Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace v jezírku

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 4 Žádná další stránka   1  
Filtrace v jezírku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 21:03 Muž JuraH. [5] – Proudění vody
S kámošem zakládáme na zahradě jezírko asi 3x2x0,7m, zatím jsme jenom u kopání a mě napadlo že přece jenom ta stojatá voda asi nebude nic moc. Tak sem se díval na různé fontány a čerpadla ale vše je příliš drahé (myslím že by stačila jenom nějaká blbost na víření vody do 300kč) a narazil jsem na tohle: www.averecord.cz/… -výkon se mi zdá ideální ale píšou tam že je pro domácí fontánu :-O tak jesli by tomu čerpadlu nevadilo kdyby bylo v tom jezírku přes celý rok ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 17:52 Muž Marta [4] - CichlidyRe: Premda84
No tak jedině když ten kbelík dáš nad to jezírko a nějak ho zamaskuješ a voda z něj tě poteče pak dolu do jezírka,já ted kupoval tu filtraci od ,,haisnera" a je zo i z uv a docela to čistí dobře a jinak mám na to záruku 5 roku což je dobrý a taky má svoje stránky kde seženeš všechno možné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 17:39 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
A ještě jedna otázka - v případě kdybych se rozhodl si sestavit filtraci sám dle návodu dikarda - tak jaký typ čerpadla byste mi doporučili? Vypočítal jsem, že by mi stačilo čerpadlo s průtokem cca 1300 litrů za hodinu - což je celkem obyčejné - nicméně jak to udělat v případě, že bych měl čerpadlo MIMO jezírko ( pod hladinou ) - zároveň bych jej před spuštěním "zavodnil" a filtrace by bežele neustále přes nějaký kyblík s filtrační náplní - ale jak docílit toho, aby výstup z kyblíku se nevracel do rybníčka, ale tlačil se nahoru na skalku? Ať přemýšlím jakkoliv tak bez použití druhého čerpadlo to asi nepůjde..anebo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 12:46 krucyp Re: Premda84
Na nakup techniky v Hornabachu doporucuju davat pozor, protoze ne vzdy jsou k dispozici nahradni dily, nahradni peny nebo UV zarice. Pak se vyhodnej nakup muze prodrazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 10:54 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Mike
To vypadá moc pekně, ale ty peníze za to nedám :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2010 10:53 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
Nasávání nečistot z vodní hladiny nepožaduji - to budu dělat ručně :o) s tou cenou do těch 4000 se budu muset asi smířit - já opravdu nechci chovat žádné KOI kapry ani žádné ryby - jde mi pouze o rostlinky a jakž takž čistou vodu - v rámci možností :)
dnes jsem se byl podívat v Hornbachu a našel jsem tam venkovni filtr pro rybníčky do 6000l včetně čerpadla za 1695 kč - firma Heissner - to by mi úplně vyhovovalo, ale nevyhovuje mi jedna věc a to, že čerpadlo musí být uloženo ve vodě - přivítal bych čerpadlo které by mohlo být uloženo ve výkopu vedle rybníčku společně s filtrem a přes hadici by nasávalo vodu z rybníčka a výstup by tlačil nahoru na skalku ( výška cca 1metr ) - proto se ptám - je lepší si zhotovit to co mi psal dikard - tj. vzít nějakou plastou nádobu a udělat si to sám anebo zvolit model např. od frmy Heissman s tím, že čerpadlo bych chtěl mít "na suchu" ..
a ještě k té chemii - určitě jak čtu tak je to nezávadné, ale máme na zahradě dva pejsky a Ti když mají žízeň a i když mají misky s vodou tak obvykle pijou z rybníčka..nerad bych tam cpal proto nějakou chemii.... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2010 21:42 Muž Mike [3] Re: krucyp
www.jezirka-shop.cz/… konkrétně asi tohle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2010 20:33 krucyp Re: Premda84
Chces moc za malo penez:-) Nejlevnejsi filtrace vcetne UV lampy, prutokovyho filtru a cerpadla se da sehnat kolem 4 tisic. Tezko to ale bude brat necistoty z hladiny, na to je dalsi zarizeni - skimmer. To co radi kolega - Tetra Pond Algorem - je pripravek, kterej ti z ras udela cucky, ktery pak filtrace jednoduse zachyti a prefiltruje. Jestli chces jit s cenou dolu, pak ti nezbyde nez koupit cerpadlo podle vysky vytlaku a k tomu bud koupit filtr, kterej se da sehnat kolem 1500 Kc, nebo neco doma spichnout, je to jen plastova krabice v niz jsou filtracni media + nejaky ventily na pritok a odtok. Zase ti to ale nebude sbirat pyl, listi atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2010 18:08 Muž Mike [3] Re: Premda84
tady to ti snad pomůže stavijou taky filrace www.jezirka-brno.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2010 08:05 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: dikard
S tou svépomocnou filtrací to vypadá zajímavě, ale já potřebuji, aby "odvod" z filtru nešel do jezírka, ale hadicí cca 1metr nahoru ( na skalku - hadici mám nataženou ) a spádem padá dolů..pokud toto není blbost to takhle mít rád bych to zachoval..v opačném případě bych tedy se mohl pokusit sestavit filtraci podle toho co jsi mi popsal a kdybych chtěl mít puštěnou vodu přes "skalku" tak bych musel pustit druhé čerpadlo.. a ještě jedna věc - průtok za hodinu musí být kolik? Psal jsi, že by měl být roven kapacitě jezírka - tj cca 8000 litrů - znamená to, že čerpadlo musí být schopno za hodinu přečerpat 8000 litrů vody? Někde jsem totiž četl, že jezírko by se mělo za den přečerpat cca 4x - což mi vychází na cca 1350 litrů za hodinu...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 22:45 Muž dikard [14] - Jezírkové rybyRe: Premda84
len k tej zaburinke treba ju odchytit a ak je mozne kupit Tetra Algorem www.hej.sk/… tu je odkaz o co sa jedna ostane krasne ciste jazierko akurat nejake chumace s tej riasy vzniknu ale tie casom zmiznu... co sa tyka filtracie riesil by som to svojpomocne cize by som kupil nejake to cerpadielko na jazierka v kapacite jazierka(moze byt trosicku silnejsie- prietok rovna sa kapacita jazierka) ak je doma nejaky sudok najlepsie plastovy vo velkosti 60lit spravit nan dva otvory jeden cca 10cm od vrchu a druhy 10cm od spodku namontovat nejake priruby napojit hadice tak aby na vrch pridekala voda a so spodku vtekala do jazierka.... v tom sudku asi do 2/3 naplnit strkom vo velkosti 0,5cm az 2cm na vrch pouzit presny rozmer sudku molitan(netreba kupovat ak je doma stary matrac ktory ma molitan v sebe tak moze byt aj ten staci ho len poriadne vyprat nie v saponatoch len v cistej vode)... tak nech sa dari vela stastia X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2010 10:39 Muž Premda84 [0] - Živorodky – Jezírková filtrace
Zdravím,

chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně výběru jezírkové filtrace - cca před rokem jsme se dali do stavby jezírka - je o rozměrech cca 6m na délku, cca 3m na šířku a dno je nepravidelné - pro lekníny jsou místama metrové "důlky" a jinak cca 60-70 cm - podloží bylo jílovité tak to byla fuška :-) na dně je černá fólie a teď budeme zasypávat břehy kůrou a pokládat kameny - nicméně už máme nasazeny nějaké kytky kterým se daří, ale problém je ten, že nemáme žádnou filtraci - bohůžel jsme se do stavby pustili bez rozmyslu, ale ani jiné místo moc nebylo a tak je jezírko prakticky hned vedle vrby...toho bordelu padá dost - snažím se to celkem pravidelně čistit, alespoň vybíráním spadlého listí atd i ze dna, ale tam toho bude ještě požehnaně... boky jsou pokryté už i takovým zeleným žabincem či řasou... voda byla napouštěna ze studny a je dost železitá takže o průzračném jezírku se mluvit nedá, ale o to nám ani tak nešlo ( ani o ryby... ) - ještě jedna věc je důležitá a to, že z jezírka máme nataženou hadici která přes čerpadlo tlačí vodu do kopce ( cca 1metr ) a ta potom přes kaskádu padá zpátky dolů dp rybníčka ( toto teď je momentálně v poruše... ) :-) a já se s Vámi chci poradit jakou byste mi doporučili filtraci - pokud možno co nejlevnější která alespoň bude zachytávat ten bordel ( lístí, pyl... ) a zároveň bude schopna přes tu hadici vytlačit vodu nahoru na kaskádu... nechci zařízení v ceně 5000 kč - je to spíše hobby jezírko a žádné KOI kapry tam chovat nehodlám - pouze rostlinky a mít radost ze zarostlého, ale ne špinavého jezírka.... děkuji za každou radu...
Edit: ještě jsem zapoměl dodat, že cca je v jezírku 8m3 vody... :)
Edit2: A ještě bych doplnil jednu důležitou věc a to, aby filtr byl pokud možno vnější ( máme vedle jezírka jámu kde mám přivedenou elektroinstalaci a odtuď vede hadice nahoru na "skalku" a druhá hadice do jezírka - prohlížím si typy čerpadel a je jich mraky, ale chytrý z toho nejsem...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 14:57 Muž Radek [3] Re: DrSova
Jestli máš čerpadlo hlouběji než 1,2m pod hladinou, tak prostě vypni elektriku a neřeš to :-). Voda v hadici spadne a nic nezamrzne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2008 13:26 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Barney
To ampik: Ja mam filtr polozeny na plastoivem kyblu a zatizeny kameny....takze za kabel to nevytahnu. A o podvodni zasuvce mi neco rekni pac to sem nikdy neslysel.

To Barney: To delam pri cisteni.Ponorim kalovy(400w)cerpadlo na dno a necham par minut protocit.=>cisto jako v klicce:-D

Jelikoz mam jezirko cerstve zalozeno a newim jak to moc promrzne cerpadlo jde ven. Nekde sem cetl,ze by se melo dat do kyble s vodou...aby plast neskrehnul...je to blbost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 20:21 Muž Radek [3] Re: Barney
To právě ne. Na nejhlubším místě je riziko zasypání a ucpání čerpadla ať už kalem nebo štěrkem (kterého mám v jezírku ...no hodně tun).
Před umístěním do hlubiny jsem byl několikrát důrazně varován, dělá se to snad jen u koi jezírek, která se vyznačují absolutní čistotou a absencí štěrkového dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 18:22 Muž Barney [61] Re: Radek
Mělo by snad být na nejhlubším místě, aby odsával kal, který se postupem času dostane na nejhlubší místo, čili k čerpadlu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 17:36 Muž Radek [3] Re: ampik
Čerpadlo má většinou patky, které se založí kameny, aby se čerpadlo nehnulo. Správně by nemělo být na nejhlubším místě jezírka, ale na vyvýšenině - a z té má tendenci sjíždět, pokud není zatížené.

Ale já bych ho tam klidně nechal.

Radek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 12:11 Muž ampik [2] - RostlinyRe: DrSova
znamej meho kamose to vytahuje za kabel! narikej ze mas podvodni zasuvku coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 11:41 Muž DrSova [28] - RostlinyRe: Radek, Barney
Diky za komenty.Ted se uz jenom rozhodnout.Lézt se mi tam nechce :) brr studena :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2008 08:06 Muž Radek [3] Re: DrSova
Čerpadlo mám v jezírku celoročně, 1,5m pod hladinou. Filtr je sud s bioakvacitem, který přes zimu prostě vyschne. Čerpadlo vypínám od prosince do března, kdy místo něho jede topítko proti zamrznutí hladiny.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 20:04 Muž Barney [61] Re: DrSova
No my ho máme zatím pořád zaplé, vypínáme ho, až jsou ranní mrazy, zhruba tak koncem listopadu. Ale není to pravidlem, záleží na počasí. X-)
EDIT: Taky ho nevytahujem, necháváme ho tam pořád, akorád, že je vyplé, je 140cm pod hladinou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2008 14:21 Muž DrSova [28] - Rostliny – Jezirko-filtrace
Chci se zeptat "místních" jezírkářů do kdy(datum) mate v jezirkach filtry? Nevim zda uz mam cerpadlo vytahnout ven. Zajimalo by me do jakych teplot jeste probiha "dostatecna" biologicka filtrace ve f. mediu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 17:36 palo Re: Ludek
U nás tie UV lampy sú drahé, ale stačil by ten vnútorný filter s prietokom 600l/hod? Jazierko je v záhrade a tam niesom stále(okrem leta) a preto tam nechcem veľa investovať, lebo hocikto preskočí plot a zoberie to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2008 14:54 Muž Ludek [39] Re: frmol
Nemyslím si, že je nezbytná, ale záleží na rovnováze. Pokud je v jezírku dostatečná biofiltrace ať už filtry a nebo třeba vytvořeným potůčkem někde mimo (což je nejideálnější filtr) tak její nasazení není potřeba. To spíš bych ji doporučil na ochranu nasazených rybek. A pokud je problém se sluncem, pak pomohou lekníny a plovoucí rychlerostoucí rostliny na hladině. Důležité je odebírat z vody živiny, které se tam dostanou mnohem snadněji nežli do akvária. Mnohdy stačí silnější liják, aby spláchl hnojivo ze zahrady do vody a je tam taková sinice, že se po ní dá chodit smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 22:59 Muž Jurasek [137] Re: palo
Filtrovat to bude určitě, sice to bude filtrovat docela pomalu, ale bude. Záleží taky na tom, kde to jezírko je. Mi tam svítí slunce půl dne, je to u záhonků - padá do toho celkem dost pylu, řasí se rychle, čistím to často. Mám jezírko asi 2000 litrů, čerpadlo mám taky 2000 litrů. Dělá trochu proud, mívám ho trochu stažené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 21:29 palo Re: Jurasek
Aj ja som nad tým rozmýšlal, že použijem čerpaciu hlavu z vnútorného filtra a dám tam molitan. A stačil by prietok 600l/hod., alebo je to málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 21:18 Muž Jurasek [137] Re: Ludek
UV lampu nemám, ale jezírko se vyčistilo i bez ní. Mám tam jen vnitřní filtr pro velká akvária - bioakvacit+hlava (nedoporučuju, je to proti předpisům o bezpečnosti), ale voda se vyčistí i tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 18:04 Muž frmol [14] Re: Ludek
mne ano, rekl bych je nezbytna. jednou pri sekani travy se vytahla z prodluzovacky, ja si toho nevsiml a do 3 dnu byla voda zelena. po zanuti lampy se voda procistovala temer 2 tydny, ale procistila se a je videt az na dno (120cm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 15:23 Muž Ludek [39] Re: Usine
Z vlastní zkušenosti proti zelené vodě nepomohla ani UV lampa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2008 13:37 palo Re: frmol
No lenže tie filtry sa mi zdajú strašne drahé. Napríklad u nás čerpadlo s prietokom 450l/hod u nás stojí 1000Sk. To je veľa, nie.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 21:04 Muž frmol [14] Re: palo
maly vnejsi flitr a UV lampa 10W je asi nutnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 20:49 palo Re: Usine
Ratliny tam sú, zatial len 2 echinodorusy, 1 cryptocoryn, ešte som vykopal z rybníka trstinu a zasadil som ju tam a ešte tam dám lekno. A ešte možno nijaké rastlinky vykopem z rybníka. A rýb tam veľa nebude, len nijaké zlaté rybky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 19:42 Usine Re: palo
Záleží kolik rostlin tam je jak dlouho svítí do jezírka přímé slunce, Jestli ho máš každý den na očích a nebo ho vidíš jednou za čas, jako já. A to nejdůležitější, kolik je v něm ryb. Pokud ti začne zelenat voda nepomůže ti žádný filtr, jedině UV lampa nebo nalovený plankton. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 19:32 Muž Jurasek [137] Re: petr007
Ale má to celkem malý objem, buď opravdu hodně rostlinek, ale jistější je nějaký filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 16:30 Petr007 Re: palo
no nemusí když tam jsou kytky která jsou dělane na čištění vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2008 16:16 palo – Filtrácia v JAZIERKU
Zdravím Vás. Musí byť v záhradnom jazierku filtrácia? Jazierko má objem asi tak 1500 litrov.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [4]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 997x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6770?od=151