Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Alternanthera - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Alternanthera - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 16:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: morf
Rostliny rodu Alternanthera nejsou jednoduché na pěstování. Prostě zkus přidat pomalu světlo CO2 a později i hnojivo. Chce to pořádný proud v akváriu. Ne všem rostlinám se daří, a vychytat, aby rostlo všechno je opravdu těžké. Já třeba svítím 12 hodin denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2021 15:44 Muž morf [28] – Alternanthera reineckii Mini se rozpdá
Ahoj, neporadil by mi někdo zkušenější prosím? V akváriu se všem rostlinám daří, jen Alternanthera reineckii Mini se rozpadá. Trhají se jí listy, hodně jí i padají, má v nich díry, drží se na nich takový lehký stín zelené řasy, prostě jí něco chybí a já nevím co. Svítím přes 8 hodin denně (dřív jsem svítil víc,ale způsobilo to řasovou kalamitu a reineckii se chovala pořád stejně) přidávám plynný CO2, železo, dusík, fosforu je dle měření dost. PH mám mezi 6.8 až 7,3. Nesetkal jste se někdo s takovým problémem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2020 09:28 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Motas
Dariť sa jej nebude, alternanthera hodne berie koreňmi. Ale do Vianoc by prežiť mohla a potom by som ju zasadil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2020 00:35 Muž Motas [38] – Reineckii mini na dekoracich
Fotka k příspěvku Trochu jsi si prizdobil strom a do anubiasu šla nádherné přichytit reineckii, myslíte že vydrží nebo bez substrátu se jí nebude dařit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 23:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzulak
Kam jí pustíš tam poroste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 20:30 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Honzulak
Keď ju necháš pri skle, tak samozrejme sa tak nerozrastie, lebo nebude mať priestor.
Nerobil by som si tažkú hlavu. Presadzovať budeš i tak, pretože submerzný bude vršok, ktorý potom odstrihneš, zasadíš a tú škaredú, vysokú, emerznú časť vyhodíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 16:23 Muž Honzulak [0] Re: vaclav
Ahoj, předem děkuji za odpověď :-) Šlo mi o to, že jsem dočítal různé informace a ta šírka samotné rostliny dle některých webů dosahuje až 15cm. Pokud počítám doraz ke sklu, tak u mě počítám max. rozkvět 8 cm. Nebo si s tím moc lámu hlavu a mám tomu nechat volný průchod (kytka se přispůsobí, ...) ? Jsem trošku nerváček, trpělivosti se zatím učím smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 16:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzulak
To už je na tobě kam jí dáš klidně bych jí tam nechal s odrazy tam bývá nejvíce světla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2020 15:53 Muž Honzulak [0] – Alternanthera reineckii mini
Ahojky, využiju tohoto vlákna k poslednímu dotazu, zasadil jsem tuto rostlinku (rybicky.net/atlasrostlin/alternanthera_reineckii_mini) cca. 4cm od skla. Zatím je v emezní formě. Předpokládám, že bude nutné tuto kytičku přesadit více od skla, že?

Děkuji,
Honza

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 14:23 Muž tonof [53] - RostlinyRe: larix
Na ktoré živiny myslíš?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 11:09 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: vaaclav
Vaaclave, máš to nádherné. Až budu velký, tak to taky zkusím. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 10:59 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jifi
Já bych řekl že některé z těch náročnějších pod vodu moc nepatří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 10:56 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: larix
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co někomu roste druhému nemusí také jsem na několik rostlin narazil. Například:
Ammannia praetermissa
Hygrophila lancea
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.12.2017 10:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Acinonyx
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mě také nerostla ale jakmile jsem předělal světlo tak začala růst ale jde to hodně pomalu a listy jsou těsně na sobě. Jak známe tuhle skupinu rostlin tak jsou pěkné jen vrchní pár pater listů to u téhle zas tak neplatí. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 10:35 Maq Re: Acinonyx
Tak pokud by u mě takhle "přežívala", tak bych si blahopřál a cítil se jako borec.
Pokud je to náhodou totožná rostlina s Alternanthera reineckii Red Ruby / Rosanervig, tak tu už nějaký čas mám. Při záběhu jsem jich většinu ztratil, ale jeden kratičký stonek se udržel a teď vypadá spokojeně. Ovšem roste vééélmi pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 07:14 Muž Jifi [675] Re: vaaclav
Je to vůbec vodní rostlina? Někdy před 30 roky jsem měl A. cv. rubra. V akvárku tehdy vůbec nerostla, zato v květináči rostla jako plevel. Tak sjem ji stříhal a dával do akvárka.

Mimochodem, odkazy v modrém panelu nahoře nefungují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 01:52 Muž larix [1420] Re: vaclav
Dávno som nečítal takéto komentáre ku žiadnej rastline. Aj mňa ste na ňu nažhavili :-) Rod Alternanthera je všeobecne náročnejší na dve živiny, rád si overím, či to platí aj na tento taxón. Václave, prosím ťa, vieš menovať rastliny, ktoré sú podľa teba ešte náročnejšie? Tiež to znie zaujímavo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 01:14 Acinonyx Re: vaaclav
Takto nejako vyzerala aj u mna, ale v podstate vyraznejsie nerastla. Podla toho co som videl na zahranicnych forach dokaze byt ovela krajsia, takze toto u mna spada do kategorie prezivania.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 01:11 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Acinonyx
Fotka k příspěvku Ani jen s CO2 nemáš moc šancí, musí se trochu i svítit. Je sice trochu náročná ale znám podstatně horší. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.12.2017 00:35 Maq Re: Acinonyx
Týýýý brďo, tak to jsi mě navnadil. Budu se k ní potápět a vydechovat na ni CO2... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 00:31 Acinonyx Re: Maq
Neporostou, nemusis se bat. smich Tato rastlina je vyslovene psycho, ak som to spravne pochopil, je zmutovana nejakym virusom aby mala tu zilnatinovu kresbu aku ma. A je to jedna z najnarocnejsich rastlin vobec. U mna iba prezivala ale nedalo sa na to pozerat tak som ju vyhodil. Obavam sa ze bez CO2 nema sancu (a to nehovorim casto).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2017 00:28 Maq Re: vaaclav, larix
Googlím a vypadá to, že A. cardinalis by možná mělo být jen neplatné synonymum pro A. reineckii. To by vysvětlovalo, proč to u Skácelů tak pojmenovali.
Došlo mi to ve stavu, v jakém je jakákoli identifikace nemožná. Nemá cenu to ani fotit. Budu muset počkat a pokud porostou, pak uvidím. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 23:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Fotka k příspěvku Fotku máš já jí koupil v profiplnts www.profiplants.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 23:06 Muž larix [1420] Re: Maq
Skús hľadať Alternanthera cardinalis 'Variegata'. Možno ide iba o zámenu druhového mena (bežné).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2017 22:59 Maq
Koupil jsem u Skácelů něco pod jménem Alternanthera rei(ne)ckii Variegata. Je to nestandardní název, tady v atlase není a googlení taky moc nepomohlo. Máte s touto rostlinou někdo zkušenost a nějaký názor, co přesně by to mohlo být?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   31.01.2014 16:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinySid, zervan
Pánové co vám brání poslat lepší fotky a upravit informace.
rybicky.net/atlasrostlin/novafotka/alternanthera_mini
rybicky.net/atlasrostlin/doplnit/alternanthera_mini
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   31.01.2014 09:12 Muž kofejn [963] Re: zervan
Fotka k příspěvku Já mám obyč splendidu a každá kytka se mi chová jinak. Řízek z normální stonkovky (na obrázku v kroužku) mi dělá keřík. Sázený byl někdy před 24.10.2013 a aktuálně vypadá takhle
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Čím to je nevím, ale jako keřík se mi líbí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 01:25 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: zervan
...Ale i tak si myslím, že v atlase rastlín by nemala byť uvedená výška 5-10cm...
Souhlas! ano
A taky by v něm mohly být trochu reprezentativnější fotografie této kytky. Určitě si to zaslouží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2014 01:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Vďaka za názornú (a veľmi peknú) ukážku! No čo už narobím, tak som tú jednu MINI nechal pre nízke krevetkárium (cca 50 l, výška len 24 cm) a veľkú ROT som dal do svojho akvária. Viac sa mi páči tá MINI, má menšie listy a to mi vyhovuje, lebo čím menšie listy a menší vzrast, tým väčšie sa zdá byť akvárko :) Ak sa MINI bude dariť a namnoží sa, tak ROT z môjho akvária by som niekomu dal a nasadil MINI, uvidím.

Ale i tak si myslím, že v atlase rastlín by nemala byť uvedená výška 5-10 cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.01.2014 01:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: zervan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Alternanthera reineckii MINI je nejen podle názvu méně vzrůstná, než "standardní" formy. I ve velmi dobrých podmínkách přirůstá poměrně pomalu, což si na ní velmi cením! :)
Bez omezování zástřihem může dorůst 30cm i více, tvarování nůžkami snáší velmi dobře. :-)
26.11.13 a 31.12.13
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2014 19:09 Muž Mislow [304] Re: zervan
Ahoj, ja mam rosaefolii, u vsech variant to bude podobne rekl bych, proste, kdyz ti zacne vyrustat z akva, tak ji v pulce ustrihni a ona zase bude dorustat. Protoze vytvari vzdusne koreny, tak kdyz ji ustrihnes pod korinky, tak odstrihnutou cast muzes s klidem zase zasadit. Je vhodna jako dominantni rostlinka do malych akvarek, vypada lip, kdyz zasadis tak 3 rostlinky u sebe nez jen jedna osamocena. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 16:58 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: jamajcan
No hej, síce nemecky moc neviem, toto mi utkvelo v pamäti ;-)

Našiel som však odpovede na moje otázky:
1. ROT je len jedno z označení všeobecnej Alternanthera reineckii, ktorá sa v pôvodnej prírodnej forme už ani nevyskytuje a každý pestovateľ si ju nazve po svojom, napr. Rot, Pink, Splendida a podobne, tak sa píše v tunajšom atlase. Takže musím čakať, že bude chcieť rásť aj na 50 cm a nemám ju už kam ani dať hmm

2. Mini variant má v popise tunajšieho katalógu uvedené: "Pečlivým střihem můžeme vytvořit hustý, červeno-fialový koberec přibližně 5 až 10 cm vysoký.", čo je vlastne preklad z katalógu Tropica www.tropica.com/… - odtiaľ je prevzatý aj (tým pádom trochu zavádzajúci) údaj o výške. Teda tých 5-10 centimetrov sa dosahuje strihaním, inak je vyššia, ale má menšie listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 16:36 jamajcan Re: zervan
ROT=německy červený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 15:51 Muž zervan [1123] - Rostliny – Mini a ROT
Objednal som si 2 košíky Alternanthera reineckii 'Mini' (jeden mne, jeden do krevetkária), prišiel mi jeden správny košík Dennerle, lenže je tam nejaká 20 cm ozruta. Pre Mini sa uvádza (v tunajšom katalógu i v katalógu Tropica) že má mať 5-10 cm. Ak máte niekto Mini, aká veľká narastie? Alebo je toto emerzná a tá je väčšia?

No a druhý košík Dennerle je nejaká Alternanthera reineckii ROT, neviem ju nájsť v tunajšom katalógu. Niekde na nemeckom webe som našiel "Alternanthera reineckii Rot (lilacina)", takže ROT je vlastne lilacina? Rád by som vedel, akú výšku mám od nej čakať - či sa ju mám vôbec pokúšať zasadiť alebo sa jej radšej zbaviť.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2013 03:14 Muž Mislow [304] – alternanthera rosaefolia
Pekna rostlinka, svrchu se ji pomerne dari, zespodu uhniva. Mam ji kratce, odstrihnul jsem uhnilou cast a posunul dolu, tak uvidime. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 22:42 Muž kofejn [963] Re: vaaclav
Aha. Tak zase vím něco nového.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.01.2013 22:39 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
Na stonkovku to zas tak malé není. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2013 22:33 Muž kofejn [963] Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Operace provedana, zakrátil jsem dvě patra. Co mě ale překvapilo, že podzemní kořeny měla malé.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 21:13 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
Když nechceš moc hýbat dnem tak za rostlinu opatrně potrhávej a pomalinku ji vyndáš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 21:04 Muž kofejn [963] Re: vaaclav
Tak to bude po akvárku dobrej bordel :). Ryby do dna nezahrabávám, ale ani zdechlé nenacházím, dva otíci mi chybí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 20:57 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
Já bych rostlinu vytrhl celou, ten zbytek by ti asi obrazil a i kdyby hnil tak to nebude moc dobré. Mrtvý ryby také nezahrabeš do dna. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 20:53 Muž kofejn [963] Re: vaaclav
Teď mě napadlo: mám stonek vyrvat ze dna i s kořeny, nebo ustříhnout těsně pod substrátem a nechat ve dně jako hnojivo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 20:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
Nemusí být zasazená aby rostla ale jak píšeš bude slabší, protože zasazená má v substrátu docela velký kořenový systém. S tím hnojivem ti neporadím já ho pod ní nestrkám hnojím PMDD do vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2013 19:54 Muž kofejn [963] Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Děkuji za odpověď, množit ji zatím nechci, takže bude náhradou. Dneska jsem si všimnul, že jiné plevuňce chybí patro nad substrátem a roste jen z vody. Je ale slabší.
A ješte jeden dotaz, nebude jim vadit draslík z osmocote? Ze začátku jsem pozoroval "kudrnaté" listy, ale teď jsou v pořádku. Rád bych zase trochu prohnojil dno, už je to pět měsíců.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   12.01.2013 19:12 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kofejn
Fotka k příspěvku Pokud ji chceš rozmnožit nech si obě části. Jestliže jich máš dost zasaď jen vrcholový řízek. Nedělej ho zbytečně krátký aby jsi ho měl tak do půlky akvária. Ve větší skupině více vynikne jejich krásná červená barva. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2013 22:30 Muž kofejn [963] – Zakrátit či přesadit?
Tady je asi nejvhodnější téma. Alternathera Splendida mi začíná lezt nad hladinu a potřebuju ji brzy zakrátit. Mám zastříhnout stonek a čekat až obrazí, nebo ustřiženou část zasadit místo staré rostliny? U Ludwigie aplikuju první variantu, ale plevuňka mi roste pomalu a byla by jí škoda.
Nad vodu ji nemůžu nechat vyrůst, blízko jsou krycí skla a roste před rozstřikovací rampou.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.06.2012 09:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dravec
Pokud ti to nevadí a nespálí jí osvětlení tak ji tak nech, třeba ti i vykvete. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2012 09:36 Muž dravec [72] - Rostliny
Chcem sa opytat ci Alternanthere nevadi, ze mi vyrastla z akvaria a je cca uz 10 cm nad vodou. MOzem to nehat tak, alebo odstrihnut?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2012 22:05 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: dravec
Záleží na rychlosti růstu a na tom jak dlouho si necháš v akváriu původní rostlinu. Pokud použiješ jen vrcholové řízky tak se adventivní kořeny tolik netvoří. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2012 21:54 Muž dravec [72] - Rostliny
Aj mna to zaujima, je to normalne ze moja Alternanthera ma skoro pri kazdom prasleni adventivne korene?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2519x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6381