Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sera Baktopur

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Sera Baktopur
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2010 19:54 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Bactopur
Někde jsem četl že účinná látka je shodná jako u přípravku Furanol. Ten je v tabletách a původně jsem verzi F II koupil pro krevetky, ale teď jsem zjistil, že je to použitelné hlavně na ryby, opravdu velice šetrná látka, můžu jen doporučit na bakteriální problémy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2010 09:50 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Pokud jsi ji ještě nevyhodila zkus ji pořádně detailně nafotit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2010 09:45 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: karelpavel
mrenka to uz ma za sebou, ale vsimla som si ze jej byvale kamosky sa v akva obtieraju... len tak plava a zrazu sa zacne mykat a obtrie sa o rastlinu koren alebo kamen, zda sa mi ze si obtieraju viecka je mozne aby to mohlo aj za to chudnutie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 23:09 Muž karelpavel [18] Re: basa1313
zkus i trochu z boku hodit foto :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:46 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Bob66
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku no hnede, trochu tensie ale nie velmi , rozpadavaju sa a chvilku vysia na analnom otvore ale nie dlho, ide skor o to ze ona vykaly uz ani velmi nema chuderka... sad
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:45 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Jaké má výkaly? Tipnul bych střevní bičíkovci a na ty je Flagellol ;-) Lék není nejlevnější, jde o to aby se to vyplatilo koupit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:41 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Bob66
no je velmi chuda a uz mi na to dve zdochli ale s odstupom casu...a teraz teda ake to liecivo? len ci to pocka do pondelka...snazila som sa ju krmit vsetkym moznym...hrasok, pakomare, granulky, rozne tablety...nic nechce... je asi aj dost slaba podarilo sa mi ju odlovit a to velmi rychlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:39 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: basa1313
Účinná složka tohoto léčiva by měla procházet snadno i do ryb samotných. Ekvivalent by měl být třeba JBL Furanol. Opravdu jsou ale obě léčiva na zlé bakteriální nákazy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:37 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Jsou hodně vyhublé? Co fotka ;-) Vypadalo by to spíš na vnitřní parazity a na ty baktopur ani costapur není, na ty zabírá Sera Flagellol případně Nematol X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:32 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Bob66
no a co si myslite vy? ake liecivo? mam este costapur ale ono ten parazit bude asi vnutorny...niake ine priznaky nie su len su chude...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:31 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: basa1313
Co se týká šetrnosti léčiva k rybám tak u Sery není problém, je šetrná i k citlivějším druhům ryb X-) Jde o to aby použití léčiva bylo na místě, a ne na radu z akvaristiky že jde asi o nějakého parazita a nasadit hned konkrétní lék ;-) Sera Baktopur je na bakteriální onemocnění a ne na parazity hmm Špatná diagnoza a nevhodné použití léčiva je ještě horší než neléčit vůbec, ryba se zbytečně oslabuje a ani následné nasazení správného léku už nemusí pomoci X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2010 21:22 Žena basa1313 [18] - Parmičky – sera bactopur
chcem sa spytat na liecenie sera bactopurom, mam problemy s chudimi mrenkami siamskymi a tak mi v akvaristike poradili ze sa asi jedna o niakeho parazita a liecit by som mala prave Bactopurom...aky je vas nazor? a ci ste niekto pouzili toto liecivo s
mrenkou nadhernou, sumcekom weliferom, mrenkou siamskou, labeom cervenoplutvym, prisavkou thajskou, prisavnikom ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2009 10:01 Žena Danila [4489] - SumciRe: ageJ
Hodnoty pH a teplota 32 stupňů nejsou až tak podstatné info.
Jak dlouho je nádrž založená,jaké jsou hodnoty NO2,vyměnil jsi třetinu vody, nebo ne, nebyly přidané nové ryby, jaká je filtrace v nádrži, jak často a čím se krmí?
Nádrž na mně působí dojmen, že je čerstvě založená.
Asi prudím, ale jsem zásadním odpůrcem nalití léků do akva bez toho, že by se nejdřív upravily podmínky v akváriu, kolikrát stačí výměna třetiny vody v nádrži, hladovka a trpělivost.
Držím palce. Dan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 22:26 Muž Sakul [13] - CichlidyRe: ageJ
Sakul napsal:
při léčbě, je nutno kombinovat sera baktopur a sera bak. direct, v tom asi bude onen zádrhel proč to nezabírá...

Podle toho co jsi doplnil, tak je to na 98 procent Columnaris hodně zdaru v léčbě ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 22:08 ageJ Re: Sakul
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak jsem měřil PH a voda má mezi 6,5 až 7 a teplota vody je 32 stupňů. Nemoc probíhá rychle. Jeden den se rybkám začnou rozpadat ploutve,další den jim zbělá tlamička a nejpozději do 10ti hodin umírají. Rybky se v akvariu nepronásledují a mají chuť k jídlu i v počátku nemoci. A přikládám foto akvária.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 20:51 Muž Sakul [13] - CichlidyRe: diskoclub
Přesný název je, Bakterie Columnaris. Mrkni na stránky sera.
Re: agej- ještě sem našel, že při léčbě, je nutno kombinovat sera baktopur a sera bak. direct, v tom asi bude onen zádrhel proč to nezabírá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 20:15 Muž diskoclub [40] - CichlidyRe: Sakul
dávkuje se :1 tableta na 50l vody,ale je proti parazitům a bakteriím!a tohle mně jako bakterie nepřipadá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 16:31 Muž Sakul [13] - CichlidyRe: ageJ
Řekl bych jestli se jedná o Columnaris (bílé tlamky)tak nevidim problem s bactopurem. Spíš základní otázka zní jestli léčíš rybky v karanténě nebo ve společenské. Jestliže léčíš ve společenské ber v potaz že nějaké to léčivo střebají kytky atd. Možná bych dal o 1/5 více léčiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.06.2009 08:20 Muž Jrk [143] Re: ageJ
Možná je problém v nevhodných podmínkách v akva. Základním předpokladem úspěšné léčby je odstranění příčiny onemocnění: Rybka je ve stresu, pronásledována jinou rybkou, zvýšené NO2, NO3,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 23:56 Žena Danila [4489] - SumciRe: ageJ
Otázka je, zda víš, co léčíš. Jak už bylo mnohokrát psáno, nejdřív zjistit, zda je v pořádku voda
a podmínky v akva, pak hledat na foru a pak řešit léky. Zkus napsat víc, chyba léčiva to podle popisu asi nebude ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2009 23:52 ageJ – Baktopur Direct
Zdravim vše ahoj
Nemohl by mi někdo poradit,jak mám lečit s Baktopurem Direct? Léčim podle navodu,ale efekt žadný. Po dvou dnech co jsem dal do akvárka tabletky mi zase onemocněla rybička (zbělala jí tlama).Na 80-100L akvárko(nevim ty litry přesně) sem dal dvě tabletky a zvedl teplotu na 31 až 32 stupňů. Neporadil by mi někdo co se dá dělat nebo jak zefektivnit lečení. Popřípadně úplně vyléčit těch pět a půl rybek co mi zůstalo... :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 14:04 OM Re: Maajdulaa
kamosovy rybky mely vodnatelnost a rikal ze je to nevylecitelne, chytlo to 5 rybek tak je dal do karanteny a vsechny se mu uzdravily...o zadnem bactopuru jsem neslysel ale zkus se zeptat ve zverymexu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2008 08:43 Piky Re: Maajdulaa
Ahoj, to je mi těch rybek líto. Hele zkus se kouknout sem, ale o baktopuru tam neni ani slovo. léčí to antibiotiky. rybicky.net/nemoc/vodnatelnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2008 22:13 Maajdulaa – Bactopur nebo Bactopur direct?? POMOZTE PLS!!
ahoj!

mam problem mela sem v AQ rybku a ta mela vodnatelnost, zjistila sem to az docela pozde, uz mela vsechny prinaky, dala sem ji do karanteny a pozdeji utratila...

ted newim jestli ten "virus" nezustal aji v AQ... je to mozne?? tatka mi ted koupil Bactopur. ale ja nevim jestli muzu pouzit bactopur kdyz to neni bactopur direct??

jaka pricina je vonatelnosti? Bakterie?? vím ze je to ze zanedbání, coz je mozné, protoze byly prázdniny a já osobne sem na ryby dohlizet nemohla ale nevim jestli to nahodou nezpusobujou bakterie

POMOOOOOOOOOOOOOOC NUTNY!! PLSPLS

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 12:40 Pavel Re: Piky
Jedna z nich už byla docela dost a můžu říct, že se fakt po tabletách uzdravovali "před očima". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 10:01 Piky Re: Pavel
No vidíš, já to říkala. Akorát že tablety jsou drsnější než roztok, tak mohly ryby reagovat všelijak, ale jestli jsi nemocné jedince už měl hodně nakažené tak to byl nejlepší nápad ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 09:36 Pavel Re: Pavel
Tak tablety pomohly, rybky jsou zas jak dříve. A ostatním rybkám po vůbec nevadilo, dostaly alespoň prevenci :-) Do akva jsem je dal v úterý a již ve čtvrtek večer bylo vidět, že tablety svůj úkol splnily. Od pátku jsem nebyl doma, jdu nyní vyměnit vodu atd. Mějte se bájo. Pavel

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2008 08:02 Pavel Re: Piky
Co to udělá s akvárkem Vám sdělím za pár dní. Včera jsem do akvárka hodil tablety tak uvidíme. Každopádně napíšu jak léčba zabrala. Pavel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2008 14:58 Piky Re: Tokuschew
No nechci kritizovat, každý má jiné zkušenosti, ale mě baktopur zachránil ryby které podle některých odsud byly už na utracení. Jediná třídenní léčba a byly v pohodě. Je tedy pravda, že byly v karanténě, abych neničila celé akvárko, tak nevím co to udělá s rostlinama atd, ale mě se velmi osvědčil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2008 14:02 Muž Tokuschew [22] - RostlinyRe: Piky
Nedá mi, aby som sem nedal jednu poznámku. Sera má výborné liečivá, ale podľa mojich skúseností k nim baktopur a baktopur direkt nepatrí. Po ich aplikácii sa voda neprirodzene a dlhodobo zafarbila a ryby aj tak nakoniec skapali (zbytočne vyhodené peniaze a narušená rovnováha) oveľa lepšie je chorobe predchádzať. V prípade neoniek sa dobre a stále viac osvedčujú výluhy rôznych drevín, vrátane jelšových šušiek a najnovšie listov mandľovníka. Osobné skúsenosti mám s dobre vylúhovaným drevom mangrovníka. Neonky zrejme nemajú radi veľmi častú výmenu vody a lepšie sa cítia vo vode staršej tzv. prepracovanej.
Toľko moja skúsenosť.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.09.2008 12:26 Piky Re: Pavel
Čau, našla sem návod v pdfku jenže to sem nedám, takže ti to opíšu. Sem zvědavá jak se mi odvděčíš je toho dost ;-)
Informační popis:
Bakteriální onemočnění akvarijních rybek se projevují nadmutím břicha, často provázeným odstávajícími šupinami, vypouklýma očima, houpavými pohyby, extrémním vybarvením a často vyvrcholí totální apatií ryb. I když zjistíme onemocnění v pokročilém stádiu, sera baktopur direct pomůže a zdravé ryby v akváriu preventivně ochrání před nakažením.
Info popis: 1 tableta na 50l vody. Po dobu léčby silně vzduchujte, vypněte zařízení na doplnění CO2, nefiltrujte přes aktivní uhlí.Po 3 dnech vyměňte 50% vody upravené pomocí sera aquatan. Jestliže příznaky nemoci nezmizí, léčbu opakujte. Uzdraveným rybám upravte vyměněnou vodu přípravky sera aquatan a sera nitrivec. Je to důležité z toho důvodu, že sera baktopur direct zahubí také užitečné bakterie v akváriu a filtru. Po ukončené léčbě doporučujeme navíc filtraci přes sera super carbon.

Pokud léčíte nemoc v pokročilém stádiu, doporučujeme tento postup. Do 2 litrů vody dejte jednu tabletu sera baktopur direct (vodu naberte z akvária). Nemocnou rybku ponechte v této lázni 30 minut a poté ji vraťte do akvária, ve kterém je použita normální léčebná koncentrace léčiva (viz info popis). Použitou lázeň vylijte do odpadu. Po ukončení léčby rybám podávejte fishtamin, významnětím urychlíte jejich rekonvalescenci. Nižší živočichové v mořských akváriích přípravek sera baktopur direct nesnášejí. Léčbu mořských ryb provádějte pouze v připravené lázni, nikoli v akváriu! Nepoužívat u zvířat určených ke konzumaci. Skladovat v temnu a teplotě 15 - 25°C. Nepoužívat v kombinaci s jinými léčivy!
Doufám že složení a to že to nemáš dávat dětem psát nemusím. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2008 11:49 Pavel
Zdravím, chtěl bych se zeptat, dneska jsem dal do Akva 120 litů 2 tablety Baktopur Sera direck. Koupil jsem je v obchodě, kde to prodávají pro tabletkách (aby to nebylo drahé). Ale nemám návod na dávkování a průběh léčby. Nemá někdo s tabletami zkušenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 15:04 Yana Re: papirka
no jo, je to ono, a ako pozeram maju aj zakalene oci, a to je dost zle, daj im davku aj druhy den ako som ti pisala, lebo infekcia sa uz riadne rozsirila a nemusi to dopadnut dobre...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 13:49 papirka Re: Yana
Fotka k příspěvku Další neonka kaput sad přiklídám obrázek myslíte že to je opravdu to uhnívání nebo to je něco jiného to už je třetí za poslední tři dny z toho jeden den léčení ty dvě ale byly horší.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 10:40 Yana Re: Piky
nie, kytky su v poho, a preventin je otras, zabija aj sumcovite ryby-ancikov... Hmm, prave sa mi vytiera parik colisa lalia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 10:18 Piky Re: Yana
Aha tak to asi souhlas. Já je měla v karanténě, žádná kytka, ani filtr, jen vzduch, voda, ryby. Nechtěla sem zatěžovat celé akva, krom toho to měla jedna ryba z pěti.
Jo a neodělalo ti to ty rostliny? Moje skoro nevydejchaly Preventin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 09:58 Yana Re: Piky
no ale ked ma velmi zarastene akvarium tak jej rastliny absorbuju liecivo a nemusi vobec zabrat, preto to ja robim takto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 09:45 Piky Re: papirka
Ahoj, Baktopur opravdu působí hodně rychle, za tři dny máš pokoj.Řešila sem to úplně stejně jako ty, maj se pak ještě přeléčit znovu, nemaj? Nechci říkat, že ta rada přede mnou je špatná, ale já léčila přesně podle návodu a taky je to O.K. tak bych jim zbytečně moc nepřidávala, už takhle z toho byly nešťastný. 1. den 22kapek na 20l, druhej nic a třetí jako první. Hlavně nezapomeň na vzduchování a vypnout filtr. A pak vyměnit tu vodu. Léčbu opakovat nemusíš. Přeju hodně štěstí. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 09:40 Yana Re: papirka
ahoj, takze k tomu prehnanemu cisteniu: vymenit cast vody kazde 2 tyzdne je ok, aj kazdy tyzden, ale neprat filter!!! Iba raz za 2-3 mesiace, a nelej tam ziadnu chemiu, a ani nepises co tou chemiou myslis. No a ten baktopur: 1.den 22kv na 20litrov, 2.den pisu ze nic, ale daj im tiez 22kv na 20 litrov, a 3.ten tiez. Na 5.den vymen polovicu vody. Mne sa tato liecba velmi osvedcila pri rozpade plutiev
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2008 08:17 papirka – Baktopur SERA - doba léčení
Ahoj, obracím se na Vás s dotazem. Jsem začátečník v akvaristice, akvárko čistím tak jednou za čtrnáct dní /vyměmím část vody, vyčistím filtr, dodám trochu chemie/ podle chovatele, který má akvárko již několik let je moje péče přehnaná a měla bych jí omezit abych nestresovala ryby a neničila jim bakteriální prostředí. Tak jsem se tedy zachovala podle jeho rad nechala jsem akvárko cca tři tádny bez vyčištění a když už jsem se na to nemohla dívat tak jsem prostě akvárko vyčistlia a teď k problému asi po dvou dnech po vyčištění jsem našla mrtvou neonku sad která neměla spodní ploutvtve a byla taková jako okousaná, když jsem se podívala lépe další asi tři neonky mají okousané ploutve v rádci jsem se dočetla že je to uhnívání ploutví, koupila jsem baktopur sera a podle dávkovače jsem ho dala do akvárka ale nikde jsem se nedočetla jestli mám léčbu opakovat? Jak dlouho nechat působit v akvárku? Nebo jestli nám baktopur ještě dolévat do akva.? Dík za radu Markéta :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 19:56 Žena ducky [1] – Sera baktopur
Ahoj všem! Ráda bych se vás zeptala na zkušenosti s lékem Sera baktopur. Dnes ráno jsem si u všech mých čtyř čichavců všimla, že se jim začínají rozpadat ocasní ploutvičky a objevuje se na nich plíseň. V akvaristice mi doporučili Seru, hned odpoledne jsem ji nakapala (od ČT 11.10.jsou všechny moje rybky v novém 98 litrovém akvu, byla to rychlá a nutná akce, takže Rybčárium už neexistuje, profil doplním ;-) ) a rybky už docela plavou a jsou veselejší. Co mě ale zajímá je, jak dlouho mám léčit, v návodu je napsáno 3dny, tak zda je možno léčit i déle, nebo po 3 dnech přestat a vyměnit část vody. A taky, zda můžu krmit a zda mám zvýšit teplotu (teď mám 24,5°C) a jestli doporučujete přikoupit i vitamínové kapky Sera fishtamin. Moc děkuju všem za jakoukoli radu a doporučení. Mějte se pěkně ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2006 20:47 Marccello Re: nigule
Baktopur je k prdu,mám to vyzkoušené - nezabírá! na vnitřní parazity můžeš vyzkoušet Entizol, ale ten by ti musel napsat nějakej doktor, je to totiž člověčí lék,,a bez předpisu Ti ho neprodají o jeho použití mrkni sem www.akvastranky.com/… a jinak je to hoooodně těžký, někdo tu už popisoval léčbu levamisolem, která bude zřejmě dost účinná, viz zde rybicky.net/forum/show.php…
ale jinak jsou vnitřní praziti dost velky svinstvo :-( :-( ale jinak držím palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2006 00:13 Roman Re: nigule
To vyšetření se dá považovat za dost důležité.Pokud jsou v akva i jiní terčovci tak je třeba nemocný kus izolovat.Lepší když v krajním případě uhyne 1 kus než celá obsádka.Pokud vyšetření potvrdí bakteriální původ budou nejspíše doporučena antibiotika nebo nějaká látka obsažená v běžně dostupných akva lečivech.Dobá léčiva všeobecně vyrábí myslím Holandská firma eSHa,ale tím bych se zabýval opravdu až po tom vyšetření. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2006 19:57 Micus Re: nigule
Já mám, prosím, zkušenost s léčbou vnitřních parazitů takovou, že je to beznadějné.. :-(

Mám jenom mečovky, ale v případě tak drahé ryby, jako je terčovec, stojí za úvahu i veterinární vyšetření trusu na zjištění parazitů. Nabízeli mi ho za padesát korun. Jenom musíš hovínko sebrat (třeba brčkem natáhnout) a odnést na veterinu někam, kde to dělají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2006 15:29 nigule – Baktopur
mate nekdo prosim zkusenost s lecbou vnitrnich parazitu baktopurem??? nejak se mi to nezda, ale pisou to v radci od SERY - jak na nemoci...(nemoc - viz tema: tercovec a propadle brisko)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4721x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4412-sera-baktopur?od=51