Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Černý povlak na rostlinách

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Černý povlak na rostlinách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.12.2021 10:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milospytel
Založ si prezentaci akvária s co nejvíce informacemi jen podle fotky příčina poznat moc nepůjde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2021 20:15 Milospytel – Co s černou řasou
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,

Prosím o pomoc s řasou černé barvy, z listů jde špatně dolů, nesmrdí. Akvarium má 300l, je založené 1 měsíc. Svítím 12h denně s 1,5h rozbřesku. Hnojení 1x týdně a co2.
Eventuálně jaké hodnoty bych měl změřit. Testů je tolik a já se v tomto zatím neorientuji.

Děkuji.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2018 22:16 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Cyklohentán
Bude to ruducha. :-) rybicky.net/forum/p69 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2018 22:00 Muž Cyklohentán [257] - nízkoúdržbové akvária s veľa rastlinami a hejnovými rybami
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím všetkých

Na hranách listov je takýto čierny povlak neodstrániteľný rukou. Čo to je, vadí to a ak áno, čo s tým?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2018 15:20 Žena vero-ni [134] Re: Driv3r
Například u mě to byl i nepoměr živin-fosfor v poměru k dusíku (NO3 37 mg/l ve vstupní vodě, fosfor neměřitelný)..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 11:12 Muž Kubaa [718] Re: Jarry
Existuje totiž strašně moc různých druhů sinic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 10:03 Muž Jarry [1437] Re: Driv3r
Článek jsem četl, prezentuju vlastní zkušenosti se sinicí, mohou se lišit akvárium od akvária;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2018 09:06 Muž Driv3r [236] Re: Jarry,Bohemic
Njo e-akvarium.cz/… č37.

U sinice se nikdy neví.odešla zářivka, udržovat 1/14dni protrhani rostlin (zmenšení rostlinné hmoty) čištění filtru.to vše mi dává v důsledku moc živin.

Bohemic filtr čistíš 1/14?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2018 21:56 Muž Jarry [1437] Re: Driv3r
Byl bych opatrný s takto jednoznačným tvrzením, mám se sinicí bohaté zkušenosti a mám jí trochu i v pokusném akváriu s minimem živin. Přijde mi, že se dokáže přizpůsobovat podmínkám (liší se barvou). Aktuálně si myslím, že jí vadí časté výměny vody (i v akváriu prakticky bez ryb), ale musím otestovat, zda je možné se jí takto zcela zbavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2018 21:39 Muž Driv3r [236] Re: Bohemic
Světlem to není i když by to mohlo mít souvislost.je to přemírou živin.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2018 20:17 Bohemic Re: vero-in
ano, jde jednoduše stáhnout nehtem, ale nesmrdí. Možná to je nedostatečným osvětleným, protože jsem si všiml, že mi nesvítila jedna zářivka ze tří (3x24 Wattů, 120 litrů, výška hladiny 40 cm). Asi před 14 dny jsem provedl obvyklou údržbu, výměna 1/3 vody, vyčištěn filtr, protrhání přerostlých rostlin.
Pokud to je sinice, o jaký druh se jedna? Našel jsem jenom BGA (Blue Green Algae), což je volný bakteriální sliz modrozelené barvy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.03.2018 07:19 Žena vero-ni [134] Re: Bohemic
Pokud půjde krásně stáhnout z listu a držet při sobě, takový slizký chuchvalec, je to sinice. Na tu mi pomohli okružáci, vše sežrali, a zlepšit podmínky pro rostliny. Taky ji co nejvíce odstranit ručně, odsát, z listů stáhnout, a častěji měnit vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.03.2018 21:21 Muž Driv3r [236] Re: Bohemic
Sametova rozrůstá se všude to bude SINICE.Občas se může zdát do černa ale je to zelené tmavě.a když to stáhneš a čichneš bude smrdět.
Dej fotku celého akva trochu se rozepis o údržbě a světle.v prezentaci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2018 20:43 Bohemic
Fotka k příspěvku Zdravím rybyčkáře, dovolím si obnovit toto téma, protože jsem nenašel odpověď na černý povlak, který mám na listech (přikládám foto). Povlak je na většině listech a začíná se objevovat i na filtru a kořenu. Je celistvý, matný až sametový vzhled. Prosím o radu zkušenějších. Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 23:13 PetrGabriel Re: Sid
Diky moc.Myslel jsem si to, ale nebyl jsem si precijen úplně jist.Realita je někdy trochu jiná než teorie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 21:56 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: PetrGabriel
Rozsivky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2015 21:30 PetrGabriel – Prosím o radu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím všechny.Nejsem si jist zda to je řasa, nebo něco jiného.Rybičky to všechny jedí .Myslím, že to je klasická řasa, ale jelikož začínáme nejsem si jist.Připojil jsem pár fotek.Snad to pro identifikaci pomůže.Děkuji všem za pomoc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 21:19 cernoch1979 Re: Sid
Ahoj, takze mam skusit zatienit? Rastliny ale asi dokupit mozem, nie? Teraz je to zatial prazdne. Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 20:50 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: cernoch1979
Chroust je vedle, jak ta jedle. Je to sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 20:23 cernoch1979 Re: romant
ok, dakujem za pomoc, kupim tam nejaku zelen :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 20:20 R Muž romant [27987] Re: cernoch1979
cernoch1979 napsal: Ja tam zatial nemam moc rastlin...To je přesně ono. Čemu svítíš? Rostlinám? Řasám? Nerovnováha, to je ta věc, která tě trápí. rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu , www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 20:16 cernoch1979 Re: chroust
Ja tam zatial nemam moc rastlin, chcel som tam koberec... Nepomohlo by nasadit aspon zatial, kym sa to poriadne zabehne nejake nenarocne rastliny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:58 chroust Re: cernoch1979
jak je to mazlave ruducha 100%.když budeš mín svitit zas nepujdou rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:56 chroust Re: cernoch1979
Samo se to nevyřeší ruducha je svina napadený listy odstřihni.zprovozni co2 a svitit tak 10h.a po čase uvidíš hraje tam dost příčin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2015 19:55 R Muž romant [27987] Re: cernoch1979
Podle mě tam máš sinici(e).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:53 cernoch1979 Re: romant
Ahoj, ano, ide to velmi lahko zotriet a je to mazlave. Trocha akurat nerozumiem tomu, ze ak je to Ruducha, tak ta je zo slabeho svetla. To sa mysli asi intenzita. Cize mam naozaj svietit menej? Teraz svietim asi 10h denne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:24 R Muž romant [27987] Re: cernoch1979
Jde ten černej povlak setřít a je to takový mazlavý? Jak dlouho svítíš? Osobně bych nesvítil více než 6-7 hodin, v této počáteční záběhové fázi, až příjdou znečišťovatelé, tak postupně tu dobu osvitu navyšovat. Těch 2x18W je proaztím tak akorát a pokud uvažuješ o těch 2x24W, tak tam už se neobejdeš bez hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:24 cernoch1979 Re: chroust
Ahoj, vdaka za odpoved. Idem teda pohladat, co s tou ruduchou. CO2 uz mam doma, takze to rozbeham a snad sa to same vyriesi :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   03.02.2015 19:19 chroust Re: cernoch1979
Zdarec,to černý je řasa ruducha a ta bílá krupička je vysráženej vápenec.vše je nedostatek CO2.Jak dáš rostliny tak jim musíš dopřávat co2 stejnou dobu jak svítíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2015 19:12 cernoch1979 – Cierna rasa na listoch
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, mam nove akvarko, zalozene pred 2 tyzdnami. 1 tyzden tam mam tieto rastlinky (foto1) a na listoch sa mi tvori tato cierna riasa (fotky 1 a 2). Poradi niekto, co to je a ako sa toho zbavit? Taktiez na kamenoch a dne sa zacala tvorit zelena riasa (fotka3). CO2 zatial vypnute, ryby este nemam, svetlo 2x18W (chystam sa doplnit este 2x24W), akvarko ma 125l. Vdaka za odpoved :)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2014 17:40 Muž volvik [21]
Tak mam objednany filtr Atman At-200 i s kostkou biomolitanu 10x10x24 v patek nebo az pristi tyden by mel prijit tak ho hned nainstaluji pak jsem prikoupil dalsi rostlinky a na dalsi jeste cekam az budou prebytky. Chtel jsem se jeste zeptat jestli by bylo vhodne k teto rase pridavat CO2.

Dekuji za odpoved :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 17:27 R Muž romant [27987] Re: volvik
Na tu stávající čerpací hlavu se pokusit nainstalovat kostku biomolitanu 10x10x25cm a nebo pořídit komplet, jak tu kostku, tak hlavu, třeba www.akva-exo.cz/… . Proudění je dobré mít takové, aby se lehce pohybovaly rostliny c celém akváriu(pomůcka je výkon filtru, dělen dvěma by měl nádrž za hodinu přečerpat 2-3x). Zajímavým pomocníkem při docilování rovnoměrného proudění vody v akváriu je roztřikovací rampa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 17:18 Muž volvik [21] Re: romant
Anciky uz nemam mam tam jen jednoho :) vcera si je jeden pan vzal
Ale urcite mas pravdu jen nevim kde mam vetsi filtracni vatu najit.
Rostlinky mam objednane a uz na ne cekam tak doufam ze potom to pomuze a prave ze nevim jestli mam hnojit at tu rasu jeste nepodporim.
Jeste bych se rad zeptal na proudeni vody jak velke ma byt ma byt male proudeni nebo velke.

Dekuji moc za rady ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 16:58 R Muž romant [27987] Re: volvik
Při zběžném pohledu do prezentace jsem nabyl dojmu, že je současný stav tak nějak horší než původní stav akvária v loňském roce, ta změna dna je podle mě cestou spíše zpátky, než kupředu. To dno co tam je teď, je tvořeno 50:50 z kamínků kulatých(v pohodě) a ostřejších, hranatějších, což může znamenat problém při údržbě, neb do dna tohoty typu nejde řádně zabořit odkalovač a bordýlek tak velmi rád dělá rotiku v tom, že se může hromadit a klidně i zahnívat. Další kritický a možná zásadní poznatek je filtrace, kterou na daný objem shledávám jako nedostatečnou, tedy tím filtračním objemem a to, že je měsíčně čištěna a zvláštěpk musí-li tomu tak být bude moje slova jenom potvrzovat. Výkon toho filtru je dostatečný, ale množství hmot poddimenzované a když vidím ty ancáky, tak je mě jasný, že tam bude bordýlku až, až. To nový dno by chtělo nějakým způsobem obohatit o živiny, čímž se podpoří růst rostlin, kterých je tam žalostně málo, což zde již zaznělo. Osobně bych pod kořeny rostlin vpravil hnojivo typu Osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.10.2014 16:23 Muž snehulda007 [850] Re: volvik
Znovuyakládat akv kvůli řase je hloupost. Ty musíš nastavit podmínky v akvu tak,aby se tý řase nedařilo...Nově založený akv. je pro štětku živná půda. Nacpi akv. rychlerostoucíma rostlinkama ,aby odebíraly živiny,měň vodu a ona ČASEM sama zmizí...Zaměř se i na proudění v akv.
Musíš léčit příčinu,né následky,jinak se řasy nikdy nezbavíš. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2014 15:44 Muž volvik [21]
Zdravim

Mel bych otazku uz delsi dobu jsem bojoval s cernou stetinkovatou rasou az to nakonec dospelo tak ze jsem musel cele akva zakladat znovu. Akva jsem vymyl savem poradne vsechno vycistil dal jsem novy sterk nove rostlinky novou penu do filtru filtr jsem projel savem. Proste neni tam nic co bych mel v predchozim akvariu. A dnes se divam a mam malou cernou stetinkovatou rasu na rostlince. Uz jsem ubral na svetle mel jsem 3 LED diodove pasky a ubral jsem na dva pasky. Tak uvidime co to udela ale chtel jsem se zeptat jestli mam rostlinu vyhodit nebo jeste pockat co se bude dit byl bych nerad kdyby se mi to zase rozjelo a musel bych opet akvarium menit. V tom pripade uz bych radsi skoncil akva je zalozeno pred zhruba 2 mesicema zpet.

Dekuji moc za rady ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2014 18:29 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: RomanKrus
Žádná aktivní prezentace, takže nezbývá, než sáhnout po křišťálové kouli. ;-)
Jenže ta se jak na potvoru někam zakutálela... :)
Zkuste se bavit tématem ruduchy. Například. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2014 07:59 RomanKrus – prosím o radu
Fotka k příspěvku nevím co to je za řasu, a potřebuji poradit co stím a hlavně proč se to stalo. Akvarko čistím jednou týdně. Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2014 12:28 Muž charli27 [9] Re: zervan
dík za aspoň nějaký tip,nad originálním CO2 systémem už nějakou dobu přemýšlím,mám doma bombu od hasičáku,takže mi chybí jen koupit ventily apod věci k tomu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2014 12:09 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: charli27
Takéto čierne listy Anubiasu trápia aj mňa v hlavnom akváriu, kde svietim, bublem a hnojím. Pravda, rastú tam dosť rýchlo (až príliš), ale vyzerá to škaredo, pomáha mi len odstraňovať staré listy, čo v praxi znamená, že rastlinka postupne cestuje po akváriu (z jednej strany ucvakávam, do druhej prirastá).

Kdežto v pomocnej "rozplávačke", kde mám momentálne malých čerstvo vyliahnutých prísavníčkov (ancíkov), bez hnojenia, bez substrátu, bez bublania a len s veľmi strohým svietením (resp. skoro len denným vonkajším svetlom) sú Anubiasy ako maľované, bez kúska riasy. A tak sa zamýšľam, či je vôbec Anubias vhodný ho "hi-tech" akvária :-O Mám chuť ho odtiaľ zrušiť. No možno len niečo robím zle, len som ešte nezistil, čo konkrétne. V podstate mi to začalo robiť až odkedy som začal bublať CO2 z burčiaku. Dovtedy tam nebolo buď nič (ešte s low-tech) alebo zelená riasa (pri silnom svetle bez hnojenia) alebo boli skamenené listy biogénnym odvápnením (pri silnom svetle s hnojením a s krevetkami, ale bez CO2).

Problémom je, že ruduchy je tak veľa druhov (na filtri mám aj takú priam peknú, čokoládovo hnedú, jemnú), že čo platí ako príčina zrodu pre jednu, neplatí pre druhú a v konečnom dôsledku si preto rôzne zaručené návody aj protirečia. V dvoch akváriách, ktoré sledujem, sa ruducha začala objavovať až po tom, čo sa začalo bublať burčiakom, hoci boli všetky podmienky priam ideálne - ani kolísanie CO2 nie je, sú zapojené paralelne 2 fľaše so striedavou včasnou výmenou náplne. To ma stále znovu privádza k myšlienke, či to nesúvisí nejako, napr. kvôli odpadovým látkam z kvasenia. Tunajší "machri" sa k akvaristom s ruduchou často stavajú pohŕdavo, ale ich spoločným znakom je aj to, že bublú čisté CO2 z fľaše a nie biokvas. Akosi som sa rozpísal - sú to len také moje úvahy, ale asi veru niekedy skúsim menšiu originál fľašu CO2 nasadiť namiesto burčiaku, že či sa niečo zmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2014 21:30 Muž corydoras© [72] - Ode všeho trochu ;-) - Raci, Labyrintky, Plži...Re: charli27
jo jo, s ruduchou jsem měl taky problémy ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2014 19:28 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: charli27
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2014 16:58 Muž charli27 [9]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku chtěl bych se vás zeptat akvaristé,co je to za černý povlak má to převážně anubis na starých listech zatím
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 15:18 Muž volhpe1 [41] - TetryRe: Katka
Jendoznačne RUDUCHA rybicky.net/clanky/677-ruducha-mnamka-pro-akvarijni-ryby
Je více rad jak se ji zbavit: CHEMIE, nebo pravidelná výměna vody cca 2 x týdně a méně krmit ryby + zastavit hnojení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2013 15:11 Katka – Prosím o radu-řasa v akváriu
Fotka k příspěvku Dobrý den,
chtěla bych tímto poprosit, zda by někdo podle obrázku nemohl určit o jakou řasu se jedná a jak se ji nejrychleji bavit. Mockrát děkuji za rady, hezký den K.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2013 14:23 Žena meleri [12] - Amerika
ahoj, v akvariu me zacla trapit ruducha ale drzim ji pod kontrolou castymi vymenami vody.

jenze ted odjedu na tri tydny pryc, tak nevim, ale muze byt tri tydny akvarko s ruduchou bez vymen vody?

ruducha mi zacla, kdyz se mi zanesl filtr. do toho asi nedostatecne co2, pridana druha lahev, a moc zivin z hnojiva, ktere jsem ted omezila.

muze naopak akvariu prospet, kdyz bude tri tydny "vklidu" bez vymen vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 21:29 R Muž romant [27987] Re: milanbey
Osobně bych se zaměřil na rovnici světlo x živiny. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 21:24 milanbey Re: romant
Romane, díky!

Pro jistotu - pochopil jsem správně, že nezkazím nic a mohu uspět, pokud:

- ustřihnu napadené listy
- koupím dvě tři parmičky černopruhé
- zmírním proudění vody
- nasadím více kytek
- co ti dny obměním 1/4 vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 20:34 R Muž romant [27987] Re: milanbey
Hledej pojem ruducha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2013 20:32 milanbey – Jaká řasa?
Fotka k příspěvku Ahoj akvaristi!

Jaká řasa je vidět na obrázku a jak se jí nejlépe zbavím?

Díky za rady!
 

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 5197x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4594