Řasa na dně
Však si psal, že je to mazlavý...
Vodní kámen to téměř jistě není. Chceš-li naprostou jistotu, udělej octový test.
A jde mi hlavně o to, jestli by to mohl být vodní kámen aby mi to ještě nezvyšovalo už takhle tvrdou vodu.To je celé.
Ten Echinodor je RED a pomalu se z fialový mění na tmavě zelenou.Zkusím to roztlouct.
1) Ten echinodor v pozadí vypadá jako slušně obalený sinící.
2) Rataj Aquaclay je hnědý jen na povrchu. Vnitřek je porézní a má modrošedočernou barvu. Tak pokud jsi natrefil na várku, kde se ta vrchní vrstva granulí snadno odloupne, tak se vyjeví ten vnitřek.
Vyzkoušej si to - potluč pár granulí kladivem a uvidíš co mám na mysli.
A v čem je přesně problém?
Tak to jste mi moc nepomohli.
Ne je to čistý Aquaclay. Je to čistý Aquaclay. Tak co platí
Kdepak.Je to čistý Aquaclay.Je to jak obalený bonbony v čokoládě.
Ty v tom máš namíchané něco barveného a ta barva se rozpouští.
Kolonie bakterií, sinic, řas... v tomhle rozměru bych to neřešil.
Ne je to čistý Aquaclay.Ale míval jsem ruduchu v akváriu.Možná to jsou řasy.Je pravda že ty kamínky jsou mazlavý.
Aquaclay mám taky a nepřipadá mi na tom tvém nic zvláštního... Spíš jak kdybys tam měl sem tam přimíchaný jiný štěrk.
Zkus přihrát detailní fotku. Pak to přesunu do vhodnějšího vlákna
Biogenní odvápnění dělají rostliny, a to v listech. Čili černání dna patří do jiného tématu.
Pokud černá povrch sedimentu, budou to nejspíš nějaké řasy, sinice, rozsivky, tak něco. Pokud černá dno v hloubce (nikoli tam, kde se dostane světlo přes sklo), tak se tam děje pravděpodobně něco neblahého.
Biogenní odvápnění vzniká pouze na rostlinách
Chtěl jsem se zeptat.Asi před rokem jsem měl v akváriu biogenní odvápnění a měl jsem to i na kamenech.Mám dno Aquaclay a mám pocit že to je i ve dně.Mám černé kamínky místo hnědých.Co se s tím dá dělat.
Starší reakce
-to nejspíše ne,
-co třeba filtr,nepropouští kalové částice,které tvoří zminovaný prach?
Mám tam cca 6 šneků surmovky vražedné a ti že by dělaly takový výkaly?
-nejedná se náhodou o výkaly od šneků?
-nemamnožilo se ti to?
-řasu jako takovou ,nelze odkalit
Ahoj. Mám akvárium 54l staré 1,5 roku. Poslední dobou se mi čim dál častěji objevuje na dně i kamenech jakýsi hnědý prach. Dříve se to čas od času stalo, ale teď je to tam skoro furt. Odkalim to a za dva dny je to tam zas. Mám tam 19 rybiček, těm se daří dobře. Jiná řasa nezlobí. Kameny jsou všechny testovány v octu, žádný nesumi. Nepřekrmuji. Vodu měním 1* týdne 1/3. Prosím poraďte, co dělat, jak ten ,,prach,, eliminovat? Diky
Starší reakce
Hm, kdybys sem dal fotky rovnou, tak jsme si mohli ušetřit debatu
to opravdu nevypadá jako sinice. Je to ale špatně vyfocené.
A tomu, že máš moc kytek, nevěř
Běžně se doporučuje hned na začátku osázet 90 % dna.
To akvárium je čerstvě založené, musí se s tím teprve poprat.
Ty tablety ryby stíhají žrát? Není to moc?
Mě osobně to neva... Jenže to mám vedle postele a když jdu plnit manželské povinosti tak první co slyším je to že mi smrdí akvarko
Spíš mě občas smrdí akvarko rybynou jako bych byl někde u rybníka toto mi vraví manželka, vždy keď odstraňujem sinicu z akvária, že smrdí celý obývak.
Inak na tých foto mi to na sinicu neprijde
Podle toho, co říkáš, tak to asi bude sinice. Je to takový povlak, který jde celkem dobře oddělat od substrátu. Oproti jiným řasám je opravdu zelená s nádechem modré. tím jsou sinice charakteristické.
Podle toho, co o sinicích vím a jak se chovají v mém akváriu, tak reagují nejspíš na amonné ionty. Sinice umí přijímat i dusičnany a dokonce i organický dusík, ale amoniak je pro ně velmi snadno "stravitelný". Sinice se většinou drží u dna, kde se rozkládají organické látky, a až když se podmínky zhorší nebo se nedaří rostlinám, vylézají dál a výš.
Zkus se sám sebe zeptat: je filtr dostatečný na objem akva? Stíhá převádět amonné ionty na dusičnany? Není moc malý/průtočný? Není ucpaný? nebo naopak nečistíš ho příliš často nebo moc agresivně? Odkaluješ dostatečně dno? Nepřekrmuješ? Není akva přerybněné? Daří se dobře rostlinám? Neztrácejí listy, které pak mohou zahnívat? Hnitím organické hmoty vznikají právě amonné ionty. Není v akva málo rostlin, nebo nejsou tam rostliny nevhodné pro Tvoje podmínky, takže stagnují?
Když všechno dáš do pořádku, sinice zmizí samy. V krajní situaci, pokud by Ti šlo o čas a hrozilo, že sinice umoří celé akva, zkus nějaký přípravek, třeba Blue Exit.
JOJO dík už jsem to prolezl.
Na tieto odpovede nie som kompetentný, keďže s ňou neúspešne bojujem takmer 2 mesiace.
Všeobecne sa doporučuje zvýšiť NO3
Viac je tu:
rybicky.net/forum/4641-sinice Právě že takto to nevypadá. Možná to je v stádiu kdy se začíná tvořit. Pokuď se to potvrdí tak co na to vzít? A z čeho se dělá?
Vyzerá to nejak takto? Sinica
Podle popisu tipuji sinice
Na totce uvidíš jen štěrk obalený zelenou řasou. Jako bych šterk obalil v zelené barvě
Fotku ti teď v práci nehodím. Ale jestli k něčemu pomůže tak ji sem večer hodím
Ahoj chci se zeptat jak mám bojovat s řasou na dně? Dělá se mi na tom šterku. A kousek je už i na břidlici...
Ne že by mi nějak vadila ale není to hezké.
Starší reakce
děkuji,kouknu tady na forum.co s ní.
To co se Ti tvoří na dně se jmenuje sinice.
ahoj,prosím copak je to za řasu a co dělám špatně?díval jsem se na články o řasách a bud tam tato není nebo jsem se díval špatně.děkuji
Starší reakce
Vladimír Pelikán (Rejpal) je pojem mezi akvaristy všeobecně, mezi rostlinkáři zvlášť...
Mrkněte na jeho stránky
planta.aquariana.cz a v diskusi zde
www.akvarista.cz/… si do vyhledávače zadejte "Rejpal" a počtěte si.
děkuji, já téměř úplný začátečník se nechám snadno vlákat do pasti, ale vzhledem k tomu, že mám dost podobné řasy u nás v aqua, tak hledám a hledám, bohužel netuším, kdo je pan Pelikán a jak je to s tou pifkou? díky za info
no celkem dlouhe cteni ale diky vsem,zkusim asi casteji menit vodu a neprekrmovat.premyslel jsem tez pridat ancistrusy ale ty si myslim z tak velkou řasou neporadí
V Praze mě teče voda o obsahu NO3 50mg/l, ani mé rostliny z tím nedokáží nic udělat. Myslel jsem si, že je to špatně když jsem bojoval z "roduchou". Potom co jsem se jí zbavil, tak jsem zjistil, že obsah je stále stejný a že to řasou nemá moc společného. Přestal jsem se o NO3 zajímat a natož ho měřit.
No doufám, že v tom Rataj nevěstinec nemá! To by ta žumpa tekla z kohoutku mě!
...se mi na kořenu taková potvora taky po roce usadila...nevím či to je kořenem jako takovým...
Myslím, že nebudete daleko od pravdy - Kaselmann něco takového vzpomínala v Brně...
jistá věc je že v loni jsem to s tou řasou projel varem a ta potom zezelenala.Za víkend bez krmení to ancíci a blackmoly výborně ožraly do čista...
Někdy stačí k podobnému jevu přidat do vody více volného CO2. Řasy tohoto druhu mají schopnost (podobně jako některé vyšší rostliny) biologicky odvápňovat vodu, kterýmžto pádem díky vysráženému vápníku se tyto řasy stávají tvrdými a řasožrouti je nedokážou zkonzumovat. Po přidání CO2 se uhličitany rozpustí, řasy změní barvu, změknou, a - dá-li Bůh - zachutnají nějakému řasožroutovi... (Bůh ale obvykle nedá...)
...Je to přebytkem živin a nadměrným množstvím NO2 a 3...
Souhlas s přebytkem živin, ale s tím NO2...?
Možná má Rataj jenom bordel ve stupnici....
Nemá se třeba číst obrácene?
Roman
Jak barva napovídá, tohle bude nějaký exelentní exemplář červené řasy. Ani špiritusu netřeba...
"...Rataj ml.: "Co tedy mohlo způsobit invazi štětinkové řasy ruduchy?...Výskyt řas je podle mých pozorování většinou spojen s nárůstem organických látek ve vodě...Ukázalo se, že většina problematických akvárií, ve kterých byly řasy, měly výrazně větší množství organických látek...Koncentrace organických látek v něm byla také o hodně vyšší než v "dobrých" akváriích..."
Hezké... Tenhle článek je jasným marketingovým tahem. Jeho cílem je připravit si odbyt nového produktu v režii fy. Rataj a syn... Nic proti tomu, obchod je obchod neboli - kšeft je kšeft.
Článek zcela evidentně navozuje dojem, že bude-li se chtít řasami postižená (široká) akvaristická veřejnost s tímto problémem úspěšně vypořádat, neobejde se bez znalosti úrovně organického znečištění vody ve svých nádržích. Neboť – jak vyplývá z reklamy – "VĚTŠINA problematických akvárií, ve kterých byly řasy, měly výrazně větší množství organických látek"...
No a kde asi bude ona řasami postižená akvaristická veřejnost hledat prostředek ke zjištění ChSK?
Právě slovo "VĚTŠINA" vyvazuje autora článku z odpovědnosti vůči nespokojencům, kteří se k podobnému zjištění nedopracují.
O co kráčí?
Ověřil jsem si, že tvrzení typu "Koncentrace organických látek v něm (tedy v řasami napadeném akva) byla také o hodně vyšší, než v "dobrých“akváriích", tak docela neplatí. (Ale je tu právě ta možnost poukázat na slůvko-pojistku "VĚTŠINOU"...)
Zkusil jsem pomocí oxidačního činidla, které fa. Rataj a syn prodává pod obchodním názvem ANTIALGAE, (manganistan draselný?) proměřit organické zatížení v několika nádržích, a to jak v nádržích bez zjevného problému s řasami, tak v nádržích dlouhodobě sužovaných ruduchami, resp sinicemi, resp. ruduchami a sinicemi a pravděpodobně i dalšími řasami dohromady.
Vzorek takto mou testovaných nádrží byl natolik malý, že výsledky nelze považovat ani zdaleka za průkazné, ovšem pro zajímavost je rád zveřejním.
Paradoxně - akvária s největšími dlouhodobými problémy s invazí červených řas a sinic v testu obstála na výbornou – výsledek měření ukázal nižší koncentraci (v podstatě nulovou!) v porovnání se vstupní vodou do těchto nádrží, tj. vodovodní v Olomouci na Holečkově ulici. Výsledkem testu této vodovodní vody byla koncentrace organického znečištění cca 3 mg/l!!!
Což o to, nejde vyloučit, že z vodovodu tekla v době testu voda s podílem obsahu nějaké žumpy, ale prokazatelně voda v akváriích, která byla běžně udržována, organické znečištění, zjistitelné tímto testem, neobsahovala... Na rozdíl od kvanta řas...
Naproti tomu v jiných akváriích, kde řasy (téměř) nebyly, prokázal test mírné organické znečištění. Nedivím se p. Pelikánovi, že má na některé lidi pifku…
BTW: Zajímaly by mne vaše případné zkušenosti, kolegové a kolegyně.
Pro Romana: Ten test stojí řádově 70,- Kč.
Je to ze staršího čísla již zkrachovalého časopisu akva tera fórum.Tam tyhle články od rataje vycházely.Co se těch testů týče, dají se sehnat,ale je to docela ranec v řádu tisícikorun.
jo a mimijiné se mi na kořenu taková potvora taky po roce usadila.nevím či to je kořenem jako takovým,ale jistá věc je že v loni jsem to s tou řasou projel varem a ta potom zezelenala.Za víkend bez krmení to ancíci a blackmoly výborně ožraly do čista.Ale jak píšu, vrací se to.Je to přebytkem živin a nadměrným množstvím NO2 a 3
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2133x