Vyprdni se na bioakvacit a použij pouze plastové špony, kartáče, husí krky, bioballs a jiné media, které je možno nastrkat do děrovaných pytlíků, určených do filtrací, tak aby při pravidelní údržbě filtru, bylo možné s nimi dobře manipulovat.
Do předposlední komory, kde máš nakreslenej biomolitan, nic nedávej a kup si malé čerpadílko, které napoj na UV a společně je potom dej do té předposlední komory, kde je nech zaplé neustále.
Rozhodně ti to jezírko nijak nesterilizuje, ale dost účinně to bude likvidovat buněčné zárodky řas.
Samozřejmě při dodržení předpokladu objemu jezírka, jeho zarybnění, v porovnání s výkonem lampy a vhodným průtokem vody přes ní, které zabezpečí vhodně zvolené čerpadélko.
Při vypínání UV se rovnováha zaběhlá v jezírku může rozhodit a lampa potom při opětovném odbourávání řasy, může mít problém, než se vše zase zpraví.
Nezapomeň si také udělat na filtru odpustné ventily z jednotlivých komor, které při čištění médií musíš vypustit, aby si se zbavyl zachyceného bordela v komorách.
Taky nezapomeň, že horní hrany komor by neměly lícovat s hranou filtrace, jako je tomu na tvém nákresu, aby při zanešení komor nepřetekla voda přes filtr, ale pouze vrchem přetekla do poslední nebo předposlední volné komory s UV.
Potom je taky vhodné si z nějakého sudu vyrobit předfiltr zvaný vortex.
Ten se ti postará o zachycení velké části mechanických nečistot a tím prodlouží údržbu médií v komorách biologické filtrace.
Když nemáš vortex, tak je dobré udělat na vtoku do první komory nějaký děrovaná kbelík, vyplněnej třeba filtrační vatou nebo jiným jemným materiálem, který bude fungovat jako předfiltr.
Je ale potřeba ho častěji čistit, jinak bude přetíkat a jeho funkce bude nevyužitá.
Takovej předfiltr opět prodlouží čas údržby hlavních komor a údržba předfiltru je hlavně rychlá bez větší ztráty vody v ve filtraci či jezírku. Vatu z kýble stačí vytáhnout a vykroutit, případně vymáchat a je to.
Edit: eště k těm médiím a tomu vzduchu napíšu něco málo, ať v tom nemáš zmatek.
Je úplně jedno jestli média nakombinuješ nebo celou filtraci uděláš třeba jen s bioballs. Jde o to, že některá média mají vysokou poréznost a tak jsou vhodnější pro usídlení většího množství nitrifikačních bakterií, než jiné a jiné zase lépe zachytí mechanické nečistoty a tak se umisťují do přední části filtrace, jako např ty kartáče a jiné mají vlastnost jak pro vhodné osídlení bakterií, tak pěkně díky své struktuře rozvádí proudění vody (bioballs).
Důležité pro média s osídlením N. bakteriemi je, aby nebyly zanesené bordelem.
To eliminuje vortex, nebo jiný mechanický předfiltr níže popisovaný a třeba i první komora s kartáči. Dále už se nachází biologická část.
Na vzduchování zapomeň, alespoň v té přední části, kde se má zachytávat mechanická nečistota. Akorát by si ji prouděním od spodu zase vířil a tak by šla dál po filtru a usazovala se v porézních médiích u kterých je pro jejich funkci lepší aby byli čisté.
Silné proudění vzduchu se používá u peletových filtru ale na to zapomeň.
Jinak naivní myšlenka akvaristů a jiných chovatelů postižených rybkami, že vzduchovací bublinky ve vodě něco okysličují je zcela mylná představa. Jediné co proud bublin pod vodou dělá je to že rozpohybuje jednotlivé části vody a tak je promíchává, což ve filtru způsobuje průtok přes komory, tak že je nějaké bublání do komor nesmysl.
K okysličování vody dochází vždy na hladině kdy se voda spojuje s atmosférickým vzduchem, a proudění bublin, tak potom okysličenou vodu míchá!!!
využití vzduchovacích kostek, difuzorů nebo bublajících filtru je vhodné u nádrží, kde jsou krycí skla nebo kryty nádrží, aby vzduch dopravovaný formou bublinek do prostoru mezi krycím sklem a hladinou vytlačoval nechtěné plyny z tohoto prostoru a hladina se tak mohla míchat s dopraveným vzduchem nad ní.
Tak a to je asi tak všechno co vím o krevetách.