Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Filtrace v jezírku

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Filtrace v jezírku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2012 15:10 fechtnerak Re: LiborSprysl
Dobrý den v jezírku mám vysazené dva doutníky jeden normální a jeden mini pak rákos 3 lekníny,plovoucí Pistii,vodní hyacint a ještě jednu tu si nepamatuji název potom kosatce 3 druhy,přesličku a něco jako přeslička rychle se to rozrůstá.otázka zní jak docílit aby byli vidět ryby jsou tam 3 červení karasove,2 koi,2 zlatí líni a ještě bych chtěl pořídit 2 koi,jak docílit p růzračné vody alespoň do poloviy hloubky rybníka.

Ještě tam mám takovou trávu dostal jsem jí na vesnici z rybníka taky se rychle rozrústá a druhá tráva je podobná mini doutníčkupak ještě taková kytka roste šlahoun ze břehu kořeny do vody a listy jako tři prsty tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.05.2012 05:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: fechtnerak
Narozdíl od "kraviny" vymýšlejících "techniků", vám poradím zcela použitelnou myšlenku. Záleží podle dispozice - odkud se na jezírko budete koukat - rozšiřte příbřežní část o padesát centimetrů mělčinou a nasázejte tam orobince, ozdobnici čínskou, rákosy, i šáchor a můžete i jiné podobně kořenící rostliny. Udělejte to nejméně z půlky obvodu. Kytky prorostou při vegetativním množení kořeny do jezírka a máte zcela funkční kořenovou čističku smich
Křišťálová ta voda nebude, ale jezírko bude zcela funkční. Pokud vám bude vadit listí na hladině, tak si poradíte síťkou. Takové nádrže je třeba ale přece jen častěji "odbahňovat" neb sedimenty se usazují na dně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2012 16:35 Muž PaYoch [134] Re: Moucha
Fotovoltaika si myslím, že asi ne, řešení ostrovního systému s čerpadlem na 8 m3 vody by byl zřejmě pekelně drahý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2012 16:28 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: fechtnerak
nejspis fotovoltaika, nebo agregát, kdyby jsi mel v blizkosti nejaky potok, tak by sla i pidi vodni elektrarnicka...
podle vetrnych podminek i vertna elektrarnicka... hodne zalezi na mistnich podminkach a financich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2012 16:25 Muž tomikku [1] Re: fechtnerak
jediné co mě napadá je čerpadlo poháněné větrem nebo prostě nutnost průtočné vody jinak nevím
www.nilson.cz/…
bohuel tam není cena ale odhaduju to tak na 100 tis. sakum prdum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2012 16:22 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: fechtnerak
Tiež by som bol vďačný za perpetum-mobile.
Niekedy som skúšal vrtačkové čerpadlo a aku-vŕtačka s autobatériou, vykašlal som sa na to, bolo to o ničom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2012 15:58 fechtnerak – Jak na filtraci bez el. proudu
Dobrý den všem chtěl bych vás touto cestou požádat o radu jak filtrovat jezírko o velikosti 8 kubíků když na zahradě není zaveden el.proud dá se to vůbec uskutečnit.Děkuji všem za nápad a radu jak na to.Dík fechtnerak

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 20:13 Muž jajaapaja [174] Re: Natka
Kup normální zahradní hadici.Je levnější než orygoš.já ji tak používám už pět let.Změř si tloušťku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2012 17:51 Natka – Pontec PondoMulti 8000 - filtrace do jezíka
Ahoj, nedávno jsem si koupila nový filtr do jezírka Pontec PondoMulti 8000, nemáte s ním někdo zkušenost? K filtru bych potřebovala koupit hadici kterou bude voda odtíkat zpět do jezírka porádíte mi někdo z jakého webu hadici koupit aby vyhovovala? :-) ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 20:29 Muž jajaapaja [174] Re: KORY
Napiš mi jak máš velkej rybníček.Možná ti něco přepošlu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2012 04:50 Muž LiborSprysl [9015] Re: KORY
Nejlevnější varianty jsou dvě, odvislé od velikosti jezírka. Jedna - to pro ty větší, je filtrační komora (bedna, jáma, záleží na technickém řešení), vyplněná biomolitanem, přes kterou se žene voda z jezírka zpět do něj. Ta druhá je obyčejný kýbl s hodně provrtanými stěnami, příslušné velikosti, vyplněný filtrační hmotou. Nejlépe opět biomolitanem. Víko kýble je provrtané a tímto otvorem je vyveden druhý konec čerpadla, takže lze dokonce vytvářet "fontánky" a jiné podobné. Takto jsem to vyrobil při své nešikovnosti i já a funguje to již šest let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2012 21:13 KORY – výroba jezírkové filtrace
dobrý den chtěl bych se zptat jestlí neznate nějake webové stránky zabývajicí se touto tematikou děkuji . (výroba filtru do zahradního jezírka)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2011 21:45 Muž dikard [14] - Jezírkové ryby
zdravim Vas, chcel by som poziadat o taku radu v mojom jazierku mam filtraciu ktora dokaze robit fontanku a zaroven aj maly vodopadik a otazocka znie mam nechat tu fontanku alebo vsetko mam pustit cez vodopadik??? filtracia je dost vykonna.... na fotkach mojho jazierka je ten vodopadik s tych korytok ale uz v najblizsich dnoch to bude oblozene z brydlice, preto ta otazka...
rybicky.net/nadrz/9978/35.jpg
vdaka za rady X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 09:27 krucyp Re: j0hny
Jasne, bylo to trochu nadneseny:-) Ale myslim si, ze kdyz je psany 60 cm, 1 metr nebude problem, nereknu 20 metru, to by ten filtr asi neprezil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2010 00:29 Muž j0hny [86] Re: krucyp
To neni uplne pravda. Skuste si 2kw odstredive cerpadlo pustit cez dlhu 3mm tenku trubku alebo cez meander s 500 ostrimi radiusmi, cez 50L jemneho bioakvacitu s malym prierezom... uvedomujme si aj ucinnost pri nizkom objeme filtra a zaroven maleho prierezu.
Koli tymto a dalsim (nazvyme to) "faktorom" od zaciatku odporucam vsetko premyslat, pouzit cerpadlo ktore ma nejaku tabulku s garantovanym (odskusanym) prietokom pri urcitom vytlaku, k tomu pouzit velky prierez filtra (sud alebo barel na vodu) kde voda proste zvrchu tecie z jazera na molitan a zospodu to cerpadlo tlaci do skalky (pripadne tlaci z jazera -> cez filter -> do vyvysenej skalky) a este k tomu "tyzdenny" predfilter hrubeho prierezu (priemer 20-30cm valec plny hrubeho bioakvacitu), a 32mm hrube hadice aby do toho nemusel pol roka sahat.

A este dufam, ze ta "technicka sachta" je v nezamrznej hlbke (80-120cm) s izolovanym poklopom, tu uz by ten samospad pri rozdiele hladiny jazera a vrchu filtra 50cm mal fungovat. Lamat si hlavu nad tym ze voda cez kopec neprejde nema zmysel (zvlast pri pouziti predfiltra v jazere-kdekolvek v jeho objeme-kedy je zabranene upchatiu hadice), je to to iste ako hadicou vypustat akva cez horny okraj akvarka ktory o XY cm prevysuje aktualnu hladinu, alebo stacanie vina z vysokeho demizonu.
Jediny nedostatok vidim pri vypadku elektriky do cerpadla, kedy moze voda zo skalky zacat tiest opacnym smerom. Ale ked je vyustenie aspon par cm nad hladinou skalky, vznika.. nazvem to- sifonovy efekt, kedy voda v hadici (hadica medzi vystupom filtra a nad hladinou skalky) klesne na uroven hladiny jazera, minutku sa hojda a nakonec ustali(y?) = nic sa nedeje ak je cerpadlo dostatocne nizko pod hladinou jazera. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 18:30 krucyp Re: Premda84
Nevim co mas furt s tim vytlakem, u tech filtru neni cerpadlo, takze mluvit o vytlaku je nesmysl. Pokud tam das cerpadlo s vytlakem 5 metru, bude vytlak 5 metru. Asi tak:-)

Trochu OT, ale tematu se to tyka. Dodavatel Atmanu narizuje dodrzovat doporuceny ceny, coz zminenej eshop a dalsich par nedela. Pokud to zjisti, takovym eshopum prestane dodavat zbozi. Vim, ze pro beznyho cloveka je slozity to poznat, ale mohlo by se taky stat, ze vam nic nedodaji:-)

Laguna (Hagen) > Atman
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 16:51 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
No trošku ve mě hlodá červík ještě, protože na jediné stránce kde to chci objednat je psán výtlak 1metr a VŠUDE jinde 60cm!! tak pak člověk v tom nemá mít chaos... ještě je varianta od ATMANU - www.akvapotreby.com/… - tady u tohoto typu tj: EF-4000UV-9W-5000l - naopak je psáno všude o výtlaku 1 metr...achjo :-)
PS: je tam ale doporučován průtok 5000-8000 l/h - což já udělám max 2300 - tak nevím, aby tady s tím nebyl problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 16:43 krucyp Re: Premda84
Ten co pises posledne by mohl fungovat. Z tech predchozich 2) a 3) jsou podle me prutokace. Aspon ten KlarUV urcite, ten mam doma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 16:18 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
To je právě to co mne zajímá nejvíce - předpokládám, že ty co jsem zde uvedl jsou tlakové... snad - nic o průtokových tam psáno není - to by bylo špatné..nahoře to není jak zakomponovat...

Tímto bych to asi uzavřel a uvidíme až nainstaluji filtr - vypadá to, že jsem si už vybral - www.nasezahrady.cz/… - píšou tam o výtlaku 1metr tak uvidíme :-) děkuji všem za dosavadní rady... fotky dodám jakmile jezírko doděláme a pročistíme :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 14:59 krucyp Re: Premda84
Taky doporucuju delat rozdily mezi tlakovym a prutokovym filtrem, prutokovej musi byt nahore nad jezirkem, v tvym pripade tedy ten 1 metr nahore.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 13:23 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: j0hny
No mě se ta cena taky nezamlouvá, ale zase to je při kupě a funkční ..snad :-D jak jsem psal - asi jsem špatně formuloval otázku - šlo mi pouze o to jestli se v tom filtru ztratí tlak anebo to co tam čerpadlo natlačí to taky na skalku vytlačí - teď mi to na skalku vytlačí i s trochu puštěným efektem ( fontánka.. ) - tu bych vypl a vše pouštěl přes filtr poté...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 13:20 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Usine
Asi jsem špatně formuloval otázku omlouvám se - měl jsem na mysli to - ( mimochodem filtr už mám v rybníčku ;-) ) - jestli se v tom tlakovém filtru nějaký tlak ztratí - anebo vše bude záležet na výtlaku čerpadla? Jde mi o to - že u jednoho filtru je tato hodnota uvedena ( bez čerpadla! ) a u těch zbývajících ne.. nerad bych zapojil tlakový filtr - pustil to a zjistil, že mi voda nahoru nedosáhne..šlo mi o praktickou radu - nikde jsem se na stránkách prodejců toto nedočetl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 11:43 Muž j0hny [86] Re: Premda84
Osobne sa mi nezamluva ani jedna "skatulka s molitanom a UV lampou" bez cerpadla za viac ako 2500Kc :) Preto tam nemate vytlak - neni v tom cerpadlo.
Udaj "max. vytlacna vyska" znamena nulovy prietok. Vezmete priehladnu hadicu, date na vystup cerpadla a tam kde voda zastavi je max. vytlak. Takze to treba dimenzovat aspon o pol metra viac.
Vraveli ste ze uz mate cerpadlo ktore tlaci vodu z jazera do skalky. ne
A ten predfilter je doslova kus molitanu na hadici; alebo v krabici, ktora nema vrchnak, a dne je vyustka na hadicu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 11:29 Usine Re: Premda84
Trochu mě zaráží že si takovou maličkost nedokážeš najít sám. Samotný filtr nemá čerpadlo je tlakový. Hned v prvním odkazu si k němu musíš vybrat čerpadlo www.akva-exo.cz/…
Bohužel ani tento údaj ti nebude k ničemu protože je to výtlak jen samotného čerpadla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2010 09:29 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: j0hny, Usine
Omlouvám se za stupidní otázky, ale jak zrealizovat ten "před filter" a kde ho konkrétně umístit a jak? děkuji..

Ještě bych měl na Vás odborníky jeden dotaz - našel jsem si 3 favority ze kterých bych si rád vybral, ale netuším jestli výstup z filtru je schopen vytlačit převýšení cca 1metr nahoru na skalku - jediné u kterého je to napsáno je filtr:

1) www.akva-exo.cz/… - tady je výtlak cca 60cm což by bylo asi málo...

2) www.nasezahrady.cz/… - tento se mi zamlouvá hodně, ale bohůžel nenacházím informaci o výtlaku...

3) www.nasezahrady.cz/… - ale ve verzi 10 000 - taky o výtlaku ani zmínka...

Já vím,že je to spíše otázka na prodejce těchto filtrů, ale dokázali byste z vlastních zkušeností říci jak je to s tím výtlakem? A ještě drobnost - který typ filtru z hlediska FILTRACE a náplně se Vám zamlouvá nejvíce a proč? opět děkuji za ochotu a čas :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 22:51 Muž j0hny [86] Re: Premda84
No, ja vypustam vodu z akvarka 3/8 palcovou hadicou, spad asi meter, a vypusti mi to 100L za 10 minut, co je 600l za hodinu tak som sa prepocital, sory stydim
Kludne to cerpadlo dajte do jazierka, ale urcite to chce aspon 5 litrovy hruby predfilter + 5litrov niecoho jemnejsieho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 22:33 Usine Re: Premda84
Jezírko mám na chalupě a jsem tam jen občas na sobotu a neděli a to filtrace nemá cenu. Jezírko je napojené na okap a třeba letos byl přítok dost velký. Místo filtru používám vodní plankton, protože po dlouhé zimě nepřežili skoro žádné ryby a nemá ho kdo vyžrat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 20:07 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Usine
Já si právě stále pohrávám s myšlenkou, že čerpadlo zůstane v jezírku a našel jsem tlakové filtrační sety s UV lampou do 3500 kč - akorát si nejsem jist jestli výstup z toho filtru dokáže vytlačit MINIMÁLNĚ metrové převýšení, ale to by snad mělo... nevýhodou bude asi zanášení toho čerpadla, ale to by se po pár měsících provozu mohlo stabilizovat snad..? jinak moc pěkný jezírko - koukal jsem k Tobě, ale vidím tam, že tam máš FILTRACE: NE - jak je to možné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 17:04 Usine Re: Premda84
Poměrně jednoduchá záležitost. Předpoklad je aby hladiny v obou nádobách byly přibližně stejně vysoko. Pak vezmeš hadici potopíš ji do jezírka tak aby se naplnila vodou. Konec co budeš mít v ruce při manipulaci ucpeš a strčíš ho pod vodní hladinu ve filtru. Zázrak je na světě. Kde se hladina sníží tam voda poteče. :-)

Samozřejmě má to i svoje nevýhody. Trubka se nesmí ucpat, nebo zavzdušnit a musí být dostatečně dimenzovaná, nebo jich musí být několik, aby stačily doplňovat vodu do filtru. U čerpadla 2000 l/h se mě to zdá skoro nereálné. Pokud jde o UV lampu tak bych ji dal určitě až na výtok. Zelenou vodu ti filtr stejně nevezme a důsledek že se zbavíš zeleného zákalu je bujení zelené vláknité řasy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 16:55 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Usine
No ve Fyzice jsem zrovna neexceloval, ale nejde mi do hlavy jak nasaju vodu z rybníku někde ode dna - ta voda překoná 1metr převýšení - poteče půl metru hadicí po břehu a pak spadne do půl metru hluboké nádoby s filtrem? To bych chtěl zažít... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 16:50 Usine Re: Premda84
Jaký samospád. Spojené nádoby ti nic neříkají. To ti poteče voda i do kopce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 07:55 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: j0hny
Johny - jenže filtrace bude pod hladinou jezírka, ale technicky to není možné, aby mi tam natekla samospádem, protože máme jezírko na "plachtě" - a vedle cca půl metra mám tu díru - jenže já musím jít hadicí po povrchu jezírka - tedy po břehu - nijak jinak mě nenapadá jak bych se tam dostal hadicí... a tím pádem mi tam voda sama nenateče - což je problém, protože to čerpadlo použít musím už před filtrem - anebo jak to udělat, aby tam tekla samospádem? nenapadá mě jiné řešení... včera jsem čistil filtr a je to přesně jak jsi psal - vrtulka omotaná řasama - a ten filtr byl zaneřáděný až hrůza...
tou UV lampou bych rád vyhubil veškeré řasy, protože to je žalostný pohled na zelenou vodu... už mě drásá jenom to, že se tam napouští voda ze studny která není pitná a je to železitá voda která je teda na pohled nic moc... :-O
takže tvá rada vypadá sice zajímavě, ale bohůžel chybí ta maličkost - samospád...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 07:49 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
Ja myslel velkoobchodní ceny na elektro materiál - na akvaristický se určitě nedostanu... :-O a jaký konkrétně se dá sehnat filtr za příznivější cenu? :-) já co hledal tak ten komplet za tu "čtyřku" jsem našel jako nejlevnější variantu... znovu opakuji rybičky nechovám a ani chovat nebudu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2010 07:48 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Usine
Jenže kdybych měl čerpadlo až za filtrem tak tu vodu do toho filtru nedostanu - nedosáhnu toho, aby mi tam voda tekla samospádem... včera jsem po 14 dnech provozu čistil molitan v čerpadle a jak to bylo brutálně zarostlé řasou a voda černá to jsem neviděl... rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 19:48 Muž j0hny [86] Re: Premda84
Ked bude ta nadoba pod hladinou jazierka, tak pupmu urcite do filtra. Voda tam natecie samospadom cez filt. medium a cerpadlo uz netrpi a nezanasa sa riasami (vrtulka sa obtoci riasou a je konec, navyse pravdepodobne zhori), takze vytlaci cistu vodu zo sudu(nadoby) do skalky. Ta UV lampa je diskutabilna. Bud UV ziarenim zabijes vsecky zive organizmi (to potrva tak tyzden nonstop provozu) a filtracia bude ciste mechanicka, alebo UV za filter aby znicila zbytok co filter nestihol.
Prietok cerpadla vyrazne klesa vytlacnou vyskou, vo vasom pripade treba pozerat rozdiel hladiny jazierka a skalky. Odpor vody pri dostatocne hrubej (1 palec) hadici je zanedbatelny.
Treba si to skusit, aby to stihalo to tej nadoby natekat, myslim ze palcova hadica a rozdiel hladiny jazierka a filtra 10-15cm bude stacit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 16:26 krucyp Re: Premda84
Pokud se dostanes na velkoobchodni ceny, pak bych neresil otazku zda si neco kupovat nebo delat. Pokud ne a chces se drzet s cenou nizko, pak existuji levnejsi varianty lamp i zaricu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 16:12 Usine Re: Premda84
Čerpadlo by jsi měl mít ve filtru až za biomolitanem a potom UV lampu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2010 11:19 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: krucyp
Díky pánové - takže tu UV lampu si opravdu pořídím - náhradní "zářič" se prodává za polovinu ceny té lampy tj. cca 850 kč - ale jsem si jist, že např. od NARVY z velkoskladu se dostanu na cenu okolo 400-500 kč - jinak jsem tak nějak zaslechl, že UV paprsky "zabijí vše živé" - co si mám před tím představit konkrétněji? :))
a ještě jedna důležitá otázka - chtěl bych si filtraci postavit sám a to tak jak mi tady už radili kluci - vzít vetší nádobu - dám ji do vykopaného otvoru vedle rybníčku kde mám zatím takovou technickou místnustku se zásuvkama :o)) a uvažoval jsem jestli by to mohlo fungovat a to bych potřeboval poradit - voda by byla nasávána přes čerpadlo ( průtok je 2000 l/h - z této hadice by to prošlo přes UV lampu a výstup z lampy by směřoval do nádoby - otvor umístěný cca 10 cm od vrchu - voda by prošla přes nějaký molitan - dole by byl šterk a popř. další filtrační média a výstup by byl řekněme těch 20 cm od země kde by byl výstup na hadici a voda by dále "tlakem" pokračovala nahoru na skalku - ovšem převýšení tady bude dobrých 1,5metru - má otázka zní - je to reálné, že VODA se vůbec dokáže protlačit nahoru?? Nebude se něco ucpávat? anebo ztrácet tlak? Moc si to nedokážu představit jestli toto podomácky vyrobené může fungovat - ale je to vlastně obdoba tohoto: www.pet.cz/… - šlo by toto nějak podomácky sestrojit tak jak jsem psal anebo mám raději ty peníze investovat? děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2010 00:28 krucyp Re: j0hny
V kazdym pripade ke stesti je potreba filtr, cerpadlo i lampa. A jsme na zacatku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2010 00:01 Muž j0hny [86] Re: Premda84
Kedysi davno som uvazoval nad UV sterilisatorom pre bazenik podla navodu www.akva.sk/… ale ani som nezacal. Fakt je, ze to neni tak zlozite, a vyjde to na tretinu, a clovek si tam da trubku jaku potrebuje.

Edit: UV lampu na jazierkach sa odporuca davat pred filter, nie na koniec ako som pisal stydim
Drobne riasy znici, ale velke len shlukuje do "bunče", taketo zhluky sa zachytavaju a rozkladaju vo filtri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2010 23:15 krucyp Re: Premda84
UV lampa ti nici rasu, ne filtr:-) Pokud budes kupovat lampu, koukej i na nahradni zarice. Zhruba jednou za sezonu je nutna vymena a ac je nekdy levna lampa, zaric je pak o to drazsi. UV lampa nemusi jet porad, uvidis ze zkusenosti, ale casty sepinani taky neni dobry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2010 22:34 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: Usine
Díky všem za dosavadní rady a názory - bohůžel jezírko je u rodičů od přítelkyně a tak já se o něj prakticky nemůžu starat - pouze tak den v týdnu - dnes jsem s hrůzou zjistil, že voda je totálně ZELENÁ! a té řasy kolik tam je to je hrůza - před týdnem ta voda byla taková, že nebyla nic moc, ale horké počasí a nulová filtrace udělala své - mám dotaz - než dořešíme filtraci ( momentálně máme pouze čerpadlo které tlačí vodu na skalku ) - pomohlo by zakomponování UV lampy za čerpadlo?? Mám v plánu koupit 11W Aquale UV POND či tak nějak to bylo, ale nerad bych zbytečně vyhodil peníze kdyby to nebylo k ničemu - a jak často by UV lampa měla jet? děkuji moc za zbytečné otázky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2010 19:53 Usine Re: j0hny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2010 07:56 Těhňajs Re: Premda84
Já bych doporučoval eshop.jezirka.info/… nebo aspon eshop.jezirka.info/… který je super na mechaické čištění.. ... Já vím, že je to složité rozhodování, že je to hodně peněz. Když jsem začínal stavět jezírko, tak jsem měl představu že tam dám malej tlakovej filtr a bude vše v pohodě:-D. Pak jsme navštívili jednu profi firmu a ta nás vyvedla z omylu. takže na 22 m3 vody mám štěrbinový filtr + filtr v zemi 160 x 100 x 100 + 2x 55W UV
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 22:24 Muž j0hny [86] Re: Usine
Staci ked bude cerpadlo pod hladinou spodneho jazierka. To uz vytiahne. Mohli by ste ho dat aj do kyblu alebo sudu.
Keby v tom sude bol strk, tak ma napada dat do neho par pet flasiek, vzduch to trosku odlahci :-)
Tiez ho mozete dat nastojato (sud) a mate k tomu pristup zhora.
Kyblik jednoducho na dne prevrtat, nasrubovat pritmelit vyustku, nasadit hadicu. Do kyblu napchat molitan a nejake zavazicko. Ma to dost velku plochu aby sa to tak skoro nezasr....

Mna by zaujimalo ako zrealizovat odlov planktonu coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2010 20:32 Usine Re: Premda84
Nejlepší a nejlacinější je nalovit si vodní plankton. Když nemáš žádné ryby tak to je přímo ideální odstraňovač zeleného zákalu, který ti žádný filtr neodfiltruje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 08:59 Muž Premda84 [0] - ŽivorodkyRe: j0hny
Ahoj Johny - nevim jestli jsem to uplne spravne pochopil predevsim s tim kyblikem na hadici a taky s tim sudem - jak do nej bude cerpana voda a jak z nej "vytahovana" - momentalne mam koupene cerpadlo s prutokem cca 2500 l/h - vnitrni a vyvod z nej pujde nahoru na skalku - dnes to zakomponuju - napad s tim sudem je dobry, ale nevim jak bych vytahoval z vody 60l sud se sterkem :o)) a hlavne jak do nej cerpat vodu a nasavat mimo jezirko.... nemel bys fotecku anebo nakres? dekuji...

UV lampu planuju dokoupit primo original - da se pripojit na to cerpadlo - je vhodne aby UV lampa bezela stale?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2010 00:41 Muž j0hny [86] Re: Premda84
Strk je sice lacne medium, ale nezabudajte ze ho potrebujete pomerne casto preprat. Ten molitan sa predsa cisti jednoduchsie, a ceny idu od 10Kc za liter peny. 10-15L je strasne malo, to si myslim ze budete cistit kazdy den :-(
Ja by som dal na dno jazierka 3m rezervu na hadici, na jej konec 10 litrovy kybl , do neho 5L hrubeho a 5L stredneho bioakvacitu, aby sa hadica casom nezapchala.
Kyblik sa bude dat vytahovat na spagate a cistit mimo jazierka. Na dno jazera kludne 60 alebo 100L sud, cim vecsi priemer, plny molitanu, ale stalo by za to skusit ten strk (fr. 4-8 ? )
Na hladinu nejaku 2L pet flasku s hrubim bioakv a pripojit cez tensiu hadicu na Tcko pred sud... a ten skimer ci jak sa to vola je hotovy.
Cerpadlo sicce multi, aspon 2500vka.
www.chrystella.co.uk/…

Edit: Este by to chcelo UV lampu. Ta sa da tiez spravit pomerne jednoducho pomocou novodurovej trubky + gufera a nejake drobnosti. Zaradit ako posledny clen filtracie.
A chemiu na lividaciu rias...

Edit2: Za zmienku este stoji fakt, ze vela robi biologicka filtracia, takze treba vydrzat nejaky ten mesiac nez sa usidlia bakterie vo filt. mediu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2010 19:33 Muž Premda84 [0] - Živorodky
Pánové tak po delší době se ozývám a opět Vás žádám o radu - zakoupil jsem tedy čerpadlo a už beží, ale stále bez pořádné filtrace - momentálně mám tak "na divoko" kus molitanu zahrazený v cestě stékající vodě ze skalky a tím se voda trošku pročisťuje - každý den vymačkávám neuvěřitelně zelený hnus... ale chci se tedy inspirovat uživatelem dikardem - a vzít nějaký kyblík - zakomponovat jej na vrch skalky a především zvolit správnou náplň - opravdu stačí naplnit ze 2/3 štěrkem a na vrch molitan? Našel jsem různé bioakvacit molitany atd atd - ale nechci zbytečně vyhazovat peníze a už vůbec vrážet tisíce do filtračních médií ( žádne ryby nechovám a chovat nebudu! ) - ale pokud to bude mít smysl tak jsem ochoten něco lepšího do podomácku dělané filtrace dát.. pomůžete tedy s náplní která by byla efektivní? Děkuji moc...
PS: nejsem si jist velikostí nádoby, ale více než 10-15 litrů tam určitě nahoru nezakomponuji... stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2010 22:27 krucyp Re: JuraH.
Rozdil v domacich a venkovnich cerpadlech je v uzemneni, domaci maj na zastrce do elektriky vidlicku, zato venkovni maji diru i na ten treti kolik. Nejakej elektrikar by rekl v cem je praktickej rozdil...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 977x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6770-filtrace-v-jezirku?od=101