Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Topítko Atman

 

NápovědaFórum » Technika » Topítka 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Topítko Atman
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2014 12:19 Muž VVV [0] Re: Heimdall
je s termostatem, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 20:30 R Muž Silent [5949] Re: VVV
Pokud bude s termostatem tak se ničeho neboj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2014 18:59 Muž VVV [0] – 25 W do 11 l?
Fotka k příspěvku Ahoj, bude se 25 W topítko Atman přehřívat v cca 11 l vody?
Díky Vojta

PS: Nebudu v 11 l trápit ryby, je to odchovna vodních želv.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 18:15 Muž lukasleibelt [84] Re: Silent
Děkuji,Už jsem to dal do zverimexu a říkal,že do pátku mi dá nový(přijede si pro to výrobce) potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 17:30 R Muž Silent [5949] Re: lukasleibelt
Tak to možná bude topnou spirálou. Tak jako tak je to závada kterou si člověk bez porušení vodotěsnosti sám neopraví. Reklamace je jediná cesta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 17:25 Muž lukasleibelt [84] Re: Silent
ano svítí Ale nehřeje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 17:10 R Muž Silent [5949] Re: lukasleibelt
Nejspíše vadný termostat. Kontrolka sepnutí svítí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2012 16:32 Muž lukasleibelt [84] – Atman 300w
může se zeptat co by s tím topítkem mohlo být.Dnes ráno jsem přišel do obývacího pokoje a v akvariu
21C a mám to nastavaný na 26C.Dnes jsem to šel reklamovat,čím myslíte že by to mohlo být :-( sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2011 13:12 Muž hawok [64] - Čtverzubci – atman
Mam topitko atmat 150w, a zatim jen spokojenost, telotu drzi presne podle hodnot na nem napsanych. Toleranci par stupnu jsem ochoten prijmout, ale at ji drzi. Jsem snim spokojen. Jen ta guma na konci sklenene trubice nedrzi pevne a celkem lehce jde sundat nebo i ryba ji shodi.
Mam i elite 50w v 30l s zivorodkami, tam sice teplotu drzi, ale je naprosto mimo. Po precteni diskuze ho zacnu vice sledovat popripade vymenim za atman.
Dalsi vyhoda atmanu je moznost koupit plastovy chranic topitka, coz se mi jevi jako super vec vzhledem k tomu ze se o zaple topitko popali ryby nebo poter to dokonce zabije. A treba u ctverzubcu je znamo ze se radi cpou mezi topitko a sklo.
Ted chci vyzkouset tohle do vytiracky akvarko.eu/…. Cena je hodne pekna navic podle designu vypada stejne jako atman, pripada mi ze jezdi se stejne fabriky jako atman akorat pod jinym nazvem. Co myslite? Uz jen totozneost motorku cat gato s motorky atman.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 19:13 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Designer
A to je přesně ono proč jak jsem psal níže kupuji Atman topítka.
Jak jsou technicky udělány věci mě už několik let nezajímá, důležité pro mne je, že fungují jak mají, jinak letí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2011 09:51 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Takze dokoncim pribeh, ktery jsem nacal. Ted je v akvariu topitko At-150W:
www.chovatelsky-raj.cz/…
(na obrazku je slabsi, ale vypadaji stejne)

Nastaveni teploty je u nej, jak muzete videt na obrazku, natacenim fialovym cudlikem, pricemz cervenaji cisla na stupnici. Je to dost chytry tah, protoze pak nelze rict, ze jsem nastavil presne 29 (cisla jsou po dvou stupnich C) a nevznika tim u nekterych lidi takova ta nesnesitelna touha po presnem nastaveni na rysku, kdyz stejne pri cenach techto hracek nejaka ta tolerance vzdycky bude.

Topitko jsem dal do proudu vody z vystupu filtru. Mam ted nastaveno topitko tak, ze pulka nuly u 30°C je cervena, a teplomer ukazuje 27.5°C, ani se nehne. Vzhledem k mozne toleranci teplomeru a topitka, a za to co oboji stalo, mohu byt spokojen. Jak dobre to ale drzi teplotu, ze se to ani nehne, po tom co jsem uz v posledni dobe videl u dvou jinych topitek, to je proste parada.

Mohu rict, ze topitko At-150W, alespon dle nekolikadenni zkusenosti, za ty penize brat ;-) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 16:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: beowulfx
Teplomery mam uplne obycejne, akvarijni sklenene s prisavkou, naprosta klasika. Mohl bych je vzajemne porovnat, je fakt ze jsem to nikdy nezkousel a ani se nepokousel je premerit, zda udaj o teplote dobre sedi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 16:14 R Muž Silent [5949] Re: beowulfx
Není Hagen jako Hagen. Bohužel. Přestože je to v rámci jedné firmy tak výrobky v řadě Fluval, což je i tvé topítko jsou TOP kvalita, ale jejich levnější řady jako jsou filtry, topítka nebo vzduchovací motorky které jsou pod řadou Elite stojí povětšinou za houby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 15:55 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidyRe: Designer
Ještě bych se zeptal, jestli náhodou nepoužíváte teploměr Mriner, já jsem jednu dobu takhle zápasil s teplotou kdy jsem pak nakonec zjistil, že mi ten slavný super digitální teploměr ukazuje pernamentě teplotu o 6C více, ten šunt se rozkalibroval, nejlepší na měření je prostě skleněná klasika. Jinak osobně mám od Hagenu topítko typu E 300W, toto topítko je velice přesné s digitálním ukazatelem teploty a rovněž i digitálním nastavováním teploty, teplotu hlídají dvě čidla a mikroprocesor, cena +- kolem 600 Kč, dovoz německo (novinka od Hagen), funguje naprosto přesně a bezproblému. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 00:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Mamejeradicz
Uz je At-150W v akvarku, tak uvidime. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2011 20:42 Mamejeradicz Re: Semtex
Jako prodejce musím potvrdit, že se nejvíc prodává Atman a reklamace nejsou prakticky žádné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2011 17:10 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Silent
Všechny topítka jsem měl Atman (od 25W do 150W), ale asi před půl rokem jsem potřeboval 2 25W a Atman nebyl. Tak jsem vzal v týhle Wattáži ELITE. Jedno topítko nevypínalo vůbec, furt topilo a to druhé bylo půl roku OK. Ale teď jako to první topí non-stop. V životě ELITE už nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2011 16:45 R Muž Silent [5949] Re: Designer
Naprosto s tebou souhlasím. Topítka Elite, přestože se pyšní výrobcem Hagen, jsou snad nejhorší na trhu. Už bych do něj v životě nešel. V této cenové relaci jsou asi nejlepší Atmany, případně zatím ne moc rozšířené Aqua Nova.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2011 15:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: AmorFati
Tohle je sice odpoved na prispevek z roku 2007, ale i tak diky za nej! Elite 200W - uplne totez, v akvarku cim dal tim vetsi horko, tak jsem ho nastavoval dolu a dolu, az je na nem nastaveno 24C, v akvarku je 29C a ono je jeste ve vode teple... Od svetel to neni, ta teplota je tam i rano, pred rozsvicenim. Buh vi, kam az by bylo ochotno to postupne topit.

Dalsi prispevek k tomuto muzete videt dal, 18.02.2010 20:26 ...

Jdu si tedy pro cenove dostupny Atman.

Mne by nevadilo, ze je to plus minus nejaky stupen, vyrobni tolerance beru, ale ze az takhle postupne ujizdi, to povazuji za takovou chybu, ze dela toto topitko nepouzitelnym.

Takze po tom co ctu, a ted bohuzel i po vlastni zkusenosti, topitko Elite uz do akvaria nedam, to je zrale tak na odjeti na dovolenou a setkani se s rybi polevkou. rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 22:01 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: matasek83
to je teda vytrvalost, ptat se ve dvou tematech (z toho jedno naprosto o něčem jiném) a ve třech komentářích k nádržích na to kdy už to bude.
Myslím že nedočkaví lidi by si něměli pořizovat rybičky. Šoupnout je do akvárka rybky maximálně dva dny po založení, za necelej tejden ještě přikoupit.
A topit se přece může podle toho jak se mi to líbí. Co na to ryby to je jedno. Už aby tam měly jak v tropech.
Chytřejší by bylo přidat rostliny. Ale očividně vám jsou negativní komentáře i ryby ukradený, aspoň že to berete vesele ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 21:56 Muž Yirka [9123] Re: matasek83
Rychlým zvednutím teploty sice můžeš docílit, že vrh mladých gupek přijde rychleji, ale mladé mohou být nevyvinuté a problémové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.10.2010 21:54 matasek83 Re: katterinecka
topitko atmaj je skvele mam to nsatavene na 25 stupnu a uz se to zvedlo na 23stupnu.zvednou teplotu muzes kdykoliv. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.10.2010 21:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: matasek83
u ryb není dobrý aby se to vytopilo co nejrychleji, to by jim z toho nemuselo být dobře, když na to nejsou zvyklé. Pokud se jim zatím daří tak to přitápění můžeš klidně prodloužit
"zitra zvedám teplotu z 22 na 26 stupnu.stacito?" hmm jen tak zvedat teplotu z kdovijakyho duvodu a už aby to bylo. Ono nejrychješí je dát ryby do hrnce na sporák a je to uvařený hnedka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 20:36 R Muž Silent [5949] Re: matasek83
No to záleží na velikosti nádrže a teplotě na jakou je topítko nastavené. Ale to tě trápit nemusí. Než dosáhne správnou teplotu tak to trvá déle po dosažení nastavené teploty se topítko vypne a pak jen udržuje onu teplotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.10.2010 19:20 matasek83
ahojky koupila sem si dnes topitko atman AT 75W.nevite za jak dlouho by se to vytopilo?dekuji Martina :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2010 20:26 Muž janmacu [18]
mám 7 kusu atman ruzných výkonu koupených na netu vše už použité a slouží perfektně a hlavně stabylně,ale koupil sem si nový elite 300w do dvoustovky a stále my tam skáče teplota v rozmezí 4 stupnu rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2009 10:37 Muž bigboban [19] Re: deathfoe
No jasně. Ale už podle provedení je jasné že by to mělo vydržet víc - víceméně nezničitelné nerez tělo, žádné pohyblivé součásti pod vodou, externí elektronika. Je slyšet relativně hlasité klapání při sepnutí, tedy doufám že v externí krabičce bylo místo na mnohem kvalitnější relé než je spínací kontakt co se dává dovnitř do běžných topítek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 20:21 Muž deathfoe [58] Re: bigboban
Ještě si počkej na delší provoz a spolehlivost, soudit hned po vybalení je trochu přehnané :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2009 20:05 Muž bigboban [19] – Mám ho
Tak dneska došlo poštou topítko Atman nerez. Vypadá naprosto suprově. Na první omak je topítko mnohem těžší než skleněné, asi je tam toho nerezu fakt dost. smich

Také poprvé vidím přísavky co se opravdu přisávají a po hodině neodpadnou!!

Dále externí ovládání je taky supr, jen káblík od ovládání k topítku je trochu moc pevný, ale jak se to jednou nainstaluje tak to nevadí. ;-)

Tedy závěrem - Atman nerez jednoznačně doporučuji!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 20:11 jirikovar Re: bigboban
a pro jistotu nezatečení do topítka mam osobně regulatory nad hladinou
no ja bych byl nazoru teplotní čidlo neovlivnovane topitkem samotným je docela zajimavé a lze to zahrabnout někde do pisku nebo schovat mezi kameny či pod kořen ale zase bych tak neveřil tomu že kabelem se nehybe je to přecijenom pohyblivý přívod a vyvod z topítka a spiš bych věřil plastove hřidelce prochazející těsněním než kabel ktery nevede přes pruchodku ale nějakou gumu skrs kterou to musel nasilím protahnout nějaky čiňan silou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 18:32 Muž Sprachys [48] Re: bigboban
jediny co by vadilo mne na tom nerezovym, je ten teplotni senzor na dratu, cili to v akva bude hnusnejsi... jinak jestli to mas vymysleny, ze to bude nekde schovany, tak si myslim dobra volba ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 12:03 Muž bigboban [19] Re: Romy
To už jsem řešil v jiných tématech, viz moje téma "proudový chránič". Teď už nenechám nic náhodě! smich

Ale je jasné že rozhodně je větší pravděpodobnost propouštění vody kolem osičky co se otáčí a ještě se s ní "kvedlá" než kolem drátu s kterým nikdo nehýbe. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 11:03 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: bigboban
bigboban napsal: U toho topítka co mi do něj nateklo byla vada asi někde kolem "osičky" co se s ní šteluje ta teplota. rozzureny

Tady u toho nerez atmana není žádná pohyblivá část a tudíž bude doufám utěsnění kolem prostupu drátů o dost dokonalejší.

To ovšem neznamená,že do tohoto topítka nezateče.O dokonalosti práce u výrobků Made in China,bych dost pochyboval.Nehledě na to,že jejich elektroinstalace je také na prapodivné úrovni,když neumí udělat pořádně ani prodlužovák,nebo rozdvojku(asi málo vyhořelých bytů?).
Pak se naskýtá otázka,co vyjde levněji,zabít ryby proudem a vyhodit pojistky,nebo vyhořet od roztaveného termoregulátoru.Všude můžeš narazit na šmejd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2009 08:05 Muž bigboban [19] Re: Vip
Asi jsem se rozhodnul, koupím ten Atman nerez. U toho topítka co mi do něj nateklo byla vada asi někde kolem "osičky" co se s ní šteluje ta teplota. rozzureny

Tady u toho nerez atmana není žádná pohyblivá část a tudíž bude doufám utěsnění kolem prostupu drátů o dost dokonalejší.

Navíc si myslím, že s fyzikálního hlediska je nerez mnohem lepší tepelný vodič než sklo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 17:17 Vip Re: bigboban
No, na druhou stranu, kolikrát saháš do vody a měníš teplotu :) ...

Kup ho a pak nám budeš referovat :-D

EDIT: Když chceš něco lepšího kup Jager
Regulovatelné topítko do akvárií JÄGER má nastavitelný teplotní rozsah 18 - 34°C. Regulátor teploty je konstruován tak, že nastavení teploty je v uvedeném teplotním rozsahu patrné na stupnici. Kontrolní světlo znázorňuje stav topení nebo vypnutí. K výrobě topítka bylo použito stabilní speciální sklo. Vestavěná je tepelná ochrana při případném provozu na "sucho". Tím se snižuje pravděpodobnost zničení topítka při chybném provozu mimo vodu a zabrání se tak zničení skleněné trubice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 17:12 jirikovar Re: bigboban
rozhodně ti nepraskne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2009 16:01 Muž bigboban [19] – Atman nerez aneb jake "lepší" topítko
Po poslední nehodě s topítkem jsem se rozhodl pořídit něco "lepšího". Myšlenku na externí topítko jsem po proběhlé debatě spíše zavrhnul.

Zkrátím to - inspiroval mě Horác + jsem našel zajímavé topítko na netu. Kandidáti tedy jsou:

1) "horácovo" Fluval Tronic (doufám že je to ono)

www.exo-eko.cz/…

2) Atman nerez

www.zoosmid.com/…

Oba kousky mají elektronické řízení. Jednička je "vyzkoušená" ;-) dvojka mě zase láká tím nerezem i tím "externím" ovládáním. Při změně teploty nemusím vůbec šahat do akva.

Co doporučíte? Najde se někdo kdo má nějaké zkušenosti s Atman nerez? hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 06:09 motýlek - jarda :-) Re: Lukys1
do malé nádrže doporučuji raději topítko o menším výkonu (25W) - v případě nevypnutí termostatu rybky neuvaříš ;-) ... já používám docela levný NATURA z TESCA :-) ... slouží bez problémů, nastavení +-1°C ... cena bylo snad 120,-Kč ... mám dva kousky - jeden je v provozu už více než dva roky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 19:09 Muž Jurasek [137] Re: Lukys
Mám Atmana 25W, nastavení je bokem o dva stupně, místo 24 mám 26, ale drží to opravdu přesně. Nemůžu si na to topítko vůbec stěžovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 17:38 palo Re: Dušan2
Možno ja som kúpil dobrý kus, lebo môj je presný. Ani 1 stupeň nie je oddýchlka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 17:33 Dušan2 Re: Lukys1
Atman sem měl 2x, rozdíl mezi sepnutí a vypnutí byl 6 Stupňů u obouch, vrátil sem je , koupil Akvael (je levnější) a ten je přesnej, těch 25 watů ti stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 11:37 palo Re: Lukys1
Na tých 20-30 litrov vody by stačil aj ten 25W ohrievač, ale ja mám ten 50W ohrievač v 15 litroch(ja som si musel kúpiť 50W, lebo slabšie nemali) a som s ním nadmieru spokojný :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 11:29 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové rybyRe: palo
Super to sem rád na netu nikde nepíšů délku topítka jenom u atman at-25w a to je 18cm ale to je slabé se mi zdá tak sem se ptal na tohle a asi si ho kůpím mám to ke krabovi a žárovka ohřívá vodu celý den a a v noci to stejně vychladne na 21stupnu tak pořizuju topítko ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 11:07 palo Re: Lukys1
Ja ho mám a je dlhé 25cm a môžem ho len doporučiť, lebo termostat je presný, nemá žiadnu odchýlku(aspoň u mňa). A nie je ani drahý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 11:04 Muž Lukys1 [4] - Jezírkové ryby – Topítko atman at-50W
Má někdo toto topítko jestli ano jak je dlouhé a nebo neznáte někdo nějaké topítko dlouhé do 25cm a na 20-30l vody

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2007 18:05 R Muž Silent [5949] Re: motýlek
Já vyzkoušel Atman, Visitherm,Aquael ani jedno nešlo jak by mělo. Teď používám Fluval tronic a ten má elektronický termostat. Přesnost je v rozmezí + - 0.5 stupně. Jsem s ním naprosto spokojenej a navíc se sám odpojí když je mimo vodu, takže nehrozí přehřátí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2007 16:55 rolandmynar Re: motýlek
Já abych to taky pořád jen nechválil, tak mám jedno topidlo (ze tří) Atman, které mi topí taky o 4 stupně více, než má nastavenou teplotu, ale naprosto stabilně a bez jakýchkoliv výkyvů. Jen mám skrátka nastaveno o 4 méně mno. Proto ho ani neměním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2007 12:51 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: AmorFati
já mám resun a aquael a ani jedno nejede správně smich ale stejně si koupim ty Hageny :-P X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2007 11:20 Muž Eff [417] - RostlinyRe: motylek
Na atmana jsem z úst akvaristů slyšel samou chválu, oproti hagenu je to prý jistota. Sám mám atmana 50W u kreffet a topí nachlup přesně dle nastavení. Ve firemní 340l máme tetru a ta topí na 28 při nastavení na 23, a na 26 při nastavení na 20C. Ovšem zejména u topítek je to kus od kusu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2007 11:14 Muž AmorFati [37] - AmerikaRe: mch.sokolov
Hagen Elite už mi do akvárka nesmí... Měl jsem 200w, které se postupně zhoršovalo... Nejdřív při nastavení 22 topilo 24, postupně ale 26 a z domu šlo, když mi začalo dělat v akvárku osmadvacetistupňovou rybí polívku. Může to být vada kousku, ale nedělám si iluze - je to levnej čínskej šmejd.

Vyměnil jsem ho za Tetru za trojnásobnou cenu (made in germany) a při nastavení 24 mám v akva 24,5 zcela stabilně (pokud nezapomenu zapnout větráky u osvětlení).

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2834x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4617-topitko-atman