Cabomba caroliniana - pěstování
0 28.11.2018 17:31 Marcelko [-3] - Rostliny Mam uz dlhsie Cabombu caroliniana a od kupi sa jej celkom dost darilo.
Teraz asi 2 tyzdne mi akosi prestala rast a aj zvlastne vyzera - farba uz neni taka sviezo zelena a tie jej listkove vetvicky su akokeby neni rozovrete (listky vyzeraju tak ako, ked sa ine rastlinky chystaju spat vecer pred zhasnutim osvetlenia ).
Neviete cim to moze byt?
Starší reakce
muťa napsal: Ještě nic nezkracuj - je to brzy! Nech ji dojít k hladině a klidně ať se položí. Je hodně citlivá na změny. Vytvoří se nový vrchol a poroste dál a taky vypouští nové větvení. Právě jsem ju chtěla zakrátit, ale nebyla jsem si jistá, že obrazí ten zakořeněný uštípnutý konec. Dostala jsem jen 1 výhon s krevetkami a za tu chvilu je až u hladiny. Chtěla bych víc stonků, mám ju od 30.10. a vyrostla min. o 10cm - za jak dlouho by se mohla rozvětvit?
Starší reakce
Na druhou stranu ... pro google jsi první.
A na třetí stranu - to, že v tom nevidíš obchodní potenciál ty neznamená, že se nenajde někdo takový v UK
Po anglicky je to Horac's mother
... Ne, dělám si srandu ... Tenhle pojem vznikl na zdejším chatu ... je logické, že ne každý ho zná :o) ... Vymyslel jsem to, zpopularizoval jsem to ... ale určitě nejsem první, koho něco takového napadlo
...
P.S. Jde to i bez matek :o) ... ale co se mě osobně týče ... budu přikupovat :o))) ...
Stonkovky se sázejí tak že je pinzetou zastrčíš do dna a pak trochu cukneš do strany.
Horácmatka je obyčejná kovová matka. Nekupuje se v akvaristice, ale v železářství.
No tu horacmatku som videl na nete,ale neviem ako by to bo po anglicky ,kedze som z UK a v akvaristikach ked som sa ich pytal na nieco podobne,tak len valili na mna oci
ale ale skusim tie stipce na pradlo
diky za typ
Buď je uchyť do tzv Horácmatky (kovová matka), více viz google.
Já používám klamerky (kolíčky na prádlo). Lépe se s nimi manipuluje, ale ty se po cca roce rozpadnou.
Prosim vas.ako to mam zasadit ? Ja ich zasadim a o paru hodin su vsetky zase nq hladine a nedrzia sa v substrate uz som z toho na nervy
Starší reakce
S Cabombou som mal aj ja problémy. Nemám však Cabomba caroliniana, ale Cabomba piauhyensis, ktorá je vraj náročnejšia.
* Kúpil som krásne vyzerajúcu, hrubé stonky a husté listy - chvíľu rástla, ale ťahala sa veľmi za svetlom. Voda v akváriu bola tvrdšia vodovodná, tvrdosť cca 16°dGH, alkalita 12°dKH.
* Onedlho začala viditeľne chradnúť, nerástla a odhnívala, zostali mi posledné 1-2 rastlinky.
* Spravil som pokus - pri výmene vody som do prilievanej pridával kyselinu chlorovodíkovú tak, aby som znížil alkalitu, tým som v akváriu dosiahol cca 6-7 °dKH. Celková tvrdosť sa samozrejme nezmenila, obsah vápniku zostal, len sa hydrogénuhličitany zmenili na chloridy a znížilo sa pH asi o 0,2. Tu mám medzeru vo vedomostiach: Neviem, či je pre rastliny dôležitá celková tvrdosť (teda obsah vápniku - v atlase popis uvádza, že Cabomba nemá rada veľa vápniku) alebo alkalita (atlas uvádza nízke hodnoty pre Cabombu).
* Po znížení alkality začala Cabomba rásť, stala sa z nej priam burina, každý týždeň som musel zastrihávať a dosť rýchlo som si namnožil pekný trs. Neviem naisto, či to bolo vďaka zníženej alkalite alebo zhoda okolností - napr. pôvodne čistý piesok nového akvária sa postupne zaniesol živinami. Každopádne nevyzerala ako pôvodne kúpená - tá moja mala dosť tenké stonky a riedko listy (ďaleko od seba), zrejme chce viacej svetla, naťahovala sa za ním.
* Keďže som mal Cabomby už veľa a chcel som si nechávať krajšie vrchy a nie ošumelé spodky, tak som často vyťahoval aj s koreňom a naspäť zapichol len vrch, zvládala to bez problémov a stále rástla ako burina. Lenže ma nebavilo stále ťahať korene, robilo to neporiadok, tak som ju skúsil dať na "horácomatku". Rástla stále aj na matici bez koreňov v zemi, keď už nevošla do jednej matice, pridal som druhú a mal som pekné dva trsy, ktoré som musel skoro každý týždeň skracovať odspodu.
* Medzičasom som prešiel na mäkkú vodu (mix s RO), už som teda nepridával kyselinu a mám tvrdosť cca 8°dGH, alkalitu 5°dKH. Cobomba stále rástla pekne.
* Postupne som experimentoval s hnojením, hlavne som zvyšoval jednotlivé živiny a sledoval vplyv na iné rastliny, ktoré mi moc nešli. No a teraz na jeseň som si všimol, že akosi Cabomba prestala rásť a momentálne jej hrozí vyhynutie.
* V súčasnosti sa ju snažím zachrániť - pre istotu som ju dal späť do zeme (aj tak nemusím zastrihávať, všakže), ubral som hnojenie (hlavne dusičnany a extra dávky iných pokusov) a zapojil Twinstar (ten mi kedysi dosť podporil rast rastlín, neviem prečo). Zdá sa mi, že pomaly začína rásť, uvidíme.
tak ted pred vymenou vody ph6,8 ut5 ct10 vic zatim nezmerim takze spis nejakej bordel s hnojenim zkusim to nechat ted bez uvidim
Rady je fotka standartne nelezi ted je jen odpustena voda
Co ostatní rostliny? Vedou si dobře? Co ostatní živiny? Jestli to z prezentace chápu správně, něčím tekutým přihnojuješ. Čím a kolik?
Příčina se takhle určuje těžko, ale moje první podezření by šlo směrem k nedostatku CO2 nebo k příliš tvrdé vodě. To bývají takové typické důvody, proč neroste. To "tekuté CO2" bych nepřeceňoval.
Starší reakce
Starší reakce
0 15.01.2014 23:18 andrejm ahojte, potreboval by som poradit, kupil som si cabombu caroliniana, rastla dobre, ale ako som ju zostrihal a zasadil, dako sa mi spomalil rast. Listy od spodu nehniju ani nezltnu, ale pri dvoch rastlinkach je vrchol taky do zlta az skoro biely...ostatne su v pohode, len pri tychto neviem co to je...aj by som poslal foto, ale su v zadnom rohu a nemam to ani ako odfotit, neviete co to moze byt?
Starší reakce
Nemyslím si že cabombu ožírají SEA , ty z ní jen ozobávaj řasu a tím s ní hejbou a odlamujou se kousky. To skalary pozoruji že neustále ochutnávaj vše možné co v akva je ,cabomba jim evidentně chutná, v její blízkosti se zdržují nejvíce , no je možné že ty kousky pocházejí jen z těch uhnilých spodků , které jsem už ostříhal , uvidíme , přidám do akva ještě čerpací hlavu s molitanem , pokud tam kousky budou pořád , přesadím ji do budoucího krevetárka a bude po žranici
Ale to já taky ne
. Mám je velké, odrostlé (cca 15cm), mám je v akva asi měsíc a pohoda. Třeba jim chbyí nějaká složka stravy, kterou z toho přikrmování ,,vším možným" nemají a tak třeba začali žrát cabombu, ale to je spíš do jiného tématu
Já jsem ale neřekla, že to nutně musí být SAE...Jen jsem napsala, jakou zkušenost mám já. Ono taky záleží, jak dlouho je máš, mi taky kytky nežraly, když byly mladé. Nyní je mám skoro tři roky a kytky ožírají navzdory přikrmování vším možným. Ale věřím, že u někoho se kytek nedotknou a těžko říct, čím to je.
Mám taky cabombu v akva a normal roste, okusování jsem si nevšim, řasu mám v akva celkem minimálně, ale rostliny ožrané nejsou, přikrmuju je spařeným slátem nebo normálním vločkovým nebo mraženým krmením, žerou vše co tam spadne
Zdarec , no bavil jsem se dnes s kolegou v práci , ten ji měl v akva rok, dělali mu to ancistrusi, pravda parmičky i skalary dost láká, no je to škoda , bude muset ven ikdyž pěkně rostla, vypadá to dost nepěkně , dám ji do malého , tam budou později krevetky těm snad chutnat nebude
Trva ji to dele nez jinym stonkovkam, ale nakonec pri malo svetle u dna ji zacne dole odpadavat listi taky. Neni to ten pripad? Specialne kdyz Ti odspodu hnedla, toho svetla u dna stale nemusi byt dost i po Tvych opatrenich. Mel jsem ji u dna dlouho krasnou a trvalo to snad 2 mesice, nez dole opadalo vsechno co chtelo, hezky postupne.
Parmičky černopruhé, kterých máš slušnou partu, dokáží aktivně kabombu okusovat. Řešila jsem totéž, kabomba nakonec fičela z akvária. Taky by to mohly dělat skaláry. S ostatními rybami, které máš, nemám zkušenost, takže nevím,jestli jsou i další podezřelí.
Zdarec , mám cabombu v akva tak měsíc ,krásně roste ,přírůstky jsou husté . teď jsem ji trošku zkrátil , hnědla od spodu , asi měla stonky moc blízko zasazené u sebe a stínil jí i kámen , no , problém je v tom že po přidání rybek je v akva hodně naličkých kousků a myslím že je to od té cabomby , jak se kolem ní rybky proženou nebo ji i ukusujou , měl někdo taky takovej problém ? vypadá to dost blbě a filtr to nestíhá pobrat , díky za reakce ...
Starší reakce
U mne cabomba moc dlouho nevydržela. Balck molly ji uplne ozraly, zbyl jen holý stonek. Potvory jedny nenažraný.
Starší reakce
...no já bych tak v klidu nebyl. Pokud to má tazatelka do té 30l nádrže, tak mám obavu, že tam moc nepojede. Jde o poměrně náročnou rostlinu.
dakujem
) a este otazka, strcila som to asi 3 cm do dna staci to?
Ano, stačí, vypustí kořeny. Zřejmě se jednalo o čerstvě seříznuté vrcholky. Tuhle rostlinu mam taky od rataje a krásně roste a větví se. Buď v klidu
ahojte kupila som si tuto rastlinku v takom plastovom kvtinaci zasadenu vo ,,vate" ked som vatu rozbalila, ze idem sadit rastlinku rastlina vobec nebola zakorenena, boli tam len akoby nastrkane stopky, rastrtina je od rataja. obavam sa ze mi po zasadeni iba stopky odhnije, co mam robit? dakujem
Edit: zasadila som ju tou nezakorenenou stopkou do stareho dna, staci to?
Starší reakce
...dělej jak myslíš - říkám jen svůj názor vycházející ze zkušenosti. CO2 mají cabomby velice rády.
Korienky majú celkom pekné, tak by sa im mohlo dariť. CO2 ale nepoužívam, tak neviem, ako to znesie. Raz som ju už mala a darilo sa jej, až kým ju nezožrali prísavníky. Tie som dala teraz preč, tak ju nemá kto okusovať. Ešte možno guramy (čichavci) ako som sa tu dočítala.
Po hladine sa mi plazí už Egeria Densa a Stolístok, tak sa obávam, aby nebola v akvarku tma, keď bude zatienená hladina. Čiže, keď jednu rastlinku rozdelím, tak nechám obidve časti pokračovať v raste, ano?
Ještě nic nezkracuj - je to brzy! Nech ji dojít k hladině a klidně ať se položí. Je hodně citlivá na změny. Vytvoří se nový vrchol a poroste dál a taky vypouští nové větvení.
Starší reakce
Pokud by stacilo, ze to bude vypadat podobne, pak bych doporucil:
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora . S Cabomba caroliniana jsem mel ten problem, ze Tetry cisarske tak vytrvale oziraly vrcholove vyhonky, az to nakonec Cabomba vzdala, ackoli jinak rostra dobre. Ta Limnophila jim nejspis nechutna, silene rychle roste (den po dnu je videt, co prirostlo), a je mene narocna na osvetleni.
ahoj, mně cabomba caroliniana roste v akva 84l se 30W celkem - sice mi ji pořád štípou čichavci, ale nevzdává se, a pořád vyhání nové lístky, myslím, že ti půjde. Kdyžtak si kup jeden košíček, dej jí dva týdny na zakořenění a pozoruj jak se jí bude dařit, zda ti poroste a pak přikup další.
Mám dotaz mohla by mi prosím vás růst v mém akváriu Laguna Village Cabomba caroliniana? Pokud ne, co bych měl k tomu změnit, díky za odpovědi.
Starší reakce
Mě cab. caroliniana rostla jako splašená dokud se do ní nedaly ampulárky, ale už se zase vzpamatovává. Filtrace vnitřní (je mimo proud) a osvětlení - hmm, nevím jak se to počítá, ale průměr z 9W zářivky na cca 40 l rozhodně není ekvivaletní osvětlení prostoru akva - cabomba je prostě přímo pod světlem.
To se stává. Ustříhnout vrcholky a znovu zasadit. Stonkovky je potřeba čas od času obměnit.
Není tak drahá, aby se to nedalo zkusit
.
Jaký je filtr? Ve spojení s nějakým vnitřním bych ji tam nedával. (Vlastní špatná zkušenost-i když mám AQ ještě o něco hlubší).
hloubka akvária je 40 cm,, ale ještě písek tak - 5 cm
... takže si jí tam radši dávat nemá, když má jenom 0,5W/l?
Tato rostlina je háklivá na větší pohyb vody i na dostatek světla. Nebude se jí moc dařit v nádrži s nějakým honičem vody a 0,5W/l je dost málo, zvláště pokud by se jednalo o hlubší nádrž.
Mne rastla pri 0,3W/L
můj kámoš(akvarista) se ptá, i mne by to zajímalo, zda poroste v 0,5W/l?
Starší reakce
0 17.12.2008 19:22 Xmacala – fghnfghfgh
Ma tendenci vyplavavat, tak jsem si zatizil sterkem. Kdyz vyplavala, tak nemela koreny..Akva mam tak mesic. Myslite, ze to zakoreni?
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 3952x