Teplota vody
Zakrslíci z importů chovaní při nižších teplotách (těch 22 je opravdu málo), nebo naopak vysokých teplotách (nad 28) jsou velmi často exponáty místní galerie chorob těchto čichavců...
Podtrhl bych slovo dříve. Teď když je spousta ryb exportovaných je pro ně dlouhodobý chov v nižší teplotě nevhodný. U čichavců mám zase zkušenost, že při nižší teplotě jsou náchylnější na labyrint. I když oněch 22 °C ještě je v toleranci. Pravdu máš že pro některé druhy je dlouhodobý chov v takovéto vodě vhodný, ale pro většinu tropických druhů prostě ne.
Edit: Jiří, jsi blesk.
Jde o to co myslíš tím dříve. Pokud je to mpřed dvaceti a více lety, je to pochopitelné, protože tenkráte ještě zdaleka nebylo tolik rybek z dovozu a byly "zvyklé". Dovozové jsou přece jen choulostivější.
Budu ti trošku odporovat. Dříve byla většina druhů akvarijních ryb chována při nižších teplotách, než dnes, a oněch 22°C bylo doporučovanou teplotou pro většinu druhů. Ryby byly otužilejší, déle žily (v souvislosti s nižším metabolismem při nižší teplotě) a nebylo tolik nemocí. Samozřejmě bylo 22°C přes zimu, i dříve bývaly v létě teploty vyšší. A právě většině větších čichavců (rod.Trichopodus) 22°C velmi vyhovuje. Výjimkou je čichavec čokoládový, který je vyloženě teplomilný. Čichavci medoví a zakrslí snášejí několikaměsíční sezonní pokles teplot vody na 22°C velmi dobře, v přírodě snášejí i nižší teploty.
Tak máš pravdu. Měl jsem to formulovat tak, že pro většinu běžně chovaných tropických rybek a ne jak jsem napsal pro naprostou většinu kam patří i subtropické druhy. K těm tvým BM, guppkám a mečovkám v jezírku. Když je celoročně otužuješ tak se nedivím, že vydrží bez problémů takové teploty. Ty by ti snad vydržely i zámraz (nadsázka), ale většina rybek chovaných ve více méně konstatních teplotách by dostala tutově "rýmičku".
Já jen, že jsem při těch přízemních mrazících o víkendu měřil vodu v jezírku...ráno 12 stupňů, večer 17. Je na přímém palu. Mečovky, BM a oka stále v pohodě
Jinak s tebou samozřejmě souhlasím, co se týká teplot v akváriu pro nikoliv naprostou většinu, protože to je pojem moc relativní, ale pro ryby vyskytující se +- dvě rovnoběžky od rovníku.
Ideální teplota pro naprostou většinu tropických rybek, kromě specifických druhů, je 24°C. Pokud je teplota dlouhodobě nižší, například oněch 22°C po delší dobu jsou ryby náchylnější k chorobám a k napadení parazity. Konkrétně třeba čichavci nižší teplotu rozhodně v oblibě nemají.
-6 24.09.2012 22:47 maleaqua – Re: tardbas
mosím souhlasit z malyLibor
22°C musí stačit pro většinu rybiček.
Záleží jaké čichavce a gavůnky konkrétně, ale většině druhů by to mělo přes zimu stačit. Ancíkům taky. Doporučuji se při výběru druhů zaměřit na to, abys vybral takové, kterým to vyhovuje. A 22°C by měla zvládnout většina druhů kromě vyloženě teplomilných jako terče, skaláři atd.
Za rostliny - jim to vadit nebude.
..mám dotaz na opačný problém - stačí, když v zimě budu vytápět na 22 st?...zima zima v bytě
..chtěl bych tam mít čichavce nebo gavůnky ancistruse..a z rostlin echinodory, hygrofily, anubias, kryptokoryny, šípatky..to je asi nízká teplota že?
Starší reakce
Já chladím ventilátorkem z PC v krytu
já je mám u skalár a jezdí pěkně v houfu.
Hejno je skutečně otázka množství, nikoliv teploty...Nehledejme vědu tam kde není.
ani trošku větší nemusí pomoc, mám neonky u terčů, je jich 20, terčů 8 a stejně jsou rozstřelené po akva
Nemusí být hned dravá, ale trochu větší, aby se neonky necítily příliš bezpečně.
Připadá mi, že jediné, co donutí neonky plavat v hejnu je buď počet (čím více, tím lépe) nebo dravá ryba (to nedoporučuji).
Osobně bych to klidně vyzkoušel, máš 26 stupňů, tak jim to zvedni na 28 a uvidíš jak se budou chovat. Co bych ale udělal jako trvalejší opatření, jsou plovoucí rostliny a přidávání nějakého rašelinového výluhu, nebo třeba použil olšový šištičky apod. vylepšovadla prostředí.
No, já nevím. Teplota vody je významnou veličinou a má velký vliv na zdraví i pohodu rybek. Ale je fakt, že když jsme chovali neonky, tak jsme je chovali ve vodě vhodné teploty. Nemohu tedy posoudit, jaký vliv by měla vyšší teplota na to, aby plavaly v hejnu. Rozhodně by ale měla vyšší teplota vliv na rychlejší metabolismus a zkrácení délky života... pokud by nebyla tak vysoká, že by je rovnou zabila.
To je asi něco podobného, "jako vliv délky ocasních per samců vlaštovek obecných na kvalitu jejich spermatu" ...
Starší reakce
Jestli ty všechny problémy nebudou z toho, jak už neumíme stavět. Jak vidno, když čtu tyto příspěvky, je patrné, že všichni musíte bydlet v moderních materiálech. Na oko krásné, ale nefunkční a proto musíte používat berle. Letos bylo u nás zatím venku nejvíce 36...v bytě 24, v rybárně 24....Bez klimatizace, jen s otevřenými dveřmi. Cítím, že za to mohou materiály z nichž je dům. Má více než sto let a tak se těch materiálů objevuje trochu více - kámen, hlína, cihla atd...
Ale v zimě hřeje, v létě chladí....
Přiznám se bez mučení, že rybičky jsou legenda pro závistivé sousedy... těm jsem bez problémů stíhal chladit namrazenýma petflaškama.... ale já jsem chcípal horkem. Takhle je nám dobře všem. Chladím jen na 26°C, v akva je 25°C, ale když vejdeš do pokoje, tak cítíš zimu oproti chodbě například... ani nevylízám ven, když nemusím
Není nad klimatizaci. Dnes by mi přišla vhod taky. Tvé rybičky požívají daleko většího luxusu než já
Starší reakce
Takže dnes jsem dorazil po čtyřech dnech domů. I když i u nás byla úmorná vedra, v pokoji s nově nainstalovanou klimou mne čekalo 26°C a v akvárkách 25°C, což je paráda. Vedle v pokoji v Pagodáriu rybky a šneci OK, krevetku jsem ještě nenašel ani jednu - ovšem ani jejich mrtvolky. V Džungli 28°C a vše OK. Ale i tak se mi zdá, že na ta vedra, co byla, je i v pokoji a kuchyni chladněji a zdi s ložnicí jsou na dotek o poznání chladnější než ty ostatní. V týdnu budu experimentovat a zkoušet, jestli klima uchladí 2 pokoje.
No jo. Diskusář
ja mám v 540l momentálne 30,5 stupňa a nezdá sa mi že by to osádke nejak vadilo.poobede im vymením 30% vody za studenú a musí im to vydržať do budúceho týždňa.to sem zvedavý kolko budú mať moje akva koncem týždňa keď na celý hlásia okolo 36-37 a na piatok príjemných 39.z roka na rok je teplejšie a bez klímy to asi dlhodobo nepôjde.nemá zmysel riešiť chladenie akvárií samostatne pokial je ich v miestnosti viacej-mám 3 a plánujem ďalšie
Tak to je bez debat. I když u mně petky dostatečně ochladí i 300 litrovou nádrž. Jenže mně doma díky zaizolování nestoupne teplota i v parných dnech nad 27°C. výhoda velkých nádrží je ještě v jejich tepelné setrvačnosti, takže pokud vedra netrvají dlouho nebývá ani nutné chlazení používat, no ale když už to dlouho trvá tak se klimatizace vyplatí. Je ještě jedno řešení chlazení nádrží a to speciální ventilátory
www.akvaristik.eu/… Oblíbené kažodroční letní téma, jak uchladit akvárko v letních vedrech. Vkládání zmrzlých PET lahví je dobrý nápad, stejně tak provádět každý den výměnu části vody za vodu studenou. Ma to jen jednu nevýhodu, tohle funguje v malých akváriích. Nedovedu si představit tento systém aplikovat u akvária 500 litrů a výše. Nejjednodušší a asi zaručené je nainstalovat si do místnosti s akváriem klimatizaci. Udrží příjemnou teplotu v bytě i v akváriu.
Chce to do mrazáku dát alespoň dvě
- na výměnu....
Vzhledem k tomu, že mi teplota v bytě lezla v létě nad 34°C jsem si tento týden pořídil klimatizaci. Jen doufám, že funguje, jak má, protože právě jsem na semináři a vracím se zítra, tak doufám, že to klima zvládla uchladit.
Já chladím petkami s ledem. Fláknu je do přehřáté nádrže a teplota jde dolů. Je to asi nejjednoduší řešení bez použití dodatečné techniky.
Ahoj je dobré mít ted v těchto horkých dnech teplotu na 29 stupních?v akva mám tlamovce,nebo mám vodu radši ochladit?pokud ano tak jak?topítkem samozřejmě netopím
Starší reakce
Mrkni do atlasu a dostaneš přehled o teplotních nárocích jmenovaných ryb.
Starší reakce
Určitě ne, v přírodě se taky teplota během dne mění a Tvoje hodnoty jsou v pohodě. Třeba Ti to bude více ryby provokovat ke tření.
Starší reakce
mluvila jsem o krevetkách, ne o rybách.
Např. crystalky takové teploty snáší ještě hůř. Sice jsou cherryny docela odolné co se týče klesání teplot, ale na vysoké až tak ne.
A zas tak bych to nezobečňovala, záleží přece i na druhu, terčovci ti budou v pohodě žít při teplotě např. 32 stupňů, kde mnohé krevetky už budou tuhé
CO2 nepřidávám a když je tak teplo tak raději nesvítím. Ony ty žářivky to taky docela ohřejí a nerad bych ty ryby uvařil
foukat studenej vzduch? Pokusím se sehnat nějaký venilátor jestli najdu
se vzrustem teploty dochazi k urychleni metabolismu, i rostliny rychleji rostou
a co foukat studenej vzduch? ja chladim pomoci vetracku
Možné to je, jsou to studenokrevná zvířata. Navíc při tak vysoké teplotě mají větší apetit i rostliny. Je dobré jim více svítit. A s CO2 opatrně, ale taky ho potřebují.
Díky za útěchu drahý můj. Vzduchování snad mam dobré. Vzduchovací motorek + filtr a přisáváním vzduchu. Je možné, že ty ryby vlivem zvýšené teploty mají větší apetit, perou se o žrádlo a jsou čipernější? Běžně mám teplotu kolem 25°C a jsou takové mírné.
Zoidíku, neplaš. Pokud mají ryby dost kyslíku, tak kromě chladnomilných druhů jim 30°C nedělá problém. Tvojim kardinálkám to vadit bude a asi jim ty teploty trochu zkrátí život, ostatním tvoje ryby to přežijí bez problémů. Hlavně v těch vedrech zajisti dobré vzduchování, ale snižovat teplotu vody je podle mě zbytečné. Krevetky jsou co se týče teplot ještě odolnější jak ryby.
@katterinecka: To že ryby začnou rychle odpadat je spíše problém s kyslíkem, protože v teplé vodě ho nemůže být velká koncentrace.
když teplota nastoupá nad určitou mez tak začnou padat postupně téměř okamžitě
na chodbě není místo a neměl bych tam možnost jak řešit vzduchování. Ale nápad to je dobrý. Jenom k těm cherrynám, co znamená dlouhodobě teploty nad 30°C jim nedělá dobře? Den, dva, týden, měsíc?
tak je zkus dát na nějaké tmavší místo nejlíp do průvanu, třeba na chodbu, mě šeriny přežili cca 29 30°C bez problémů
Jednou se mi povedl celkem zajimavý kousek. Vodu jsem nechtěně vytopil na 30°C, dva dny chládla a opět na 30°C a zasse dva dny chládla. Mečovky dostaly sexuální apetit a jedna samička mi porodila cca 100-150 mladých. Takže k tomuto to bylo dobré, možná teď můžu očekávat opět něco podobného. Jenom nesmím dát na radu "zkušeného akvaristu otce", který mě tenkrát donutil tyto mladé o velikosti max 5mm přelovit do velké společné nádrže. Přežila pouze jedna jedinná
Jenom mám teda strach o krevetky v kouli.
Možná mě zase někdo napadne z týrání zvířat, ale já takovéto teploty neřeším. Když sem začínal, tak sem vhodnou teplotu udržoval vložením flašek s ledem, ale běžné akvarijní ryby jsou už "domestikované" a na takovéto podmínky zvyklé. Při vyšší teplotě mají rychlejší život, ale pokud je v akváriu dostatek kyslíku, snesou i o dost vyšší (zvlášť takhle krátkodobě).
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 6031x