PMFE / Glutaraldehyd
Holt asi ne každá rostlina to má ráda. O tom jávském mechu tu šla hláška snad i od Designera.
Třeba hygrophilla minima mi i s carbem odešla snad za týden ... kdežto v druhém akva drží (pod cočkem) - sice se jí také nedaří nic moc, ale žije. Pogostemon také mizel, až zmizel. Cryptocoryne parva jen skomírala ...
Kdo ví, jaká je v tom skutečná závislost
Nebo jsem měl smůlu na padělek ... či prošlý a přeznačený kus.
Jediné, na co mi to funguje je na řasy. Ale lokální dávkování je pěkná otrava.
Já zase ve svých dvou 60L nanoakváriích používal také EasyCarbo, a byl jsem s ním spokojený. Všechno mi rostlo krásně (alternanthera rubra, pogostemon erectus, eleocharis parvula + nějaké rotaly). Když jsem ho po čase vysadil, tak se všechny tyto rostliny (kromě eleocharisu) odporoučely, resp. vypadaly dost "nereprezentativně". Používal jsem samozřejmě středně silné osvětlení a v obou akváriích jsem hnojil metodou EI.
Jinak PMFE by mělo obsahovat čistý 1.5% roztok glutaraldehydu (potvrdil mi to výrobce). Nic dalšího prý do toho nepřidává. O složení CO2 Vital nic nevím. Složení EasyCarbo je nejasné, a Seachem (Flourish Excel) taky mlží ... jen uvádí, že nepoužívá přímo GA, ale nějaký polycyklo-GA. Jeden čas Seachem tvrdil, že má na tu látku podanou přihlášku na patentový úřad, ale dodnes žádný takový patent (co vím) nemá. Takže nic tak převratného (odlišného od ostatních) asi taky nevymyslel.
Ja som skúšal Easy life carbo , AZOO Carbon Plus ,CO2 vital aj PMFE.Mne najviac "sadol" ten od AZOO.Učinok by som hodnotil pozitívne ,len škoda že je to dosť drahé a pri dávkach do velkého akva je to už sakra predražená záležitosť - ked rátam začo naplnia CO2 "bombu".
Zjevně kus od kusu ... mě to třeba nefungovalo. Pozitivně ... negativně ano - jávský mech odešel, vallisnerie to rády také neměly. O to jsem nějaký čas dával i vyšší než doporučenou dávku a opravdu pravidelně, čerpadlem. Šlo o EasyCarbo.
Všechny rostliny zareagovaly až na plynný CO2 (z toho některé dost brutálně - echinodory major a ozelot).
Side, když se CO2 vital objevil na trhu, byla jsem těžkej skeptik - a "zázračný" vodičky mě neberou, obchod neobchod - z toho rozhodně nezbohatnu.
Ovšem pokud to funguje....
Zkuste, uvidíte.
To mi je jasné
Ale pomohlo by to ostatným - napr. ja som všetky tie hnojivá pokladal za jedno a to isté a ak to tak nie je, tak by bolo veľmi dobré zistiť, čo je s čím rovnaké a čo je v čom iné, aby sa dali rozdeliť často protichodné skúsenosti.
Netuším, neřeším, PMFE nepoužívám
Hmmm... Kdo ví, co tam p. Rataj ještě přidává...?!
Možná bych mohl jedno "dohledové" akvárium využít jako pokusné...
(Třeba bude paní majitelka souhlasit, když už CO2 Vital taky prodává...
)
Danila napsala: Reference na CO2 vital jsou dobré. Reference na PMFE jsou špatné.
Důvod neznám. Vie niekto ten dôvod alebo má niekto možnosť laboratórne to zistiť?
0 27.04.2014 21:45 amrtin –
Re: Sid Mě už 2x glutarylaldehyd zlikvidoval obyčejný javák.Jiným mechům nevadí.
Ano, kdysi před lety jsem kroutil hlavou nad nápadem používat nad akvárii obyčejné zářivky.
Uvidíme...
Naprosto. Akvárko na fotce je 50 litrů a identické s mechy mám ještě jedno. Tam to funguje úplně stejně - výborně. Reference na CO2 vital jsou dobré. Reference na PMFE jsou špatné.
Důvod neznám.
Dávkuji maximální dávku tj. 4 ml/100 litrů, ráno.
Dostal jsem 1,5% Glutaraldehyd na srazu a dávám asi 14 dní 6ml do svého asi 200 litrového chodbového akvária kde je jediná technika malé čerpadlo a kostka molitanu a jediný zdroj světla je obloha a občas sluníčko. Řasy jsou tam pořád, ale ubývají hlavně ty vláknité na rostlinách je znát mírně zlepšený růst. Rybám a že jich je tam požehnaně ani okružákům to nevadí.
Dřív se také hanělo používání CO2 taky je to trochu jedovatá a nebezpečná záležitost.
Rozumím dobře, že na mechách se CO2 Vital projevil pozitivně?!
Na likvidaci řas nevím, ale na různých druzích mechu se to projevilo hodně (opět mluvím o CO2 vitalu). Krevety neprotestují už pár měsíců. V dalších akváriích to funguje taky.
Lejt to na kytky s tím, že se zbavím řas, považuji za hovadinu.
Fotka je starší, dneska už pro mechy není kam plivnout.Mimochodem i Fissidens geppi prosperuje - a že je obtížnější na pěstování.
...Ja tiež nejako neverím prínosu Glutaraldehydu z hľadiska uhlíku (resp. mám o tom pochybnosti) - ale posmešnými výkrikmi "spestrovať" debatu tých, čo sa tým zaoberajú, to je trochu moc, nie? Možno nesúhlasiť, ale nemožno brať právo na iný názor....
Posměšné výkřiky? A nebude to spíš tímto mým oblíbeným smajlíkem?
Je to, bohužel, o tom starém psu a nových kouscích...
(Už jsem se párkrát zařekl, že se polepším, ale nějak se nedaří...
) Ovšem brát někomu právo na názor, to bych si nedovolil! Vždyť to tady ani nejde.
Své (bezvýznamné) zkušenosti s glutaraldehydem jsem tu někde už zmiňoval, proto jen stručně shrnu: nepozoroval jsem žádný valný účinek. (Naštěstí ani v negativním smyslu! Asi jsem neměl háklivé kytky a/nebo jsem experiment ukončil včas. A když nad tím tak uvažuji, možná předčasně, aby se mohl nějaký účinek projevit.
)
Glutaraldehyd vnímám jako jednu z berliček, o kterou se pokoušejí opřít ti, kdož si nevědí rady, jak "nakopnout" své akvárium tak, aby se kytkám v něm začalo dařit a ty otravné řasy se konečně odporoučely.
Takové lidi chápu - co chvíli se s nimi osobně setkávám...
Originál Fluorish Excel má dávkovanie na webe, podľa mňa je dosť zvláštne, pokiaľ je polčas rozpadu 10,6 hodín:
www.seachem.com/… - prvé použitie 12,5 ml / 100 l (akože dosť, to dá 1,875 mg/l), potom už len 2,5 ml / 100 l (čo pri tom rozpade dáva po každej dávke stav 0,474 mg/l).
Pre PMFE sa udáva 1-5 ml / 100 l, napr.:
akvarijni-hnojivo.cz/… Mám po ruce CO2 Vital od Rataje a na něm je maximální dávka pro hustě zarostlá akvária 4 ml/100 litrů. Ale každej výrobek asi bude namíchanej jinak.
Nemám teď žádný tekutý uhlík po ruce, ale pokud si dobře pamatuju, tak se tam uvádělo, že pro hustě zarostlá rostlinná akvária je dávka právě těch 5ml na 100L. Pochybuju o tom, že bych si do článku nějaké hodnoty vymýšlel.
ale tam už se operuje s 5ml 1,5% roztoku jako s normální dávkou na 100L?
při doporučené 2,5ml jsi na polovině a ke 2-4 se ani nepřiblížíš nebo jo ?
A pokud je 5ml normální dávka tak jsem to nepřekročil 10x ale jen 4x
Proč navzdory? Vždyť na to to je určený. Navíc výrobky od Rataje považuju všeobecně za kvalitní. Nedodávám plynné CO2, tak aspoň tohle, které má násobně menší efekt...
To je čistá matematika =>
prirodni-akvarium.cz/… . Mrkni se na žlutý rámeček dole v oddíle "Kolik CO2 mi vyprodukuje 1 dávka glutaraldehydu?". Jinak podle laboratorních testů (viz
prirodni-akvarium.cz/… => oddíl "TOC & Flourish Excel") se hodnota organických látek v koncentrovaném roztoku Flourish Excel pohybuje zhruba kolem 13500 mg/L TOC. Jen pro představu, za organicky znečištěné se považují vody s koncentrací TOC asi nad 5 mg/L. Při doporučeném dávkování zvýší 1 dávka tekutého uhlíku koncentraci TOC jen o 1,7 mg/L. Pokud ale někdo dávkuje třeba 3x větší dávku oproti doporučení výrobce, tak se každý den dostává na hodnotu ~5,1 mg/L TOC.
EDIT: zervan už mě předběhl.
V úvodnom príspevku tejto diskusie som uviedol odkaz na Marcelov článok, tam to je vysvetlené a rozpísané, pre začiatok odporúčam pozrieť a potom prípadne oponovať už konkrétne:
www.prirodni-akvarium.cz/…
Sid: Ja tiež nejako neverím prínosu Glutaraldehydu z hľadiska uhlíku (resp. mám o tom pochybnosti) - ale posmešnými výkrikmi "spestrovať" debatu tých, čo sa tým zaoberajú, to je trochu moc, nie?
Možno nesúhlasiť, ale nemožno brať právo na iný názor. Každý, kto nejaký výrobok reálne vyskúša, má možnosť zhodnotiť ho napr. tu:
rybicky.net/vyrobky/1948-pmfe-flourish-excel Ak niekto toho hnojivo dodával a zničil si akvárium, určite by tam mal dať negatívny názor, pomôže to druhým pri rozhodovaní.
jak muže normalní dávka tekutého uhliku doporučená výrobcem přidat 2-4 mg/L ??
ivaha napsala: Ad Pogostemon erectus ... Takže u týhle kytky zrovna tekutý uhlík otázkou bytí/nebytí asi není.A jsi si tím opravdu jistá? S Johanem jsme už před nějakým časem diskutovali o tom, kolik oxidu uhličitého může vznikat v akváriu bez umělého přidávání CO2 (nebo bez tekutého uhlíku), a došli jsme k závěru (na základě měření), že to může být asi až ~15 mg/L! Já jsem si do té doby naivně myslel, že to může být tak maximálně 2-5 mg/L. Co z toho plyne? Že jedna dávka tekutého uhlíku (při doporučeném dávkování) zvýší čistě teoreticky koncentraci CO2 v akváriu jen asi o 2-4 mg/L. A pokud máš ve svém akváriu relativní dostatek CO2 (např. 5-10 mg/L), např. v důsledku rozkladu organických látek, tak po aplikaci tekutého uhlíku asi neuvidíš prakticky žádný rozdíl. Pokud ale budeš mít ve výchozím stavu oxidu uhličitého v akváriu málo (při rovnovážném stavu voda-vzduch to dělá asi 0,6 mg/L CO2), tak může tekutý uhlík některým rostlinám opravdu dost pomoct ... a právě v takovém případě je to pak pro rostliny otázka bytí či nebytí => resp. rozdíl mezi ~1 mg/L a ~4 mg/L (= ~400%).
A mimochodem, podle mých zkušeností nejen z akvaristiky dokáže spousta rostlin živořit ve špatných podmínkách opravdu dlouho (třeba i půl roku nebo více podle toho, jak se ty podmínky mění, zlepšují nebo zhoršují). Doma máme třeba pokojovou rostlinu Dracéna, kterou máme v pološeru a přežívá nám tak už přes rok, i když by to na první pohled nikdo neřekl. Skoro vůbec ale neroste (jen přežívá). Takže pokud ty máš v akváriu pogostemon, a od října 2013 do dubna 2014 (za 7 měsíců) jsi ho vůbec nemusela stříhat, protože je pořád malý, tak to také o něčem svědčí ... nemyslíš? Já jsem ho při hnojení tekutým uhlíkem, EI a při dostatku světla musel ve 40cm vysokém akvárku stříhat minimálně každých 14 dní (za tu dobu mi vyrostl od malinkého výhonku až k hladině)!
..."Tekutý uhlík" je primárně určen jako zdroj uhlíku pro vodní rostliny. Takže jeho hlavní uplatnění vidím tam, kde chce někdo pěstovat nějaké náročnější rostliny (ve smyslu náročné na uhlík)... Tekutý uhlík se sice množstvím dodaného uhlíku jistě nevyrovná CO2 setu, ale věřím tomu, že u některých rostlin může být jeho používání otázkou "bytí nebo nebytí"...
Ano, to už se tu probíralo, jaký asi tak vliv může mít glutaraldehyd na "bilanci uhlíku" v akváriu...
...dávám to stejné každý den a rostlinám se daří...
Možná by se hodilo připsat: "glutaraldehydu navzdory".
A čím sa líši? Neobsahuje to tú istú látku?
Mám podobnou zkušenost, dávám to stejné každý den a rostlinám se daří.
0 26.04.2014 23:59 Danila [4490] - Amerika Používám CO2 vital od Rataje a je to skvělý
Nemůžu si pomoct, ale prostě to funguje.
Je fakt, že Easy life Carbo stálo zas prd a na PMFE jsem slyšela jen samá negativa.
žádná reklamka, prostě fakt.
Ad Pogostemon erectus - dostala jsem na podzim pár snítek od navika, že mu při horším osvětlení nejde a že mi ho tedy radši pošle, jestli mi k něčemu bude. V tu dobu jsem do oné nádrže přidávala PMDD a PMFE. Někdy v říjnu jsem s hnojením zlemplovatěla, myslela jsem si donedávna, že tahle kytka už odešla a už tam není. A ejhle, bez hnojení, s hladinou věčně zastíněnou porostem Utricularia gibba a riccií... ona tam ta kytka nejen, že stále je, ale dokonce ty dva stonky vypadají moc pěkně a mají se k světu přímo nad očekávání (za podmínek, které momentálně mají). Takže u týhle kytky zrovna tekutý uhlík otázkou bytí/nebytí asi není
Teď už je zhasnuto, ale zítra kdyžtak dodám fotku.
7 26.04.2014 10:33 Marcel G –
Re: Sid Sid napsal: Nebylo by lepší provozovat akvária tak, aby nebylo třeba glutaraldehydu a podobných sajrajtů?To je samozřejmě věc názoru. Pro někoho to lepší není, pro někoho je. "Tekutý uhlík" je primárně určen jako zdroj uhlíku pro vodní rostliny. Takže jeho hlavní uplatnění vidím tam, kde chce někdo pěstovat nějaké náročnější rostliny (ve smyslu náročné na uhlík), nemůže si z nějakého důvodu dovolit klasický CO2 set, a zároveň si nechce míchat burčák. Takový člověk tento přípravek jistě ocení, protože bez něj by byl jeho výběr rostlin značně omezený. Já jsem třeba kdysi zkoušel pěstovat Pogostemon erectus bez přidaného CO2 a moc dobře nevypadal (vybledlá barva, pomalý růst). Jen dodám, že jsem stítil docela dost a hnojil jsem metodou EI. Když jsem pak začal přidávat EasyCarbo, tak vypadal nádherně, svěže a krásně rostl. Tekutý uhlík se sice množstvím dodaného uhlíku jistě nevyrovná CO2 setu, ale věřím tomu, že u některých rostlin může být jeho používání otázkou "bytí nebo nebytí".
Preto je diskusia, aby sme si ozrejmili / vyjadrili svoje názory, či je možné toto (aj komerčne predávané) hnojivo klásť na rovnakú úroveň ako roztoky solí ako KNO3, K2SO4, či chelátov kovov, ktoré sú rovnako predávané ako akváriové hnojivá - ktoré z nich je sajrajt, ktoré nie a prečo? Toto sa týka skôr situácie dlhodobého denného dávkovania.
Ale potom je tu situácia krátkodobej pomoci a o tom sme sa bavili 22.04.2014 19:28-36.
dokud to budeme kupovat
Kdy už se tenhle blábol přestane používat, to by mě hodně zajímalo.
Áno, s tým súhlasím (i keď mám pochybnosti o fungovaní toho uhlíku, to je druhá vec) - ale pri 5 mg/l už vraj (podľa článku, čo má Marcel na webe) nastáva úhyn 50% populácie zooplanktónu, teda také dávkovanie bez dohľadu je už hazardovanie s krevetkami.
výrobce uvádí pouze dávkovaní uhlíku. ne koncentraci pro hubení řas. koncentrace 0,5 nebo 0,8mg/l je tak možná k dodaní uhlíku rostlinám a na řasu muže mit vliv jen v důsledku prosperity rostlin odčerpaní živin.
Hm, tak možno tam bude nejaký súvis s tým pobytom na vzduchu.
Nemyslím si, že si tento príspevok zaslúži toľko negatívnych palcov. Spomínané dávkovanie je dokonca menej ako som počítal (ono to je možno 10-násobok toho, čo bolo uvedené na hnojive, ale "len" 4-násobok odporúčaného dávkovania originál Seachem Flourish Excel), teoretické maximum koncentrácie na 3. deň po dávky by bolo 3,75 mg/l. Nechcem sa zastávať takéhoto konania, ale pokiaľ to bolo pod dohľadom s nachystanou vodou pre náhlu výmenu vody pri spozorovaní zvláštneho správania krevetiek, tak to v takomto krátkom období 3 dní pokladám za akceptovateľné.
Taky jsem jednou měla svítivě fialovou řasu na vrbové větvi.
Co to způsobilo nevím, protože jsem v té nádrži nikdy nehnojila.
V té době jsem tam trochu bojovala s jelením parohem - ten byl na listech Kryptošek a Echináčů. Na vrbových větvích nic, jen v horní části ta fialová řasa. Je pravda, že to bylo u hladiny a jelikož je akvo bez krycích skel a dost se odpařuje, mohlo se v průběhu týdne stávat, že zrovna tahle část větve byla nad hladinou.
Marcel G napsal: Myslím, že ve své tabulce nepočítáš s množstvím, které spotřebují rostliny.
Presne tak, ale domnievam sa, že toto množstvo bude relatívne malé v porovnaní s polčasom rozpadu - ale kto vie? Šlo mi tam skôr o najpesimistickejší scenár pre výpočet maximálnej koncentrácie - s ohľadom na živočíchy, aby sa neotrávili.
A sfialoveli teda ešte niekomu riasy? Mne sa to doma nepodarilo dosiahnuť. Mime áno, ale len raz a nevieme, čím to bolo. Stále mi vŕta hlavou, že riasa sfialovela len v hornej časti - tej, čo bola asi 1-2 hodiny bez vody počas údržby, po ktorej sa doliala voda, zapol filter (s rampou) a na záver bolo rozliate PMFE, ktoré bral prúd z rampy. Mal tam vplyv ten pobyt na vzduchu?
Já teda aplikuji 5ml/100l vody již delší dobu a krevetkám ani ničemu jinému to neublížilo(tedy kromě obyčejného javáku,ten mi to už zlikvidovalo 2x a tak teď dávám 3ml a uvidím jestli se to projeví,zatím mech drží).
ja jsem jen zkoušel zda to bude mit nějaký dopad, stim že jsem si byl vědom toho že mohou odejít krevetky popřípadě nějaké kytky, ale efekt nebyl vůbec žádný. NIKOMU TO NEDOPORUČUJI !!
puvodní dávkovaní 2ml na 100l vody, ja aplikoval po dobu 3 dnu 10ml na 50l
No, ono určitě nebude tak jednoduché vysledovat přesný mechanismus působení GA v akváriu. Myslím, že ve své tabulce nepočítáš s množstvím, které spotřebují rostliny. Kromě toho koncentrace 1,5 mg/L může u některých řas označovat pouze "první negativní příznaky". Jinými slovy, ne na všechny řasy to bude mít stejný negativní dopad. Třeba zrovna ruduchy jsou poměrně dost houževnaté řasy. Ale jinak souhlasím s tím, že u 10-násobného zvýšení doporučené koncentrace už by to na řasy mít vliv mohlo. Popravdě jsem se při odpovědi nezamýšlel nad přesnou koncentrací. Chtěl jsem spíše upozornit na to, že překračovat doporučené dávkování bude mít spíše více rizik, než výhod ... a je to podle mě čirý nerozum.
Áno, vraj po 10,6 hodiny na 50%. Teda po 24 hodinách zostáva 21%. No a to som všetko počítal, kdesi nižšie bude aj link na PDF s tabuľkou vývoja obsahu, na poslednej strane. Alebo.. ak si niekto chce dosadiť svoje hodnoty, tak nech sa páči, tu je môj pôvodný počítací dokument:
dl.dropboxusercontent.com/…
Ak tam niekto nájde nejaké chyby, veľmi ma poteší ich nahlásenie
A nerozkládá se glutaraldehyd,cca.po 10ti hodinách?
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4701x