Silný proud z filtru
Zkusil bych pravý zadní roh a namířit ho někam do středu čelního skla. A nebo to samé z levého zadního rohu, asi to bude chtít vyzkoušet, co bude fungovat lépe.
A není nějaká možnost umístit toto čerpadlo, jelikož jsem si ho již aktivně koupil a nechce se mi, aby jen tak ladem zustalo ležet
Tam kde máš slabší proud musíš zvětšit otvory v rampě nebo dát silnější čerpadlo. Do tohohle systému se proudové čerpadlo moc nehodí.
0 31.07.2017 14:46 MichalNecek – Umístění proudového čerpadla
Zdravím všechny nadšené akvaristy a přicházím s dotazem. Kam umístit nejlépe proudové čerpadlo do akvária, abych nekřížil proud z výtoku z filtru? Mám problém dostat kvalitní proud do pravé zadní části nádrže, vtoková trubice je umístěná právě v pravém zadním rohu a výtok je zajištěn rozstřikovací rampou po celé šířce nádrže, ale voda do rampy vtíká z levé strany a ke konci rampy je již proud slabý (viz přiložený obrázek) Děkuji za rady
Starší reakce
Hagen fluval u2,tento filtr tři možné způsoby výtoku zkus použít tu prostřední variantu
, bublinky nepotřebuješ,kytek tam dej co nejvíc ať se ti akva rychle zaběhne potom můžeš nechat jen ty kterým se bude dařit
, zkus využít zdejší nabídky darování přebytků
Stále stejná písnička. Kde jsou prosperující rostliny? Až budeš mít vyřešenou tuto otázku, bude odpověď na tvojí současnou daleko snažší.
Edit: Dvě věci tu tvojí otázku budou pozitivně směřovat a jsou to právě ten výkon filtru, který se časem, jak se filtr ještě více zašpiní bude snižovat a jako ne nepodstatná překážka v proudění vody jsou právě ty prosperující rostliny, zvláštěpak vzůstný stonkovky dosahující hladiny, jsou dobrou brzdou, tedy závěr je z mého připodotknutí jaksi zřejmý.
Ahoj, v mojí prezentaci jsem natočila jaký mám v AQ proud, omlouvám se za kvalitu :o) Filtr jsem dala co nejvíce k zadní stěně, myslíte že bych tam mohla mít Bettu? Na tom videu to tak asi nevypadá, ale mě přijde, že tam takový silný proud není, nejméně u přední stěny a na protější straně k filtru
Starší reakce
Nevim. Asi bych použil širší trubku.
Pokud tam budou ty kolena, tak to nevyčistí nikdo nijak. Pokud tam budou rádiusy, tak je teoretická šance tam narvat nějakou štětku na drátku...
Ale než se to nějak výrazněji ucpe, tak to je hodně času ne? myslíš nárůsty jako ve vodovodní potrubí?
Drobné nečistoty, pokud je nezachytí houba by mělo vyplivnout čerpadlo, si myslim...
Jenomže tady jde o proud vody a ten po zanesení hadic výrazně klesne.
Znám lidi co hadice na filtru nečistí vůbec. Jediná nevýhoda je, že po zapnutí vyletí bordel který je za chvilku pryč. Nic dramatického.
A co zanesení trubek? Řeší se to nějak...? Mě napadl nějakej sliz požírající slepej slimák
Ale tak nějak se to řešit musí, ne? U externího se taky čistí hadice...
Trochu jsem to studoval a funguje to.
Ale nejen to, teoreticky by se tím dalo vytvořit i akvárium s prouděním a "stojatou" vodou, jak jsem dotazoval výše.
Například vytvořit proudění podél předního skla, s tím, že na jedné straně jsou čerpací hlavy a na druhé molitany. Vzhledem k tomu, že voda se nebude muset vracet v AQ, tak by proudění u zadní strany AQ mělo být teoreticky nižší, než v případě molitanu a hlavy na jedné straně.
Konstrukce spodních trubek, tak jak je v odkazu výše ještě dále sníží výkon čerpací hlavy. Po zanesení molitanu, bych to viděl tak sotva na 30%.
Ty trubky by měly být tak, aby proudění bylo co nejvíc laminární. Jedna hlava/jeden molitan, bez spojů a ostrých rohů. Rohy ideálně zaoblit nějakým radiusem. (nahřát a ohnout trubku) Pak by pokles výkonu nemusel být tak drastický.
Podle chuti se do toho možná pustim...
Funguje to, ale co se díval na anglické fóra, tak se od toho dost upouští. Nemá to valný význam: jsou lepší možnosti, je to složité na instalaci a ryby nepotřebují proud vody jedním směrem. V přírodě voda taky různě víří.
Podle mě kombinace externí filtr + proudové čerpadlo zajistí lepší filtraci a silnější proudění, které nemá na výstupu z filtru úzký extrémně silný proud a to při menší spotřebě elektrické energie. Silná čerpadla a čerpací hlavy hrozně žerou.
V malých akváriích stačí čerpací hlava s kostkou molitanu pod ní, akorát mnohem silnější než do běžných akvárií. Tak to mám i já v mé 58l nádrži pro ryby co mají rády proudění vody.
Takhle složitě jsem to neviděl a bylo to bez molitanů ale kus proudící řeky takhle lze vytvořit, jen to chce dlouhé akvárium.
No právě. Když pořídím proudový čerpadlo, tak se voda bude na druhé straně AQ odrážet a někudy se zase vracet. tzn. nevytvořím akvárium s jedním směrem proudu vody.
Tohle by to teoreticky mělo řešit, pokud by byl velký výkon čerpacích hlav.
Pokud sání = vypouštění. Což asi vždycky. Stejně mi tam, ale něco nehraje.
(nebo se mi nechce předělávat AQ)
Nicméně myšlenka "proudového" AQ, mi přijde docela zajímavá...
Na vytvoření souvislého proudu vody je nejlepší si pořídit proudové čerpadlo.
no, že to budě nějak fungovat je mi jasný.
Ale jestli je to opravdu schopné vytvořit souvislý proud...
Preco nie? Ved je to v podstate klasicky bublifuk, mierne skrizeny s hadicovymi filtrami kde mas vstup a vystup na opacnych stranach (casto).
Myslíte, že tohle může v reálu fungovat?
www.loaches.com/…
Mě se to nezdá, ale vlastně nevim proč...
Starší reakce
Předpokládám, že se jedná o soužití parmiček červenoploutvých a čichavců šedých (nebo podobně velkých).
Měl jsem tuto kombinaci bez problémů. Parmičky se motaly u dna a nebo čistily skla, čichavci byli spíše u hladiny.
Ani nebyl v akváriu velký proud, tyto parmičky ho moc nepotřebují.
Tyto dva druhy bych nedával dohromady.Na mé dvoumetrovce jsem dost naplnil filtrační koše a ve vzdálené 1/4 aq hladina skoro stojí.Pod hladinou je to trošku jinak.Rozstřikovací rampa je na pravé straně.
No myslim, že pravdu má power a liborass.
Ale až tam nasadíš ty čichavce, tak dej vědět...
dávat parmičky k čichavcům to není to pravé ořechové... čichavci jsou klidné ryby a ten jim parmičky nedají, buď parmičky nebo čichavce....
Rozstrekovacia rampa len na pol dĺžky akvária?
No já se o to taky snažím. Ale ještě jsem nekoupil čichavce, tak nevím jestli mé řešení je použitelné. Mám vývod z filtru u dna, kde mám ryby, co mají rády proud. U hladiny je menší, ale voda se i tak dost hýbe.
Rozdělit přepážkou na dvě půlky?
Zkoušel jste někdo vytvořit akvárium s prouděním a zároveň téměř stojatou vodou?
Tak aby se tam líbilo parmičkám i čichavcům?
Bavíme se o nádrži cca 200x60x50 cm
Starší reakce
Ono je také čerpadlo a čerpadlo. Takových 900 l/h z Hydor koralia je pořád skoro kubík za hodinu! A přitom je to proud takový mírný, krásný, rozprostřený. Tedy záleží na provedení. Filtr s jednou trubkou, jako mívají vnitřní z toho udělá pračku. Ale to samé s rampou rozhodně nemusí. A když zvětším díry, tak se voda skoro nehne.
Mimochodem ty papírové hodnoty jsou pro prázdné filtry a v uzavřeném okruhu (tedy nulová výtlačná výška). Ale to už tady určitě zaznělo. A tak jsou ty "návody" také myšlené.
Samozřejmě ze záleží na rozložení proudu po celém akvariu o tom nepochybuji.
Vnitřní filtr s čerpadlem o teoretickém výkonu 1000l/h jsem zkoušel v 112l nádrži. Bez rozstřikovací rampy by mi umlátil ryby co jsem tenkrát měl - čichavce. Ale parmičkám se ten proud asi líbil.
Ale ty rostliny potrebuji ty ziviny zachytit a vstrebat. Jak to asi idelaji v mixeru ?? Rozhanet ziviny v akvariu na to staci 10 bublin za sekundu aby voda nestala.
Reklama je prostě potřeba, aby se to prodalo...
Taky v TV shopingu říkali, že bez tohohle mopu nemůžeš existovat....
Prvnich par slov mi stacilo abych to dal necetl.
tady uz ale marketing dokazuje svou silu
Pod tohle se klidně podepíšu... Už jsem to psal včera, kdo nevěří, ať si zavolá do jakékoli profesionální pestirny a zeptá se, co používají za filtry...
To uz jsou ale pochybnosti nad samou nutnosti filtru. Akvarium s obrovskou spoustou rostlin a par cistotnyma rybama filtr vubec nepotrebuje, malawi neprezije ani den. Ja mel jako kluk akvo cca 110l,filtr bublifuk a kazdych 14dni jsem molitan z filtru vymyl pekne mydlem tak, ze byl zase bily jako novy. A kdyz uz nesel vyprat do bila, tak jsem dal novy molitan. Rybky mi nijak zasadne nechcipaly, mnohem vetsi problemy delalo topitko bez termostatu a mladicka nezodpovednost.
Ale podstatu funkce filtru v takove podobe jak se pouzivaji dnes tato tva myslenka nezpochybnuje.Urcite existuji bakterie v hadicich, lepsi je si je ale chovat v biomolitanu. O ucinnosti, respektive zazracnem zvetsovani osidlovaci plochy, materialem jedne americke firmy mam taky sve pochyby, tady uz ale marketing dokazuje svou silu.
Proti něčemu to je, a zčásti se to týká výše zmiňované obchodní strategie výrobců filtrů.
Ti nám za drahé peníze prodávají filtrační média s neskutečnou porézností a tím, že to nitrifikační baktérie potřebují. Současně platíme velké peníze za zvýšení objemu filtračních náplní, což souvisí se sníženou (rozuměj: optimální) rychlostí průtoku v nich.
Kdyby se ale ukázalo, že nitrifikační baktérie úspěšně vegetují (a tedy fungují!) v hadicích, kde póry nejsou a rychlost průtoku je zdaleka nejvyšší, museli bychom se na problematiku kultivace těchto organismů dívat úplně jinak.
Některé studie i (amatérské) experimenty naznačují, že nitrifikační bakterie se usazují všude možně a vcelku se nemusíme bát, že bychom jich neměli dost (s výjimkou nově založených akvárií). Jediná problematická situace nastane, když se náhle zvýší obsah amoniaku ve vodě (např. zvýšení pH při výměně vody); nitrifikační baktérie se sice rády rozmnoží a "sežerou" ho, ale nestihnou to hned, zatímco amoniak je schopen zabít ryby velmi rychle. Jenže, z logiky věci, zrovna v tom nám filtrační média nepomůžou, protože rychlost množení nitrifikačních bakterií nemohou zvýšit. Stejně tak nemohou "do rezervy" udržet naživu bakterie, které momentálně nemají co žrát.
Koloběh dusíku v akváriu je pro jeho fungování zásadní, přesto si myslím, že o něm ještě mnoho nevíme. Proto různá jednoduchá a jednoznačná řešení (např. ta od výrobců filtrů) bychom měli brát s rezervou. Ostatně, toto fórum poskytuje spoustu příkladů, kdy někomu něco funguje, přestože "podle návodu" by to mělo dávno pochcípat. A naopak.
Ale tohle prece neni nic proti nicemu. Jsou to bakterie, ktere maji rady velky prutok vody, proto jsou jenom tam a neni ten sliz vsude po akva. Jestli umi nitrifikaci? Klidne at umi, na veci to nic nemeni, protoze jejich aktivni plocha je mala a rust rekl byh pomaly, v praxi asi bude tato bakterie tezko vyuzitelna. Zato bakterie ktere se umi usidlit na biomolitanu vytvori mnohem vetsi aktivni plochu, akorat nemaji rady velkou rychlost kolem proudici vody.
1 30.10.2016 12:13 Maq Hadice (vnějších) filtrů se často zanášejí, zřejmě shluky bakterií. Zajímalo by mě, jestli někdo zjišťoval jejich druhové složení? Protože jestli mezi nimi jsou nitrifikační bakterie, teorie o optimální rychlosti pohybu vody ve filtru bychom museli výrazně přehodnotit.
Kdyz o necem oteviras diskuzi, musis pocitat s tim ze vse konci tim ze kazda nadrz ma sva specifika. Kazdy z nas usel nejakou cestu a ty si vyber tu svoji. Je jen na tobe co si od lidi tady vezmes. Az budu zakladat dalsi akvo tak popremyslim jestli tam nejaky filtr vubec dam a kdyz tak se budu hodne dlouho rozmyslet jaky. Nemam rad viditelny pohyb vody ( tim nechci rict ze cirkulace neni dulezita)
Aha, narážíš na mé prezentace... Musím je aktualizovat, to je pravěk, nemám na to nějak čas...
A ještě, když jsem to tak měl, tak pod tím Fan 2 byla nasazená velká kostka molitanu, ta houbička na nádobí, co pod tím je originál šla z domu jako první...
A ten biopower je v akvu s mladými krunýřovci, kde je proud naopak žádoucí...
Ale to jsou specifické situace, nikoli universální návod...
Vždyť jasny velký průtoky jsou úplně nejhorší tak jsi dáte do jednoho z vašich akvárií filtr aquael fan 2 který honí 450l vody za hodinu prez vlastne minimální filtrační náplň v 63l akvariu.
a k tomu jeste biopower 200 který ma průtok od 210-6xx takže i kdyby tak se vam tam honi 650l/hod hlavně ze říkáte ze by vam při 1000l/hod přetýkako akvárium daleko k tomu taky nemáte
To není věc názoru "kamaráde", to je věc zkušeností... Divil by ses, kolik profesionálních pěstíren mi dá za pravdu!!!
Nojono to je zase věc názoru.Tohle vsechno, možná by Sme se divili jak to doopravdy vsechno je kdyby se provedl opravdu nějaký rozbor chemický.U více filtru za více podmínek
Dandyy16 napsal: Takže mi chcete říci ze například firma eheim ma malé zkušenosti
To jsem snad nikde nenapsal, nebo snad ano???
vsechny ty filtry například rady ecco jsou k ničemu protože mají velký průtok vody?
To jsem také neřekl, nicméně, tyto filtry osobně nepovažuji za BIOLOGICKÉ FILTRY, ale za pouhé mechanické sběrače bordelu, nic víc.
Tím pádem je nemožná nitrifikace ?
Opět, neříkám nemožná, nejsem chemik, hovořím z vlastní zkušenosti,. Hovořím, nikoli z výpočtů, jen je ta nitrifikace značně omezená s ohledem na průtok vody, v porovnání s jinými filtry...
Z jakého důvodu by dávaly takovýto průtok vody kdyby to bylo k ničemu ?
Marketing...
Myslím ze chtějí docílit dobrých výsledku filtrů a snížit průtok by jim problém nedělalo kdyby tedy ty filtry měli průtok moc veliký
Proč by to dělali, když se to prodává?!
Velikost filtru, prutok mediem to je jedna vec. Ale kdyz naplnime stejnym mnozstvim bakterii ( tedy i nitrifikacnich) 500l nadrz a 50l nadrz. Bude z jedne botanicka zahrada a z druhe zumpa. Plati i obracene, kdyz bude 50l krasne fungovat, bude 500 sterilni. Bez mikrobu neni zivot. Proto je tolik druhu filtru. V moji nadrzi je dno 10 mesicu bez zasahu a proto musim udrzovat hodne rostlin zasazenych i volnych. A redukovat ty moje blaznivy zivorodky protoze to nestihaji sami sezrat
Takže mi chcete říci ze například firma eheim ma malé zkušenosti tak tím pádem vsechny ty filtry například rady ecco jsou k ničemu protože mají velký průtok vody? Tím pádem je nemožná nitrifikace ? Z jakého důvodu by dávaly takovýto průtok vody kdyby to bylo k ničemu ? Myslím ze chtějí docílit dobrých výsledku filtrů a snížit průtok by jim problém nedělalo kdyby tedy ty filtry měli průtok moc veliký
Proč by nemohl byt regulovaný ?
To fakt nevím, nikdy jsem nic takového netvrdil, každý filtr může být regulovaný....
Jak chcete regulovat průtok u vnitřního filtru
Třeba, že ho na výstupu přiškrtím???
Proč by nemohl byt regulovaný ? Jak chcete regulovat průtok u vnitřního filtru například u fluvalu u2?
To jsem samozřejmě také zkoušel ale je to další poměrně velký bazmek v akváriu a tak jsem to vyhodil 3x mě v pohodě stačí 10x to by mě už z jedné stany přetékalo akvárium.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 11789x