Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vstup a výstup vody u externího filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Vstup a výstup vody u externího filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2017 00:34 Muž @ Cinelli [0] Re: NHKG
Dík.No právě nějaké Perleťovky bych tam později chtěl.Zatím tam přesunu sestavu co mám v provizorní nádrži: Hejno osmi Akar hnědých a párek Herosu.Čerpací hlava s molitanem je zajímavé řešení.Ušetřil bych za velkej filtr.Ale aby to zas ten Eheim utáhl.No a kdybych nakonec dal ty dva externí,tak jestli sem tě dobře pochopil tak dát krátké rozstřikovací rampy na pravej a levej bok a hnát proudy proti sobě?To nebude ničemu vadit?To vzduchování raději pro zichr dám.Ale budu muset koupit nějakej tišší motorek.Mám Hailea a ten teda pěkně vrní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2017 23:44 Muž @ NHKG [2348] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Cinelli
Plovoučky nemají rády pohyb na hladině a v BW potřebuješ buď hodně čeřit hladinu, nebo vzduchování. Obzvláště ryby rodu Geophagus jsou náchylné na nedostatek kyslíku. Přišel jsem při poruše filtru čeřícího hladinu kvůli kyslíku přes jednu noc o 20cm G. pindare a 15cm G. red head. Ničím jiným to na 100% nebylo, protože velký externí filtr jel jak měl.
Osobně bych tam to vzduchování dal, já už ho mám i na UPS, aby se mi při výpadku proudu neudusily ryby. Čeření hladiny jen od rozstřikovací rampy nestačí (taky odzkoušeno).

Bez vzduchování by to šlo jedině kdyby jsi měl výstup minimálně jednoho z filtrů bez rozstřikovací rampy v úrovni hladiny a ideálně ještě s přisáváním vzduchu. Pak se ti ale budou točit plovoučky a musel by jsi je nějakými přepážkami zadržet na druhé půlce akvária (taky odzkoušeno, jde to udělat například z průhledného plastu, který přilepíš ke střední výztuze tak, aby zasahoval aspoň centimetr pod hladinu).

Ideální ale bude vzduchování, výstupy filtrů na kratších stranách akvária a sání v protilehlých rozích akvária. Pokud budou zeměžrouti, místo toho sunsunu bych vlepil filtr do rohu akvária(skleněný/HMF), případně koupil vnitřní filtr nebo čerpací hlavu s molitanem, protože u zeměžroutů je hodně důležitá i mechanická filtrace.
HMF a sání externího filtru v něm mám použité v jednom akváriu a je to super. Externí filtr nebrzdí předfiltr a díky tomu že jeho sání je až za molitanem HMF se moc nezanáší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 18:04 Muž @ Cinelli [0] – Výstup vody blacwater
Zdarec.Budu zakládat blackwater 450L (180x50x50) a přemýšlím jak nejlíp vyřešit vývody s filtru.Budou dva vnější: Eheim 4+600 ten už mi jede v jednom aq a druhý mám vyhlídly SUNSUN HW-703A .To by snad mohlo stačit.Plánuji na hladinu plovoučky a zároveň bych se chtěl vyhnout vzduchování.Napadlo mě že bych dal do rohu jen rozstřikovací hubice Jbl OutSet wide.Nebo jeden filtr dát třeba do rozstřikovací rampy na půlku zadní steny?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 19:07 Muž @ TomF [0] Re: Rammer
Plán je takový, že nasávání (vstup) bude cca 5 cm nad dnem a rozstřikovací rampa těsně u hladiny, tedy asi 15 cm výše. Delší hadici zkusím tedy dát na vstup a uvidím jak to poběží. Ach jo, člověk chce zlepšit filtraci oproti vnitřnímu filtru, který byl doteď a narážím spíš na problémy a nedostatek informací u všech výrobců :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 18:24 Muž @ Rammer [4]
já si myslím že v tom problém nebude, dokud nevypnou proud ... pak se může stát že čerpadlo ve filtru vycucá co může a v přívodní hadici nebude dost vody aby vytvořila dostatečnej podtlak aby to normálně natáhlo a zase běželo dál ... tzn že by to to možná chtělo co nejdelší přívodní a tu výstupní spíš kratší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 17:28 R Muž @ vaaclav [6557] - EchinodoryRe: TomF
Jsou to vlastně spojené nádoby a filtr překonává jen odpor potrubí. Chtělo by to někoho kdo podobný filtr má. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 15:36 Muž @ TomF [0] Re: vaaclav
Václave, díky za reakci. Tím rozdílem hladiny myslíš vzdálenost hladiny v nádrži k vrcholu hadice, resp. okraji akva? Jaký rozdíl už můžeme považovat za "velký"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 15:17 R Muž @ vaaclav [6557] - EchinodoryRe: TomF
Hrncové filtry nejsou dělané na příliš velký rozdíl hladiny a tak se ti může stát že filtru podstatně klesne výkon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 10:15 Muž @ TomF [0] – výtlak a délka hadic
Ahoj. Mám v pláu koupit vnější filtr Eheim 2422 pro želvárium. Protože má želvárium poměrně nízkou hladinu vody bude muset filtr vytlačit více než bývá u akva. Rozdíl mezi hladiou a vrcholem hadice (horní hranou želvária) bude asi 20 cm. Nebude s tím problém? Vzdálenost dna filtru od hladiy bude 88 cm a horní hrana želvária bude 108 cm.
Vstup do filtru bude pravé straně nádrže a rozstřikovací rampa na levé. Filtr bude pod nádrží a může být buť vpravo nebo v levo. Má smysl řešit umístění s ohledem na délu hadic? Je např. lepší mít delší hadici na vstupu a kratší na výstupu? Díky za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 07:27 Muž @ Peacemen [11] Re: KARBURAToR
Ahoj. Vstup a výstup u ex. filtrů bývá zpravidla stejného průměru. Podle mě na 800 l/h se používá hadice 12/16, nebo 16/22. S výtlakem si nedělej hlavu, protože výtlak je jenom od hladiny k nejvyššímu bodu hadice, to je cca 10 cm při plném akváriu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 01:31 Muž @ KARBURAToR [0] - Cichlidy – Průměr sací hadice
Zdravím,
řeším výrobu vlastního externího filtru a potřeboval bych poradit s průměrem sací hadice.
Filtr bude umístěn cca 50cm pod akváriem (pod vstupem do hadice). Výkon čerpadla je 800l/h, max. výtlak je 160cm a průměr výstupu 10mm. Čerpadlo bude tlačit vodu do výšky 120cm.
Bude stačit sací hadice o průměru 20mm?
Nevím, jestli je schopno čerpadlo vyvinout nějaký podtlak, tak mě zajímá, zda bude takový průměr stačit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2017 13:28 Muž @ Yirka [7193] Re: powery
Nemusí. Je to uzavřený obvod honěný čerpadlem. A už z principu máš nasávání níže než výstup rampou či tryskou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2017 12:54 Muž @ powery [89] – Délka hadic
Musí být vstupní i výstupní hadice u externího filtru typu "kýbl" stejně dlouhá? Má nějaký vliv na funkci filtru jejich různá délka?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 20:23 Muž @ GP [193] Re: sachlj
jen ze prave to kapatko v tom setu by bylo fajn na zamezeni nechtene difuze hnojiva z hadicky do akva. dlouhodobe se to sice vyrovna a davky budou dobre, jen jinak rozlozene nez planovano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 15:20 sachlj Re: GP
jehly jsem zavrhl..jednak se špatně shání infůzní set www.lekarnagalenica.cz/… v lékárnách..tam je napojení jehly na hadičku..a jednak se špatně lepí ocel na plast...to spíš ty stejné plasty půjdou lepit třeba teplem... bude to řídit automat takže sotva se rozvítí světla tak se přidá hnojivo na 3 fáze, prostě během dne na několik dávek..a mezi tím se bude bublat co2..na co2 použiju asi externí reaktor www.ebay.com/… ..takže jde jen o vzduch a hnojivo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 14:52 Muž @ GP [193] Re: sachlj
možná slabá jehla? ale kapalina by asi měla být oddělena, aby se to nemíchalo když nemá. pokud by mělo jet vzduchování zároveň s co2 jednou hadicí, tak by to bylo celkem plýtvání.
osobně bych volil kapání na hladinu do proudu a nějaký typ přisávání vzduchu proudem vody na výstupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 14:37 sachlj Re: hirafazel
Mezitím mě napadlo, že vezmu obyčejnou plastovou trubku co se vleze do hadice a do ní vyvrtám potřebný počet dírek do kterých epoxy vlepím akvarijní trubičky na které lze nasadit hadička. Ty před tím seříznu aby do nich voda nešla tlakem. Zpětné ventily na hadičky s plynem. A vyřešeno. U difuzeru se furt řeší nějaké problémy..já chci řešení kdy si množství vzduchu budu moci řídit sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 14:21 hirafazel Re: sachlj
Fotka k příspěvku Kovový spojky na pneumatiku. Do spojů namotat teflonovou pásku. Lze i levnější řešení z plastu. GMS mám kousek od firmy tak beru od nich (viz. příloha). Do každé větve bych přidal zpětný ventil. Je to asi mosaz (nebo něco podobného s mědí), ampulárie mě v nádrži nechcípla, tak bych neměl strach o kontaminaci vody.

www.gms.cz/…
www.gms.cz/…
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2015 12:39 sachlj
Roky jsem používal jiné typy filtrů tak teď trochu tápu. Vadí mi maximum techniky v akváriu. Nechci ubírat už tak omezený prostot rybám nějakými hadicemi, vzduchovadly atd když to není třeba. Teď jsem dal z časové nouze rampu na výstup eheima 2226. Chcui ji dát pryč a do akvária dát jen krátkou rouru se směrovým proudem. Potřebuji ale do výstupu přidat pár věcí. na co2 použiju reaktor. Potřeboval bych ale přidat i vzduchování a vstup tekutého hnojiva. Hledám tedy nějakou možnost jak bezpečně na hadici 16mm přidat dávkování kapaliny a vstup vzduchu. Napadá vás nějaké řešení krmě toho co napadlo mě a to proděravění hadice a vlepení tam silikonem hadičku. Něco pevnějšího pokud se prodává a nebo nějaké domácí řešení.
Našel jsem prodávané difuzory pro eheima tak možná využiju tohle řešení...tak mi aspoň doporučte nějaký vhodný..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2015 20:34 Těhňajs
Máte někdo zkušenost s under gravel jets (UGJ). To je vyústění vody z filtru u dna. Jde mi o to, jestli tento způsob přívodu do akvária stačí pro správnou cirkulaci vody v akváriu. Odtok do filtru bude přepad z hladiny. Bojím se, že se mi sloupec vody při tomto přívodu vody nevyfiltruje, že budou vidět částečky "bordelu"

děkuji za reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2013 13:35 Muž @ KarlosS [1216] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Timo
Nasávání do předního rohu. Měl bys mít svažitý terén, takže by se kal měl hromadit vpředu. A výstup je nejlepší rozstřikovací rampou po zadní stěně, cca 5-10 cm pod hladinou, nasměrovanou dírkama šikmo vzhůru. Pokud nemáš rampu tak výpustní trubku ke stěně, kde máš nasávání, ale vzadu. Docílíš tím koloběhu pro dobrý přísun živin.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2013 12:54 Muž @ Timo [0] – Externý filter - umiestnenie hlavíc
Dobry den chcem sa opýtat kamje najlepšie umiestnit nasávaciu hlavicu a potm aj tu ktorou vada vyteká.
Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 09:03 Muž @ Přéma [22] - Amerika – Re: tube
Ten biomolitan použij hrubší a bude to OK.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2008 07:58 tube - Amerika
Fotka k příspěvku Děkuji za Vaše příspěvky ale mě hlavně zajímalo to moje řešení jak to bude fungovat a jestli použít biomolitan jen na sací trubku nebo i na trubku s dírama co je lepší.Jestli se ta horní část při filtraci nějak vůbec uplatni.Mám vnější filtr Eheim a tohle je jenom úprava sání složící jako(předfiltr)pro externí fitr.Tak že řešení typu různé komory vlepené do akva. velké kusy biomolitanu s čerpadlem nejsou pro mě řešením .Mám Juwel Rio a z toho jsem právě kdysi vypreparoval ten vnitřní filtr, proto jsm volil návlek biomolitanových válečků na trubku sání
která není v akva vidět. :-) .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 22:40 Muž @ Roman [94] - Cichlidy
No nebudu to tady číst celé,ale já mám kostku bioakvacitu nasazenou na sacím koši, je lepší hrubší, jinak se to zenese jak píše Václav.Výhoda je v tom, že filtr čistím tak 2-3x do roka, což je optimální.A při tom co mám za prasata ryby, se divím že to šlape.Kostku čistím s každou výměnou vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 17:16 Muž @ Přéma [22] - Amerika – dvojí řešení
Jak je uvedeno výše (příspěvky v diskusi rok staré),tak jsem to i udělal,už to funguje skoro rok.Sací komora je vyplněna biomolitanem a Aquaclay filter medium a NAD tím vším je sací koš vnějšího filtru.
Foto zde :http://www.premovoakvarko.cz/technika.htm

U svého nového akvária (není ještě zaběhlé,tak tu není prezentace) jsem to provedl trochu jinak.Sací komora je celá vyplněna biomolitanem č.5 od Rataje a sací (děrovaná) trubka od vnějšího filtru je v něm zapíchlá.
Popis (zatím bez fotek) zde :http://www.premovoakvarko.cz/ryasnicka_amerika.htm

;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 11:24 Muž @ RADOVAN [17] - Rostliny
ja som práve že musel dať molitanovú kocku na nasávanie, lebo sa mi predtým zavzdušňoval filter(Eheim Classic 2211- aquaclay + molitan + filtračná vata)a musel som ho rozoberať každé 3 týždne, čo sa nedalo v izbe spať kôli tomu chrapotu. Teraz s molitanom na nasávaní nemám problém. Raz za mesiac ho vyčistím a všetko ok. A filter som už nemusel čistiť 4 mesiace.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 10:55 tube - Rostliny – filipsi
No já to mám zatím týden a je to v pohodě .Žádné omezení výkonu filtrace není znát (náplň filtru spodek mechanické válečky 3cm dále jen biomolitan.
Jinak ta sací trubka je dělená(3 části) a koš jde v pohodě sundat(s molitanem) 2 vteřiny bez jakéhokoliv násilí tak ,že předpokládaná frekvence čištění předfiltru (část na sacím koši)při pravidelné výměně vody a odkalování.Horní předpokládám jednou za měsíc možná i déle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 10:20 Muž @ filipsi [1260] – Re: tube
Moje zkusenost s "zamolitanovanim" vstupu neni moc dobra, ucpavalo se to velmi rychle. Ale mnoho lidi tam kostku nasazenou ma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2008 09:58 tube – vstup avýstup vody u externího filtru
Fotka k příspěvku Rozhodl jsem se dát na sací stranu předfiltr (vnější filtr Ehem 2213,set sací Eheim).
Bude tohle řešení dobré nebo je lepší dát biomolitan jen na sací koš?
Uvažoval jsem , že když se začne zanášet spodní část biomolitanu (na koši)začnčne se více uplatňovat druhá část biomolitanu a sání nebude tak omezené.(menší frekvence čištění biomolitanu) na sací trubici.
Zároveň doufám ,že tato část pomůže k mechanické filtraci.Nebo je to zcestné.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 22:48 Muž @ Přéma [22] - Amerika
Ještě nemám,chci ho jako doplňkovou filtraci k vnějšímu filtru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 19:29 Usine - Amerika
Proč tam to čerpadlo máš? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 18:48 Muž @ Horác [3568] – bigboban
Já si toto "šokující řešení" nemohu vynachválit. :o) Původně jsem to vymyslel kvůli thorakátům. Vadilo mi, že při svém bagrování stále víří již usazený detrit. Jednak to samozřejmě blbě vypadá, jednak to nedělá dobře rostlinám (hlavně těm jemnolistým). Velký sklon dna v kombinaci se sacím košem umístěným u předního skla omezuje množství bordelu, který mohou bagrující ryby zvířit, na minimum. Písek má takovou zrnitost, že koš nijak neucpává. (Stejným pískem mám naplněný i vlastní filtr). Dno v tomto případě plní roli jakéhosi mechanického předfiltru, který umožňuje prodloužit intervaly mezi jednotlivými čištěními vlastního filtru. Toliko k této diskusi a k Tvému mailu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 18:23 Muž @ Přéma [22] - Amerika
Aha,tak já to tak udělám,tzn. spodní část komory bude vyplňovat biomolitan (v = 25 cm) nad ním bude vyusťovat sací trubka vnějšího filtru a zároveň tam bude to čerpadélko ATMAN 201.
Mám ho také ještě osadit biomolitanem?Původně jsem to měl v plánu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 18:14 Usine - Amerika
Neměl by jsi hadici do molitanu zapíchnout ale mít jí tak 2-3 cm nad ním. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 17:38 Muž @ Přéma [22] - Amerika – Václav
A když bude ta hadice zapíchnutá v molitanu v horní části ( výška molitanu 25 cm ),tak přeci musí voda projít zespodu celým molitanem,než se dostane k trubce,nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 17:10 Usine - Amerika
Pokud budeš mít nasávací hadici zapíchnutou do molitanu bude se ti rychle ucpávat Voda nebude proudit celým objemem molitanu ale jen v místě zapíchnuté hadice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 14:52 Muž @ Přéma [22] - Amerika
Právě ,,projektuji,, mé nové akva na 460 l a budu to dělat skoro tak,jak to má Horác,jen s tím rozdílem,že nasávací trubka bude na dně té komory a bude prostě zapíchlá v biomolitanu,který bude vyplňovat polovinu objemu ( do výšky ) té komory.Takže voda než dojde do vnějšího filtru bude nejprve přefiltrovaná přes biomolitan.Na tomto biomolitanu bude posazen ještě jeden,do kterého bude zapíchlé čerpadélko ATMAN 201,které bude nasávat vodu přes oba biomolitany a vracet do druhé komory.
Vnější filtr bude pracovat co nejpomaleji-biologická filtrace- a ATMAN bude mechanický filtr.
Obě komory,stejně tak jako pozadí bude oblepené břidlicí.
Věřím,že to bude fungovat tak jak má. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 14:43 Muž @ isamik [177]
Myslim, ze tam ma horac jeste bublifuk ktery mu s tou hladinou hejbe :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2007 14:40 Muž @ bigboban [18] – vstup a výstup vody u externího filtru
Uvažuji o novém akvárku 100-130l. Pro něj jsem chtěl původně vyrábět (lepit) vlastní externí filtr ale asi prostě koupím Fluval 105. Ale zajímají mě 2 věci:

1) Jak řešíte vstup vody, tedy nasávání? Viděl jsem totiž názory že nasávací koš pověšený kus nad dni se zanáší. A pak jsem viděl pro mě šokující řešení - www.horacovoakvarium.cz/…
Trochu záhadou je mi jak to může pod povrchem nějak kloudně nasávat vodu. coze Máte to takto taky někdo?

2) Vracení vody do akva. Opět se mi líbí řešení z výše uvedeného odkazu, kdy vracející se voda nic nevíří. A opět - máte to takto někdo? Co si o tom myslíte? Nebo je lepší vodu vracet pod vodou nebo lepší cákat na hladinu?

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 2801x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4411-vstup-a-vystup-vody-u-externiho-filtru