Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Závislost CO2 a dKH

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Závislost CO2 a dKH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 20:06 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: daren
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2020 18:58 Muž MichalV [327] Re: daren
neviem či máš pravdu, ale aj mne to dáva zmysel ako píšeš, ale chcelo by to vysvetliť od niekoho, kto má chémiu zmáknutú a vysvetlí to aj nechemikom aby pochopili.
Tillmanova tabuľka dáva nezmysly, aspoň v porovnaní s tým, ako určujú CO2 vodárenské spoločnosti, ktoré prísne strážia max. 5 mg/l CO2 - toto som si overoval u vedúcej našej laborky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2020 18:50 Muž daren [408] Re: vaclav
Nejprve k Vaclavove poznamce: Tillmannova tabulka podle meho vaze kh, ph a co2 rozpustene ve vode. Nijak z ni dle meho nevyplyva, ze do akvaria s vyssim kh je treba tlacit vice co2. Vyplyva z ni, ze na stejnou zmenu ph je v tvrdsi vode treba rozpustit vice co2. Nebo obracene, ze rozpustenim konkretniho mnozstvi co2 dosahnu v tvrdsi vode mensiho poklesu ph.

K magicove poznamce: Priznavam, ze premenu co2 na hco3 jsem nezvazil, ostatne je to az v kapitole 5, pro otrle :) Nicmene porad si nejsem jisty, zda kvuli tomu je treba dodavat vice co2.

Rekneme, ze bublam do akvaria 1b/s. Muj pocit je, ze v akvariu s tvrdou vodu se bude co2 nejakou dobu premenovat na ty hydrogenuhlicitany, ale nepujde to do nekonecna. Ty hydrogenuhlicitany nikam neutecou. Nekonecne se jich tam take nevejde. Cili az se jimi voda nasyti, napufruje nebo nevim jak se tomu rika, nakonec uz se zadne co2 premenovat nebude, rozpusti se ve vode a dosahnu v akvariu stejnou koncentraci co2 jako kdybych tam mel mekkou vodu. Jen zmeny budou pomalejsi.

Budu-li bublat nonstop, je mi to jedno, budu-li bublat jen behem fotoperiody, musim drive zacit, ale mohu i drive skoncit.

Ovsem nevylucuji, ze je mozne, ze rozpustit co2 v (ulicitanove) tvrde vode muze byt tezsi, ze se rozpousti mene ochotne. To by pak mohlo pri pouziti difuzoru vest k praxi tlacit tam toho vic. Ale pri pouziti kvalitniho reaktoru, by to melo odpadnout. Nicmene ted uz strilim od boku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 23:10 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: daren
Já nejsem žádný počtář ale je jasné že platí Tillmannova tabulka i když z určitou chybou ale prostě tak to je. Čím tvrdší voda tím více musíš dodat co2 a většinou se uvádí že do KH 10 to má význam. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 22:18 Muž Magic [879] - RostlinyRe: daren
Řekl bych, že ten důvod bude někde tady:
maniakva.sweb.cz/…

Voda s vysokým KH má i vysoké pH. A když se koukneš na ten první graf, pro pH nad řekněme 7,5 je rovnováha HCO3/CO2 posunuta silně k HCO3, tedy většina COčka je ve formě hydrogenuhličitanu.

Když přidáš CO2 do tohoto systému, ten si zas najde svou rovnováhu a pro pH>7,5 to značí, že většina toho přidaného CO2 skončí zas jako hydrogenuhličitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2020 20:55 Muž daren [408] Re: vaclav
Marketiny clanky znam, jsou skvele, cetl jsem je nekolikrat, ikdyz nepopiram, ze si je vzdy pamatuju tak dva dni :) Pak mi z nich zbydou spis jen dojmy...

Nicmene ani po novem precteni v nich nenachazim podporu pro to cos naznacoval, a sice ze do akvaria s vyssim KH je treba bublat vic CO2. Nevim, jestli jsem te jenom spatne nepochopil, ale podle meho toto neni pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 22:17 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: daren
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2020 21:43 Muž daren [408]
vaclav napsal: Na lahve si dej pozor některé už ti nenaplní a pokud jde o velikost tak já mám 5kg hasičák a vydrží mě skoro rok. U tebe to bude podstatně kratší výdrž mám KH 3.:-)
Asi bych to mel vedet, ale nevim, tak se zeptam. Jak souvisi spotreba CO2 s KH vody v akvariu? Ja mel za to, ze nijak. Ze ve vode rozpustim urcite mnozstvi CO2, stejne pro tvrdou i mekkou vodu, jen v akvariu s mekkou vodu to vice ovlivni pH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.12.2013 18:29 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Čím vyšší kH tím více potřebuješ CO2 na snížení pH. Jako optimum bych zvolil 5dkH. Obsah CO2 ovlivňuje spousta věcí třeba výluhy z rašeliny nebo i kořen a pak už je lepší sledovat dropchecker. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 18:26 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Těhňajs
Podle tabulky by se mi libilo tak 5, protoze by to znamenalo primerene pH pri vhodnem mnozstvi CO2 a i rozumne rozliseni, jak se hybe pH s mnozstvim CO2.

Jenze jak vidis sam, ona ta tabulka je v akvarijni vode "nakrapla", protoze nejen CO2 dela pH vody.

Zkus to sestelovat a ono Ti z toho vyjde, na jake pH ses dostal, a podle toho se rozhodni dal. Mas sanci pri tomhle michani si namichat vodu co nejlepe, abys mel vhodne pH pri vhodnem obsahu CO2 ve vode.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 18:17 Těhňajs Re: Designer
micham vodu z RO... 50% mestska a 50 RO
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 18:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Těhňajs
Pokud Ti to tece rovnou z kohoutku a nemas jiny duvod to upravovat, ja bych to tak nechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 18:10 Těhňajs Re: Designer
Děkuji že ses takhle rozepsal. A myslíš si, že 8dKH je optimal nebo se mam snazit uhličitanové hodnoty snížit nebo zvýšit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 18:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Těhňajs
Mas 8dKH, to je celkem bezpecna hodnota na to, abys nechal pH controler drzet nejake pH malinko nizsi nez mas a pomalu ho nechaval drzet nizsi a nizsi hodnotu, az podle dropcheckeru poznas, ze je to O.K. Pochopitelne nezapomen na proudeni v akvariu.

Ovsem uz behem takoveho nastaveni bych to sakra hlidal, sel spis po mene nez desetinach pH a nechtel bych ani moc videt co to udela, az jednou vodu nedoladis stejne (prikladem nepridas raselinovy vyluh, ktery bezne davas atp.) a nebo se zmeni co mas na vstupu (a to jeste za predpokladu, ze sondu pravidelne kalibrujes).

Mne tyhle kontrolery, merici pH primo v akvarijni vode prijdou minimalne problematicke. To uz nalezeni nejakeho vhodneho konstantniho mnozstvi CO2 rozpusteneho v case mi prijde bezpecnejsi.

Nicmene zase, jen nazory amatera akvaristy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 17:32 Těhňajs Re: Designer
A jak tedy poznám jaký mám mít poměr pH a uhličitanové tvrdosti. Nebo od čeho se mám odrazit? Tvrdost si můžu namíchat jakou chci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 17:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Těhňajs
Vytahni z akvaria sklenicku vody, den ji nech volne na vzduchu, a zmer si ji. Jak stoji volne na vzduchu, nebude mit CO2 ani 1mg/l, ale co pro namerene hodnoty najdes v Tillmanove tabulce, Te mozna prekvapi.

A nic si z toho nedelej, neni to vubec tak dlouho, co jsem z toho tady silel :) . Ta tabulka je fajn pro destilku se sodou bikarbonou pro zvyseni uhlicitanove tvrdosti, tam se na ni muzes spolehnout, a proto dropchecker ukazuje dobre, ale zase s dost slusnym zpozdenim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 17:00 Těhňajs Re: grunda
tak jsem si článek přečetl, ale žebych z toho byl nějak moudrý to nejsem:/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:54 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Johan
to já vím, jsem v práci a trošku jsem se upsal stydim , měřil jsem testy od Sery, že je test mrtvý nevylučuji, nicméně pH je měřeno kontrolérem - sondy je pravidelně kalibrovaná, dropchecker je od JBL, náplně taky origo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: grunda
No, když pominu to, že si nemyslím, že je dobře spočítána, tak pracuje s alkalitou, ne s celkovou tvrdostí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:39 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Těhňajs
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:34 Těhňajs Re: grunda
jak to myslís? Prosim te o objasneni. dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Těhňajs
v akva ne, pH v akva může ovlivňovat spousta věcí, ne jen CO2. Já mám třeba pH 6, a celkovou tvrdost 4, podle tilmanovi tabulky mám v akva 133 mg/l CO2, podle dropcheckeru asi 20
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:31 Těhňajs Re: grunda
ale tak vzájemný vztah dKH a Ph odpovídá tillmanově tabulce, nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.12.2013 16:29 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Těhňajs
řekl bych, že máš v akva málo CO2 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.12.2013 16:11 Těhňajs
Prosím mohl by mi někdo poradit? .. Voda v akváriu je 8°dKH a pomocí řídící jednotky udržuji pH na 6,90. Bylo mi divné, že i přes dostatku živin i světla rostliny nebublají. Pořídil jsem si drop checker, a ten mi ukazuje, že je ve vodě co2 minimum ( kapalina v checkeru je úplně modrá). Nevíte někdo čím by to mohlo být?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 17:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MarioFX
...Podle vodaren je KNK4,5 5.1mmol/l... Vsechny vody jsem testoval jednim kapkovym testem... (Rataj-Karbon...), ... drop checker roztok 4 (neni koupeny, je namichan podle navodu myslim tady z fora)...
Mně vychází ten přepočet trochu jinak, ale to je vcelku zanedbatelné.
Roztok do dropčekru si také připravuji sám a testy KNK od Rataje a od AQUARu mi 4 dKH neukázaly; nejblíž této hodnotě byl test KNK od JBL.
(Mimo jiné i proto píšu, abyste zapomněl na Tilmannovu tabulku. Další důvody jsou zde pravidelně zmiňovány, nebudu opakovat.)
U měření pH se dá předpokládat poměrná přesnost; co kdybyste opakovaně zkusil v podvečer, vždy ve stejnou dobu, změřit pH při sycení vody CO2 a bez něj?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 12:46 Muž MarioFX [1] Re: Sid
Podle vodaren je KNK4,5 5.1mmol/l coz jestli mam prepocitano spravne je 13,77 KH.

Vsechny vody jsem testoval jednim kapkovym testem (Rataj-Karbon tezko rict jak je presny) testoval jsem nekolikrat a vzdy vychazely podobne hodnoty: vstupni voda 12, voda v akva 11 a drop checker roztok 4 (neni koupeny, je namichan podle navodu myslim tady z fora), indikacni cinidlo je take od Rataje, driv jsem do nej pouzival vodu z akva a ta byla vzdy tmave zelena pri stejenm davkovani CO2, jako ted.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 12:15 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: MarioFX
...Nevite cim to muze byt ze pri pridavani CO2 hodnota PH neklesa ale stoupa? Muze to byt vysokym dKH?
Může. Ten CO2, který do vody dodáte, může být z vody "vyhnán", aniž by (i díky alkalitě) výrazněji ovlivnil pH.
Na Tilmannovu tabulku zapomeňte.
Máte možnost pomocí vašeho testu porovnat KH vstupní vody, vody v akva s roztokem v dropčekru? (Tedy - pokud můžeme věřit tomu, že má skutečně 4dKH...)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2012 11:56 Muž MarioFX [1] – PH vs dKH
Ahoj, potreboval bych poradit jak je to s hodnotou PH vs dKH. Cisty objem akvaria 100 litru, CO2 z tlakove lahve (25 bulinek za minutu)
Hodnoty vstupni vody:
PH 7.4
dKH 11-12

Hodnoty v akvarku:
PH 7.8
dKH 10-11

PH a dKH mereno kapkovymi testy + pro kontrolu PH mereno jeste tuzkovym PH metrem. Mereni jsem delal vecer.

V akvarku mam jeste drop checker s 4dKH roztokem (barva svetle zelena).

A ted co nechapu, v akvarku nemam nic co by mi zvysovalo PH (dno flexiobklady, koren a bridlice). Tillmanova tabulka rika podle mych parametru malo CO2, drop checker zase opak.

Ryby jsou ok a rostlinky rostou docela obstojne.

Nevite cim to muze byt ze pri pridavani CO2 hodnota PH neklesa ale stoupa? Muze to byt vysokym dKH?

Predem diky za odpovedi

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 20:48 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: NIKO
teď se mi k tomu nechce moc hledat, ale rychlot fotosyntézy neroste přímo s koncentrací oxidu uhličitého, ale má to své meze. nebudu to vztahovat k nějakej vodní rostlině, ale příklad z jedněch skript "fotosyntéza listů cukrovky je na plném slunečním světle nasycena oxidem uhličitým až při koncentraci, která je asi čtyřikrát vyšší než ve vzduchu"-podobné to je i s vodníma rostlinama-z toho vyplívá, že přidáváním se jim v růstu velmi přispívá, ale jakmile se fotosyntetický aparát zaplní, další zvyšování je marné. no a při ještě vyším zvyšování dochází k postupnému útlumu růstu rosliny... ale už nevím čim.. no, můžete to zkusit, když si uděláte akva s vysokou přechodnou tvrdostí a ph třeba 6 jak tam budou růst rosliny.. bez co2, pak s co2 udržovaném na určité hladině a pak když to třeba přeženete na 300mg/l palec
CO2málo-ryby mají alkalózu.. ryby v podmínkách kde je nepřiměřená koncentrace co2 mají problém s vylučováním co2 a vzniká tzv. acidóza. (problémy s dýcháním, neklid, .... až úhyn.) když jsem psal otrava, tak jsem nemyslel hned úhyn, však když si dáte pár panáků slivovice, taky vás hned nevezou do márnice. ale dělá jim to problémy. například pro kapra je nejvyšší mezní hodna 25mg/l. no a když je co2 málo, třeba 1mg/l, tak to opět vede k poruše acidobazické rovnováhy u ryb, a to je pak ta alkalóza
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 16:17 Muž NIKO [527] Re: Johan
40mg/l na otravu stačí...
Máte odzkoušeno? A týká se to jen některých citlivějších druhů rybek nebo i těch v akváriích běžných?
Vámi uváděných "40mg/l" (velmi nepřesně odhadnutých za pomoci domácích prostředků ke zjištění pH a KH + Tillmannovy tabulky) jsem v akváriích dosáhl nejednou a příznaky otravy jsem nepozoroval. Mám za sebou i jisté zkušenosti s narkotizací rybek a i když přesné hodnoty koncentrací CO2, při nichž k narkotizaci dochází, změřené nemám, jsem si jistý, že jsou citelně vyšší, než těch zhruba "40mg/l".
Ale abych vás uklidnil - domnívám se, že hodnota koncentrace CO2 +- "20mg/l" je dostačující i pro náročnější rostliny, takže zvyšovat koncentraci nad tuto hodnotu je v podstatě zbytečné.
CO2moc-rostliny taky pomaleji rostou
Co myslíte tím - "moc"? A příčina, že rostliny "pomaleji rostou, když je CO2 moc"?
To je zajímavá myšlenka! ;-) :-) Vysvětlení určitě neméně zajímavé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 11:41 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: NIKO
40mg/l na otravu stačí.. ono to je těžký, C02moc-ryby se dusí, CO2málo-ryby mají alkalózu.. C02málo-rostliny pomaleji rostou, CO2moc-rostliny taky pomaleji rostou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2008 10:37 Muž NIKO [527] Re: achyles73
Potřeboval bych to trochu objasnit... Mi tam hlavně nesedí ty hodnoty a nebo špatně měří tetra co2 test.
Jak vám už vysvětlovali Václav a Filipsi - pomocí Tillmannovy tabulky zjistíte z KH a pH obsah CO2 jen orientačně, z TETRAtestu asi ještě nepřesněji. (Nemám s ním praktickou zkušenost. :-O )
Jestliže vám po okyselení vody začly rostliny výrazněji asimilovat, velmi pravděpodobně šlo o reakci na zvýšení podílu volného CO2 ve vodě - snížením pH jste posunul uhličitanovou rovnováhu ve prospěch CO2 na úkor HCO3. (Možná částečně i díky zlepšení dostupnosti některých živin...?)

Na druhou stranu se mi zdá že ryby zrychleně dýchají. Takže jde mi o to jestli je možné aby tam byly tyto hodnoty a při tak vysoké co2!
Pokud naměříte kapkovými testy hodnoty pH a KH takové, že vám podle Tillmannovy tabulky vychází +- 20-40mg CO2/l, neměla by tato koncentrace být rybkám nebezpečná. Aby rybky vykazovaly příznaky otravy CO2, musela by podle mne jeho koncentrace dosáhnout hodnot alespoň cca 150mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 08:39 acino Re: achyles73
Musis si v prvom rade uvedomit jedna jednotka pH znamena ze sa ti znizila(resp. zvysila) koncetracia H30+ (kyslych) ionoc 10 krat, cize rozdiel medzi pH 6 a 6.3 znamena ze v prvom mas tych kationov 2(!) krat viac. Vzhladom na to ze z toto je zahrnute vo vypocte pre CO2, je zjavne ze ta hodnota lieta velmi vyrazne. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 08:21 Muž filipsi [1295] Re: achyles73
psal jsem ti to v druhem prispevku, ano, testy meri spatne. Mereni je orientacni, u spousty veci jako hodnota takrka nepouzitelne. Da se pouzit jako trend - stoupa/klesa. Normalne nevadi, jestize ph meris s presnosti +- 0.3. Ale u urceni obsahu co2 je chyba fatalni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2008 06:20 achyles73 Re: Sid
Potřeboval bych to trochu objasnit. Něco mi tam uniká a opravdu nevím co. Mi tam hlavně nesedí ty hodnoty a nebo špatně měří tetra co2 test. Na druhou stranu se mi zdá že ryby zrychleně dýchají.Takže jde mi o to jestli je možné aby tam byly tyto hodnoty a při tak vysoké co2 !
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 22:25 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: achyles73
...snížil jsem pH acidem...a stalo se nevídané - rostliny začaly ve velké míře produkovat kyslík... Tak teď mi řekněte co si o tom myslíte?
Když už si hrajete s chemií, měl byste o tom, co děláte, něco vědět. ;-) :-)
Jenom jste posunul uhličitanovou rovnováhu "doleva" - přilitím kyseliny jste zvýšil podíl volného CO2 ve vodě a rostliny na to zareagovaly. Za nevídané bych to ale nepovažoval. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.02.2008 21:31 Usine Re: achyles73
20 mg/l je už slušná koncentrace při které rostliny začnou bublat. Pokud ale nebudeš Ph udržovat pomocí CO2 budeš muset PH upravovat stále protože CO2 se vyčerpá a PH se vrátí na původní místo nebo ještě výše. :-) Pokud ale měříš Ph jen kapkovými testy a ne PHmetrem může být vše jinak a obsah CO2 být daleko vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 21:18 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: filipsi
Právě že co2 jsem změřil testem tetra co2 a proto mi to nesedí a nechápu to. Podle te tabulky, jsem právě teď snížil pH acidem abych se dostal na nšjakých 6,7 a stalo se nevídané - rostliny začaly ve velké míře produkovat kyslík, úplně z nich prší bubliny ! coze Tak teď mi řeknšte co si o tom myslíte ?
Ještě pro vysvětlenou : Podle tabulky při pH 6,7 a dKH 4 by mělo být 20 mg co2/l, proto jsem to snížil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 20:20 Muž filipsi [1295] Re: Usine
Myslim, ze k tomu dosel pouzitim dalsiho testu proto to nesedi, a je na tom hezky videt, ze co2 temito testy je pomerne tezko meritelne (tedy pokud nam nevadi presnost neco mezi 5-50 mg/l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 20:06 Usine Re: achyles73
Bohužel něco jsi udělal špatně obsah CO2 se počítá z KH 4 a PH 7,1 = 9mg/l Nevím jak jsi došel k tomu 40mg/l
www.akvarium.cz/… tady si můžeš stáhnout jednoduchý kalkulátor CO2 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 19:03 Muž filipsi [1295] Re: achyles73
Presnost (techto) testu je pouze orientacni. Takze nejaky test ti dost ulitava (tipuju ph). CO2 testy (tyto prodavane akvarijni) plne spolehaji na tabulku a meri vlastne "kombinovane" ph a kh.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2008 18:36 Muž achyles73 [12] - Živorodky – Závislost co2 a dKH
Dneska jsem měřil hodnoty vody v akváriu, tak tady jsou hodnoty :
Celková tvrdost 14 dGH
Uhličitanová tvrdost 4 dKH
CO2 je větší než 40 mg/l
NO3 je 15 mg/l
pH je 7,1
A teď čemu nerozumím. Že mám hodně co2 je mi jasné ale když změřím uhličitanovou tvrdost a pH, které mají nějakou závislost na sobě, tak mi vychází že mám málo CO2.
( Tillmanova tabulka ) Může mi to někdo objasnit ?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 2531x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5961-zavislost-co2-a-dkh?od=51