Limnophila aquatica - pěstování
Většinou jsou to rostliny z proudu tak se kořeny jen přidržují a berou všechno co k nim připlave.
Takhle to neznám. Já co nejméně hrabu do akvária. Každý se učíme
Dělám to tak běžně u všech stonkovek kořeny ani nepotřebují hlavně přijímají živiny z vody. Někdy jen přivážu k matce a hodím na dno některé trochu přirostou ke dnu a jiné skoro ne.
Janom dotaz, bude tam 10 rostlinek a ty se vytrhnou a zkrátí tak je akvárium rozhozené.
Pokud chceš množit tak stříhej na řízky 15-20 cm pokud ne celou rostlinu vytrhni zkrať a vršek znovu zasaď.
Jak chceš. Když ji zastřihneš tak bude houstnout.
Mám ji v akváriu asi týden a moc hezky se jí daří a dole vyhazuje pěkně střapaté nové vyhonky co se táhnou nahoru za světlem. Ale co s těma největším a stonkama (emerz) asi se začnou také na vrchu měnit ale střed zůstane takto holý ? Mám je ustřihnout teď a nebo až poté co se přemění na vrchu a pak zastřihnout a zasadit jen hezké vršky ?
Ano ptám se tu podruhé, jelikož se nenahrála fotka poprvé a příspěvek nejde editovat ani odstranit.
Starší reakce
jj ... hledal jsem jen v knížkách ... ale tady jsem narazil
...
Starší reakce
vaclav napsal: Nevím kde jsi zjistil že tvoje NO3 je moc vysoké. Norma pro pitnou vodu je 50 mg/l Změř si i vstupní vodu.
Tady to psal NIKO...
NIKO napsal Pro stanovení "normy" koncentrace NO3 není rozhodující počet ryb, ale optimum pro výživu rostlin a zdravý život ryb. A ta je uváděna cca 5mgNO3/l. (Jasně, že jak rostliny, tak rybky /až na výjimky/ snesou i vyšší hodnoty, ale řeč je o optimu. )
Nevím kde jsi zjistil že tvoje NO3 je moc vysoké. Norma pro pitnou vodu je 50 mg/l Změř si i vstupní vodu.
Přišli ,,lepší'' testy od AQUARu a zjistil jsem následující hodnoty vody:
PH dříve 7 - 7,5 , nyní
6,2
Fe dříve 0 , nyní
0
NO3 dříve neměřeno, nyní
30-35
Právě mením vodu, tak snad se dusičnany sníží. Je mi jasné, že 30 je až moc. PH je myslím optimální, dříve rostlinky hnědly a teď jsou krásně zelené
a to i limnophila
Starší reakce
A ty vápencové kamínky mi poradil zkušený akvarista. Máme v okolí dost měkkou vodu a tak jí tímhle drobet ,,ztvrdím''.
Jak moc tvrdou vodu? Je vůbec třeba zvyšovat její tvrdost?!
Jde o to, že mi prý rostliny nepřijímají živiny. A teď nevím, jestli to je díky měkké vodě či vysokému PH (7-8). Či za to může oboje...?!
Měkká voda sama o sobě není důvodem, proč by neměla růst většina rostlin. Jsou výjimky, ale většina rostlin roste v měkké vodě dobře, pokud má dostatek živin, přiměřeně světla a tepla. Naopak - tzv. náročným druhům rostlin se ve tvrdé vodě nedaří, i když mají přiměřeně světla a tepla...
S pH to je (velmi obecně!) tak, že "pH pod 7" je vhodnější, než "pH nad 7". V žádném případě tím nechci říct, že při pH vyšším než 7, vyšší tvrdosti a alkalitou rostliny neporostou!!! Celá problematika je dost složitá a nedá se postihnout pár větami.
Měkčí, mírně kyselá voda s nižší alkalitou je podle mého názoru dobrá varianta pro pěstování kytek. Už proto, že taková voda není zcela ideální pro řasy. Ale jak jsem napsal - tolerance jak kytek, tak řas, je poměrně velká.
"špatné hodnoty" moc neřeš, tím méně pak vápencovými kameny. Snad ti i mé grafy pomůžou pochopit co se s ph během dne děje, a usuzovat na špatnou hodnotu ph změřenou kapkovým testem je odvážné. Z vlastní zkušenosti vím, že dokážou mýlit v řádu +-1 (u mne -0.7 ben test). A to je pro určování obsahu co2 zcela nepoužitelné. Buď se tím nezatěžovat, nebo pořídit různých kapkových několik, nebo si pokaždé při koupi "zkalibrovat" barevnou stupnici něčím důvěryhodným, nebo koupit ph metr.
Odpusť mi osobní poznámku....ve svém profilu píšeš..náruživý akvarista 10 let
. Před měsícem tvé akva vypadalo velmi začátečnicky, a přesto, že teď je velmi vydařené, tak o něm ... o jeho fungování sis mnoho nepřečetl. Doporučuji, chemie vody
maniakva.sweb.cz/…. Myslím, že potom Ti bude mnohé bude jasnější
Ty vápencové kamínky jsem tam dal dnes. Měl jsem je tam dříve (tak měsíc dva zpět) ale pak jsem je vyndal při výměně písku. Biokvas jsem si zakoupil zprvu jen kvůli možnému účinku a snížení hodnoty PH. Když se osvědčí, udělám si vlastní náplň podle námětů na tomto foru.
Edit: A ty vápencové kamínky mi poradil zkušený akvarista. Máme v okolí dost měkkou vodu a tak jí tímhle drobet ,,ztvrdím''. Ale zároveň si nejspíš zvednu PH.
Jde o to, že mi prý rostliny nepřijímají živiny. A teď nevím, jestli to je díky měkké vodě či vysokému PH (7-8). Či za to může oboje...?!
Tak jsem byl teď v akvaristice... Prý při mém počtu ryb bude NO3 v normě, ale mám vysoké pH a rostliny mi prý nepřijímají živiny. To i ta limnophila.
Pro stanovení "normy" koncentrace NO3 není rozhodující počet ryb, ale optimum pro výživu rostlin a zdravý život ryb. A ta je uváděna cca 5mgNO3/l. (Jasně, že jak rostliny, tak rybky /až na výjimky/ snesou i vyšší hodnoty, ale řeč je o optimu.
)
Navíc mám vápencové kamínky kvůli tomu blbému pH
Tak tomuhle vůbec nerozumím. Nechtěl jste napsat, že máte "blbé (vysoké) pH kvůli těm vápencovým kamínkům"?
Z fotek ve vaší prezentaci to skutečně vypadá na nevhodný substrát. Pokud opomenu jeho špatnou strukturu a velikost, velmi pravděpodobně obsahuje vápenec. A ten vám bude trvale nabourávat vaši snahu upravit pomocí CO2 pH směrem dolů. (Přitom sycení vody CO2 působí jinak na růst jakýchkoli rostlin bezesporu pozitivně!)
Mimochodem - je to vaše věc, zač utrácíte, ale za Biokvas jste dal x-násobně víc, než by vás stál "hand-made kvasnicovač".
Měl byste otestovat ten substrát a bude-li vápenec obsahovat...
Jo mám - dva. Tak jsem byl teď v akvaristice a plno se toho dozvěděl. Prá při mém počtu ryb bude No3 v normě, ale mám vysoké PH a rostliny mi prý nepřijímají živiny. To i tam limnophila. A další informace o rostlinách. Koupil jsem Biokvas tak uvidím co to dokáže
Navíc mám vápencové kamínky kvůli tomu blbému PH.
S NO3 si hlavu lámejte jen tak "přiměřeně". V tomto případě nesehrávají rozhodující roli. Ale na druhou stranu - držet koncentraci NO3 kolem 5mg/l také není na škodu.
Světlo máte s ohledem na GLOGLO taky v normě, ale je otázkou, zda se ho dostává dostatek i do míst, kde se tvoří řasa.
Co tolik zatracované okružáky, výborné to pomocníky proti rozsivkám - máte?!
rozsivkám spíše proudění vadí, limitující je pro ně opravdu křemík, který tvoří jejich křemité dvoudílné "schránky"
3x zářivka SUN-GLO 15W
1x zářivka Philips 15W
Pokud se jedná o rozsivky, (z fotek vaší kvality si to netroufnu určit), pak je pro ně limitující živinou křemík, (ne dusík), a silné ozáření.
Jaké zářivky máte v těch Resunech?
Proudění má vliv na ruduchy, na rozsivky zase tolik ne. Tam jde spíše o vyšší hladinu dusičnanů. A ty vlákýnka by mohly být počínající ruduchy.
Všiml jsem si, že se mi vytvořila malinkatá vlákýnka i na vývodu z čerpadla, odkud proudí voda. Zkusil jsem čerpadlo úplně vypnout na nějakou dobu (tak 2-3 dny) a čekat, co to s rostlinama udělá. Chápu, že ty odmřulé části těžko zezelenají, ale ty ustřižené vrcholky by se přibarvit mohly a ten stolístek taky. Jinak řečeno, vypl jsem proudění vody, což mohla být podle vás příčina té rozsivky.
Vypadá to opravdu na ty rozsivky.
Tak jsem to teď pořádně prozkoumal, jestli nemají ostatní rostlinky podobnou hnědost jako ta Limnophila a našel jsem ještě již zmiňovaný stolístek, část listu Echinodorus bleherae - dotýká se Limnophily a dále nejvyžší kousky Egerie, které se jí téměř dotýkají. Není s tím nějaká spojitost, když to má takhle více rostlin, ale ne v tak rozšířeném stádiu jako Limnophila. Jsou to tedy ty rozsivky? hmm
Limnophila- takhle je od kořenu téměř po vrchol, ten je zelený
Mám jí před Filtrem a voda tam proudí, zároveň se mi tam do filtru nasává kal. A ten stolístek je na tom podbně, je hned vedle...
K tej Aquatice-pri odkalovaní skus čo najmenej výriť kal,ďalej jej nerobí dobre ak je umiestnená tam kde prúdi voda(usádzajú sa potom na nej jemné čiastočky kalu(raj pre riasy) a určite vypni to vzduchovanie. Limnophila má rada CO2 a veľa svetla. toť moje skúsenosti.
Dobrá, změřím oboje
Vodu měním tak jednou za 10 dní a to asi 20 L (z 72)
Výměna vody. Jedině. A já nepsal že nekapu. Kapu jak vzteklej. Jen je třeba brát výsledky orientačně a né za bernou minci. A změř i vodu co leješ do akva při výměně.
Ehm.. prosímtě čím dyštak napravím hodnoty do normálu?
A jaké jsou tedy ty testy? Když nic nekapeš..?
U všech kapkových testů je problém s přesností. Nejmarkantnější je to právě u pH, kde je každá desetinka důležitá. Na to jsou elektronické měřiče. Ostatní testy ale pro informaci stačí. Až budou testy udělej rozbor, pokud budou některé hodnoty mimo limity tak to naprav a uvidíš co bude. Základ řešení problémů je kvalitní voda. Hlavně dusičnany. Ty můžou být příčinou růstu nežádoucích řas a rozsivek.
A jsou ty měření přesný? Já mám vše od Rataje a to je asi chyba. Měřím PH a sotva to přiřadím k nějaké barvě a to se ty barvy liší celou jednou hodnotou, takže fakt nepřesné. U železa mi to ukazuje, že tam žádné nemám
Ale fakt si myslím že světlem to být nemůže, dříve možná jo.. to jsem měl normální kryt s jednou zářivkou (15w), ale koupil jsem si z (www.levnaakvaristika.cz) dvě osvětlení Resun (60w) a nádherně to prosvítilo. Ale to už mohla být ta limnophila ,,nakažená'', ovšem proč tedy i teď začínají hnědnou i ty horní části, ať už ustřižené či nově vyrostlé na ,,hlavní rostlině''. Navíc to má i ten stolístek.
Já sám používám jenom testy od Aquaru. Tedy kromě fosfátů ten Aquar nedělá. Ten mám od JBL.
Tak jsem to nemyslel. Rozsiky nerostou bez příčiny. Pokud příčinu objevíš a odstraníš tak rozsivky zmizí bez následků pro rostliny. Myslím, že vzduchování příčina určo nebude, ale rostliny lépe porostou a budou odolnější.
Silent napsal: No a když se pak zlepší podmínky tak rozsivky zmizí bez následků pro rostliny.
To jako tím, že vypnu vzduchování se mi zlepší stav rostlin? Tedy jestli to je tak, že vypnutím vzduchování přestanu vyhánět CO2 a díky tomu zmiňovaný problém zmizí?
Kdy to přijde záleží na shopu. Může to být tak do týdne. Vzduchovat je v Tvém akvárku úplně zbytečné, je krásně zarostlé a rostliny vyprodukují kyslíku dost. No a když se pak zlepší podmínky tak rozsivky zmizí bez následků pro rostliny.
Jo třeba od Tetry by tě ten test vyšel tak na 200Kč.vůbec nevzduchuj a tu kytku tam klidně nech nejdříve odsraň příčinu a pak stříhej
Jo udělám to tak, asi to ještě dnes objednám když říkáte, že bych za jinou značku zaplatil ještě více. A co mám tedy dělat s tou hnědou částí? Ta už je nenávratně pryč? Mně se jí zatím vyhodit nechce, není sice hezká, ale vždy po odstřihnutí mi udělá nový ,,stonek'' který je znovu zelený.
Jak rychle chodí dobírka?Asi tak do dvou dnů ne?
Nemám vzduchovat vůbec? Já to můžu stáhnout, se škrítkem to je hnedka.. palec
Tak si rovnou kup těch testů víc ať se ti to vyplatí, nebo se tady s někým dohodni a udělejte velkou objednávku
Test od Aquaru Tě vyjde i s poštovným levněji než podobné testy od třeba Sery nebo Tetry z běžného obchodu.
A nevzduchuj. Tomovo akvárko to určitě nepotřebuje a jen si vyháníš CO2.
Vzduchuji automaticky od doby kdy mám akva. Ale ne moc, pouze malé rozprašování bublinek. V noci zduchovat nemůžu, jelikož spím hned vedle AQ. Mám hlavu asi 50 cm od něj a při tom vybrování motůrku či bublání bych asi neusnul či se nevyspal.
No jo, ten test od aquaru je sice nejspíš lepší než od rataje ale dám dalších 100,- za poštovný. To se prvně podívám po jiným než od Rataje ve městě v akvaristice, u nás na vesnici ne, tam mají celkem prd
Ale co že takhle začíná hnědnut i stolístek??
Slušný testy vyrábí Aquar. K hnědnutí, pokud je to povlak tak jsou to rozsivky. Ty můžeš mít i při tvé intenzitě světla. Horní listy odebírají spoustu světla. Má to jen ta bahnatka? nebo se to vyskytuje i jinde. Může to být i na dekoracích nebo kamenech.Chicko píše jako ďábel.
Křížence si nevšímej, to je náká blbost(kdyžtak prosím o dovysvětlení)rozsivka je hnědá "řasa"(v uvozovkách protože to není řasa, ale chová se tak), je mírně mazlavá a z některých druhů rostlin ji lze snando setřít, ale na některých drží docela pevně. U tvé jemnolisté rostlinky hrozí spíše poškození lislů než odstranění řasy, spíše bych řešil příčinu-DUSIČNANY, zkus je změřit. Jinak nedostatech světla nemáš, ale jak je tato rostlinka hustá, tak v jejích nižších partiích se rozsivkám prostě líbí
(, světlo nemusí být ovšem jejich 100%příčinnou)
Edit: Proč vzduchuješ v takto zarostlém akváriu? Spíše se vyplatí vzduchovat v noci, kdy rostlinky neasimilují.
No dá se říct že od té doby co jsem jí koupil. Nebylo to hned, ale během prvního týdne mi začalit hnědnou konce listů a pak až k tomu prostředku ke stonku. Světla mám myslím dost - 0,8 watů na litr. Co jsou to rozsivky či kříženec?
Edit:
Výskyt dusičnanů si změřím jakým testem? Mám si koupit ten od Rataje, které prý nejsou moc přesný...? Světlo 0,8 w/l , ph je kolem 7, vzduchování běží od 10h do 23h (to samé světlo).
Během dne je ta horní část krásně otevřená a večer - kolem 8 hodiny se začíná zavírat. To samé mi dělá i Stolístek. Dnes večer to vyfotím a vložím sem, i do prezentace pro lepší indetif. problému.
Souhlasím s Chickem. Vypadá to opravdu na rozsivky. Bahnatka vodní je extrémně náročná na světlo. A příčina rozsivek? Nadbytek dusičnanů, nedostatek světla a případně nedostatek kyslíku.
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 528x