CO2 sety od www.rostlinna-akvaria.cz
mam za to, ze napeti na civce nema nic spolecneho s vykonem (prikonem) a odpadnim teplem.
Teplotu ventilu celkem resi pouziti 12V DC solenoidu treba
www.co2art.co.uk/…. Tam pak hreje adapter v zasuvce a ventil zustava docela chladny. Koupil jsem tedy tento z jineho duvodu, trosku strach z 220v na kovove bombe, ale teplotu to take resi
muze. ale elektromagneticky ventil je prave pro to aby neco zapinal a vypinal.....pokud ma byt zaply nonstop. je ho tam skoda...
Nejaky co jsem vzal v garazi od svarecky. Zaden zazrak, ale tenhle jediny tesnil, nejaky cinan to bude. Mam jeste nejake medicinske, ale ty maji tlak nastaveny pevne no a budik na kyslik co mi zbyl od autogenu zase netesnil, tak jsem jej dal ku svarecce, tam to nevadi.
jj mas to pekne na hrane.....
co mas za reducak?
Zpětný je taky Camozzi a jo, profoukne.
Edit: Když teď nad tím tak přemýšlím, tak jsem si asi přávě objasnil moji malou záhadu a sice proč mi ten proud bublinek z toho dřívka pulzuje. On ten zpětný ventil drží, trošku vzroste tlak,pustí. A tak pořád dokola.
co mas za zpetny ventil? ten tlak ti to profoukne?
Používam ventil Camozzi, nevím přesně typ, ale je to se zavitem 1/8, takze urcite ne M5 a musím říct, že absolutní spokojenost. Tlak z lahve 0,4 a lipove drivko. Jsem schopen uregulovat pocet bublinek z dřívka, natož pak přesný počet bublin v počítadle. Rovněž není problém tímto ventilem stáhnout průtok na nulu. Ale foukám tam toho velice málo, jen tak symbolicky, láhev mi vydrží u akva 160l déle než půl roku.
Takže budˇto je to kus od kusu jinak, což pochybuju a nebo vám v tom dělá problém velký tlak co potřebujete do atomizérů.
musím souhlasit s marcelem nedavno jsem si poridil jehlak RFO352-M5 a je o dost jemnejsi nez kalsicky ventil RFO383-1/8 avsak....
RFO352-M5 ale i tak ma hrube nastaveni a pouzivam jej v zapojeni - tlakova lahev- redukcni ventil - jehlovy ventil (noname) - elektromagneticky ventil - jehlovy ventil RFO352-M5 - zpetny ventil - reaktor- a to na petistovkovou nadrz. Nedokazi si predstavit nastavovani jednoho jehlaku na male akvarium.... musi to byt metodou pokus omyl..
Nepodarilo se mi sehnat ideal valve 52-1 (jsem slaby anglictinar a nevyplatilo by se mi sam kupovat jen tento ventil----- timto bych chtel i osovit pokud bude nekdo dalsi a bude mit zajem o tento ventil a vykomunikuje nakup rad se podelim o naklady s tim spojene a jeden ideal valve 52-1 bych vzal)
Nerad vám kazím iluze, ale jehlové ventily, které se u nás běžně prodávají, nejsou určeny na jemnou regulaci CO2. Kromě toho Camozzi RFO 383-1/8 (který e-shopy běžně prodávají) má mnohem hrubší regulací průtoku než RFO 352-M5 (který e-shopy v nabídce obvykle nemají). Pokud tedy chcete aspoň nějaké zlepšení (v rámci možností), tak si pořiďte model RFO 352-M5. Další věc, to, že některé kusy nedokonale těsní a jsou propustné i při úplném dovření, není nic, co by vám uznali při reklamaci. Ptal jsem na to přímo výrobce, a tyto ventily prostě nejsou určeny na nějaké uzavírání plynu. I když pokud má člověk štěstí, tak některé kusy to umí, ale u těchto ventilů se jedná spíše o vadu než záměr výrobce.
Pro představu: Průtok CO2 rychlostí 30 bublinek (Ø 4 mm) za minutu představuje 0,12ℓ plynu za hodinu, tj. 0,002ℓ za minutu. Nejjemnější ventil značky Camozzi (RFO 352-M5) je určen pro průtoky 0-55 ℓ/min. (Ventil RFO 452-1/8 je určen pro průtoky 0-140 ℓ/min.) Pootočení ovládacího kolečka na tomto ventilu o 360° představuje zvýšení či snížení průtoku o 3-5ℓ za minutu, z čehož plyne, že pootočení kolečka o pouhý 1° představuje zvýšení či snížení průtoku o ~0,01ℓ za minutu. Používat ventil s průtokem až 55 ℓ/min pro nastavení průtoku 0,002 ℓ/min není tedy rozhodně ideální. Mnohem vhodnější by bylo použít k tomu jemnější ventily určené pro nízké průtoky. Ty jsou ale zase velmi drahé → cena jednoho takového ventilu převyšuje obvykle $150.
Shrnutí: Velký průměr hrdla, špatná regulace při nízkém průtoku.
Lepší alternativa: Ideal Valve 52-1 (USA), cena: 2.000 až 2.700 Kč (verze bez měřítka vs. s Vernierovým měřítkem).
Jinak jak už tady padlo, částečně může pomoct i snížení tlaku na redukčním ventilu třeba z 10 psi na 5 psi. Čím jemnější regulaci požadujete, tím nižší tlak na redukčním ventilu nastavte. Vaším cílem je nastavit nejnižší možný tlak, který ještě bude stačit na to, aby vám prolezl plyn přes difuzor. Používáte-li ale atomizér, tak ten potřebuje obkvyle hodně silný tlak na protlačení plynu, a tím pádem máte smůlu. Redukční ventil se používá na hrubou regulaci průtoku, zatímco jehlový ventil na jemnější regulaci průtoku. Pokud ale půjde do jehlového ventilu příliš silný tlak, tak bude samozřejmě regulace průtoku mnohem složitější než při nižším tlaku.
Naštěstí v mých začátcích nic takového nebylo a mám jehlový ventil z nějakého vyřazeného pultu na sodovku. Vypadá že by v něm nějaká jehla být mohla a i po více jak 15 letech stále funguje na jedničku. Tohle co je v odkazu na mě nepůsobí moc věrohodně je to na mě moc placaté a asi to ani na CO2 není a tak to moc dlouho nevydrží. To už je možná lepší ten od Rataje.
koukám, že s tím jehlovým ventilem nejsem sám
mám set něco přes dva roky, ze začátku to byla paráda, dneska je to o nervy a raděj už na to moc nešahám, neb každá nepatrná změna byť v rámci třeba milimetru je strašně velký rozdíl...
nevím, zda se třeba čistí? jestli je třeba jen přicpanej...
Starší reakce
0 29.06.2016 17:03 Kikol – Regulace
Ahoj , mam stejny problém jako kolega podemnou. Špatně se mi reguluje Co2.nastavim si určity počet bublinek a když chci mírně zvýšit přívod Co2, jemně pootočim Camozi ventilem ( sotva o milimetr ) a razem je tam toho moc. Je to spatnym ventilem, nebo vysokym vystupnim tlakem? Pouzivam vnejsi atomizer.
Starší reakce
Na jemnou regulaci muzes zkusit zahybat s vystupim tlakem na redukcnim ventilu, ten se da regulovat celkem plynule. Jenom si dej pozor abys ta nemel malo (pak by ti to nebublalo) nebo moc (pak by ti hrozilo ze ti nekde neco praskne).
Mám CO2 set z rostlinná akvária. Mám ho krátce a jehlový ventil Cammozi se mi moc nezdá - když potřebuji nastavit počet bublin, tak nejprve je to málo, nepatrně ventilem otočím a najednou je to moc. O jemné regulaci se vůbec nedá hovořit. Jinak rychlost dodání a komunikace s prodejcem je výborná.
Starší reakce
Bohužem zpětný ventil už nemám, vyhodil jsem ho. Než vada materiálu bych to hádal na nesprávnou montáž. Na závitu mohlo být mnoho těsnící pásky. Ventil byl totiž prasklý od kraje na straně kde je vyúsťuje hadička. Zkusím se doma podívat, jestli nemám v PC fotku.
U membrány nepopírám možnost, že jsem set po doplnění špatně spustil.
0 14.10.2015 23:17 - Používam a zatiaľ spokojnosť.Všetko funguje ako má.
Dobrý den,
děkujeme za zpětnou reakci k CO2 setu. Poprosil bych Vás o zaslání kovového zpětného ventilu Camozzi k nám na výměnu. Sám jsem zvědavý jakou příčinu uvede servis firmy Camozzi, protože zákazníci si jej pochvalují a zpětný ventil je opravdu robusní a nedovedu si představit jak mohl tlak z láhve rozervat kus kovu.
Co se týče protrhnuté membrány, tak na to upozorňujeme v přiloženém návodu. I v článku na rybicky.net o sestavení CO2 setu se autor o této informaci zmiňuje, viz. citace:
POZOR: V případě otevřeného redukčního ventilu může tlakový ráz po otevření uzavíracího ventilu lahve zničit membránu v redukčním ventilu!!! Na takové poškození se nevztahuje záruka a je snadno prokazatelné!!!
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
V přiloženém návodu uvádíme, že při otevírání láhve (ve Vašem případně například po doplnění plynu) musíte nejdříve ventil na redukčním ventilu vyšroubovat a tak jej uzavřít, jinak membrána nemusí rychlý nárůst tlaku z láhve vydržet.
Nicméně zákazníkům i přesto membrány zdarma měníme protože čas od času se stane že informaci někdo přehlédne
Poprosím Vás tedy o zaslání poškozeného ventilu zpět k nám a obratem zašleme nový
Rozhodl jsem se popsat Vám své zkušenosti s CO2 setem koupeným u rostlinna-akvaria.
Vybral jsem si již sestavený set s nočním vypínáním, objednal a jel si jej vyzvednout. Na prodejně v Brně jsem si k tomuto setu ještě připral vnější atomizér a doporučené skleněné počítadlo bublin. Doma jsem set nainstaloval a zprovoznil. Největší zádrhel však byl s oním skleněným počítadlem bublin. Dostat do něj nevysychající gel je prakticky nemožné. Pro naplnění počítadla doporučuji injekční stříkačku s jehlou. Po několika dnech provozu CO2 setu mi náhle přes noc vymřeli ancistrusové (podotýkám, že se mi v akvariu množili geometrickou řadou a nestíhal jsem je rozdávat). Marně jsem přemýšlel co se mohlo stát. Po dalších několika dnech jsem zjistil, že je 4kg láhev prázdná. Důvodem byl podélně prasklý kovový zpětný ventil. A jelikož je zpětný ventil mosazný, a tekutina z počítadla bublin spolu s vodou z akvária se dostala až k němu, usoudil jsem že za smrt ancistrusů může měď. Je to ale jen moje domněnka, kterou nemohu nijak dokázat. Takže kovový zpětný ventil jsem vyřadil, pod počítadlo bublin dal obyčejný plastový a vše cca rok fungovalo.
Před týdnem jsem zjistil, že membrána v redukčním ventilu je protržená a CO2 uniká mimo. Opět čerstvě naplněná láhev téměř prázná. Naštěstí byla oprava velmi jednoduchá. U kamaráda (svářeče) jsme redukčák rozdělali, ze staré pneumatiky raznicí 40mm vyrazili novou membránu (originál má 38mm tak, jsme tu novou ještě upravili nůžkami) a vše zase funguje jak má.
Neberte tento příspěvek jako kritiku prodávaného setu. Je to spíš námět pro prodávající jak sety vylepšit a pro ty, kteří na nich zjistí nějakou vadu, jak ji odstranit.
Dobry den, uz jsem se chystal vam psat meil, ale tak to vyresime tady
Ph metr a displej funguje, zelena kontrolka normalne sviti, cervena problikne pri zapojeni do site, pote uz nesviti. Ty posuvniky bych mel mit spravne, postupoval jsem dle navodu, ktery je, i pro me, dostatecne srozumitelny, ale jeste to prokontroluji az budu doma.
0 14.10.2015 08:33 rostlinnakvaria –
Re: vlk9 Dobrý den,
na pH kontroléru je více LED diod, nesvítí ani jedna? Je funkční LED display?
Pokud pH nespustí ani na požadované hodnotě, tak je možné, že máte ve špatné pozici posuvník LO/HI.
Tento posuvník zajišťuje to, že podle dané pozice zásuvku spustí nebo vypne. V jedné pozici tedy spustí zásuvku (takže CO2 do akvária) když je hodnota POD požadovanou hodnotou a v druhé pozici naopak spustí když je NAD požadovanou hodnotou.
Jelikož z několika set kusů neevidujeme žádnou reklamaci tak předpokládám, že budu pH kontrolér špatně nastaven ale samozřejmě se můžu mýlit a v tom případě bychom obratem kontrolér vyměnili za nový kus.
Nn uvedu to na pravou miru. Sonda ukazuje realne ph cca osm, pozadovany je asi sest a pul. Bubla to, kdyz je elmag ventil pripojenej na normalni zasuvku, po prepojeni na zasuvku vedouci z phmetru, to bublat prestane, protoze elmag ventil nesecvakne
Co takhle kdyby bylo v akva nizké ph..? Pak by ph sonda nespustila proud do zásuvky....
třeba je nastaveno vyšší ph. spíš je zvláštní, že to bublá bez proudu... edit: tedy pokud to opravdu bublá zapojené do kontroleru ;)
Nevim jestli jsme se dobre pochopili, svetlo v klasicky zasuvce sviti, po pripojeni na tu zasuvku v ph metru (kam se ma zapojit jinak funkcni elmag ventil) nesviti. Tudiz bude nejaky problem v zasuvce v phmetru, kterou urcite rozdelavat nechci, kdyz mi vcera prisel a je tudiz v zaruce
Když nesvítí světlo bude chyba v zásuvce. Vypnout příslušný jistič, rozdělat zásuvku, zkontrolovat připojení (dráty) zapnout jistič vzít zkoušečku a zkontrolovat jestli je přítomen proud elektrický.
0 13.10.2015 20:53 vlk9 [296] - Halančíci Zdravim vespolek
Prisel jsem si pls pro radu. Dnes mi prisel tento co2 set:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Set jsem zapojil, difuzor pekne jede, vse jak ma. Ph metr jsem nakalibroval dle navodu a pri instalaci do akva jsem prepojil el mag ventil do zasuvky v phmetru, opet dle navodu. A tady je problem. Nerozsvitila se prislusna cervena kontrolka a el mag se nespustil. Zkusil jsem na tu zasuvku pripojit i svetlo (ja jsem velkej elektrikar
) a nic. Takze je chyba v zasuvce, nebo mezi zasuvkou a podlahou. Delam neco spatne nebo muzu zitra volat a poptat se po reklamaci?
Dikec za odpovedi
Starší reakce
jo takhle už předávkovalo spoustu lidí. Dropčekr má delší reakci a setrvačnost. Po vyladění celého systému pak už počítadlo být nemusí, ale pro začátek ho určitě doporučuji. Zrovna tak jako přečíst příspěvek MarcelaG od začátku do konce ...
afc1886 napsal: potřeboval bych poradit,co všechno bych potřeboval koupit k této sadě www.rostlinna-akvaria.cz/….
Tlaková lahev se stlačeným plynem (CO2) slouží jako zásobárna oxidu uhličitého. Plyn je tam pod obrovským tlakem. Na lahvi jsou dva závity: hlavní, kterým se otevírá lahev, a pak ještě druhý, který slouží k regulaci výstupního (pracovního) tlaku. Kdyby byl na lahvi jen ten hlavní uzávěr, tak bys ho otočil, a plyn z lahve by ti do pár minut pod obrovským tlakem vyprchal. Proto je tam ještě druhý uzávěr, kterým se ten obrovský tlak trochu víc přiškrtí, aby ti z lahve vycházelo už jen menší množství plynu. I tohle menší množství plynu je ale pro naše účely pořád ještě příliš velké, a proto se používá ještě třetí stupeň regulace pomocí tzv. jehlového ventilu. Takže pomocí hlavního uzávěru otevřeš lahev; pomocí redukčního ventilu ho přiškrtíš; pomocí jehlového ventilu ho přiškrtíš ještě víc (až na několik málo bublinek za sekundu nebo dokonce za minutu). Abys v praxi poznal, kolik plynu ti vlastně do akvárka proudí, potřebuješ k tomu nějaký ukazatal, a tímto ukazatelem je právě tzv. počítadlo bublin. To není nic jiného, než nějaká skleněná nebo plastová nádobka, kterou naplníš vodou nebo glycerínem. Když CO2 prochází touto nádobkou, vidíš ho v podobě bublinek. Když jehlový ventil otevřeš, bublinky přes počítadlo proudí rychleji; když ho naopak přiškrtíš, bublinky proudí pomaleji. Poslední důležitým komponentem v CO2 systému je difuzor nebo jakékoli jiné udělátko, které se stará o co nejúčinnější rozpouštění plynu ve vodě. Těchto udělátek existuje celá řada - od lipového dřívka, přes klasický skleněný (plastový nebo kovový) difuzor nebo atomizér, až po tzv. CO2 reaktory (speciální nádobky na dokonalé rozpouštění plynu). Pro začátek bych doporučil buď klasický skleněný difuzor (ten se dává přímo do akvárka podobně jako vzduchovací kamínek) nebo atomizér (ten se připojuje na hadici těsně za externí filtr).
Pokud jde o nastavení průtoku CO2 pomocí jehlového ventilu, tak důležité je nastavit zpočátku co nejnižší průtok (jak velký, bude záviset především na velikosti tvého akvária) - např. 2 bublinky za sekundu - a pak počkat zhruba 24 hodin, až se plyn (CO2) dokonale rozpustí v akváriu, abys zjistil, jestli to nemá negativní vliv na živočichy. V této fázi se hodí používat tzv. dropchecker, což není opět nic jiného, než skelená či plastová nádobka, do které se nalije speciální roztok (činidlo), který reaguje na změnu pH (v důsledku změny koncentrace rozpuštěného CO2 ve vodě) a podle toho se zabarvuje. Zbarví-li se roztok do modra, je ve vodě CO2 relativně málo; zelená barva označuje ideální množství rozpuštěného CO2 ve vodě; žlutá barva označuje příliš velké množství CO2, které může ohrozit život většiny živočichů v akváriu. Pomocí jehlového ventilu a počítadla bublin tedy nastavíš na zkoušku nějaký malý průtok (např. ty 2 bublinky za sekundu = 2 bps). Po pár hodináš zkontroluješ barvu roztoku v dropcheckeru. Pokud bude pořád modrá nebo hodně tmavě zelená, můžeš průtok plynu o trošku zvýšit (např. na 3 bps). Opět musíš pár (min. 3-4) hodin počkat, a poté zkontrolovat barvu roztoku v dropcheckeru. Jakmile bude barva roztoku zelená, dál už průtok nezvyšuješ. Někteří akvaristé nastavují průtok CO2 od oka (bez dropcheckeru), což je ale velmi riskantní a pokud s tím nemáš zkušenosti, tak bych to rozhodně nedoporučoval. Důležité je také vědět, že dropcheckerů je celá řada a liší se (kromě designu) především reakční dobou, neboli tím, jak dlouho trvá, než roztok v nich změní barvu. Ideální (tj. relativně rychle reagující) dropchecker je třeba "Dennerle dlouhodobý test CO2".
Ještě jedno upozornění:
Rozpouštění CO2 ve vodě má řadu zákonitostí, a jednou z nich je i to, že pokud nebudeš vodu provzdušňovat (např. čeřením hladiny), tak ti bude koncentrace CO2 ve vodě během dne neustále stoupat. A protože dropchecker reaguje s několikahodinovým zpožděním, může se pak stát, že i když bude ukazovat zelenou barvu, v tu chvíli už můžeš mít v akváriu příliš vysoké množství CO2 a ryby se už mohou začít dusit. Proto je velmi důležité: 1) čeřit vodní hladinu, 2) zvyšovat průtok CO2 pomocí jehlového ventilu VELMI POMALU a vždy několik hodin čekat a sledovat, jak se zbarví dropchecker a jak na to reagují ryby.
Tak,tak. Vystupni hadicku z bomby CO2 strcit do sklinky s vodou a na hrubo nastavit mnozstvi bublin dle potreby. Zbytek doladovat jemne jehlovym ventilem dle zabarveni dropcheckru.
Na co počítadlo bublinek? Já bych si radši zakoupil dropchecker a už jen na bombě podle zabarvení dropcheckeru ladil množství dodávaného CO2.
0 04.08.2015 20:55 R afc1886 [15246] Ahoj všem,potřeboval bych poradit,co všechno bych potřeboval koupit k této sadě
www.rostlinna-akvaria.cz/…. Jedná se o nádrž afc.Já jsem z těch vnitřních,vnějších atomizéru,počítadel bublin atd totál pako.Dík
Starší reakce
G3/4 je priemer 26,441mm
W21/8 je priemer cca 19mm(nemám momentálne doma argón tak ti to nepoviem presne)
V ponuke majú rostlinná akvária i redukciu na G3/4 ktorú na obyčajnú fľašu budeš potrebovať.Ak aj nie tak sa ti doma nestratí.
www.rostlinna-akvaria.cz/… 0 20.04.2015 14:50 Baymax – ventil
Dobry den prosim vas vedeli by ste mi povedat aky mam ventil na flasi ? velmi sa do toho nevyznam a chcem si objednat ten set s nocnym vypinanim
www.rostlinna-akvaria.cz/… len neviem ci si mam kupit na ventil W 21.8 alebo G 3/4. dakujem za odpoved
Starší reakce
Starší reakce
0 03.02.2015 12:06 -
Starší reakce
To musíš prostě odhadnout. Každé počítadlo bublin má jiný průměr hrdla, takže to nejde říct obecně. Z běžné co2 hadičky (4/6 mm) bude vycházet bublinka o průměru 5 mm. Já používám počítadlo s velkými bublinkami. Některá počítadla dělají ale bublinky mnohem menší. Proto je to jen orientační výpočet, takže to tak ber.
PS: Docela přesně se dá také objem CO2 za určitou dobu zjistit tak, že si do akvárka ponoříš hrdlem dolů nějakou odměrku (nebo velkou injekční stříkačku, třeba na 20 mL), a do ní pak strčíš hadičku od počítadla bublin. Pak si jen stopneš, za jak dlouho se ti ta stříkačka naplní. Z toho pak jednoduše vypočítáš, kolik CO2 za sekundu ti do akvárka jde. Prostě způsobů výpočtu je více.
Děkuji za odkaz,ale jen jsem nevěděl jakou tam napsat velikost té bublinky
charli27 napsal: jak ti ta 2kilová bomba dlouho vydrží??To se dá orientačně vypočítat:
prirodni-akvarium.cz/… (pokud tedy nebudeš používat pH regulátor nebo atomizér).
pokud to ničemu nebude vadit,tak už mám veškeré problémy vyřešené
no tak bude hold stát nebo ležet či bude našišato, to je fuk
jj už jsem se díval odkud jsi.jenže já nemám okolo AQ žádnou skříň kam by se ta bomba vešla.AQ mám na malé skříňce a tam by ta bomba musela ležet
určitě se dojedu některý den podívat,ale nevím ještě kdy
já ji mám třeba lišácky ve skříni mezi oblečením. Hele klidně se dojeď někdy poradit, máš to kousek
Jen je u mě aktuálně sinicová expanze a PMDD visí už tejden na poště a neodešlo
tak to musím za ním dojet a dát s ním řeč o tom,pak v tom případě mi stačí jen koupit jehlový ventil a redukční ventil a mám po starostech,ale jen nevím kam tu bombu schovám. mam 200 l.
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 4615x