Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Čím vyčistit špinavé sklo?

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Čím vyčistit špinavé sklo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 16:12 R Muž ctibum [6932] Re: rybickar
Tak nejsem leptař, ale řekl bych, že pokud by to sklo bylo naleptané, tak by to nebyl nános. To by se sklo muselo "rozblemcnout" a nabobtnat nebo tak něco. A to by asi bylo poznat i v nádrži, že tam je takový svinstvo, co by to způsobilo a ještě ho přileptalo ke krytu. Navíc by to podle mě nešlo žiletku, byť blbě, seškrábnout
Takže pokud to je to něco na skle, tak bych nehledal složitosti a hádal nános něčeho. Vodní kámen, hnojivo nebo nějaká směs všeho.
Kselina citronová - nemusí to projít varem, aby se dosáhlo výraznýho efektu? Viz varná konev...
Jestli nádrž prázdná, vzal bych na to nějakou chemi čistící kuchyňskou na vodní kámen a usazeniny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 16:02 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Ano, naleptané sklo existuje i v praxi. Ve skutečnosti je zkorodované, podobně, jako třeba kovy (koroze skla, oslepnutí skla...). Je to hodně dlouhodobý proces, který probíhá v hodně vlhkém prostředí, a to v minimální míře. Ovšem i drobná korodovaná mapa je u akvária hodně znát. Řešení na to není, nejedná se totiž o nečistotu.

Poznat se to dá snadno - na kousek "znečištění" kápnout ocet nebo čistič toalet a počkat pár hodin. Pokud na skle po opláchnutí bude vidět "vyžraná" skvrna, je to kámen (a ona vyžraná skvrna je ve skutečnosti jediné čisté místo). Pokud ne, je to koroze.

V jednom akvárku jsem to čistil asi tři dny, než jsem se dostal ke korozi skla a prohlásil jej za zkorodované.

EDIT: www.znalecnasklo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 15:49 pH5 Re: rybickar
no jedina chemikalie z tebou citovanych, ktera umi naleptat sklo, je HCl - ale i te to trva dlouho


docela dobre umi sklo leptat i NaOH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 15:49 Muž Jifi [675] Re: rybickar
Pokud si ještě něco pamatuju z chemie, tak sklo naleptáš kyselinou fluorovodíkovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2017 15:45 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Jak se pozná naleptání skla?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jak jsem již psal výše, snažil jsem se o vyčištění předního skla mého akvaria.

Vyzkoušeno bylo:

papírové kapesníčky namočené v octu s kapkou Cifu - působilo několik hodin.
kyselina citronová - nasypáno, zakápnuto vlažnou vodou, chvíli počkáno.
HCL (kys. chlorovodíková / solná 30%), pár kapek.

Ve všech případech přišla v závěru ke slovu kromě hrubší strany houbičky na nádobí i ostrá žiletka na tyčce;)...

Bohužel musím konstatovat, že BEZ EFEKTU! Obávám se, že mé sklo... ...je naleptané?

Co myslíte? Máte někdo s naleptáním zkušenosti, případně prosím o foto.

Podíval jsem se na akvarijní kryt od Diversy, který jsem používal a přesně v místě naleptání je na krytu stejně dlouhá čára (viz foto). Občas mi při čištění skla magnetickou stěrkou vycákla voda přes okraj a protekla přes kryt... Myslíte, že voda + plast krytu = naleptání?

Díky za rady a názory ;-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2017 10:51 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Naleptání bys neseškrábl. Pokud to jde alespoň něčím dolů, byť těžce, není to naleptání, ale nečistota (třeba ten vodní kámen). Naleptané sklo v podstatě znamená, že na některých místech vrchní vrstva "zkorodovala", takže už tam není. Nevyrovnaný (a tedy nehladký) povrch skla pak různě odráží sklo, což se nám jeví, jako by bylo různě zakalené, špinavé.

No a když tam ta vrstva není, těžko ji můžeš chtít seškrábnout. Takže pokud to jde škrábat, seč jakkoliv těžce, není to koroze, ale jen nečistota, a to je úleva. Z těch fotek je patrné, že to škrábat jde, takže podle mě "jen" kámen.

Citrónovka je taky dobrá, mnohem lépe se u ní dýchá. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 06:08 R Muž romant [27987] Re: rybickar
Místo octu můžeš použík kyselinu citrónovou, obvykle zabírá tam kde už ocet nestačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 01:23 Muž rybickar [16] - Společenské nádržeRe: Tučňák
Díky. A myslíš, že jde o vodní kámen v obou případech? obr 1 i 2?
To akva je nové od ledna 2015, takže taky doufám, že nejde o naleptání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 00:42 Muž Tučňák [97] - Chce to větší nádrž.Re: rybickar
Jestli je to opravdu silná vrstva kamene, pak jen přetřít octem nebude stačit. Pokud to jde, tak naložit akvárium do octa (což většinou kvůli objemu nelze). V tom případě bych vzal papírový ubrousek, položil jej na kámen a zalil jej octem. Kapesník v sobě udrží ocet, který bude delší dobu působit na kámen.

Pokud nezabere ani tohle, můžeš drhnout tekutým pískem (Cif krém), ten vydrhne jakoukoliv nečistotu a sklo nepoškodí. Samozřejmě pak akvárium pořádně opláchnout (byť zrovna ten Cif není až tak agresivní, jako třeba čističe toalety).

Dost možná má akvárium i naleptané sklo, při dlouhodobém používání se to stává, ale to se projevuje jen takovým zákalem v podobě map na celém skle (akvárium to nijak neohrožuje, jen esteticky). Tohle ale vypadá na ukázkový vodní kámen. Jestli drhneš žiletkou, určitě nejdřív namočit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2017 00:27 Muž rybickar [16] - Společenské nádrže – Čím vyčistit a co je to zač?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím. Na velké nádrži je pod horním okrajem čelního skla jistý nános. Žiletkou jde blbě, přetřít octem nezabralo, odlakovač taky ne,... Prostě nevím, co na to... obrázek 1

Případ 2: Na menší nádrži, se objevily jakoby drobné kapičky, které rovněž nejdou dolů. Tam na to stříkala voda z filtru, když byl na silnější výkon. ... obrázek 2

Vodu mám měkkou. Díky za rady.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 22:56 Muž Legioix [574] Re: Boldy
Jestli myslíš usazeniny, tak je ti savo k ničemu, ale pomůže ocet. Potom pořádně vypláchnout a můžeš to použít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 22:35 Žena Turbínka [2558] Re: Boldy
Jestli jsou tam fakt humusy, vem to savem a pak stačí jenom vypláchnout vodou a je to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 22:34 Muž Boldy [0]
Ahoj,
čistím teď akvárko, které měl kamarád ve sklepě a jsou tam zbytky různých humusů. Vymyl jsem celé akvárium houbičkou z vodou, ale bojím se mikroorganismů. Myslíte, že můžu sklo zevnitř vymýt savem, několikrát vypláchnout vodou a poté nechat třeba týden "vydýchat"? Popř. jak by jste si vedly Vy? Děkuji :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 16:14 Pavel Re: Dodin
Dobrý den, já myji akvárko pouze pomocí HG čističů a je krásně čisté. tone ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 21:44 georg Re: Dodin
Pokud je to naomak drsnější než okolní sklo, tek to zkus jednoduše seškrábnout žiletkou nebo škrabkou na čištění skla. Podobné mapy zanechá na skle soda, která se přidává do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 20:59 Muž Dodin [4] - Rostliny – Plama na skle
Fotka k příspěvku Dobrý večer.Koupil sem akvárium od jednoho známého(dobrá cena) akorát že na skle je taková jakby mapa nevím čeho,vodní kámen to asi není,jelikož ocet ani nic podobného na to nazabírá.Proto se obracím se žádosti na vás jestlipak nevíte co jiného by to mohlo být, popř. čím to odstranit. viz Foto
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2009 12:00 Muž Skanky [26] Re: Sid
Tak dnes to zkusim. Ja bych takovou řasu potřeboval ve tvaru řasokoule :-). Tady teče tak tvrdá voda že by mně nepřekvapilo když mi z kohoutku poteče hasené vápno :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 21:37 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Skanky
Může to být váš případ. :-)
Ten "pokus" s octem by napověděl víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 21:17 Muž Skanky [26] Re: Sid
taky jsem si myslel ze to bude mit co dočinění s vapnikem. to znamená že ty řasy vážou na sebe vápnik obsažený ve vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 21:16 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Skanky
Seškrábněte trochu, odsajte do skleničky a zakápněte octem, jestli se to rozpustí.
Některé řasy vcelku dobře biogenně odvápňují. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 21:16 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Skanky
Nebyla by fotka? Jakou to má barvu? Která je to nádrž? Ta 63? Podle deníku tam před týdnem proběhlo něco nepěkného, toto bude nejspíš následek. Podle popisu mě napadají jen rozsivky, ale nějak se mi nezdá ta hladina - že by bonus v podobě bakteriálního povlaku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 20:10 Muž Skanky [26]
ahoj,
v akva se mi zacalo dělat na skle cosi co nedokážu identifikovat. vypada to jako nejaká drobná řasa ale ani stěrke to neodstraní. když jsem to skoušel žiletkou tak to bylo docela drsné. jakoby na sklo napadali drobné částečky ějakého prachu a zaschlo to na tom. jinak to nedokážu popsat. prostě to nejde snadno dolů ani žiletkou a neím co tomůže být. a docela rychle se to uchytáva. dokonca i na hladine jakoby byla posypaná moukou

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 22:26 RAP Re: ČUPR
Rozdíl je v nasákavosti materiálu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 22:24 Muž ČUPR [204] - TetryRe: JuraS
No možná to pomůže - BALAKRYL je ředitelný vodou. Ale nevím - nemám zkušenosti, jak hodně ztvrdlý nátěr dokáže narušit. Natíraji se s tím i venkovní plochy, tak to bude asi problém. Já mám BALAKRYLEM natřené lodžiové zábradlí a drží to již pátý rok docela dobře, navzdory všem povětrnostním podmínkám. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 21:57 Žena Anče [7] Re: JuraS
Četla jsem to až teď, ale mám stejné zkušenosti, pod mokrou hadrou nátěr povolí během necelých 15 min a strhaváš celé pláty a za chvíli hotovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 19:54 Žena datura [104] Re: JuraS
nic jinýho ani nezbejvá, když je balakryl vodou ředitelnej. kdepak aceton:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2009 07:27 JuraS Re: Jammes
Musím uznat, že toto funguje..dal pleskl jsem mokrej hadr na tu natřenou stranu jen asi na půl hodiny a pak jsem škrabkou zkoušel jak to jde dolů..škrábal jsem lehce velké pláty barvy..nechávám konečné odstranění na dnes..v noci to ve sklepě dělalo randál...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 21:07 Muž Jammes [72] - AfrikaRe: JuraS
zkus na jednu stranu dát mokrej ručník, nebo hadr, měl jsem natřený akvárko bylakrylem a když to navlhlo tak se to celý slouplo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 20:06 tue Re: JuraS
co tak zkusit toluen? ale mylsim ze naleptava i silikon, tak opatrne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 20:00 JuraS Re: Laduschka
Škabka co jsem ji měl už dlouho vydržela 2 kratší a půlku dlouhé stany..pak se povolila...škrabky je dobrý způsob, jen se teď nemůžu narovnat..staré rány se projevují...jo a na netu se zavedla kdysi dávno netiquete..prostě na fórech si všichni tykají..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 19:46 Muž Jurasek [137] Re: JuraS
Nezkoušel jste aceton? Když jsem se s ním pokoušel očistit navytvrdlý silikon z kovové konstrukce, tak jsem barvu umyl. Byl to eternal, řekl bych, že jsou skoro stejné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 15:31 Muž jajaapaja [174] Re: JuraS
Na barakryl není žádné ředidlo.Ale změkne to trochu po nahřátí fenem a pak jedině žiletka, je lepší modelářská do malejch hoblíků.Ta je tvrdši.A bylo by dobré si na ní udělat kryt z plechu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 14:50 Žena Laduschka [120] Re: JuraS
přesně tohle jsem kdysi škrabala na svym 228 litrů velkým akva žiletkou :-D trvalo to sakra dlouho a málem mi upadla ruka :-D spotřeba žiletek taky nebyla malá, díkybohu ale nedošlo k žádnýmu vetšímu zranění :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 14:37 karlos55 Re: JuraS
možná by to šlo odstraňovačem starých nátěru.ale bacha na spoje aby to nevyžralo silikon je to pěkný sajrajt . ahoj www.modely.biz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2009 14:16 JuraS – Jak odstranit balakryl z akvaria ?
Získal jsem akva z pěstírny kde jsou na vnější straně natřené 3 strany balakylem. Zkoušel jsem ho odstanit mechanicky škrabkou na staré nátěry. Lze to, ale je to velmi pracné a pomalé. Je nějaký jiný způsob např. ředidlem jak odstranit balakryl ze skla ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2008 14:52 Wixík Re: Zumpulina
A není to čirou náhodou pouhý vodní kámen? Já ho měl za tapetou taky, vypadá to opravdu, jako by bylo rozleptané sklo. Pokud je to ono, tak by měla stačit horká voda s octem 1/1, nechat chvíli působit a v nejhorším seškrábat žiletkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2008 22:50 Žena Dinamit [68] Re: Zumpulina
Já osobně bych asi zkusila nejdřív nějaký ty chemikálie a jako poslední a nejzažší možnost nechala vyměnit sklo. Při představě, že bych měla vypustit celé akvárko, mi naskakuje husí kůže..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2008 21:27 Muž Roman [100] - CichlidyRe: misk
ten benzín by měl fungovat a pokud ne tak aceton, tam pozor na spoje, leptá to silikon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2008 21:11 Muž misk [0] Re: Zumpulina
1- technický benzín (nebo něco podobného - bacha ať z např. toluenu šktabete jen akvárko... smich )
2- svěcená voda ( Coperfield teď nemá čas a je dost drahej...)
3-ten sklenář (může vyříznout jen 1 sklo a vyměnit jej), bude cenově přijatelný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 22:11 Zumpulina Re: Dinamit
Bohužel to není lepidlo,vypadá to spíš jakoby byla narušená vrchní vrstvička skla,ale celkem dobře nechápu,jak se to tý potvoře tapetě podařilo,byla přichycená jen vodou,takže nevím :-( :-( :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 22:04 Žena Dinamit [68] Re: Zumpulina
čikuli je také dobré rozpouštědlo, i technický benzín rozpustí většinu lepidel..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 22:04 deCORF OBRAEN Re: Zumpulina
tak sa obávam že to budete musieť vymeniť (ak sa to nijak nepodarí odstrániť) :-( .skús navštíviť sklenára ,určite sa da vymeniť len to jedno sklo a cena by mala byť prijateľná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 22:00 Zumpulina Re: deCORF.OBRAEN
Ano,koukáme do něj ze všech stran :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:51 deCORF OBRAEN Re: Zumpulina
to ho používate ako obojstranné akvarko??..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:48 Zumpulina Re: deCORF.OBRAEN
Tapetu zpět nechceme,akvárko je uprostřed místnosti a ti terčovci v něm jsou tak moc super,že je i zbytečná.
Ale jinak jsem to zkoušela čistit drátěnkama,savem proti plísni,perchloretylenem,ředidlem,různými abrazivními přípravky a nic sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:33 Žena Voloďka [59] - TetryRe: Zumpulina
Ani žiletkou by to nešlo? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:32 Acino Re: Zumpulina
Celkom pochybujem o tom, ze to je naleptane sklo, pretoze to je celkom tazke docielit. Bezne kyseliny sklo neleptaju, lepta ho iba velmi malo veci, takze pokial tvoja tapeta nebola vyrobena z fluorovodikovej kyseliny, tak by to malo ist dolu. :) Skusal si napr. aceton?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:10 deCORF OBRAEN Re: Zumpulina
Skús sa poobzerať po tapetách ktoré sa dajú dať do akvária z vnútornej strany alebo prípadne 3D pozadie ;-) a zadné sklo už nebudeš vidieť ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 21:08 Zumpulina – špinavé sklo
Můžete mi prosím někdo poradit jak na sklo poničené od akvatapety??
Po odstranění tapety,která byla na akváriu asi 4 roky zůstaly na skle mapovité fleky,které nejdou odstranit snad ničím.
Není to lepidlo,ani barva,ale jakoby naleptané sklo.
Máte někdo zkušenost,nebo tip,jak toto odstranit??Díky

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 3355x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6345?od=51