Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

PPS Pro (Perpetual Preservation Systems - Pro)

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
PPS Pro (Perpetual Preservation Systems - Pro)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.05.2015 12:07 Muž John [16] Re: John
Snad jsem se do toho nejak nezapletl. Muzete mi to zkouknout prosim. Mam namichano v 500ml

50g KNO3 5,5ml denne
6g KH2PO4 4ml denne
30g K2SO4 8ml denne
100g MgSO4 3ml denne


Vim je to trochu komplikovane ale je mi lito to vylit a mam doma navazeno tak to asi jeste 6 balicku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2015 22:26 Muž John [16] Re: zervan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku mockrát děkuji za vysvětlení. Já se pořád učím, takže jsem rád za každou radu. Už vím proč tam toho dávám hodně. vycházel jsem z tabulky na www.prirodni-akvarium.cz viz foto a ono jak jsou tam ty hodnoty dole tak to jsou za týden a ty vypočítaný tak to jsou za den, tam byla ta chyba.

Ještě mám jednu prosbu jak už mám namíchané to hnojivo. jde to nějak spočítat kolik tam mám toho tedy dávat, když to mám vše namíchané zvlášt? (každou složku budu dávkovat jinak) Abych to nemusel vylít.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.05.2015 20:42 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: John
Nie, nie je to správne namiešané, pokiaľ sa bavíme o originál receptúre PPS Pro - je to úplne zle a má na 500 ml obsahovať:
* nie 50, ale len 32,5 g KNO3;
* nie 6, ale len 3 g KH2PO4;
* nie 100, ale len 40 g MgSO4;
* a dávka na 320 l nemá byť denne 12 ml, ale približne 8 ml.
Súčasné namiešanie pridáva takmer 2-násobne viac draslíka, viac ako 2-násobne viac dusičnanov, takmer 3-násobne viac fosforečnanov a 3,5-násobne viac horčíka, konkrétne za týždeň: 16 mg/l NO3, 2,2 mg/l PO4, 18 mg/l K, 5 mg/l Mg - a to sa už viac podobá na metódu EI.

Mikroprvky môžeme pokladať ako správne - síce pôvodná originál receptúra pridávala ešte o cca 50% viac železa, ale novšie prepisy, podobne ako iné metódy hnojenia, ho pridávajú o cca 35% menej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.05.2015 17:05 Muž John [16]
Ahoj, muze te mi prosim zkouknout jestli mam dobre na namichane hnojivo? Mam v 500 ml kno3 50g, k2so4 30g, kh2po4 6g, mgso4 100g, micro mix 11g. Vse rozmichano zvlast. Hnojivo 12ml denne jen micro mix 22ml. Voda ma 5kh a 10gh a ph 6,5. Akvarium 320l. Co2 poustim jen pres den. Neco je nekde spatne. Rostliny stagnuji a rozmohla se trochu rasa.budu rad za kazdou radu

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   30.04.2015 11:20 Burak125 – Hnojení PPS PRO
Chci začít hnojit metodou PPS PRO,musím po vyměně vody ktera ma NO3 0,4 zvyšit NO 3.Nebo bude stačit jenom začit hnojit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2014 12:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Miso
Pri hnojeni EI rostou rostliny rychleji, nez pri nizsich davkach hnojiva, ackoli i pri jinych metodach muze byt stale jejich koncentrace dostatecna k trvalemu rustu bez omezeni nedostatkem neceho (nejspis neni prisun zivin k rostline takovy, jaky by dokazala vyuzit). Na druhou stranu nad urcite koncentrace mohou nektere latky branit prijmu jinych latek, a tak nad urcitou koncentraci sice bude vseho kolem rostlin pozehnane, ale nebudou schopny to vyuzit. Prijem zivin neni ani linearni k jejich koncentraci. Uz to tady zaznelo, ze pridavani CO2 ma nejvetsi efekt na rust rostlin do urcite koncentrace, pak uz ten narust rychlosti rustu s rustem koncentrace neni az tak velky.

Takze asi tak, ze do urcite koncentrace si rostliny pomohou, pak uz mohou byt limitovany svetlem a nebo vubec svou schopnosti rust, ta jiste neni nekonecna, takze v nejakych mezich koncentarci od do to bude uz stejne (rekneme zhruba).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 20:16 Muž Miso [470] Re: Designer
mne pride ze prave protirecis, pretoze prave na to som sa pytal, ci si rastliny zoberu rovnako z vecsej koncentracie ako z mensej (stale nenulovej), z toho co pisal Marcel som pochopil ze ano, z toho co si pisal ty ze nie (vynimaje Sidovu zaujmavost o medi ;) co by som pripisoval schopnosti rastlin zlepsovat zivotne prostredie pre zivocichy)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 16:48 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Proste jsem zase jednou jenom rozepsal do sedlacka, co uz jsi napsal ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2014 16:39 Marcel G Re: Designer
Zkus si znovu přečíst můj příspěvek z "24.04.2014 17:13":Proto netvrdím, že není vhodné přidávat do akvária třeba 0,5 mg/L Fe týdně, a to i přesto, ž rostliny z tohoto množství dokážou spotřebovat třeba jen pětinu nebo desetinu. Problém totiž může být v tom, že zdaleka ne všechno železo, které přidám do vody, se k rostlinám dostane ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2014 14:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Marcel G
Kdyz po nekom hodim hrst kulicek, je slusna sance, ze ho nejaka trefi. Ale kdyz mam jednu, ta sance ho trefit uz takova neni. A stejne tak vyssi koncentrace latky potrebne pro rostlinu zpusobi snadnejsi dostupnost, sance ze rostlinu "potka" tolik kolik potrebuje, je vyssi. Drzet v akvariu presne takovou koncentraci nejake latky, kolik predpokladam ze rostliny zuzitkuji mezi pridanim, to by tezko vedlo k nejakemu bujnemu rustu. Ta koncentrace musi byt logicky mnohonasobne vyssi. Rostlina holt neni ryba, aby si pro 10 Dafnii doplavala na druhou stranu akvaria, a tak ani nemuzeme rostliny krmit tak jako ryby, co spotrebuji, at se to tam nevali.

Rozhodne Te nechci poucovat, jiste je Ti to stejne jasne, ja jen uplne sedlacky vysvetluji, proc davame do akvaria tolik, kolik nemaji nikdy rostliny sanci spotrebovat, a to at uz jde o jakoukoli rozumnou metodu hnojeni, je to jen o tom, jak velky ten prebytek udrzujeme, a zda jej cilene udrzujeme nekde, nebo od nejake urovne nahoru.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 14:54 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: Miso
Jen pro zajímavost: např. mědi jsou rostliny schopny přijmout až 1000000x více, než potřebují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 14:06 Marcel G Re: Miso
Ano, také si myslím (i když nejsem věděc), že v zásadě to na reálnou spotřebu (nikoli absorpci!) nebude mít téměř žádný vliv.
Jinak pár příspěvků níže jsem psal, že obsah železa v sušině je max. 0,02%. V té studii, co jsem zmiňoval v posledním příspěvku, naměřili maximální obsah Fe v sušině jen 0,0015%. Jinými slovy, rostliny toho železa opravdu nepotřebují moc ... právě proto asi železo patří mezi stopové prvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 13:11 Muž Miso [470] Re: Marcel G
ok, mozem to teza chapat tak ze to spotrebu neovplivni, proste v priemere za urcite obdobie spotrebuje rastlina rovnake mnozstvo ci uz dany prvok bude v koncentracii 0,1 alebo 0,5mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.04.2014 12:53 Marcel G Re: Miso
Schopnost vodních rostlin akumulovat velké množství živin ze svého okolí je poměrně dobře zdokumentovanou skutečností. Do jisté míry jsou tedy rostliny schopné fungovat jako "houba", která do sebe dokáže nasát z vodního sloupce nebo substrátu živiny, pokud jsou tam v přebytku. To ale na druhou stranu neznamená, že to množství, které do sebe rostlina dokáže vstřebat, odpovídá množství, které dokáže hned spotřebovat (prostě si z některých živin jen udělá zásoby na horší časy). Jinak jsem četl jednu studii, kde uváděli, že vodní rostliny (alespoň ty studované) jsou schopné z vody bezezbytku odčerpat železo až do koncentrace 1 mg/L. Při hodnotách nad 2 mg/L už řada rostlin projevovala různé růstové deformace, a při koncentracích 25-50 mg/L pak většina rostlin uhynula. Čím vyšší koncentrace železa byly ve vodním sloupci, tím větší množství železa se rostlinám hromadilo především v kořenech (zabarvovaly se do ruda).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 10:46 Muž Miso [470]
ja mam ale este iny dotaz, ovplivni mnozstvo primania nejakeho prvku rastlinamy jeho koncentracia vo vode? tj. ci napr. pri koncentracii Fe 0,5mg/l su rastliny schopne prijat viac ako pri koncentracii 0,1mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.04.2014 09:58 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: zervan
Proč tak podrážděně, když nejde o život? :)
Máte ve všem 100% pravdu, moje poznámka byla zbytečná a nemístná. :-(
Spokojen? :-)

Za sebe to uzavřu asi takto: protože podmínky jsou v každé nádrži jiné a dostupnost železa je závislá od jeho forem a hromady dalších okolností, jako jsou pH, (zejména!), GH, koncentrace NO3 a PO4, obsah Cu ve směsích mikroprvků, redox potenciál, obsah detritu v nádrži a určitě dalších aspektech, praktikuji zásadu, kterou jsem zmínil.
Určitě bych začal s nižšími dávkami, (pokud bych měl vůbec potřebu Fe do akva přidávat...), a teprve při případných projevech deficitu Fe, bych tyto dávky navyšoval. ahoj
EDIT: Omlouvám se, že jsem vám "naboural" vaše téma. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.04.2014 07:56 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Tvrdím niekde niečo, čo by to popieralo?

Tak sformulujem inak: Zaujali ma rozdiely v tom, koľko ktorých prvkov prisudzuje fyziologickej spotrebe rastlín ktorá metóda. Čo je na tom také zlé? Tipujem, že väčšina ľudí sa predsa drží nejakého odporúčaného dávkovania - či už ide o nejaké komerčné hnojivo alebo vlastnú zmes typu PMDD / PPS / EI. V začiatku hádam aj všetci (nikto to snáď nerieši tak, že do akvária kydne len tak od oka z každého sáčku), niektorí si postupne dávky upravia podľa pozorovaní. Ja som si dovolil zamyslieť sa nad touto odporúčanou dávkou a poukázať na chybný preklad / interpretáciu pôvodného zdroja - je to vari tak neslýchaná trúfalosť, že mi ju treba vyčítať?

No a potom sa tu debata rozšírila o skúsenosti s dávkovaním a spotrebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 23:20 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: zervan
Dostatečné množství je takové množství, které pokrývá fyziologickou potřebu rostlin. :)
A to může být různé podle podmínek v akva a nakonec i druhové skladby i množství rostlin.
Raději skutečně hotovo. pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 23:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Sid
Ono sa deficit aj objavil, no nie železa, ako som už spomínal. Ale šlo mi hlavne o odhalenie "pravého receptu" PPS Pro a zamyslenie sa nad tým rozdielom - áno, rozdiely v akváriách sú, ale zaujalo ma, čo sa vlastne pokladá za dostatočné množstvo. Už sme to snáď rozobrali zo všetkých možných strán, v podstate hotovo pivo

EDIT: Ešte by mohol Marcel opraviť tú tabuľku "Doporučené týdenní koncentrace živin u různých metod hnojení" - stĺpec Fe, pre PMDD a PPS Pro ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 22:24 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: zervan
...Hnojím práve touto metódou (PPS), ale potreboval som si ujasniť niektoré veci a nezrovnalosti v odkazovaných článkoch... nejde o drobný rozdiel dávkovania (40 l vs. 10 galoons = 37,845 l), ale o zásadný rozdiel v dávkovaní mikroprvkov. Totiž prvý odkazovaný článok tvrdí, že sa použije 80 g zmesi Tenso Coctail alebo zhruba polovicu Plantex CSM+B, čo v oboch prípadoch predstavuje týždenné množsto pridaného železa zhruba 0,5 mg/l. Druhý odkazovaný článok nešpecifikuje, o akú zmes sa má jednať, ale v tabuľke uvádza, že táto metóda týždenne dodá len 0,1 - 0,2 mg/l železa...
Takže, ako to je? Skutočne sa pri PPS Pro má dodávať až tak veľa mikroprvkov?


Nerad vás ruším ve vaší "zábavě", ale na tento váš původní dotaz bych si dovolil poznámku. :-)
Domnívám se, že je jedno, jestli nějaký zdroj doporučuje při metodě PPS Pro dodat týdně Fe 0,5mg/l a jiný 0,1-0,2mg. Žádný z těch zdrojů totiž nezohledňuje konkrétní podmínky ve vašem akváriu, a ty mají na potřebu přihnojování Fe docela zásadní vliv.
Na vašem místě bych začal rostlinám přilepšovat raději nižšími dávkami a teprve v případě, že by se projevil deficit Fe, bych tyto dávky zvýšil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2014 19:41 Marcel G Re: zervan
Nějaký rovnovážný stav určitě existuje, ale třeba substrát ADA AquaSoil obsahuje ve výchozím stavu (podle rozboru) zhruba 300 mg/kg Fe (a to nevím, jestli se už jedná o "nasycený stav"), takže pokud budeš mít nějaký "ne-výživný" ("prázdný") jílovitý substrát a budeš přidávat do vody týdně 0,5 mg/L železa (a z toho část ti ještě spotřebují rostliny), tak může chvíli trvat, než se nasytí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 19:30 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
Hm, zaujímavé s tým substrátom. OK, niečo môže stiahnuť z vody, ale skôr by som čakal, že množstvo vo vode a množstvo vo vrchnej vrstve substrátu bude tak nejako lineárne závislé, teda že ak je vo vode veľa, substrát bude brať až do nejakého rovnovážneho stavu a keď bude vo vode málo, bude zase uvoľnovať do rovnovážneho stavu. Musí existovať nejaké "nasýtenie" substrátu, či nie?

V tom Miminom akváriu, kde sme namerali nulové fosforečnany, je naozaj substrát JBL Manado. Nabudúce v takejto situácii skúsim zobrať trochu substrátu, pretrepať vo vode a zmerať. V mojom akváriu je len kremičitý piesok, ale hlavne vyššie vrstvy už majú organickú "výplň", starajú sa mi tam o to červy - z povrchu požierajú detrit, strávia a v podobe ďalšieho stupňa spracovania presúvajú hlbšie (a úplný vrch piesku stále prehrabávajú krevetky). Neviem, či to tiež má nejaké absorpčné schopnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 17:13 Marcel G Re: zervan
Podle mě může být problém dodat rostlinám některé živiny buď kvůli chelátům nebo také kvůli jílovitým substrátům nebo některým porézním materiálům ve filtru. Vím, že obzvlášť substráty jako ADA do sebe dokážou velmi rychle (v řádu hodin, max. dnů) natáhnout velké množství živin. Povedlo se mi například vylít jednou do akvária tolik fosforečnanů, že jsem tam měl něco kolem 30-40 mg/L (nepamatuju si už přesné číslo), a když jsem měřil koncentraci druhý den, bylo tam už jen 5 mg/L, a třetí den už jsem byl opět skoro na nule. Přitom je více než jasné, že rostliny mi tohle množství za tak krátký čas sežrat nemohly. Proto netvrdím, že není vhodné přidávat do akvária třeba 0,5 mg/L Fe týdně, a to i přesto, ž rostliny z tohoto množství dokážou spotřebovat třeba jen pětinu nebo desetinu. Problém totiž může být v tom, že zdaleka ne všechno železo, které přidám do vody, se k rostlinám dostane. Většina může skončit v substrátu, kde se k němu rostliny sice také dostanou, ale rostliny mají kořeny spíše dole, zatímco živiny z vody se budou vsakovat spíše do horní vrstvičky substrátu. Pokud máš v akvárku nějaký jílovitý substrát, tak zkus schválně trochu vzít, dát do malé skleničky s trochou destilované vody, a pořádně to protřepat. Pak v tom zkus schválně změřit obsah železa a fosforečnanů. Mimochodem, podobně to funguje i s CO2. Podle toho, co jsem četl, tak rostliny z toho množství, které pumpujeme do rostlinných akvárií z CO2 lahví, spotřebují tak maximálně 1%! I přesto je ale dobré tam pumpovat těch ~30 mg/L CO2, protože většina CO2 unikne bez užitku z vody pryč. Je to všechno o efektivitě zásobování. Malinké bublinky CO2 (a také kyslíku) vydrží ve vodě řádově minuty (max. hodiny). Nanobublinky tam ale vydrží měsíce! Takže pokud by se nám povedlo přidávat CO2 ve formě nanobublinek, tak by si asi rostliny vystačily s daleko menšími dávkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 14:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Marcel G
To meranie biomasy nie je zlý nápad (a keďže som otvorený každému dobrému nápadu, aj ho začnem realizovať), ale je silne závislé práve od predpokladov podielu jednotlivých prvkov v sušine. Nezdá sa mi, že by všetky druhy rastlín mali rovnaké. Napr. keď som rozdrvil hnijúci červený list Rotaly macrandry do vody, v tejto vode som bol schopný namerať výskyt železa, zrejme ho mala pomerne dosť. A ešte je tu problém, že nemám zatiaľ tak stabilné osadenie akvária - napr. pred pár dňami som jeden druh úplne zrušil, zase som si priniesol nejaké nové, stále čosi mením, to ťažko merať.

Možno naozaj stačí 0,1 mg/l železa týždenne. Podľa mojich meraní sa mi týždenne naozaj stratí / zužitkuje cca 0,1 mg/l (so započítaním pridávaného množstva a zostatku) Lenže, ako sa ukázalo zo skúseností nás viacerých, prebytok železa nezaručuje, že nie je nedostatok niektorého mikroprvku v zmesi obsiahnutého a práve o tomto je debata, teda aspoň ja som ju takto zamýšľal.

Kvalitný / nekvalitný chelát - to je relatívne, závisí od pH a tohoto som si vedomý, práve preto používam zmes obsahujúcu aj chelát Fe-EDDHMA (resp. mám ho i samostatne), pretože pri mojej tvrdšej vode s vyšším pH je akýkoľvek chelát železa EDTA nepoužiteľný a DTPA skoro nepoužiteľný - vychádzam z článku akvarijni-hnojivo.cz/…
Tá mnou používaná zmes má v 6% železa takéto podiely:
0.54% EDDHMA železo
4.1% DTPA železo
1.33% EDTA železo
+ zvykol som doteraz ešte pridávať zvlášť EDDHMA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2014 11:27 Marcel G Re: ludvik + zervan
Udivuje mě úsilí, s jakým hledáte informace o PPS. Kolik času jste už věnovali pročítání různých stránek a hledání informací o tom, kolik přesně (na desetiny mg) byste měli týdně přidávat do akvária? A to vám připadá o tolik složitější zjistit objem nové biomasy za 1 měsíc? Já jsem vážil biomasu několikrát, a skoro vždy mi to vyšlo zhruba na 1/10 živé váhy (některé rostliny obsahují vody více, jiné méně, ale v průměru bude sušina vždycky zhruba v rozmezí 5-15% => Myriophyllum má 10-13%, Potamogeton 10-15%, Elodea 10%, Ceratophyllum 5%, Najas 7%, Cabomba 7%, Eleocharis 11%). A zvážit kytky, které jednou za 14 dní vytrhám z akvária, snad zvládne každý. Když to budeš dělat tak 2 měsíce, tak z toho určitě nějaký přibližný průměr dostaneš (přesnost v tomto případě není až tak důležitá). Za předpokladu, že ze 100L akvárka vyndáš za měsíc dohromady třeba 1kg rostlin (což si popravdě ani neumím moc dobře představit), tak to odpovídá zhruba 100 g sušiny. Obsah železa v sušině je maximálně 0,02% = 0,02 g. Za měsíc ti tedy rostliny ve 100L akváriu sežraly 0,02 g Fe. Když bych ti to měl přepočítat na mg/L a týden, tak to dělá 0,05 mg/L Fe týdně (0,02 g = 20 mg za 30 dní ve 100L = 0,67 mg/100L a den = 4,67 mg/100L a týden = 0,047 mg/L týdně). A pokud se "sekneš" při vážení, a místo 1kg ti za měsíc vyroste ve skutečnosti o půl kila víc, tak ti ve výsledku nevyjde 0,05 mg/L, ale 0,07 mg/L Fe. Připadá ti tohle jako dostatečně přesné? Rozhodně je to o několik řádů přesnější než hobby testy. Nemluvě o tom, že z hobby testů poznáš kulový o tom, kolik železa ti skončilo bez užitku ve filtru nebo v substrátu. Pokud budeš používat kvalitní cheláty, tak ti bude toho železa stačit třeba jenom těch 0,1 mg/L (a i tak budeš mít nadbytek). V opačném případě tam můžeš přidávat třeba 1 mg/L Fe, a rostliny i tak můžou strádat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2014 08:55 Muž ludvik [1082] Re: Marcel G
Zjištění objemu nové biomasy v akváriu je asi tak stejně přesné, jako hobby testy :-) Možná horší.
Si neumím představit, jak sklidím jen to, co je navíc oproti minulému měsíci ... leda tak to vytrhat všechno, a zase vrátit zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2014 05:56 Marcel G Re: zervan
Podle mě bude rostlinám bohatě stačit týdně kolem těch 0,1 mg/L železa. Stačí, když si zjistíš, o kolik ti rostliny třeba za měsíc vyrostou => zvážíš si sklizenou biomasu (stačí z rostlin pořádně oklepat přebytečnou vodu, a výslednou hmotnost vydělit deseti => tím dostaneš přibližně hmotnost sušiny). Pak si můžeš vypočítat, kolik železa v té biomase asi máš (v sušině je přibližně 0,02% Fe). Z toho si celkem snadno (a mnohem přesněji než pomocí hobby testů) zjistíš, kolik železa ti rostliny třeba za měsíc skutečně "sežraly". Garantuju ti, že to víc jak 0,2 mg/L určitě nebude. A proč tedy někteří přidávají těch 0,5 mg/L Fe? Možná proto, že z nekvalitních chelátů se k rostlinám moc železa nedostane ... Takže jedna věc je, kolik železa rostliny ve skutečnosti potřebují, a druhá věc je, kolik železa má smysl dávkovat do akvária. Spousta železa se taky může "nasáknout" do substrátu (pokud někdo nepoužívá čistý křemičitý písek), a k rostlinám se pak nemusí dostat v potřebné míře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2014 00:31 Muž dudak [1885] Re: Sid
no mám nějaké známé..... ;-)
ale pravidelně to rozhodně není, spíš příležitostně, za nějaké ty rostlinky :-D
ale je fajn mít nějaké hodnoty pro srovnání s těmi hobby testy, někdy se člověk nestačí divit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2014 21:26 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: dudak
Jó, to se někdo má... :)
My, co nemáme možnost nechat si pravidelně dělat laboratorní rozbory vody, musíme spoléhat na intuici a trochu těch zkušeností, v lepším případě na hobby-testy... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 15:15 Muž zervan [1123] - Rostliny
Ešte mi taká vec napadla - keď som si čítal tie PDF dokumenty, celkom ma zaujala pri dusičnanoch a fosforečnanoch jedna možnosť ich zvýšenia: vraj zvýšiť kŕmenie rýb namiesto pridávania hnojiva :) To je celkom zaujímavý nápad - som zvyknutý kŕmiť dosť striedmo, rybky sú potom veľmi živé pri kŕmení (až moc, skáču a špliechajú) a rozhodne neprekrmujem, ale... To by znamenalo, že v rámci šetrenia hnojiva by som azda mohol ešte trochu navýšiť počet rybiek? Je mi jasné, že v akváriu bez / s málom rastlín je prerybnenie nebezpečné, ale v akváriu, kde musím pridávať dusičnany i fosforečnany by to šlo?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 14:04 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: dudak
Hm, no tak laboratórny rozbor, to už hej (asi to aj dosť stojí?) Toto zistenie tiež potvrdzuje, že väčšie množstvo mikroprvkov význam má - keďže tá dávka ani nepokryje spotrebu Mn. Ale ak má vstupná voda 20 µg/l Mn, pri týždennej výmene 1/3 vody sa z nej do akvária dostane len cca 7 µg/l Mn, to je vcelku zanedbateľné voči tým denným dávkam.

Naša vodovodná voda má len 1,7 µg/l Mn, s tým nemôžem rátať vôbec. Ba nemôžem veľmi rátať ani s dusičnanmi, máme ich len 6 mg/l (je to vskutku kvalitná voda), teda do akvária z nej týždenne dodám len 2 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 11:29 Muž dudak [1885] Re: Sid, zervan
Mangan pohledem na rostliny opravdu nepoznám, ani nevím kolik by ho mělo být jako optimální koncentrace, ale nechávám si občas dělat rozbor vody v laboratoři. Vím kolik má vstupní voda (určitě se to mění, ale berme to jako danou hodnotu zprůměrovanou ze 2 laboratorních měření) vím kolik přidávám denně do akvária. Ještě podotknu, že mikroprvky dodávám pouze jako celek a jako klíčové považuji železo - beru že ostatní by měly být k tomu nějak vyvážené.
vstupní voda 20 ug/l
denně přidám 28ug/l z plantexu csm+B
voda v akváriu před přidáním nové dávky hnojiva 5ug/l

je mi jasné, že je to tím, že ho rostliny spotřebovávají, ale čekal bych, že ho nebude ubývat tolik - je z toho vidět, že rostliny spotřebují nejen všechen co je v hnojivu, ale i velkou část ze vstupní vody, ale uváděl jsem to jako příklad, netuším vůbec jak se nedostatek Mn může projevit a zatím si s tím nedělám hlavu, protože rostliny rostou.

Ohledně NO3, tam záleží hlavně na vstupní vodě, osádce akvária a taky jak je akvárko zarostlé, já KNO3 už téměř do hnojiva nepřidávám, protože vstupní voda má stabilně přes 30mg/l po 3 měsících bez přidávání v hnojivu mi klesne koncentrace někam kolem 10mg/l pak trochu do hnojiva přidám, aby se nestalo, že tam nebude úplně. Fosfor se mi taky houpe nahoru dolů, ale je to zřejmě nepřesností vážení, na půl litru vážím 2-3g a to na váze s přesností +-1g není ideální, ale myslím, že rostlinám mírná amplituda v koncentraci fosforečnanů nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 09:45 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: dudak
...Mě se třeba neustále snižuje v nádrži mangan a netuším proč...
Nebude to tím, že jej rostliny spotřebovávají? :)
BTW: Jak zjišťujete úbytek, resp. aktuální koncentraci Mn v akva?
Stačí vám k tomu pohled na rostliny a následné přihnojení Mn?
EDIT: Teď jsem si přečetl Zervanovu reakci a vidím, že se ptá na totéž... Mazat to ale nebudu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 08:27 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: dudak
dudak napsal: Světlo nezohledňuju, už z toho důvodu, že svítím tak málo, že na to žádné tabulky nejsou ... Ale tak nějak bych řekl, že těch 40-60g CSM+B na litr vody bude tak akorát. Když přidávám tento roztok, tedy cca 0,65-0,1mg/l Fe denně, drží se mi hodnota celkově na 0,3-0,5mg/l 40 - 60 g CSM+B dáva 0,07 - 0,1 mg/l Fe denne (resp. 0,48-0,72 týždenne), to už samo o sebe je v intervale od hodnoty metódy EI vyššie, pritom sa jedná o veľmi slabé svetlo, takže pre to silnejšie by sedelo aj tých 80 g.

Inak pokiaľ sa denne dávkuje 0,07-0,1 mg/l, týždenne mení 1/3 vody, tak by sa hodnoty mali ustáliť pred výmenou vody na 0,3-0,5 mg/l v prípade, že je denná spotreba cca 0,055-0,075 mg/l.

Mě se třeba neustále snižuje v nádrži mangan a netuším proč. To sa dá aj nejako merať, či len podľa príznakov?

Ja som svojím svetlom približne na úrovni 0,5 W/l so svietením 12 hodín denne som pri plnom dávkovaní PPS Pro (s dávkou Fe 0,47 mg/l týždenne) dosiahol nadbytok Fe (0,8 mg/l) a prijateľné PO4 (0,5 mg/l), no dusičnanov bolo pomerne málo (10 mg/l). Problém bol však ten nedostatok bóru. Predpokladám, že správny postup je zvýšiť dávku NO3?

Rovnako hnojila Mima v akváriu rybicky.net/nadrze/19970 so silným svetlom (nad 1 W/l), čas svietenia postupne znižovaný z asi 10 na asi 6 hodín (stále nadbytok) a pri meraní tento víkend sa ukázalo, že má nedostatok P (nulová hodnota) a NO3 (5 mg/l) - čo je asi jedna z príčin vypuknutia jelenieho parohu, pritom Fe sme namerali nadbytok (0,7 mg/l). Možno stojí za zmienku, že asi polovicu z Fe pridávala v stabilnom cheláte Fe-EDDHMA. A inak tiež som tam našiel prejavy nedostatku B, tak som dodal kvapky s B (pri ďalšom zarábaní mikroprvkov už zahrniem do hnojiva). Tu je zrejme správny postup celkové zvýšenie dávkovania makroprvkov, však? Limitovanie fosforečnanmi sa používa len pri PMDD.

Čo sa Fe týka - obaja máme nadbytok, ale ono to asi môže klamať, lebo máme tvrdú vodu = vyššie pH (pri optimálnom dávkovaní CO2 je na 7,2, inak samozrejme vyššie). Takže bežný chelát Fe sa rozpadne, ja ho síce testom nameriam, ale rastlinám bude nedostupný? Preto sa môže zdanlivo hromadiť, no reálne môže byť nedostatok? Totiž nie je to tak dávno (pár mesiacov dozadu), čo sa u nás práveže prejavoval nedostatok železa, preto sme obaja (ja menej, Mima viac) pridávali aj ten stabilný chelát, čo farbí jak šľak :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 23:36 Muž dudak [1885] Re: zervan
základem PPS je dávat jen tolik, kolik si kytky vezmou a nic navíc, proto je dobré experimentovat a tu recepturu si upravit, a upravovat ji i průběžně, ja nedelam ruzne roztoky jako u classic, ale jednou za měsíc, když dělám novou dávku, tak množství jednotlivejch přidávanejch chemikálií přizpůsobím aktuálnímu stavu, něco měřím, ale dost se dá okoukat i od oka. Světlo nezohledňuju, už z toho důvodu, že svítím tak málo, že na to žádné tabulky nejsou - ta intenzita světla x doba svícení je podle mě jen orientační. Samozřejmě nezpochybňuju pravidlo, že čím víc světla, tím je nutné víc živin. Ohledně mikroprvků si myslím, že je dost těžké určit jejich nedostatek/přebytek, snad kromě železa, tam je nedostatek vidět dobře. Mě se třeba neustále snižuje v nádrži mangan a netuším proč. Ale tak nějak bych řekl, že těch 40-60g CSM+B na litr vody bude tak akorát. Když přidávám tento roztok, tedy cca 0,65-0,1mg/l Fe denně, drží se mi hodnota celkově na 0,3-0,5mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 22:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: dudak
Dobrý nápad pozrieť sa aj na PPS Classic, informácie sú na sites.google.com/… - sú tam hlavne odkazy na PDF dokumenty s detailnými informáciami. Trvalo mi, kým som sa tým prelúskal, je to dosť zložitá metóda :-) Ale potom som pozrel na tabuľku Typical Daily Dosing a keď som si zrátal SS, PF a Mg dokopy, dostal som skoro presne dávku metódy PPS Pro, teda zrejme je PPS Pro zovšeobecnením "typického" dávkovania zložitej metódy PPS Classic. Za zmienku stojí poznámka, že táto dávka je pre osvetlenie 0,5 W/l a dávku treba úmerne osvetleniu zvýšiť / znížiť (teda pre 1 W/l dávkovať dvojnásobok) - to je rozdiel od PPS Pro, kde sa skôr predpisuje doba svietenia v závislosti od intenzity.

Lenže tam vidím akúsi nezrovnalosť práve s mikroprvkami - tabuľka uvádza 2 kvapky (0,1 ml) denne na 10 galónov, čo je len 1/10 množstva uvedeného v dokumente "Trace Elements (TE)" sites.google.com/… - tam sa uvádza dávka 1 ml na 10 galónov, hnojivo sa zarobí z 23,8 g zmesi na 0,5 l, čo dáva 0,62 mg/l (pre to osvetlenie 0,5 W/l). Čiže áno, i táto metóda predpisuje viac mikroprvkov ako metóda EI, obzvlášť v prípade silnejšieho svetla. V texte k mikroprvkom sa píše niečo v zmysle, že ich nie je možné merať a na nedostatok poukážu jedine tak príznaky na rastlinách. Tak možno sa to vyššie dávkovanie snaží tomu predísť?

Ešte som o mikroprvkoch našiel zmienku na sites.google.com/… : "Usual dose is 0.05 – 0.1 ppm Fe a day. May dose more in harder water." - teda že obvyklá týždenná dávka železa je 0,35 - 0,7 mg/l, prípadne i viac v tvrdšej vode.

Ťažko teda spraviť jednoznačný záver, ale zdá sa, že pre silnejšie svetlo alebo tvrdšiu vodu táto metóda odporúča naozaj viac mikroprvkov ako metóda EI. Ako som spomínal, i ja som v mojej tvrdšej vode mal problém s nedostatkom mikroprvkov, konkrétne bóru, ale to bolo hlavne použitím inej zmesi mikroprvkov, ktorá ho obsahuje málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 20:12 Muž dudak [1885] Re: zervan
Já hnojím upravenou PPS Pro, vlastně by se skoro dalo říct PPS Classic, akorát že složení měním vždy po měsíci, podle aktuálního stavu. Mikroprvků dávám 40-60g plantexu na litr, podle kondice rostlin, 80 je podle mě zbytečné plýtvání, ale na druhou stranu to asi ničemu neškodí, i když to popírá základ metody PPS tedy nedávat kytkám více než potřebují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 14:39 R Muž vaclav [14626] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Nakonec ho většina skončí ve filtru, to je to tvé kafe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 14:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Osobne si myslim, ze mikroprvku neni potreba nijak moc, protoze jak jsem byl uz vicekrate upozornen, nejspis nicim tim litim vseho dohromady vazby zeleza vhodne pro rostliny (a buhvi co jeste), ale ono to i tak funguje, takze je docela mozne, ze pri tom kolik rostliny opravdu potrebuji, je sice nejak nicim, ale stale to i tak rostlinam staci.

A nakonec EI v mem akvariu je na tretine maxima, a stale jeste neni znat zadny nedostatek zivin (ted konkretne ano, ale to je po leceni a behem leceni jsem nehnojil a ani nedodaval CO2), takze zkusim jit jeste niz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 13:46 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Miso
Designer napsal:Mne taky nebavilo resit kde se kdo sekl s EI a jestli to komu jak sedi, tak jsem pro EI-Mix napocital kolik to ceho chce, vyzkousel, popsal zde ve foru, rozdal (dnes uz to bude hezkych par litru) a vyslechl si od par lidi komu to jak funguje... a je ted z toho receptura ;-) . Veď som ju veru aj zaradil do tej mojej tabuľky! palec

Miso napsal: EI pocita s 0,5mg/l Fe ako nelimitnym, takze predpokladam ze pri PPS Pro moze stacit aj tych 0,2mg/l No veď preto mi je to divné. Keďže sa EI považuje za maximalistickú metódu výrazne prekračujúcu reálnu spotrebu rastlín, prečo PPS Pro používa 2× toľko mikroprvkov? Žeby ich naozaj bolo toľko treba? Možno nejde o železo, to sa možno len trpí v zmysle "čo už, keď ho tá zmes toľko obsahuje" a tak veľa zmesi sa predpisuje kvôli ostatným mikroprvkom? Alebo naopak - metóda EI značne podceňuje mikroprvky? Ostatne, aj "chudobné" PMDD ich dáva rovnako ako EI. Môžem to proste akceptovať a začať dávať dvojnásobok... ale radšej sa pýtam, či som niekde niečo neprehliadol, či niekto nevie o nejakej debate o tomto a podobne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 13:09 Muž Miso [470] Re: zervan
EI pocita s 0,5mg/l Fe ako nelimitnym, takze predpokladam ze pri PPS Pro moze stacit aj tych 0,2mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 12:39 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Pocitat umis, tak ber v potaz original, namichej si to at to sedi co v tom ma jak byt a nemas problem. Mne taky nebavilo resit kde se kdo sekl s EI a jestli to komu jak sedi, tak jsem pro EI-Mix napocital kolik to ceho chce, vyzkousel, popsal zde ve foru, rozdal (dnes uz to bude hezkych par litru) a vyslechl si od par lidi komu to jak funguje... a je ted z toho receptura ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2014 11:45 Muž zervan [1123] - Rostliny – PPS Pro (Perpetual Preservation Systems - Pro)
Zdá sa mi, že hnojenie touto metódou nie je až tak rozšírené, väčšina hnojí PMDD alebo EI. Ale i tak si myslím, že si to tu zaslúži samostatné vlákno diskusie :-) Skôr ako predostriem svoj konkrétny problém, najskôr niečo všeobecne k tejto metóde a dávkovaniu...

Na úvod skúsim stručne zhrnúť myšlienku hnojenia v porovnaní s inými metódami, ak by sem zablúdil niekto, kto len hľadá informácie: Princíp metódy hnojenia EI (Estimated Index) je dodávanie takého množstva prvkov, že budú zaručene v nadbytku, limitom v raste rastlín bude len svetlo. Metóda PMDD dodáva prvkov podstatne menej - najmenej z toho je fosforu, ktorý sa stáva limitujúcim namiesto svetla (teda "hrozí" len pomerne bezproblémová riasa GSA). Táto metóda PPS Pro je niekde medzi - snaží sa dodávať dostatok všetkých prvkov, ale nie v nadbytku, pritom stanovuje aj dobu svietenia v závislosti od intenzity. Výhoda oproti EI je menej prudký rast a lepšie vyfarbenie rastlín.

Podrobnejšie o tejto metóde: www.rostlinna-akvaria.cz/…
A podrobnejšie porovnanie s inými: prirodni-akvarium.cz/…

Hnojím práve touto metódou, ale potreboval som si ujasniť niektoré veci a nezrovnalosti v odkazovaných článkoch, tak som ďalej pátral a zistil som rozdiely medzi uvedenými článkami a originálnymi zdrojmi. Teraz nejde o drobný rozdiel dávkovania (40 l vs. 10 galoons = 37,845 l), ale o zásadný rozdiel v dávkovaní mikroprvkov. Totiž prvý odkazovaný článok tvrdí, že sa použije 80 g zmesi Tenso Coctail alebo zhruba polovicu Plantex CSM+B, čo v oboch prípadoch predstavuje týždenné množsto pridaného železa zhruba 0,5 mg/l. Druhý odkazovaný článok nešpecifikuje, o akú zmes sa má jednať, ale v tabuľke uvádza, že táto metóda týždenne dodá len 0,1 - 0,2 mg/l železa.

No a teraz ten najpodstatnejší rozdiel: V "oficiálnom" zdroji sites.google.com/… sa uvádza tiež 80 g len neurčitej zmesi mikroprvkov, ale vo fóre www.aquaticplantcentral.com/… autor metódy (Edward) uvádza, že používa zmes "Plant-Prod", tá obsahuje 7,0% železa, prakticky sa zhoduje so zložením CSM+B (až na to, že nemá horčík), čo ale znamená, že originálny recept dodáva týždenne až 2-násobok mikroprvkov! (teda napr. 1 mg/l Fe)
Tiež vo fóre na www.aquaticplantcentral.com/… sa už explicitne uvádza 80 g CSM+B.

Takže, ako to je? Skutočne sa pri PPS Pro má dodávať až tak veľa mikroprvkov?

Mimochodom, ja používam zmes MicroMix Plus, je podobná ako CSM+B, ale má príliš málo bóru, musel som začať pridávať zvlášť (objavili sa príznaky nedostatku). Dávam jej však to polovičné množstvo zodpovedajúce 0,5 mg/l Fe týždenne (a aj tak je ho nadbytok).

Výpočty mám tu: dl.dropboxusercontent.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2488x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19443-pps-pro-perpetual-preservation-systems-pro?od=51