Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasa na dně

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Řasa na dně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 15:04 bulmas Re: pesikdavid
no,se mi také líbí...takhle na obrázku, mám v aqua něco podobného a tam se mi to vůbec nelíbí tone , právě se probírám ratajem a studuju jak se těchto potvůrek zbavit: "Nějakou dobu vše probíhalo dobře.Pak mi náhle Tonda zavolal,že se mu akvárium nějak nelíbí,jestli bych se nemohl přijít podívat.Ryby vypadaly pořád dobře,snad byly poněkud méně aktivní.Ale na rostlinách se začínala objevovat černá štětičková řasa-ruducha
A to hlavně na jejich starších listech. Vzal jsem si z akvária vzorek vody. Tondovi jsem poradil, ať ostříhá většinu nejvíce napadených listů. Ve vzorku vody jsem stanovil pH, UT, množství železa, fosforu a dusičnanů. Všechny hodnoty byly v normě. Co tedy mohlo způsobit invazi štětinkové řasy ruduchy?“Dá se na to vůbec přijít“uvažoval jsem v duchu. Pak mě napadla zajímavá myšlenka. Již delší dobu si myslím, že pro přemnožení řas v akváriu není až tak podstatné množství dusíku a fosforu ve vodě. Samozřejmě pokud nepřesáhne určité limitní hodnoty. V minulých dílech tohoto seriálu jsem popsal několik akvárií, ve kterých byla poměrně velká koncentrace NO3 a P a řasy tam přesto nebyly.
Výskyt řas je podle mých pozorování většinou spojen s nárustem organických látek ve vodě.
Při laboratorních chemických analýzách se množství těchto látek stanovuje jako CHSK. Tedy oxidovatelnost. Zjednodušeně řečeno, množství organických látek ve vodě je přímo úměrné množství kyslíku, potřebného na jejich oxidaci.“Dalo by se množství organických látek ve vodě ale stanovit nějak jednoduše, alespoň orientačně testem?“přemýšlel jsem sem. Zavolal jsem svému dobrému příteli Zdeňku Uhlířovi. Dříve učil na VŠCHT v Pardubicích a pomáhá mi se všemi chemickými problémy. Věděl jsem, že na Zdenka je spoleh. Řekl mi, ať dám vodu z akvária do ledničky, že mi do týdne něco pošle. Výsledky testu mě nadchly. Použil jsem ho nejenom na vodu z Tondova akvária, ale současně jsem porovnal asi 10 dalších akvárií, které mám v práci a doma. Nejenom, že se s ním pracovalo jednoduše a spolehlivě,
ale navíc se ukázalo, že většina problematických akvárií ve kterých byly řasy, měly výrazně větší množství organických látek. Bylo to např. akvárium ve kterém byly raci a další ve kterém byly ryby rodu Tetraodon.S tímto posledním akváriem jsme se v práci trápily už dlouhou dobu.Jednalo se o 400 litrové akvárium ve kterém bylo asi 30 různých druhů tetraodonů.V akváriu se neustále dělala řasa a voda nikdy nebyla úplně čirá.Do výkonného vnějšího filtru jsme vyzkoušeli nejrůznější filtrační náplně a nic.Na hladinu akvária jsme umístili spoustu plovoucích rostlin,které množství NO3 a P ve vodě snížily na téměř nulové hodnoty a nic.Množství organických látek v akváriu ,ale bylo několikanásobně vyšší než v ostatních akváriích.“Jak může 30 nepříliš velkých ryb tak zaneřádit 400 l akvárium“ptal jsem se mého guru přes ryby Miloše Kroupy.Miloš mi to vysvětlil ,že to může způsobit špatné trávení tetraodonů,takže spousta potravy z nich vyjde jenom částečně zpracovaná a to potom může kazit vodu.
Ale zpátky k akváriu mého bratrance.CHSK test ukázal,že koncentrace organických látek v něm byla také o hodně vyšší než v „dobrých“akváriích . Bylo jasné,že Tonda překrmuje.
Když jsme to spolu probírali ,dal mi za pravdu.Ve snaze svým miláčkům dopřát to nejlepší,několikanásobně překračoval doporučenou krmnou dávku.Další problém způsobila nechtěně Jiřka,když rybám nějakou tu kostičku zmražené potravy hodila už ráno před odchodem do práce,když byla v akváriu ještě tma.Krmení potom zapadlo mezi rostliny a tam zahnívalo.Vysvětlil jsem Tondovi jak se pracuje s testem na stanovení CHSK a na množství dusičnanů NO3.“Měl by jsi krmit tak,aby rostliny stačily spotřebovávat dusičnany,které se uvolní ze spotřebované potravy.Současně nesmí stoupnout CHSK přes kritickou hodnotu.Pokud jejich množství stoupá,krmíš prostě hodně.Navíc budeš muset o něco více měnit vodu.“Domluvily jsme se asi na 1/3 každých 14 dnů.Přijatá opatření se osvědčila. Během 14 dnů řasa začala ustupovat a za měsíc již bylo akvárium krásné jako předtím." tolik citace od rataje, přišla mi docela podnětná, ale je to asi spíš o prevenci, když už jí tam máš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2007 15:00 Muž filipsi [1295] Re: pesikdavid
Teda, ta je prekrasna. Vzdyt to je jak kytka. Proc ti vadi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 14:59 pesikdavid – řasa na dně
Fotka k příspěvku Zdravím všechny,prosím o radu jak se zbavit řasy na obrázku.je vláknitá a roste většinou na dně a na kamenech.na rostlinách ji nemám.neví někdo co je to za řasu a jak se jí zbavit,popřípadě jak předcházet tomu aby se v nádrži nedělala?díky za radu.
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2133x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4053-rasa-na-dne?od=51