Želva nádherná - chov
Chtěla bych mockrát poděkovat : Eva_R a MarekP . Želvička (zvaná Emil
) se mi krásně rozežrala a momentálně mi už žere i granulky
Začali jsme na sušených krevetkách a Emil se po nich může utlouct !. Tak ještě jednou mockrát děkuji !!!
Souhlasím s oběma, nejlepší je všechno získat přirozenou formou.
A taky žížaly jsou výborným zdrojem vápníku
Tak to máš štěstí, naše klapavka ho normálně a rychle žrala.
Vápnik treba ponúkať njlepšie v prirodzenej forme,čiže ryby a rybie mäso i s kostičkami.
Tak to jsem v klidu. Žádné problémy to želvám nezpůsobuje, což mám ověřeno praxí, a už vůbec ne v takovém minimálním množství, jakého se jim tím želvíkem dostane. Naopak nevhodná je sépiová kost apod. Ve skutečnosti želvy toho želvíka jenom trochu ožerou, když je nový, pak si ho moc nevšímají a působí jen jako prostředek na úpravu vody, dokud se nerozpustí.
Navíc v té diskuzi o chameleonech dotyčný psal, že tím želvíkem vyloženě krmil. Což je samozřejmě nesmysl, i kdyby to byl nejčistší vápník, který existuje. Tam bych viděl ten problém, čeho je moc, toho je příliš.
Zase bych z toho nedělal kovbojku.
Pro zajímavost moje videa po přidání želvíka:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… Skoro se vším souhlasím
Mám od toho autora knížku Naše želva a tam to o té vazelíně je.
Jo a ten Želvík
Taky jsem ho klapavce dávala, dokázala ho do tří dnů sežrat, jenže jak takhle brouzdám po netu, našla jsem tohle
tera.poradna.net/…
a už jí ho nedávám.
Toho autora moc neznám, ale znám tu knížku, mám ji doma.
Obsahuje základní informace o několika druzích želv, je tam obecný popis stavby těla želvy, je tam uvedeno, jak želvy žijí v přírodě, jak má vypadat akvárium pro různé druhy, podmínky v akváriu, údržba akvária, je tam i něco málo o chovu v jezírku, o správném krmení, popis rozmnožování a odchovu, jsou tam uvedeny základní nemoci a jejich příčiny a řešení. Pro začátečníka naprosto dostačující, aby neudělal žádnou velkou chybu.
V této knížce nic o vazelíně není, samozřejmě je to ptákovina natírat želvě krunýř.
Co se týče knížek, tak nemůžu doporučit nějakou, kterou jsem nečetl. Ale rozhodně jsem nechtěl, aby moje doporučení této knížky vyznělo jako dogma, byl to příklad dobré knížky do začátku. Každopádně jediná správná cesta je čerpat informace z více zdrojů, aby si člověk udělal přehled. Stalo se mi, že i v knížce jsem našel pořádný nesmysl.
Krmení jsem nevyjmenovával podle důležitosti a ani jsem nevyjmenoval všechno, co se jim může dávat, takže gamarus na "druhém" místě nemá žádný význam. Krmit by se mělo nejlépe/hlavně živou potravou. Nejlepší je pestrá strava a kvalitní granulové krmivo obsahuje správný poměr všech vitamínů důležitých pro želvy včetně těch nejdůležitějších jako vitamín D. Krmit ale rozhodně jen tím, je samozřejmě špatně. Nejlepší je to střídat nebo v malé dávce od každého trochu. Například já do želv za žádnou cenu nedostanu žádnou rostlinu, už jsem zkoušel plno druhů, ale nejradši by žraly jenom maso. A tady mi pomáhají právě ty granule, ve kterých je zastoupena i rostlinná složka a želvám chutnají.
Vápník v podobě toho želvíka je taky velice dobrá věc. A jak zmínil prasan, v létě dát v horkých dnech ven i želvu, která je zvyklá pouze na akvárium, je taky dobrá věc, protože slunce se ničím nahradit nedá. Klidně vypustit do trávy a nechat ji provětrat, akorát nespouštět z očí.
Pro začátečníka doporučuju například tuto, je levná a obsahuje základní informace o několika druzích želv - www.vasut.cz/…
Fakt ti připadá tak dobrá? Tenhle autor Hartmut Wilke třeba radí jednou za tři měsíce mazat želvě krunýř vazelínou, to je, doufám, už dávno brané jako nesmysl. Je to asi lepší než brožurky typu "Bydlí s námi želva", ale jsou snad lepší knížky
www.knihajilemnice.cz/…
Ještě si dovolím trochu nesouhlasit s tím krmením, doporučuješ hned na druhém místě sušený gammarus, to je snad, hlavně pro mládě, zbytečné, gammarus se přirovnává k suchému rohlíku. Granule bych dávala jen občas. Tady je třeba dobré shrnutí krmení vodních želv
tera.poradna.net/… Na vápnik jej kľudne môžeš dať i škrupinky vajíčka.ˇJe fajn dať ju občas i na slniečko,odkiaľ získava dôležitý vitamín D pre pancier a zdravý rast.
Dobře, takže už žrala. Je dost možné, že je teď ve stresu z nového prostředí apod., může to být jedním z důvodů, proč nežere. Takže, co bych v tuto chvíli udělal:
1) Zvýšit sloupec vody na 10 cm. Budeš muset samozřejmě nějak vyřešit souš, ale to snad nebude problém.
2) Vyměnit ty šutry za jemnej písek nebo štěrk. Tyto želvy totiž jemný štěrk/písek pojídají a může představovat až 1/3 objemu jejich žaludku. Je to proto, že želvy nemají zuby, kořist polykají vcelku a štěrk v žaludku jim pomáhá potravu rozmělnit a strávit. Např. tento
akvarijni-pisky-substraty.hledejceny.cz/…
A určitě pouvažuj o větším akvárku co nejdřív. Toto je opravdu malé a považoval bych to spíš za dočasné ubytování než za plnohodnotnou nádrž pro takovouto želvu, která ráda plave a hlavně celkem rychle roste.
Jinak tady ti vždycky určitě někdo rád poradí. Hledej informace, informace a informace, čti toho co nejvíc. Začít můžeš tu -
terarka.net/…
Dál doporučuju koupit si nějakou knížku o takovýchto želvách, dozvíš se z nich hrozně moc. Pro začátečníka doporučuju například tuto, je levná a obsahuje základní informace o několika druzích želv -
www.vasut.cz/…
3) Pokoušet želvu dál nakrmit, je zbytečné to zkoušet víckrát než jednou denně. A je potřeba ji krmit pestrou stravou - živé ryby (paví očka apod.), sušené ryby, gamarus, sušené krevety, různé granulové krmivo pro želvy (výborné např. toto -
krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/… ). Střídat to, uvidíš, čeho se chytí. Až začne žrát, krm želvu malými dávkami 1x za 2 dny.
Ne častěji. Kuřecí maso se má dávat velmi výjimečně (1x za 2 měsíce) a musí být libové. Stejně tak sušené krevety se dávají jen občas jako doplněk stravy, neměly by se dávat častěji kvůli množství fosforu, který obsahují.
4) Kup si "želvíka" -
ostatni-doplnky-teraria.heureka.cz/… Je to vápník, který se dá do vody do akvária, je pro želvu důležitý hlavně kvůli tomu, že zpevňuje želvě krunýř a pomáhá k jeho dobrému růstu. Ve vodě se rozpustí asi za 2 týdny, mezitím ho želva bude i okusovat.
To je prozatím asi vše, co můžu poradit. Není třeba nějak plašit, želvu máš krátce, to že nežere, je pravděpodobně vlivem změny prostředí. 7 dní bez jídla u želv je naprosto krátká doba, vydrží i měsíc bez větší újmy. Každopádně pokud by 3 týdny odmítala potravu, zašel bych s ní na veterinu, ale jak jsem zmínil, vypadá zdravě.
Jo super !
Děkuju
a myslíte, že tam třeba neleze, že se tam nemůže dostat ? Jako že jí to třeba klouže nebo tak.. ?
Krmit samozřejmě do vody! Mají rády třeba žížaly (nastříhat na kousky a nasypat do vody), to samé rybky, nebo koupit mražené patentky, kousek nechat rozpustit, propláchnout a nasypat do vody. Zbytky se odsajou odkalovačem.
Důležité je krmit pestře, třeba jí tam hoďte mouchu, ty žížaly, ryby/rybí maso, šneky, patentky.
Nevím jak ji jinak krmit :( nechala sem ji to na kameni a ona tam vůbec neleze... dokonce sem ji tam ani neviděla vyhřívat se. Pořád se jen kachní ve vodě
Změnila bych to krmení, jak je vidět, tak ryby by jí chutnaly. A krmit z pinzety teprve až si u vás trochu zvykne.
Zřejmně ano, v akvárku byly ještě dvě malé rybičky (tetry) a jedna byla po noci živá a z druhé zbyla pouze hlavička. Nepřijde mi, že by to ta druhá rybička udělala...
Pokud ji máš doma 11 dní a týden nežere, to znamená, že už u tebe jedla, že?
5-6 cm vody je pro ni hrozně málo, tyto želvy jsou vynikající plavci. Vody aspoň 10 cm, víc v tomto mini akvárku asi nebude vhodný.
Mám ji doma 11 dní
a je velká 7 cm
Má tam 5-6 cm vody.
Je to Trachemys scripta scripta (Želva žlutolící), můžeš mrknout třeba sem -
terarka.net/…
Želva vypadá na první pohled zdravě. Akorát nám zkus odpovídat na všechny otázky, ať ti můžeme co nejlíp poradit.
Jak dlouho tu želvu máš doma? Krycí sklo nebo plastový kryt je prašť jak uhoď, důležitý je, že je akvárium zakryté a netáhne do něj.
Jakou velikost má? Podle fotky odhaduju tak 7-8 cm, ale těžko říct.
Akvárko bych pořídil co nejdřív větší, věř mi. Poroste ti před očima a není krásnější pohled na želvu (i malou), když si může pořádně zaplavat. Každopádně teď to v rámci možností je pro ni dostačující, co se velikosti týče.
EDIT: Akorát se mi nezdá výška hladiny. Kolik centimetrů vody tam máš?
Tak tohle je naše želvička. Krycí sklo nemáme ale má tam ten plastový kryt.
A co to krycí sklo? To je dost důležité.
Z tohoto popisu toho moc určit nejde. Pomohlo by, kdybys sem vložila 2 fotky - akvária a samotné želvy.
A jak dlouho ji doma máš?
Želvička je prozatím v akváriu které má 35l, než vyroste... Má tam kamínky a břidlici.Zkusíme patentky a šneky a když to nezabere tak navšívíme veterinu.
Nejlepší by bylo se zaregistrovat a dát sem fotku akvárka. Máte třeba krycí sklo? Jinak jako krmení nabídněte patentky, šneky, ryby.
0 05.06.2014 22:02 Týna – Želva nežera
Ahoj mám asi 3 měsíce starou želvu vodní. Teplotu v akvárku má 25-26°C a ťeď sme pořídili novou lampičku nad kámen. Želvička se moc ale vyhřívat nechodí. Spíš spí ve vode a nebo se snaží někam zahrabat :/ A už týden nežrala.. zkoušela jsem ji krmit pinzetou - kuřecí maso odmítá, zkoušela jsem i hovězí ale ani s tím jsem neuspěla :( Pak jsem jí zkoušela dávat granulky čím jí prý krmili ve zverimexu, to nám ale taky nežere.. když jí to dám do papulky pinzetou tak to vše vyplivne.. nevíte co by jí mohlo být ?
Já s jezírkem zkušenosti nemám, třeba se ozve někdo jiný. Jen je dobré pamatovat na to, že u želv je potřeba oplocení kolem jezírka, protože bez problému zdrhnou. A taky by to oplocení mělo být zapuštěno trochu pod zem, protože taky umí dobře hrabat. Ale to už píšu jen zprostředkované informace. Zkuste hledat na netu, určitě něco najdete. Taky je dobrý si pořídit nějakou knížku, v těch bývají informace nejkvalitnější. Zeptejte se veterináře, třeba bude vědět nebo bude mít kontakt na někoho takového. Pokud máte v okolí ZOO a mají tam želvy, tak se můžete zkusit přeptat tam. Já jsem se dozvěděl kdysi mnoho informací právě od veterináře, který pracoval i v zoo, kde se mj. staral i o želvy nádherné.
Díky moc za rady!!!
A máte i nějaké zkušenosti ohledně přemístění do jezírka - myslím tím co by tam mělo a nemělo být? Samozřejmě jím to přizpůsobím co to jen půjde.
Jo a ještě dodám - přendání želv do jezírka prozatím odložte.
A jak budete na té veterině, zeptejte se, zda by bylo vhodné nemocné želvě dělat heřmánkové koupele. Občas je to dobrá pomoc při léčení nachlazení. Normálně se koupí kvalitní heřmánkový čaj, vyvaří se, přelije do nějakého lavoru a až teplota čaje klesne na teplotu pod 30°C, tak se želva do toho čaje na chvilku dá. Pomáhá to, ale poradil bych se nejdřív s veterinářem.
Tak a jsme doma. Jednoznačné příznaky nachlazení, návštěva veteriny bude velmi vhodná. Teplota vody 22°C pro mláďata je nedostačující, zvyšte ji na
25-28°C (nejlépe 27-28). Pro dospělé je teplota 20-25°C, lepší je vždy ta vyšší hranice. Je potřeba si ale uvědomit, že kvůli nevhodnému umístění u okna se rozdíl mezi teplotou vody a vzduchu poté ještě zvýší. Takže v nejlepším případě akvárium přestěhovat dál od okna a samozřejmě mít krycí sklo. Pokud to není možné, alespoň nádrž mít pořádně přikrytou krycím sklem tak, aby tam zůstala jen malá mezera, která by měla být nejlépe nad souší, protože nad tou to tolik nevadí, je tam zdroj tepla - žárovka. Pokud ještě jí a reaguje normálně, tak se ještě začínající nemoc dá podchytit a celkem snadno vyřešit. Ale neodkládejte ty změny dlouho, protože jak mládě přestane žrát (další příznak), tak už řešení bude složitější. Může se to rozvinout právě v zápal plic a ten je u mláďat většinou fatální. Co se týká odlišného růstu želv, tak to nic neukazuje, pokud obě žerou stejně. Lidé taky rostou každý jinak.
Ještě trochu poradím ohledně přepravy - želva (obzvlášť nemocná) se má nejlépe přepravovat v uzavřené krabici např. od bot. Dejte do ní ručník a nejlépe i zdroj tepla - napusťte PET lahev teplou vodou a tu umístěte do krabice tak, aby to bylo pro želvu bezpečné (mezi ručník a želvu apod.). Samozřejmě želvu přepravit co nejrychleji, přeprava je pro ni stres.
A až budete na veterině, poraďte se s veterinářem ohledně růstu a velikosti vašich želv a s tím spojeným krmením apod. Píšete, že želvy jsou půl roku staré, ale nevím velikost, čím krmíte a jak často a jakými dávkami. Často lidé želvy krmí nadměrně a nevhodně. Nepodezírám vás z toho, jen na to upozorňuju. Každopádně s nachlazením toto nesouvisí.
Díky za rychlou reakci!
Z toho co jste psal, bude možná nachlazená, jelikož akvárko je kousek od okna a já jim vodu příchřívám, aby měli stálou teplotu kolem 22 stupňů. A ta menší je poslední dobou často u toho topení, spí tam skoro pořád pod vodou. Jinak jí a reaguje normálně. Ani nevydává žádné zvuky. Ale je také zajimavé, že za měsíc ta menší povyrostla jen o 1mm a ta větší o 7mm - obě měřím vždy po měsíci. Každá je z jiného vrhu, tak jestli to je tím nebo jen tím nachlazením? Určitě ji vezmu k veterináři, ať mám jistotu.
Zverimex není velkoobchod, ale to je v tomto případě jedno. Ve zverimexech je vykupují od chovatelů z okolí, celkem běžné praxe - mláďata 3-4 cm. Taky se často setkávám ve zverimexech s tím, že ve stejném akváriu mají pomíchané právě T. S. Elegans a T. S. Scripta a prodávají je pod stejným názvem "Želva nádherná" nebo ještě lépe jen jako "Želva vodní". Jít do zverimexu s foťákem mi je blbý, takže fotku nedodám. Každopádně dovoz do EU je zakázaný. Lidi jsou totiž, nechci říct co, a pouští je u nás do přírody, což je ekologická katastrofa a měli by dostat po čuni.
Velký jsou vidět, ještě z dob kdy byly legální,ale v žádném velkoobchodu neexistuje aby prodávaly malý elegansky a to jich projíždím dost .Tr.scripta scripta se prodávají běžně.Docela bych rád viděl fotku malý elegánsky,protože nás důraně varovali ,že je do země nesmí pustit a skončí v kafilérce,pokud je dovezeme.
Taky jsem ji předevčírem viděl ve zverimexu
Dej sem fotku té želvy, u které máš podezření, že má něco s očima. S naprostou jistotou ti řeknu, jestli je má v pořádku nebo ne. Oteklé oči, či povlak, mohou být příznakem nachlazení, v horším případě i zápalu plic. Navíc píšeš, že není tak aktivní, to by celkem odpovídalo. Nezdržuje se více na souši než obvykle? Nespí poslední dobou více než obvykle? Plave v pořádku, neplave třeba nakloněná na jednu stranu, může se bez problému potopit apod.? Nevydává nějaké zvuky - zejména sípot, pískot apod.? Želvy nejsou němé, ale zvuky vydávají, když jsou nemocné nebo v případě nebezpečí, když prudce stáhnou hlavu do krunýře a nemůžou se schovat do vody. Pokud je nachlazená a má oteklé oči, bylo by nejlepší zajít na veterinu, kde ti veterinář dá mast, která se musí želvě na oči natírat. V případě nachlazení či zápalu plic (želvě se udělá rentgen) veterinář může přistoupit na léčbu antibiotiky, které se píchají injekcí každý den po dobu alespoň 7 dní, zpravidla 7-14 dní. Bohužel, zápal plic je u želv velice špatně léčitelné onemocnění a často končí úhynem. Pokud je to "jen" nachlazení, dá se to vyléčit poměrně snadno, stačí zlepšit podmínky v akváriu. Důležité je, aby akvárium nebylo někde u okna nebo v průvanu a bylo alespoň částečně přikryté krycím sklem, aby teplota vzduchu nad vodou, který želvy dýchají, nebyla o moc nižší než teploty vody. Nemám osobní zkušenosti s dáváním želv do jezírek, ale takto malé želvy bych dal do jezírka opravdu jedině ve vysokých teplotách v létě, teď bych to neriskoval, ještě není takový horko. Obzvlášť, když jedné možná něco je, ale snad ne.
Nesmí, ale prodávají se. I dnes se s nimi občas ve zverimexech setkávám. A skutečně se jedná o želvy nádherné (s červeným proužkem).
Máš skutečně želvu nádhernou?Ta už se několik let nesmí prodávat!!!!!!
Já bych je tam klidně už dal. Několik let jsem měl želvu v malém jezírku bez problémů. Určitě jsem je ale na zimu vyndaval. Byla ve tmavém studeném sklepě ve flašce od okurek jen v malém sloupci vody aby se mohla lehce nadechnout. Bohužel jsem ji jednou nechytl a ona se někam zahrabala a zřejmě vylezla moc brzy protože jsem ji našel mrtvou na hladině.
0 01.06.2014 17:41 Petr03 – Vodní želva v zahradním jezírku
Dobrý den,
mám 2 želvy nádherné cca. 6 měsíců staré. Obě mám doma v akvárku, ale mám venku možnost je přemístit do zahradního jezírka.
Chci se zeptat, zda nejsou ještě na to moc malé nebo tak podobně?
(Ta větší je dlouhá 7cm a menší kolem 6cm a narozdíl od té větší není tolik aktivní a přijde mi, že má něco z očima, jelikož si je pořád čistí a někdy to vypadá jako by neviděla a měla na nic takový šedý povlak, ale když je otevře tak vypadají už v pořádku a prst atd reaguje)
Jinak v jezírku mám rybičky a rostliny klasicky a pripřavuji pro želvy silnější filtraci. Nejdříve bych je rád umístil do menšího jezírka, které jim připravuji, jelikož mám udělaný přepad mezi jezírky, kde bych je měl přes léto jen a do budocna bych je dal do toho velikého celoročně.
Děkuji za Vaše rady a tipy.
Starší reakce
Takze konecny verdikt: želvy do tohoto jezirka ano, nebo ne??? A ma cenu tam dat tylekniny?
Nezapomeňte, že želvy mají slušné drápy, takže může tu folii protrhnout i přes geotextilii. A v útěku z ohraženého prostoru mohou být lepší než Houdini.
Želva nádherná z mých zkušeností má zeleninu dost ráda. Každopádně mase nepohrdne. Určitě to jde. My jsme je měli v akva a dali jsme je známému do jezírka. Jsou krásně zdravé a furt je tam má. Jak je pozná? Ty naše giganty oproti těm prckům pozná každý blbec.
Se zídkou souhlasím. Pokud budete už mít želvičky velké, tak určitě pro ně není problém ukousnout vám prst na ruce. Na tohle si dávat pozor.
Pro chytrolíny zabývající se zde na fóru tím, že opravují ostatní přispěvatele, kvůli vlastním zkušenostem apod, tak s tímhle mám opravdu svojí zkušenost. Teda krom toho prstu.
Fólie bude zakryta geotextili, takze to by snad nemel byt problem a zahrada je uzavrena tak, za se od tud nedostane, vydrzi ale karasi a rostliny?
Rozlučte se s poetickou představou jezírka v kterém plavou želvičky, ke kterému si v pohodě přijdete. Vodní želvy jsou cestovatelé a pokud jim nezabráníte v útěku poměrně vysokou zídkou, s největší pravděpodobností je poprvé a naposled uvidíte v den, kdy je do jezírka vypustíte. Jenom pro Vaši informaci, celá řada vodních želv je bez problémů schopna překonat i plůtek z králičího pletiva o výšce 40cm.
Pokud bude aklimatizace provedena pomalu a opatrně, lze tyto želvy na léto do jezírka umístit. Na chladnější období bych jim zařídil dostatečně velké želvárium třeba v tom sklepě.
Viděl bych dva základní problémy, za 1) možný únik želv do přírody a za 2) poškození fólie v jezírku.
0 02.05.2014 18:09 VVV [0] Plánujeme začít na podzim kopat zahradní jezírko. Bude na slunném místě, tvar kruhu, plánovaný průměr cca 3m a objem, co jsem počítal asi 5,5 - 6,5 kubíků, hloubka 0-1 m. Plánujeme do něj zlaté karasy, ale dnes mě napadlo, že bychom v něm mohly na jaře ubytovat také 2 želvy nádherné (10-15 let), které mají známí v malém akvateráriu a nemůžou je nikde udat. Tyhle želvy vyrůstají pravděpodobně jen na granulích, sušených krevetkách a nějakých kouscích masa. Zajímá mě tedy 1. Jestli je možné takové želvy zvyklé na teplou vodu, začít po těch letech chovat v jezírku. 2. Jestli je takto staré želvy, které nikdy nezimovaly na podzim zazimovat (při plánované hloubce asi jen ve sklepě). 3. Jestli je naděje že karásci přežijí. 4. Jestli je možné přidat do jezírka lekníny, nebo zda je želvy zlikvidují, a jak se chovají k floře venku z jezírka (myslím že je zelenou potravou moc nekrmí). Říkám že je to jen nápad a moc si na něm nezakládám, ale na internetu jsem našel spoustu odporujících si informací takže bych případně rád uvítal nějaké další rady ohledně zimování, kdy je na jaře do jezírka vypustit atd. Chtěl bych je chovat pouze v jezírku, ne v akvateráriu, pokud by to takto nešlo, celého nápadu se asi vzdám. Děkuju za odpovědi
Starší reakce
0 17.01.2014 10:39 Roman – Želva nádherná - v noci nespí
Dobrý den, chci se zeptat, je normální, že moje Želva nádherná v noci nespí a pořád plave? Dostal jsem ji už odrostlou v akváriu 70 x 30 x 30 a dokud byla zde, v noci normálně spala. Před měsícem jsem pořídil 100 x 50 x 40, v noci byla snad týden klidná až poslední dny pořád jen plave (a já jsem s želvou v jednom pokoji, takže se nemůžu pořádně vyspat). Má 19 cm, pravděpodobně samice.
Nesetkal se s tím už někdo? Díky za každou odpověď.
Starší reakce
V tomto věku už příliš žádané nejsou,lidé se jich spíš zbavují,ale zkusit to můžeš.Udané rozměry jsou nevhodné pro chov,ale vzhledem k Tvému přístupu k věci to týrání není.
Asi před tejdnem mě kámoš přines 2 tříletý želvy nádherný a já vůbec nevim co s nima. Mam je v asi 30x20x20cm aq...takže to je týrání, a to jaksi nechci. Takže kdo je chce???
U těchto želv,po generace se rodících v zajetí žádné období klidu nevzniká.Pozoroval jsem jejich chování na Floridě,ale o žádné pseudohibernnaci nemohla být řeč.Pokud přestala žrát,bude to mít jiný důvod.
Pro úplnost dodávám,že všechna zvířata mají cykly,ale pokud je v zajetí narušíte konstantním prostředím,nejsou tak výrazné a jedinci zpravidla přijímají potravu celoročně.
Přidat reakci
1 ...... [2] 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 1781x