Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Oödinium pilularis, Oödinium limneticum,

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Oödinium pilularis, Oödinium limneticum,
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 20:23 Michal Re: grunda
Co přesně potřebuješ popsat? Je možné že se otírají o filtr kvůli dusíkatým látkám?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 17:50 Muž Kryštof [314] - AmerikaRe: Michal
Založ si prezentaci, a poté se uvidí ;) začni s vodoléčbou ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 17:32 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Michal
to že je něco napsané v knížce ještě neznamená, že je to pravda. Já bych to viděl na hromadění dusíkatých látek, ale bez podrobnějšího popisu akva je to věštění z křišťálové koule
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2013 17:28 Michal – Pomoc
Ahojte, chtěl bych vás poprosit o radu. Moje rybyčky se chovají divně, občas se jako kdyby třou o filtr akvária (viděl jsem to dělat gold molly a Ancistruse). V knížce jsem se dočetl že by se mělo jednat o Oodinium sp. Také jsem se dočetl že to dokáže zabít potěr a že to zpomaluje růst - to vše se mi v akváriu děje. Poradíte mi prosím jak se toho zbavit, jsem mladý a nemám s nemocemi moc zkušeností.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.04.2013 11:16 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Jasně ale ženským je potřeba vše polopatě opakovat,potřebují to jako recept na buchtu- když je dobře napsaný postup pak se buchta povede.
Už vím co je vodoléčba potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:13 R Muž romant [27987] Re: Edit
Vodoléčba = výměna vody, měl jsem za to, že už ten pojem trochu zdomácněl. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:10 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
S nákupem ryb samozřejmě počkám. Jen mi ještě není jasná ta vodoléčba? To nemám ani odkalit a vyměnit vodu? Jen do filtru vložit rašelinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:06 R Muž romant [27987] Re: Edit
Žádný dokupování novejch ryb tak měsíc!!! Velmi opatrně to event. přihnojení do dna a žádný jiný zásahy, nedával bych ani to uhlí do filtru a místo toho pořádně vyplachoval akvo tou vodoléčbou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:01 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Tak to mám jen do filtru vložit aktivní uhlí a rašelinu?Super. Ráda bych i přihnojila rostliny pod kořeny Florentte tablety. Doufám, že už bude vše ok. Mám teď děsný strach koupit další ryby. Pořeším to pak v akvariusu kde mi mají uhynulé ryby nahradit.Sleduji že se mi začaly některé tetry červenoústé agresivně honit, asi by tam bylo potřeba dát klidné autoritativnější ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 10:51 R Muž romant [27987] Re: Edit
Nic, jenom vodoléčbu a přidat rašelinovej výluh(Torben, Amazon ...), nebo olšový šištičky, listy mandlovníku atd. Prostě vyleošit prostředí pro život. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 10:48 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Díky! Přesně to si myslím. Už dost bolo chémie X-)Můžu použít aktivní uhlí které jsem měla v akvátku těch 24h? nebo mám dát úplně nové. jak dlouho mám přes ně filtrovat a kdy odkalit? Nejraději bych odkalila jen tak 40l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 10:44 R Muž romant [27987] Re: Edit
Podezřelou rybu odlovit a nastavit normální režim, to akvo to už potřebuje jako sůl. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 10:23 Žena EditHa [91] - Tetry – omnipur jak pokračovat
Dobrý den,poradí mi někdo jestli po týdnu léčby Omnipurem mám zopakovat dávku léčiva? Mám všechny ryby čisté jen na jedné neonce sleduji jednu malou tečku na ocasní ploutvi. Je možné, že je Obrněnka na rybě mrtvá a jen zatím neodpadla? Nebo mám neonku odlovit? Nejraději bych už konečně vše uvedla do normálního chodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2013 18:12 Reza Re: Silent
Co tady řešíte když máte k dispozici UV lampu, vykašlete se na všechny léčiva (parazity přisáté na rybách jimi nezničíte), zapněte jí na týden až 14 dní, zvyšte teplotu ke 30 st, přideje sůl až 10g na 50l a spolu se silným filltrováním se výsledek spolehlivě dostaví (odpadlí parazité a jejich stadia zachytí jemná filtrační vata a uv lampa dodělá ty co projdou filtrem). Pak vyměnte filtrační vložky. Tento postup opakujte, při včasném zásahu neuhynou žádné ryby. Co se týká odpadlých stádií(cyst), ty se dokáží zapouzdřit a přečkat pro ně nevhodné období. Proto si myslím, že právě ta silná filtrace a ve filtru jemná filtrační media jsou důležitá, aby je postupně odstranila.
Pokud je některá skupina ryb napadena opravdu masivně je nutné počítat s uhynem blížícím se k 50%, protože stadia uchycená na rybách uvolňují toxiny, které působí na nervovou soustavu ryb i po odpadnutí. V tomto stádiu rybám léčiva také nepomohou, navíc si po zkušenostech myslím, že je naopak jěště oslabují, navíc poškozují rostliny. Je nutné si uvědomit, že tyto léčiva nejsou ničím jiným něž zabíječem parazitů v rejdivém stadiu než si najdou hostitele - rybu.(což udělá i sůl) Některé ryby jsou na tyto léčiva citlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.03.2013 12:47 Žena EditHa [91] - Tetryléčba Obrněnky Omnipurem je u mne úžasná
Hned druhý den na rybách vidím, že nic nevidím. Jen na ploutvičkách neonek je pár malých bílých ťuček. Navíc ryby ožily. Tetry červenoústé jsou úplně čisté. Škoda že nebyla diagnostika Obrněnky zjištěna včas a já zbytečně skoro 10dní neléčila Kožovce(krupičku). Teď to vidím už nadějně. Vlastní zkušenost člověka učí.A není tečka jako tečka X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 14:43 Muž Toník [396] Re: Edit
Nevím, jestli u Omnipuru (nebo eSHa EXITu) doporučují výrobci např. důkladně před aplikací odkalit = odstranit co nejvíc organické hmoty, na kterou by se mohla "malachitka" vázat. (Mohl bych se podívat, ale nepovažuji to za nutné. Důležitější pro mne osobně je, uvědomovat si některé souvislosti a pak podle nich konat.)
No a tak nějak je to i s tím světlem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 12:30 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
No uvidím třeba to vypnou jen na 3hod a já bych pak vše zbytečně měnila.Ale díky za rady. Uvidím. Ještě chci opravdu poděkovat všem kdo tu aktivně radí a mají tu trpělivost s námi někdy tak těžkými případy - jako jsem třeba já :hm: Přeji všem hezké jaro :) Dám pak vědět jak dopadla léčba. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 12:17 R Muž romant [27987] Re: Edit
Ber to logicky, když vyměníš vodu, tak snížíš koncentraci a bude jí třeba zase trochu doplnit, ale tu vodu měnit nemusíš, já Ti jenom radím co bych udělal já a jak se v případech odstavenýho filtru na středně dlouhej čas postupuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 12:09 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Teď jsem z toho jelen. U Omnipuru píšou, že se má použít jednorázově a za týden opakovat pokud bude ještě na nějaké rybě něco vidět. Myslela jsem tedy, že to nechám prostě týden být a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 11:56 R Muž romant [27987] Re: Edit
Účinnost těchto přípravků se předpokládá dostatečná i při tom zapnutým osvětlení(eSHa exit má v sobě stejnou látku jako ten omnipur a o nesvícení se nikde výrobce nezmiňuje). Těch 7 hodin bez techniky přežije akvo bez úhony. Den před tím bych vyměnil vodu a doplnil dávku léčiva a mělo by to zafungovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2013 11:46 Žena EditHa [91] - TetryRe: Toník
Já jsem světlo nechala zapnuté. Odborník Romant tvrdí, že ano. Dnes 10.den léčby- ryby skoro čisté jen na neonkách na ploutvích asi tedy ta Obrněnka ještě drží. Odkalila jsem vyměnila 1/2 nádrže tj asi 100l vody- přidala Aqatan a 11ml Omnipuru a teplotu držím na 28°C. Voda je šíííleně zeleňoučká. Ale ryby se vesele honí.Filtruji bez uhlí a silně vzduchuji. Uvidíme.Mám hlavně ještě dotaz ohledně 7hod vypnuté elektriky- ve středu mi nepojede vůbec nic!Vydrží to ryby? pokud jim jistě klesne teplota na 25°C. Bojím se pohromy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 20:46 Muž Toník [396] Re: EditHa
Mě jeden důvod, proč by se nemuselo při léčbě Oodinia Omnipurem svítit, napadá. Účinnou látkou proti Oodiniu v tomto širokospektrálním léčivu je oxalát malachytové zeleně. No a ten je světlocitlivý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:59 R Muž romant [27987] Re: Edit
Tak rostliny bych tam nechal, jenom jsem poukazoval na to, že to bude slušnej driják a načne to biologickou rovnováhu, nic víc, nic míň. To že vyndáš rostliny, tím akváriu spíš ublížíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:56 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
takže je lepší rostliny vytáhnout raději ven? Nerada bych o ně přišla dala jsem do nich nejméně 1000Kč. Aspoň by mě šlo lépe odkalit.Ale to dávkování je zvláštní. Jedna dávka tj.11ml na 220l vody a pak týden nedělat nic.To mi vyhovuje. :-D
Ještě jeden takový dotaz. Ve středu nám asi na 7hod odpojí elektriku. Nepojede mi tedy vůbec nic! Teplota klesne z 30°C asi na 25.To bude asi malér.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:42 R Muž romant [27987] Re: Edit
Nevidím důvod proč normálně nesvítit. Při tom odkalování vyměň polovinu vody a aplikuj ten Omnipur, nemám s ním osobní zkušenost, je pravda že návod použití na oodinium uvádí, byl bych ve střehu a měl připravený belíky a i ten Nitrivec, řekl bych že po léčbě bude potřeba, ona ta poznámka že omnipur likviduje jemnolistý rostliny nebude jen tak pro srandu a když se podívám na složení, tak nitrifikační bakterie prořídnou. Tak ať je to ono a zabere to. X-)
Edit: No vidíš Honzo že to jde. :-D To patří Haimdolovi. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:40 R Muž Silent [5949] Re: Edit
Proč bychom měli být zklamaní? :) Jen jsme si na všechny léčiva na Oodinium nevzpomněli. Mimochodem jak píšeš, že Omnipur je drahý jak sv..a tak ten Flagellol je ještě dražší, ale to proto, že je to léčivo nové generace a dle mých informací i účinější, ale buď ráda za Omnipur. Svítit při léčbě samozřejmě lze. jen se nesmí používat uhlí (tedy aktivní) a UV lampa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 17:27 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Pánové asi vás zklamu, ale měli jen přípravek od Sery OMNIPUR (drahý jak sv..a) v návodu píšou že je také mimo jiné na Oodinium. Nejraději bych to tam dala už dnes večer aby byla léčba včasnější, ale to uhlí bych musela vyhodit už po 7 hodinách filtrování.Takže asi raději zítra odkalím vyhodím uhlí a nasadím Omnipur. V obchodě mi paní radila, že prý mám klidně svítit- co vy na to odborníci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 12:08 R Muž romant [27987] Re: Silent
Díky za dovysvětlení Honzo. palec Já jsem právě s tím Oidimolem tu pozitivní zkušenost udělal, tedy pokud jde skutečně o tu "mouku". Na ten Flagellol jsem jaksi pozapomněl, je to přesně o tom původci, jak píšeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 11:45 R Muž Silent [5949] Re: romant
Protazol na oodinium nezabírá. Oodinium způsobuje parazit bičíkovec Piscinoodinium pillularis a ten je jiného původu než běžná krupička. Ze série Sera med Professional zabírá na oodinium Flagellol. Jak funguje Dajana OIDIMOL nevím. Nemám s ní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 10:27 R Muž romant [27987] Re: Edit
Je-li aktivní uhlí skutečně aktivní, tak bych ho tam nechal 24 hodin. Co se týká toho jestli Protazol nebo Oidimol, to je vskutku hamletovská otázka. To jestli zabírá protazol na oodinium to nemohu osobní zkušeností potvrdit(nelze to vyloučit), u Oidimolu tu zkušenost mám pozitivní, na "pomoučený" ryby to zafungovalo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 10:18 Žena EditHa [91] - TetryRe: romant
Díky za rady. Já jen konkrétně jak dlouho mám mít to aktivní uhlí ve filtru než začnu dávkovat nové léčivo?
Který přípravek je lepší? Protazol nebo Oidimol?Uvidím co seženu. Jedu to teprve někam shánět.Neděle dopoledne..super...
No, poradím si takto: přeperu aktivní uhlí, objetuji svoji punčochu a vložím je do filtru. A jedu shánět nějaký ten přípravek.(vařit oběd budu nevím kdy, ale to je jedno...) takže zítra odkalím a vyndám uhlí a začnu novou léčbu. :)a uvidím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 10:05 R Muž romant [27987] Re: Edit
Už jsme to řešili včera ve vlákně o krupičce. Jestli jseš podle těch fotek přesvědčená, že to krupice není(Ty ty ryby vidíš), tak bych to léčil tím oidimolem. To jak postupovat při změně léčiva včera padlo taktéž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2013 09:58 Žena EditHa [91] - Tetry – oodinium léčeno jako krupička
Dobrý den, prosím poraďte, 8.den léčby Costapurem a mírné zlepšení. Dnes 9den mám udělat přesně co? Chtěla bych změnit léčbu. Jak mám přesně postupovat. Mám odkalit dno, dolít čerstvou vodu asi 30l přidat do filtru aktivní uhlí a večer je vyndat a začít dávkovat Oidimol? Ryby mají droboučké tečky na ploutvičkách.nebo mám nasadit Exit a esha2000?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 17:43 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Martex42
Stejně jako u klasické krupičky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 17:39 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Bob66
Jaké jsou příčiny vzniku a jak se mám vyvarovat tomu, že se to objeví?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 15:45 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Martex42
Přesně tak jak píše Yirka ano Použití Exitu a eSHy 2000 je na místě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 15:07 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Martex42
Vy mně teda doporučujete ať vyzkouším ten eSHa EXIT a 2000?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 14:19 Muž Yirka [9126] – Re: Martex42
Jak vidíš, tak nevyléčil. Jelikož jsi nepoužil lék, nějaká stádia přežila a po naplnění podmínek se znovu rozvilnula do nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 14:03 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Yirka
Děkuji za radu. Já jsem to všechno asi před měsícem vyléčil a po měsíce se mi to objevilo znovu na potěru. Nemám tušení proč se to stále objevuje? Z čeho to může být? Jak se toho mám vyvarovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 13:43 Muž Yirka [9126] Re: Martex42
Solnou lázeň nepovažuji za léčbu v pravém slova smyslu. Na tvém místě bych klasicky použil léky eSHa EXIT a 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 12:18 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Yirka
Nemám ten problém v okrasným akvárku, ale v nalé pěstírně. Dosud jsem to léčil tak že jsem dal rybky na 20 minut do solné lázně a to docela dosti pomohlo. Ale jak mám v pěstírně získat tu rovnováhu. Skoro vždy to napadne potěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 09:08 Muž Yirka [9126] Re: Martex42
Nemoci se zcela vyhnout nelze, preventovat ji lze dobrým, vyrovnaným fungujícím akváriem, kde rybky dlouhodobě přežívají a jehož parametry jsou zcela stabilní. Způsob návrhu léčení bude odviset také na tom, jsk jsi léčil doposud. Ta podstatná informace tu chybí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 20:15 Muž Martex42 [20] - Tetry
Dobrý den, pořád bojuji s nemocí oodinium alespoň si teda myslím podle příznaků, že to oodinium je. Nemohu se této nemoci zbavit asi před měsícem jsem tuto nemoc vyléčil. Byla na dospělých kardinálkách čínských na těch jsem to vyléčil. Také se objevila na potěru parmiček a čichavců tento potěr jsem všechen vylil a akvárka a vše co bylo uvnitř jsem vydezinfikoval savem. Po době cca měsíc se tato zákeřná nemoc objevila zase na potěru kardinálek čínských. Potřeboval bych od vás rady jak se této nemoci vyvarovat, aby se dále neobjevovala? A také čím ji mám vyhubyt?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2010 13:06 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: BindiDindi
Takže jsem se namýlil,vše už bylo napsáno,a věnoval bych pozornost odkazům od Yirky. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2010 09:49 Muž Yirka [9126] Re: BindiDindi
Jelikož vlastně začínáš znovu a ja zjevné, že ve znalosti akvaristky jsou mezery, přečti si tyto krátké stati. Vyvaruješ se dalších zklamání.
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2010 08:36 Žena Linduš [166] Re: BindiDindi
nemoc to byla, ovšem ne krupička. jak píše romy, krupička vypadá jak krupička. určitě tomu hodně dopomohlo nezajeté akvárko, spousta ryb (příliš a rychle). nejspíš ta plíseň, nové akvárko udělalo "zbytek"
Edit: počkala bych, jestli se to ještě neprojeví, aspoň dva týdny...mezitím se bude akvárko zabíhat ;-)
pak pomalu ty rybky. oček neberte tolik, jsou to čuňátka a rozmnoží se za chvilinku ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2010 08:28 BindiDindi Re: Romy
Jak jsem před chvílí psala Linduš, akvárko bylo napuštěné bez ryb cca 24 hodin (to je nejspíš málo, že?), a pak tam přišlo 10 pavích oček. A po několika dnech zbytek. V poslední fázi nemoci se u rybek určitě nejednalo o tečky, to možná v počátku, ale pak to pokrývalo opravdu téměř celou rybičku od hlavy až po ocas, a ten jim to opravdu vždycky úplně sežralo.
Takže potom, co uhynula poslední rybička, jsem vyčistila pořádně dno, odčerpala cca 1/2 vody, dolila novou, důkladně vyčistila filtr a nalila jsem tam taky od Dajany START PLUS. Je to už asi týden, zbylé tři neonky vypadají normálně. Myslíte, že už je bezpečné přikoupit nové rybičky? A asi spíš postupně, že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2010 08:20 BindiDindi Re: Linduš
Zdravím, akvárko bylo napuštěné cca 24 hodin, všechnu vodu jsme nejdříve převařili, do vody jsme pak nalili i nějakou "startovací formuli" - byla součástí výbavy akvária. Pak tam přišlo 10 pavích oček a za několik dní neonky a 2x ancistrus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2010 20:55 Muž Romy [1822] - CichlidyRe: BindiDindi
Pominu fakt,že o nádrži nic nevím,bylo by potřeba se trochu rozepsat,myslím si,že ryby byly dány do nádrže příliš brzy,a následné zvýšení NO2,spolu,nejspíš s plísní,zapříčinilo úhyn rybek.Připomínám,že se jen domnívám...
Podle popisu to krupička nebyla,nejspíš jste si zanesli s rybami plíseň.Krupička jsou jasně ohraničené body,proto krupička.Nikdy se neslévá a nerozšiřuje na celé tělo,jako jednolitý povlak.Ideální léčivo na krupičku je kombinace léčiv eSHa exit a eSHa 2000,je to šetrné a účinné.Malachitová zeleň nemá takový účinek,a FMC je docela dryják pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2010 20:39 Žena Linduš [166] Re: BindiDindi
jak dlouho bylo to akvárko napuštěné, než jste tam dali tolik ryb?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7507x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4564-oodinium?od=51