. Jinak ten Juwel, s porovnání s vnějším Eheimem
je bída, nemůžu si pomoct.
To je fakt, trošku se bojím toho mechanického odstraňování filtru, když bude nádrž cca z 50% plná. Ale měl bych to zvládnout. Promrknu nějaké diskuze ještě na netu ohledně filtrů, se kterými mají dobré zkušenosti. No, do té vyšší řady bych šel, ale můj limit bude cca 2000kč.
Ano, výměna za ten Juwel bude co k čemu. osobně bych z nabízených šel do toho JBL a to klidně vyšší řady e900, ať máš rezervu až se rozhodneš pro větší akvo, máš v úmyslu rostlinný akvo a tam se cirkulace vody rozhodně hodí, když bude třeba tak to zreguluješ.
A myslíš, že je to dobrý nápad? Pomůžu si? Vím, ptám se a chci slyšet rovnou odpověď - ANO
. A ještě jedna otázka, máš tip na konkrétní filtr - Tetra či JBL či Fluval...?
Vypreparuješ ten Juwel, propláchneš jeho obsah a v tý špinavý vodě vymácháš filtrační hmoty toho novýho filtru, zapneš a jedeš na lehce naočkovanej novej filtr. Obden bych měnil 1/3 vody, kdyby chtěli zlobit N látky, týden nebudeš krmit ani odkalovat(to klidně delší dobu) a podle chování ryb tu výměnu budeš dělat denně a je to.
Edit: Tak jak to doporučuje kolega přede mnou je jistější a pokud Tě nějak netlačí čas, či jiný okolnosti, tak se za jeho metodu taktéž přimlouvám.
jen se vyjádřím k výměně. Nechal bych po nějakou dobu běžet oba filtry najednou aby se nemuselo znovu zajíždět
Starší reakce
Doporučená výšky instalace bývá uvedena u filtru. Bývá to kolem 120-180cm od hladiny v akváriu ke dnu filtrační nádoby.
Ok, dik moc za radu, moc mi to pomohlo. Ted jeste najit pro filtr misto. Ve skrince pod akva mam napevno udelane policky. Budu je muset asi trochu prorezat. Proto jsem se ptal, jestli muze byt filtr i nad. To me zena asi zahryzne
Jeste me napadlo toto: Kdysi jsem stavel fontanku (pres cerpadlo) a vim, ze cim vyse melo cerpadlo vodu vytlacit, tim mene teklo vody. Funguje to tak i u techto filtru? Ma vliv vyska, ve ktere filtr bude, na prutok?
Určitě je to regulovatelné a pokud ne dají se koupit hadicové kohouty. Navíc po zaběhnutí filtru se průtok velmi výrazně sníží a co se hmot týče tak ty jsou samozřejmě výměnné. Nevím co obsahuje základní balení tohoto filtru, ale pokud si ho pořídíš tak sem můžeš nahodit dotaz jak na složení případně výměnu hmot.
Diky za radu, jeste to zvazim. A co ten proud? Pisou tam, ze to je pro akva do 200l, ale 1100l/h? Se mi to nejak nezda. Jde to pak trebe nejak priskrtit? Ted mam v akva cerpadlo 400l/h a uz tak se mi proudeni zda silne. A ty filtracni materialy lze koupit a vymenit ze? S tim by snad problem nebyl. Ale ten proud...
Počítej s tím, že se jedná o NONAME filtr. Cena odpovídá kvalitě, takže kvalita materiálů nebude nic moc, ale může samozřejmě fungovat bez potíží. Filtr musí být umístěn pod nádrží. V návodu to bude určitě uvedeno.
0 16.03.2011 10:10 Tonakona – Jaky filtr?
Ahoj, nema nekdo zkusenost s timto filtrem?
m.aukro.cz/…
Chci vymenit vnitrni filtr za vnejsi. Zda se mi, ze to ma prilis silny prutok, lze to nejak regulovat? Nerad bych mel z akva virivku. Je to pro akva 125x50x50 s kancikama. Co byste popr. doporucili? Muze byt vnejsi filtr i nad akva? Nemam s vnejsimi filtry zadnou zkusenost. Diky za rady a sorry za diakritiku, pisu z mobilu.
Starší reakce
vnější filtry jsou stavěny na přetlak, nikoliv podtlak - postupné zavzdušnění v případě ucpání přívodu je běžné
Mam skrtaky na vstupu i vystupu a mam i zkusenost ze pri skrceni na vstupu mi cerpadlo zacalo prisavat vzduch - odhaduji kolem tesneni hlavy :o(
Při škrcení na vstupu se mi filtr zavzdušňoval. Teď to dělá jen tehdy, když se silně zanese molitanový návlek na sacím koši.
Tak ted jsem zvedavy, na ty, co tvrdi, ze je tyto cerpadla v akvaristice nutne skrtit na vystupu.
Nevidim pro to pri tomto pouziti jediny dulezity duvod.
Jiank je ale pravda, ze odstrediva cerpadla maji byt skrcena na vystupu. Ale pri tomhle nasem pouziti je to vcelku jedno. Mozna, u nekterych konstrukci nadob filtru by mohlo byt vyssi riziko prisavani vzduchu (netesnosti).
(edit je pravda, ze to v navodech byva, casto prave s poznamkou pozor, dulezite
)
možná jsem někde přehlédl nějaký nápis "pozor důležité: ", ale proč se vždy uvádí, že lepší je škrtit výstup?
Co vím, tak odstředivé čerpadlo dokáže vyrobit mnohem větší tlak než podtlak a při přicpání tlakovat poměrně umí. Když přiškrtím výstup, tak v části mezi čerpadlem a škrtícím kohoutem rapidně vzroste tlak. Což u mě jednou vedlo k uvolnění hadice a nedobrovolnému vypouštění akvária.
Když přiškrtím vstup, tak sice před škrtícím kohoutem taky naroste tlak, ale o mnoho méně, než v předchozím případě. Už delší dobu tedy na dvou fluvalech 203 a jednom kanystrovém samodomofiltru škrtím jen vstup a žádný problém jsem neobjevil.
Stručně tedy: je nějaká výhoda škrcení výstupu oproti škrcení vstupu?
To je jedno. Lepe jeden, snaze se pamatuje jeho poloha. Ale te vode, co tece je to jedno.
A pokud jsou dvojkohouty - přivřít oba, nebo jen jedním?
Díky všem za rady, už to běží v záběhovém režimu. Ještě jedna otázka: Kterou větví je lepší regulovat průtok? Na sání či na výtlaku?
taky se přikláním k souběhou obou filtrů tak 2-3 týdny a určitě bude vše v pořádku. nemusí bejt žádní ždímání ani startovací chemie a pod. zkrátka nechat vše jak je, nový filtr akorád pořádně vymejt pitnou vodou, propláchnout všechny vložky jako je vata, molitan,keramika apod pro případné zbavení nějakých zbytkových nečistot z výroby a pak zapojit do koloběhu akva
Podle mě stačí souběh filtrů tak dva týdny.
S biologiským štartérom bez problémov. Vytvorenie nitrifikačných baktérií v dostatočnom množstve trvá bez neho cca 2-3 týždne.
V tvojom prípade postačí vyžmýkať starý filter na nové náplne v novom vonkajšom filtri. Malo by to byť OK.
Prosím praktiky o radu: příští týden budu měnit vnitřní filtr za vnější.Předpokládám, že i když se jedná o vcelku zaběhnuté AQ (5měs) bude vhodné nějakou dobu běžet oba filtry. Jak dlouho si myslíte že by to mělo trvat?
Přidat reakci
1 ...... [2]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2704x