Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Keramické kroužky

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Keramické kroužky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 14:08 host Re: mirkol
Dovolím si velmi opatrně rozvířit vody kolem keramických válečků,
před pár dny zde dával Maq odkaz palec , reklama je ovšem mocná čarodějka :-D ,
ovšem kdo chce, kupovat ...

rybicky.net/forum/10547-nejkvalitnejsi-biologicka-filtrace-a-naplne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 12:30 mirkol
Dobrý den,
Mám filtr Hailea RP 600. V jedné komoře jsou keramické válečky. Někde jsem četl, že ne všechny keramické válečky mají i funkci biologického čistění - větší plocha pro osazení bakteriemi.
Koupil jsem ker. válečky od RESUNu kde deklarují vysokou pórovitost umožňující usazení velkého počtu bakterií.
Komora ve filtru nebyla od výrobce plná, tak jsem tam přidal a taky jsem vysypal aktivní uhlí z dutin v molitanech a dal tam místo něj pár válečků.
Mám vyměnit i ty původní válečky od Hailei nebo myslíte že funkci bio čistění mají? Nikde se mi to nepodařilo zjistit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 17:48 R Muž romant [27977] Re: laKatos
Inu, mám ten dojem, že se tak trochu pohybujeme v rovině spekulací a ne zcela potrvzených doměnek. Už jsem lecjaký filtr s všemožným médiem měl možnost vidět a vždy to skončí u správnýho poskládání médií, což se docela fláká, podceňuje a snaha to vošulit se za krátký, či delší časový úsek(závislé na producentech) vymstí a to v podobě ne zcela a nebo úplně nefunkčního filtru. Takže abych se dlouho nerozepisoval, věřím renomovaným výrobcům, že kdž píší o vnitřní kapacitě toho či onoho média, tak tomu tak skutečně je a je jenom na nás, tedy uživatelích, jak správně dokážeme o daný médium pečovat. Prostě a jednoduše se snažím o to, aby se média nedostávala do stavu obalenosti slizem, protože jenom tak si myslím, že je zajištěna jejich plná funkčnost, jak deklaruje výrobce. Věřím, že budu v budoucnu moci svoje slova podložit přímým důkazem, ale nejsem prozatím oprávněn zveřejňovat žádný podrobnosti o probíhajícíh testech. Tím bych za sebe tuto kauzu prozatím uzavřel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 16:27 laKatos Re: Yirka, vaaclav
chlapi a ta keramika je porezni a ma mit funkci ze vevnitr jsou bakterie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 16:02 Muž Yirka [9117] Re: JD1609
Běžně je umývám pouze prudkým proudem vody.
Ano dovedu si představit i důkladnější očistu, zvláště třeba při delší době jejich "pobytu" na suchu. Pak bych použil savo a po očistě savem nechal nějakou dobu odležet ve vodě.
Pro popelky - třeba i ocelový kartáček. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2016 16:00 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JD1609
Já je čistil savem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 15:25 JD1609 Re: Yirka
A jak je nejefektivnější čistit keramické kroužky (jakou látkou/přípravkem)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.11.2016 06:59 Muž Yirka [9117] Re: JD1609
Oboje léta letoucí. Při občasném důkladnějším promytí (u mě tak jedenkrát do roka) je keramika prakticky nezničitelná a bio molitan dobře slouží dokud totálně nezkolabují vnitřní póry. Troufnu si říci, že 5 let je tak jeho minimální životností, ale v praxi spíš mnohem déle. Záleží také na jemnosti porezity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2016 01:27 JD1609 – Keramické kroužky
Dobrý den,
po jak dlouhé době se mají měnit keramické kroužky a bio molitan?

Díky za odpověď :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 13:56 Muž honzek [8] Re: prasan
Jasne, vsak ja ty zaklady znam :) S tim peroxidem si to nekam zaznamenam, to jsem vubec netusil. palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 13:46 - Re: honzek
Ak silou mocou chceš mať snehovo biele válčeky,budiž.Sám vieš i ako ti romant napísal je to nepotrebná činnosť.No dajme tomu,že by si chcel po xy rohoch dať to do stavu ako pri kúpe.Alebo aspoň podobného.Ako aj pri čistení difuzora sa dá použiť savo na dezinfekciu studní.Potom je fajn savo neutralizovať peroxidom vodíka a následne dôkladne prepláchnuť vodou.Budeš mať biele válčeky,ktoré stratia všetky baktérie.Takže akoby si začínal úplne odznova.Prídeš o výhodu zabehnutej filtrácie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2014 10:35 Muž honzek [8] Re: romant
Ale tak víš co.. Jsem docela experimentátor :-D Takže jsem jen přemýšlel, jak dostat keramiku do stavu nového :-D

Je to přesně měsíc posledním založení. Taky akvárko nemám zatím úplně ideální. Například mi docela opadává Hygrophila corymbosa 'Siamensis'. Ikdyž myslím nemá vůbec důvod!! Loni touto dobou rostla jak zbavená smyslů tone Je to alchimie :-|
Takže pořád je co řešit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2014 10:25 R Muž romant [27977] Re: honzek
Krásná práce. X-) Moje možná příkřejší reakce na to savo byla i proto, že když si to někdo přečte, aby neměl hned roupy a blbnul se savem ve filtru, lidi jsou děsný ovce. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 10:23 Muž honzek [8] Re: romant
Fotka k příspěvku Dobrá dobrá, jen tak jsem přemýšlel. Filtr udržuji poměrně v čistotě, ikdyž keramika se téměř nezanáší. Tam jde spíše o čištění předfiltrace ano palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 10:14 radim Re: honzek
do sava bych taky nešel... měním vodu docela dlouhou hadicí přes byt až do koupelny a tlak vody je dostatečný na důkladné omytí a vše je ok. On se ten povrch časem zanese to jo, ale tím savem ho moc nezvětšíš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 10:11 R Muž romant [27977] Re: honzek
Tak to je pro mě taky hloupý řešení, protože právě při založení novýho akvári se zajetej filtr může výborně hodit. Je to o tom jak jsem psal výše, když se ty hmoty řádně ošetřují, tím občasným propláchnutím dle potřeby, tak ta totální očista nutná není. Schválně jsem se podíval do záznamů a u jednoho akva mě jede filtr s ehfi substrátem od roku 2001 a otvírám ho jednou ročně a příp to jenom lehce propláchnu a někdy ani ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:58 Muž honzek [8] Re: romant
Možná jsem zapomněl zmínit, že bych tuto očistu prováděl pouze při případném novém založení. Úplný začátečník akvarista nejsem coze palec ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:48 R Muž romant [27977] Re: honzek
To SAVO je kravina na entou, tím si odpálíš veškerej užitečnej život jenž je s tímto médiem spojen, takže když něco čistit, tak normálním propláchnutím v akva vodě a to podle toho, jak bude onen materiál zanesen bordýlkem a když toto budeš dle potřeby činit, bude Ti ten jmenovaný filtrační materiál sloužit opravdu hodně dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2014 09:40 Muž honzek [8] – Čistění ehim substrat pro, sera siporex
Zdarec, je známo, že se toto filtrační médium po čase znehodnocuje přílišným zanesením.
Vzhledem k tomu, že tyto média nejsou vůbec levná, že by nemuselo být špatné jej jednou za dva roky (klidně i za tři) pořádně pročistit. Nasypat do kyblu s vodou, dva litry SAVA, hodit do vody cirkulační čerpadlo a nechat dva dny jet :-D

Poté vodu vyměnit za čistou a nechat a nechat čerpadlo, případně celý filtr pořádně propláchnout čistou vodou - klidně i vícekrát, zase pár dní.

Nezkoušel tento postup už někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 18:19 Muž Yirka [9117] Re: Aforte
Na rovinu, raději méně a kvalitní. Je v nich opravdu velký rozdíl. Sera Siporax jsou opravdu velmi dobrý materiál. Vánoce klepou na dveře, tak bych raději řekl Ježíškovi o něj.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 17:23 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,

máte nějaký tip na levné keramické kroužky s dobrou účinností? Co říkáte na JK, resun, AQUA NOVA keramické kroužky. Mám sera siporax, ale je jich málo, tak ještě potřebuji něco dokoupit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2006 09:00 langosh Re: Anonym
Jen pro srovnání s romanem. Já mám první vrstvu keramické kroužky (právě z důvodu zamezení bodového průtoku - o biologické filtraci se nedělám iluze), pak následuje hrubý molitan (filtren 30), jemný molitan (filtren 20), vatu, siporax a nakonec zase vatu....
Roman:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 21:21 Muž [] – kroužky
také přileju do filtrace.
Mám ve 4 komorovém filtru jako první vrstvu hrubší biomolitan,následují keramické kroužky,pod nimi ehfisubstrát a dole další podobný substrát od JBL podložený filtrační vatou.Důvodem takto sestavených vrstev je to,že pokud přítokem z aqa jde voda na biomolitan,tak se v největší míře jedná o spíše bodový průtok,takže se ta část molitanu přímo pod hadicí znečistí rychleji nežli kraje.Aby nedocházelo k podobnému bodovému průtoku níže,jsou pro to určeny ony keramické kroužky,které svoji strukturou napomáhají k rovnoměrnému rozptýlení filtrované vody.Jeho mechanicko biologické filtrační schopnosti považuji téměř za bezpředmětné,ačkoliv i tam se samozřejmě usazují bakterie,které dělají filtr filtrem.Tímto dochází k potřebnému rozptylu vody ve spodnějších vrstvách,kde probíhá opravdu biologická filtrace.Filtrační vata na spodu slouží spíše jako pojistka před náhodným propadem filtračních částic ze spékaného skla(ehfi substrat,siporax aj.).
Tudíž položit otázku tipu jestli je lepší biomolitan nebo kroužky,není vhodné.Kroužky samotné bez předchozí mechanické předfiltrace jsou k" ničemu",i pokud za nimi není další filtrační náplň např .spékané sklo.To nahrává více pro samotnej biomolitan střední hrubosti,který na povrchu zachytává mechanické nečistoty a hlouběji do hmoty plní onu biologickou funkci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 20:34 langosh Re: rowdy
Ano rowdy má pravdu. Třeba Eheim prodává filtrační hmotu Eheim EHFILAV, čož je lávová drť .
"Použitie lávy je v akvaristických kruhoch známe už dlhší čas. Najčastejšie sa používa ako substrát uložený v dne akvária, v ktorom sa pre jeho mnohoraké minerálne zloženie a štruktúru veľmi dobre darí rastlinkám. Vzhľadom na variabilné zloženie rôznych druhov lávy je potrebný jej laboratórny dohľad. Štruktúra lávy resp. jej pórovitosť nie je až v takom rozsahu ako vyššie spomínané laboratórne vyvinuté hmoty a preto sa jej použitie odporúča skôr na účely filtrácie záhradných jazierok. Jej využitie sa však osvedčuje v kombináciách s Ehfisubstrátom resp. Substrátom Pro pri chove východoafrických tlamovcov – endemitov z jazier tektonického pôvodu, v ktorých dodnes prebieha vulkanická činnosť."
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2006 19:37 rowdy – lavalit
Mě se líbí nahradit keramiku drceným lavalitem (miga nabízí 3 kila za 80 korun). Měla by to být filtrace srovnatelná s jakýmikoliv kroužky, plasty. Navíc logicky kousky takové pórovité pevné hmoty musí fungovat (myslím že to bývá i v nějakých filtrech Eheim).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2006 18:04 langosh Re: zoo
"keramika" vydrží nejméně jeden rok - potom, jak se zanáší póry se její účinnost postupně snižuje. jinak ji stačí normálně omývat od největších nečistot při běžném čištění filtru...
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2006 16:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: langosh
tak tam necham ten biomolitan je lepší a čistim ho 1x za 2-3 mesice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2006 13:13 zoo
Keramicky krouzky se vymeni při čištění uplne, ne? nebo se to taky jenom promeje (psano po 3 mesicich)

diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2006 11:47 langosh Re: matlala
No Siporax je na biologickou filtraci přinejmenším tak dobrý jako biomolitan ;-) , ale na mechanickou filtraci se nehodí, takže v přední části filtru by bylo vhodné ten biomolitan nechat... A proč to chceš vůbec měnit? Nestíhá ti ten současný fitr?
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2006 10:36 Muž matlala [798] - RostlinyRe: langosh
Tak je to tedy dobré nebo ne? Je lepší biomolitan? Ja jsem ten filtr ještě nečistil. Mám ho 3 měsíce rybicky.net/nadrz.php… a rybicky.net/nadrz.php…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2006 15:32 langosh Re: matlala
Zřejmě si to s něčím pletete, protože Siporax jednak vůbec není levný a jednak to není keramika... Siporax by měl bý jeden z neúčinějších filtračních médií vůbec - účinná filtrační plocha 1 litru sera Siporaxu je údajně 270 m2...
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2006 13:11 Muž matlala [798] - Rostliny – keramické kroužky
mam doma keramické kroužky od sery (siporax) koupil sem je asi před rokem a nepoužíval sem je. vím že sou levnější, ale chci se zaptat jestli je lepší pro usazení bakterií biomolitan nebo kroužky (siporax,...) :-)

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2733x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/218-keramicke-krouzky