Želva nádherná - chov
Dekuji Vam za doporuceni. Zoo v blizkosti nemam...nejblizsi 100km. Napada me zachytna stanuce nebo ji udelat vybeh na zahrade...je tam i cca 400l nadrz zapustena v zemi. Jste si jisti, ze je vodni? Jak se to pozna? Je pomerne velka...samotny krunyr cca 20cm. Koukal jsem na fotky tech druhu a neni jim moc podobna...nejspis bude stara...dal jsem ji do vany s vlaznou vodou a udelal ji ostruvek. Prozatim. Na nej jsem ji polozil ale do vody zatim nesla
Tahle želva bude opravdu vodní, pokud chceš můžeš ji zařídit domov, pokud ne doporučuji nahlásit na odchytovou stanici, kde by si ji měly převzít. Rozhodně nevypouštět zpátky do přírody.
Je to vodní želva rodu Trachemys scripta, nejspíše elegans. Okamžitě ji dát do vody a co nejdříve ji darovat do zoo, případně ji zanést na veterinu, ať se o ni postarají odborníci.

Zdravim Vas,dnes jsem venku nasel Zelvu, vubec nevim co je to za druh a jestli nebude lepsi ji vratit ven. Prosim vedel by nekdo z Vas o haky druh jde a jak se k tomu postavit? Nejspis bude asi suchozemska. Je tu bekdo kdo se vyzna?
Starší reakce
Čím větší, tím lepší. Uvědom si, že Želva nádherná může mít až 30 cm krunýř. Nicméně roste relativně pomalu (podle kvality a četnosti krmení). Takže můžeš mít nejdřív menší, ale musíš počítat s investicí do většího v budoucnu. Proto se vyplatí hned investovat do většího. Já jsem měl dvě želvy už od malička ve velkém akváriu 12Ox5Ox5O cm (3OO litrů). Pohlaví u malých mladých želv nemáš šanci poznat. Jde to poznat, až jsou větší. Podle celkové velikosti a podle ocasu a umístění kloaky.
0 10.04.2016 21:29 Petr – Velikost akvaria
Dobrý den mám dotaz. Jak velké akvarko mám mít pro dvě male želvičky? Chystam si je pořídit. A jak poznám pohlaví. Nechci mít dva samce ani dvě samičky aby se náhodou nepopraly. Díky za odpověď.
Starší reakce
Přesně tak. Jestli jsou všechny podmínky k životu želv v pořádku, tak třeba tyhle želvata jsou zvyklá většinou na krmení mraženýma patentkama, tak bych zkusila to. A krmit ve vodě

Zdravím,
kontaktuj chovatele(vyhledávání v záložce "Nádrže" například). Příčin je mnoho, může to být například nízkou teplotou a osvětlením.
Nebo stresem(změna prostředí)... nabídni želvě více druhu krmení a nech ji v klidu si vybrat.
A hlavně kontaktuj zkušeného chovatele.
0 27.12.2015 14:14 ajush – želva nádherná - odmítá krmení
Zdravím, mám teprve pár dní želvu nádhernou - mládě. Je to moje první želva, všechno je v pořádku, je čilá, nic by jí nemělo chybět, ale odmítá potravu. Zkoušela jsem jí dávat granule, žížaly, kousky kuřecího ale o nic nejeví zájem. Poraďtě prosím, co mohu dělat?
Starší reakce
Lampička je důležitá ohledně vyhřívání a sežeň si uv-čko, je to třeba kuli krunýři, aby ji nezačal měknout... a filtr ti ulehčí čištění

Dobrý den,
přebral jsem želvu a doteď měla ,,horší" život - světlo pouze z okna a výměna vody jednou za 2 týdny.
Teď jsem ji nakoupil filtr a přidal ji nad akvárko lampu.
Lidi v okolí mi říkají, že z toho bude mít šok, nemoci..

Před pár hodinami jsem ji tam dal lampičku a už se vyhřívá, mam s tím filtrem na ni zatím počkat? Nebo ho tam mam přidat. Nebude to na nic moc změn?
Díky!!!

Starší reakce
Tak to ještě nevím a s vrubozubci se snese ?

Asi ji ukousávali ploutve :(
Vyber si. Buď cichlidy nebo želvu.
0 21.06.2015 17:53 GagaRush – Želva s cichlidami?
Čau mám akvárium 400l a mám v něm vrubozubce cca 18cm a cichlidy papouščí cca 16cm
A chtěl bych tam želvičku šlo by to ??

určitě bych jí udělala prostor bez vody...
Starší reakce
Ještě dodatek - Výška vodního sloupce v teráriu by měla být asi tak na šířku karapaxu. Kdyby byl vodní sloupec nižší a některá želvička se obrátila na záda, nemusela by se obrátit zpět a utopila by se.
Já jsem kdysi množil bahenky, elegansky jsem koupil malé, ale způsob bude podobný. Malým se dá opatrně pomoci z vajíčka, když se pinzetou opatrně odloupe část skořápky. Ona je sice při líhnutí slabá, protože část jí mrňata spotřebují na tvorbu kostí, ale slabším jedincům by to mohlo pomoci. I ty s vaječným váčkem jsem dal do terárka, kde bylo asi tak 3 cm vody a plochý kámen tvarovaný tak, že z něj byl pozvolný sestup do vody. Žádné ostré hrany, aby se mrňata nemohla o tu hranu poranit. Ta jizva po váčku na plastronu se totiž zatahuje několik dní. Teplota byla normální pokojová, ale nad kamenem byla umístěna slabá žárovka (kvůli UW) aby se prcci měli kde ohřát. Voda se částečně mění denně, ale pozor, nechat ji odstát. Elegansky jsou choulostivější na chlór ve vodě, který jim způsobuje loupání kůže. Vypadá to blbě a asi to želvičkám nedělá dobře. Co se týče krmení, tak vícekrát denně menší porce nítěnek, roupic, malé kousky rybího masa. Zapomeňte na ty sr.čky, co se prodávají ve zverimexech jako granule a podobně. Ty želvy fakt potřebují k růstu maso. Jinak žerou taky zelené. Listy salátu a podobně. Malé jsou náchylné na avitaminózu, která se projevuje tím, že malé želvě natečou oční víčka, ona nevidí a má problém s přijímáním potravy. I to se dá léčit, ale podávat pěticentimetrové želvě do tlamky rybí tuk je dost problém. Pokud budete prcky dobře krmit a budou mít dost pohybu, roste jim karapax i centimetr měsíčně a ve věku kolem jednoho a půl roku se u samečků začínají projevovat hormonální změny. Protahují se jim drápky na předních nohách a ovívají samičky. Rovněž se dá pozorovat vysunování hemipenisu. Jinak doporučuji hodně slunit a podávat vápník. Špatně živeným želvám se deformuje krunýř. To je ve stručnosti vše.

Tak napůl, některý úplně venku, některý se teprve klubou. Jde mi spíš o informaci co potom s nima. Kdy s nima do vody, jaka teplota, jaky pozadavky. Nekde pisou do vody hned, nekde je info ze na vlhkej hadr ze kteryho si berou vlhkost. Zloutkovej vacek ta vylezla mrska stale nema zcela zatazenej.. Plus cim to krmit, jestli to ma nejaky spesl pozadavky nebo jen to co dospelym umerne velikosti plus vitaminy navic...
Dobrý den. V jaké je to fázi? Mláďata jsou ve vajíčkách nebo už vylezla?
0 07.10.2014 21:43 kate. – líhnoucí se mláďata
ahoj všem, právě se mi z vajíček líhnou mláďata želvy nádherné, máte někdo zkušenosti s odchovem? na webu jsem našla spoustu nepříliš přesvědčivých informací které se vzájemně nejen liší, ale i vylučují, a rady jak vajíčka inkubovat.
Poradí mi tu někdo jak naložit s mláďaty ? Děkuji

Starší reakce
Nevím jak přesně je to definované, ale aktuálně se smí dovážet jen určité druhy želv a přímo jen teplomilné rasy želv nádherných. Tím by mělo být zajištěno, že se v našich podmínkách nebudou množit, nebo ještě lépe, brzo v přírodě uhynou.
Jen podotýkám, že i taková lidé jsou. což všichna určitě vědí. Bude se ted nejspíš řešit co s těma želvama. Do přírody je vypustit nemohou.
Mám pocit že psali, že ta nádrž byla trochu bokem od jakýchkoliv zahrad a domů..
To snad každý rozumný chovatel ví. Ovšem, zda-li to vědi i primitivní jedinci na světě, kteří si prostě pořídí 5ti cm želvičku... když neudají, tak vyhodí do přírody. Smutné. V některých případech ale i mnoho želviček utíká z jezírek, nestalo se tak i tady? Snažím se být optimista...

Ahoj, chci se zeptat, všude se píše, že některé želvy potřebují UVB. Ale, vůbec v tomto nejsem znalec a tak se raději ptám, kolik má ale to UVB mít Watů pro želvu nádhernou?
Starší reakce
No, obávala jsem se, že to přesně takhle dopadne, granule a sušený krevetky, ach jo

Tak to je dobře, že se rozežrala.

Jenom konkrétně těma krevetkama nekrm pořád, obsahují značné množství fosforu, měly by být občasným doplňkem krmení. Nejlíp živými rybkami (gupky a podobně malé rybky), kup jich pár, hoď je do akvárka a uvidíš, jaká je želva dravec, nachytá si je sama, když ji nebudeš moc rozmazlovat.

Však už jsme tu všichni toho napsali dost, to krmivo by mělo být co nejpestřejší, živá potrava je nejlepší.
A krm maximálně 1x za 2 dny v přiměřených dávkách. Želvy mají tendenci žebrat o jídlo prakticky neustále, když se motáš kolem akva. Ale tomu musíš odolat.

Mně třeba žebrají i po tom, co je nakrmím. Nicméně každá želva je originál a mám zkušenosti, že některá želva ví, kdy má dost, i když jí dáš jídla přes míru, tak sní jen to, co opravdu potřebuje, jiná želva mi zase byla schopná sníst jakékoliv množství a pak přebytečné vyzvracet. Je to podobné jako u lidí, někdo se přecpává, někdo ne.
Tak hlavně, ať se daří Tobě i Emilovi.

Chtěla bych mockrát poděkovat : Eva_R a MarekP . Želvička (zvaná Emil

) se mi krásně rozežrala a momentálně mi už žere i granulky

Začali jsme na sušených krevetkách a Emil se po nich může utlouct !. Tak ještě jednou mockrát děkuji !!!

Souhlasím s oběma, nejlepší je všechno získat přirozenou formou.

A taky žížaly jsou výborným zdrojem vápníku

Tak to máš štěstí, naše klapavka ho normálně a rychle žrala.
Vápnik treba ponúkať njlepšie v prirodzenej forme,čiže ryby a rybie mäso i s kostičkami.
Tak to jsem v klidu. Žádné problémy to želvám nezpůsobuje, což mám ověřeno praxí, a už vůbec ne v takovém minimálním množství, jakého se jim tím želvíkem dostane. Naopak nevhodná je sépiová kost apod. Ve skutečnosti želvy toho želvíka jenom trochu ožerou, když je nový, pak si ho moc nevšímají a působí jen jako prostředek na úpravu vody, dokud se nerozpustí.
Navíc v té diskuzi o chameleonech dotyčný psal, že tím želvíkem vyloženě krmil. Což je samozřejmě nesmysl, i kdyby to byl nejčistší vápník, který existuje. Tam bych viděl ten problém, čeho je moc, toho je příliš.

Zase bych z toho nedělal kovbojku.
Pro zajímavost moje videa po přidání želvíka:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… Skoro se vším souhlasím

Mám od toho autora knížku Naše želva a tam to o té vazelíně je.
Jo a ten Želvík

Taky jsem ho klapavce dávala, dokázala ho do tří dnů sežrat, jenže jak takhle brouzdám po netu, našla jsem tohle
tera.poradna.net/…
a už jí ho nedávám.
Toho autora moc neznám, ale znám tu knížku, mám ji doma.

Obsahuje základní informace o několika druzích želv, je tam obecný popis stavby těla želvy, je tam uvedeno, jak želvy žijí v přírodě, jak má vypadat akvárium pro různé druhy, podmínky v akváriu, údržba akvária, je tam i něco málo o chovu v jezírku, o správném krmení, popis rozmnožování a odchovu, jsou tam uvedeny základní nemoci a jejich příčiny a řešení. Pro začátečníka naprosto dostačující, aby neudělal žádnou velkou chybu.

V této knížce nic o vazelíně není, samozřejmě je to ptákovina natírat želvě krunýř.

Co se týče knížek, tak nemůžu doporučit nějakou, kterou jsem nečetl. Ale rozhodně jsem nechtěl, aby moje doporučení této knížky vyznělo jako dogma, byl to příklad dobré knížky do začátku. Každopádně jediná správná cesta je čerpat informace z více zdrojů, aby si člověk udělal přehled. Stalo se mi, že i v knížce jsem našel pořádný nesmysl.
Krmení jsem nevyjmenovával podle důležitosti a ani jsem nevyjmenoval všechno, co se jim může dávat, takže gamarus na "druhém" místě nemá žádný význam. Krmit by se mělo nejlépe/hlavně živou potravou. Nejlepší je pestrá strava a kvalitní granulové krmivo obsahuje správný poměr všech vitamínů důležitých pro želvy včetně těch nejdůležitějších jako vitamín D. Krmit ale rozhodně jen tím, je samozřejmě špatně. Nejlepší je to střídat nebo v malé dávce od každého trochu. Například já do želv za žádnou cenu nedostanu žádnou rostlinu, už jsem zkoušel plno druhů, ale nejradši by žraly jenom maso. A tady mi pomáhají právě ty granule, ve kterých je zastoupena i rostlinná složka a želvám chutnají.

Vápník v podobě toho želvíka je taky velice dobrá věc. A jak zmínil prasan, v létě dát v horkých dnech ven i želvu, která je zvyklá pouze na akvárium, je taky dobrá věc, protože slunce se ničím nahradit nedá. Klidně vypustit do trávy a nechat ji provětrat, akorát nespouštět z očí.

Pro začátečníka doporučuju například tuto, je levná a obsahuje základní informace o několika druzích želv - www.vasut.cz/…
Fakt ti připadá tak dobrá? Tenhle autor Hartmut Wilke třeba radí jednou za tři měsíce mazat želvě krunýř vazelínou, to je, doufám, už dávno brané jako nesmysl. Je to asi lepší než brožurky typu "Bydlí s námi želva", ale jsou snad lepší knížky
www.knihajilemnice.cz/…
Ještě si dovolím trochu nesouhlasit s tím krmením, doporučuješ hned na druhém místě sušený gammarus, to je snad, hlavně pro mládě, zbytečné, gammarus se přirovnává k suchému rohlíku. Granule bych dávala jen občas. Tady je třeba dobré shrnutí krmení vodních želv
tera.poradna.net/… Na vápnik jej kľudne môžeš dať i škrupinky vajíčka.ˇJe fajn dať ju občas i na slniečko,odkiaľ získava dôležitý vitamín D pre pancier a zdravý rast.
Dobře, takže už žrala. Je dost možné, že je teď ve stresu z nového prostředí apod., může to být jedním z důvodů, proč nežere. Takže, co bych v tuto chvíli udělal:
1) Zvýšit sloupec vody na 10 cm. Budeš muset samozřejmě nějak vyřešit souš, ale to snad nebude problém.
2) Vyměnit ty šutry za jemnej písek nebo štěrk. Tyto želvy totiž jemný štěrk/písek pojídají a může představovat až 1/3 objemu jejich žaludku. Je to proto, že želvy nemají zuby, kořist polykají vcelku a štěrk v žaludku jim pomáhá potravu rozmělnit a strávit. Např. tento
akvarijni-pisky-substraty.hledejceny.cz/…
A určitě pouvažuj o větším akvárku co nejdřív. Toto je opravdu malé a považoval bych to spíš za dočasné ubytování než za plnohodnotnou nádrž pro takovouto želvu, která ráda plave a hlavně celkem rychle roste.
Jinak tady ti vždycky určitě někdo rád poradí. Hledej informace, informace a informace, čti toho co nejvíc. Začít můžeš tu -
terarka.net/…
Dál doporučuju koupit si nějakou knížku o takovýchto želvách, dozvíš se z nich hrozně moc. Pro začátečníka doporučuju například tuto, je levná a obsahuje základní informace o několika druzích želv -
www.vasut.cz/…
3) Pokoušet želvu dál nakrmit, je zbytečné to zkoušet víckrát než jednou denně. A je potřeba ji krmit pestrou stravou - živé ryby (paví očka apod.), sušené ryby, gamarus, sušené krevety, různé granulové krmivo pro želvy (výborné např. toto -
krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/… ). Střídat to, uvidíš, čeho se chytí. Až začne žrát, krm želvu malými dávkami 1x za 2 dny.
Ne častěji. Kuřecí maso se má dávat velmi výjimečně (1x za 2 měsíce) a musí být libové. Stejně tak sušené krevety se dávají jen občas jako doplněk stravy, neměly by se dávat častěji kvůli množství fosforu, který obsahují.
4) Kup si "želvíka" -
ostatni-doplnky-teraria.heureka.cz/… Je to vápník, který se dá do vody do akvária, je pro želvu důležitý hlavně kvůli tomu, že zpevňuje želvě krunýř a pomáhá k jeho dobrému růstu. Ve vodě se rozpustí asi za 2 týdny, mezitím ho želva bude i okusovat.
To je prozatím asi vše, co můžu poradit. Není třeba nějak plašit, želvu máš krátce, to že nežere, je pravděpodobně vlivem změny prostředí. 7 dní bez jídla u želv je naprosto krátká doba, vydrží i měsíc bez větší újmy. Každopádně pokud by 3 týdny odmítala potravu, zašel bych s ní na veterinu, ale jak jsem zmínil, vypadá zdravě.

Jo super !

Děkuju

a myslíte, že tam třeba neleze, že se tam nemůže dostat ? Jako že jí to třeba klouže nebo tak.. ?
Krmit samozřejmě do vody! Mají rády třeba žížaly (nastříhat na kousky a nasypat do vody), to samé rybky, nebo koupit mražené patentky, kousek nechat rozpustit, propláchnout a nasypat do vody. Zbytky se odsajou odkalovačem.
Důležité je krmit pestře, třeba jí tam hoďte mouchu, ty žížaly, ryby/rybí maso, šneky, patentky.
Nevím jak ji jinak krmit :( nechala sem ji to na kameni a ona tam vůbec neleze... dokonce sem ji tam ani neviděla vyhřívat se. Pořád se jen kachní ve vodě

Změnila bych to krmení, jak je vidět, tak ryby by jí chutnaly. A krmit z pinzety teprve až si u vás trochu zvykne.
Zřejmně ano, v akvárku byly ještě dvě malé rybičky (tetry) a jedna byla po noci živá a z druhé zbyla pouze hlavička. Nepřijde mi, že by to ta druhá rybička udělala...
Pokud ji máš doma 11 dní a týden nežere, to znamená, že už u tebe jedla, že?
5-6 cm vody je pro ni hrozně málo, tyto želvy jsou vynikající plavci. Vody aspoň 10 cm, víc v tomto mini akvárku asi nebude vhodný.
Mám ji doma 11 dní

a je velká 7 cm

Má tam 5-6 cm vody.

Je to Trachemys scripta scripta (Želva žlutolící), můžeš mrknout třeba sem -
terarka.net/…
Želva vypadá na první pohled zdravě. Akorát nám zkus odpovídat na všechny otázky, ať ti můžeme co nejlíp poradit.

Jak dlouho tu želvu máš doma? Krycí sklo nebo plastový kryt je prašť jak uhoď, důležitý je, že je akvárium zakryté a netáhne do něj.

Jakou velikost má? Podle fotky odhaduju tak 7-8 cm, ale těžko říct.
Akvárko bych pořídil co nejdřív větší, věř mi. Poroste ti před očima a není krásnější pohled na želvu (i malou), když si může pořádně zaplavat. Každopádně teď to v rámci možností je pro ni dostačující, co se velikosti týče.
EDIT: Akorát se mi nezdá výška hladiny. Kolik centimetrů vody tam máš?


Tak tohle je naše želvička. Krycí sklo nemáme ale má tam ten plastový kryt.
A co to krycí sklo? To je dost důležité.
Z tohoto popisu toho moc určit nejde. Pomohlo by, kdybys sem vložila 2 fotky - akvária a samotné želvy.
A jak dlouho ji doma máš?
Želvička je prozatím v akváriu které má 35l, než vyroste... Má tam kamínky a břidlici.Zkusíme patentky a šneky a když to nezabere tak navšívíme veterinu.

Přidat reakci
1 2 3
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 1795x