Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zrnitost písku

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Zrnitost písku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2012 19:51 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: bobik
Všechno záleží na tom jak se to naučíš s rostlinami. Pokud ti to půjde a nezvolíš si příliš hrubý substrát můžeš jít do všeho co je pod 3 mm. Čím nižší číslo tím se zvětšují potíže při odkalování. Měl jsem i 0,3 mm a rostliny v tom krásně rostly, jen to odkalování byl trochu problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 15:14 Muž bobik [15] Re: ondra
Neomlouvej se,chyba bude nejspíš u mě,písek,štěrk,drtˇ,zrno,objemová hmotnost.....Jak jsem psal,budu se držet velikosti v mm,to je pro mě srozumitelné.Nesnažím se vždy vše pochopit za každou cenu.V mém věku se již musím po všech stránkách šetřit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 14:36 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: bobik
Ještě jsi to myslím pořád nepochopil. V tom foru které jsi četl někdo napsal, že štěrk se líp odkaluje, protože je těžší než písek. Jenže ten dotyčný myslel štěrkem drť která má vyšší objemovou hmotnost a nešlo o větší zrno.
Asi to pořád není úplně srozumitelné, omlouvám se, líp to neumím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 13:56 Muž bobik [15] Re: Sid
A vždyť já vím,přiznávám se ,jsem vinen :-( to je jako hodinky nebo holinky:obojí se natahuje ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.04.2012 13:36 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: bobik
Kilo písku bude stejné i jako kilo peří, jen ten objem bude kousek jiný. :)
(Totéž platí o kile písku a kile štěrku.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 12:05 Muž bobik [15] Re: Johan
Prima,je jen dobře,že menší frakce písku je také vpořádku.Koneckonců od toho tu jsou diskuse,aby "nám" zde zkušenější poradili ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2012 12:02 Muž bobik [15] Re: ondra
No tak kilo písku asi bude stejně těžké jako kilo štěrku,to tedy asi jo :-( ,Já to myslel tak,že když odkaluji ,tak jednotlivé ! kousky štěrku, protože jsou větší jsou těžší a tak se nenasávají do zvonu,tak nějak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 11:48 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: bobik
já jen, že jsi se někde dočetl, že je štěrk těžší než písek, tak to mě postrčilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 11:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bobik
Já používám všude kolem 1 mm. Ale jelikož sem takovéto údaje do atlasu nepsal, odkázal sem na autora. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 11:16 Muž bobik [15] Re: ondra
ano,jsem laik,neberte mě prosím za slovo,pokud píši písek a štěrk,ten rozdíl v přesném nazvosloví opravdu nevím,myslím,že je pro dané téma asi mnohem zásadnější velikost v mm.Proto jsem ji v mých příspěvcích uváděl.Nicméně děkuji Ondrovi za faktickou přípomínku ohledně upřesnění rozdílu mezi pískem a štěrkem :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.04.2012 11:10 Muž ondra [168] - ŽivorodkyRe: bobik
Nevím jestli existuje i jiné názvosloví pro kameniva než těžařské, ale jiné neznám. Pokud je tak budu rád za informaci. Podle těžarské terminologie je písek "drobné těžené kamenivo do velikosti 4 mm", štěrk = "hrubé těžené kamenivo velikosti nad 4 mm". Potom ještě existuje drť - "drcené kamenivo" které se vyrábí v lomech (např. žula nebo čedič) a nakonec "umělé kamenivo" původ různý.
Objemová hmotnost písku a štěrku je stejná - jde o stejný materiál, drtě bývají o něco těžší u umělých je to samozřejmě různé.
Ne že by to bylo důležité, ale jen tak pro upřesnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2012 09:49 Muž bobik [15] Re: Johan
Děkuji za tip,článek,tedy spíše články jsou velmi obsáhlé.Přiznám se,že jsem je spíše jen přeletl očima,podrobněji je přečtu později,ale naopak jsem tam našel info ,které potvrzuje ,že zrnitost 1-2 mm není problem,ba naopak.Snad jen,že určitý typ písků je při této zrnitosti lehký,což může způsobovat problém při odkalování.Ale pokud se budeme bavit o zrnitosti např. 0,7-1,2 mm štěrku,nikoli písku,pak si myslím,a tady v diskusi jsem to četl také,že odkalování není problém,štěrk je těžší.Naopak o frakci 2-4 mm jsem tam nic neviděl-nepíši,že tam o ní nepíší,ale v té rychlosti jsem to možná přehlédl.
Edit: ak jsem ty články zkoukl ještě jednou,a ano ,také se tam doporučuje zrnitost 2-5mm , je to na straně 17 nahoře vlevo,tedy ne 2-4 mm !!,jak je uvaděno zde v sekci rostliny,upřímně i po přečtení-připomínám jen letmém-v tom mám pěkný guláš.na straně 27 se píše o zrnitosti 0,8-2mm,prý také ok.Pak si myslím,že by zde v sekci rostliny mělo být uvedeno ideální rozmezí cca 0,7-5mm.Asi s dodatkem,že např. pro nanoakvaria je lepší mít zrnitost tu nejmenší.No ale jsem laik,takže nevím...jak jsem psal,zde uváděných 2-4 mm mě zbytečně zmátlo,protože do nanoakvaria je naprosto v pohodě i 0,7-1,2mm,jak jsem se zde na foru dozvěděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2012 17:26 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: bobik
Mrkněte na internetový časopis na klub.akva.sk číslo 11, který o různých substrátech píše. Tento článek je od stejného autora, který psal takovouto zrnitost do atlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.04.2012 15:19 R Muž romant [27983] Re: bobik
Na tuto otázku Ti nedokáži odpovědět, to je otázka na autora(y) toho textu. Rostliny Ti budou prosperovat v obou Tebou dotazovaných frakcích. To, že se v případě toho nano akvária kloním spíš k té frakci menší, to je dáno právě tím objemem akvária, toť můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:09 Muž bobik [15] Re: romant
Dovol ještě prosím otázku, proč se tedy zde v databázi rostlin uvádí obecně ideál 2-4 mm. To je tedy dost podstatný rozdíl-0,7 mm nebo 2 mm? Pak to lidi-tedy mne-dost mate a musím se ptát ve foru. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:06 R Muž romant [27983] Re: bobik
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:05 Muž bobik [15] Re: romant
Myslíš k 0,7-1,2mm, když je to pro nanoakvarium 20 litrů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:04 R Muž romant [27983] Re: bobik
Obojí je možné. Pro Tvůj záměr bych se klonil k té menší frakci, tím jistě chybu neuděláš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2012 15:01 Muž bobik [15] – 0,7-1,2 mm zrnitost
Ahoj, uvažuji pro nanoakvarium o písku od denerleho. Je sice drahý, ale potřebuji ho relativně málo. Tady v sekci rostliny je uvedena téměř u všech rostlin ideální zrnitost 2-4 mm. Ale dennerle má 0,7-1,2mm. Předpokládám, že denerle má dlouholeté zkušenosti, tak co mi tedy uniká?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2012 23:52 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: martin111
Fotka k příspěvku Já v tom složitosti nehledám. Za domem nakopu jíl, ten "rozlámu" na menší kousky a nechám na novinách uschnout. Za dva dny ho můžu rozdrobit po dně a založit akvárium.
Jíl dávám, aby vázal živiny a podle potřeby je dodával. Zeminu, rašelinu atd. dávám jako zdroj živin.

Či když dělám kuličky do již zajetého akvária, tak ty si smíchám, nebo častěji dám jen samotný jíl, udělám kuličky či placky, nechám dva či tři dny schnout a pak dám do akvária pod kytky.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 23:25 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: martin111
já mám třeba v miníčku pod štěrkem 0,5 cm zeminy pro balkonové rostliny...funguje to cca půl roku a vše je v pořádku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 22:42 Muž martin111 [0] Re: Johan
Díky za odkaz. Ještě jsou někde nějaké články o jílu a podob.nebo v tom nemam hledat žádné složitosti? Ještě k tomu jílu...můžu dát čerstvý a po dně ho rozetřít? Jak ho necháváš zaschnout..třeba v el.troubě? A co se týká tý zeminy..proč ta se přidává..další zdroj živin. Jaká by to měla být konkretně..klasika ze záhonů? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.03.2012 20:47 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Neo
Ono jde o to jaké bude akvárium typu. Pokud je rostliné, tak jistě jemnější písek. Pokud jste začátečník a jde spíš o ryby, tak volte zrnitost 2-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 20:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: martin111
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou je tam odstavec věnován jílu + komentáře pod článkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 19:07 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Neo
Obávám se, že co odpověď na tvou otázku, to jiný názor. Za sebe mužu říct, že jsem rostlinky dával vždy do obyčejného říčního písku jehož zrnitost jsem nijak zvlášť neřešil. Jak to rybky zaprděli, tak se rostlinkám dařilo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 18:51 Muž martin111 [0] Re:
TOMI-písek č.2, křemičitý štěrkopísek o zrnitosti 2-4mm. Netvrdím, že nic lepšího nejde pro rostlinky vymyslet, ale v tomto substrátu se kytkám líbí.
Do dna dávám trochu jílu a podle kořenů rostlin (při přesazování) se jim líbí i to.

Ve výše uvedeném příspěvku od SID je napsáno o přidavání jílu ke kořenům rostlin. Máte s tím nekdo zkušenosti. Nyní znovu komplet predelávám akva a dno je vyprané. Chtěl bych do substrátu zamíchat nějaký jíl. V jaké formě jej přidáváte. Dříve sem někde tady v diskuzi četl o tom, že se z čerstvého udělají kuličky a ty se pak nechaji vytvrdnout v rozehrate troube. Jaké s tím máte zkušenosti? Má to významný vliv na výživu rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.03.2012 18:26 Muž Yirka [9123] Re: Neo
Z vlastní zkušenosti doporučuji tu menší frakci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2012 15:37 Neo – zrnitost
Dobrý den,měl bych skromný dotaz:jaká zrnitost štěrku do společenského akvária,předpokládané rostliny jsou Echinodory,Hygrophily a Lilaeopsis?Většinou všude čtu,že ideální zrnitost je 2-4mm,ale ve většině prezentací co jsem tu prohlížel,se vyskytuje zrnitost 1-2mm.Použiji černý štěrk z Flexi obkladů.Předem děkuji všem za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 16:55 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: MadamGuppies
Jak píše Johan lepší by byla zrnitost ještě menší, ale myslím, že i tak to je dobré, hodně jiných lidí si pořizuje i větší zrnitosti, ve kterých nutí rostliny růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2012 16:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MadamGuppies
V jemnějším se jí líbí víc, ale pokud bude mít zajištěné dobré podmínky k růstu, tak věřím, že poroste i v tomto.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2012 16:49 MadamGuppies
Fotka k příspěvku Čavte všetci ...... mohli by ste mi poradiť ? mám takýto štrk ale neviem či je to vhodná zrnitosť pre - CUBU - to bude hlavná raslinka :-) . Ak by mi mohol niekto poradiť budem rada ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2011 20:12 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Serafinn
Pokud bude i vše ostatní O.K., tak určitě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2011 19:05 Serafinn
Myslite ze to bude vhodne na dno: www.flexiobklady.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2011 21:39 PAVEL311 Re: romant
vdaka. za potvrdenie....kukal som vlakno a vsade sa spominal len cadic, kremen, riecny strk. tak som si nebol isty ci uz 1-3 mm uz nie je prilis mala :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2011 21:33 R Muž romant [27983] Re: PAVEL311
Podle mě naprosto v pohodě. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2011 21:29 PAVEL311 – Nove AQ
Fotka k příspěvku Zakladam priatelke nove AQ 60x30x30. A dostalo sa mi do ruk ako pozornost podniku balenie: Akvaristický ŠTRK GRANITOVÝ, 1-3 mm 8,7 kg. Nemam s nim skusenosti (v mojom mam obycajny presiaty riečny štrk) a ci je vhodny pre rastliny (ci nebudu hnit korene, atd.)

Dakujem
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 14:11 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Peparafan
Např. na mě moc hrubé. Ještě trošku jemnější frakce (kolem 1 mm) bych tam nechal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 14:08 R Muž romant [27983] Re: Peparafan
Velmi podobný mám v akvárku také a je v pohodě. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2011 13:57 Muž Peparafan [4] – stavební písek
Fotka k příspěvku Myslíte že je to vhodná zrnitost ? Jedná se o výše zmíněný stavební písek přesetý od menších částí.
Moje nádrž v profilu :_)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2011 14:29 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Mame v akvariu vyrazne hrubsi dno a Echinodorus bleheri vypada spokojene, roste a pribyva. Na druhou stranu jsem se musel smirit s tim, ze v takovemto dne je s nekterymi rostlinami problem, jemne rostlinky se neudrzi a vyplavou, na nejake jemne koberce to asi neni.

Asi je vzdycky neco za neco.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 09:40 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Fotka k příspěvku Proč by neměl, když jílovec obsahuje i spoustu jílu, který pak váže živiny a pomáhá ve výživě? Pokud není celé dno z vápence, tak těch pár zrnek jílovců moc nevadí.

rybicky.net/nadrz/6362/60.jpg
Svrchní cca 3 cm vrstva - drcený mramor. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 09:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
To netvrdim. Ale proc ma sumet v octu, kdyz nemusi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 09:38 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Že by mi v písku na stavbu nic nerostlo? No nevím.. Můžete se kouknout sám. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 09:34 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Johan
Zaliju ten sterk HCl, predpokladam ze vznikne CaCl2, tahle sul je dobre rozpustna ve vode, takze pisek dobre vyperu a jaky byl vapnik? :) Kdyz budu opatrny, dokonce skoncim i se stejnym poctem oci jako jsem mel pred tim.

Ja bych v octu sumici dno nechtel, ani nahodou. Ono se napise ze je to trosku, ze to nejspis nebude vadit... a pak neporoste nic, po nejakem case trapeni se zacne menit dno a to vsechno jen proto, ze "trosku sumi" muze byt pro jednoho jedna bublinka za sekundu a pro druheho cerstve nalita limonada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 00:04 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Peparafan
Trochu opuky podle mě moc vadit nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2011 00:02 Muž Peparafan [4] Re: Johan
Opravuji zrnitost od 1mm až po 12mm (1,2cm) ... jsem omylem tam dal čárku. Když jsem zkoušel pojednom kamínku házet do octa tak třeba 1 z 6 začal trošku šumět...z toho pak třeba jeden začal hodně a většinou byl bílo-šedý s drsným měkčím povrchem.

Nevím jestli je dobré celý kýbl dat do octa :-D A pokud by se musel hodně dolívát tak by se to mohlo vyšplhat na hodně octa :) Ale pokud by to pomohlo možná by to bylo lepší než kupovat nové v akvaristice... přece jen se mi líbí s ohledem na kameně co mám v akva. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 23:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Peparafan
Jestli to je písek do "malty apod." o zrnitosti kolem toho 1 mm a nejedná se žádné překlepy, tak nejspíš bude vše ok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 22:41 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Peparafan
No kdyz se to nalozi na dele do octa, vecne to sumet nemuze :) . Otazka je, jak dlouho by to trvalo, kolik octa vyzadovalo, a co by pak zbylo - z mramorove drti ve vysledku treba nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 22:35 Muž Peparafan [4] – štěrk- zrnitost a šumění
Chtěl bych se zeptat jestli je vhodné když jsem do mého akva dal "štěrk" z pískovny který jsme používali na práce kolem rodinného domku a hlavně jako chodník (ohraničili,vykopali chodník a zasypaly štěrkem).

Jedná se o barevně smíšený štěrk ve kterém jsou kamínky od zrnitosti 1mm až po 1,2mm. Když jsem nasypal na dno kelímku tento štěrk a zalil octem tak jsem si všiml že některé kamínky šumí.Ne nějak převratně moc ale šumění tam je.

Chtěl bych tedy radu jestli zrnitost je dobrá do mého akva nebo mám to protřídit třeba na 1-4mm popřípadě jak.

A ještě k tomu šumění... nedá se nějak odstranit třeba odstátím kamínku v nějakém roztoku či tak ?

V akva mám parmičky čtyřpruhé,dánia,panceříčky a ancistrusy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 23:06 pouluss DavidDizzer
07.12.09 20:53:19 je fotka s pravítkem
cena je poněkud vyšší ovšem po koupi granitového dna v akvaristice silně šumícího jsem již neměl chuť na další octo-pokusy (další nesmyslné nakupování vzorků, které se nakonec stejně prodraží).
Navíc na mé plánované 54l akva mi budou stačit 3 pytlíky po 7,5kg a nejspíš ještě něco zbude.
cena 119Kč 7,5kg - křemičitý písek

Ten HELL je tmavší pokud někdo chce tmavší dno - jediný který jsem v Jihlavě viděl.Vyjímka byla pouze to granitové dno co šumělo, všude jsem viděl pouze bílý křemičitý nebo nažloutlý písek navíc i s tou frakcí jsem spokojen, uznávám že u většího akva se takovýto písek dost prodraží.
Kdo nevěří, že je absolutně bez vápence ať tam běží většinou mají v regálu trochu usypáno. :-) ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 9052x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2299?od=101