Doba vypnutí filtru
Mrazak, kde mas pul prasete, taky na dovolenou vypinas? No jestli ne, tak z duvodu porovnatelneho pocitu po prijezdu, nevypinej ani filtr v akvariu.
Když tohle nevíš, tak nevíš o filtraci v akvárku vlastně nic - co ve filtru probíhá za procesy, co se přeměňuje na co, co z toho je jedovaté ... Ne že by to bez toho nešlo ... ale určitě je dobré to vědět ... aby se předešlo nepříjemným překvapením ...
www.akvarijni.cz/… Nikdy.
0 15.03.2014 08:28 a.h – dovolena
Ahoj, chci se zeptat zda mam vypinat filtr pri odjezd na dovolenou diky
Starší reakce
Já bych neodkaloval. Těch zásahů a změn by pak bylo až příliš. Před odjezdem bych vyměnil půlku vody a nechal to osudu.
Ahoj.
Mám trochu problém a potřebuju poradit.
Po návratu z dovolené jsem zjistila, že nefunguje prodlužovačka k akváriu (prezentace Tůňka), takže filtr a světla nefungují. Bohužel není jak zjistit jak dlouho asi. Rostlinky byly trochu vytahané k přednímu sklu, ale ještě ne úplně v děsném stavu, ryby a i krevety byli snad ok (aspoň ty které jsem viděla), jen malinko rychleji dýchaly, ale filtr už ve vnitř poněkud zapáchal. Vyměnila jsem cca půlku vody, ve vodě z akvárka opravdu důkladně propláchla houbičky z filtru, pokusila se je naočkovat filtrem z jiného akvária, přidala nitrivec. Chystám se, že zítra a pozítří vyměním opět vodu i s nitrivcem. Pak bohužel musím znovu odjet, takže taky nic moc, filtr se totiž bude teprve zajíždět
A teď ta rada - mám odkalit? Mohly bakterie na dně přežít a nebo je to taky mrtvé? Na dně se mi zdá je místy vysrážený nějaký hnědý bordel, což nebývalo. Ale když neodkalím, mohlo by dno suplovat trochu filtr... Pokud je tedy šance, že tam něco z bakterií přežilo
Starší reakce
Krmit velmi střídmě a to obden a současně s tím měnit min. 1/3 vody a můžeš takto fungovat jak bude třeba, žádný odkalování, dno nechat plnit svojí funkci, nebo-li funkci záložního filtru do akva prostě nijak nezasahovat a s rozmyslem pořídit filtr novej, či nechat opravit ten stávající.
u některých filtrů by asi šlo použít čerpací hlavu jako pohon. aspoň zajistit nějaké proudění. od 12ti hodin a víc od vypnutí bych raději filtr vyndal a měnil vodu
Abych jenom neplantal teorii - když odešel filtr tak je jednoduché řešení v podobě výměn vody.. každý den nebo obden vyměn cca třetinu vody, a můžeš jet bez filtru téměř neomezeně dlouho...
Já bych to trošku poupravil - bakterie ve filtru začínají bez proudění vody (a tím přísunu potřebných látek) odumírat už po cca 2-4 hodinách... Když je filtr vyplý celý den a pak ho otevřeš, tak se z něj vyvalí tak akorát smrad a "použitelných" bakterií tam moc není...
Ale máchat to má smysl pouze,pokud od vypnutí neuplynul víc jak den.Pak jsou nitrifikační bakterie k.o.Kup nitrivec(prostě násadu nitrifikačních bakterií) a tu použij s novým filtrem.
Těžko říct jak dlouho to vydrží bez ničeho. Být tebou, koupím čerpací hlavu + kostku akvacitu (cca 400,), možnán ani ne, vymáchej jej ve vodě ze starého filtru a máš záruku,že se nic nestane.
Ahoj.
Sorry, ze zakladam nove tema, ale neni moc casu na hledani.
Odesel mi filtr, jak dlouho vyrzej ryby bez nej? Jde o to, ze okyslicuju pohybem hladiny (tedy filtrem) Mam cca 380 cistej objem a 50 ryb velikosti kolem 4cm.
Prosim do vzkazu
Moc diky
Starší reakce
Také bych provedl klasické vyčištění filtru raději několik dní před plánovaným výpadkem proudu, aby se zmenšilo množství odpadních látek ve filtru. Vodu bych vyměnil klasicky 20% den před odstávkou a po 20% den po odstávce a 3 dny po odstávce, pak už běžný provoz.
Výhodou té plánované odstávky je to, že můžeš bejt připravenej. Den předem vyměníš klidně polovinu vody a týden před tím lehce promáchneš filtrační médeia v akva vodě, po odstávce bych to neproplachoval vůbec. Letos jsem v tomto vláknu psal o denním výpadku proudu a všechno v pohodě.
ja zase cetl ze bakterky zacinaji odumirat huz po dvou hodinach....
odkud je ta informace že nitrifikacni bakterie vydrží bez kyslíku 12hod?
co má možná tak smysl po osmi hodinách, tak je proprat filtr v akvarijní vodě, nic jiného si myslím není potřeba dělat...
8 hodin není tak dlouhá doba, nitrifikační procesy se zastavují až někde kolem 12 hodiny...
o rybky až tak strach nemám, spíš myslím na filtr a bakterie v něm, přece jen je tam málo vody tudíž málo kyslíku tak aby nepochcípaly.
no existuji zalozni zdroje, nebo agregaty....
mne elektrika odišla na pol dna a nic vážne sa nestalo,teda ak nemáš prerybnené,tak by sa nič stať nemalo, aj keď viac by som sledoval, čo sa deje.
0 30.10.2012 22:16 TomášP – příprava akvaria na odstávku el. proudu
Ahoj, prosím prosím o dobré a ne příliš drahé nebo přetechnizované rady, jak "připravit" akvárko na plánovanou odstávku elektriky na cca 8 hodin.
Starší reakce
a k čemu dmychadlo? většina lidí má akvárko bez vzduchování
0 08.05.2012 17:41 PetrVlk – ČOV a úspora
V jednom textu je srovnání akvária a ČOV. To opravdu není nejšťastnější, stejně tak jako spořit vypínáním. Podle údajů na
www.uspornadmychadla.cz je jasné, že uspořit se dá bez rizika volbou vhodného dmychadla.
Starší reakce
Priznavam napsal jsem to trosku nadnesene ale i tak poznatekl alespon pro me dobry ze to neni takova tragedie. samozrejme jinde to bude jine. sem rad ze zivocichove prezily. ano jsem zastancem filtru nonstop. tohle byl omyl....
souhlasím s klukama. jedna nádrž v pohodě přežije dva-tři dny omylného vypnutí, zatímco ve druhé nastává kalamita přes noc (vlastní zkušenost)
jak píše yirka, záleží opravdu na konkrétním akvárku a ohromném množství faktorů
Bourat "mýty" na základě jednoho poznatku není prozíravé. Jednak záleží na spoustě jiných faktorů jak to nádrž přežije (délka provotu od založení, dno, druh filtru a přišel bych jistě i na další) a dále pak jsou většinou řeč a diskuse o pravidelném vypínání na noc či pro úsporu a pod. Proto nedoporučuji z tohoto tvého příspěvku čerpat. Filtr má jet nonstop!
Buď rád, ale věř mi že jsi nezbořil vůbec nic. Mnoho lidí by mohlo vyprávět, např. Stistko tady na foru :(
Tak mohu zborit vsechny mity o skodlivosti vypnuti filtru. Nestastnou nahodou a moji hlouposti jsem mel vypnuty 24hodin filtr. Bylo mi divne ze je takove ticho v pokoji ale nedaval jsem tomu moc vahu, az druhy den, k veceru jsem se podival pri krmeni do akvarka a ejhle. Mastny slem na hladine a filr vypnuty. Rybky byli az moc v klidu. Krevetky nejevili zadne znamky stradani. Vim ze se to nema ale hned jsem spustil na 5 minut filtr bez vyprani hmot. Pote vypnul a vymenil 10l vody a doplnil cerstvou. Filtr jsem nepral. Ted jsou to 3 dny a vse je uplne v pohode. Bez dalsi vymeny vody. Nevim zda-li to prisuzovat rostlinstvu v akvariu ale nebylo ani jedno umrti. To jest ma zkusenost s vypnutym filtrem.
Starší reakce
Ať chceš nebo nechceš - porovnávat chod akvarijní nádrže s živočichy s chodem čističky odpadnbích vod je trochu mimo. Objemově, funkčně, příčinami i důsledky.
To, že nechceš trvale pohyb vody, to by se jistě dalo vyřešit jinak. Tak jak to popisuješ, to je podle mě ještě horší, protože se střídají období pohybový a klidový a jsem toho názoru, že chod akvária by měl být, pokud možno tzv. kontinuální, ale budiž, je to Tvoje akvárko a Tvůj záměr.
Ještě bych se rád pozastavil nad tím dogmatem o nevypínání filtru. Já osobně nonstop filtraci shledávám jako prozatím nepřekonanou a nepovažuji za vhodné, tomu tak záměrně činit. Pokud bych měl třeba zájem na oživování kolonií nitrifikačních bakterií ve filtru, tak bych to činil např. občasným(2-3x ročně) velmi lehkým propráním části filtračního média, čímž bych omlazoval partu bakterií která je v aktivní službě. Myslím si, že nejen na akvaristických fórech jsou šířeny daleko horší bludy, než je nonstop filtrace.
Naprosto s Tebou souhlasím, že akvárium, o který je normálně pečováno dokáže bez problému zvládnout několikahodinovou odstávku filtru, taktéž jsem o tom do tohoto vláknem před nedávnem psal, ale záměrný vypínání filtru mě je proti srsti. Ono totiž, když už k nějakýmu problému má dojít, tak to obvykle není jenom jedna chyba, ale může nastat řetěz událostí, na kterým se to vypínání filtru může negativně spolupodílet. Nicméně, vše co jsem napsal neber jako, kritiku, nebo nějaký světonázor, můžu se mýlit a je to o diskusi.
Spínání asi dle výrobce ale spíš neprospěje...ale pohyb vody s klidem by asi zasloužil jiný řešení...spát někde kde občas projede buldozer by se mi asi nelíbilo ale zvyknout se asi dá
Ale já osobně bych to řešil jinak
Napsat se dá všechno, nicméně praxe "dogma o nonstop filtraci" vyvrací.
Při cyklu filtrace 15 minut každé 2 hodiny pochopitelně nejde o úsporu energie. Důvod je jiný, v daném případě prostě nechci specielně v této nádrži trvale takový pohyb vody. Filtr (čerpadlo) to jistě nepoškodí. Uvažuj - provozní řád každé domovní ČOV je založen na střídání běhu dmychadla (to provzdušňuje dodáváním vzduchu pro nitrifikační bakterie v ČOV)a doby (mnohem delší než vzduchování) klidu. Je tomu tak nikoli kvůli úspory energie dmychadla, ale pro lepší činnost nitrifikačních bakterií. Kdyby dmychaldlo do ČOV vhánělo vzduch non stop, odbourávání odpadních produktů bakteriemi by nebylo tak účinné. To je ověřeno. Účinnost ČOV se pravidelně kontroluje a výrobci se snaží o největší účinnost odbourávání odpadu, mají provoz nastaven tak, aby byla účinnost maximální. Žádná domovní ČOV není založena na trvalém vzduchování. Dmychadlo (kompresor) se tím také nepoškodí. Tady někdo něco plácne v diskusi o úhynu nitrifikačních bakterií po 2 hodinách, nebo dokonce půlhodině, což je nesmysl. Ojedinělý výpadek do 12 hodin se po zapnutí srovná.
O škodlivosti dvouhodinového výpadku tu asi nikdo diskutovat nebude. Spousta to již zažila a přežila bez následků. Ovšem těch 12 hodin považuji dost na hraně. Bakterie k životu potřebují kyslík, který je ve filtru limitován objemem vody. Takže bez průtoku není kyslíku. Bez kyslíku není bakterií. Za 12 hodin nemusí vyhynout celá kolonie, ale věřím, že zajde značná část.
Co se týká vypínání - zapínání filtru. To samozřejmně bude fungovat, ale nevidím v tom žádný smysl. Pokud chci vodu čistit, musím ji prohnat filtrem. Ve chvíli kdy filtr stojí jsem ho pořídil zbytečně, jelikož neplní svůj úkol. Úspora energie zanedbatelná a nejsem si jistý jak filtrům časté vypínání a zapínání prospívá po technické stránce.
Jak jsem napsal- domovní čističky odpadních vod, které jsou založeny také na biologickém čistění nitrifikačními bakteriemi, neběží non stop. Mají kratší i delší pauzy, mezi nimiž se prokysličuje dmychadlem jen krátce. Je to z toho důvodu, že nitrifikační bakterie potřebují pro lepší činnost takové pauzy, kdy cirkulace v čističce ustane. Můžeš si to ověřit. Je proto nesmysl panikařit, když se nefiltruje 2 hodiny a strašit, že uhynou nitrifikační bakterie. Praxi velké prodejny s desítkami akvárií ověřeno, že i po 12 hodinách při výpadku proudu se nic nestane. Já v jedné nádrži filtruji 15 minut každé 2 hodiny. A vše v pořádku. Stejně jako tam, kde filtruji nepřetržitě.
Aleš napsal: ... Ostatně i nitrifikační bakterie potřebují určitou dobu klid..
A to máš odkud?
0 07.04.2012 12:07 Aleš – Filtr nemusí běžet non stop
Samozřejmě filtr může běžet nepřetržitě. Je ale zbytečné panikařit, dojde-li k zastavení např. výpadkem proudu. Po dobu 12 hodin se s nitrifikačními bakteriemi nic zlého neděje (tak to mám od provozovatele obchodu, kde běží desítky biofiltrů). Ostatně i nitrifikační bakterie potřebují určitou dobu klid. Z toho důvodu např. domácí čističky odpadních vod nevzduchují non stop, jsou i několik hodin v klidu a nitrifikační bakterie nehynou. Ve dvou akváriích mi běží biofiltr nepřetržitě, v jednou jej spínací hodiny spouštějí na 15 minut každé 2 hodiny.
Starší reakce
Tak, tak.
Ono je na místě upřesnit, jestli se vede řeč o rostlinné nádrži nebo rybárně.
Již dávno tomu, co o tom mluvil Honza Burzanovský a vcelku to lze potvrdit...V případě plánované odstávky je celkem jednoduché akvárium připravit na ni. Nekrmit, vyměnit vodu před odstávkou a učinit tak po ní a zvládne to i nádrž přerybněná. O něco horší je to s odstávkami neplánovanými v případě přerybněných nádrží...V tom případě je záložní zdroj energie prospěšný.
Nesoutěžím, jen konstatuji, co jsem tu psal už dřív.
Elektrická zařízení nádrže mám zapojena přes zásuvkový chránič, který, bohužel, při přerušení dodávky proudu vypne a po znovuobnovení dodávky sám nesepne - je potřeba jej nahodit ručně.
A tak se zřídka, ale přesto stane, že najdu akva zhasnuté, s vypnutým filtrem (Tetra Tec Ex 700)...
(Stalo se mi ale taky, že jsem při údržbě akva filtr vypnul, a tak nějak pozapomněl znovu zapnout...
)
Zatím jsem to vždy řešil tak, že jsem "elektriku (filtr) nahodil" a jelo se bez problémů dál...
Samozřejmě, že v podobných případech je lépe výměnu části vody provést.
Dnes v průběhu dne v čase od 8:00 do 15:00 bylo dodavetelem elektřiny nahlášeno a realizováno přerušení dodávky elektrické energie. Na filtr(vnější Eheim 2229) jsem nešahal a po opětovném obnovení dodávek elektřiny ho normálka nechal naběhnout. Včera jsem v akváriu lehce vyvětral. Všichni obyvatelé jsou v pohodě a nepozoruji žádný nestandartní reakce. Včera ani dnes žádný krmení. Prostě jsem se tzv. vešel do časů možné odstávky toho článku
rybicky.net/clanky/373-zakladni-pouziti-filtracnich-hmot . Záměrné ověřování a pokoření těchto časových úseků ovšem nikomu nedoporučuji, jenom informuji že to lze půl dne bez filtru zvládnout bez úhony.
Starší reakce
ach so, no zas o něco chytřejší, to mě vůbec nenapadlo
Ja sa len divim, ze to ti vyrobcovia nenapisu velkymi pismenami na obal: "filter musi bezat stale". Najlepsie omotat velky transparent s tym napisom okolo celeho obalu
Vedia tam dat kopec pind o tom, ze sa nema sahat do elektroinstalacie a ze sa to ma pouzivat len na to, na co je to urcene, ale zmienku o nepretrzitej prevadzke som nenasiel dokonca ani pri Eheimoch, a to je uplne zakladna vec. Vynimka je samozrejme cistenie akva, ale 1-2 hodiny to bez problemov vydrzi vypnute...
Vyčistit proto, že po určité době dojde ve filtru k anaerobním rozkladným procesům a mohl by vznikat sirovodík a podobné toxické látky. Pokud by se filtr zapnul bez vyčištění došlo by k vyplavení těchto látek do nádrže.
jen se zaptám proč vyčistit? jedná se mi o to, kdyby někdy na déle vypadl proud.
jo jo ,dve hodky v nouzi by vadit až tak neměli,ale jak už tu psali ,při delším výpadku radši filtr vyčistit,ale ne v čisté vodě,radši si odpustit vodu z akva do kýblu a v té vodě filtr vyprat
Dvě hodiny jsou ještě snesitelné. Problém bych viděl až tak při šesti hodinovém výpadku. Pak by bylo třeba před uvedením zpět do provozu filtr vyčistit.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 5844x