Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Denní světlo a sluníčko

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Denní světlo a sluníčko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 13:48 Žena I.Š. [55] Re: vaclav
Díky moc za upozornění, asi bych se vyděsila, že se něco děje ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2020 11:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: I.Š.
Pokud v té době nesvítíš a slunce je už dost nízko může se ti stát že rybky plavou šikmo hřbetem k dopadajícímu slunci tak se toho nelekni. Dělají to ale většinou větší rybky jako mě skaláry. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2020 09:48 Žena I.Š. [55] Re: Roger
Díky moc za informace ;-) Taky mám poct, že si to rybky vyloženě užívají a rostliny se táhly za světlem, tak ho asi potřebují víc. Budu zkoušet a pozorovat. Hezký den ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.05.2020 20:40 Muž Roger [1873] Re: I.Š.
Osobně mi svítí slunko do třech akvárií cca tak 3-4h dopoledne od cca 10h do 13h a jsem ve 3 patře s okny jižním směrem a krom trochy prachové řasy je to v pohodě. Naopak ryby to mají rádi, záměrně lezou do toho světla, pravda je, že v tu dobu nesvítí akvária (krom dvou ale ty asi na 20%) u tebe se jedná o podvečerní slunce což by mělo být ok. Uvidíš sama, pokud máš v akváriu dost konzumentů světla tak by to mohlo být ok. Neřešil bych to, a čekal co se bude dít, jak píše afc1886 žaluzie zatáhneš vždycky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2020 20:19 R Muž afc1886 [14681] Re: I.Š.
Být na tvém místě, tak čekám a sleduji, žaluzie jde vždycky zatáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.05.2020 20:18 R Muž Anthrax [4762] Re: I.Š.
Sluníčko nebývá samo o sobě hlavní příčinou bujení řas. Mně svítí sluníčko přímo do akva asi 5 hodin denně a je to v pohodě.
Každá nádrž je ale jiná. Takže ti nezbyde než to prubnout. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.05.2020 20:10 Žena I.Š. [55] – Sluneční světlo
Ráda bych se zeptala, jestli mám nebo nemám nechat svítit sluníčko do akvária. Nyní se jedná pouze o cca 2 hodiny večer (teď momentálně asi mezi 18. a 20. hodinou). Jak se to bude vyvíjet s postupem k létu nevím, akva mám teprve od konce prosince. Nejde ani tak o teplotu, ale o světlo. Místnost je orientovaná na západ a akva stojí u protilehlé zdi od okna. Rybkám to zjevně nevadí, prohánějí se u předního skla i ve slunečním světle.
Trochu se bojím řasy, ale byla jsem tady už upozorněna, že LED osvětlení v setu, který mám, není nic moc,tak jsem zatím akváriu sluníčko dopřála.
Prosím o radu a zkušenosti. Moc díky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 20:32 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
V druhém roce jo. Akorát jsem si tam zavlekl sinici, ale ta byla jenom na skle u okna. Tak jsem ji utřel žínkou a bylo po problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 20:11 Maq Re: Pepan
A ten problém s řasou pak sám přestal???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 19:05 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: pedro144
Blbost to rozhodně není. Mám rovněž jedno akvárium na severním okně. Má asi 25 litrů. Bez substrátu, na koříncích tam mám malé kapradinky, jako filtrace nejmenší Atmánek, který slouží hlavně jako honič vody. Žije tam velice spokojeně skupina Neoheterandria elegans. Jednou za 2-3 týdny se odsaje dno. Jo a není tam žádné osvětlení. Navzdory tomu tam kytky rostou lépe než pod zářivkami. Akorát první rok byl problém s řasou na skle.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 18:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: pedro144
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já něco podobného provozuji roky. I to rozptýlené světlo je dost silné a bez pořádného filtru bych to neprovozoval. Já tam nemám skoro dno a pár rostlin v květináčích (nebo i bez nich) se tam už vystřídalo rostete to někdy lépe než v mém hlavním akváriu. Samozřejmě že i řasy. Je to plné pávčat a ancíků. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 17:30 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: pedro144
pedro144 napsal:Nějaký filtr by tam byl, alespoň promíchá vodu v tak dlouhé nudli,........., na dno ancik...
--právě u tohoto typu akvária, s jeho plánovanou formou užívání za denního světla, je používání filtrace pouze přitěžujícím prvkem fungujícího akvária a jeho vyváženosti
-ancík, toho tam nedávejte vůbec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 17:06 Muž pedro144 [40] Re: NHKG
NHKG napsal: Rozmysli si, co od toho čekáš
Nějaký filtr by tam byl, alespoň promíchá vodu v tak dlouhé nudli, v zimě určitě topítko, nízké rostliny asi nebude problém vybrat, ryby - neonky, razbory, na dno ancik... (když jsem v práci oznámil tento záměr i s rozměry akvária, tak mně řekli, že budu muset tu štiku alespoň jednou týdně otočit, aby se dívala ven zase druhým okem... :-D )
Díky za reakce ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 16:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: pedro144
Mám něco podobného pár měsíců. Blbost to určitě není. Akorát já mám jihozápadní stranu, tak mi tu svítí slunko a v létě se to bude asi přehřívat.
Rozmysli si, co od toho čekáš a podle toho zvol techniku, rostliny a ryby. Takové akvárium může být úplně bez techniky, ale můžeš mít i klasické akvárium se vším všudy. Já mám filtr a provizorní osvětlení, topení nemám.
Akorát ryby musíš volit jen ty malinké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.03.2017 16:46 Muž LiborSprysl [9015] Re: pedro144
Není to blbost... dá sa... budete muset vychytat světlo, možná přistínit, ale funguje to...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2017 16:43 Muž pedro144 [40]
Ahoj lidi, zkusím po 6ti letech oživit toto vlákno dotazem:
Chtěl bych v práci místo kytek v květináči umístit nízké dlouhé akvárko přímo na okenní parapet. Je to severní strana, takže tam sluníčko nikdy nesvítí. Akva by mělo být průhledové, nejlépe úplně bez umělého osvětlení, zcela netradiční rozměr d100*v25*h20, tedy 50l hrubý objem.
Prosím o vaše zkušenosti nebo rady... anebo rovnou napište, že je to blbost... sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 16:40 Muž FreeDale [17] - LabyrintkyRe: Tudy
Mám akva na okně směrem na východ, takže celý dopoledne je pod slunkem, zatím žádný řasy nemám, takže myslím, že pohoda. Jo ale abych nezapoměl, taky v tom akva mám pozadí, takže to tam nesvítí přímo, aspoň ne celou dobu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 16:29 pepa Re: Tudy
Mě rostliny skoro nerostly ale jak sem akvárko přestěhoval metr před okno a rostlinám se rozhodně daří .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 12:38 Muž Yirka [9126] Re: Tudy
V letním období plně využívám denního světla a slunečního svitu, takže přisvěcuji jen hodinu ráno a dvě večer.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 09:09 Muž Tudy [330] - Krevetky – Rostliny jedou
Přídávám zkušenost. Jak jsem psal, již cca 3 týdny mi na část akvária svítí Sluce (začátek kolem 17.30 hod, čas se postupně prodlužuje, v létě předpokládám od 17.30 do cca 21 hod.) a rostliny pěkně bují, Echinodorus janii krásně zčervenal. Takže pár hodin denně (večer nebo ráno) je pro akvárko super palec

Zářivky mám nastavené od 9.30-21.30, tak si říkám zda časovač neposunout na 9.30-17.30 hod .?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 12:48 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: Tudy
Vysadit topítko bych nedoporučoval. Mohla by kolísat teplota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 09:15 Muž Tudy [330] - Krevetky
Akvárko mám půl roku a teprve teď mi tam po 17. hod. začíná do jednoho rohu svítit Slunce. Tak jsem zvědav, co to udělá s osazenstvem. Přemýšlím o odstranění topítka.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 15:06 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: JuraS
Ale je to trojuholník, takže deleno 2. Toto je obsah štvorca. Čiže 140 l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:51 JuraS Re: geminika
100*70*40= 280 lt
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:41 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: JuraS
Ja viem, možno som nebola najlepšia z matematiky, ale ten trojuholník 100x70x40 by mal mať 180 l ak sa nemýlim. Filter viem, že sa neperie ako prádlo, ale používa sa tu ten výraz. Čo by bolo podľa teba prijateľnejšie? Vyžmýkať, vypláchnuť, vyvetrať ? ;-) A už ho ne-??? pod tečúcou vodou ale vo vode z akvária. JASNÉ??? Robila som to "zle" niekoľko rokov a všetko bolo v poriadku. Až kým so si tu prečítala, že sa to tak robiť nemá. Pred 15 -20 rokmi, keď som začínala s akvaristikou a nemal mi kto poradiť nebol ešte internet. Ale fajn, že si si to pozrel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:33 JuraS Re: geminika
hlavně mouch by to chtělo vychytat i jinde...akva 100*50*70 nemůže mít 90 litrů ani náhodou...jak píšeš v presentaci akva tak filtr se nepere jako prádlo pod tekoucí vodou..dál jsem profilové akva nestudoval...tohle mi stačilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:13 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: Johan
Ja som si to čítala. Doteraz sa im pekne darilo, len neviem, čo urobia v novom. Ale v každom prípade máte pravdu, že to musím vyskúšať a vychytať muchy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:09 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: geminika
Toto sou rostliny, které sou obsáhle popsány v atlasech. Stejně vám nezbude nic jiného, než to zkusit a popř. si to doladit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 14:05 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: Yirka
Ja sa v tých názvoch veľmi nevyznám, ale skúsim. Takže je tam (asi) Sagittaria subulata, Hygrophila corymbosa, Vallisneria - tráva a Anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 13:51 Muž Yirka [9126] Re: geminika
Na první pohled by člověk řekl, že to není zrovna moc, v kombinaci s přirozeným světlem to však klidně může fungovat. Jak jsem psal, nutno vyzkoušet, protože podmínky budou velmi individuální. Také bude záležet na náročnosti rostlinek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 13:51 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: geminika
je to docela malo, ale na nenarocne rostlinky to staci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 13:49 Žena geminika [39] - ŽivorodkyRe: Yirka
No veď to by som svietila. Žiaľ, musela som zrušiť môj trojuholník, lebo začal tiecť, tak som kúpila 126 l set, kde sú 2x18 W žiarivky. Je to podľa teda dosť, keď budem svietiť 4 h doobeda a 6-7 h poobede?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 13:31 Muž Yirka [9126] Re: geminika
To že nutně akvárium při částečném slunečním osvětlení musí nutně řasit je jeden z mýtů. Pokud je nádrž dobře fungující, s řasami si poradí. Je to však třeba vhodně zkloubit s umělým světlem. Musí se to trochu vychytat, je to individuální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2010 13:27 Žena geminika [39] - Živorodky
Opäť otváram túto tému. Doteraz som sa o to nezaujímala, lebo som to nepotrebovala, ale teraz by mi pomohla rada, či bude vadiť rastlinám a rybám slnečné svetlo. Máme okno viac menej na východ, kde priamo svieti slnko do izby len ráno približne do 10.00 v lete do 11.00. Chcela by som z boku pod to okno, nie oproti dať nové akvarko 125 l. Len sa obávam toho, že sa bude riasiť. Doteraz som mala akvarko v kúte na protiľahlej stene rohové a nevedela som, čo sú riasy. Ináč svietim doobeda 4 a poobede asi 6 hodín. Kto poradí?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 22:46 Muž kortezhugo [983] Re: Martin
no ja mam 2 akva hned vedla okna a svetlo nevadi - len slnko tam "nepustam" nerobilo to dobrotu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Miras
To přirozené světlo nebude dělat vůbec nic. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 20:47 Martin Re: Miras
Teď se mi bude předělávat pokoj tak si ho dám tam kde nesvítí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 16:01 Muž Miras [111] Re: Martin
to slunce bude dělat hodně, zkus zkrátit dobu svícení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2010 15:22 Martin – Zelené řasy
Ahojte mám akvárium a na zadním a předním skle se tvoří zelené řasy a ne jen na sklech ale i na dekoracích sad a akvárium mám asi jen tak metr od okna a svítí do něj sluníčko. Může to být tím?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2008 22:54 Dušan2 Re: Diego
Dcera má akva na jižní stranu u okna a řeším to též žaluziema, ty proužky určitě nevadí, to se ani neprohřeje, jen se nesmí nechat odtaženo, to bych měl strach že by se přehřály.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2008 13:49 marsz Re: Diego
Když stávám, promítají se mi rybky na záclonu. palec Dokud sem příliš razantně neprostříhal kytky, řasa se vůbec neobjevila. Teď tam trochu straší. Nejlepší je možná počkat, až se kytky trochu chytnou a rozrostou, a pak to dát na přímé slunko. Svítí mi napřímo tak od osmi do jedenácti asi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2008 13:37 Muž NIKO [527] Re: Diego
Silnému (nejen slunečnímu) světlu se permanentně přisuzuje rozhodující podíl na růstu řas. Přitom ten patří především nadbytku živin ve vodě.
Taky mi do akva dopadá nějaké to odpolední sluneční světlo, jehož intenzita závisí na ročním období a míře zaclonění žaluziemi. A přitom kromě přisedlé zelené řasy na takto ozářených sklech se žádné drama nekoná. Intenzita zařasení podle mých pozorování mnohem víc záleží na tom, jak moc je voda v akva nasycena (přesycena) živinami.
Nemálo akvárií s nedostatečným osvětlením disponuje přímo "ukázkovými" řasami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2008 09:01 Muž Roman [100] - CichlidyRe: Diego
Slunce nevadí za předpokladu že do toho nepraží celý letní den někde ve skleníku.tam se řasy potom objeví.Ale z vlastní zkušenosti vím, že při ranním slunci cca 1-2h doba osvitu stimulovala pravidelně kaprovité rybky ke tření (dania, parmičky, rasbory).tak je alespoň krásná podívaná.Rostlinám to v menších dávkách spíše prospívá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2008 05:01 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdečníRe: Diego
Dvě malá akvárka máme přímo na okenním parapetu a s řasou nikdy problém nebyl. V létě se tam sice v menším množství tvoří, není ale problém udržet ji jenom tam, kde chceme. Pro ancíky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2008 21:10 Muž Diego [72]
Zrovna ted zkouším osvětlení jenom ze slunce rybicky.net/nadrze/4042 a jestly nebude moc řas,tak si moji 170tku dám taky na slunce.Intenzitu světla můžu regulovat žaluzijemi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.01.2008 22:12 Muž wayn [79] Re: lachon
Vadit to nebude. Navíc v tu dobu uvidíš ryby v takových barvách, že budeš litovat že to nejde tak osvětlit stále ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 18:54 Muž isamik [180] Re: tomaskupilik
Jiste nemyslis zadnou chemii, ale prosperujici rostliny vid :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 18:48 Muž vencisimo [7] Re: lachon
když ti budou 4 hodiny denně prosvěcet 2 pruhy mezi žaluziema, tak se nic nestane, já mam střešní okno na jih a naproti němu akva a normálním oknem prosvítí při západu a vůbec ničemu to nevadí, vadilo to jen když sem nesvítil, že kytky rostly za sluncem(jo a průchodu světla u oken mi nic nebrání) jo a ničení řas pomocí chemie je hrozná blbost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 17:07 Akusek Re: lachon
Utvoří se řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2008 13:55 Muž tomaskupilik [9] Re: Vrubouš
Pokavaď to akvárko nemá malej objem tak že by ho to mohlo ohřát tak je asi jediným škodlivým možnej častej výskyt řas. Ale to se dá v dnešní době odstranit X prostředky. Já bych ho tam nechal, rostlinám to prospěje a pro rybky je to lepší než zářivka ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1694x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5438-denni-svetlo-a-slunicko