Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chov plžů

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Chov plžů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:38 Morčííííík Re: LiborSprysl
Cože ? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:37 Morčííííík Re: Turbínka
Jo tady jsem našla i jak vypadá ten kokon nebo spíš vajíčka
: akvapedie.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:35 Muž LiborSprysl [9015] Re: Morčííííík
Přijde na tě, sežere tě...kdo? Evropská unie za porušování jejího zákazu množit měchýřovky... smich no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:23 Žena Turbínka [2558] Re: Morčííííík
Když už jsou vajíčka nakladená v tom hroznu tak už jsou oplodněná. Malí šnečci se líhnou tak do 2-4 týdnů. Podívej se na ten odkaz co jsem posílala, je to tam srozumitelně všechno popsané a vysvětlené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:17 Morčííííík Re: Turbínka
Aha,a samec by je pak oplodnil ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:16 Žena Turbínka [2558] Re: Morčííííík
Ano, ampulárie jsou gonochoristé, tedy mají oddělené pohlaví. Potřebuješ samce i samici, aby se rozmnožili, ale poznat se to dá velice těžko. Zda máš samce a samici v jedné nádrži poznáš tak, že časem samice naklade někam pod kryt akvária takový hroznovitý útvar plný vajíček :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:12 Morčííííík Re: Turbínka
Jo děkjuju a četla jsem že na rozmnožování musí být samec i samec je to pravda ?
A jak to vůbec poznám ? Mám doma dva tak nevím... ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:04 Žena Turbínka [2558] Re: Morčííííík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 16:59 Morčííííík
Ahojky chtěla bych poradit co to je za šneky jsou ůplně stejní jako sem dávala fotku kasa prosím odpovězte :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.12.2013 23:36 Žena sivon [1711] - PlžiRe: Kaira
Nebo si pořiď na okno velkou zavařovačku, dej tam trochu písku, nějaké rostlinky a pár okružáků. Občas se přikrm zeleninou nebo krmením pro ryby a určitě se ti rozmnoží.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 22:54 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: amazonia
Dostávají okurku a brambor, papriku bych mohla zkusit. Se zeleným raději blbnout nebudu, nerada bych, aby ancíci přišli na to, že se to dá taky žrát a pustili se mi do echináčů. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 20:04 Muž amazonia [58] - ŽivorodkyRe: Kaira
Jenom ještě k tomu přikrmováni,já bych zkusil je krmit zeleninou,např.spařeným salátem,kopřivou,vařenou okurkou,paprikou a pod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:27 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: xenotoca
Snad jim pomůže, nebylo zrovna jednoduché ty šneky sehnat. Na jednu stranu je měkká voda skvělá věc, ale má i jisté nevýhody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 19:00 Muž xenotoca [34] - ŽivorodkyRe: Kaira
Myslím že problém bude v příliš měkké vodě v akváriu,kde jim chybí vápník. Sepiová kost by to měla spravit. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 18:47 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: romant
No ten problém je právě v té vodě. Když jsem šneky dostala, byli krásně tmaví, teď jsou většinou bílí nebo mají aspoň bílé skvrny. Pár jich vypadá docela dobře, ale skoro se nerozmnožují. Mají tam tu sépiovou kost, ale těm bílým už to asi nepomůže, ne? Ještě budu muset shánět nové šneky... :-| Zkusím tedy přikrmit na noc a uvidím, děkuju za radu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 17:00 R Muž romant [27987] Re: Kaira
Jj, producenti odpadu to voni jsou slušný. ;-) Přihozením sem tam tablety navíc se toho moc nepokazí, ale je otázka jak to mají tvoji okružáci s těma parametrama vody, jestli není problém tam. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 16:56 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: romant
A nepřekrmím zase ty sumce? Dostávají 2 tablety ráno a 2 na noc a když jsem si dneska všimla, co z toho ancíka leze za hovnisko, skoro jsem se lekla :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 16:48 R Muž romant [27987] Re: Kaira
Přitlačil bych s nočním přikrmením ryby dna, bude to společné i pro šneky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 16:24 Žena Kaira [919] - Labyrintky – Jak podpořit šneky?
Zdravím, mám trochu netradiční dotaz. Potřebovala bych, aby se mi šneci (hlavně okružáci) v akváriu trochu rozmnožili a nevím, jak na to. Zkoušela jsem víc krmit ryby, jenže jich mám hodně a samé nenažrance, takže výsledkem jsou vypasené ryby a žádní malí šneci. Šneků mám zatím dost, ale kvůli měkké vodě se jim rozpadají ulity a mají proto značnou úmrtnost. Přidala jsem jim sépiovou kost, ale potřebovala bych, aby se začali aspoň trochu množit, aby mi nevyhynuli. :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.09.2013 11:15 Žena sivon [1711] - PlžiRe: jozkablack
Myslím, že hlavní roli bude hrát nabídka krmiva - piskořky jim prostě všechno sežraly :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2013 09:26 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: jozkablack
Tak ta teorie o okružácích a piskořkách skutečně správná není. Mám fůru piskořek, to vidím hlavně v noci, přes den jsou venku jen jejich mláďata. Okružáky mám taky. Společně si v AQ žijí úplně v pohodě. Je to o prostředí a žravých rybách. Piskořky za to určitě nemohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 07:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: amrtin
Když platí bod 2, tak to asi pohádka tak moc nebude... ;-) ahoj
Okružáci se dávají do vytěraček k potěru, aby dožírali...hlavně u tetrovitých ryb...hynou brzy. Voda je kyselá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 06:37 amrtin Re: LiborSprysl
Sice to je pohádka,ale já taky bojuju s nedostatkem okružáků :-D ,přitom ostatní šneci jsou v pohodě.Ale já mám kyselejší vodu,to je fakt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.09.2013 04:15 Muž LiborSprysl [9015] Re: jozkablack
Okružák se přemnožuje v případě nadbytku potravy 1)
Vy máte poměrně dost žravých ryb a nejspíš nepřekrmujete...
Okružák výrazně nemá rád vodu pod neutrálem 2)
Odhadoval bych, že vy se budete blížit spíše vodě kyselejší.

No a pak vaše obsádka také docela dost dovede ozobávat vajíčka okružáků...Takže vztahovou rovnici mezi piskořkami a okružáky bych opustil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 00:17 Muž jozkablack [0]
Mám teorii, co vy na ni? Mě okružaci, nebo jak se jim říká vymizeli ze všech akvárií po příchodu jiného šneka. A to Piskořky Věžovité. Okruzaku jsem se nikdy nedokázal zbavit. Když jsem do prvního akvarka nasadil Piskořky, postupně počty okruzaku řídly, až po nich nedylo ani památky. Piskořky se zvesela množily a já je dal i do druhého AQ. Opět se opakoval scénář z prvního akvarka. A teď co ma Piskořka společného s likvidací okružáků? Na první pohled nic a je to jen teorie. Ale myslim si, ze Piskořka v noci za tmy, decimovala hnízda okružáků! Každý asi ví, ze Piskořky v noci okupujou celé AQ a sežerou na co přijdou.

Moje teorie je: Piskořky sežraly hnízda okruzaku a tudíž nebylo nových. Starý vymřely a nová generace neni.
Nemáte někdo dlouhodobě v jednom AQ Piskořky a Okružáky? Pokud ano.....moje teorije je blaf.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 12:55 Žena Karnal [196] Re: lhajek
Od dennerle - Nano crusta mineral.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 12:48 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Karnal
Mám také hodně měkkou vodu a ulity šneků v jednom akva OK a ve druhém v rozpadu. Rozdíl byl jediný: tam co jsou OK přihnojuji pro rostliny MgSO4.7H2O ale že by jen to stačilo se mě nezdá. Ale jiný rozdíl v údržbě akva není, i dna byla stejná.

Jaké minerály pro krevetky používáš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 12:26 Žena Annabell [40] - LabyrintkyRe: Jiri_99
Nejsem zádný znalec ale možna maji málo vápníku možna by pomohla sepiova kost (nejsem si tim vůbec jista pokud sem řekla něco špatně omlouvám se)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 12:12 Žena Karnal [196] Re: Jiri_99
Mám podobný problém v akváriu s tetrami, ale u nás je voda hodně měkká. U krevetek ten problém není, tam přidávám minerály pro krevetky, takže je to asi částečně deficit minerálů. Trochu se to zlepšilo po přidání sépiové kosti, nicméně ulity se jim stále hodně rozpadají.

Trochu z toho v podslední době podezřívám sinici, protože šneci, které naleznu na sinici a kteří ji tedy přímo žerou, mají ty ulity hodně slabé, skoro se nedají sebrat bez toho, aby se jim ulita úplně rozdrolila. Ale nevím, jen je to nějaké podezřelé. Děje se to okružákům, levatkám i piskořkám, neritiny s tím kupodivu problém nemají.
Stalo se to někdy někomu? Může mít vlastně sinice takový vliv na šneky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 08:56 Muž Jiri_99 [425] Re: Ammi
U mě to stářím nebude. Už mi tak odešli i malý okružáci..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.06.2013 07:35 Žena Ammi [22] Re: Jiri_99
Zdravím, tvrdostí vody to nebude, já mám 14-16 dGH. Stalo se mi to taky, i když doteď jsem si myslela, že šnek nejdřív umře a až potom mu ulita zesvětlá. Světlého lezoucího okružáka jsem neviděla. Stalo se mi to asi u tří nebo čtyř, akvárium mám půl roku, připisovala jsem to stáří.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.06.2013 19:32 Muž Jiri_99 [425]
Mám nějaký problém s mě zatím neznámým řešením. Okružákům blednou až vyblednou ulity a pak pochcípají.. coze Čím to? Nedostatkem vápníku? Hodil jsem ho aq kousek křídy, ale zatím je moc brzo, abych poznal rozdíl.. Nebo je to něčím jiným?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   17.08.2012 16:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: rudolf
...Okružáci (čeleď Planorbidae), levatky (Physidae) a plovatky (Lymnaeidae) jsou všichni hermafroditi, kteří jsou schopni i samooplození. „Schopni i“ znamená, že když se rozhodnou, učiní tak, když se nerozhodnou, neučiní tak a počkají si na výměnu spermií s kolegou/kolegyní...
Jak může takové setkání s kolegou/kolegyní vypadat, si můžete prohlédnout tady:
upload.wikimedia.org/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2012 08:03 R Muž romant [27987] Re: malyLibor
Ty díry v listech rostlin, to by mohla být nějaká, populárně řečeno výživová chyba a okružáci, jako správní údržbáři - čističi už jenom uklízejí co začal někdo jiný. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2012 07:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: LiborSprysl
Hm... a já takovýma cennýma šnekama krmým heleny... Asi bych to měl přehodnotit. Nikdy mne nenapadlo, že by byl okružák až tak vzácný. A to mne ještě včera Sid přesvědčoval, že okružáci nežerou rostliny... Hm. Nemám důvod mu nevěřit, on je rostlinkář, já ne... vždycky jsem si myslel, že za dírama a sežranýma listama v akváriích stojí právě okružáci. Asi budu muset hledat jiné důvody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2012 06:28 Muž LiborSprysl [9015] Re: rudolf
Jak píše pan doktor, je okružák vlastně vzácnost....A proto je dokonce i okružák předmětem výkupu akvarijních velkoobchodů. Není jich totiž nikdy dost. Mají totiž proti jiným plžům navíc jednu velmi hodnocenou vlastnost. Dobře snáší i měkkou a kyselou vodu, čehož využívají chovatelé při odchovu potěru třeba tetrovitých ryb. Uklízí to, co ryby nesežerou. Levatky a podobná krmná verbež jsou na tom podstatně hůř, kyselou vodu nemají rády. Ta procenta líhnivosti okružáčích vajec lze snadno potvrdit, protože na stovku levatek bych našel tak těch 5-6 okružáků smich potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 25   16.08.2012 22:04 Muž rudolf [4681] Re: malyLibor
Tak si to shrneme, mí poručíci, jak říkával kapitán Exner ;-)
Okružáci (čeleď Planorbidae), levatky (Physidae) a plovatky (Lymnaeidae) jsou všichni hermafroditi, kteří jsou schopni i samooplození. „Schopni i“ znamená, že když se rozhodnou, učiní tak, když se nerozhodnou, neučiní tak a počkají si na výměnu spermií s kolegou/kolegyní. Jak je k aktu samooplození donutit, není známo. Co je známo, ale pouze u okružáků, je skutečnost, že oplozená vajíčka vzniklá samooplozením mají velmi nízkou líhnivost, jen asi 5–6 %.
Piskořky (Thiaridae) jsou odděleného pohlaví, ale téměř výlučně se rozmnožují partenogeneticky, tj. z neoplozených vajíček, jinými slovy, samice se vlastně klonují. To je, prosím pěkně, biologicky setsakra jiný způsob rozmnožování než samooplození.
Rody Brotia a Tylomelania (Pachychilidae) jsou odděleného pohlaví.
No a ještě zbývají z běžně chovaných akvarijních plžů ampulárky (Ampullaridae), o kterých snad už je dnes dostatečně známo, že jsou také odděleného pohlaví, byť se o nich dlouhá desetiletí tvrdilo, že jsou to hermafroditi.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2012 21:03 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: petulinakk
Tak jak píše yenya... okružák už potkal klukoholku, takže byl těhotná, kdežto levatka byla panic. Podle toho, co vím, tak z běžně chovaných šneků jen piskořky jsou schopny samooplození... Ale jak stále přibývá nových a nových šneků, tak pomalu ztrácím přehled... já například nejsem schopen nikde zjistit ani to, jak je to s rozmnožováním Brotia pagodula. Jistě vím jen to, že neprochází larválním stádiem a nepotřebují pro vývoj slanou vodu... ale zda jsou jednopohlavní nebo hermafroditi, to tedy naprosto netuším. Kdyby náhodou někdo věděl, případně měl i nějaký odkaz, byl bych moc rád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2012 19:23 yenya Re: petulinakk
Levatka je hermafrodit ano , ale potřebuje taky "kámoše" na výměnu :-D , takže okružák se s ním už setkal. Tak si to myslím ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2012 19:16 Žena petulinakk [2016]
Mám možná hloupou otázku stydim ale ve zdejším atlase ani při zběžném pátrání na netu jsem to nenašla :-)

Dala jsem před nedávnem do miníčka jednu levatku a jednoho okružáka :-D

Zatím je v akvárku spooousta miniokružáků, ale žádná minilevatka...

je to tedy tak, že levatka potřebuje k rozmnožování ještě \"komplice\" a nevystačí si sama jako okružák? :-)

ptám se teda hlavně ze zvědavosti :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.05.2011 14:32 Žena Jitule [27] Re: bobik
Já je sice nikdy neměla, ale způsob bude podobný, jen nejde tak do hloubky. Pak by totiž špatně chytala kořist (šneka). Ona se spíš jen tak jakoby posype ;) . Mrkněte se na odkaz rybicky.net/atlasostatnich/plz_clea_helena a rozklikněte si Další foto (na fotce v úvodu) ......... takhle vypadá lov ;) rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2011 14:05 Muž bobik [15] Re: Jitule
prima,děkuji to platí i na CLEU HELENU?kdybych ji někdy musel použít.i Clea Helena se zavrtává tímto způsobem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.05.2011 13:55 Žena Jitule [27] Re: bobik
Určitě nemůžou. "Zavrtávájí" se tak, že se předkem (tzn. to kde mají ústní otvor a je tam vstup do ulity, nejširší místo) zahrabou. Jakoby hlavou kmitají ze strany na stranu a tím odhrabují substrát do stran a nad sebe. ;-) :-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2011 13:49 Muž bobik [15] Re: romant
no já jsem samozřejmě nemyslel,že by ho baštili,ale tím jak se udajně zavrtávají do dna,tak jestli ho svvojí špičatou ulitou nemohou poškodit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.05.2011 13:43 R Muž romant [27987] Re: bobik
Můžeš si je klidně do akvária pořídit. Silikon nežerou. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2011 13:23 Muž bobik [15] – naruší piskořky silicon?
ahoj,asi hloupý dotaz.nemohou piskořky,ale i třeba Clea helena narušit silikonové spoje akvaria,když se zavrtavají do dna?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2010 15:17 Žena ustavprochore [567] Re: l3nka
Však jo, to udáš. Přinejhorším je můžeš rozmáčknout rybkám. Taky záleží, co to je za šneky, třeba minulý týden jsem tu viděla v inzerátech piskořky - 7 Kč/kus. coze

Edit.: Tak ten inzerát tu pořád je. :-D Ale koukám, že je nabízíš taky, tak to vůbec neměj strach, že bys je neudala. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2010 15:11 Žena l3nka [13] - RostlinyRe: ustavprochore
ne to ne.. Já jsem nějaké paní napsala tady na inzerát, že chce šneky a tak je mám v krabičce a snad si je veme protože je mi líto je vyhodit :-( :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2010 15:04 Žena ustavprochore [567] Re: l3nka
Záleží na množství šneků a velikosti krabičky, jak často budeš měnit vodu a tak. Jestli jsi myslela na posílání, tak bych to v tomhle počasí neriskovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.07.2010 12:31 Galbatorix Re: I3nka
"Šneci" sú dosť odolný , mali by tam vydržať aj dlhšiu dobu ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 13488x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5324-chov-plzu?od=51