Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vysoká teplota vody

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vysoká teplota vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.06.2023 14:28 Muž Tomaas [36] Re: Starka
Přesně, jak píše Starka, na Ali jsem objednal vetracek s termostatem a funguje to krásné já moji 60ku. Při teplotě v místnosti cca 29, mi ochladí vodu z 27 na 25,5 stupňů za cca hodinu provozu. Vše plně automatické, termostat sepne při dosažení teploty 27 a vypne při teplotě čidla 25,5 stupně. Větráček má 2 rychlosti (přepínač), jedu na tu nižší.
Větráček:
a.aliexpress.com/…
Termostat:
a.aliexpress.com/…
Oboje suma sumárum za cca USD 30, tj. za cca 650,- CZK.
Jestliže chceš mrkni se mi do prezentace, mám to tam vyfocené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2023 08:05 Muž KarásekLut [90] Re: Rovano
vzduchování mi jede pořád, tak zkusím tu petku dát do aq a uvidíme :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 22:14 Žena Starka [207] Re: afc1886
Věřím, že ten hotový větrák se bude dát najít na aliexpressu levněji. :-) Píšu to jako tip, nevím ovšem, jak bych to hledala. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 18:35 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: KarásekLut
Odkrytuji a zapojím vzduchování. Zatím nebylo letos třeba pro mé druhy živočichů. Voda 26°C. Vzduch 28°C. Venku 32°C.
Odpařování a vzduchování ochlazuje vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 18:03 R Muž afc1886 [14655] Re: KarásekLut
Zatím nejsou až tak dlouho tak obrovské teploty,aby to nešlo zvládnout zatáhnutými žaluziemi a nočním větráním. Jinak je nejlepší řešení ten pc ventilátor.
EDIT- Ten kdo není manuálně zručný, může si koupit hotový výrobek, ale zbytečně zaplatí dost peněz. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2023 17:15 Muž Sha [500] Re: Lojza007
Účel světí prostředky. :-D Točím 2l flašky a 200l jsem srazil z 27 na 24 stupňů. Jen stará brblá o místě v mrazáku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 17:06 Muž Lojza007 [1180] Re: KarásekLut
Ta petka nevypadá moc hezky, ale u těch 60 litrů fungovat bude. Nejlepší je nějaký větší počítačový větrák. Ideálně pokud je světlo na 12V a je odpojitelné od adaptéru, tak koupit rozdvojku a připojit se světlem i ten větrák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 16:55 Žena Starka [207] Re: KarásekLut
Doporučuji prve zkontrolovat přesnost teploměru. Já takhle zjistila, že mi teploměr celou dobu ukazuje o 3 stupně více. rozzureny

A k dotazu - petlahev naplnit vodou, nechat zmrznout a dát to akvárka. V malé 2o l to bylo znát no. Nevím, jak u větších objemů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2023 16:53 Muž Sha [500] Re: KarásekLut
Namražené petlahve. Jiný preferuje ventilátor, atd.. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2023 16:45 Muž KarásekLut [90] – Teplota aq kolem triceti
Zdravim,
jak by se dala v techto teplych dnech redukovat teplota vody v aq? Teplomer mi ukazuje v akvariu teplotu 30 stupnu. Jak to resite vy???
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 20:17 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Anthrax
Mám rampu těsně pod hladinou a filtr danej na max výkon,že se až hejbou rostliny tím proudem vody.
Edit: Na druhou stranu to vedro nějak prospělo mejm 4em krevetkám v malym akvárku,všechny se svlékly a 1 samice nosí už vajíčka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 19:45 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Jasně, víc vzduchu ve vedru neuškodí. Obzvláště v zarybněných akváriích. Klíčové je čeření hladiny filtrem a vzduchování, větráky přes krycí skla asi moc velký efekt mít nebudou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 19:34 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Anthrax
Jasně chápu,ale rozhodně jsem asi ničemu neublížil když se voda víc hejbe a je víc okysličená,ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2021 19:30 R Muž afc1886 [14655] Re: jakaf
Přes síťku ti rybky nevyskočí a vzduch projde. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2021 19:26 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Tak to ti podle všeho moc nepomůže. Nejde o to větrákem nahnat nad akvárko studenější vzduch. Jde o to intenzivnímu prouděním vzduchu zvýšit odpar. Díky odparu se sníží teplota vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 19:14 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Anthrax
Nad hladinou mám po celé ploše krycí sklo,musel jsem ho pořídit poté,co mě během týdne vyskočilo a uschlo několik Xif a 2 pancéřníčci.Jinak ten větrák fouká i nad hladinu asi 5 milimetrů spárou mezi akvárkem a krycím sklem,které sedí na dvojitě na sebe danejch rozřízlejch kroužkách z odstřihané pračkové hadice.K tomu jsem dal filtr na max výkon 550 l/hod ze 120 l/hod s rampou od zadního k čelnímu sklu a vzduchování na nejvíc co dá motorek Silenta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 18:52 Silviebaris Re: jakaf
Mě vždy postačily na schlazeni 2 petky s ledem a nikdy jsem neměla víc jak 27stupnů..ty tropy nejsou celý léto..A zase v teplý vodě se budou líp živorodky množit.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.06.2021 18:45 R Muž Anthrax [4739] Re: jakaf
Nedobře se na to díváš. Foukáním na čelní sklo moc vody neodpaříš. :-) Foukat máš na hladinu. Více zde: rybicky.net/forum/3519
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 17:56 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: vlka
To ano,ale co s tím,když je v místnosti 28 a víc?Já mám velkej ventilátor metr v průměru danej asi 10 cm od čelních skel akvárií na stole a malej 30 centimetrů to samý u malejch akvárek pod stolem.Venku aktuálně 33,9,zavřený okno a v pokoji 28,7.Otevřít okno tak je uvnitř stejně jak venku.
Edit: Bohužel bydlím v přízemním nijak neizolovanym bejvalym tesco baráku s plochou lepenkovou střechou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 17:45 Muž vlka [3443] Re: jakaf
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Jak píše ibiska, je to rychlé a spolehlivé...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2021 17:15 Muž jakaf [92] - Xify a paví očka
Dnes jsem udělal experiment,z mrazáku vyndal 2 sáčky s ledem - ty co se do nich natočí voda a daj se zamrazit a na férovku je vložil do akvárka.Na chvíli to pomohlo a snížilo teplotu,ale v pokoji mám i tak aktuálně 28,6 stupňů a v akvárku tím pádem to samý.Nepomáhá ani metr v průměru větrák vedle akvárek puštěnej nonstop na max otáčky.
Raděj jsem zapl filtr na max výkon a přidal na vzduchování a snad tím dík většímu pohybu vody předejdu sinici a řasám.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2021 08:39 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: ibiska
Já dnes postavil z boku akvárka klasickej malej stolní větrák - okno na jihovýchod a i když ráno vyvětrám a pak zavřu okno a zatáhnu závěsy tak v pokoji a tím pádem i v akvárku je aktuálně dle meteostanice 26,5 stupňů.Pořád je to lepší,než větrat a mít v místnosti přes 30,jako je teď venku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2019 20:00 Žena ibiska [1] Re: DanielCoufal
Fotka k příspěvku Já používám toto. Z Aliexpressu, na USB. Chaladím asi 300l. Úplně stačí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2019 20:28 Muž PetrO [752] Re: DanielCoufal
Tady se to poslední dobou hodně řešilo
rybicky.net/forum/3519

Zajímavé jsou příspěvky od Tonyho.

Jinak já mám 300 litrů a chladím 2 Pc větráčky.
A v příspěvcích 21.6.2019 kolem 22 hod. je popsáno jak chladím já...trafo, termostat, led stmívač, větráky
.. to jde zbastlit levou zadní :-)
Probírali jsme to tam s Rogerem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2019 20:11 Muž DanielCoufal [1] – Vysoká teplota.
Zdravím vás a chci se zeptat jak řešíte vysokou teplotu vody? Rád bych nějaké chytré řešení ne zmrzlou pet láhev nebo tak. Jsem elektrikář takže si dokážu něco udělat akorát nevím co by mohlo dobře fungovat a větráček nad hladinou mi přijde jako nedostatečné řešení. Děkuji předem

Je to akva co mám v prezentaci. Kolem 220 230 litrů. A z 30 stupňů bych se rád dostal aspoň na 26.normalne topim na 24 až 25.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2019 13:37 Muž paulo [58] Re: Passanger77
Koupil jsem si malé cerpadlo na 12v chladič na PC vetracek, malý termostat a odpar resim minimálně. Funguje to skvěle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 18:48 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Letní teploty
Přes léto doporučuju ochlazovat malým větráčkem k PC. V rozpáleném jižním bytě pod střechou s běžnou letní teplotou ~30°C udržím teplotu AQ do 26°C při minimálních otáčkách a spotřebě větráčku... při maximálních otáčkách mi to ochladí přes noc na neuvěřitelných 21°C.
Je ale třeba počítat s vysokým odparem a dolívat nejlíp vodou z RO, jinak si přivodíte výrazné zvýšení koncentrací všech nečistot a přísad (první rok mi to způsobilo biogení odváplnění, ale u nás v Brně je šíleně tvrdá voda z Moravského krasu ;-)

PS: Já používám toto:
m.alza.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 13:15 Romn Re: jurirek
ted jsem jeste nasel na agn. strankach ze to dela vsem co maj RIO. ze prej to rybam nevadi no tak nevim. pomuze otevrit kryt ale zas to nechci mit porad otevrene pak jde vlhkost po celem byte :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 13:00 danek Re: Roman
Mám Rio 180. Taky odpojené topítko. Voda je o dva stupně teplejší než vzduch. Když svítím o víc. Nezavírám kryt. Co budu dělat, až tam budou ryby nevím. To by skákaly ven.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 12:13 Muž jurirek [0] Re: Roman
Mám Juwel 125. Taky jsem odpojil topitko. Akvárium má přes den 25stupňů(v bytě mám 23).... V noci to klesne o stupeň níž. Dělá to světlo. V létě to bude masakr....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 12:04 green93 Re: Roman
Jeste dulezity info jsou to Ledky 2x 23W a docela me prekvapilo jak na ledky topej ale ze by zak moc no nevim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:58 Roman Re: Angus68
diky za rady jsem v praci tak kdyztak vecer zkusim. ale je to uplne nový čerpadlo :-( cely akvarium je mesic stare
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:54 Angus68 Re: Roman
Čerpadlo vyhodit!! Je tam někde zkrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:53 Angus68 Re: afc1886
Já taky ;-) Je mi to divný hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:49 R Muž afc1886 [14655] Re: Roman
Velmi rád bych se podíval na prezentaci akvária, nebo aspoň fotku celého akva. Nějak se mi to nezdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2019 11:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Roman
Zkus jiný teploměr a ten Juwel vytáhni a zkus kolik ukáže v místnosti na vzduchu.
Pokud měří dobře, tak máš vadné čerpadlo, ale to je nepravděpodobné. Jiná možnost asi není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:40 Roman Re: Angus68
No mám tam čerpadlo o kapacitě 600 l/h co je v baleni u setu RIO 180, no ono to jde pořád nahoru smich kdyby to zustalo na 26 asi neřeším :-) jinak tam nemám žádnou elektroniku , topítko jsem taky vypojil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:37 Angus68 Re: Roman
Nemáš tam nějaký čerpadlo? nebo něco podobnýho? Všechny elektrosrandičky vydávají teplo.
V bytě 23,5 a v AQ 26° hmm
To ti můžou závidět mnozí chovatelé beťáků ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:29 Roman Re: NHKG
mám Juwel digitální teploměr www.juwelakvarium.cz/…

Jde mi o to aby pancernicci panda co maji radi 25 udajne tak aby jim to nevadilo, a kdyz je venku zima prijde mi divny porad chaldit :) to bych se v lete zblaznil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2019 11:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Roman
Čím měříš teplotu? Pro akvarijní teploměry 2°C není žádná míra. Něco ti ohřeje i filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2019 11:20 Roman – Teplota
Ahoj, máte někdo nápad, mám akvárium Rio 180 a pořád tam mám teplo 26,5 prostě to porad stoupá 27 atd.. i kdyz jsem vypojil topitko v byte mam 23,5. Nechápu to ale nechci pořád chladit a žárovky jsou LED, Díky :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 22:22 Žena Turbínka [2558] Re: Křižík
V atlase máš u každé ryby uvedenou hodnotu její teplotní tolerance, u většiny ryb je do 25 či 28°C, stačí jen trochu hledat ;-) Mezi teplomilné ryby vhodné do takové litráže patří některé labyrintky (betta, čichavci) z hejnových rybek do volného sloupce některé tetry (ohnivá, žhavá) nebo razbory (klínoskvrnná, Espeho) a na dno některé druhy pancéřníčků (zelený). Teplotu v bytě je vhodné regulovat doporučuji třeba popsaný postup v příspěvku níže od Marcela G v podobě folií do oken, existují rovněž i chladící systémy do akvárií (větráčky) pracující na principu odpadu vody. Obecně u ryb platí, že čím vyšší je teplota, tím mají rychlejší metabolismus a tím dříve i hynou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2014 22:11 Křižík
Ahoj. Máme teplý byt a tudíž i teplou vodu v akvárku, v zimě běžně 26°C a v létě kolem 30°C. Které ryby by do takového akvárka byly nejvhodnější? Teď jsme koupili nové, 120l, takže jej budeme znovu zabydlovat, abychom nekoupili rybky, pro které bude teplota příliš vysoká. Díky za odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2014 12:17 Marcel G Re: ludvik
Bydlel jsem v bytě, kde v létě teplota vzduchu v místnosti dosáhla jednou rekordních 39.9°C. Teplota nad 35°C nebyla v létě výjimkou. V takových podmínkách toho moc nepomůže (ani ventilátory). Zkoušel jsem všechno možné. Flaška s ledem sice pomůže na čas teplotu snížit, ale v praxi je to k ničemu, protože bych tu flašku musel každých pár hodin měnit. Takže stačí, abych šel do práce, a je všechno zase včudu. Dost nám ale tehdy pomohlo, když jsme si nechali na okna z vnější strany nalepit termální protisluneční fólie. Myslím, že jsme tehdy zvolili fólie s propustností kolem 70%, a můžu říct, že od té doby nám teplota v bytě ani v těch největších pařácích nepřekročila 27°C! Všechna okna jsme měli na západ (což je největší brutus). Nechělo se mi ani věřit, že by ty fólie tohle dokázaly. Když bylo na venkovním parapetu za oknem 60°C, tak vnitřní parapet byl úplně vlažný (dřív jsem na něm vůbec neudržel ruku). I když na mě přes ty fólie svítilo sluníčko, necítil jsem žádné teplo. Prostě paráda. Díky tomu dokázaly bez problém přečkat léto i moje akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 11:03 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: misasty
Záleží jak jsi na tom s penězma. Pokud je máš, tak si kup přenosnou klimu do místnosti, bude dobře tobě i rybám. Pokud nemáš, měň každý den trochu vody a vlož tu petku s ledem. Vše v životě je o penězích, tedy i v akvaristice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 10:34 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Troufl bych si mírně nesouhlasit. Zvlášť u menších akvárií je snížení teploty zvýšeným odparem díky větrákům znatelné. I když se stále pohybujeme jen v řádu stupňů, je to tam.
Je jasné, že pokud mám (a to mám) blízko u hladiny a pod krytem dvě topící zářivky, tak je přínos menší a spíš takový co píšeš. Ale jenom proto, že tam nedostaneš dostatečný luft :-) A když dostaneš, tak si vycákáš vodu ven.

Třeba v mém malém jsem měl jen o stupeň víc, kdežto ve velkém o tři ...

Je také pravdou, že za klimatizaci místnosti celkově zaplatíš prakticky stejné peníze, jako za extra chlazení akvária. Ale někde je to extrémně špatně řešitelné. Třeba u mě - nemám kam dát vnější radiátor. Musel bych táhnout trubky skoro celým bytem. A nebo chladit obě místnosti najednou - jenže klima by byla v místnosti bez akvárií. Bylo by to dost nehospodárné. A mě by byla zima ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.06.2014 10:06 Marcel G Re: misasty
Žádný ventilátor ti s teplotou vody moc nezahýbe. Snad jen v případě, že máš těsně nad hladinou nějaký větší zdroj tepla (třeba zářivky s předřadníkem nebo výbojku). Tam mohou PC ventilátory pomoct, protože ti budou to teplo odvádět rychle z krytu. Teplotu ti to v takovém případě pomůže srazit jen o to, o kolik se ti jinak díky těch zdrojům tepla zvyšuje (odhadoval bych to tak na 3°C). Pokud máš ale teplotu vzduchu v místnosti třeba kolem 30°C, tak tam už ti žádný ventilátor moc nepomůže. Teplota vody v akváriu se ti bude neustále přizpůsobovat teplotě okolního vzduchu, takže pokud chceš nějak výrazněji srazit teplotu vody v akvárku, potřebuješ především srazit teplotu vzduchu v místnosti. A s tím si účinně poradí prakticky jen klimatizace. Řešením jsou v tomto případě i ty chladicí jednotky z odkazu od Ludvíka, ale to ti ochladí opravdu jen vodu, nikoli vzduch v místnosti. To už mi připadá ekonomičtější zainvestovat do klimošky, a mít z toho užitek nejen pro akvárko, ale i pro lidi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 00:32 Muž ludvik [1082] Re: misasty
Chladítko koupit lze ... jde jen o to, kolik do toho chceš vrazit peněz ... Od profi chladících systémů, klimatizaci celé místnosti, přes upravenou starou ledničku až po větráky. Předpokládám, že o všem se tu již mluvilo.

www.morskeakvarium.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.06.2014 00:22 misasty – pomoc
Ahoj tak vedra zase zacinaji a ja potrebuju radu jsem zacatecnik . Četl jsem si prispevky v tomto foru ale vlastne nevim co je nejlepsi udelat jsou tu prispevky takove jakko daat led do flasky a nchat plavat na hladine a nekteri rikaji ze to nepomaha jini rikaji ze mnenit kazdej den vodu a dalsi zase rikaji ze je to spatne a jedina dobra vec je ten vetrak z pc jenze to nevim jak to ja zvladnu smontovat takze muzete mi poradit co vazne funguje ? Nebo neda se koupit nejake chladitko ? Mam akvarko 79l dekuji za pomoc potlesk palec hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2014 17:07 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Aforte
Už jsme to pořešili, klasika pc větráky + adaptér = jasná volba. ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 3208x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6154