Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čím vyčistit špinavé sklo?

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Žádná předchozí stránkaPřejít na další stránku   1  
Čím vyčistit špinavé sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2022 17:36 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: cz1khc
Nová skla odmastit technickým lihem,nezapomenout i na ruce,pokud se jimi náhodou budeš dotýkat budoucích lepených ploch.Ze starých skel seškrábnout žiletkou vodní kámen (dočistit octem),zbytky lepidla a jiné nečistoty.Mapy po lepidle rozpustit acetonem,finální je líh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2022 17:37 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: cz1khc
nebo tech. benzín, slivovice, alkohol.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2022 16:25 Brodys Re: cz1khc
Savo je čistící prostředek a desinfekce, na odmaštění nje třeba líh nebo ředidlo, to rozpouští tuky a nezanechá zbytky na skle, odpaří se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2022 14:59 Muž cz1khc [226] - a rybky a krevetky a substráty a hnojiva a světlo a focení a PC – Odmaštění skla před lepením
Ahoj všem.Mohu před lepením výztuhy do akvária odmastit sklo savem? (ironem?)Co lze použít a co určitě ne? Předem dík K

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 23:17 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Peťule
Tak na skle jsem tohle nikdy neviděl, ale na hadici kterou napouštím a vypouštím vodu z akvária se mě tohle zbarvení udělalo po sinici a i když jsem do ní napustil čisté savo červené zbarvení zůstalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 19:32 Maq Re: Peťule
Tak to leštění ceriem chce vercajk, proto bych si na to netroufal. Ale možná by stálo za pokus se zeptat u sklenáře. Leštění skla je koneckonců sklenářská práce, třeba to dělají běžně. Zkus to.
Je tady určité podezření, že u akvárek z výroby se to stává v souvislosti s použitím silikonu k lepení. To je taky křemík. Ale to je jenom dohad, já tomu fakt nerozumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 19:19 Žena Peťule [3] Re: Maq
Tak děkuju za vysvětlení. Mám to akvárko úplně nové, tak mě to dost štve sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 19:13 Maq Re: Peťule
Já sám nevím jak se to stane. Já to mám třeba v akvárku, které jsem roky používal jako domácí skleníček na množení kytek. Byl tam perlit, což je expandované sklo. Asi se malinko rozpouštěl a potom vysrážel na stěnách.
Coby chemický nadšenec-amatér jsem vyzkoušel všechno možné. Bezvýsledně. Přesněji, nějak se mi podařilo to ještě zhoršit. To akvárko mám teď jako zásobník na vodu z reverzní osmózy.
Ptal jsem se jednoho chemika, a ten mi řekl, že když se někde vysráží křemičitan, tak se taková věc vyhazuje, i když je třeba docela drahá (laboratorní sklo a krámy jsou vždycky drahé).
Dá se to leštit oxidem ceria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 19:00 Žena Peťule [3] Re: Maq
Neeee rozzureny to mi ani neříkej, na to se zvyknout nedá :-( A z čeho se to tam vytvořilo? Něco jsem udělala špatně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 18:48 Maq Re: Peťule
Normální vodní kámen by měl na vnitřní straně akvária zmizet za pár dní.
Pokud se tak neděje, je to křemičitan. Zvykni si na něj, dolů nejde. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2018 18:21 Žena Peťule [3] Re: Afropithecus
Fotka k příspěvku Diky za radu, vyzkousim. Ale vypada to opravdu jak zaschla voda hmm
Edit: Tak se mi to povedlo vyfotit. Zkusila jsem tu sul, co jsi mi radil a flek je tam porad tone
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 21:07 Muž Afropithecus [1692] Re: Peťule
Jestli je skvrna uvnitř akvária vem si čistou kuchyňskou houbičku nasyp na ní jedlou sůl a pokus se odstranit skvrnu tímto způsobem . Mělo by to zabrat . Možná je to vada skla jen tipuju vlož foto pak uvidíme .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.12.2017 12:05 Žena Peťule [3]
Ahoj, prosim o radu. Mam nove akva, napustene s rostlinama a mam tam zajizdeci rybky. Na skle mam jakoby mlecnou skvrnu (vypada to, jak kdyby se na sklo vylila voda, ktera tam zaschla), ktera mi nejde dat pryc ani magnetickou sterkou. Nevite nekdo, cim bych to mohla odstranit? Diky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 20:34 R Muž romant [27987] Re: RAP
A komu ocet nevoní, ten použije kyselinu citrónovou, ona je ještě účinnější než ocet. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 20:31 RAP Re: Ondra
Na vodní kámen ocet (příp.Tetra pH - KH Minus), na řasy vlhká houbička a sůl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.12.2017 09:28 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Ondra
Záleží čím je zanesené a co chceš čistit. Osobně bych doporučil ocet a teplou vodu, to nadělá nejméně škody, při případném zbytku a pozdějším napuštění. Pomůže i s vodním kamenem. Ocet je výborný přírodní čistič našich babiček. :-) Pak se dá použít i savo či jiné saponáty, ale je potřeba akvárium dokonale vypláchnout. Jestli se jedná o nové akvárium, tam musí stačit teplá voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2017 00:28 Ondra – Nové akvárko
Ahojte, koupil jsem si nové akvárium a jelikož je trochu zanesené nějakými nečistotami, tak bych ho rád uvnitř přečistil, proto bych potřeboval radu, čím můžu akvárko čistit, aby to neuškodilo po použití? Lze např. použít Jar nebo nějaký jiný domácí čistič? Jsem začátečník, tak prosím o pochopení, jestli je to moc hloupý dotaz. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2017 13:04 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
Na vědomost se dává, že po několikadenním boji s nánosem, jsem to vzdal... Smířil jsem se s trvalou "dekorací" čelního skla...

Díky všem za rady, i za přibližné určení, že jde o vysrážený křemičitan, byť mi to je jako laikovi k ničemu a do drahého chemického čištění ani výměny předního skla nehodlám investovat.

Zatím je vše ukryto pod rantlem plastového krytu Diversa (který byť neoprávněně tajně podezřívám ze spolupráce na vytvoření nánosu). Podle mě se pod ním vysrážela voda a nějak to zreagovalo...

Doufám, že mě nánosy křemičitanů nebudou pronásledovat na jiných místech akvaria.
Nabyl jsem cenné zkušenosti s Domestosem, octem, kys. citr. i s HCL;)... smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2017 11:13 Muž LeRi [315]
Odstraňování skvrn

V případě, že máme na matných nebo barevných skleničkách skvrny, které nepustí běžným umytím, naplníme je vodou a přidáme dvě lžičky čpavku. Necháme působit přes noc a pak skleničky opláchneme a umyjeme. Pokud bychom ani v tomto případě nebyli úspěšní, namícháme do 2 litrů teplé vody jeden šálek louhu. Skleničky ponoříme do roztoku a poté velice pečlivě opláchneme.

Na vázách mohou zůstat stopy po tvrdé vodě. Jsou to nevzhledné nánosy uhličitanu vápenatého. Ty odstraníme pomocí destilované vody či směsi vody s octem. Nikdy se nesmíme pokoušet tyto skvrny odstraňovat abrazivními (brusnými) prostředky.

Na karafách zůstávají tmavé skvrny od alkoholu, zejména pokud v nich zanecháme zátky. Karafu v těchto případech naplníme do poloviny octem s kuchyňskou solí a přidáme asi půl šálku syrové rýže nebo písku. Protřepáváme a po odstranění skvrn dobře vypláchneme a necháme odkapat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2017 08:58 R Muž ctibum [6926] Re: Maq
No právě :) Asi jsem se nevyjevil uplně přesně, ale myslel jsem to na začátku tak, že si nejsem jistý, jestli bude citronáda něco platná. Ale jak říkám, netuším, jaký je její účinek za studena...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 08:55 Maq Re: ctibum, rybickar
Vyšší teplota to samozřejmě urychluje, v tom je úvaha správná. Ale neudržíte ji; horká kyselina citronová se na tom skle hned ochladí.
To byste to akvárko museli celé hodit do rychlovarné konvice... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.11.2017 06:45 R Muž ctibum [6926] Re: rybickar
To jsem myslel opravdu jako dotaz, bez ironie. Řekl bych, že ten var (teplota) v konvici urychluje (zesiluje?) reakci a netuším, jak moc to funguje bez toho varu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 00:19 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
citibum: Kselina citronová - nemusí to projít varem, aby se dosáhlo výraznýho efektu? Viz varná konev...

Sorry za blbej dotaz, vycházel jsem z citovaného příspěvku (výše ve vláknu), který jsem pochopil jako narážku... ve smyslu, aby Ti kys. cit fungovala musí to projít varem. :)

Navíc ta horká voda byla i zde: youtu.be/…

Tak proto ten dotaz na teplotu vody;/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 00:17 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: Maq
Přes chemii jsem čuně,ale s ceriem nemám vlastní zkušenost, postup se dá dohledat např:
www.akvarista.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 00:08 Maq Re: Tojsouvěci
Máš o tom leštění oxidem ceria (ne cesia?) nějaký ánunk? Daly by se tak řešit jemné škrábance na skle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2017 00:06 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: rybickar
Houbičkou zvlhčenou v HCL přetřít nános,nechat proběhnout reakci,po vyšumění opakovaně osušit papírovou utěrkou a omýt vodou.Kyselina chlorovodíková se neutralizuje hydroxidem sodným NaOH,opětovně je to sloučenina, u které bez ochraných pomůcek hrozí poleptání.Pokud by se jednalo o nános křemičitanů,tak lze mechanicky zaleštit sklo oxidem ceria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:59 Maq Re: rybickar
Posprejuješ horkou vodou - a co? To sklo to teplo hned odvede. Zkus si posprejovat teplou (ne horkou) vodou okno a za vteřinu na to sáhni. Voda bude studená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:34 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
To posprejování kys. citr. vodou... Horkou vodou?...

Tu HCL už jsem otevřenou jednou měl. smrad solidní a rozdejchával jsem ji ještě asi 2 hodiny po ;/... fakt síla. Rozhodně bych se jí bál ohřívat... Vzhledem k tomu, že se nic po jejím nalítí na skvrnu nedělo, se bojím nejhoršího... že to tam zůstane na věky. rozpouštět sklo fakt nehodlám;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 23:29 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tojsouvěci
Dovolím si doplnit, že k neutralizaci se hodí jedlá soda. Sama H2O stačit nebude... Nepíšeš jestli HCL stačí jen nalít a rovnou začít škrabat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2017 23:29 Maq Re: rybickar
Hácl 31-procentní jak se prodává je sám o sobě náramně silná kyselina. Vůbec bych si nehrál s jejím ohříváním! Je to i zbytečné - pokud jde opravdu o to, čemu se říká vodní kámen, bude to hned reagovat. Rozpustilo by to i síran, tedy sádru.
Pokud by to s háclem reagovalo (vodní kámen by měl šumět), tak bych raději dál pracoval s k. citronovou. Je to pomalejší, ale bezpečné. Posypat práškovou kyselinou a posprejovat vodou. A čekat.
Ocet funguje stejně, ale smrdí.
Silnější nános vodního kamene se sundává pomalu a blbě, ale když se naruší kyselinou, jde pak často seškrábnout škrabkou na sklokeramické desky (každý akvarista by měl mít, na řasy). Dřív nebo později to ale s kyselinou vždy povolí.
=
Křemičitan seškrábnout nejde, vůbec a ničím (z toho co má normální akvarista). Je to vlastně sklo.
Kde, jak a z čeho se objeví kyselina křemičitá nebo křemičitan sodný/draselný = vodní sklo, to si netroufám spekulovat. Křemík je pro mě, amatéra, dost náročný prvek. Normálně, třeba "z písku" (který je ovšem oxidu křemičitého plný), by se to stát nemělo. Stalo se to při nějaké manipulaci s nějakými chemikáliemi. Nevím, možná to při nějaké blbé shodě je možné i ze silikonového (tzn. křemičitého) lepidla. Ale vím od známého chemika, že jakmile se někde křemičitan vysráží, laboratorní sklo takto postižené se vyhazuje. I když je docela drahé. To je prostě holé neštěstí.
Dá se to rozpustit, ale fór je v tom, že současně s tím budeš rozpouštět i to "opravdové" sklo, které chceš zachovat neporušené.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2017 23:20 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: rybickar
HCL po reakci přestane šumět a stačí důkladně otřít a omýt vodou,při manipulaci důsledně dodržovat bezpečnostní předpisy,včetně skladování!!!Před likvidací použité pomůcky neutralizovat vodou,leptá nejen pokožku,ale i kovy,stačí chvilkové potřísnění nerezového dřezu a vytváří trvalé skvrny. ;-) :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 22:45 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
Díky za radu. Achjo... Myslíš, že za to může křemičitý písek v akvariu? Nebo kde se ty nánosy křemičitanů berou... Je to podle Tebe raritka nebo častý problém? Díky
PS: Ačkoliv to teda dolů asi nedám, můžeš prosím popsat správnou aplikaci všech zmiňovaných látek (kys. citron, ocet, HCL) jednou to někomu přijde vhod;) A možná to ještě naposledy zkusím;) Pak už konečně začnu zařizovat nádrž;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 21:03 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Magic
Hmm... Tak ok. Já jen, že to není až tak velká plocha, takže bych to čištění pro jistotu zkusil.

Proto se ptám na postupy. Opravte mne pokud navrhuji špatný postup.
kys. citr. - nasypat trochu na "špínu", zakápnout vařící vodou a po pár minutách škrábat?

ocet - přivést k varu a rovněž kápnout a začít škrábat

HCL - neředěné kápnout a začít drhnout?...


No tuším, že to sice nikam nepovede, ale pro případné další bojovníky s vodním kamenem by se správné postupy aplikace čističů mohly hodit;)

PS: Celé akvárko momentálně měnit nebudu, nechci plýtvat. Kdyby to kazilo pohled do vody, tak snad ale takhle si na to zkusím zvyknout... Případně bych pak vrch oblepil něčím černým;)... to ale až konečně přejdu z krytu na bezkrytovou variantu s LED rampami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 20:37 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Záleží na velikosti akvárka, ale jestli to tam nechceš, asi bude vhodné koupit nové akvárko. Jestli to s ničím nereaguje, pak to asi bude zreagované vodní sklo, jak píše Maq. Slyšel jsem to poprvé, ale co jsem pak četl, možné by to i bylo.

Napadá mě teorie o tom, že se kryt třel skrz nějaký zanesený písek (třeba vodní kámen) o hranu skla, čímž se jeho nepatrná část ubrousila, pak zkorodovala, zanesla se tam, kde je, a tam zreagovala zpátky. Ale možná je to taky úplná blbost. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 19:27 Muž Magic [879] - RostlinyRe: rybickar
Pokiaľ si na to kvapol neriedenú HCl a nešumelo, tak si trúfam tvrdiť, že to vodný kameň v zmysle uhličitanov nie je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 16:49 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Maq
A jak ty látky aplikovat? Postupně prosím. Od nejslabší po nejsilnější:

Tu HCl jsem na to jen kápl, neředěnou a začal hned škrábat a nic. nešumělo to.

Tu citronovou jsem na to nasypal a zakápl pouze vlažnou vodou a začal drhnout houbičkou na nádobí.

Ocet byl rovněž studený...

Hádám, že všecko špatně...;) Tak prosím o shovívavost.

Do budoucna jsem se chtěl krytu zbavit, a mít nad akva jen LED rampy (A to by pak blbě vypadalo páč by to ušpinění šlo vidět). Teď ale ještě ne. Jen se bojím, že to bude pokračovat... a nerad bych si "nakřemičitanoval" ;) větší plochu, tedy pokud se jedná o ten křemičitan;)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 16:09 Maq Re: Magic
Tak ona k. citronová je trojsytná, a tím pádem s tou její "sílou" mám hokej. Ale věřím Ti. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 15:55 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Maq
Len malý detail, kyselina citrónová je silnejšia, než octová. Ale rozdiel medzi nimi je pre náš problém minimálny.

Edit: ... a hlavne z kyseliny citrónovej si dokážeš ľahko vyrobiť silnejší roztok, zatiaľčo ocot je daných 8%.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 15:27 Maq Re: rybickar
Moc bych za to nedal že účinnou látkou Domestosu bude hydroxid sodný.
Heleďse, pokud je to vodní kámen, s kyselinou by měly být výsledky jasně viditelné. Nejsilnější je hácl, pak octová, pak citronová.
Pokud to je - jak se domnívám - nános křemičitanu, tak to vzdej. To nejde. To je jako rozpouštět sklo... práce pro několik generací. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 15:14 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tučňák
Tak jsem zkusil na pár míst kápnout Domestos a na pár ocet. Do rána (po cca 8 hod) bylo vše odpařené. Domestos se mi zdá bez výsledku. A ocet jen něco málo. Škrábat žiletkou na tyčce mi to nějak nejde...

A je účinnější ocet nebo ta kys. citronová?...

A jak tu kys. citronovou aplikovat? Nasypat a polít vařící vodou? Díky.

A když s tím Domestos reaguje není vhodné náhodou čistit to přímo tím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 10:00 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Jestli je to kámen, tak s ním čistič zreaguje, což bude patrné po setření. Jestli setření odhalí, že to jde dolů, můžeš se v klidu pustit do drhnutí (třeba s kartáčkem, a teplým octem).

Jen pozor - Domestos není pro ruce zrovna procházka růžovou zahradou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2017 00:11 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tučňák
Tak nakapáno. Domestos i ocet v rozestupech několik cm. Uvidíme za cca 12 hod? Nebo čekat déle?

A pak opravdu jen lehce setřít mokrým hadříkem?... Žádné drhnutí?

Zítra (resp. dnes:-D) dám vědět).

Díky.

V případě, že to bude jiná amatérsky nevyčistitelná usazenina jsem rád, že to je "JEN" pod krytem...

PS: Ten plast... byla to jen moje laická úvaha, páč tam přesně v těch místech je také cosi bílého a tvrdého... Nic víc;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 23:17 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Použil bych Domestos, bude silnější. Drhnul jsem asi tři dny akvárko v domnění, že jde o kámen. Až pak jsem našel, že to může být koroze, které to přesně odpovídalo. Noční lázeň v octu ani čistič toalet nezabrali, a to ani v kombinaci se škrabkou. Prohlásil jsem to za korozi a nechal to tak.

Plast v tom podle mě prsty nemá (není proč).

EDIT: Jak jsem ale psal - koroze spíš vytváří jemné mapy, tohle více odpovídá tomu, co píše Maq.
EDIT č. 2: Když jsem to tehdy pulíroval, část nečistot (především ostré přechody od vodní hladiny) šla dolů relativně rychle, proto mi přišlo divné, že část jde a část ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 22:50 Lenka Re: rybickar
To je normální vodní kámen, šišmarjá!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 22:38 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tučňák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já su z toho jelen. Dám tomu teda ještě poslední šanci. Říkáš kápnout na to:

ocet nebo čistič toalet a počkat pár hodin.

Mám tady Domestos a Cif. Co z toho by mělo "vyžrat" skvrnu?

Moc tomu nevěřím, měl jsem to několik hodin obložené papírovými kapesníčky, které byly nacucané jak houby octem a na pár místech byla i kapka Cifu. Po několika hodinách. Stejné znečištění.

A pak JEN opláchnout?! Já to tady dřel hrubou stranou houbičky a žiletkou bez sebemenšího narušení "znečištění".

Dále píšeš:

V jednom akvárku jsem to čistil asi tři dny, než jsem se dostal ke korozi skla a prohlásil jej za zkorodované.

Jak tomu mám rozumět? Jakože sis neudělal ten test, co mi radíš? A čistil si to (octem, kys. citron.?... A pak jsi to prohlásil za zkorodované. Nebo že jsi tam měl kápnutý ocet nebo ten Domestos (rozuměj přípravek na čištění WC) po 3 dny (respektive, že jsi každý den na stejné místo kapal ty přípravky a čekal, zda to něco vyžere??

PS: V příloze posílám aktuální foto (detail 1 a 2). Mě osobně to připadá jako mapky (alespoň to nahoře)... Ale možná si každý pod "mapou" představíme něco jiného;) Asi by mi fakt pomohly fotky jiných skel po korozi, případně skel, co se tak jevila, ale nakonec se ukázala jako vodní kameny a šlo to pak vyčistit... ;)

PS2: Podotýkám, že na plastovém krytu je stejně dlouhá čára nánosu, která se kryje se znečištěním skla... Je možné, že by to zkorodovalo vlivem vlhka a plastu? Pouze po necelých 3 letech provozu?
DÍKY
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2017 18:02 Maq Re: rybickar
Myslím že máš něco trochu jiného.
Není to rozleptané sklo, ale nános nějakého křemičitanu. Chemicky je to skoro totéž, ale vzniká to opačným procesem. Tedy ne ze skla, ale z kyseliny křemičité, která se sklem "stane" reakcí s nějakým vápníkem nebo tak.
Ptáš-li se, jak se Ti tam dostal roztok kyseliny křemičité (vlastně vodní sklo), tak to nevím. Mám na jednom starém akvárku totéž, šmouhu jsem si udělal sám při čištění houbičkou, ale jak a proč se mi to povedlo, nemám tušení.
Kyselina citronová ani hácl s tím neudělají vůbec nic. Louhy sodný nebo draselný, při dostatečné koncentraci a času, to rozpustí, ale stejně rychle rozpouštějí i "pravé" sklo, takže si tu šmouhu spíš jenom rozmázneš.
Spravit by to mohl jen odborník s vercajkem na leštění/broušení skla. Oxid cesný se tuším používá. Amatérsky nemáme šanci, Ty ani já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 16:43 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Naleptané sklo vypadá spíše jako mapa. Tohle vypadá na kámen, byť dost silný. Jak jsem psal, udělal bych jednoduchý test. Jestli se to alespoň trochu vyčistí, je to jen kámen a půjde vyčistit (byť to může být zdlouhavé).

Horkou vodou s citronem/octem bych to pulíroval až v momentě, kdy budete vědět, na čem jste (pakliže už jste s tím strávil dost času a moc to nepomohlo). Ale v drtivé většině případů je to "jen" kámen. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 16:38 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: ctibum
Poznámky pro ujasnění:

Žiletkou nejde škrábat nic ze skvrny.
Při škrábání žiletkou se ozývá jen nepříjemný zvuk, ale nic se nestane.

Co se naleptání skla týče: Skvrna je zvenčí, v místě, kde se dotýká "rantl" krytu. Dovedu si představit, že mezi plastem krytu a sklem bylo ideální prostředí, kde bylo vlhko a měnily se teploty. Zářivky celkem hřály a odpařené kapičky vody pak po krytu stékaly a usychaly... Nevím... jen hádám.


Ad kys. citronová - popravdě jsem nevěděl, že ji musím použít s horkou vodou hmm nehrozí prasknutí skla, když se na něj naleje najednou horká voda?

Ad kys. chlorovodíková/ solná: nechtěl jsem jí sklo naleptat, byla použita jako odstraňovač vodního kamene. Předpokládám, že při nezředěné aplikaci, by působila okamžitě?... A nic se nestalo...

Pokud jste někdy někdo naleptané sklo měl, bylo to také v místě styku plastu a skla? Vypadalo to podobně jako u mě viz foto...?

Díky za odpovědi.
PS:Naštěstí se to skryje pod kryt, ale pokud by měl být kryt agresivním plastovým spouštěčem,... nevím jestli to chci zase riskovat, aby se to zhoršilo... Co myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.11.2017 16:18 Jarda62 Re: rybickar
Škrabka na sklokeramické desky a je to.. ;-) je pevnější než žiletka. Mě se dobře osvědčila..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 16:12 R Muž ctibum [6926] Re: rybickar
Tak nejsem leptař, ale řekl bych, že pokud by to sklo bylo naleptané, tak by to nebyl nános. To by se sklo muselo "rozblemcnout" a nabobtnat nebo tak něco. A to by asi bylo poznat i v nádrži, že tam je takový svinstvo, co by to způsobilo a ještě ho přileptalo ke krytu. Navíc by to podle mě nešlo žiletku, byť blbě, seškrábnout
Takže pokud to je to něco na skle, tak bych nehledal složitosti a hádal nános něčeho. Vodní kámen, hnojivo nebo nějaká směs všeho.
Kselina citronová - nemusí to projít varem, aby se dosáhlo výraznýho efektu? Viz varná konev...
Jestli nádrž prázdná, vzal bych na to nějakou chemi čistící kuchyňskou na vodní kámen a usazeniny...

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

1 2

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 3355x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6345?od=2