Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Paludárium - zakládání

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Paludárium - zakládání
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2017 11:28 R Muž ctibum [6910] – palu
Dá se říct, jestli je paludárium odborně náročnější na založení a provoz, než "normální" akvárko? Něco jako srovnávat akvárko s terčovcema a akvárko třeba s krvavkama? Jestli mi jako rozumíte... :) hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2017 13:44 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: petulinakk
Žádné vybodnutí. Záleží na světelných podmínkách. Spousta kytek to dá a za chvilku budeš mít emerzní džungli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2017 12:42 Žena petulinakk [2016]
Uvažuji o tom, že na podzim obnovím jednu ze dvou prázdných nádrží co teď mám v něco jako paludárko.

Schválně píšu "něco jako", protože to asi bude taková směska. Můj sen o pořádném paludárku jak se patří zatím kvůli financím musím odsunout stranou, a musím "vařit" z toho co momentálně už mám.

Nádrže které jsou k dispozici jsou nevelké - buď 63l (60x30x35) nebo 126l (80x35x45), a můj plán je provozovat je bez krytu a vodní část bez filtrace, vodu napuštěnou cca do třetiny nebo poloviny. Ve vodní části by mohly být krevetky a šneci, nad vodou bych rostliny nechala vyrůstat dle jejich možností, čím větší džungle, tím líp :-)

Tím že rádobypaludárko nebude mít kryt ale potřebuju, aby šlo o rostliny, které snesou i menší vlhkost vzduchu. Jaké by jste mi doporučili?

Ze zdejších nádrží jsou mi inspirací třeba tato rybicky.net/nadrze/21206-paludarium- nebo tato rybicky.net/nadrze/16698-destiny-paludarium
bohužel oba jejich majitelé už tu delší dobu nebyli a tak psár jim SZ o radu asi nemá smysl, a oba mají akvárko zakryté, takže možnosti asi větší...

Prosím o všechny nápady a tipy co vás napadnou, co použít, jak to udělat (předesílám že nejsem moc technický tip, takže výrova vlastního pozadí je víceméně pasé :-)), i názor že se na to mám radši vybodnout je názor :-) díky za všechny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2016 21:44 nalim
3Lignocel bych už nepoužil,po čase začal zapáchat.Dobré pozadí je z Epiwebu nebo Hydrolonu.Má to pouze jednu nevýhodu,vysoká cena,pro někoho.Ale vyplatí se to,nehnije to. www.tropicallife.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2016 10:44 Muž Squit [30] Re: konrad
písek do balakrylu nedoporučuju. Vyráběl jsem pozadí kde vrchní vrstva byl právě balakryl lak(s atestem na jídlo vodu a dětské hračky) na lepidlu na dlažbu viz moje prezentace a celé se to časem začalo loupat, takže mě čekalo komplet vyřezání celého pozadí z 400l.
Nejlepší je asi epoxidová pryskyřice kterou jsem vzhledem k mé lenosti nepoužil a zle na to doplatil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2016 13:51 Muž konrad [45]
Našiel som, že v submerznej časti sa na vytvorenie pozadia sype piesok na čerstvý nátek balakryl. Emerzne zase lignocel na silikon.
Bude fungovať aj kombinácia: lepenie lignocelu balakrylom?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2015 13:08 Theris Re: Ičin
Ona to bude ve výsledku víc než třetina, třetina má být čistě voda, pak tam je ta třetina kombinace voda/souš/pekrytá voda. Ve skutečnosti počítám s minimem deseti litrů vody. A ty třetiny jsou taky značně orientační, mé představy jsou samozřejmě připraveny k přehodnocení tak, aby tam měly nějaké rybky šanci na spokojené plavání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2015 16:59 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: Theris
Např halančíkům by klidně stačilo nějakých 8-10cm vody. Jenže třetina nádrže znamená "tůňku" asi tak 20x30x10cm což dává 6l vody a tam bych je necpal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.10.2015 11:34 Theris – Výška hladiny
Zdravím,
uvažuji o založení tropického palundária v nádrži, která má půdorys cca 60x40. Moje vstupní idea je, že třetina tohoto půdorysu by měla být otevřená "hluboká" voda, třetina souš+přechod na ní a třetina hladina překrytá kořeny a něčím (tedy by měla zezhora vytvářet víceméně pevninu, zespoda nepříliš tmavou jeskyni. Otázka je, jaká je minimální výška hladiny, aby mělo cenu pokoušet se tam chovat nějaké malé rybky?
Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 13:40 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: Kubasix
uz skor som nasiel tento postup. vyzera to velmi zaujimavo a jednochu ale nemam to zatial oskusane ako to bude vyzrat v praxi. na svoje sa chystam nejako podobne

www.youtube.com/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.08.2014 08:41 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kubasix
Bez řezání je pěna né příliš vzhledná. Z polystyrenu se dá vytvarovat co člověk chce a dosti věrně. Zvlášť v takto malém objemu. Epoxy se nemusí dávat na žádné z těch dvou. Pěna na stěně moc nedrží. Musí se tam nejdřív něco nalepit (třeba kusy sklíček).
Pokud používám pěnu, tak jako vrchní vrstvu na polystyren a namíchám do ní třeba kameny či lignocel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2014 00:14 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: MonterMonty
Ale v té pěně si můžu zabudovat otvor pro čerpadlo (popř. i pro filtr) a taky třeba květináčky. A taky pěnu budu nanášet rovnou na stěnu, což u toho polystyrenu bych ho musel lepit. A navíc, neplánuju ho řezat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2014 23:49 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Kubasix
raději bych pozadí dělal z polystyrénu , PU pěna má dost vzduchových bublin , pokud bude potřeba něco dotvarovat (ořezat) bude to dělat neplechu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2014 23:23 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a Bucephalandry – Filtrace v paludáriu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku V září budu zakládat paludárium (info u mě v przentaci - rybicky.net/nadrze/21275 ) a zatím plánuju, ale dostal jsem se k jednomu z mnoha problémů - účinná filtrace a oběh vody.
Plánuji čerpadlo Resun SP 500 ( www.akva-tera.cz/… ) a chtěl bych ho použít na ,vodopád' (na zavlahování, nebo jak to jinak říct, rostlin), který by stékal po zadní stěně z (asi) polyuretanové pěny. A tak mě napadlo, že bych o ,místnost' před čerpadlem mohl dát filtrační hmotu. Dávám sem nákres (ručně, tak mě nekamenujte :) ). Nahoře je pohled z boku. Dole je pohled shora. Je to trochu rozdělené barvami (pozadí je hnědě, Vyvýšené dno nebo Ostrůvek (je to to samé) je vyvýšený substrát, kde budou rostliny nad vodou. Tyto vyvýšeniny budou držet kameny, které jsou na spodním nákresu. Filtrační hmota je zeleně.) Okolo filtrační hmoty a čerpadla je ,plastovej výřez'(nevim jak to říct) a ty spojuje nějaká trubka(na obr.: spojovací trubka) Ten kámen/mřížka před filtrační hmotou je něco na zamaskování,aby to nebylo na první pohled vidět, ale přitom by to mělo nějak propouštět vodu :-O
To je zatím vše, možná mě ještě něco napadne, co dodat.
Edit: Myslíte, že by to tak mohlo být? Ten molitan by se dal dát na několik částí, aby se dal lépe čistit (asi tak jako je předfiltrace)
a tím pádem by to šlo z hlediska vyndavání, teď akorát vymyslet, co před to dát, aby to bylo propustné, ale zároveň, aby to bylo maskované a dalo se to v případě, kdy bude potřeba čistit ten filtr, lehce odendat. Napadá mě néjaká více pórovitá láva.
Myslíte, že by to přes ní dostatečně procházelo?
Edit 2: A ještě bych se chtěl zeptat, jak opatřit pozadí z polyuretanové pěny? Někde jsem četl o pryskyřici a pak neutralizovat, ale skoro u každého návodu či článku se názor a způsob mění. Pak bych chtěl použít drcená kokosová vlákna a to přilepit akvarijním silikonem.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2014 20:36 JagerMaister
ahoj, chcel by som si založiť mini paludárko 30l - 30X30X30cm a chcel by som s spýtať aké rastlinky by ste mi poradili, výber je poriadny ale hlavnou požiadavkou je aby to nebolo do toho akvária veĽké, v tomto type akvárií som úplný laik takže sorry za otázky :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 18:16 Muž exit [116] - RostlinyRe: MartinHavránek
tak přidáním paludarka to spíš ještě zhoršíš,ale na druhou stranu je radost se na něj koukat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 11:55 MartinHavránek Re: Johan
no mi mame v baraku pravě docela vlhke zdi :( takže to je problematicky ikdyž se větrá :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 16:37 Muž exit [116] - RostlinyRe: RAP
Mě se to uhlídat nepodařilo s tou vlhkostí.Začala se mi tvořit plíseň. Takže dneska jsem začal postupně rozebírat to své paludarko.Škoda ho :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 13:28 Muž Yirka [9126] Re: MartinHavránek
Pochopitelně jsem myslel větrání celé místnosti......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 11:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MartinHavránek
Tak za paludáriem vlhkost nebude, leda, že by protejkalo. A pokud budete v místnosti větrat, tak kolem paludária nebude o moc vlhčeji, než okolo akvária. V místnosti by mělo být mnohem vlhčeji, než většinou bývá, takže se není čeho bát.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2014 11:08 MartinHavránek Re: Yirka
no mě jde hlavně o vlhkost v mistnosti u paludaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 18:59 RAP Re: MartinHavránek
Jednoduché, udělej si nástavbu např. rybicky.net/nadrze/6362 , a nebo hledej inspiraci rybicky.net/nadrze/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 18:52 Muž Yirka [9126] Re: MartinHavránek
Větrat je nejlepší způsob jak omezit přílišnou vlhkost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2014 18:46 MartinHavránek – paludarim - vlhkost
Chci si udělat v obyvaku paludarium mam akvárko 90d*40s*45v to bych chtěl cele napustit vodou udělat tam 3d pozadí a hodně rostlineka par rybiček a na něj bych chtěl dat z polistirenu ostruvek přez většinu hladiny a pokračovat asi do vyšky 1m nad arvarko, takže by vzniklo cca 150 vysoké paludárium. největší strach mam z vlhkosti, takže bych potřeboval poradit co bych měl udělat aby nevznikala přiliš velka vlhkost abych v obyvaku neměl plisen nad paludariem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 21:24 Živorodky123456
Taky mám v plánu paludárko bude to biotop západní afrika s párem motýlkovků, 6 afrotetrami konžskými a 3 peřovci černobřiší, větší polovina bude akvarijní kvůli rybám, suchozemská část bude bez pevniny jenom s vlhkou zadní stěnou s vytvarovanými květináčky ve kterých budou emerzně pěstovány anubiasy podvodou budou anubiasy také. Jako filtraci chci použít vnější filt jehož výtok fungovat jako vodopád stékající po zadní stěně doufám že se to povede podle mě by to vypadalo náramě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 21:16 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: exit
Lignocel se rozkládá mnohem déle než rašelina, takže to je asi tak vše k použití.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2012 20:09 Muž exit [116] - Rostliny
Všiml jsem si,že se hodně používá drcená kokosová kůra na stěny paludárek.Dala by se nahradit třeba rašelinou?Nemám s tím absolutně žádné zkušenosti tak rád uvítám vaše rady a nápady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 18:04 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
Já mám vepředu šoupačky,takže můžu větrat podle potřeby,holt se budu muset namáhat ručně,ventilátor mám na spínací hodiny.Máme co řešit,aspoň neni čas nažádný depky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 14:44 Muž exit [116] - RostlinyRe: Nympheas
Ten druhý odkaz je super.Je tam toho k čerpání hodně.S tím odvětráváním to nějak vymyslím.Uvažoval jsem,že bych čelní plochu měl otevřenou což zajistí dostatečnou cirkulaci vzduchu.Teda pokud se mi podaří trysky k rosení usměrnit tak aby to nerosilo i ven :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 09:22 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
Jako to vůbec neni sranda.Já dělala už 2,teď chci dělat třetí,ale jak neni správná cirkulace vzduchu a odvětrání,tak je problém s přemokřením a následně s plísní a parazity.Takže volim klasické paludárium s vodní plochou po celý nádrži.Tohle vypadá fakt dobře: www.akvarko.cz/… ahoj
www.paludarium.wz.cz
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 22:19 Muž exit [116] - RostlinyRe: Nympheas
Hm díky za tip,má to moc pěkně popsané i udělané.Jak jsem to tak pročítal tak koukám,že jsem si na sebe upletl bič :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 20:47 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
Zaujalo mne tohle.. paludarium.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 20:20 Muž exit [116] - RostlinyRe: Sid
Takže bude stačit pár zářivek a basta :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 19:14 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: LiborSprysl
Řeč není o slunečním záření (nebo sluněním rostlin) jako takovém, ale o vyloženém prospívání UV záření rostlinám. :)
Už toho nechám. :-)
EDIT: Asi bych měl dodat: pokud ovšem nemáte na mysli třeba řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 17:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sid
Nevím, vidím fíkusy po letnění mnohem silnější, olistněnější a vím, že fíkusy se v téhle branži používají často, takže to mne k tomu vede. My je zrovna do stínu nedáváme...
Světlo s rovnocenným poměrem modré a červené, tedy blížící se slunečnímu, vytvoří optimální podmínky pro růstovou fázi. Pro fázi kvetení nakonec zvolíme světlo intenzivně červené, které podpoří rozvoj palic.
smich asi je patrné, kde jsem kopíroval...tak asi to sluneční světlo zas tak ničemu není... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 17:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: LiborSprysl
Určitě ho ty kytky zvládnou, ale že by jim nějak vyloženě prospělo?! :-O
Rád bych zvěděl, čím. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 17:22 Muž LiborSprysl [9015] Re: Sid
Myslím si, že pokud to nebude nějaký drťák, tak "sluníčkové" spektrum určitě. Pro fotosyntézu je asi celkem bezpředmětné, ale sleduji naše domácí kytky při letnění a myslím si, že jim to určitě prospívá. Tak to asi bude podobné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 11:28 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: LiborSprysl
...některé ještěrky UV uvítají, některým kytkám také vyloženě prospěje...
Jste si jistý?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 09:30 Muž souky [592] - RostlinyRe: exit
ono to pomáhá v začátcích, protože tam bude celkem vlhko, tak to celkem rychle chytne plíseň, toť má zkušenost z výsevu masožravek(RVV 50-60%)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2012 05:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: exit
No záleží to spíš podle živočichů, některé ještěrky UV uvítají, některým kytkám také vyloženě prospěje...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 22:21 Muž exit [116] - Rostliny
Ještě mě tak napadlo co se týká osvětlení jestli budou stačit obyčejné zářivky nebo bude zapotřebí nějakou specialku.Paludárko bude v koutě kde je málo denního světla.A nevím jestli na to zářivky budou stačit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 21:58 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
Hlavně pozor při nákupu substrátů,stalo se mi,že jsem koupila orchidejový úplně plesnivý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 19:55 Muž exit [116] - RostlinyRe: Johan
Takže je to zbytečné?Já myslel,že do začátku pro dobrý start by to pomohlo.
No aspoň ušetřím za elektriku :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.05.2012 16:41 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: exit
S prvním otevřeným oknem to tam bude všechno nazpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2012 16:12 Muž souky [592] - RostlinyRe: exit
nezní, prý to jde i v mikrovlnce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2012 16:05 Muž exit [116] - RostlinyRe: LiborSprysl, Nympheas
Díky,moc jste mi pomohli oba dva.Vyzkouším udělat přibližně stejnou směs a snad to bude fungovat.Jenom mě ještě napadlo jestli jako prevence proti různým škůdcům by bylo vhodné tu směs nechat vypéct v troubě.Doufám,že to nezní už moc paranoidně. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 08:09 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
jasný,takže..podkladová zemina nesmí zahnívat.. podestylka.webnode.cz.
Tady je docela zajímavý přehled podkladových materiálů.Já osobně mám vytvořenou drenážní vrstvu z keramzitu pokrytou netkanou textilií a nahoru lignocel s říčním pískem, vláknitou rašelinou a lesní hrabankou a na povrchu kvalitní orchidejový substrát.Možná je zbytečné tolik druhů materiálů dohromady,ale mám to prostě tak.Možná by opravdu stačil jen lignocel s pískem jak napsal Johan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 07:46 Muž LiborSprysl [9015] Re: exit
No ono to bude nejlepší jich pár vyzkoušet..."inertní" nejsou asi žádné a uvidíte podle podmínek, který bude nejlépe držet vlhkost a neplesnivět...to je asi ten nejdůležitější požadavek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2012 05:12 Muž exit [116] - RostlinyRe: Nympheas
spíš než tvora bych potřeboval vyřešit nejdřív ten substrát :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2012 17:55 Žena Nympheas [111] - LabyrintkyRe: exit
Co třeba nějaký druh menšího hada,nebo mlok,žebrovník,anolis,felsuma? To však ťape po skle.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 5230x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3435-paludarium-zakladani?od=51