Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Theodoxus danubialis - chov dunajských neritin

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Theodoxus danubialis - chov dunajských neritin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.07.2018 15:47 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Fotka k příspěvku Dneska jsem to zkusil vyfotit. Jeden omylem zabrousil na list Echináče. Jinak cílevědomě spásají povlak řasy na kameni pod tím listem. Řečeno slovy Ostravaka - dal sem slimakum požrat šutraky, futruju to zdatně. :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2018 16:26 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Tak jsem dneska odkalil. Na to, jací jsou prtaslíci, tak dělají pěkný bordel. Zlaté Herkulíny. No ale kámen se zalíbil. Už si na něm šmakují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.07.2018 07:39 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Přeléčení
Dnes večer dokončím 1.kolo přeléčení výměnou 50% vody (dle návodu). Šneci zatím žijou dál, tak že tuto chemii (eSHa GDEX) zvládnou palec
Ještě udělám druhé kolečko, jak mi tu radil kolega "0"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.07.2018 20:28 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Tak jsem dneska, po Jirkově vzoru, taky krmil kamením. U naší samičky žlutolící želvy na jednom kameni narostl nádherný povlak zelené řasy. Tak jsem při čištění terárka neodolal a opatrně ho uložil k zubovcům. Kyblíky s řasou aspoň budou mít více času na zesílení porostu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2018 22:48 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Zapomněl jsem uvést, že jsem dal 16. 6. dvacet T. danubialis do akva v emigraci, kde byly 3 formosky a jedno od začátku podvýživené tico. Všechno to žije. I sameček X. eiseni v boxe IKEA.
Čímž nikomu neříkám, že infekce neexistuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.07.2018 22:29 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Přeléčení
PoDnes jsem vyměnil vodu a rostliny dal z prořezu akvária a přidal jsem doporučované množství eSHa GDEX...uvidíme, co se podaří :-)
Jinak ke dnešnímu dni všici živí a bez příznaků nákazy vč.té Levatky (či co to je) a jedné Piskořky z jiného zdroje... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.07.2018 14:35 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Fotka k příspěvku Trochu to tu usnulo, tak přidám příspěvek. Moji šnečci pořád žijí, řasa se ztrácí. Dal jsem jim pár olezlých listů z Echináčů, ale tvrdý nezájem. Naštěstí mám na oknech trochu místa, tak jim vytvářím další "pastviny".
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.07.2018 23:43 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: Passenger77
Takto pohledem se nedá odhalit, že jsou nakaženi, třeba mezi-stádiem cizopasných červů, což bych se vůbec nedivil a u jedné uhynulé ryby jsem příznaky zjistil, takže zvažuji použít přípravek, kterým bych možnou invazi zastavil. Běžná karanténa i po delší době není zárukou, že zubovci budou čistí od všeho zlého. Jestli aplikaci čehokoliv na preventivní přeléčení plži ustojí, je potřeba vyzkoušet.

Na takovou očistu by výrazně mohl pomoci preparát Praziquantel, který se používá veterinárně i k léčení ryb, jen to není levná záležitost - search.seznam.cz/…


Tyto přípravky nemám vyzkoušeny, ale je to na větší objemy vody:

search.seznam.cz/… ;

search.seznam.cz/…

Běžně dostupná léčiva pro akvaristiku je, též alternativa, ale bude potřeba opakovat použití léčiv po 1 - 2 týdnech, aby případná později vylíhnutá vajíčka parazitů se opětně zneškodnila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 20:33 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: 0
Nejsem si jist, jestli mohu/mám aplikovat zrovna na tyto divoké šneky nějakou antiparazitickou léčebnou kúru (mám doma Preventin a eSHa GDEX)? A také nevím, jestli izolace délky třeba 2měsíce pomůže v nezávadnosti...Nejsem na tyto experimenty zařízen. Moji šneci nevykazují "prozatím" žádné příznaky parazitů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2018 04:26 0 Re: Passanger77
No, já dal i do nádrže, kde mi následně vyhynuly všechny paví oka i priapichthysy, těch ryb bylo několik desítek, ale nevím věrohodně, jestli to opravdu bylo následkem zavlečení něčeho nakažlivého s těmi plži, protože v jiných nádržích ryby žijí.
Edit: Pro upřesnění, několik ryb v produktivním věku uhynulo i v těch dalších nádržích, což mi přišlo podezřelé. Ony mohou být rozdíly ve vnímavosti na patogeny u jednotlivých druhů ryb, tak se katastrofa může projevit i později. Psal jsem to následně po předchozí reakci, ale nepřihlášenému se mi to nenačetlo, tak píšu přes mobil v autobusu. Z dosavadního pozorování nemohu potvrdit významnější spásání řas těmito plži v mých podmínkách. Krom toho jsem mohl vidět, že se normálka umí zanořit do písčitého dna a na písku se i obrátit, pokud spadnou na "záda".
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2018 22:56 Muž PetrO [752] Re: antiA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak díky za info. Tak nějak jsem přemýšlel, že zítra je už přemístím.
No nic, nechám je ještě v garáži v karanténě.
Tam se jim daří. Úhyn zatím žádný.
Jen předevčírem jsem koukal, že je tam s nimi i nějakej červ (možná ho uvidíte na fotce), tak jsem ho zlikvidoval..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2018 22:52 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Co se mě týče, já je dal bez ryb a na ryby nespěchám. V boxu na balkóně s nimi sice žije jeden 7/8 let starý sameček Xenotoca eiseni a nevypadá, že by mu něco bylo, ale další ryby zatím držím stranou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2018 22:39 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: antiA
No tak to nezní zrovna moc pozitivně...dedukuji správně problémy s parazity...? :-|
Otázka za milion zní "Do kdy čekat"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2018 22:31 Muž antiA [354] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Passenger77
Ano já je dal už k rybam. A radim vsem... počkejte :-(
Rozvádět to dal nebudu. Má hloupost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2018 21:44 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Po dovolené
Přijel jsem dnes po víc jak týdnu z dovolené a kromě jedné nešťastnice, co vylezla mimo karanténí vázu, jsou všechny Neritiny v dobré kondici. Tzn.že s tou čistotou vody to nebude takové horké, jak se zdálo na začátku.
Chci se zeptat, jestli jste se už nekdo odvážili dát je z karantény do nádrže?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2018 17:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pavligin66
Lasturnatky v tom nevidím. Myslíš jeho vajíčka, která má na ulitě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2018 14:53 Muž Pavligin66 [11] Re: JirkaŠčobák
krásny slimák p.s. to su lasturnatky s nim na fotke ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2018 14:29 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Dnešní foto ...
Fotka k příspěvku ... tmavého kusu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2018 12:16 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Řasy na kořenech
Dnes se konečně vrhli ve velkém na ty zařasené kořeny emerzní květiny, co ji tam od začátku mám namočenou... a poprvé skutečně koukám, jak rychle ta řasa mizí... potlesk
Teplota je dnes nějakých 20°C
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2018 12:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Daj jsem tam dřívka vytažená z potoka, skladovaná v kýblu s vodou a bahnem. Na nich povlak musí být.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2018 12:31 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Já jsem tam dal předevčírem večer starý dřevo "Cholla kaktus" (už jednou vytažené z akva, kdy ho Krevety a Okružáci/Křižníci obrali), původně plaval, včera večer po návratu z práce byl již na dně, ale ještě jsem na něm žádnýho šneka neviděl...
Třeba až tam bude ten povlak, půjdou na něj :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2018 12:19 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
V boxu na balkóně mám v tuto chvíli 17,5°C (venkovní 15, možná vyleze na 18), v kouli u permanentně otevřeného okna je necelých 23 (byt si drží teplo).
V jednom kýbli na balkóně začíná prosperovat řasovo-filmový povlak. Kdyby bylo nejhůř, mohu sem nějaké theodoxusy přestěhovat.

Lezou vám na dřevo? Dal jsem jim klacíky z potoka, jednoho jsem na tom viděl, ale že by z toho byli nějak nadšení, to ne.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2018 08:25 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Včera, v tom Brněnském pekle (atm.33°C), bylo v akva 27°C...nemají s tím, zdám se, problém.
Teď je tam příjemných 23°C, jak se po bouřkách ochladilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2018 08:23 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Klasická pokojová teplota. Něco málo přes dvacet. Jsou na severním okně a pořád se tam větrá, takže teploty nelezou moc nahoru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2018 08:14 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Pepan
Při jaké teplotě je máš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2018 08:04 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Drobný poznatek - zubovci nežerou sinici. Klasické řasy spásli v prvním plastovém boxu do mrtě, ale sinici, která byla v jednom místě, se vyhýbali.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2018 19:02 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Doma proběho velké stěhování. Všichni zubovci šli do nového domova. Vlastně na novou pastvinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.06.2018 16:11 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: JirkaŠčobák
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2018 10:57 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Bylo mezi tím pár šneku s věžovitou ulitou.
Zkus pohledat Melanopsis tricarinata nebo něco toho okruhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2018 08:15 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Ano, ze Slovinska. Konkrétně:
Peruzzijeva
1000 Ljubljana
46.015588, 14.515374
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 07:57 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Tak že je to už ze Slovinska?
Uvidíme, co z toho bude :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 07:50 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passenger77
Bylo mezi tím pár šneku s věžovitou ulitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2018 07:44 Muž Passenger77 [524] - Rostliny – Novinky
Tak včera jsem čistil akvárium (neb mi dorazila zásilka malých Pancéřníčků) a útržky, odřezky rostlin a mechy/řasy jsem hodil do vázy se šnekama...a musím říct, že třeba na polorozpadlé listy Echinodorusu šneci hned vlítli...
Zatím žijí všichni, žádné ztráty.
Našel jsem taky 1x malého šneka jiného druhu, ale nevím zatím, co to je...asi nějaká Levatka (dle tvaru ulity). Musím počkat, až to povyroste. Já nic takového nemám doma, musel jsem to dostat od Jirky nebo to přijelo už ze Slovinska ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.06.2018 06:49 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
S tím zanedbáním bych to nepřeháněl. Jsou to živočichové z proudící řeky a pod pojmem zanedbané akvárium si někdo představuje nádrž se souvislou vrstvou detritu na dně, což by mohl být pro tyto plže velký problém. Vysokou hladinu dusičnanů asi nemusí.

Edit: Rychlost, s jakou zubovci pucují plastový box, mě přinutila jednat. Vzal jsem průhledný třílitrový kbelík, napustil jej vodou, opucoval do něj nejzařasenější kámen ze želvária, přidal trochu Kristalonu, uzavřel a dal na osluněné okno. Zítra bude následovat druhý kbelík. Nakonec jsem dneska radši napustil i ten druhý. Prezervatyvně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2018 06:09 Muž Passenger77 [524] - RostlinyOkurka
Tak 1x stroužek okurky mi tam po večerním vytažení spadl zpět a jeden větší šnek se na ní ráno pásl. Těžko soudit, zda jde jen o náhodu, nebo je třeba trochu tu vlákninu nechat rozložit...taky může být již na okurce vytvořený ten biofilm. Nechal jsem ji zatím tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 23:39 Muž PetrO [752] Re: JirkaŠčobák
Já bych je rád přemístil do menšího, 27 litrového akvária. Zatím je ale mám v "karanténě" v garáži. Byla to jediná možnost, protože bytovka je v těchto teplech pěkně vyhřátá a jako dočasná karanténa posloužila váza z Ikei.
Zatím to vypadá, že nic neuhynulo, ale uvidím zítra ráno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 23:26 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvku To ukáže déle trvající praxe. Teď je na nějaké závěry brzo soudit a můžeme jen polemizovat.

Určitě je nechám ve skleníkových bazénech i přes zimní období, aby se jim dodržel běžný přírodní "harmonogram" a navodilo jarní rozmnožování. Jestli to půjde i bez toho, netuším.



 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 23:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: 0
Do chladnějšího, zanedbaného akvária by tito šneci vůbec nemuseli být nepraktičtí.

Ještě mě napadá, že asi žijí docela dlouho - podle toho, že je jejich rozmnožovací strategie postavena na jednotlivých mládětech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.06.2018 23:03 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nějaký nedostatek potravy pro tyto plže nemusím vůbec řešit, řas mají k dispozici požehnaně a drží se hlavně u dna. Ony lezou i po skleněných stěnách v akváriu, ale většinou jednotlivě spolu s pískořkami a občas se v jejich společnosti ukáže i Taia naticoides.

Většina plžů je ve skleníkových nádržích, kde mají dost velký prostor a nadbytek stravy. Z dalších šnečích druhů tam s nimi mám taie, pískořky, marisy, divoké venkovní okružáky ploské a levatky + ryby, pulce, dafnie, krevetky.

Přidám dnešní foto, na němž jsou při lezení po skle v akvárku. Do toho akvária byla nalita cezená zelená voda ze zahradního rybníčku, protože se mi tam vylíhlo něco málo plůdku od perlových dánií, tak, ať ta drobotina má k dispozici mikroorganismy k ukojení hladu.

Pozoroval jsem, že lezení po písku i detritu, dá se napsat i bahně, jim nečiní žádné potíže.

Na videích z Ukrajiny, kde jsem sledoval pokusy o chov, to dopadlo dle vyjádření akvaristy, který je v přírodě sbíral a rozesílal dalším zájemcům tak, že po vypasení vhodné potravy v akváriích, nakonec ti plži uhynuli.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 22:38 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: PetrO
Pokud je na lokalitě, kde je Jirkův kamarád chytal, silnější proud, pobyt na kamenech je nutností. Na měkkém dně by byl problém s pohybem i stabilitou. Je ale zajímavé že na videu, jehož odkaz dával "0" do diskuse k prezentaci Plastového boxu, jsou zachyceni i na písku. Vzhledem k tomu, že na uvedené lokalitě se vyskytují i krevety, asi tam nebude silný pohyb vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 22:33 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: PetrO
Jože píše, že primárně na kamenech. V akváriu obecně pevné plochy - sklo, tuhé rostliny. Registruju je na echinodoru od 0, Jože psal anubias zanesený tmavými povlaky.
Jeden člověk popisoval lokalitu v Dunaji na rakouské straně - taky to byly kameny.

Klesání na noc nepozoruju, protože v ani jedné nádrži s nimi nemám umělé světlo.

Myslím si:
1) Nejsou a nebudou velcí. Tak by jich mělo být schopno v akváriu žit i pár desítek - pokud je tam dost biologického filmu.
2) Z mých akvárií by se jim ohledně stravy mohlo líbit akva v dětském pokoji - spousta hnědých povlaku. Na zimu je tam nastěhuju.
3) Největší šance z nás má 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2018 22:19 Muž PetrO [752] Re: Passenger77
Jestli do nádoby nepřihodit ještě i nějaké šutry..
Jestli se nepletu, tak u Jiřího v informacích od Jože bylo, že se v řece rádi pohybují po kamenech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 21:53 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Passenger77
To stáhnutí do hloubky je možná ochrana před nočními predátory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 21:47 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Pepan
Okurka vylovena, ať nezahnívá a nádoba s obří dávkou hnojiva je na balkoně...dobrý nápad palec
Na noc se ochlazuje a stahují se ve velkém skutečně ke dnu...asi nějaké neznámé přirozené reflexy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2018 21:18 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Já si myslím že v té řase bude asi taky ten biofilm. Prostě pozoruji že ta řasa mizí a zubovci už tak necourají po boxu. Poslední kontrola před spaním (jejich). Stáhli se hlouběji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 21:10 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ctibum
Myslím, že na nic jako listy, atd., nezaberou. Experimentujte a možná zjistíte, že se mýlím, ale Jože psal “biofilm” a pod tím si představuju něco, jako levatky. Biofilm, který ani není vidět. Možná hnědé povlaky by žraly.
Čímž netvrdím, že nezkusím pepanuv nápad se sklenicemi a řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 21:04 R Muž ctibum [6920] Re: Passanger77
Ještě je nemám, ale Neritiny, stejně jako ostatní šneci, krevetky a Loriny, mi lezou na spařený lupen z kedlubny. Ne tak nadšeně, jako ostatní, ale dávají si...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.06.2018 21:04 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: JirkaŠčobák
Dát na osluněné okno velkou láhev s vodou,do ní hnojivo a řasy se dostaví coby dup. Mi loni nádherně na balkóně zařasil kbelík s vodou na zálivku. Je třeba zapojit mozek a vymyslit řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 20:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Passanger77
Zásobil jsem se kameny ze Štrkoveckého jazera, mám je v kanystru a přihazuji podle potřeby. Biofilm :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2018 20:45 Muž Passenger77 [524] - RostlinyOkurka
Jak jsem psal u Jiřího prezentace, po 24h si okurky ani nevšimli...fakt nevím, čím je budu krmit. Aby mně nakonec nechcípli hlady... :-| Třeba zařaseného mechu se taky vůbec nedotknou...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 3415x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19612-theodoxus-danubialis-chov-dunajskych-neritin?od=51