Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Úhyn plžů

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Úhyn plžů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 15:57 Mordorex198 Re: Sha
Delam testy od jbl jak se rozpoznavJi barvy,tak nevim jak jsou presne :-),ras bylo celkem dost jako vyluxovali sklo a navic jak sem to kupoval ptal sem se birce ze schrimpu.cz,jestli ne necim neprikrmovat a ten mi rekl ze si vzdy najdou potravu,mluvil i o biofilmu ktery zeroz a tvori se porad.Vim ze jim skodi med,ktera je v hnojivu pro jytky ale vyrobci pisou v zanedbatelnem množství.Tak me napadlo jestli to neni treba velkym množstvím no3 , po4 ci jestli nesnasi zelezo moc.ci sok z prevozu a blbym postupem pri davani do akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 14:55 Muž Sha [500] Re: Mordorex198
Jak spolehlivé jsou výsledky testů? Dostatek řas v akváriu máte? Tihle plži jsou výhradně řasozrouti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2023 12:48 Mordorex198 – Dotaz
Cao mel sem několikrát neritiny, cliftony,a vydrzely třeba pár dní.Meril sem hodnoty vody jako no3=10,Fe=0.4,po4=0.4,kh 8,gh 7,ph 7.5,hnojim seachem flourush po vymene vody jednou tydne dle doporučení davkovani a pisou ze by to nemelo vadit plzum.chtel bych se zeptat com to může být ten úhyn,ci ze spatne aklimatizace pri davani do akvarka.A jeste jake hodnoty no3,po4,fe by měli byt?vidu msm z reverzni osmozy tak je tam musim pridavat kytkam.Kolik snesou no3 po4 fe ci co jim moc vadi nejake mikroprvky treba.Diky za odpoved vsem ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2021 19:25 Muž Longer01 [21] Re: Longer01
Dnes nakonec byla chvíle času. Vyndal jsem kořen, který jen přes 1/3 akva. Je na něm převážně anubisas. Téměř žádný šnek, aspoň ne živý, z něj neopadal. Za to prázdných ulit víc než dost. Vycistil jsem od ulit část akva. Dost se dostal detrit ze dna. Takže jsem přestal a další vyčištění udělám za pár dní. Zítra vyměním 1/3 vody a budu asi další 2,3 týdny dělat výměnu vody Ob dva, tři dny.

Dělal jsem kapičkový test od sera, vše vypadá v pohodě.

Je hodně znát užitečnost šneků. Díky tomu, že v akva není téměř žádný, je dno plné detritu, špinavé listy anubiasu atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2021 09:24 R Muž afc1886 [14681] Re: Longer01
Hlavně nepodceň výměnu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2021 07:40 Muž Longer01 [21] Re: Pavel50
No, tak to bude zábava na půl dne vyndat větší část ulit. Dle všeho je toho víc pod pískem (piskořky). O víkendu nebude moc času, ale zkusím to trochu pročistit. Mám malinko obavy, že budu muset proprat písek, aby byla jistota, že se tam nebude rozkládat víc šneků
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 21:34 Muž Pavel50 [30] Re: ctibum
Jo, to by mohl být problém, chce to je vyndat a ty, které tam chce nechat jako prázdné ulity vyčistit, stačí šneka vzít a ve vodě (ale ne v nádrži) s ním pěkně ze strany na stranu zatřepat a on z ulity, pokud je mrtvý, vypadne.
Dá se tak i otestovat zda je šnek živý nebo už ne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 21:18 R Muž ctibum [6907] Re: Longer01
Prázdné ulity bych nechal, ale jestli ti během pár dnů vyhynulo větší množství šneků, tak by to mohl být problém, ti mrtví šneci v nich zůstali...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 20:51 Muž Pavel50 [30] Re: Longer01
No svlečky od krevetek se v nádrži jako zdroj vápníku nechávají, tak asi nějaká ta ulita neuškodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 20:19 Muž Longer01 [21] Re: vlka
Asi budu muset. Zeptám se. Ulity, je jich větší množství. Nechat jako přirozený vápník? Pokud ne, bylo by to na "šílené" čištění ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 20:06 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Longer01
Těžko říct, poradit. Ony mívají takové ty vlny, kdy jich je víc a kdy míň. Ale pokud se to stalo hromadně, něco se Ti tam jistě semlelo.
Ideálně si to (nechat) proměřit. Případně si sehnat zepár Okružáků od někoho a zkusit je tam hodit, zda je ta voda už dobrá. Samozřejmě až po výměně poloviny vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 20:04 Muž vlka [3444] Re: Longer01
Přijde mi to jako nějaká otrava. Začal bych častější výměnou vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 20:00 Muž Longer01 [21] Re: Lojza007
Hnojivo žádný nepoužívám, ani CO2..., voda z vodárny, dle jejich tabulek stejná koncentrace látek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 19:08 Muž Lojza007 [1199] Re: Longer01
To by mohla být vyšší koncetrace mědi, nejdřív vadí bezobratlým. Problém by mohl být jak ve zdrojové vodě tak v hnojivu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 19:02 Muž Longer01 [21] Re: Passenger77
Zemřelo vše na příč stářím, velikostní, druhem. Dal jsem plátek okurky, na který přijde x šneků... nic. Osazenstvo beze změny cca tři roky. Ploštěnky,nebo jiná havěť není, aspoň jsem neviděl. Ryby v pohodě, úmrtí max stářím (nejspíš). Rok zpět ve dně vyšší desítky piskořek, to samé okružáci. Levatky miň, ty se mi nechtěly množit nikdy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 17:39 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Longer01
A úhyn je jak u starších větších kousků, tak i u mladých? Okružáci vydrží hodně. Mně je teda likvidují Ramirezky, polud je dostanou do tlamy. Nemáš tam náhodou Ploštěnky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2021 16:43 Muž Longer01 [21] – Úhyn plžů
Fotka k příspěvku Zdravím, už delší dobu pozoruji úhyn šneků. Respektive nejdřív jsem si všiml, že se tolik nemnoží (přikládal jsem to střídmému krmení). V posledních dnech jsem ale našel mrtvé téměř všechny šneky. V akva je okružák, levatky, černé piskořky, clithon sp., neritina. Ryby neonka modrá, danio perlové, lorikarie red, pancéřníček panda a samci pavích oček. Od začátku roku se změnila jen frekvence údržby (cca 1.měsíčně), žádné nové kytky (s kterými bych si třeba dotáhl Helenu), žádná chemie,hnojivo. Krmení jen denně (1x týdně půst). Jelikož beru vodu z plzeňského vodovodního řádu, nepředpokládám změnu v kvalitě vody. Teď na co se zaměřit, v čem může být problém? Bude mít někdo ňáký typ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 23:08 Muž vlka [3444] Re: Róza2
Máš v AQ Krevetky a ty si při hladovění rády dají šnečka...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 22:15 Žena Róza2 [4] Re: Papik
Skořápky mi vytrvale ignorují všichni šneci ;-). Ale já si dělám naděje, že ony se nějak rozpouštějí pomalu do té vody a tak jim pomáhají. Jinak nevím, jak tomu pomoci. Ulitky mají tenké, ale dírky jsem nikde neviděla. Navíc na podzim, kdy bylo pH nižší, se jim dařilo až neuvěřitelně, bála jsem se, že zašnekují celé akvárko. Teď je pH vyšší a toto.. Možná to budou jiné minerály, co jim chybí, nicméně je nechávají chladnými i ty prázdné ulity. Je to vážně záhada. JBL 6-7,6 pořídím, díky za tip, to se zdá, že by mohlo být akorát :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 10:04 Muž Papik [617] Re: Róza2
Aha, to jsou pak ohledně pH dost zavádějící informace. :-) Kup nějaký kvalitní test, jak jsem včera psal někde jinde, za kvalitní považuji JBL, Sera nebo Salifert. Sám používám JBL. Jsou celkem tři varianty. Jeden v rozsahu 3-10, ale ten odečítá v krocích po 0,5 pH a to je málo přesné. Mnohem použitelnější je JBL pH test na vodu 6.0 - 7.6 s přesností 0,2. Pro zásaditou vodu existuje ještě JBL pH test na vodu 7.4 – 9.

Žraly brotie skořápky? Zkoušel jsem kousek sépiové kosti, ale všichni šneci jí vytrvale ignorovali. V měkké vodě akvária se jim u mě nedaří. Přitom v plastovém boxu na přebytky, kde je stejná voda z vodovodu a z rostlin jen pár mechů, mají okružáci i levatky krásné ulity. V tvrdé vodě v práci se jim taky dařilo, než jsem je odstranil.

Japonská sušená černozem by měla pH udržovat kolem těch 6,5. Mám jí v plánu v budoucnu vyzkoušet, až budu zakládat další pokusné krevetárko pro krystalky.

Ještě mě napadlo k úhynu levatek. Nerozpuští se jim ulity? Jestli máš pH 6,5, tak jim to ulity narušuje a nemusí se stíhat opravovat. Stačí malá dírka, dostane se dovnitř voda a šnek se udusí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2021 01:23 Žena Róza2 [4] Re: Papik
Díky, Papíku! Ten tekutý CO2 tedy nechám být. pH nejspíš nekolísá - 6,5 bylo na podzim, teď když jsem měřila, přišlo mi to drobně přes 7, efekt dragon stone nejspíš převýšil ten substrát. A taky jsem tam dala skořápky ze dvou vajíček - to když mi přišlo, že se brotiím na konci drolí ulity. Tak možná i ten vápenec ze skořápek trochu zapůsobil. Mám ale nepříliš dobrý test, těžko se pozná, kolik to vlastně ukazuje.. Růžkatec pořídím, a pancéřníčky taky. Ty už mám nějakou dobu v plánu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 15:35 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: afc1886
Souhlas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2021 15:03 R Muž afc1886 [14681] Re: Sid
Přesně tak, ale myslím si že ryby by šly dříve kukat než ty levatky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.04.2021 15:01 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Papik
S tou vložkou z aktivního uhlí bych to nehrotil; i po splnění "zadání" může být ve filtru užitečná jako již zaběhnuté filtrační médium.
Neměl by být problém otestovat, jestli je za úhynem levatek skutečně glutaraldehyd. Stačí k tomu nějaká nádoba, pár šneků různých druhů a glutaraldehyd v koncentraci, v jaké je přidáván do akvária.
Za kolísáním pH bych v tomto případě viděl hlavně rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2021 12:57 Muž Papik [617] Re: Róza2
Tekuté CO2 nedávat, je to dezinfekce glutaraldehyd. Možná ti zabíjí levatky.

Podle hlavní fotky zase tolik rostlin nemáš. Kobereček je fajn, ale nad ním je velký prázdný prostor. Substrát je japonská sušená černozem, do toho ještě hnojíš, ale plynné CO2 nepřidáváš. Myslím, že máš ve vodě příliš živin, které se nestíhají odčerpávat. Případně bych ještě laboroval s délkou a intenzitou osvětlení, tím se řasy nejsnadněji redukují. Zkusil bych přidat růžkatec, ten je rychlý odčerpávač živin. Každý týden před výměnou vody ho můžeš zredukovat a do další údržby zase nechat vyrůst.

Uhlíková vložka ve filtru: jestli myslíš aktivní uhlí, tak pokud jí tam máš řekněme déle, než tři týdny, tak už je uhlí "nasycené", takže jí s klidným svědomím vyhoď.

pH 6,5 - 7,1 je dost velký rozsah, tedy pokud se mezní hodnoty mění rychle za sebou, to by živočichům neprospívalo. Japonský substrát pH snižuje, dragon stone se pomalu rozpouští a pH zase zvyšuje. Chtělo by asi nějakou dobu měřit pH během dne, zjistit jestli moc nelítá. Pokud ano, zkusit vyndat dragon stone a měřit, jestli se pH více stabilizuje. Předpoklad je kvalitní test na pH, kdy jsou hodnoty snadno a jasně odečítatelné. Aby dva testy těsně za sebou neukazovaly výrazně jiné hodnoty.

K pancéřníčkům pořiď ještě alespoň pět stejných kousků, jsou to hejnové ryby, dva je málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 12:38 Žena Róza2 [4] Re: Silviebaris
Ony je ty tetry slupnou a paví očka jakbysmet, ale jen rozmáčknuté. Jinak si jich nevšímají - často akvárko pozoruju ;-) I když padá od hladiny, zkusej to, ale do ulity nejdou. Navíc i ty živé jsou v horším stavu, je to fakt znát - jsou pomalé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 12:20 Silviebaris Re: Róza2
Kukni na tu tetru proužkovanou,na netu píšou,že si občas plže uzobnou.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2021 11:40 Žena Róza2 [4] u Rózy
Ne ne, surmovku nemám.

Tak jsem doplnila prezentaci, prosím koukněte mi na to někdo zkušenější. Možná mi ten problém s levatkami souvisí i s těmi řasami... Jednoho málo a druhého moc.. Dělala jsem si naděje, že mi levatky s řasami zatočí, což se i vcelku dařilo, než začaly umírat. Jde tomu nějak pomoci? S těmi řasami jsem se dočetla, že přidat CO2 a živin a akvárium zastínit. CO2 dávám tekuté, trochu. Mám zvýšit? Plynný nechci - už žádnou techniku. Plovoucích rostlin mám hodně, spíš je tak způlky odstraňuju, aby mi to nezarostly celé. Případně ráda daruji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 23:48 Žena Róza2 [4] Re: Roger
Tak jsem se pokusila prezentaci založit. Snad je vidět? Případně časem doplním údaje, které nevím z hlavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 19:25 Muž Papik [617] Re: Róza
Nemáš v akvárku surmovku? rybicky.net/atlasostatnich/surmovka_vrazedna

Ta mi žrala nejraději levatky, jak byla nějaká trochu větší, hned jí slupla. Okružáci vesele přibývali, ale levatky mizely.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 19:02 Muž Roger [1873] Re: Róza
Doporučuji založit prezentaci, uvést pravdivé údaje ) velikost akvária, údržba, filtr, druhy ryb a jejich počty) jinak je to věštění z karet. Důvodů může být několik, od špatné filtrace, obsádky která se plži živí atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2021 18:36 Róza – Levatky
Hezký den, nevíte prosím, co může být příčinou hromadného úhynu levatek ostrých? Omylem mi přicestovala jedna na rostlince a časem se začaly objevovat desítky a možná stovky maličkých. Dařilo se jim výborně (až moc), ale najednou jsem začlala nacházet spousty prázdných malých ulitek a i těm, které přežívají, se nedaří dobře - jsou pomalé, často zalezlé. Rybám se daří skvěle, krevetkám i jiným šnekům dobře, tak nevím, o co může jít. Vodu pravidelně měním, problém mám se zelenou vláknitou řasou, té je tam moc... Díky předem za tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2020 20:12 Muž vlka [3444] – ...Marisa cornuarietis...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hezký večer, tak nikomu nic neřekla a klidně si chcípla. Možná stářím ? Ulita má 3,5 cm...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.02.2020 10:31 Muž Pan Káč [236] - Neocaridina, PoeciliaRe: Sali
Krevetky mi občas nějakýho toho šneka vydlabou...ale spíš jim chutnaj Piskořky ... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 23:11 R Muž ctibum [6907] Re: Sali
A nejsou tam proto, že je sežrali ostatní obyvatelé akvárka... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   18.02.2020 23:04 R Muž Anthrax [4762] Re: Sali
Ne, je prostě po nich. To nejsou poustevníčci, aby se stěhovali. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2020 22:59 Sali – Šneci
Fotka k příspěvku Dobrý den, s akvaristikou začínám, existují šneci, kteří vylezou z ulity a hledají větší? Našla jsem v akváriu prázdné ulity, ale plže nikde.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 16:27 Muž Gringo63 [625] - Spíš Asie, i když ? . . .
Včera mi pošla původní(dospělá) Brotia armata. Mám je asi dva roky. Nevíte někdo, jak dlouho asi žijí? Nikde jsem to nenašel hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2019 13:46 Muž Lampal [6]
Cus mel nekdo nekdy problem s uhynem okruzaku ve spojitosti s Rataj Master bioflor anebo muze jim vadit trosicku sinice co mam na filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2019 08:12 Muž Skoro důchodce [21] Re: Hanka
Zkus je dát do vody, ale ne z akva. Pokud nepřežije je problém s vodou, v opačném případě v akvarku, je tam něco, co jim vadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2019 07:39 Hanka Re: zervajs
Přinesu jí v pytlíku od velkochovatele(800 akvarek),dam ho do akva cca na hodku.Pak jí vyndám z pytliku a pomalu pustím.Den dva leze po dne,skle,nezavrtava se.Pak se prestane hýbat a po par dnech ji vyndavam a smrdí....je po ní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 23:08 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Hanka
to už je lepší potlesk
jak došlo, nebo dochází k úhynu ?
seženeš pískořku ( předpokládám ,že živou), a "šoupneš" ji do akva, v akva je jak dlouho než uhyne?
Vylézá po stěně akva před úhynem? Zavrtává se do dna,nebo jen šmejdí po povrchu?
( na kolik stupňů topíš ? a kolik stupňů tam máš teď?)
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 22:21 Hanka Re: zervajs
Fotka k příspěvku Fitr aq fam 3plus,voda studnicni,výměna 1/3 týdně,fitr prany v akva vodě do týdne,rostliny převážně anubias,kryptokorynu mi likviduje ancik....mam objednane dalsi rostlliny.Akva bezi cca 3měsíce...predtim u dárce.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 21:24 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: Hanka
ahoj,
věštění z koule mi nejde smich
buď prezentace, nebo aspoň fotku, a nějaké vstupní informace typu : voda, údržba,dno, odkalování,filtr,rostliny...
pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2019 20:25 Hanka – Piskořky
Mám dotaz ohledně piskořek,zkoušela jsem si je už dvakrát pořídit do akvaria,ale vždy pojdou tak do tri dnů...Ampularie,neritiny,okruzaci,jeden spicaty se žlutým telem(zapomela jsem nazev) i dokonce neco mini zavlečeného tam mám a v pohodě.Ale dam tam piskořku a je hned po ní...Co je špatně? Akva 200l a ryby mix skalary ,cerne neonky....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 22:02 Muž Planorbella [643] Re: zervajs
Máš pravdu, takto mi okružáci a levatky na zvýšenou koncentraci CO2 reagovali také. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.06.2019 22:00 Muž zervajs [334] - RostlinyRe: panky83
v poslední době coze
v deníku je to už víc než půl rok tone

zjisti si kolik tam "cpeš" Co2 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.06.2019 18:28 Silviebaris Re: panky83
Jakých plžů,v prezentaci je uvedeny nemáš... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2019 18:22 panky83 – Úhyn
Zdravím, v poslední době u mého akva pozoruju, že na dně jsou prázdné rozkládající se ulity, šneci ubývají a ti zbylí se drží u hladiny. Jinak ryby jsou ok. U těch nepozoruji žádné problémy. V mé prezentaci je to akva no. 2.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2018 07:27 R Muž ctibum [6907] Re: petulka
Jak píše Sivon. Mně jedna Betta vyžrala Okružáky v "61"...
Nebo, rozpad ulit nepozoruješ?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3790x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6084