Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zatemnění akva

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Zatemnění akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:37 rolandmynar Re: Anonym
Myslím, že na to má vliv používaného množství a teplota vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:30 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Sid
Sid: Ty splachy a kanalizace mi moc nesedí...

No vono je to tak, že když se prohřeje rybník uprostřed lesů, nestane se nic. Když se prohřeje náš Prygl (brněnská přehrada), kde jsou kolem pole a kde není vyřešena čistička na přítoku do Pryglu, pak nám v červenci lezou z vody zelený děti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:27 Anonym Re: rolandmynar
Nějak stále nemohu přijít na to, proč všicni co foukají do akvárií CO2 a cpou tam PMDD nepěstují sinice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:26 Muž jablko [0]
Sinice nie su riasy. Maju farbiva schopne fotosyntezy patria vsak do skupiny prokaryota a tym su blizsie bakteriam ako riasam. Aj ked v minulosti sa medzi riasy zaradovali. Preto aj pomerne vysoká účinnosť atb - erymtromycinu pri ich likvidácii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:26 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Možná tady 21stoleti.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:24 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: rolandmynar
Než jsem to dopsal, už tu na mě Rolandmynar vyplazuje jazyk... rozzureny :-D
Kdybyste vynechal: "(často splachy s polí nebo zaústěním kanalizace)", chtělo by se mi napsat: "Tak to vidím i já!"...
Ty splachy a kanalizace mi moc nesedí... Proč by měly vysoké teploty souviset se splachy z polí nebo zaústěním kanalizace?! :-)
O.K. Podle mne jde o velké obohacení vody živinami v důsledku prohřátí vodního sloupce.
Posuneme se dál?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:16 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Eff
:)
Taky dobré!
Tak zpátky k věci: ze zpravodajství mi trčí informace, že "v důsledku dlouhotrvajících vysokých teplot" se přemnožily toxické sinice, tvořící na hladinách některých vodních děl tzv. "vodní květ"...
Takže delší dobu slunečního svitu a vyšší intenzitu záření bych tak nějak zpochybnil - ty jsou v dotčené době zhruba "konstantní". Ovšem souvislost se zvýšením teploty tady určitě je! ano
Jak ovlivní několik dní trvající vysoké letní (tropické) teploty expanzi sinic? Prohřeje se voda a...
Jak je to dál? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:08 rolandmynar Re: Sid
K přemnožení těchto organismů dochází za teplého počasí v důsledku velkého obohacení vody živinami (často splachy s polí nebo zaústěním kanalizace). :-P :-D Podle toho, co jsem přečetl v posledních dvou dnech bych řekl, že k přemnožení sinic v akváriu může dojít v důsledku používání různých chemických přípravků a hnojiv, jejichž součástí je nadměrná produkce CO2 anebo sloučeniny fosforu. Protože ale kromě soli a jedlé sody žádnou chemii nepoužívám, tak toto podrobněji nerozeberu a složení, té spousty přípravků co akvaristé používají, studovat nehodlám. Myslím ale že by to mohla být jedna z příčin. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 14:01 Muž filipsi [1296] Re: Eff
1.-->5. Mnohem nizsi obsah co2 ve vode.

Takze cil vyhanet vzduchovanim co2 (coz neverim, ze u nesyceneho akva vyznamne jde) a tim nejak uskodit sinicim nedostatkem co2 rozhodne nevidim.
Ale jinde jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 13:44 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Sid
Léto =
1. vyšší teploty
2. delší doba slunečního svitu
3. vyšší intenzita slunečního světla
4. manželky chatařů u vodních nádrží používají levné prací prášky s fosfáty
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 13:35 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: rolandmynar
Hlavní příčinou přemnožení sinic ve vodních nádržích je zvýšený obsah minerálních živin rozpuštěných ve vodě. V případě sinic se jedná především o fosfor ve formě fosfátu...
Taky Wikipedie? Stručné a jasné! :)
Kdo si něco o sinicích přečetl, tuhle informaci nemohl přehlédnout. :-)
Ale zkusme se posunout dál. ;-) Asi bude více lidí zajímat, proč dojde obvykle k náhlé expanzi těchto řas? Většinou, (na základě zpravodajských informací), se přemnožení sinic dává do souvislostí se zvýšením letních teplot. Posunete to dál? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 10:33 rolandmynar Re: Sid
Hlavní příčinou přemnožení sinic ve vodních nádržích je zvýšený obsah minerálních živin rozpuštěných ve vodě. V případě sinic se jedná především o fosfor ve formě fosfátu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 00:23 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: rolandmynar
voda se prokysličuje kvůli omezení množství CO2 a tudíž látky potřebné pro život sinic

To nejsou moje výmysly. Ve 13:43 jsem tady citoval Wikipedii, kde je to uvedeno.

Tak tedy dobrá... Pokud mi odpovíte (třeba s pomocí Wikipedie ;-) ) na otázku, co je hlavní příčinou, vyvolávající expanzi sinic, nejspíš se dobereme souvislosti s CO2 a dojdeme k závěru, že provzdušňování s cílem vyhnat CO2 z vody může být cílem provzdušňování. :)
(Ale myšlenky o "rozpohybování" sinic ve vodním sloupci a dostupnosti živin se zcela vzdát nechci! ;-) :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 23:10 Štěpán Re: pavliina
Pavlíno, to by bylo ZBYTEČNÉ! Voda se dostatečně okysličuje jenom tím, že v akváriu díky tomu filtru proudí a k hladině, kde okysličovaní probíhá, se dostává pořád nová voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 23:02 Žena pavliina [50] Re: rolandmynar, Anonym, Štěpán
Tak děkuji všem za názory ;-) A nestačilo by, kdybych na filtr dala takový ten difuser??? Teď mě to trklo a bylo by po problému s hlukem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 21:48 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Sorry, špatně jsem to vyjádřil. Měl jsem na mysli, že pokud se bude násilně vzduchovat tak vytěsníme CO2 z vody. Nemyslel jsem tím přirozenou absorpci plynů ve vodě, ale techniku umělého přidávání kyslíku do vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:28 Anonym Re: Silent
Zní to sice logicky, ale je to blbost, každý s těchto plynů má svůj Absorpční koeficient a ten na obsahu toho druhého nezávisí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:28 rolandmynar Re: Sid
To nejsou moje výmysly. Ve 13:43 jsem tady citoval Wikipedii, kde je to uvedeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:10 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: Silent
Obsah CO2 a O2 spolu silně souvisí. Kapacita vody k nasycení plyny není neomezená a tím pádem jeden plyn vytlačuje druhý...
To myslíte nějak tak, že čím víc je ve vodě O2, tím méně je v ní CO2 (a ostatních plynů)?!? coze
To snad ne? Nebo jsem něco nepochopil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:08 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: rolandmynar
že voda se prokysličuje kvůli omezení množství CO2 a tudíž látky potřebné pro život sinic
Velmi stručně: (čas...) O sinicích se proslýchá ( :)), že si velmi dobře vystačí s HCO3. Ale tím netvrdím, že si nedopřejí CO2, když je k dispozici. Ale když není, sinici to nevadí.
Takže tohle vysvětlení se mi nezdá... (Ale - kdo ví?! Třeba mi někdo "upraví názor" :-D )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:06 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Silent
myslim, ze to bude platit za predpokladu pokud bys do ty nadrze hnal cistej kyslik
(sem to nekde uz cetl)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 19:00 R Muž Silent [5949] Re: Anonym
Obsah CO2 a O2 spolu silně souvisí. Kapacita vody k nasycení plyny není neomezená a tím pádem jeden plyn vytlačuje druhý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 18:55 Anonym Re: johan
v případě, že je jeho obsah uměle navýšen tak šplucháním částečně ano. Zvednutím teploty o 1°C snížíš obsah CO2 mnohem spolehlivěji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 18:51 rolandmynar Re: johan
Tak jsem to myslel, ale asi ne. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 18:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: rolandmynar
provzdušnění se zvětšuje povrch hladiny a přebytečný co2 vyprchává pryč, nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 18:43 Anonym Re: rolandmynar
Obsah kyslíku a obsah CO2 spolu nesouvisí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 18:14 rolandmynar Re: Sid
Napsal jsem něco, co není v pořádku, nebo se s vašim názorem pře? Myslím, že ne. hmm Taky myslím, že kyslík sinicím neublíží, ale mám za to, že voda se prokysličuje kvůli omezení množství CO2 a tudíž látky potřebné pro život sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 16:14 Muž Sid [6638] - RostlinyRe: rolandmynar
Pokud jsem to dobře studoval, tak sinice potřebují k životu vodu a oxid uhličitý a kyslík je u nich odpadní materiál.
Nechci se vyjadřovat ke kvalitě vašeho studia, ale nedočetl jste se někde, co je odpadním produktem ostatních řas a vyšších rostlin? Já až dosud žil v domnění, že je to kyslík... :-O :-D
A že mezi podmínkami nezbytnými pro jejich život je m.j. voda a CO2... ano

Myslím si, že kyslík sám o sobě sinicím neublíží. Naopak - sinice jsou obrovskými producenty kyslíku. Bez jejich přispění by na Zemi kdysi dávno nevznikl život v dnešní podobě a ten současný by bez nich téměř jistě zanikl! Primitivní sinice se před pár miliardami let staly prvními organismy, produkujícími kyslík. (Bylo to tím, že "sežraly, na co přišly"... smich A mezi jinými to byly mitochondrie, které sinice z nějakéhov důvodu nestrávily, ale využily... :-)).

Jestli ono to provzdušňování nemá za účel "vnutit" sinicím něco, co jim nevyhovuje. Sinice si rády samy volí svou polohu ve vodním sloupci. :) Mají k tomu vyvinuté mechanismy, schopné vázat a uvolňovat vzduch. Ke změnám polohy ve vodním sloupci je nutí měnící se dostupnost živin.

Ale možná je to všechno jinak... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:46 Anonym Re: rolandmynar
Rolande, jestlipak víš, že čerpadlo kterým Pavlína filtruje vodu, má mnohem vyšší schopnost jí provzdušnit než onen zmíněný hlučný kompresor ? Z toho důvodu je použití kompresoru zbytečné. ;-)

PS: Pochybuji že by nějaké ministerstvo dotovalo cokoliv v mé nádrži :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:32 rolandmynar Re: Anonym
Toto je citace z novin Prostějovský deník "Povodí Moravy ústy svého generálního ředitele Miroslava Dudy slíbilo, že další opatření proti sinicím a sedimentům bude následovat příští rok. Provzdušnění dna a okysličení vody má stát tři až čtyři desítky milionů korun." palec Nepíšu, co nevím jistě. Na výmysly jsem už starý. X-)
Dělá se to ve spoustě nádržích a asi pro to existuje důvod, když to ministerstvo hospodářství dotuje ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:21 Muž Eff [417] - RostlinyRe: rolandmynar
Myslím, že kdyby ty přehrady ještě zakryli dekou a zbavili se fosfátů a dusičnanů, bylo by po sinicích. V akváriích to tak taky funguje X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: rolandmynar
Podle mě je provzdušňování v akva jen z důvodu neudušení ryb spotřebou kyslíku rostlinami. A jestli ho někde dávají do přehrad, tak si myslím, že z důvodu načeření hladiny, aby se sinice rozmístili do celého sloupce a tím jim hygiena nevyhlásila zákaz koupání, ale nevím. Třebá to má aktivní vliv proti sinicím :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:15 Anonym Re: rolandmynar
Rolande, to že někdo udělal?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:07 rolandmynar Re: Anonym
Mno nevím, co by ti na to řekli v některých obcích, kde natahali k provzdušnění hadice do přehrad, že to podle tebe dělali zbytečně. rozzureny smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:05 Anonym Re: pavliina
Vždyť máš v akváriu filtr!?. To vzduchování je ve tvém akváriu pouhá dekorace bez praktického významu, zatemnění nezatemnění. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:05 rolandmynar Re: johan
To vskutku nevím, ale asi oboje při naprosté tmě. ;-) sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: rolandmynar
a teď jenom co pude dopryč první-rostliny nebo sinice?..hmm? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 14:00 rolandmynar Re: Effouš
ano Samostudium má taky své kouzlo, ale abych nebyl neúplný světlo k fotosyntéze opravdu potřebují. potlesk "učit se, učit se, učit se"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:45 Muž Eff [417] - RostlinyRe: rolandmynar
Teď už jen zjistit, zda k tomuto procesu potřebují světlo ;-) Hádejete. Pokud ne, pak by zatemnění nic neřešilo, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:43 rolandmynar Re: Štěpán
Citace z Wikipedie: "Sinice při fotosyntéze jako donor elektronů používají vodu a jako zdroj uhlíku oxid uhličitý, odpadním produktem je kyslík". Studoval jsem dobře. Jinak bych to nepsal a vím, že do některých přehrad v létě zaváděly obce kilometry hadic na provzdušnění právě při přemnožení sinic. I noviny čtu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:40 Štěpán Re: rolandmynar
To jsi dobře nestudoval, sinice mají normální fotosyntetické pigmenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:34 rolandmynar Re: pavliina
Pokud jsem to dobře studoval, tak sinice potřebují k životu vodu a oxid uhličitý a kyslík je u nich odpadní materiál. Provzdušňováním se přece zbavují sinic i přehradní nádrže, takže pokud se nevzduchuje, tak je to pro sinice ráj. Já bych doporučil vzduchovat a čím víc tím líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:28 Muž filipsi [1296] Re: pavliina
Tak chapat bych se to bal. Nerikam, ze vzduchovani bude u tebe zbytecne pri petidennim zatemneni. Rikam jen, ze jestli ho pri zatemneni budes na noc vypinat, a ryby preziji, bude pravdepodobne zbytecne ho behem tech peti dni pres den zapinat.
Osobne bych vzduchoval, nepretrzite.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: pavliina
a nešel by kompresor podložit molitanem (jestli už není), aby totik nehlučel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:22 Žena pavliina [50] Re: filipsi
Mám to chápat tak, že by vzduchování bylo zbytečné úplně, třeba 5 dní zatemění a nevzduchování??? V noci nevzduchuju a rybky jsou OK. Ale přeci jenom 5 dní je 5 dní :-O a jak akva vypadá je v prezentaci... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:15 Muž filipsi [1296] Re: pavliina
Da se odpovedet pomerne tezko. Zalezi na velikosti akva, zarosteni rostlinami, poctu a druhu ryb. Pokud rozdychaji pri zatemneni noci bez vzduchovani, bude pravdepodobne vzduchovani zbytecne uplne a rozdychali by to stejne i pres den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2008 13:03 Žena pavliina [50] – Zatemnění akva
Už jsem vážně rozhodnutá, že bych zkusila zatemnit akva. Jak už jsem zde psala, řádí v mém akva sinice a nemůžu se jí zbavit. Bylo mi doporučeno vzduchování a já se chci zeptat, jestli by rybky rozchodily, kdybych jim vzduchování na noc vypínala, protože mi motůrek dělá docela randál a akva mám v ložnici hmm tak to bysme se asi moc nevyspali tone

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 3259x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5549-zatemneni-akva?od=51