Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Paludárium - zakládání

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Paludárium - zakládání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2022 13:08 Muž Paludarka [0] – Rosící systém
Ahoj, budu stavět rosící systém v paludáriu. Objem vody cca 10litrů. Rozměry paludária 45x45x60. Osazenstvo pár krevet a vampire krabi.
Mám dotaz prosím.
Mohu použít na umělý déšť vodu z paludárka nebo musít mít externí nádrž?
Chtěl bych automatizovat závlahu a pouštět několikrát denně, aby mi to zarostlo mechem.
Předpokládám, že roztok z nádrže obsahuje živiny a bude filtrovaný přes filtrační molitan. Ale i přes to bude nutné občas trysky vyčistit.
Doporučíte mi nějaký set up k instalaci?
Díky :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2020 13:47 Muž vlka [3444] – ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2020 21:53 R Muž ctibum [6895] Re: vlka
Já vím, co myslí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2020 21:34 Muž vlka [3444] Re: ctibum
Zřejmě myslí držák, která se objeví v 0:28...košíčky nebudou problém...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   29.09.2020 20:46 R Muž ctibum [6895] Re: afc1886
Až teď jsem si všimnul, že to má na skle chycené přes magnety... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2020 20:43 R Muž afc1886 [14681] Re: Xif
Díky moc, zase jsi mě popostrčil o kus dál s tou podložkou. Asi to budu muset opravdu udělat svépomocí. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2020 20:14 Muž Xif [336] Re: afc1886
Ahoj
Obávám se že u nás jediňe samodomo vyrobit.
nějaká plastová krabička + podložka na cvičení
www.aquascapingworld.com/…
Něco podobného sem našel jen tady:
aquaverdi.com/…
edit:
Není tak hezké,
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2020 13:32 R Muž afc1886 [14681]
Ahoj, nevíte někdo, kde bych mohl sehnat ty držáky z videa na rostliny? Nikde to nemůžu najít. Díky
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2020 21:17 Muž Zip [277] Re: Jason
Já mám dost tvrdou kohoutkovou vodu.
Koupil jsem kojeneckou, nízká mineralizace a dnes jsem je vykoupal ;-)
Tak uvidím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2020 20:56 Muž Jason [200] Re: Zip
Ja jsem je v paludarku rosil nejdrive normal odstatou kohoutovkou a bez problemu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2020 15:21 Silviebaris Re: Zip
tchýně ji má pověšenou na kůře,nebo co to je a rosí ji převařenou vodou z konvice,ale občas ji dává i do vody,ta kůra nasákne,a drží vlhkost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2020 15:12 Muž Zip [277] – Tilandsie
Zdravím,
nenašel jsem lepší místo, tak zkusím sílu rybiček zde :)
Pořídil jsem si tilandsie a popravdě nevím čím je rosit.
Nejlépe dešťovkou, ale pokud není?
Prý hlavně ne tvrdou vodou, že se jim ucpávají šupinky a chřadnou.
Někde píšou destilkou, někde zase zásadně destilka ne.
Čím je rosíte např. v paludárku?
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2020 12:00 Muž Cherchan [7] – Paludárium
Aloha, plánujem prerábku terária o veľkosti 60x40x80 (DxŠxV) na paludárium pre stromové žaby. Plánovaná výška vodného bude približne 10-15cm. A potreboval, by som poradiť ako spraviť prechod medzi vodou a súšou. Viem, že sa používajú techniky ako je lepenie skiel, používanie plastovej mriežky atd. ale tie vďaka mojej technickej "vzdelanosti a zručnosti" smich veľmi nepripadajú do úvahy . Zatiaľ ma napadlo použiť metódu, ktorá sa používa v aqascapingu na vyvýšenie miest - veľká sieťka v ktorej by bol material veľkej zrnitosti napr. lávová drť. A tá by vytvorila vyvíšeninu - akýsi ostrov. A na tom bude umiestnený substrát. Dalo by sa to zrealizovať aj takto. Prípadne, ako by ste to vyriešili Vy? Vopred ďakujem za vaše rady a postrehy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2018 22:18 Tomas Palu – Moje prve paludarium
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Cerstvo zalozene paludarium. zatial he tam len par rybiciek a anolis.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 19:02 R Muž ctibum [6895] Re: LeRi
Tak když to bude vidět, tak jasně. Ale předpokládám, že to vidět nebude... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 19:00 Muž LeRi [315] Re: ctibum
Ony ty baňky budou vypadat asi lépe než silonky a drát :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 17:42 R Muž ctibum [6895] Re: petulinakk
Je to jen o málo menší, než ta baňka 5x5 vs. 6x7. Když dáš na dno nerez podložku (Hornbach, pár korun za 20ks), tak se ani nehne. Když ze silonky uděláš vložku na keramzit, tak nevypadne. Přijde mi to praktičtější z hlediska mobility, baňku můžeš dá jen na sklo.
Ale je mi to upřímně jedno, bylo to první, co mě napadlo, dej si tam klidně baňky ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 16:42 Žena petulinakk [2016] Re: ctibum
děkuju to jsou ale běžné košíčky ve kterých chodí kytky z pěstíren ne? těch tu pár mám, ale jsou zas až dost malé... :(

Navíc jakékoliv konické nádoby mají tendenci se naklánět, jak jsem už zjistila, a sypat keramzit ven při jakémkoliv šťourání v akva... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.10.2017 16:39 Žena petulinakk [2016] Re: LeRi
děkuju, zaznamenala jsem, že se tu na to nedvno ptala jedna akvaristka, ale popravdě si to na té stránce nemůžu ani pořádně prohlédnout, chce to totiž registraci, a to je mi už z principu proti srsti, proč se registrovat abych si mohla jen prohlédnout zboží? Velký Bratr se dívá že, a i když tady je to zrovna asi neškodné, jsem na to už alergická.
Jo a taky první krok registrace oznamuje, že se tímto zavazuju dostávat informační emaily... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 16:30 R Muž ctibum [6895] Re: petulinakk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 16:29 Muž LeRi [315] Re: petulinakk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2017 16:11 Žena petulinakk [2016]
Měla bych také dotaz, mám čerstvě založené paludárko a chtěla bych tam na způsob riparia mít zavěšené na zadní stěne rostliny, pěstované s kořeny trvale pod vodou, a zbytek nad vodou.

A mám problém s tím, v čem to pěstovat. Moje původní představa byla, mít rostliny v děrovaných košíčcích pro vodní rostliny v keramzitu
www.doltak.cz/…
ale i ten nejmenší který má rozměry 11x11x11 je pro moje akvárko moc velký a "humpolácký".
Tak jsem dnes zkoušela dát kytky do klasických pěstebních čtyřhranných květináčků, ale taky nic moc.
Tak mě napadlo omotat drát přímo kolem kořenů a zkusit mít kytky prostě s kořeny volně ve vodě, ale to taky není ono, a třeba upevnit tak šáchor je nemožné :-)
Známý navrhuje udělat si vlastní "košíky" z pletiva, to jsem ještě nezkoušela...

A tak se chci zeptat - nemáte nějaké tipy, nápady, v čem to zkusit pěstovat?

Pro představu jak by měly takové zavěšené rostliny vypadat i.pinimg.com/…
hydrophyte.files.wordpress.com/…

Ještě podoýkám že by mělo jít o černé nebo průhledné nádoby, aby to nebylo moc vidět (akva bude mít černé pozadí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 21:52 Deka84 Re: ludvik
Nemá jít o substrát, ale materiál pro vertikální uchycení rostlin, podobný jako epiweb. Barva je přírodní, myslím že pěknější než "natřená montážní pěna". V ruce jsem to neměl, ale budu mít kousek na ochytání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 01:05 Muž ludvik [1082] Re: Deka84
Gumový substrát? To si tam můžeš dát rovnou molitan ... dírky má a páječkou se dobře tvaruje.

A abych nebyl jen sarkastický - kokosové vlákno se používá právě z důvodů, že je to přírodní, je to vzdušné a udrží to spoustu vlhkosti. Nejspíš jsou i další důvody.
Když to pogumuju, dostanu prostě gumu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2017 19:51 Deka84 – Gumožíně
Ahoj všichni. Mám dotaz ke konstrukci. Hledal jsem na netu materiál z kokosu a našel gomožíně. Jde o pogumované kokosové vlákno. Provádí se pomocí onoho vlákna a kaučukového mléka pomocí vulkanizace. Napadlo už někoho tento materiál použít jako vrstvu pro rostliny? U jednoho z českých výrobců chci zkusit zjistit chemickou stálost tohoto produktu. Materiál mi hodně připomíná produkt epiweb.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.09.2017 08:44 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: WejrCZ
-s tou hloubkou 25cm bude problém ,jak u žabek z rodu Dendrobates ,nebo případně stromových gekonů z rodu Phelsuma
-v případě akvaterária ,půjde o dostatečně volnou plochu k zajištění provozu akvária v kombinaci s dostatečným terarijním prostorem pro chov ,krmení a údržbu
-minimální optimum je 40cm ,ideál je 50 a více ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   26.09.2017 07:16 Žena panikaaaaa [730] Re: WejrCZ
Pokud bude kryté, opravdu dobře vyřeš to odvětrávání a hlavně k těm žabkám... Žerou jen drobnou živou potravu, takže musíš mít zajištěno, že ani ta nebude mít moc možnost utíkat, jinak tě čeká plný být mušek, mikrocvrčků, chvostoskoků a zrnokazů smich I o tom je dobré vědět předem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2017 22:31 Muž WejrCZ [1] Re: panikaaaaa
Tak samozřejmě počítám se zakrytím horní části, už jenom z důvodu, že mám kočku :-D Taky aby tam nenapadal nějaký bordel a mohlo se tam lépe udržet nějaké to vlhké klima. Napadly mě třeba nějaké žabky nebo něco podobného. Ty mi rybičky nepožerou. No ještě hodně promýšlím a spíš čerpám informace. Dík za radu:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 12:10 Žena panikaaaaa [730] Re: Maq
Vlhkost teda držím na 80-85% možná proto se to nepaří ;-)
Zkušenosti mám teda dvě až tři smich Takže mnoho zase né ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 12:05 Maq Re: panikaaaaa
Máš s tím víc zkušeností... :)
Já jsem takové skleněné krabice měl prostě na množení anthurií a podobných věcí a žádná paráda pro oko to nebyla. Ale byla tam ta 100% vlhkost, to jsem potřeboval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 11:38 Žena panikaaaaa [730] Re: Maq
Když bude mít dobře vyřešené větrání, tak se mlžit nemusí...
V Paludárku, kde je místo krycího skla kovová mřížka a pod předními dvířky je větrací pruh, jsem nezažila, že by se to zapařilo.
Ovšem při použití částečně napustěného akvária s platovým krytem byla situace hrozná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2017 11:32 Maq Re: WejrCZ
Řadu let jsem pěstoval terestrické rostliny náročné na vzdušnou vlhkost v teráriu (paludáriu). Pokud půjdeš do živočichů, kvůli kterým budeš muset paludárium přikrývat, tak se skla orosí a bude Tě to otravovat. Méně bude asi více... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.09.2017 07:41 Žena panikaaaaa [730] Re: WejrCZ
Já jsem čerpala většinu informací o výrobě paludárka zde na rybičkách. Stačí si u prohledávání nádrží zadat Paludárium a spoustu užitečných informací vyčteš v denících nádrží a jejich fotkách. S osazenstvem je to složitější. Pokud chceš chovat živočichy i na souši musíš mít nádrž opravdu dobře zavírací. Jsou to skoro všechno útěkáři a výborně chodí i po skle. Pokud tam chceš mít obydlenou jen vodu, je dobré myslet hlavně na přístupnost filtrace, aby nebyl problém s čištěním... Toť mé osobní poznatky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2017 04:27 Muž WejrCZ [1] Re: ctibum
jee, děkuji za přesunutí mého příspěvku sem. Čerpáte jen informace z internetových zdrojů nebo existuje i nějaká literatura?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 22:07 Žena petulinakk [2016] Re: WejrCZ
Já uvažuju taky o kombinovaném akváriu, ale blíže k ripariu :-) pokud se mi podaří vytvořit tam dostatečnou plochu souše, chtěla bych tam mít mikrokrabíky geosesarma. Nic většího by nešlo, chci tam mít i krevetky.

Zkus ještě pohledat (kromě toho co radil ctibum) taky pod heslem "akvaterarium", případně "riparium" :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:28 R Muž ctibum [6895] Re: WejrCZ
Zkus paludárium ;-)
A třeba prezentace uživatelky panikaaa... ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2017 21:13 Muž WejrCZ [1] – Kombinované akvárium
Dobrý den. Už řadu let se věnuji akvaristice a nyní bych rád vyzkoušel něco nového. Plánuji akváriumm dlouhé 140cm, vysoké 50cm a hluboké 25cm. Vize je ovšem taková, že bych chtěl mít vodu cca do dvou třetin, přičemž ve vodě by měly být akvarijní ryby, případně jiní vodní živočichové. V horní třetině by měl být biotop pro nějakého obojživelného živočicha společně s rostlinami, mechem, kamením a podobně. Nevíte někdo pod jakým názvem mám hledat takovéto akvárium/terárium? Jedná se mi o sladkovodní prostředí. Někde jsem něco takového viděl a rád bych získal potřebné informace. Nechci do toho jít čistě formou experimentu, bez potřebný informací se do nových věcí pouštět nelze. Ani nevím s jakými obojživelnými živočichy bych to mohl zkombinovat, aby mi nepožral rybičky a ostatní obyvatele podvodního světa. Omlouvám se, že příspěvek píši sem, ale jako novému uživateli mi bylo zamítnuto zakládat nová vlákna s tím, že můj dotaz již určitě byl někde řešen. Hledal jsem opravdu dlouho a nikde nic. Všem děkuji za rady a reakce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 15:39 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: petulinakk
Aloe možná hydroponicky s tím, že ve vodě bude jenom část kořenů. Africká fialka by se dala navázat do mechu na kořen nad vodu, protože v přírodě údajně roste i jako epifyt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:57 Žena petulinakk [2016] Re: vaaclav
Díky václave. Moc krásné, jen jsou tam spíš menší kytky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:54 Žena petulinakk [2016] Re: HanysOV
Ale pomohl, díky. Kytky do dna chci proto, aby fungovaly i jako filtrace a pomáhaly biologické rovnováze. Přeci jen detrit se drží u dna žejo :-)

Anglicky celkem vládnu takže gůglím, ale mám už ukrutnej seznam :-D ale protože jsem zahlédla do ripárka doporučovat i africkou fialku nebo aloe, o čemž obojím dost pochybuju, tak to stejně beru s rezervou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:52 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:40 Žena kleopatracz [59]
Mně se nejvíc líbí palundarko s vodopádem. Když jsem dělala Magický vodopád, tak jsem si říkala, že když nepůjdou čtverzubci, udělám z něj Palundarko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:36 Muž HanysOV [54] Re: petulinakk
Něco málo jsem četl, ale do dna si pamatuju tak akorát ty Echináče. Na těch dvou fotkách jsou ty kytky opravdu zavěšené a nerostou do dna. Alespoň podle různých videí, co jsem viděl o zakládání a životě těchto nádrží. Já moc velký zahradník nejsem a moc si toho nepamatuju, ale vím, že se do těch košíčků používají běžné vlhkomilné pokojovky jako Spathiphyllum, blázny, monstery apod. Latinsky se v tomhle moc neorientuju. Já bych to čistě teoreticky řešil asi nějakými Echináči ze dna, Microsorium nebo Anubiasy vysoko na kořen a pár košíčků třeba s něčím, jako to Spathiphyllum. Vzhledem k tomu, že kořeny jsou furt pod hladinou a na zbytek kytky půjde odpar, mohlo by tam podle mě být vlhkosti dost, ale jsou to jen teoretické dohady. Zkušenosti s tím nemám. Pokud vládneš trochu angličtinou, dají se vygooglit všelijaké seznamy vhodných kytek. Moc jsem asi nepomohl :/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 14:07 Žena petulinakk [2016] Re: HanysOV
Díky za příspěvek, já bych to ale spíš dala do dna.

Očividně ses už prokrastinoval k nějakým hodnotným informacím, máš tip co se tam dává za kytky?
Popravdě tam toho zas moc nepoznávám - nějaké echináče, šáchor... ta tráva asi acorus?

Edit: Vím že tady na rybičkách v atlase rostlin se dají vyfiltrovat ty které lze pěstovat emerzně... ale asi taky ne všechny půjdou emerzně i bez jakéhokoliv zakrytí a zvýšení vlhkosti vzduchu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2017 14:03 Muž HanysOV [54] Re: petulinakk
To na těch fotkách se na netu vyskytuje pod názvem riparium. Kytky buď vyrůstají ze dna nad sníženou hladinu, ale nejčastěji jsou zavěšeny pod hladinou v košíčcích apod. u zadní stěny. Sjížděním těchto fotek si velmi často užívám své prokrastinační chvilky :)
Má to své kouzlo, možná by si to zasloužilo vlastní téma, protože paludárium je přece jen malinko něco jiného ;-)

EDIT: Byl jsem pomalý smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:48 Žena petulinakk [2016] Re: ctibum
No a kdybys ho sundal, tak se kočka jednou vykoupe, a pak už může leccos čouhat ne? :-D

Pokud bych to měla bez krytu já, moc ráda bych tam měla ten vysokej kořen, ale našla jsem pěkné ukázky že to jde i bez něj...
i.pinimg.com/…
i.pinimg.com/…
i.pinimg.com/…

Edit: A teď jsem narazila na info, že typ nádrže jako na těch třech obrázcích, co jsem dala níž, je RIPARIUM.

Přiznávám že je to pro mě úplně nový pojem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:39 R Muž ctibum [6895] Re: petulinakk
Mně většinou kryt zdobí spící kočka... Takže čouhat u mě rozhodně nic nemůže... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 13:34 Žena petulinakk [2016] Re: ctibum
Vidím to obdobně jako ctibum... aneb čím déle uvažuju o založení paludárka, tím víc si říkám, jestli na to mám aby to prosperovalo:-D

Momentálně mám dvě varianty - buď nezakryté akvárko s kořenem čouhajícím nad horní okraj (pokud tedy takový seženu :-D), ale vzhledem k malé vzdušné vlhkosti a absenci rosení nevím co bych tam dala... teda samozřejmě kromě Pepanových oblíbených anubiasů :-D

Nebo akvárko zakrýt, tím si budu moct dovolit víc kytek nad hladinou díky vyšší vzdušné vlhkosti... ale zas se pak můžu rozloučit s kořenem efektně vyčuhujícím nad akvárko, a taky ten plastovej kryt je tak hnusnej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 12:37 R Muž ctibum [6895] Re: Jifi
No já plánuju přestavbu "61", až zemřou Betty a paludárko bych krutě rád. Jenže akvarista jsem pořád začátečník, tak abych neukousl moc veliký krajíc... S rostlinama čachruju i teď, něco jde, něco nejde, tak s tím problém nebude :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 11:44 Muž Jifi [675] Re: ctibum
Nevidím důvod, proč by to mělo být náročnější. Jen se do něj nehodí každá rostlina. Jako kluk jsem z jednoho malého akvárka udělal paludárium a pěstoval jsem v něm tehdy pupečník, který mně tam pořád kvetl. Pak jsem měl nějakou červenou Alternantheru, ta ve vodě nerostla, ale na souši rostla parádně.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 5230x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3435-paludarium-zakladani