CO2 sifon
Čorka napsal-Já používám vodu ze sifonu ráno a odpoledne, jedna bombička mi vystačí na 4-5 dní a 10 bombiček stojí 22 kč. A to má znatelný účinek na několik hodin.
Starší reakce
1 30.12.2013 12:49
Slav3k [23] Tak mě napadlo, viděl jsem tento článek:
rybicky.net/clanky/926-co2-ala-sifon a přijde mi, že ta sifonová lahev je tam úplně zbytečná ne ? Nedal by se vyrobit nějaký fitink přímo na bombičku, že by se to přišroubovalo na hadičku a bylo to ? Přijde mi až komické kvůli malé bombičce mít u akva sifonovou lahev ...
Starší reakce
149,00Kč za 16g CO2,to je trochu drahý,ne?

Starší reakce
Starší reakce
...V sifonové lahvi při aplikaci je voda nebo se CO2 z bombičky vpustí do "prázdné" lahve a poté se aplikuje do akvária? Aplikuje se plyn.
0 23.07.2012 19:05
dvorak [94] - Rostliny matrix069 napsal: Počuj David,ak nechceš otráviť rybky,tak ti odporúčam tú obrátenú nádobu hore dnom. Bombičkou napustíš sifónovú fľašu a z nej následne dávkuješ CO2 do tej nádoby ktorá je pod vodou dnom nahor. Ráno naplníš a do večera sa CO2 vstrebá do vody. Zvon(nádoba otočená hore dnom),musí byť veľká tak aby to CO2 do večera sa samo vstrebalo,ale aj keby sa CO2 celé nevstrebalo,tak sa rybkám nič nestane(z mojej skúsenosti). Ja mám na 112 L zvon rozmerov 10x10x10,je to taký trojuholník. V praxi to vyzerá asi takto-viď foto. Samozrejme že po naplnení toho zvonu v akva,hadičku zaškrtím (aby CO2 zas nevyfučalo preč zo zvonu)a sif.fľašu odpojím a schovám. Měl bych k tomuto doplňující otázku a možnou vychytávku.
Takže dotaz: V sifonové lahvi při aplikaci je voda nebo se CO2 z bombičky vpustí do "prázdné" lahve a poté se aplikuje do akvária - do zmiňovaného "zvonu" - trojúhelníku, či jiné významově stejné nádoby v akváriu, aplikuje sifon? Jde mi jen o to, jestli při aplikaci musí být Sifonová lahev plná vody, nebo jestli se aplikuje čistě jen plyn.
A teď ta vychytávka: matrix069 píše, že aby mu plyn neunikal z nádoby v akvárku hadičkou pryč, po aplikaci plynu zaškrcuje škrtítkem přívodovou hadičku. Tak mě tak napadlo, co to vyřešit zpětným ventilem? Princip i fungování by zůstalo stejné, jen by odpadla "práce" a starost o škrtíko. Samozřejmě se zpětný ventil musí zabezpečit, aby se hadička tlakem nevyrvala, ale to už je snadné, teď mi jde jen o to, jestli by to tak šlo. Tedy já si myslím že stoprocentně ano, jen dávám příkal a tip na vylepšení svého dávkování CO2 pomocí Sifonové lahve ostatním akvaristům (-;
Díky za zodpovězení mé otázky (odst. 1) (-:
Starší reakce
On se neptá co se plní na šlehačku,ale jestli ta flaška vydrží tlak.
Já mám tež nádobu na šlehačku.Někdy do ní dám i dvě bombičky.Tlak vydrží.S přehledem.Akorad že to někdy vystřelí hadičku z hrdélka pří napouštění.
Na šlehačku se neplní CO2, ale N2O
v co2 bombickach je vetsi tlak, takze kdyz jsi se spletl a misto slehackovy jsi tam foukl sifinovou a byla vevnitr slehacka, tak hrozilo nevratne poskozeni nadoby v dusledku prekroceni pevnosti materialu a nasledne jeho deformaci, za mohutne expanze obsahu nadoby (laicky receno vybuh), ale kdyz tu flasu mas prazdnou tak by to mela vydrzet... nejsi prvni koho to napadlo... staci potrapit strycka googla....
Ahojte, mám takový asi praštěný dotaz

Můžou se bombičky do sifonu použít i v nádobě na šlehačku? Totiž ten sifonovač, co máme doma, je asi 700 let starý, polorezavý, ošklivý a kdoví, jestli vůbec funkční. Kdeždo nádobku na šlehačku mám funkčně ověřenou, je i menší, takže skladnější.
Ty bombičky vypadají na pohled stejně, jen se barevně liší hrdlo. Ale nevím, jestli třeba nemají nějaké funkční rozdíly (systém propichu či co já vím) ??
Díky

Starší reakce
nie, nepridávaj vzduch z motorčeka, len CO2, ak máš dostatok rastlín...
0 17.02.2012 13:07 looqek – vzduch a CO2 spolecne?
ahojte, mam dotaz, vcera jsem si koupil CO2 a zajima me, jestli mam dale pridavat kompresorem vzduch do vody zaroven s CO2?
diky Looqek
Starší reakce
tiež používam CO2 cez sifonovú fľašu...fľašu mám ešte z dôb komunizmu keď si ju kúpili rodičia, bombičky sa do nej vyrábajú dodnes a dajú sa v pohode kúpiť v domácich potrebách. Neviem aké problémy máte vy, ale ja asi žiadne ako tak pozerám. Hadička z fľaše ide cez plastový spätný ventil do pasívneho difúzora (zvona). Jedna bombička mi vydrží asi týždeň, čiže 7 náplní...pri cene 0,70€ za 10ks je to fajn. Zvon je trojuholníkového tvaru v hornom rohu akvária, orientovaný hore dnom. Na moje 100l akvárium má výšku 10cm a každé rameno trojuholníka okrem prepony má 10cm. Tento trojuholník naplním každé ráno a do večera asi 19tej sa to rozpustí. Neostávajú mi tam žiadne zbytkové plyny, zaplní sa ten trojuholník komplet na 99,99999999% toš moj systém
Starší reakce
u zvonu je trosku problem vyladit velikost hladiny. je tam spousta promennych a nasledna uprava dost problematicka...
To nevím s tím nemám zkušen osti. Ale myslím že z kvasnic nevzniká jen CO2, ale i další plyny.
Je třeba vyvětrávat zvon (zbytkové plyny) i v případě plnění CO2 původem z kvasnic ? A pokud ano, jak často ?
...přesně jak to vyfotil matrix069. Měl jsem to taky tak v bývalé nádrži. Do rohu akvarie jsem vlepil 3kousky skla tak, aby se vytvořil kvádr (dole pochopitelně odkrytý). Do něj je zavedená hadička. Vždy ráno jsem tam fouknul CO2 z lahve, tak abych vytlačil vodu a celý den byl klid. Rostliny pouštěly bubliny kyslíku - no paráda za pár kaček. Taky souhlasím s tím, že jednou za čas je třeba se zbavit zbylých plynů, tak jak je to tady popsáno. Ny ní zakládám akavarium 240l a půjdu do toho znovu. Rychlý a levný způsob a navíc účinný.
Starší reakce
1 kg suchého ledu či 1l kapalného plynu = Sublimace v plynný CO2 = 541 litrů CO2.
Starší reakce
je to naprosto jednoduchá záležitost

nevím nad čím tady někteří pořád špekulují

tady odkaz ohledně CO2 zvonu. Je tam spoustu informací aby si tam každý našel to svoje. i výroba.
www.akva.sk/… 
Napustíš tu nádobku v akvárku.A voda si sama vezme kolik potřebuje.Já nic nedávkuju.napustím a někdy je to pryč za den někdy za dva až tři dny.Z akvárka to nevindávám ani na noc a nic se neděje.Akorát trošku okysličuji.
Zdravím vás. Chystám se použít CO2 stylem obrácené nádoby, ale zajímalo by mně jak se to dá dávkovat. Předpokládám že je závislost na objemu AQ, plochy volné hladiny v nádobě a možná i hloubce ponořené -> tlak. Je na to nějaký vzorec? Nebo jak to dávkujete?
Starší reakce
0 24.07.2009 16:24 švíco –
Re: GP Takže nejvhodnější bude nějaký kompromis.... třeba nádobku 4x4x8cm... Ale bez toho vzorečku na průřez dna se dál nehnu. Nejlepší by bylo mít v té nádobce zásobu CO2 tak na dva až tři dny...
ono taky zalezi na proudni u te hladiny, takze uzka a vysoka nadoba - nehlede na to, ze musi byt mensi nez hloubka akva - asi nebude to prave orechove, i kdyby to rybky rozdejchali. osobne take kvasim i pres noc, ale tam je jistota, ze se to rozpousti stale stejne...
Pravda... ono vlastně záleží na ploše ve které je schopno se to CO2 rozpouštět. No pokud by někdo věděl kde najít nějaký vzorec pro výpočet této plochy, tak bych byl vděčný. Čistě teoreticky bych pak mohl mít zvon ve tvaru píšťaly a v něm zásobu CO2 na několik dní... (pokud by koncentrace CO2 přes noc nevadila rybkám.... to taky nevím jak zjistit, kromě metody pokus-omyl a to bych nerad riskoval)...
ne jak velký, ale jak velká má být plocha styku CO2 s vodou, před 2 roky jsme to nekde našel a podle toho počítal, ale teď už fakt nevím, od té doby jsem snad 4x přeinstaloval PC, takže odkaz tu už nemám.
2 24.07.2009 15:50 švíco Přidám dotaz do pranice. Sehnal jsem si lahev na sifon a bombičky. Podařilo se mi taky sehnat plexi krabičku cca 5x6x8cm na pasivní difuzor. Otázka zní, jak velký difuzor by měl být na 18l čistého objemu, abych neotrávil rybky? Akvárium je bohatě zarostlé a nepřerybněné, radši budu dávat CO2 míň než abych se zabil rybky. díky moc za všechny rady.
Starší reakce
Zo začiatku som tam sieťku mal(z ovocia),no malé rybky sa cez jej oká dostali dnu a von to bolo už horšie,tak som ju dal preč. V dvoch akva to tak mám a nikdy žiadna ryba nezahynula.Odporúčam bez sieťky. (Inak,aj keď som mal sieťku a vbehla tam rybka,tak keď som sa ju snažil dostať občas von,niekoľko krát vyskočila aj do CO2 a nič-to iba tak ,skúsenosť)

Ze začátku jsem ten zvon napouštěl každý den.Ráno napustil a večer byl prázdný.Dnes napouštím každý třetí den a zustává tam CO2 i přes noc a vše v pohodě.
Já tam síťku nemám a ryby to asi nějak vycítí.Protože tam vůbec nejdou.
Jen malej dotaz k tomu zvonu. Zespodu je to zadělaný nebo je tam nějaká síťka ?
Pokud ne, tak bych měl trochu strach o ryby, které si čas od času jdou pro nadechnutí na hladinu.

Ak mi aj zostane v nádobe CO2 (je to vždy minimum-max 1cm od vrchu),tak to neriešim,rybky sa mi nikdy neotrávili,no tak ako sa tu už písalo viac krát,každé akva je jedinečné,takže je to iba na tebe,no ak urobíš tú nádobu 10x10x10(trojuholníkový tvar),tak ti garantujem,že do večera bude z nej CO2 preč. Samozrejme-11 až 12 hod.doba svietenia,dostatok svetla, dostatok rastlín. foto zvon v akva
Pak se neptejte, jestli si můžete dovolit nechat v difuzéru zbytek CO2 přes noc!

Vypusťte CO2 mimo akva a běžte v klidu spát.

j, protože já s těma rybkama žiju už docela dlouho! dívám se na ně, jím snimi, rostu s nimi, povídám si s nimi, vše dělám s nimi

... nemohu to na nich jen tak vyzkoušet, jestli vydrží nebo ne! jenom kvůli CO2, které zbyde v AQ!

Myslím, že se nemáte čeho bát, ale jistota je jistota. Děláte dobře!

tož zkoušet to nebudu, moje rybičky chuděrky

díky jinak!
Nakolik ovlivní zbytek CO2 jeho koncentraci v akva v průběhu noci, to si netroufnu hádat. Chtělo by to vyzkoušet.

Na vašem místě bych si změřil pH večer a ráno. Pokud by ráno bylo "v normě", dál bych si s tím nelámal hlavu.

(Samozřejmě za předpokladu, že alkalita by byla alespoň 3 dKH.)
j nebudu díky, a neotráví se teda ryby, když tam ještě v té nádobě třeba 1/2 zůstane?
...Tak jak se může vstřebat do vody spodem nádoby! to je divné ne?... CO2 je ve vodě velmi dobře rozpustné. Takže je to jednoduché - rozpouští se.

(Doporučoval bych vám brát to jako fakt a už se tím dál netrápit.

)
takže já tedy zkusím tu nádobu co mi poradil MAtrix a za to mu děkuji! ale mám ještě otázku, ... když v té nádobě přes noc ještě třeba zůstane asi polovina CO2, tak se ty ryby mohou otrávit? nemusí se to totiž vstřebat vše a ješta něco zůstat! tím pádem rostliny přes noc CO2 vylučují!
a ještě otázka! jak je to fyzikálně možné, že se z nádoby, která je otočená dnem vzhůru a je v ní např. teda to CO2 (nebo vzduch)... napustím to ráno a večer už to tam není? dyť vzduch a CO2 je lehčí takže fyzikálně letí nahoru! Tak jak se může vstřebat do vody spodem nádoby! to je divné ne?
rybicky.net/k/vzkazy/163278.jpg odkaz od matrixe!" díky
viz. obrázek, jak se to z tama může vstřebat spodem?

Poly napsal: Smrtelna koncentracia je 30-40mg/l, cize by to osadenstvo na 100% neprezilo. Václavovi asi chcípnou všechny ryby

Počítáte něco co spočítat nejde každé AQ má jiné podmínky pro rozpouštění Co2 vliv má na to filtrace,chemismus vody,počet a druh rostlin způsub difuze co2 atd.Jediná možnost je měření Co2 pomocí UT a ph tak zjistíš kolik přesně dávkovat.
DD už sem ti to psal včera na chatu. Zapoměň na CO2.
1 pokud se nenajde někdo kdo ti celou výrobu krok za krokem nakreslí a popíše, tak to nepochopíš.
2 nebude trvat dlouho a budeš mít další problémy s akváriem, protože z každé informace si bereš jen malou část a tak to nefunguje.
Ta bombička má sice 8g ale ty jí tam přeci nevypustíš najednou.

Počuj David,ak nechceš otráviť rybky,tak ti odporúčam tú obrátenú nádobu hore dnom. Bombičkou napustíš sifónovú fľašu a z nej následne dávkuješ CO2 do tej nádoby ktorá je pod vodou dnom nahor. Ráno naplníš a do večera sa CO2 vstrebá do vody. Zvon(nádoba otočená hore dnom),musí byť veľká tak aby to CO2 do večera sa samo vstrebalo,ale aj keby sa CO2 celé nevstrebalo,tak sa rybkám nič nestane(z mojej skúsenosti). Ja mám na 112 L zvon rozmerov 10x10x10,je to taký trojuholník. V praxi to vyzerá asi takto-viď foto. Samozrejme že po naplnení toho zvonu v akva,hadičku zaškrtím (aby CO2 zas nevyfučalo preč zo zvonu)a sif.fľašu odpojím a schovám.
j to vím, ale to bych otrávil ryby jednou bombičkou,,, viz uplně dole! psal jsem to tu

jedna bobička má 8 g CO2 = 8000 mg => 8000: 105 (105= objem nádrže) = 8000:105 = 76,2mg/l CO2... a smrtelné je nějak okolo 30-40mg/l CO2... takže je potřeba nějak upravit dávku ale newm jak!

podívám se, Ano!
Zkuste prosim cist rady ktere vam tu lide pisou. To ze to tu na foru nike neni je lez. Ja osobne jsem svuj co2 system na foru popsal asi 3x. Staci jen hledat. Rozpousteni moze pomoci pasivniho reaktoru, aktivniho reaktoru, nebo take kaminku(neefektivni), lipove drivko, cigaretovy filtr. Staci si jen vybrat.
Ja vedel, ze se do toho nemam poustet

.
Viz odpoved cislo 1., obracena nadoba, pripadne metoda v odpovedi c. 2., kaminek (cig. filtr..) + natlakovana nadoba + regulacni ventil.
Přidat reakci
1 2 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 6409x