Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kolik Wattů na litr? (orientačně)

 

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Kolik Wattů na litr? (orientačně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 15:37 GP – Re: Designer
ted to vypada, jako by byly ty usporky super, ale ja bych rek, ze z linearnich se toho dostane do akva vic a mas standartni reflektor. narocnost usporek na prostor je treba taky zminit. dnes se daji sehnat predradniky univerzalnejsi, co se wataze tyce, ale na vymenu trubice to taky neni, zhledem k dylce - kdyz muzu delsi a vykonnejsi, uz ji tam mam..
ale jinak vysvetleni dobry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 13:47 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Tomiino
Ohledne tech usporek. Usporka sviti okolo 60lm/W, zarivkova trubice okolo 90lm/W, zavisi to ale i na prikonu a typu, u mensich prikonu to bude horsi (mene lm na W, tedy mene viditelneho svetla na stejny prikon).

Usporka je horsi v te hodnote proto, ze ma uvnitr sebe predradnik, ktery se do lm/W zapocitava, kdezto zarivkova trubice jej ma externe, neni nikdy predem jasne jaky (kdyz se kupuje trubice zvlast), takze se nemuze prikon samotneho predradniku zapocitavat.

Kdyz svitim 30W zarivkovou trubici, tech 30W je na te trubici, prikon predradniku je navic a zaplatim ho rozvodnym zavodum, ale neni napsan na te trubici, jak uz z logiky veci vyplyva. Kdyz svitim usporkou, cast prikonu vezme ten predradnik uvnitr a cast ta samotna trubice, takze co je na usporce napsano bere cela i s tim predradnikem (co je napsano, to platim rozvodnym zavodum), takze je logicke, ze i kdyby mel ten predradnik stejny prikon (jako ze v usporce bude proti solidnimu externimu vyssi), musi usporka z principu svitit mene lm/W.

Vyhodou usporky je, ze mimo sebe samotne potrebuje jen elektroinstalaci, proste draty a patice, takze kdyz zhasne, jeji vymenou se az na ty draty a patice da vsechno nove pri cene klidne okolo 50Kc za kus. U zarivky se muze stat, ze odejte predradnik, takze samotna vymena nesvitici trubice nemusi pomoct. Ovsem pri dnesnich cenach (rozumnych) predradniku to neni takova katastrofa. Dalsi veci je, ze predradnik k zarivkove trubici je urcen pro konkretni prikon zarivky, takze kdyz je na 30W, nemuzu tam cpat neco jineho, jako ze si prisvitim jen vymenou za zarivku s vetsim prikonem, musim vymenit i ten predradnik. Kdyz mam ale usporku, je jedno jaky ma prikon, kdyz se da nasroubovat do patice a i jinak se mechanicky vejde.

Toz asi tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 13:27 Muž Tomiino [43] – Re: Designer
mam tam presne Day-lite 30 watt/895 .Ja tomu nejak prd rozumim..kdyz tam budu chtit silnejsi w zarivky na jake stranky se mam mrknout ? a nechci nejake drahe akvarijni,prej postaci zarivky od osram atd.A usporky jsou lepsi nez normalni?ve spotrebe???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 13:12 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Tomiino
Rekneme to takto. Mam nad 160l akvariem 140W usporek. Ty mas 60W zarivek nad 200l. Kdyz ty usporky prepoctu na zarivky, at to je srovnatelne, jako bych mel nejakych 95W zarivek nad 160l. Mam tedy asi 0.6W/l a konecne zacinam byt spokojeny, ovsem s tim, ze u usporek mohu jen jejich vymenou snadno pridat ci ubrat. Ty mas 0.3W/l, mas polovinu svetla co ja, mne by to bylo malo, narocnejsi rostliny uz pod timhle neporostou, nenarocne uz by mohly.

rybicky.net/clanky/561-osvetleni-akvaria-rostliny-a-watt-lux-lumen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2011 12:55 Muž Tomiino [43]
Ahoj,chtel bych se zeptat mam koupeny set juwel 200 l a v krytu 2x30w zarivky je to na 50 cm sloupec vody malo nebo tak akorat?nektere rostliny mi moc nejedou :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 19:49 Muž Sid [6629] - Rostliny
...Přesvícení bývá indikováno zelenou řasou, ale není to přesné určení... nadměrný výskyt (řas) vyjadřuje nějakou anomálii.. většinou přebytek živin...
Zelené řasy jsou velmi nespolehlivým indikátorem "přesvícení". Obvykle stejně jako jiné druhy řas svědčí spíš o nevyvážených poměrech a v rostlinných a společenských akváriích (s vysokým podílem rostlin) vždy o nevhodných podmínkách pro vyšší rostliny.
Totéž platí o vině ztv. "přebytku živin".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 19:14 Muž Stenly [44] – Re: Joeali
Jen se zeptám.. jak jsi poznal že tvé osvětlení je nedostačující?? Nepomohly by třeba reflektory, které se dají koupit a přidělat na trubice?? Nebo jak píše grizly vylepit kryt nějakou odrazovou folií. Jestli je to kryt ze setu, tak je černý a světlo neodráží... spíše naopak pohlcuje. Pokud by nepomohlo tohle řešení, tak přidat dalších 18W s reflektorem. U prodejce rostlin Aqua Daho jsou u rostlin i doporučené výkony osvětlení a ty bývají i 100W/100l většinou však 50-75W/100l vody u nenáročných druhů 30W/100l. Přesvícení bývá indikováno zelenou řasou, ale není to přesné určení. Táta když jako kluk míval akva určoval přesvícení výskytem zelené řasy a hnědá zase značila nedostatek světle. Tenkrát žádné testy vody nebyly. Řasy v určité míře jsou součástí rovnovážného stavu akvária jejich nadměrný výskyt vyjadřuje nějakou anomálii.. většinou přebytek živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 17:42 Muž grizly [145] – Re: Joeali
Není to sice odpověď na tvou otázku, ale zkus kryt vylepit celý diamantovou folii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 17:38 Joeali – Re: Stenly
Když přidám 2x18W tak to bude mít celkový příkon stejný jako když přidám 1X18W a 2X9W. 4 trubice tam bohužel nenarvu, tak ten kdyt není řešenej. Ale co mě hlavně zajímá, když bych tam měl tak silný osvětlení, tj. 72W (4X18) na 92l vody nebude to dělat problémy? Nebude tam těch Wattů už moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 17:23 Muž Stenly [44] – Re: Joeali
Jak píše Johan přidal bych ještě dalších 2x18W s tím že se jedna trubice dá v případě potřeby odpojit. Pokud bys pěstoval nenáročný kytky a neměl akva moc zarostlé, tak by ti stačilo i to co máš. S hustotou osázení a náročností kytek, musíš i přidat světlo. Ať se daří...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 17:17 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Joeali
Kraje bych nechal plavat. Dají se tam zasadit méně náročné rostliy. Když už bych takovýto kryt posilovat, tak další zářivkou (nebo dvěma).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2010 17:02 Joeali – Kolik Wattů?
Ahoj, mám akvárko 112l dno 80x35cm. Koupil jsem to v setu a osvětlení je 2x18W což je pro kytky který chci prostě málo. Chci posílit osvětlení, bylo mi doporučeno osvětlit i kraje. Tak jsem chtěl předělat ještě jednu lineární zářivku 18W a na každý kraj přidělat kompaktní zářivku 9W. Jelikož mám cca 20l kameniva na dně, tak se bojím, že na těch zbývajících cca 92l vody by tohle osvětlení bylo přehnané. Co myslíte vy? Mám vynechat tu přední 18W zářivku a použít jen ty 2 krajní nebo obráceně? Nebo to bude OK? Nebo mám dát na kraje místo 9W na kraje pouze zářivky os příkonu 5W? I s těma slabšíma by bylo v aq 0,69W/l.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:54 R Muž Silent [5949] – Re: Denver
Jednoduše řečeno by to chtělo 2x 15W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:50 Žena Denver [1] – Re: Haimdol
jasne:). Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:49 Žena Denver [1] – Re: katterinecka
ahá:) díky moc!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:48 R Muž Silent [5949] – Re: Denver
V tvém případě je to 15 wattů : 50 litrů = 0,3 W na litr. Kolik bys potřebovala na 50 litrů se zvládneš spočítat sama, ne? Edit: pozdě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:46 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Denver
počet wattů vydělíš počtem litrů, takže máš asi 0,3W na litr (platí to jen pro zářivky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:46 Žena Denver [1] – Re: Haimdol
a jak zjistím, že je to 0,5W na litr? Kolik wattů pak musí mít zářivka (třeba u 50 litrů vody)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:44 R Muž Silent [5949] – Re: Denver
Jako základ bych bral 0,5W na litr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2010 19:44 Žena Denver [1]
Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli by mi někdo neporadil, jak můžu vypočítat kolik mám wattů na 1 litr vody? Jestli je na to nějaký vzoreček, prosím:). (Mám 50litrů objem s 15wattovou zářivkou). Děkuji
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 21:07 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: Sid
přesně tak, o tom se s tebou chci ještě pobavit pozítří na srazu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 17:35 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: matlala
Zmenšují ztráty a tudíž zvyšují množství světla, které dopadá na plochu, např. na list rostliny. A některé reflektory množství dopadajícího světla zvyšují docela výrazně. :-)
(Luxmetr ukáže, o kolik. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 16:07 Muž matlala [798] - Rostliny
Kerze napsala: Skutečně zdvojnásobí svítivost ?
Zkus uvažovat logicky ;-)
světlo pouze nasměrují správným směrem, tudíž zmenšují ztráty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 15:23 Žena Kerze [14] – Reflektor
Měla bych dotaz. Dostala jsem nové akva - 120 l s zářivkou 24 W - standard. Máte někdo zkušenosti s reflektory ? Skutečně zdvojnásobí svítivost ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 12:39 Muž Vstrom [82] - Malawi
Díky, už jsem to prostudoval. Super odkaz o zářivkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.09.2010 23:17 R Muž Silent [5949] – Re: PavelR
Doporučuji prostudovat toto www.e-light.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 22:58 PavelR
rozměry jsou klasické, 100x40 a výška 50. Není mi moc jasné to označení těch trubic, někde jsem tady četl, že se doporučuje jedna 830 a druhá 840. Co ta čísla znamenají?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 19:21 Muž sand0kan [2] - Labyrintky – Re: PavelR
nechej tam ty philipsky..........drahé speciálky jsou zbytečné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 18:26 Žena stetinka [270] – Re: PavelR
Záleží, jaké máš rozměry nádrže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 02:21 PavelR
Ahoj, mám 200L AQ a zářivky tam jsou 2 po 90cm. Bude to stačit na osvětlení??? Zářivky chci koupit nějaké na podporu rostlin a ryb. Případně jsem tady četl, že když se pozadí zářivek oblepí nějakou odrazovou tapetou, že to zvýší svítivost? JInak zářivky tam jsou obyč Philips, 2x30w. Díky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 11:36 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: RadekCX
Sledoval jsem tu diskusi a jak jsem napsal - nemám potřebu se k této problematice neustále vracet => šlo o Filipsiho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 11:27 Muž RadekCX [219] – Re: Sid
hele ted jsem zmatenej - nejsem si schopen vzpomenout s kym jsem o tom nedavno debatoval - zda s tebou nebo s kolegou filipsi? a nejsem ted s to vyhledat ktere vlakno na foru to bylo - vim jen ze to byla pomerne "vyhrocena" diskuze

takze pokud to byl kolega tak na to zapomen ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 11:16 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: RadekCX
Někde jsem něco takového asi napsal, že "W/l jsou podle mne jasná záležitost"(?)... Připomeňte mi, prosím, kde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 11:09 Muž RadekCX [219]
Sid napsal:
Na neustále se opakující debaty na téma "lm/l, lm/cm2, W/l, W/cm2, PUR, PAR..." nemám potřebu reagovat. :-)


no ja take nechci debatovat o tom zda W/l nebo lm/l - ja mam spis dotaz proc kolega vaha kdyz je dle tebe W/l jasna zalezitost

zrejme mu totiz dochazi ze by mohl treba usetrit vlastni kapsu - pokud nebude tupe jen pocitat W/l a osadi dve T5 misto tri T8 (napriklad)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 11:05 Muž RadekCX [219] – Re: Raziel
jsou to stejne zarivky - jen jsou precislovane v ramci EAN (zrejme starsi naskladneni):

catalog.myosram.com/…

catalog.myosram.com/…

nevim zda ty odkazy budou fungovat - kdyztak si tam zadej ty EAN kody - u obou ti vyjede stejna zarivka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:58 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: RadekCX
...no ja mel na mysli tento dotaz: Vim, že u T5 zarivek už asi nestačí bežný přepočet wattů na litry, podle kterych by to nestacilo, ale že maji lepší svítivost než T8. Bude to tedy stačit nebo mam přidat ještě jednu, dvě zářivky?...
První věta je víceméně konstatování a na druhou (vlastní dotaz) jsem odpověděl. :-)
Na neustále se opakující debaty na téma "lm/l, lm/cm2, W/l, W/cm2, PUR, PAR..." nemám potřebu reagovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:48 Raziel
když ještě rozvedu Sidovu poznámku o zářivkách...
Vidím to na kombinaci zářivek 865 a 840, ale rád bych se zeptal na rozdíl mezi Osram FQ 39 W/865 HO a FQ 39/865?
viz.http://www.osram-shop.cz/fq-39-w840-ho-3/
www.osram-shop.cz/…

Které z nich jsou pro mé použití vhodnější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:42 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Raziel
:-) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:35 Muž pancéřníček [168] – Re: geminika
Nenáročným rostlinám to určitě stačí.Spíš než alobal,který nevydrží,zčerná,kroutí se...si tam nalep třeba stříbrnou nebo diamantovou folii.Nebo si pořiď reflektor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:34 Muž RadekCX [219]
Raziel napsal: RadekCX: díky za odkaz, ale toto jsou jen předřadníky. Ikdyž už jsem zapojení podomácky vyrobeného světla studoval, necitím se na to dost kvalifikovaný a raději jsem od teto možnosti z bezpečnostních důvodů upustil :-)


no to respektuji (ja jsem si nevsiml) ze to je set typu "plug&pray" - nicmene na tech osramech je presne nakresleno co kam pripojit - zvladne to cvicena opice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:30 Muž RadekCX [219]
Sid napsal:
Já dotaz kolegy Raziela chápu tak, že se ptá, jestli pro pěstování kytek v akva o rozměrech 100x40x40cm s plánovaným hnojením CO2 a PMDD bude kytkám (i nízkovzrůstným) stačit osvětlení 2x T5/39W.
Při psaní svého názoru jsem vycházel ze zkušeností a neřešil jsem ani lm/l ani W/l. :-)
(Možná jsem mohl doplnit doporučení, ať se vyhne použití speciálních zářivek a volí z třípásmových, resp. plnospektrálních zářivek, což tímto dodatečně činím. :))



no ja mel na mysli tento dotaz: Vim, že u T5 zarivek už asi nestačí bežný přepočet wattů na litry, podle kterych by to nestacilo, ale že maji lepší svítivost než T8. Bude to tedy stačit nebo mam přidat ještě jednu, dvě zářivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:24 Raziel
RadekCX: díky za odkaz, ale toto jsou jen předřadníky. Ikdyž už jsem zapojení podomácky vyrobeného světla studoval, necitím se na to dost kvalifikovaný a raději jsem od teto možnosti z bezpečnostních důvodů upustil :-)

Sid: speciálním zářivkám se vyhýbám, i z vlastní zkušenosti :)
Dle Vašeho doporučení jsem se díval na reflektory a zařazuji je do rozpočtu..
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:06 Žena geminika [39] - Živorodky
Stačí na 126 l akvárium 2x18 W? Je to set a pridať trubicu tam neviem. Stačilo by na spodok krytu nalepiť trebárs alobal, aby sa to svetlo lepšie odrážalo? Alebo treba nejakú špeciálnu odrazovú fóliu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 10:06 Muž Sid [6629] - Rostliny
...v souvislosti s nasi nedavnou debatou zda lm/l nebo W/l - vsiml sis na co se kolega pta? dotaz je zda muze pouzit pouze dve T5 misto tri T8 - stale si presvedcen, ze W/l jsou lepsi?...
Já dotaz kolegy Raziela chápu tak, že se ptá, jestli pro pěstování kytek v akva o rozměrech 100x40x40cm s plánovaným hnojením CO2 a PMDD bude kytkám (i nízkovzrůstným) stačit osvětlení 2x T5/39W.
Při psaní svého názoru jsem vycházel ze zkušeností a neřešil jsem ani lm/l ani W/l. :-)
(Možná jsem mohl doplnit doporučení, ať se vyhne použití speciálních zářivek a volí z třípásmových, resp. plnospektrálních zářivek, což tímto dodatečně činím. :))

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.09.2010 08:59 Muž RadekCX [219] – Re: Raziel
proc si je nekoupis tady?

www.osram-shop.cz/…
www.osram-shop.cz/…

mas to levneji nez za ten jeden predradnik co jsi chtel objednat a tyhle osramy jsou fakt vyborne

2Sid: v souvislosti s nasi nedavnou debatou zda lm/l nebo W/l - vsiml sis na co se kolega pta? dotaz je zda muze pouzit pouze dve T5 misto tri T8 - stale si presvedcen, ze W/l jsou lepsi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 22:53 Raziel
Na reflektory jsem zatim nepomýšlel, spiše jsem si představoval vylepení vnitřku krytu nejakou reflexní folií. Byl by v tom velký rozdíl?

Klidně bych i přidal další zářivku, ale nenašel jsem předřadné jednotky jen pro jednu T5 trubici, a pokud jo tak tak drahe tak jako výše uvedené jednotky pro dvě trubice a nevím jestli je dobrý nápad zkombinovat to s jednou T8 trubicí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 21:29 Muž Gordon [22] – Re: Sid
Díky, zítra je skočím objednat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2010 21:27 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Gordon
Pomohlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 21:25 Muž Gordon [22]
Ahoj, mám akvarijní kryt Hagen 2x15W. Teď tam mám zářivky Narva s označením 640, ale je to takové žluté.
Kryt je vylepený odrazovou folií.
Přijde mi, že už tam další zářivka asi umístit nepůjde a vím, že na 84litrů je to celkem málo.
Pomohlo by malinko vyměnit zářivky 840 a 865??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2010 21:20 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Raziel
Mělo by to stačit i pro rostlinky náročnější na světlo. Zvlášť pokud bude osvětlení vybaveno reflektory.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 18850x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4292-kolik-wattu-na-litr-orientacne?od=351