Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasa na dně

 

NápovědaFórum » Řasy  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Řasa na dně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:55 R Muž ctibum [6902] Re: hadravam
Však si psal, že je to mazlavý...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:47 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
Vodní kámen to téměř jistě není. Chceš-li naprostou jistotu, udělej octový test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:27 Muž hadravam [11] Re: Kubaa
A jde mi hlavně o to, jestli by to mohl být vodní kámen aby mi to ještě nezvyšovalo už takhle tvrdou vodu.To je celé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:17 Muž hadravam [11] Re: Maq
Ten Echinodor je RED a pomalu se z fialový mění na tmavě zelenou.Zkusím to roztlouct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:14 Maq Re: hadravam
1) Ten echinodor v pozadí vypadá jako slušně obalený sinící.
2) Rataj Aquaclay je hnědý jen na povrchu. Vnitřek je porézní a má modrošedočernou barvu. Tak pokud jsi natrefil na várku, kde se ta vrchní vrstva granulí snadno odloupne, tak se vyjeví ten vnitřek.
Vyzkoušej si to - potluč pár granulí kladivem a uvidíš co mám na mysli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 15:08 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
A v čem je přesně problém?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 14:57 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Tak to jste mi moc nepomohli. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 14:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Ne je to čistý Aquaclay. Je to čistý Aquaclay. Tak co platí smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 14:31 Muž hadravam [11]
Kdepak.Je to čistý Aquaclay.Je to jak obalený bonbony v čokoládě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 14:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Ty v tom máš namíchané něco barveného a ta barva se rozpouští. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:57 Muž hadravam [11] RE: Maq
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2018 13:49 Maq Re: hadravam
Kolonie bakterií, sinic, řas... v tomhle rozměru bych to neřešil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:42 Muž hadravam [11] Re: ctibum
Ne je to čistý Aquaclay.Ale míval jsem ruduchu v akváriu.Možná to jsou řasy.Je pravda že ty kamínky jsou mazlavý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:38 R Muž ctibum [6902] Re: hadravam
Aquaclay mám taky a nepřipadá mi na tom tvém nic zvláštního... Spíš jak kdybys tam měl sem tam přimíchaný jiný štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:25 Muž hadravam [11] Re: ctibum
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:22 R Muž ctibum [6902] Re: hadravam
Zkus přihrát detailní fotku. Pak to přesunu do vhodnějšího vlákna ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:11 Maq Re: hadravam
Biogenní odvápnění dělají rostliny, a to v listech. Čili černání dna patří do jiného tématu.
Pokud černá povrch sedimentu, budou to nejspíš nějaké řasy, sinice, rozsivky, tak něco. Pokud černá dno v hloubce (nikoli tam, kde se dostane světlo přes sklo), tak se tam děje pravděpodobně něco neblahého.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 13:10 Muž Zip [277] Re: hadravam
Biogenní odvápnění vzniká pouze na rostlinách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2018 12:51 Muž hadravam [11]
Chtěl jsem se zeptat.Asi před rokem jsem měl v akváriu biogenní odvápnění a měl jsem to i na kamenech.Mám dno Aquaclay a mám pocit že to je i ve dně.Mám černé kamínky místo hnědých.Co se s tím dá dělat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2016 23:34 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdenekps
-to nejspíše ne,
-co třeba filtr,nepropouští kalové částice,které tvoří zminovaný prach?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2016 23:22 Muž zdenekps [0] Re: lacewings
Mám tam cca 6 šneků surmovky vražedné a ti že by dělaly takový výkaly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2016 22:58 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: zdenekps
-nejedná se náhodou o výkaly od šneků?
-nemamnožilo se ti to?
-řasu jako takovou ,nelze odkalit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2016 22:27 Muž zdenekps [0] – Hnědý prach na dně
Fotka k příspěvku Ahoj. Mám akvárium 54l staré 1,5 roku. Poslední dobou se mi čim dál častěji objevuje na dně i kamenech jakýsi hnědý prach. Dříve se to čas od času stalo, ale teď je to tam skoro furt. Odkalim to a za dva dny je to tam zas. Mám tam 19 rybiček, těm se daří dobře. Jiná řasa nezlobí. Kameny jsou všechny testovány v octu, žádný nesumi. Nepřekrmuji. Vodu měním 1* týdne 1/3. Prosím poraďte, co dělat, jak ten ,,prach,, eliminovat? Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2016 18:14 Muž sunday [59] - RostlinyRe: BuldozerGT86
Hm, kdybys sem dal fotky rovnou, tak jsme si mohli ušetřit debatu :-) to opravdu nevypadá jako sinice. Je to ale špatně vyfocené.
A tomu, že máš moc kytek, nevěř :-) Běžně se doporučuje hned na začátku osázet 90 % dna.
To akvárium je čerstvě založené, musí se s tím teprve poprat.
Ty tablety ryby stíhají žrát? Není to moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2016 22:40 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: konrad
Mě osobně to neva... Jenže to mám vedle postele a když jdu plnit manželské povinosti tak první co slyším je to že mi smrdí akvarko :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 22:33 Muž konrad [45] Re: BuldozerGT86
Spíš mě občas smrdí akvarko rybynou jako bych byl někde u rybníka toto mi vraví manželka, vždy keď odstraňujem sinicu z akvária, že smrdí celý obývak.

Inak na tých foto mi to na sinicu neprijde
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 22:30 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: Sunday
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Čím začít? :-D ty si mi dal teda :-D Filtr doufám že stačí - je to cca 5letej filtr ale rychlost průtoku neznám. Pán předemnou ho měl ve 200l akvu takže mám ještě rezervu. Mám v něm jen molitan a uhlí třetí foch mám volnej. Filtr mám teprv měsíc a něco takže není ještě pořádně zaběhnutý. Myslím si že nepřekrmuji. Sinice se mi dělá jen uprostřed cca 15cm delka a 5cm šířka. A na břidlici. Ještě jsem neodkaloval. Akva běží chvilku a bylo tam do nedávna pouze 10 endlerek. Nepřekrmuji - endlerky dostanou trošku grindalu a pak tam dám trošku sušeného krmení tak aby to do minuty sežraly. Mezi tím co endlerky žerou tak hodím Leopardům jejich Hikari 3-4 kousky. Akva přerybněné nemám je to 170l odečtuli vše okolo tak mám tak 130l? V přepočtu na ryby bych měl mít ještě rezervu 30l... Rostliny rostou jedna báseň. Už mám dvě u hladiny a ostatní budou do 14dnů také. Kytkám nic nepadá ale mám tam na tom místě kousek něčeho zeleného ale to bude ten mech z toho kamene. O víkendu odkalím dno a břidlici bezmu savem na plíseň. Spíš mě občas smrdí akvarko rybynou jako bych byl někde u rybníka. Ale není to každý den. Akva mám dostatečně zarostlé. Kytkama opravdu nešetřím. Jinak děkuji za tvou reakci. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 20:49 Muž sunday [59] - RostlinyRe: BuldozerGT86
Podle toho, co říkáš, tak to asi bude sinice. Je to takový povlak, který jde celkem dobře oddělat od substrátu. Oproti jiným řasám je opravdu zelená s nádechem modré. tím jsou sinice charakteristické.
Podle toho, co o sinicích vím a jak se chovají v mém akváriu, tak reagují nejspíš na amonné ionty. Sinice umí přijímat i dusičnany a dokonce i organický dusík, ale amoniak je pro ně velmi snadno "stravitelný". Sinice se většinou drží u dna, kde se rozkládají organické látky, a až když se podmínky zhorší nebo se nedaří rostlinám, vylézají dál a výš.
Zkus se sám sebe zeptat: je filtr dostatečný na objem akva? Stíhá převádět amonné ionty na dusičnany? Není moc malý/průtočný? Není ucpaný? nebo naopak nečistíš ho příliš často nebo moc agresivně? Odkaluješ dostatečně dno? Nepřekrmuješ? Není akva přerybněné? Daří se dobře rostlinám? Neztrácejí listy, které pak mohou zahnívat? Hnitím organické hmoty vznikají právě amonné ionty. Není v akva málo rostlin, nebo nejsou tam rostliny nevhodné pro Tvoje podmínky, takže stagnují?
Když všechno dáš do pořádku, sinice zmizí samy. V krajní situaci, pokud by Ti šlo o čas a hrozilo, že sinice umoří celé akva, zkus nějaký přípravek, třeba Blue Exit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 12:03 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: konrad
JOJO dík už jsem to prolezl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 12:01 Muž konrad [45] Re: BuldozerGT86
Na tieto odpovede nie som kompetentný, keďže s ňou neúspešne bojujem takmer 2 mesiace.
Všeobecne sa doporučuje zvýšiť NO3

Viac je tu: rybicky.net/forum/4641-sinice
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 11:31 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: konrad
Právě že takto to nevypadá. Možná to je v stádiu kdy se začíná tvořit. Pokuď se to potvrdí tak co na to vzít? A z čeho se dělá?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 10:18 Muž konrad [45] Re: BuldozerGT86
Fotka k příspěvku Vyzerá to nejak takto? Sinica
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 09:05 R Muž afc1886 [14681] Re: BuldozerGT86
Podle popisu tipuji sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2016 07:30 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: sunday
Na totce uvidíš jen štěrk obalený zelenou řasou. Jako bych šterk obalil v zelené barvě :-D Fotku ti teď v práci nehodím. Ale jestli k něčemu pomůže tak ji sem večer hodím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2016 22:58 Muž sunday [59] - RostlinyRe: BuldozerGT86
Fotka by pomohla ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2016 22:43 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - Tlamovce – řasa na dně
Ahoj chci se zeptat jak mám bojovat s řasou na dně? Dělá se mi na tom šterku. A kousek je už i na břidlici... :-( Ne že by mi nějak vadila ale není to hezké.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 12:53 Muž bobik [15] Re: romant
děkuji,kouknu tady na forum.co s ní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 12:43 R Muž romant [27987] Re: bobik
To co se Ti tvoří na dně se jmenuje sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 12:40 Muž bobik [15] – zelená řasa ne dně
Fotka k příspěvku ahoj,prosím copak je to za řasu a co dělám špatně?díval jsem se na články o řasách a bud tam tato není nebo jsem se díval špatně.děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:27 Sidonius Re: bulmas
Vladimír Pelikán (Rejpal) je pojem mezi akvaristy všeobecně, mezi rostlinkáři zvlášť... ano :-)
Mrkněte na jeho stránky planta.aquariana.cz a v diskusi zde www.akvarista.cz/… si do vyhledávače zadejte "Rejpal" a počtěte si. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 19:03 bulmas Re: Sidonius
děkuji, já téměř úplný začátečník se nechám snadno vlákat do pasti, ale vzhledem k tomu, že mám dost podobné řasy u nás v aqua, tak hledám a hledám, bohužel netuším, kdo je pan Pelikán a jak je to s tou pifkou? díky za info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 17:24 pesikdavid Re: bulmas
no celkem dlouhe cteni ale diky vsem,zkusim asi casteji menit vodu a neprekrmovat.premyslel jsem tez pridat ancistrusy ale ty si myslim z tak velkou řasou neporadí :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 17:20 Usine Re: Sidonius
V Praze mě teče voda o obsahu NO3 50mg/l, ani mé rostliny z tím nedokáží nic udělat. Myslel jsem si, že je to špatně když jsem bojoval z "roduchou". Potom co jsem se jí zbavil, tak jsem zjistil, že obsah je stále stejný a že to řasou nemá moc společného. Přestal jsem se o NO3 zajímat a natož ho měřit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:39 Sidonius Re: Langosh
No doufám, že v tom Rataj nevěstinec nemá! To by ta žumpa tekla z kohoutku mě! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:38 Sidonius Re: Roman
...se mi na kořenu taková potvora taky po roce usadila...nevím či to je kořenem jako takovým...
Myslím, že nebudete daleko od pravdy - Kaselmann něco takového vzpomínala v Brně... :-)
jistá věc je že v loni jsem to s tou řasou projel varem a ta potom zezelenala.Za víkend bez krmení to ancíci a blackmoly výborně ožraly do čista...
Někdy stačí k podobnému jevu přidat do vody více volného CO2. Řasy tohoto druhu mají schopnost (podobně jako některé vyšší rostliny) biologicky odvápňovat vodu, kterýmžto pádem díky vysráženému vápníku se tyto řasy stávají tvrdými a řasožrouti je nedokážou zkonzumovat. Po přidání CO2 se uhličitany rozpustí, řasy změní barvu, změknou, a - dá-li Bůh - zachutnají nějakému řasožroutovi... (Bůh ale obvykle nedá...)
...Je to přebytkem živin a nadměrným množstvím NO2 a 3...
Souhlas s přebytkem živin, ale s tím NO2...? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:34 langosh Re: Sidonius
Možná má Rataj jenom bordel ve stupnici.... :) Nemá se třeba číst obrácene? :-D
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:12 Sidonius Re: Pesikdavid
Jak barva napovídá, tohle bude nějaký exelentní exemplář červené řasy. Ani špiritusu netřeba... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:07 Sidonius Re: bulmas
"...Rataj ml.: "Co tedy mohlo způsobit invazi štětinkové řasy ruduchy?...Výskyt řas je podle mých pozorování většinou spojen s nárůstem organických látek ve vodě...Ukázalo se, že většina problematických akvárií, ve kterých byly řasy, měly výrazně větší množství organických látek...Koncentrace organických látek v něm byla také o hodně vyšší než v "dobrých" akváriích..."

Hezké... Tenhle článek je jasným marketingovým tahem. Jeho cílem je připravit si odbyt nového produktu v režii fy. Rataj a syn... Nic proti tomu, obchod je obchod neboli - kšeft je kšeft.
Článek zcela evidentně navozuje dojem, že bude-li se chtít řasami postižená (široká) akvaristická veřejnost s tímto problémem úspěšně vypořádat, neobejde se bez znalosti úrovně organického znečištění vody ve svých nádržích. Neboť – jak vyplývá z reklamy – "VĚTŠINA problematických akvárií, ve kterých byly řasy, měly výrazně větší množství organických látek"...
No a kde asi bude ona řasami postižená akvaristická veřejnost hledat prostředek ke zjištění ChSK?
Právě slovo "VĚTŠINA" vyvazuje autora článku z odpovědnosti vůči nespokojencům, kteří se k podobnému zjištění nedopracují.
O co kráčí?
Ověřil jsem si, že tvrzení typu "Koncentrace organických látek v něm (tedy v řasami napadeném akva) byla také o hodně vyšší, než v "dobrých“akváriích", tak docela neplatí. (Ale je tu právě ta možnost poukázat na slůvko-pojistku "VĚTŠINOU"...)
Zkusil jsem pomocí oxidačního činidla, které fa. Rataj a syn prodává pod obchodním názvem ANTIALGAE, (manganistan draselný?) proměřit organické zatížení v několika nádržích, a to jak v nádržích bez zjevného problému s řasami, tak v nádržích dlouhodobě sužovaných ruduchami, resp sinicemi, resp. ruduchami a sinicemi a pravděpodobně i dalšími řasami dohromady.
Vzorek takto mou testovaných nádrží byl natolik malý, že výsledky nelze považovat ani zdaleka za průkazné, ovšem pro zajímavost je rád zveřejním.
Paradoxně - akvária s největšími dlouhodobými problémy s invazí červených řas a sinic v testu obstála na výbornou – výsledek měření ukázal nižší koncentraci (v podstatě nulovou!) v porovnání se vstupní vodou do těchto nádrží, tj. vodovodní v Olomouci na Holečkově ulici. Výsledkem testu této vodovodní vody byla koncentrace organického znečištění cca 3 mg/l!!!
Což o to, nejde vyloučit, že z vodovodu tekla v době testu voda s podílem obsahu nějaké žumpy, ale prokazatelně voda v akváriích, která byla běžně udržována, organické znečištění, zjistitelné tímto testem, neobsahovala... Na rozdíl od kvanta řas...
Naproti tomu v jiných akváriích, kde řasy (téměř) nebyly, prokázal test mírné organické znečištění. Nedivím se p. Pelikánovi, že má na některé lidi pifku…
BTW: Zajímaly by mne vaše případné zkušenosti, kolegové a kolegyně.

Pro Romana: Ten test stojí řádově 70,- Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 16:03 langosh Re: Roman
Rataj se ty testy snaží i prodávat www.rataj-spk.cz/… ...
Roman X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2007 15:50 Muž Roman [100] - CichlidyRe: bulmas
Je to ze staršího čísla již zkrachovalého časopisu akva tera fórum.Tam tyhle články od rataje vycházely.Co se těch testů týče, dají se sehnat,ale je to docela ranec v řádu tisícikorun.
jo a mimijiné se mi na kořenu taková potvora taky po roce usadila.nevím či to je kořenem jako takovým,ale jistá věc je že v loni jsem to s tou řasou projel varem a ta potom zezelenala.Za víkend bez krmení to ancíci a blackmoly výborně ožraly do čista.Ale jak píšu, vrací se to.Je to přebytkem živin a nadměrným množstvím NO2 a 3

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 2133x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4053-rasa-na-dne