Ekonomika a úspory při vytápění
A co za navrhy si pouzil, a jak meris usporu energie? (spotreba na akva, nebo primo na vstupu do domu?) Aby si na tom nebyl podobne, jak psal bigboban, uspora u akvarka, a skoro stejne o vic jede plyn.
Izolovat akva (hlavne dno) blbost neni, ale ekonomicky prinos mi prijde mizivy (pokud akva neni v mistnosti, kde z nejakeho duvodu chceme 17 a nebydli v nem ve 30-ti tercovci).
Mluvis o uspore 0.5kwh denne? To radeji vypinej spotrebice ve stand-by rezimu a zamer se na uspory jinde.
0 31.01.2008 13:02 kraken – Stav
dnes je takový, že za dobu této diskuse se mi podařilo některými uvedenými návrhy snížit spotřebu o 0,5kw za den , což je dost, a že něco nejde
kecy.
Starší reakce
0 27.01.2008 17:15 Štěpán bigboban napsal: Každý joule/watt který uteče z akva vám naopak ohřeje místnost a o stejný peníz ušetří na výtápění.
Ne každý topí elektrickými přímotopy, že...
Takže pokud na to kouknu čistě fyzikálně - izolovat akva je blbost. Každý joule/watt který uteče z akva vám naopak ohřeje místnost a o stejný peníz ušetří na výtápění. Teď mluvím o zimě. A pokud je léto, tak podle mě klidně stačí nechat akva bez topení, sotva akvárka vystydne když vzduch má 35st že.
Nevím, jak v akvaristikách, ale říká se
, že odchovatelé rádi přitopí, aby rostly rybky rychleji a u tebe doma je tedy potom jen čeká STRAŠNÁ SMRT.
Ano, ale jenom bych doplnil, že není zrovna dobré hodit čichavce do 22C, když si ho donesete z akvaristiky, kde třeba topí na 26C. Jiank čichavcům by mohl spíše vadit studený vzuch nad hladinou akvária.
U skalár i vrubozubců píšou v mé oblíbené publikaci „Jak se stát akvaristou“ z roku 1983 teplotu pro chov 22 stupňů. Ancistrus zvládne určitě míň a čichavci nepotřebují určitě víc. Navíc ti budou rybky v chladnější vodě žít dýl. A nebudou se furt rozmnožovat, co může být taky docela problém.
Mam Skaláry s těch mam nej obavy, čichavce, krůnýřovce a Vrubozubec paví.
Při pohledu do starších knížek mi připadá, že spousta rybek a rostlin teplotu 20 stupňů zvládá bez potíží. O kolektorech vím prd.
0 26.01.2008 21:26 kraken –
Něco a některé nápady jsou dobré, ale čekal jsem o něco více. Já vycházím z reality. Doma topíme v krbu v obytných místnostech a plynovým ústředním ve zbylých místnostech cca na 20 stupňů. Já se orientuji směrem ke slunečním kolektorům, zatím teoreticky zjišťuji co a jak. Vím že 180W výkonu kolektoru vyjde na 640Eur. Já mám 200 l akvárko ohřívač 300w při vytápění místnosti na 20stupňu a akvarka na 24 je spotřeba 2,4kw . Plastová okna. Skusím ten polystyrén, už jsem o tom uvažoval dříve, ale ještě jsem se k tomu nedostal.
Taky si myslím, že na akva, které je v běžném provozu se moc ušetřit, ani tím zateplením nedá-pokud se nejedná třeba o 500litrové akvárium, tam by pak i ušetřit šlo.
osobně myslím, že když je teplota v akva kolem 25C tak je mnohem víc energie spotřebováno na svícení..na teplotě se o moc víc ušetřit nedá, jediné co se dá udělat, je zateplit akvárium, nebo mít v akva tvorečky, kterým je teplota šuma fuk.
Jestli je akva normalne v pokojove teplote tak se podobna teplota da udrzet i bez velkych nakladu - ja mam na 60l 100W, ale to je sepnuto par minut denne.
Já mám paví oka oka pořád v 19-21 stupnů.A jsou zdraví,ale jednou jsem na ně zapoměl (jeli jsme na dovolenou a přestalo se v domě topit),tak byly celej týden v 9 stupních a přežily to všechny,dokonce jedna samice porodila.
0 26.01.2008 00:54 marsz Asi zkusím dát gupky na parapet, kde trochu táhne. Rybkám netopím, protože v pokoji máme 24,5 stupně a paví oka jsou pořád nějak šoufl. Bude pro ně lepší třeba 21?
přes noc mám v pokoji 17 stupňů, v akva mám předřadníky, takže nějaký vytápění moc nehrozí.
myslím že nedostatek kyslíku by se na rybách měl projevit, ne? ancík v pokojové teplotě šťastně nevypadal-vybledl docela dost
1 25.01.2008 23:26 (85.***.***.176) –
Re: Pepas 90% běžně chovaných ryb jde bez problémů chovat v 22°C. Naopak spoustě ryb teplota nad 24°C škodí a zkracuje život. Tedy nikoliv teplota ale podstatně nižší obsah kyslíku v takové vodě. V dnešních bytech je zcela běžně 23-25 °C a osvětlené akvárium má i bez topení 26°C. Spíš by se tu mělo uvažovat o chlazení.
To moc ekonomické nebude - zkrátíte životnost trubic a zvýšíte příkon osvětlení.
A co když použiji k vytápění osvětlení.Tak že do osvětlení dám místo el.předřadníku običejný a celé to uzavřu pod krytem
.
pokud chcete mít požadovanou teplotu musíte topit,že náklady stoupají to víme všichni,ale opravdu je dobré aspon tu zadní stěnu obložit tím polystyrénem a samozřejmě mít dobře zakrytované akva,tam jsou ty uniky veliké.
Taky by mne zajímalo..napadá mne nemít to u okna- buď profukuje nebo se prostě větrá...mít kryt na akva a mít ho zabudované v nábytkové stěně - Netopit jsem zkoušela, ale ony ty teplomilnější ryby při 22 st. chytaj nemoci.
Polystyren se dá přiložit i na zadní, případně i jednu nebo obě boční stěny. Extra šetřílkové můžou zakrýt i přední stěnu, když nejsou doma nebo v noci.
0 25.01.2008 18:35 kraken – Ekonomika a úspory při vytápění
Zajímalo by mne zda se někdo z vás zajímá o to jak snížit náklady na vytápění akvárka a jaké s tím má zkušenosti. Myslím, že náklady na elektrické vytápění porostou a dříve či později se tím začne zabývat každý.
Přidat reakci
1 ...... [2]
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 3560x