Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak dlouho vydrží lepené akvárium

 

NápovědaFórum » Technika » Akvária 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak dlouho vydrží lepené akvárium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 23:01 Muž Pepa.S [0] - Cichlidy
Moje akvárium má 29 let a nikdy neteklo. Je lepeno transparentním silikonem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 08:54 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kozlik
Moje nejstarší funkční má 22 let (transparentní silikon). Silikonové mi ještě žádné neteklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 07:25 Muž Yirka [9126] Re: Kozlik
Jedu 16. rok a věřím, že zdaleka není poslední.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 07:01 Muž Rybar [-29] Re: Kozlik
Mě vydrželi dvě akvaria okolo 8let . Životnost spojů byla udávana okolo 10let . Asi 15 let je dost ,ale je to individuální černý silikon by měl vydržet dýl Jsou dvě možnosti buď to nechat být ,nebo to celé slepit znovu . Opatrně rozřezat očistit od silikonu a znovu slepit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 04:33 Muž petrl [34] Re: Kozlik
Mě vydrželo právě 15 let, viz příspěvek v "Rozlepení, prasknutí, povolení spojů" z 17.9.22.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2023 00:41 Muž Kozlik [4] – Dotaz
Ahoj...

Chci se zeptat. Táta se rozhodl si pořídí nové AQ a mě darovat to staré 100x40x50. Akvárium je staré přes 15 let. Celou dobu bylo v provozu. Mě by zajímalo jak dlouho vydrží ještě mě? Napadlo mě jestli by se před založením neměli spoje skla přejet AQ silikonem.? AQ má na spod a na vrchu jako že plastový rámeček + vrchní kryt. Má s tím Někdo nějaké zkušenosti?

Předem děkuji za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 17:23 Žena Avona [107] Re: Lojza007
Je to dilema - kdyby byla nějaká metoda, která by mi pomohla zjistit stav lepení :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 16:53 Muž Lojza007 [1204] Re: Avona
Tak potom máš asi rozhodnuto, ne? Pořídit menší klidně i setový s víkem, zaběhnout a přesunout osádku.
Nebo to chce prostě doma zkusit, letos pořídit nový víko a příští rok tomu víku dopřát nový akvárium... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 16:14 Žena Avona [107] Re: Lojza007
:-)) viděl jsi ty rozměry? Je to trošku kráva velká, ta už by mi podruhé neprošla - spíš se děsím toho, že akvárku bude pomalu 20 let a nerada bych vytopila spodní patro..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 16:08 Muž Lojza007 [1204] Re: Avona
Ke krytu jde vždycky udělat nový akvárium, když nebude optiwhite, tak bude za přijatelnou cenu... ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 16:01 Žena Avona [107] – Nový kryt na starší akva
Bohužel se mi už rozpadá kryt na akvárku, je už zpuchřelý, ted stojím před volbou - skončit, nebo nechat udělat nový.. jedná se o toto akvárko, nerosí, šlape. Ale mám strach, abych neinvestovala do nového krytu a akvárko neudělalo pá pá. Před koupí bylo staré kolem 5 let, já ho mám od 2008. rybicky.net/nadrze/3763-srdecni-zalezitost

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2021 22:28 Žena Mája123 [54] Re: kolemjdoucí
Mám menší lepeny, které jsem podedila po máme. Máma v něm měla nějaké rybky, kdyz byla jeste na základce. Mno a já ho teď používám a pohoda. Mamě je teď přes 60let. Nerada bych to zakrikla, ale to akvarko je dobře těsnící a to bylo všude možně včetně sklepa, bytu, zase sklepa a taaak. :) asi to opravdu vydrží hodně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2021 20:01 R Muž romant [27987] Re: kolemjdoucí
Nestane se vůbec nic. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2021 19:12 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kolemjdoucí
Vydrží roky nebo spíše desetiletí, a i kdyby bylo na mrazu (prázdné). Teď zrovna jsem jedno 200 litrové napustil které bylo několik let celoročně venku, a ne pod střechou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2021 16:00 Silviebaris Re: kolemjdoucí
Tak třeba takový pneumatiky na autě po několika letech ztvrdnou a pak popraskaj,když jsou starý a nejezdí se na nich :-D ale co udělá silikon..myslím že nic,v prodejnách taky stojí akvária pár let a stále je prodávaj a pochybuju,že někdo zkoumá zteřelost silikonu.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2021 15:28 kolemjdoucí – ... bez vody?
Ahoj akvaristi, co se stane, když nechám úplně nové, ještě nenapuštěné akvárium Rio 240 v bytě, kde se dost topí cca rok bez vody? Nestárne rychleji lepidlo (silikon)? Myslím jestli se tím třeba více nevysychá a neztrácí pak na vlastnostech (pevnosti)?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 13:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Doudin
Tohle bych neřešil nic to není. Doporučuji přelepit ve výšce substrátu sklo černou páskou za čas na to nebude pěkný pohled. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2021 08:40 Doudin – Je to v pořádku?
Fotka k příspěvku Zdravím, chtěl bych se zeptat, mám své první akvárium 90x45x45 a všiml jsem si, že u předního skla, kde je transparentní silikon tak se udělala taková bílá silikonová čára, je to normální nebo ne? Děkuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2021 11:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek1
Dřív když ještě nebyly tak dobré silikony se radilo oblepit spoje neprůhlednou páskou, aby neprorůstaly řasou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2021 09:32 Muž _Rob_ [80] Re: Vašek1
Řasa se dá dobře očistit kartáčkem na zuby.. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2021 14:01 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Vašek1
Silikon ve spojích se zatim jeví netknutý, alespoň podle těch fotek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2021 15:12 Vašek1
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,

chtěl bych vás poprosit o radu co si myslíte o životnosti tohoto akvária? Rozměry 100x42x42 (176l). Je staré 10let, celou dobu je napuštěné. Tlouštka skla 8mm, mám ho vyrobené na zakázku, lepené černým silikonem. Trochu mě děsí spoje na bocích které už jsou docela prorostlé řasou - viz fotky. Řeším jestli mám pro jistotu pořídit nové nebo ještě vydrží.

Díky,
Vašek

 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 22:37 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Petulka
Víc akvárií mám 15 let a více. Některá byla mezitím na 2-3 roky vypuštěná. Záleží, kdo ho udělal, jak a jak s ním pracuješ.
Je kluk, jmenuje se Larix, ten měl akvárium fungující nepřetržitě od roku 1985 rybicky.net/nadrze/13966 a skončil s ním ne proto, že by teklo, ale protože bylo příliš poškrábané přední sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2019 06:47 Žena petulka [11]
Ahoj. Casto si rikam kolik let takove akvarko vlastne vydrzi? 20? 15? Nez pukne...
Zatim ho mam 3 roky asi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2019 00:30 Muž MartinH [142] - L144 závoj
Mám ještě také svoje první akvárko lepené lukoprénem a neteče, i když je vidět že ten akvarista co to lepil tak to bylo jeho první lepené akvárko. Jeden spoj je hnutý (půlka tloušťky skla je mimo) každé sklo je jiné tloušťky (okenní tabule) dno vzadu přečuhuje o 5mm a pravý úhel by jste na něm marně hledali. Nebojím se že povolý, nemá ani 20 litrů a výška je jen 17 cm, takže žádný velký tlak tam není. Je to asi nejhůř slepnné akvárko co mám, ale je to moje 1., dostal jsem ho k narozkám zhruba na začátku prvního stupně ZŠ. Teď už je mi 36.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 00:09 Muž dudak [1885]
já jsem loni napouštěl akvárko 120 litrů, které má 32 let a z toho stálo 20 let prázdné na zahradě - i v zimě, sem tam se napustilo a pořád drží, lepené bílým Lukoprenem, ale do bytu bych si ho už nedal, používám ho na máčení nových kořenů, potápění liaporu a podobné věci...
spoje vypadají pořád velmi pevně, asi nejde jen o to jakým lepidlem, ale i o to jak je to slepené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2015 22:10 olawson – Lepené akva
Fotka k příspěvku Tak já mám jedno lepené akvárium (50 l), které bylo slepeno v roce 1980 na koleně v garáži a neteče. Když si vzpomenu, co všechno v něm bylo a jaké zacházení přežilo - od rybiček až po křečky, odložení ve sklepě, v garáži... a nyní si v něm v poklidu lebedí krevetky, tak hluboce smekám před tím lepidlem, kterým je to slepené!
Lepil mi ho strejda nějakým německým lepidlem (kde ho v té době sehnal netuším) a sklo se ve spoji absolutně nehne. To by dřív povolilo to sklo.
Takže 35 let...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 21:51 AH Re: GP
To viditelné narušení lukoprénu mě děsí... už takhle je to zázrak, že lepení vydrželo 37 let. Plánuji koupit urychleně nové. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 12:08 GP Re: AH
rodicum po 30 letech cca 1/4 z 250l. taky jsem predtim myslel, ze je to vecny...
edit: a nam 2x par litru rozlepenim taky a to bylo zanovni... bez pojistky uz nikdy....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 10:55 AH RE: radim
Asi větší akvária - nad 100l.
Když jsem se stěhoval, tak bylo moje 250l akvárko vypuštěné několik dní a napouštěl jsem ho přibližně takto: 1. den 50%, druhý na 80% a teprve třetí den úplně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2015 09:26 radim Re: AH
definuj dlouho a velké hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 09:13 AH – Ještě starší
Ještě ke stáří lepených akvárií.
Já mám lepené 250l akvárium staré neuvěřitelných 37 let. Má rozměry 100x50x50 a tloušťku skla - přední, zadní a dno jsou 12mm, boky 10mm. Je slepené bílým lukoprénem (myslím, že se tomu tak kdysi říkalo a funguje. V posledních letech (tak 5 let) pozoruji, že na dolní přední slepené hraně jakoby ubývalo zevnitř lepidlo (v délce několika cm) možná je to řasami, ale držícího lepidla je tam asi dost, protože to nic nedělá. Klepu na dřevo :o)
Někde jsem četl názor sklenáře, že pokud lepené akvárko nezačne prosakovat v počáteční době, tak bude držet napořád. Nechal bych ho preventivně přelepit, ale třeba bych to tím pokazil.
Ještě k průhybu skel.
Dlouho vypuštěné (velké) akvárko se musí napouštět pomalu - třeba několik dní, aby se pnutí ve skle stačilo vyrovnávat. Znám případ, kdy se akvárko při lepení zatížilo na přední stěnu (jakoby průhyb dovnitř) a brzy poté napustilo naplno - přední stěna uprostřed praskla.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2015 13:00 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: TRULY
Vypouklé akvárium je na prd už z principu, ani není nutné si lámat hlavu nad tím, jestli praskne dřív nebo později, než standardní nádrž. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2015 10:10 Muž TRULY [164]
Caute
Chcel by som sa spytat aky mate nazor na vypukle akva. Pozul sim nejake lajcke nazory ze vydrzi menej a moze skor prasknut? Jedna sa mi o rozmer 100x40x55 (SxHlbkaxvyska)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2013 22:11 finnnp Re: Vlnkar
100x50x50 se běžně dělají z 8mm floa.Radši to akvárium přelep.Na druhou stranu ti akvárium nikdy neprdne na ráz.I když já vím jak vypadá 600 L na na jednu prdu,ale to bylo způsobeno chybou ne lepidlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2013 21:55 Muž Vlnkar [15] Re: RAP
Uz jsem se taky rozhodnul, ze ho radeji prelepim. A to jsem tu nedavno psal, ze nikdy nebudu lepit akvarko. Jen resim, jestli mam silikonem v rohu udelat radadius, nebo tmel nechat jen na silu skla. Jelikoz je z 8mm skla, tak mu radeji nahoru pridam speru do prostredka akvarie. Prijde mi, ze se dnes akvaria 100x50x50 delaji z 9mm skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   07.04.2013 21:48 RAP Re: Vlnkar
Lépe ho nechat přelepit, zejména pokud si za něj zabral a vytvořily se bubliny. Jednou jsem takhle narychlo vypouštěl akva, jen jsem ho chtěl poloprázdné šoupnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2013 10:54 Muž Vlnkar [15] – Starsi 250
Dobry den, koupil jsem akvarium 100x50x50 (250 litru). Sila skla 8mm. Vek nikdo nezna. Ale min. 15 let bude mit. Pred koupi jsem si ho nechal napustit. Kdyz bylo plne, tak jsem ho rukou poradne pobouchaval...jestli se ma rozpadnout, tak to udela hned :-).Vydrzelo. Urcite bylo par let bez vody. Myslim si, ze je kvalitne zhotovene. Skla pekne brousena. Neni ani mozno poznat, jestli je to lepene silikonem(jestli je pruzny), jak jsou ty skla bez mezer k sobe napasovane. Bublinky v silikonu temer zadne. Ale kdyby se tohle melo rozlit po byte, tak by se mi chtelo umrit. Otazka zni. 1, Verit mu, nebo ho nechat prelepit(samozrejme bude ted stat nejaky tyden napustene na zahrade). 2, Kdyz prelepit, tak co sklo? Myslite ze bude sklo spatne? Nejake pnuti v nem....ci mu nic nebude? Dekuji MN
Edit: Tak mam akvarium pri dnesnich teplotach napustene v kulne. Doufam, ze nebude rano v nem led :-). Ve spojich se objevili bublinky. Mam se jich bat? Kdyz jsem plnou silou zabral, tak jich vzniklo vice. Ale to jsem fakt zabral. Takovy tlak vody u hladiny nikdy neni... Mam ho prelepit, nebo ne? Dekuji za nazor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.04.2013 22:40 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Grizzly
Stejně bych se bál a měl v záloze nové...nevíš co to udělá po vypuštění a napuštění. Takže můj názor zní minimálně přelepit, ale spíš nové. 20 let je dost.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 22:34 Muž Grizzly [57] - AfrikaRe: Deathbull
Akva právě jede přes 20 let bez přerušení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 22:29 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Grizzly
Tak do toho bych nešel. Stáří spojů, asi několik let vypuštěné a ještě slabé sklo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2013 21:57 Muž Grizzly [57] - Afrika
Ahojte, mám akva 225 l a chystám se ho znovu založit. Ale bojím se aby akva neprasklo nebo spíš nepovolily spoje - akva má prý přes 20 let. Tloušťka skel je cca 7 mm. Takže bych potřeboval poradit jestli má smysl ho ještě napouštět nebo si nechat slepit nové.... X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 21:53 Muž maculak [43] Re: funtcz
Mám lepené průsvitným silikonem akva 337l 18 let a v pohodě. Měnil jsem za větší, ale jen z důvodu poškrabání skla, a chtěl jsem vyšší. Věřím, že by ještě pár let vydrželo, řasa ale už tam trošku byla, zatím ho mám v garáži, kde jsem měl ryby než se zaběhne nové, takže tak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 21:22 Muž funtcz [22]
Tak po přečteni teto diskuze jsem si trochu uklidnil.Mam tež stare akvarko od tchana a zhruba 5 roku v něm nebyla voda ale měl ho doma v pokoji.Soused co ma tež akvarko mě strašil že nesmi byt dlouho bez vody jinak mi to praskne..uf.. :-( je to lepene silikonem a stare myslim 11 roku...tak snad to budu mit v poho..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 22:08 Muž kortezhugo [983] Re: O.Tom
je to tak ako pises -"silikon nejlip drzi na hladkem povrchu"
a zabrusuju sa len hrany
ale drzat by to malo aj na zdrsnenom povrchu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2011 20:41 Muž O.Tom [439] Re: HaDaS
Tak nakonec mi to akvarium zustalo, dneska jsem ho zacal rozkladat a koukam, snad vsechny plochy skla ve spojich, jsou zabrousene a zdrsnene, v nekterych castech ten silikon drzel tak na 2mm a zbylych 8mm jsem jednoduse odloupnul. Nejsem profik, ale mam zato, ze silikon nejlip drzi na hladkem povrchu a ne na porovitem, zdrsnenem. A nebo je to jedno ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 11:14 Žena geminika [39] - Živorodky
Ja som mala 140 litrové rohové akvárium 15 rokov. Spoje neboli tiež zabrúsene na plocho a držal ich pokope len silikon. Na jednej strane mi však dva krát slzilo, keď sa akvarko premiestňovalo. Pretrela som to novým silikonom, čo predávajú v akvaristike v tube ako malá zubná pasta. Vydržalo ďalších niekoľko rokov. Až do minulého roku, kedy to už slzilo tak, že sa odula spodná doska. Tak som ho zrušila a darovala na škrečky. Možno by sa dalo znovu rozobrať a dať zlepiť, ale vraj vy to trvalo 3-4 týždne a potrebovala som rýchlo niekam dať ryby, tak som kúpila nové. V tvojom prípade by som asi tiež neriskovala so 400 litrami v byte. Keď také chceš, daj si ho urobiť alebo rovno kúp v obchode. Dobre , že si toto vrátil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 10:40 Muž O.Tom [439] Re: HaDaS
Jo, puvodni majitel se zatim po celou dobu jednani chova naprosto vpohode a taky jako akvarista uzivatel se myslim choval k akvariu velmi dobre, nevsiml jsem si zadneho skrabance a to ja mam na svem nejaky uz po 1 roku uzivani. Bohuzel to vypada uz na chybu v pocatku u sklenare...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 10:07 HaDaS Re: O.Tom
Super, alespoň že je původní majitel slušný v tomto ohledu. palec
Dokážeš si představit ten průšvih, kdyby se Ti akva rozlepilo?
Ještě že jsi udělal zátopovou zkoušku. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 10:03 Muž O.Tom [439] Re: HaDaS
Tak behem toho co jsme si tu psali se zacly objevovat vzduchove bublinky v mistech kde silikon zacal povolovat a cela predni cast vcetne tech malych bocnich skel a vystuh nahore se zacla pri zatlaceni na jakoukoliv stranu hybat a to je akvarium napustene do dvou tretin. Tak jsem tedy domluveny s predchozim majitelem a akva vracim..

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4938x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3995-jak-dlouho-vydrzi-lepene-akvarium