Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nové krevetky ze Sulawesi

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Krevetky 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Nové krevetky ze Sulawesi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.08.2019 15:39 Muž ZDRI [726] – Sulawesi a lasturnatky
Takže po nějaké době mohu shrnout pár svých zkušeností s chovem těchto krásných, leč choulostivých krevet:

- Voda - prakticky jsem si potvrdil, že RO není nezbytná (!!! pokud je k dispozici kvalitní vodovodní voda, s vyšším pH, celkově měkká a bez dusíku !!!). Já míchám z vodovodní + přídavek 1/3 doporučené dávky Dennerle Sulawesi Salt. Měním 2x týdně 30 l vody, takže je to velké ulehčení, finále pH 7.8, vodivost 270 uS/cm, NO3 7-8 mg/l, ostatní už neměřím.

- Filtrace - pokud je chci pravidelně množit, nutné vyřešit mechanickou stránku - ochranu novorozených krevetek před nasáváním, prolezou i PPI 30. Doporučuji jemný bublifukový molitan nebo jinou ochranu (u mě silonka přes celý filtr. Je s tím ale složitá manipulace při čištění filtru, takže příště budu řešit jinak - nejspíš blokem PPI 45 na vstupu, měl jsem ho v ruce, tím už neprolezou

- Krmení - nakonec nejmenší problém, ve velké zajeté nádrži při dostatečném svícení jim stačí řasy + biofilm, přikrmuji spíš velké Tylomelanie (vločky, kopřivy). Ensifery i BLP mají rády jakékoliv vločky, občas i kopřivy, Dennerli zatím žerou jen povlaky. Doporučuji maximálně redukovat malé šneky, užírají řasy, produkují bordel.

- Lasturnatky - ukázaly se jako nečekaný, leč dost zásadní problém, potvrdilo mi to i několik dalších chovatelů, kterým totálně zlikvidovaly zaběhlé chovy, v krevetáriu bez ryb, při vysoké teplotě a čisté vodě se bleskově přemnoží (nepotřebují krmení - stačí jim řasy). V první fázi zlikvidují mladé krevetky (vč. odrostlých 7-10 mm velkých). Následně viditelně chřadnou i dospělé (myslím že kombinace fyzického kontaktu a velkého množství produktů jejich metabolismu). Zabírá na ně jen redukce nasazením ryb, které ale vyzobají i malé krevetky. Ryby (u mě Endleři) zde navíc nikdy nevyloví všechny lasturnatky, schovávají se do dna, vylézají až potmě, takže po jejich odlovení se lasturnatky rychle znovu namnoží.

Krásných Sulawesi krevetek se nechci vzdát, vidím to na znovu založení nádrže, se sterilizací všech materiálů (substrát, kameny, kořeny, filtrační materiály). Ve vodovodní vodě doufám nebudou... Pro tuto nádrž budu používat oddělenou sadu nářadí (hadice, čerpadlo, vypařený barel). Rostliny - zvažuji "sterilní variantu úplně bez nich. Popř. použít jen menší množství rostlin z velké nádrže (jsou tam trvale větší ryby, takže lasturnatky zde vůbec nevidím). "Porod" bude odlovení krevet skoro bez vody, snad si je tam s nimi znovu nezatáhnu. Napřed si založím menší provizorní 30 l manipulační nádrž, na okně při silném světle tam během cca měsíce narostou nějaké řasy. Tam dočasně přesunu krevety a pak předělám a nechám pořádně zaběhnout hlavní 100 l Sulawesi. Uvidím, co do té doby přežije... Ale je to asi jediný způsob, v nádrži s lasturnatkami nebo rybami se prostě množit nebudou, bylo to postupné odumírání stávající populace.

Máte-li někdo nějaké praktické zkušenosti s lasturnatkami, sem s nimi :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2019 10:34 Muž ZDRI [726] Re: Gabriela
Gabi, stačí si přečíst toto téma a v něm obsažené odkazy, bylo toho napsané už dost. Popř. si projít místní prezentace nádrží se Sulawesi krevetkami. Není mi jasné, co víc bys ještě chtěla...

Chov Sulawesi krevetek (podle mě) není o penězích, drahé technice, značkových substrátech, ani o velikosti nádrže, ale o obecné zkušenosti s akvaristikou, znalosti souvislostí a hlavně o dlouhodobé pečlivosti/důslednosti. Opakovaně jsme to řešili s kolegy zde ve vzkazech i v mailech - ony jsou prostě náročnější a hlavně neodpouštějí chyby (zanedbaná údržba/výměna vody, hlídání a udržování parametrů vody). A i při ideálních podmínkách to chce trpělivost (viz občasné pro nás bezdůvodné úhyny).

Ad strava - zatím mám zkušenosti jen s C.ensifera a C.caerulea - tady problém není, kromě řas žerou i kopřivy a v podstatě jakákoliv další krmiva (vločky, granule). Hlavně v menších nádržích bych ale s tímto příkrmem byl hodně střídmý a opatrný (udržení kvality vody).

Když to shrnu - lidem bez zkušeností Sulawesi krevetky opravdu, ale opravdu nedoporučuji, je to pak smutné a drahé zklamání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2019 00:09 Žena A.K. [10] Re: Lesha
Já mám 30l, jednoduchy molitanovy filtr + filtrační hlavu. S tím objemem je to dost diskutabilní. Kvůli kvalitě vody je samozrejmne lepší větší, ale na druhou stranu je pak už nutný mít RO, kdyz to s menší nádrží si pár litru na pravidelnou výměnu vody doneseš od souseda nebo koupis v drogerii. Párkrát jsem se setkala i s názorem že ideální nádrž má mít mezi 20-60l ve větších se prý krevety méně množí. Taky je potřeba počítat s tím, že jsou to velmi plaší tvorové a než se začali množit musela jsem sedět u akvária několik minut než jsem vůbec nějakou zahlédla. Mely by mít v akváriu stínná místa a úkryty. Další problém je strava... ještě jsem nepřišla na žádné umělé krmivo které by jim chutnalo a že už jsem jich vyzkoušela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 22:59 Muž Lesha [2] Re: Gabriela
Jak psala A.K. je důležité jestli máš ideálně dlouhodobé zkušenosti s akvaristikou a nejlépe s chovem krevetek. Píšeš že bys chtěla v budoucnu, tak ještě hodně rozmýšlej. Já o tom snil a uvažoval 2 roky. A díky tomu, že se mě bylo umožněno udělat nádrž pro krevety Sulawesi v práci za nemalé firemní peníze, tak jsem před cca 10 dny nádrž založil. Krevety jsou to opravdu náročné a spoustu informací zjistíš buď na Youtube nebo na zahraničních webech. Jelikož tyto krevety mnoho lidí nechová na českých a slovenských webech toho moc nezjistíš. Mohu ještě doporučit web www.krevetkari.sk
Ale tyto krevety potřebují ve stručnosti teplou vodu cca 28 stupňů, vodu míchanou ideálně z osmotické vody se solí pro Sulawesi krevety, vyšší a stabilní PH okolo 8, a hlavně perfektně čistou vodu. A to nejdůležitější, pevné nervy a chladnou hlavu toho kdo je chová.
Ideální je pro začínající začít s větší nádrží, u malých akvárek člověk bez zkušenosti bude horko těžko schopen udržet podmínky ideální pro tyto krevetky. A vzhledem k jejich cenám, každé úmrtí v Sulawesi nádrží opravdu bolí. Ve velkých nádržích se podmínky dají udržet snáž, proto já osobně udělal nádrž která má 300L a z toho cca 50 litrů je filtr který je naplněný drahými filtračními medii jako jsou MATRIX,DENITRÁT a PURIGEN od SEACHEMU. Můžeš sledovat mojí nádrž a buď se z toho můžeš dozvědět jak to má být a nebo se poučíš jak to být nemá a já budu ten co bude plakat až vyhodím peníze za krevetky které nebudu schopen udržet při životě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.06.2019 18:00 Žena A.K. [10] Re: Gabriela
A máš už nějaké zkušenosti s chovem jiných krevetek nebo alespoň ryb?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2019 17:57 Žena Gabriela [1]
Dobry den. Mohol by mi niekto prosim napisat, co vsetko treba vediet o chove sulawesi kreviet? Lebo v buducnosti by som si ich chcela kupit a nikde som nenasla nejaky dobry clanok o ich chove.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.05.2019 15:59 Muž ZDRI [726] Re: Lesha
Aktuálně mám v Sulawesi nádrži (100 l) krabicový filtr o objemu 3 l. V něm odshora (ve směru nasávání vody):
- černá silonka, zabraňuje nasávání mladých do filtru
- filtrační vata, pravidelně čistím, 2-3x měsíčně
- aktivní uhlí + zeolit, pravidelně měním, 1x měsíčně
- pemza, do té nesahám, díky předfiltraci se nezanáší, po čase jen propláchnu vodou z nádrže

Proti předchozími jemnému bublifukovému molitanu má tato skladba výrazně pozitivní vliv na čistotu vody, mohu jen doporučit. Mmch., Seachem Matrix není nic jiného, než propláchnutá, přebalená a 20x předražená pemza (měl jsem v ruce obojí). Nevidím ani zásadní rozdíl mezi funkcí Purigenu a Zeolitu (opět vyjma ceny), Zeolit je tak levný, že netřeba řešit jeho regeneraci, prostě se vymění za nový (a použitý v zájmu trvale udržitelného rozvoje nasypu kytkám do květináče, stejně jako vyčerpané uhlí...). Za docela zásadní ale považuji dát na vstup mechanické čištění (vata) a co nejvíc nečistot tak odstranit dříve, než se začnou rozkládat a zahlcovat další stupně filtrace.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 10:34 Žena A.K. [10] Re: Lesha
Ahoj, já mám klasickou filtrační hlavu plus hrubší molitan. Hlavou rovnou i vzduchu. Do proudu u filtru jsem pridala clearwarer a co tam je začaly přibývat nové prirustky, takže co se týče médií k odstranění dusitanu hlasuji pro :) komorový filtr mám jen v jednom akváriu s krevetkami a až na 4.pokus se mi povedlo ho zabezpečit tak, aby do něj nelezli a nechcipali tam. Můžeš se inspirovat v prezentacích nádrží. Sulawesi nádrž tam mám já a ZDRI
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 01:10 Muž Lesha [2] – Sulawesi nádrž
Ahoj všem, po několika letech jsem se odhodlal k chovu Sulawesi krevetek. Hodně jsem toho načetl, ale přesto bych to tady rád ještě prodiskutoval s případnými chovateli.
Plánována nádrž bude mít rozměry 300cm x 31cm x 35cm (dxhxv) čili nějakých 300 litrů.
Myslím že pro stabilitu a prostorově ideální velikost. Ale řeším filtraci, hodně se doporučuje pro filtraci obyčejné bublifuky, ale zároveň předimenzovaná filtrace. Na takovou nádrž aby člověk pořizoval 10 bublifuků mi přijde šílené. Chtěl bych udělat v nádrži komorový filtr o objemu 15% celkového objemu nádrže. Filtr by měl 45cm x 31cm x 35cm. Chtěl bych ho naplnit Bioakvacitem, Matrixem, keramikou, uhlím a Purigenem. Ale některé z krevetek nemají rády silný proud a napadlo mne jako u mé poslední nádrže (Pracovní), udělat filtraci stejným způsobem, jen nemít jen jednu rozstřikovací rampu a hnát proud vody z jednoho konce na druhý, ale udělat alespoň 3 rampy,v rozestupech po cca 80-90cm abych mohl zajistit proudění po celé nádrži, ale přitom proud nebyl nikterak silný.
A zajímalo by mne zda má někdo zkušenosti s používáním filtračních medií (Matrix, Purigen) v Sulawesi nádržích. Děkuji za případné názory, rady a nápady :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   15.04.2019 15:58 Muž ZDRI [726]
Nádherné mraveniště: www.youtube.com/…
Pěkná ukázka, že Sulawesi nádrž nemusí být jen ponurý řasokamenolom bez kytek...
Takhle nějak si dlouhodobě představuji svou nádrž, má tam i většinu stejných kytek jako já.

Mmch., dnes korespondence s kolegyní, která má Sulawesi krevetky - potvrdila mi vysokou mortalitu poštou zasílaných Sulawesi krevetek. Takže není-li to opravdu nezbytné (importy) - vyplatí se zajet osobně a stresovat je co nejméně.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 09:34 Muž ZDRI [726] Re: A.K.
BLP i Ensifery žerou kopřivy - dávám 1-2x týdně (jen tolik, co sežerou do druhého dne). Bez problému žraly i granulky/vločky/rozmražené krevety, ale dávám jen výjimečně (1-2x měsíčně), kvůli udržení kvality vody. Občas jim tam rozmáčknu pár malých šneků, taky je rychle najdou a vyberou. V nádrži je dostatek řas, hlady netrpí, rostou a nosí vajíčka. Dennerli budou až ve 2.polovině dubna, s nimi zatím zkušenost nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2019 06:20 Žena A.K. [10]
Ahoj, žerou Vam tyto krevetky nějaké ty kopřivy nebo granulovaný krmení? Pokud ano co přesně?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.03.2019 15:19 Muž NHKG [3685] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: ZDRI
Dříve jsem používal vnitřní filtr se zapojeným přisáváním vzduchu a roztřikovací rampou. Fungovalo to pěkně, akorát to bylo hlučnější. Zkus to tak zapojit a uvidíš. Pokud vše pasuje, zkouška zabere pár minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2019 15:16 Muž ZDRI [726] Re: ZDRI
Nechci to zakřiknout, ale příští týden možná budou doma i Caridina dennerli.
A tím nějaký čas končím s osazováním nádrže.
Mile mě překvapily C.ensifera - z 22 ks dovezených kusů zatím ani jeden úhyn.

Měl bych dotaz na zkušenější (sám vzduchování nikde nepoužívám). Zvažuji zda neposílit prokysličení této nádrže. V dutině HMF je čerpadlo, napojené na dlouhou rozstřikovací rampu (ta ústí cca 5 cm pod hladinou). Do výstupu tohoto čerpadlo je možné napojit přisávání vzduchu. Máte to někdo takto nastavené, je to podle Vás účinné (z hlediska lepšího okysličení vody)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2019 16:43 Muž ZDRI [726] Re: ZDRI
Nikdo se neozval, takže si beru jen 20 ks pro sebe (+2 slůňata...).

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2019 16:31 Muž ZDRI [726] – Caridina ensifera
Pro případné zájemce - příští týden v úterý 19.3.2019 mi na 99% kolegové přivezou z Ružomberoku krevetky Caridina ensifera. Kdyby zde o ně někdo měl zájem a byl ochotný si pro ně osobně přijet do Českých Budějovic, dejte vědět, mohu je objednat i pro Vás. V ČB budou k vyzvednutí cca kolem oběda.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 13:57 Muž ZDRI [726] Re: Jarry
Jen pro info - nakonec jsem je bral od panu Grubera od Kladna (viz inzerce na Bazoši). Jezdí občas na Jih (do Písku), takže to krásně vyšlo, v boxu byly jen pár hodin. Krevetky bezvadně zabalené (zalepený termobox + velká termotaška), výborná domluva i s jeho "rodinnou dopravkyní"). Celkově mohu vřele doporučit, teď už je to jen na mě. Ono to bylo trochu narychlo, čtvrtek večer telefonát, že má v pátek cestu, navíc já jsem čerstvě po těžké chřipce, bylo to pro mě docela hektické :-).

Pokud v nádrži nenastane nějaká kalamita, příští týden se chci konečně domluvit se slovenskými partnery a nechat dovést z Rožumberoku delší dobu zamluvené C.ensifera (musel jsem to odložit kvůli nemoci).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 11:38 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Tak snad to klapne, taky držím palce:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 09:14 Muž Smetany [770] Re: ZDRI
Držím palce. Neumím si představit co by se mohlo pokazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   08.03.2019 08:25 Muž ZDRI [726] Re: Jarry
Nakonec vyšlo tak, že dnes večer si přivezu jako první Sulawesky Blue Leg Poso. Čekání bylo dlouhé, ale alespoň je nádrž pořádně zajetá (od října 2018). Večer jsem ještě vyměnil 1/2 vody a dal do filtru nový 0,5 kg pytel s uhlím. Podle info od chovatele máme skoro identické parametry vody, také na úpravu používá Sulawesi sůl od Dennerle. Krevetky budou v termoboxu jen pár hodin, tak uvidím, víc už pro to udělat nemohu.
Reklama

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 22:55 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
No do Budějovic to mám dost z ruky, ale díky za nabídku:-) V akváriu je docela dost zelené vláknité řasy, připravenější už to asi nebude. Ještě musím trochu otestovat vodu a asi tam dám jenom Dennerli, když je seženu:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2019 08:49 Muž ZDRI [726] – Jarry
Koukám v Tvé Sulawesi nádrži, že máš zase roupy :-).
Jsem zpět po 10-ti denní dovolené, takže během 1-2 týdnů mi kolega přiveze do Českých Budějovic ze Slovenska Caridina ensifera. V Čechách jsem na ně zatím nikde nenarazil. Kdybys vymyslel cestu sem na Jih, vzal bych je i pro Tebe. Já si beru 20 ks.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 21:16 Muž Tučňák [95] - Chce to větší nádrž.Re: Jarry
Vezmu na to Wattmetr, nerad bych se kvůli vadě v odhadu ošidil o nejkrásnější krevetky. :-D
Když to vyjde, dám tam dennerli. Když ne, půjdou tam s jinými rostlinami cantonensis. :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 20:31 Muž Jarry [845] Re: Tučňák
To se mi nezdá, vytápím jedním 300W topítkem 1200l na 29°C a při teplotě v místnosti kolem 23°C nejede ani zdaleka pořád. Ale určitě by to šlo spočítat:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 19:55 Muž Tučňák [95] - Chce to větší nádrž.Re: Jarry
Akvárium má čistý objem 95 litrů (vnější 126 litrů). V místnosti udržujeme tak 18 °C. Při aktuálním spínání topítek na 21 - 22 °C si umím představit, že by na 27 °C jelo pořád (100 W na 126 l). To by bylo v období zimy 2,4 kWh za den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2019 19:09 Muž Jarry [845] Re: Tučňák
Nevím, jak je to akvárium velké, ale asi bych neřešil spotřebu u vytápění na 27°C, pokud teda chladnomilnost neznamená, že udržujete doma venkovní teplotu i v zimě:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 19:06 Muž Smetany [770] Re: Tučňák
Kamarád zkouší 25 a zatím drží jen prý moc nerostou a zatím se nemnoží a otázka je jak moc jim to dělá dobře. Zároveň si myslím že pokud vám dělá problém teplota asi bych se do těchto krevet nepouštěl a zkusil nejdříve ty krystalky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 18:12 Muž Tučňák [95] - Chce to větší nádrž. – Teplota vody v akváriu
Ahoj všichni.
Dostal jsem se k nové nádrži a konečně se chci pustit do náročnějších krevetek. Osobně jsem pro krystalky, přítelkyně pro Caridina Dennerli (taky se mi líbí, ale až takovou důvěru v sebe nemám). Jak je to s teplotou vody pro ně? Atlas uvádí teplotu 27 - 30 °C, ovšem není jasné, zda je to teplota, kterou mají v přírodě, nebo teplota, kterou jako jedinou bez úhony snesou.

Jsme chladnomilní a 27 °C by znamenalo, že bude akvárium neustále topit (teplo půjde rovnou z okna ven a bude tam slušná spotřeba). Má někdo tyto krevetky v chladnější vodě?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 09:04 Muž snajprik [2]
Ten odkaz na akvarko som pozrel a na obrazkoch ma fotky neocaridina red biedne farbi, japonica a filtrujuca krevetka. Sulawesi som tam nezahliadol ani jednu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.11.2018 08:37 Muž ZDRI [726]
Zaujalo mě toto:
rybicky.net/nadrze/29115
My tady řešíme desetinky pH, vodivost, sůl, poměr minerálů, řasy na krmení. A Blue Leg Poso se kolegovi vesele množí i v úplně jiné vodě. Asi jim někdo zapomněl říct, že už dávno mají být mrtvé :)
Reklama

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2018 10:42 Muž ZDRI [726] Re: Jarry
Jo, ten konduktometr bude úplně stejný. Vodivost měří dobře, ale vestavěný teploměr ukazuje bludy.

Takže včera večer jsem začal ladit (čistý objem vody zde je cca 80 l):
- hodnoty vody před úpravou - pH 7.5, vodivost 201 uS/cm (mmch. úplně stejné jako u mé vodovodní vody, tzn. lávová drť, kameny, uhlí, rostliny na to zatím nemají žádný vliv)
- přidáno 5 g Dennerle Sulawesi Salt (SS) - vše se bez problému rozpustilo, lehounký mléčný zákal (do rána zmizel), pH 7.8, vodivost 301 uS/cm.

Nechám to pár dnů stabilizovat, přeměřím a mezitím rozmyslím, co dál. Vodivost je OK, tu už moc zvyšovat nechci. Rád bych ale zvedl pH na cca 8. Otázka je, zda to půjde bez současného zvýšení vodivosti a tvrdosti vody. Soda asi nebude to pravé, tzn. použít hydroxid, nebo něco jiného? Popř. dát část vody z RO + přídavek SS? Co si o tom chemici myslíte?

Krátké odbočení (ono to s tím souvisí) - při jednom jsem přeměřil i hodnoty v ostatních nádržích:
1) Vanička na krevety - pH 7.5, vodivost 205.
Je zřejmé, že ani při dlouhodobém provozu zde nic nemá vliv na tyto parametry (ani rostliny, láva, probíhající mikrobiální procesy)
2) Obývák - pH 7.5, vodivost 585
Zde se na výrazně zvýšené vodivosti myslím projevil přídavek soli (NaCl), který dávám při pravidelných výměnách vody. Schválně ji (NaCl) přestanu přidávat a uvidím po pár výměnách, co to udělá.

Poučení: Nespoléhat na hodnoty, která vodárny uvádějí na svých stránkách. ČEVAK zde udává pH 8, ale i v jejich konkrétním aktuálním rozboru už je pH 7.5, toto pH potvrdilo i měřením v jiné laborce a mé vlastní měřením. Mmch., s tímto pH testem (JBL pH 7.4-9) se odečítá dobře a měří přesně, kontrolovat jsem v laborce cíleně namíchanými přesnými vzorky.

Edit: Vymýšlím hloupostitone. Znovu jsem prošel všechny články o Sulawesi krevetách, pH 7,8 je OK, vodivost 300 uS/cm také (na horní hraně doporučeného intervalu). Cokoliv tam přidám pro zvýšení pH, nezbytně současně zvedne vodivost nebo tvrdost vody (hydroxidy jsou silné elektrolyty) a to fakt nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 15:36 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Vodivost, resp. TDS měřím pravděpodobně tím samým, akorát jsem ho objednával z Číny: www.aliexpress.com/…
Na orientační ověření, jestli je voda z RO ok a jestli jsem někde neudělal zásadní chybu mi také přijde plně dostačující, ono by na tom měření nemělo být technicky nic složitého:-)
Na pH a teplotu mám Adwa AD11, s tím jsem maximálně spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2018 15:19 Muž ZDRI [726] Re: měření
Dorazila mi zbývající výbava (měření vodivosti a pH).
Milé překvapení - přesnost měření levným tužkovým konduktometrem (AKVARISTA.cz, 239,- Kč)
Stejný vzorek naší vodovodní vody:
- vodárenská laboratoř - 230 uS/cm
- jiná profi laboratoř - 221 uS/cm
- moje měření (tužkáč) - 215 uS/cm
Takže tento levný konduktometr je pro mé potřeby zcela dostatečný.

Večer v klidu vyzkouším i pH test (JBL na pH 7,4-9). Nakonec jsem ho i za tu cenu objednal, na těch levnějších nejsem schopen odečíst přesněji než +-0,5 °pH.

Jarry, mohu se zeptat, čím měříš pH/vodivost Ty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 16:28 Muž Jarry [845] Re: Jarry
Ještě jsem našel další 2 mladé, vše kolem 2mm a navíc skoro průhledné, takže jich tam může být mnohem víc. Teď řeším, jestli ve středu, tedy po týdnu, provádět výměnu vody, abych jim tím spíše neublížil. Ale při nějakých 10-15% to snad s vodou v akváriu moc nezahýbe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 16:05 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Teď se mi přišlo ukázat 5 kousků Dennerli, takže nějaká šance pořád je, doufám, že alespoň po tom prvním týdnu už nebudou mrtvolky moc přibývat. A právě jsem na skle odhalil 2 živé miniaturní krevetky (doufám, že jich je víc, ale jinde než na skle bych neměl šanci je najít) + pořád vidím jednu BLP samici s vajíčkama - je to jiná, než ta co s nimi už přijela, ta byla větší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 15:34 Muž ZDRI [726] Re: RAP
Nejspíš máš pravdu, u choulostivých Sulawesek se s tím asi musí počítat.
Ale stejně to člověka štve a deprimuje (a to to nejsou moje krevety...).
Krásná euforie, když jsou konečně doma a najednou bum - mrtvá krevetka a nejistota, co bude dál. Ale ono to nakonec půjde palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 14:50 Muž Jarry [845] Re: RAP
Četl jsem to, no nezbývá než doufat, že se alespoň něco udrží:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 14:17 RAP
Když si přečtete článek Oldy Zeleného v e-akváriu, tak měl přes veškerou péči ze začátku také úhyny. Vzhledem k tomu, že ho znám osobně, tak vím jaká je pečlivka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 13:13 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Filtr je řekl bych značně předimenzovaný, když "utáhl" 40ks potěru Agassizek s krmením 3-4x denně, tak nevěřím tomu, že by tam mohlo být nějaké NO2 kvůli pár krevetkám prakticky bez krmení, navíc je tam docela dost i rostlin. Nijak zvlášť jsem ho při úpravách nečistil a běžel celou dobu bez přestávky.
Spíš si myslím, že to bude třeba i o mírné změně podmínek. Mám podobnou zkušenost třeba se sekrnatkami drobnými, pro ty bylo akvárium připravené, jak to jen šlo a stejně mi jich první týden polovina popadala - co přežilo, mám doteď. Tak doufám, že to tady bude podobné. Řasy v akváriu nějaké jsou, krmení si moc nevšímají, dneska jsem jim tam jednu malou tabletku hodil a zatím jsem u toho viděl jednu BLP. Chtělo by to nějaký úspěšný vrh mladých.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2018 12:33 Muž ZDRI [726] Re: Jarry
Tak to mě mrzí, dokážu si představit, jak Ti je :-(
Napadají mě 2 možnosti:
- kontroluješ/měříš NO2/NO3/NH3? Přeci jen, to akvárko je po všech úpravách docela čerstvé.
- začaly krevetky žrát i něco jiného, kromě řas (těch už tam asi moc nebude)?

U mě se to rozbíhá dobře, žádné zákaly, žádná epidemie vláknité řasy, po aplikaci aktivního uhlí do komory HMF se čistí i hladina. Tento týden dorazí konduktometr a přesný test na pH (JBL, ph 7.4-9), ostatní testy jsou při pH kolem 8 jen orientační. Takže začnu dolaďovat vodu solí na cílový stav. Šneci hezky ožrali povlak plísně na nových kořenech, pomalu půjdou pryč (potřebuji, aby pořádně narostla měkká řasa, navíc produkují hodně bordelu). V teplé vodě a pod světlem neskutečně roste Růžkatec, během pár dnů několikrát znásobil svůj objem, to jsem ještě nezažil. Díky tomu jsou NO2 neměřitelné, NO3 se drží pod 10 mg/l. Tady je krásně vidět, jak jsou rychle rostoucí kytky důležité pro záběh akvárka, kolik toho z vody vytáhnou. Teploměr jsem musel přemístit z komory filtru volně do nádrže, v komoře byla teplejší voda, která "rozhazovala" termostat hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2018 11:54 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Tak ztráty jsou a zatím bohužel stále přibývají, aktuálně jsou to min. 4ks od každého druhu, jedna BLP padla hned po svleku, ale je tam i spousta prázdných svleků. Živé krevetky jsou pořád vidět, ale otázka je, kolik mrtvolek jsem nenašel. Večer jsem viděl další BLP s plným břichem, tak doufám, že se alespoň jeden druh udrží. Voda vypadá ok, nic lepšího, než to nechat v klidu jak to je, mě nenapadá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2018 09:34 Muž ZDRI [726]
Tak moje Sulawesi nádrž už se také od neděle rozbíhá :-)
Nechám to 1-2 týdny ustálit a pak začnu měřit, dorovnávat na přesné parametry.
Nakonec mám možnost získat vodu z RO, takže koupím velký barel a pro jistotu budu mít i toto v záloze.

Jarry, moc se těším na Tvé krevetky a zkušenosti s nimi. Neboj se napsat i případné negativní zprávy (ale doufám, že žádné nebudou), nám ostatním to hodně pomůže palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.10.2018 16:41 Muž Jarry [845]
Tak ještě pro zajímavost - dnes ráno jsem dal rozpustit 0,6g soli (množství na 4l vody na výměnu, což je v mém případě 10% objemu akvária) do 1,5l RO sodovky. Voda byla opět bílá, kolem poledne už byla nerozpuštěná sůl usazena, tak jsem vodu protřepal (opět se zabarvila do bíla) a teď po 8h je voda zcela čirá, bez viditelných usazenin i po dalším protřepání, všechna sůl je rozpuštěna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 23:40 Muž Jarry [845] Re: Maq
To s CO2 chápu, ale dostal jsem tip na 8,5 sůl s tím, že se v ní jako v jediné alespoň trochu daří rostlinám - podle mě ale proto, že bez CO2 nemusí být dobře rozpouštěna a pH není ve skutečnosti 8,5. Takže rostlinám se v takové vodě může dařit více díky nedokonale rozpuštěné soli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 23:19 Maq Re: Jarry
Uhličitany se určitě líp rozpouštějí při nižším pH, bezesporu.
CO2 natrvalo žádné zvláštní parametry nedodá. Přemění uhličitany na hydrogenuhličitany, což je tak myšleno, a zbytek vyprchá.
A že by se rostlinám dařilo líp při pH 8.5 než nižším, to je dost ojedinělá zkušenost. Možná některé zvláštní druhy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 23:07 Muž Jarry [845] Re: Maq
Sůl, co mám já, je také jemná jako pudr. Je možné, že je rozdíl v požadovaném pH a tím pádem složení? Zdá se, že soli, co by měly stabilizovat pH na 7,5 se rozpouštějí snáze, než ta 8,5. Také mě napadlo, že možná právě proto se v 8,5 soli více daří rostlinám, pokud není sůl rozpouštěna pomocí CO2 - voda potom nemá tak "zvláštní" parametry:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 22:31 Maq Re: ZDRI
ZDRI napsal: Dennerle SS dorazila, rozpouští se naprosto bez problémů a beze zbytku, i ve studené vodě a bez CO2. ... Ona je hodně jemně mletá - vyloženě pudr, to bude možná ten důvod.
Hmmm, to se mi moc nepozdává. Marcel a já jsme laborovali s echt laboratorními uhličitany, to není žádný drcený mramor... Však jsem někde už zmiňoval, že kilo toho prášku zaplní kbelík! Tak je to jemné a nadýchané.
A přesto to rozpouštění nějaký čas trvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 19:21 Muž Jarry [845]
Naředil jsem sodovkový roztok na 10l, po 2h vzduchování je pH 8,3, konduktivita 210 microsiemens, s tím už jsem spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2018 19:15 Muž Jarry [845] Re: ZDRI
Rozpouštění super, možná jsem se s tou solí unáhlil, ale uvidím, v té sodovce to po přidání vody vypadá už celkem ok. Každopádně člověk, od kterého je chci brát, je má v této soli, tak by nemusel být problém s aklimatizací.

Chovatel také doporučoval klidně 20+20 do začátku, v tom akváriu předtím bylo 40ks mladých cichlidek, které určitě generovaly mnohem více odpadu, než krevetky. Myslím, že s těmito 2ma druhy z několikáté generace domácího odchovu už to nebude takové drama, ale možná se pletu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2018 17:27 Muž ZDRI [726] Re: Jarry
Dennerle SS dorazila, rozpouští se naprosto bez problémů a beze zbytku, i ve studené vodě a bez CO2. Ve velké koncetraci udělala ve skleničce lehký zákal, ale opravdu lehký, předpokládám, že po nalití do velkého objemu akvárka nebude vůbec znatelný. Důležité je, že se opravdu rozpouští, nezůstává žádná suspenze ani kousky. Ona je hodně jemně mletá - vyloženě pudr, to bude možná ten důvod. Takže mi spadl velký kámen ze srdce...

12-12 ks, Ty tam chceš rovnou dát Blue Leg Poso i citlivé Kardinálky coze ?
To si teda já nerisknu, chci jít cestou pomalých, postupných krůčků :-)
Když vše půjde ideálně (záběh, řasy, stabilní parametry), vidím to na BLP k Vánocům.

PS: ještě k té SS od různých výrobců - připomnělo mi to nedávnou zkušenost se sportovním práškovým multiminerálem od dvou výrobců. Papírově skoro stejné složení, ale reálně různá struktura (jeden byl viditelně hrubší, na dně sklenice zůstával sediment). Výsledek - akutní explozivní trávicí problémy při běhání (nerozpuštěné magnezium dokáže divy...).
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Další živočichové Přidat příspěvek • Zobrazeno 8368x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/6587-nove-krevetky-ze-sulawesi