Gavúnci - chov, odchov
U gavůnků jsou druhové rozdíly v teplotních požadavcích a to by se mělo zohlednit při výběru.
no ,ještě by mi sedly mřenky pákistánský,ale ty prej jsou zas v dospělosti agresivní.tak já nevim,to bude dilema
Starší reakce
Mřenky jsou hejnové ryby, proto se doporučuje jich mít 6 a více. Taky si myslím že do 300l akvárka je 6 mřenek nádherrných moc, ale zase ve třech to není ideální. Nechceš raději koupit jiný menší druh mřenky?
díky za tradu ,6 jsem jich chtěl proto,že většinou píšou v atlasech,že jich má být nejméně 6,lépe víc.v hejnu že se cítí líp.tak to musím ještě promyslet,chtěl bych je
Neměli by si dělat problém, jen se mi zdá 6 ks moc. To už by chtělo hodně velký prostor a dobré zdroje krmiva. Docela narostou a dost toho spotřebují.
Starší reakce
0 28.07.2011 17:52 robo111 –
Re: 0 M. praecox mozno v dobrom slova zmysle oznacit, ked ma dobre podmienky, za velmi odolnu skoro "plevelnu rybku". Vela krat sa mi stalo, ze sa mi vo vytieracke po niekolkych dnoch s prenesenymi rastlinami alebo v nadrzi, kde neboli dospele rybky, vyliahli krpci, ktori sa sa v dobre zabehnutej nadrzi "odchovali sami".
Plny suhlas tiez tolerancii na teplotu - tento studeny jul ma dost zaskocil, nemal som rybky, kedy prelovit zo zahrady- praecoxikov vsak nie - ziadne straty som nezaznamenal - skor som pri tychto teplotnych skokoch zaznamenal prekvapivo straty na kardinalkach, ktore vylovujem roky az niekedy v oktobri...
v osazenstvu bych neviděl problém, určitě jo
0 28.07.2011 07:36 Fugee Můžou být gavůnci diamantoví spolu s těmito rybami ve 200l akváriu? (8ks)
2x Cichlidka papouščí
2x Parmička černopruhá (Crossocheilus siamensis)
2x Parmička duhová (Puntius titteya)
5x Sekavec příčnopásý (Pangio kuhlii kuhli)
Ty dva druhy spolu být můžou a je lépe, když početně převládají samice, takže onen poměr být může. Melanotaenia praecox je povahově mírnější a samci se ve tření více snáší. U M. boesemani se se samicemi často tře dominantní samec a ostatní samce "drží" stranou - hlavně v menších nádržích, což bývá v dopoledních hodinách, později se situace normalizuje. Ryby si nijak viditelně neubližují a netřeba se obávat větších komplikací.
K získání jiker nejsou-li v akváriu jiné druhy ryb se mohou na zadní stěnu hlouběji pod hladinu umístit zavěšené a patřičně uchycené chomáče mechu, které se nejpozději po 6-7 dnech mění a jikry se dají líhnout do jiné nádržky, kde se nechají 8-9 dnů. Lze i zkrátit dobu výměn mechu, protože o týden dříve vylíhlé rybky by mohly ty mladší napadat. K produktivnějšímu množení více vyhovují samostatné třecí nádrže o větším počtu.
Dospělci i potěr jsou ve vyhovujícím prostředí odolní, ale bez dostatku výživné potravy neprospívají a nutno častěji "občerstvovat" vodu. Dobré krmivo je i různý hmyz. Vylíhlý plůdek potřebuje velmi jemnou bohatou krmi, bez níž brzy uhyne. Růst gavůnků není nijak překotný a trvá dost dlouho, než rybky dorostou obchodní velikosti.
Po aklimatizaci se g. diamantoví i g. boesemani mohou přes léto umístit do zahradních jezírek, ale teplotu vody pod +15°C nemusejí některé samice vydržet, až další generace venku odchované a doma nezchoulostivělé vydrží přechodné poklesy k +10°C.
Ahoj, chtěl bych do své 375 nádržen gavůnky boesemanovy a diamantové, jaký myslíte že je nejlepší poměr pohlaví aby byly ryby pěkně vybarvené ale zas abych neměl samu samici? uvažuju o 8x boesemanův (3 samci,5 samic) a 8x diamantový (3 samci, 5 samic). Nebo myslíte že je lepší dát raději jeden druh? třeba 14 boesemanů (6 samců, 8 samic)? s tímto druhem ryb začínám, tak bych to nerad podělal, díky.
Starší reakce
Gavůnků určitě víc, sám musím nějaký přidat
. Mřenky jsou nádherný taky hlavně v hejnu, bohužel jsou náchylný na krupičku, takže nepodcenit karanténu. Možná sehnat větší kusy že budou možná více odolné...
Spíš bych se přimlouval za to hejno těch Dánií pruhovaných, ty Tvoje navrhovaný jsou taktéž, jako gavúnci vzrůstnější ryby a řekl bych, že se tam spíš budou hodit ty kluci v triku.
porád mi vrtá hlavou ta mřenka,nemá s ní někdo zkušenost? jinak asi opravdu přidám jěště nějaké ty gavůnky,taky mě ještě napadla dania malabarská,levna a docela pekna ryba
Starší reakce
Počet stávajících gavůnků bych klidně zdvojnásobil. Vždy 3 kluci na 5 holek od každého druhu. A klidně bych k nim přidal gavůky jezerní (Melanotaenia lacustris) ve stejném složení 8 ks. Mají nádherné tmavo-modré hřbety, olivově zelené bříška a krásně se na ranním sluníčku lesknou. Myslím, že dokonale doplní barevnou škálu bossemanů a lososů. Bohužel na fotkách to tak dobře nevipadá, ale to je smůla všech gavůnků. Nedávno jsem koupil 7 třícentimetrových prcků k odrostlým deseti bossemanům a je to paráda. Tvoje 300l akva takhle velkou osádku zvládne.
mne osobne se to zda barevne dost
.. ale pokud na nejakych rybach trvas, tak mne napadlo mensi hejno danii pruhovanych-
rybicky.net/atlasryb/danio_pruhovane
ja osobne s nima mam skusenost dobrou
Ahoj všem,
potřeboval bych trochu poradit,založil jsem nové akva,je to až na pár kytek a obligátní krunýřovce JV Asie a mám tam 4 gavůnky boessemani,4 lososové,4 čichavce perleťové,a ty 2 krunýřovce.Zdá se mi to málo barevné a chtěl bych ještě nějaké rybky hodící se původem i povahově a barevně výrazné,měl by někdo nějaký tip?napadla mě třeba mřenka nádherná,ale nemám s ní zkušenost.díky za tipy
úžasné!
ja som z nich nadšená, odkedy ich mám. sú veselé, živé, milé, krásne... zlatíčka proste. rada by som ich videla v podobne šťastnom húfe.
ďakujem za odpoveď, je rozhodnuté.
Chovají se skvěle, pokud jim dáte dobrý podklad v podobě mechů, třapců a podobně, budou se stíhat i udržovat v hejnu postupně dorůstajícím. Píše o nich hezky dr. Zahrádka v AQ 2009...
0 14.05.2011 15:53 bijou – hejno vidloocasých
rozmýšľam, že 160l akvárko osadím len týmito rybkami (asi 20 ks). okrem nich niekoľko otíkov, krevetky, možno sae. má niekto skúsenosti s osamelým hejnom gavunkov vidloocasych vo väčšom akva? plávajú spolu alebo netvoria súdržný húf?
v malom ich mám 5 ks, ale tam sa ani nemajú kam rozbehnúť, preto sa pýtam, ako sa správajú vo väčšom.
Starší reakce
Vyborná věc je i trocha slunečního světla
a chce to alespoň mražené krmení i když žívá je živá.
Ono hlavně záleží na tom, zda tam budou gavúni sami
Takže tu odpověď nade mnou je třeba brát trochu zeširoka
Pokud má jen trochu vhodné podmínky, množí se tato rybka sama, bez chovatelova přičinění a lze říci, že vždy část potěru - zvláště v akváriu s rostlinami - přežije. Ovšem na druhou stranu není to nějaké paví očko, tyhle rybky se už většina akvaristik naučila prodávat, takže vám od nich odpomohou
Pokud by byly tyto duhovky v nádrži samotné - a je to řešení dobré! - může jich tam být třeba 30. V takovém hejnu vynikne dokonale sociální chování těchto ryb. Pokud udržíte čistou vodu - je jako všechny duhovky chytlavá na dusíky - imponující si samci vám v takové skupině předvedou, proč mají druhé jméno spojené s diamanty.
Dal bych jich tam 10-12 kousků celkem ve složení 4-5 samců a 6-7 samic.
ahoj nevíte kolik gavúnků diamantových do 400 litrového akva
Starší reakce
V prodejně s domácími potřebami , metr tohoto materiálu stál kolem 80kč.
Edit: Ještě k těm gavůnům . Chov většiny druhů při splnění požadavků je vcelku snadný . Ryby jsou to vitální i s dostatečnou otužilostí , ale jen v dusíkatých látkách nezamořené vodě. Zkušenost mám s pěti druhy , které se osvědčily , též při chovu venku , kde za příznivého klima se i třely a mladé se líhly.
Největší obtíž není docílit výtěru , který je u mnohých druhů etapovitý - dlouhodobý , kdy samice klade jednu a více jiker za den ( Melanotaenia boesemani , Iriatherina werneri... ) , nebo nárazový - vytření během dvou , tří dnů ( Melanot. lacustris , Bedotia geayi ) , ale zajistit vylíhlému a rozplavanému potěru včas vhodnou velikost výživného a bezpečného krmiva , což při jeho velikosti a vcelku pomalém růstu není vždy snadné , protože se často dobře množí v zimní době a na to je nutno být jako chovatel předem připraven.
Perlinku nechci,tu jsem používal u živorodek já potřebuji tento plast on je tvrdej a dobře se ohýbá
Plastové síťe se prodávají jako sítě proti hmyzu v každém železářství nebo ve stavebninách jako perlinka. Kousek perlinky najdeš určitě u každé zateplovací stavby.
Prosím tě kde jsi sehnal plast na rošt kamarád to má na roli bylo napsáno balkonet 5 jenže to nemůžu sehnat.
1) Foto mého potěru od gavůnků boesmanových , foceno 18.9.2010. 0.
2) V případě , že se samec stále dvoří samicím , tak je dej třít do oddělené nádrže s mechem Taxiphyllum barbieri. Ve společenské nádrži lze taky získat jikry , když jim zhotovíš a dáš k dispozici třecí podkladové košíky s dvojitým dnem , případně i dvojitými bočními stěnami síťového podkladku. Koukni na přiložené foto , vkládá se dovnitř i na vrchní síto ten zmíněný mech.
3) Ještě doplňující náhled.
Mám doma gavůnky diamantové, dva z nich tvoří pár...a chtěla bych je zkusit rozmnožit, ale vůbec neívm jak na to a ani nikde jsem se nedočetla žádné rady jak přimět rybky ke tření, poradí mi prosím někdo?
Starší reakce
Jednou jsem našel nějaký dvě jikry, které nikdo nehlídal. Odlovil jsem je, ale zplesnivěli. Možná že to byli gavůnci... Třeba se ještě třít neumí. U rájovců to taky trvalo dlouho (skoro rok) než byli úspěšní v oplodnění jiker. Uvidíme. Zatím dík
Dokonce se mi vytřela i diamantová samička se samečkem Boesemanů.Jinak jednou jsem jikry odlovila, ale zplesnivěly mi.Od té doby je nechávam svému osudu.Možná se ti také třou, akorát je to brzo ráno, tak to nevidíš.Navíc oni je občas hned sežerou, nebo připlave tetra nebo pancéřník a je uklizeno.
Tak dvakrát týdně je krmím mraženými patentkami, živé pouze mouchy, když nějakou chytím, a žížaly, jinak nic moc. Podařilo se vám zachránit nějaký potěr?
Souhlasím s provokatérem. Máme Boesmanii a diamantové gavúnky a nejvíc se třou, když krmím živou potravou a po výměně vody.
V první řadě je třeba kvalitní krmení, živé...
Dobrý den, máte někdo zkušenosti, jak přimět gavůnky ke tření? Rybky jsou to úžasné, chtěl bych odchovat mladé.
Voda: 25*C, pH 6,6, CT 5, UT 4
Starší reakce
2 27.11.2009 09:44 0 – gavunek werneruv
Není to zrovna ryba pro začátečníka , sice jsou tito gavůnci poměrně odolní (choval jsem je i v jezírku venku ) , ale udrží se dlouhodobě jen , když se dodrží osvědčené - doporučené podmínky pro chov , jinak o ně chovatel brzo přijde. Hlavně samice jsou o něco háklivější než samci - a to i u ostatních druhů a mimo zhoršené kvality vody je velmi nebezpečná i nevhodná doprovodná druhová obsádka ostatních ryb v chovné nádrži. Teplota může kolísat mezi 18 - 26°C ( pokles pod +15°C může být pro mnohé samice smrtelný ).
Tyto rybky rády loví živé buchanky , drobné perloočky a pakomáří larvy , případně "banánové" mušky. Naučí se brát i suchá krmiva a škrábané maso ze srdce , jater i sleziny - podává se špejlí v troškách.
Pro cílený odchov (dospělé ryby se třou denně ) je nejvhodnější mít je samostatně v akváriu a pro odkládání jiker se vkládají třecí hnízda ( trs jávského mechu v mělké misce nebo ve vyrobeném košíčku z umělohmotného pletiva ) , která se po třech - pěti dnech nahradí jiným a ty s jikrami se vloží do líhně s čistou odstátou vodou s jemným vzduchováním z kamínku , teplota stačí 25 - 26°C . Plůdek se postupně líhne a skleněnou fajfkou se přelovuje ten co plave u hladiny do odchovné nádrže , taktéž se vzduchováním , protože filtr nasaje krmivo i plůdek. K nakrmení je nutný nejjemnější živý prach a po několika dnech se dá přikrmovat přesívaným velmi jemným suchým krmivem. Důležité je stále i denně opatrně odsávat ze dna detrit a nespotřebovanou potravu , tím se taky občerstvuje voda.
Všeobecně gavůnkovité rybky mají pomalý růst a odkládají malý počet jiker v dlouhém časovém sledu , navíc se u mnoha druhů potěr vzájemně napadá (větší likvidují menší ) , takže produktivní odchov vyžaduje mnoho nádrží a ostatních investičních položek a proto je nákladný i zdlouhavý - odrazující mnohé chovatele , což je příčina jejich nedostatku - řešena dovozem.
Dá se toho napsat víc , ale na rozsáhlejší články nemám tolik času. V době mého chovu Iriatherina werneri před několika lety jsem ještě nepoužíval digitální foťák a nemám tedy na vložení sem do fóra vlastní fotky. Jo a tehdy se daly od chovatele množitele koupit za 10 kč kus , oproti dnešním cenám v obchodech sakra rozdíl.
Starší reakce
já mám už dlouho pohromadě gavúny boesmanovi,diamantové a madagaskarské-vychází spolu dobře,rozhodně si nepřekáží,ale hejno tvoří jakoby každý zvlášť,plavou spíš vedle sebe než vyloženě spolu,ale mám je ve velkém aq.Množit mezi sebou by se neměli.Také jsem vytvořila skupiny dle návodu v atlasu-2 samci a 6 samic od každého druhu.
Chtěl bych se zeptat, je možno utovřit hejno z různých druhů gavúnků (Boesmanův, Jezerní, Herjeraxel.) a nebo se utvoří hejno z každého druhu zvlášť ?
Budou li se mezi sebou množit, předpokládám, že v rámci svého druhu.
Díky
Starší reakce
Je to opravdu velký plavec já mám aqua na délku 100cm 220l a zdá se mi to pro ně malé.
0 15.02.2008 17:01 KAKTUS1010 –
Re: NIKO boze ale ved ich nemusim mat so skalarmi a guramami ja som len chcel vediat ci by mohli byt spolu a je ich chov lahky alebo problematicky alebo aky
Uznávám, že směšného na tvých dotazech (resp. myšlenkových pochodech) toho moc není...
Gavúnek lososovitý je hejnová ryba, dorůstající 10-15 cm. A je to "plavec"! Umíš si jich představit 8-10 kusů v 75 l nádržce?! Spolu se skalárami a zlatými čichavci?!
Jak jsem napsal - neštěstí!
0 15.02.2008 16:22 KAKTUS1010 –
Re: NIKO preco by nemalo byt pre gurami ako ja sa len pytam ci su narocne tie gavunky a co sa ti zda na tom smiesne
To je neštěstí!
Kaktus - 75 l není pro skaláry, zlaté čichavce a gavúnky lososovité o moc větší, než to 22 l...
V té 22 l nádržce?
Proč ne?!
0 15.02.2008 14:52 KAKTUS1010 – Gavunik lososovity
Starší reakce
ve větším akvárku to bude lepší a může jich tam plavat víc, ale v tomhle to bude taky dobrý a ten ancák tam nevadáí, navíc požírá zbytky krmení
Víc jich tam rozhodně nebude, chceme postupně pořídit trošku větší akvárko. Tak pak možná přibude víc, ale to je otázka pár měsíců. Teď chceme, aby to bylo trošku rozmanitější, diamantoví jsou sice moc krásní, ale je to takové jednotvárné
Navíc je nejspíš stejně budu pořizovat postupně.
Jo, zapomněla jsem na ancistruse, ale ten jim tam snad vadit nebude.
to ještě jde, potřebují delší prostor pro plavání, ale moc jich tam nedávej
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 4304x