Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny do tvrdé vody

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Výběr rostlin 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rostliny do tvrdé vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 11:02 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: KarásekLut
3,4mmol 100mg/L Ca mi nepřijde nepřekonatelné pro pěstování
viz rybicky.net/forum/19043-rostliny-do-tvrde-vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 10:58 Muž doda [134] Re: KarásekLut
Jak sem napsal - rozbor vody a pak teprve něco řešit. Možná se budeš divit kde je problém . Třeba Václav ti psal o NO3 , víš jaké máš hodnoty? V prezentaci uvádíš Sagittaria subulata, ta má ráda právě NO3 .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 07:29 Muž KarásekLut [94] Re: GeXeS
Destovku nemam moznost nikde jimat. Slysel sem to uz nekolikrat ze destovka pomaha ale namkde je brat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2023 07:28 Muž KarásekLut [94] Re: vaclav
Ze cryptocoryny sou do tvrde vody vim a na ostatni se podivam dekuji za radu. Vcera jsem zkusil papirovej testik abych zjistil parametry vody tak mrknu do atlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   18.02.2023 20:17 Muž Rybar [-29] Re: KarásekLut
Pokud pěstuješ kryptokoryny ,tak zkus hnědovka křídlatá určitě to půjde . S těmi kryptokorynama toho moc nevymyslýš . Moc toho sněmi neroste.
Edit: Možná taky stačí vyměnit ty kryptokoryny za jiné rostliny!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.02.2023 16:04 Muž GeXeS [67] Re: KarásekLut
Nemáš možnost někde jímat čistou dešťovku? Já to zkusil a i papírkovými pH-testy je patrné, že se tak dá pH pěkně srazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2023 15:09 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: KarásekLut
V atlasu rostlin existuje vyhledávání podle spousty parametrů stačí ale zadat jen -akvarijní-KH- a další parametry které znáš jako třeba síla osvětlení, vyjede ti seznam rostlin které můžeš použít. U tvrdé vody jsou to většinou některé kryptokoryny, sagittarie, vallisnerie a pár dalších. :-)
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2023 14:03 Muž Rovano [235] - RostlinyRe: KarásekLut
Těžko se radí, když nejsou vyplněny základní údaje v prezentaci, které souvisejí s tímto problémem. Světlo, voda 3,7mmol.
Kryptokoryn je spousta druhů. Nevím nakolik se snáší s Vallisneriema. Lze mít i tak pěkné akva.
Máš dobré PH zdrojové vody. palec
Řešil bych to systémově, nikoliv zázračnýma sáčkama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2023 13:40 Muž KarásekLut [94]
Jaké rostliny do tvrdé vody v mém akváriu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2021 17:24 Marty323 Re: 4Sima
Ok, to ma teda potešilo. V tom prípade pôjdu všetky do akva. Teším sa na výsledok
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.10.2021 17:21 Muž 4Sima [1897] Re: Marty323
Kytek není nikdy dost, můžeš přebytky regulovat a dát dál. Horší je když je jich málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2021 16:41 Marty323 Re: 4Sima
No takže k existujúcim rastlinám (16ks dokopy) som pozháňal nasledovné:
- Vallisneria spiralis 3x
- Egeria densa 3x
- Ceratophyllum demersum 2x
- Anubius nana mini 1x
- Microsorum pteropus - 3x
Myslím že by to už aj mohlo stačiť, resp nebude to už priveľa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2021 13:40 Muž 4Sima [1897] Re: Marty323
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/

Egerie densa, růžkatec, hygrophila polysperma apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.10.2021 13:34 Marty323
Zdravim. Rastliny som sa snažil vyberať menej náročné na pestovanie a svetlo, vhodné do tvrdšej vody. Viete mi prosím odporučiť niečo rýchlorastúce do mojich podmienok?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2020 17:56 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fuga
Zjisti si jak velké máš KH je na to jednoduchý test a pokud je větší než 10 platí co ti psal larix. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2020 17:39 Muž larix [1420] Re: Fuga
Tvrdá voda má väčšinou (nie vždy) aj vysokú alkalitu (KH), čo spôsobuje trošku problémy s dávkovaním CO2. Kvôli rentabilite je v tom prípade asi lepšie riešiť reverznú osmózu a vodovodnú vodu miešať s vodou z RO.
V tomto smere ti lepšie poradia miestni "high-tech" akvaristi, ja CO2 nepoužívam, takže mám iba teoretické znalosti.
V každom prípade, čo sa týka rastlín samotných (resp. ich fyziológie), tvrdej vody sa netreba báť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2020 14:28 Fuga Re: larix
Co2 chci dávkovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2020 12:42 Muž larix [1420] Re: Fuga
Odpoveď záleží na tom, či plánuješ rastliny dopovať CO2.
Ak nie, drvivá väčšina "akváriových" rastlín (napriek informáciám z atlasov a stránok producentov) toleruje vysokú celkovú tvrdosť (Mg+Ca) veľmi dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2020 15:47 Muž DH [335] Re: Fuga
Vallisnerie a kryptokoryny mají rady tvrdou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2020 15:29 Muž RAP [1555] Re: Fuga
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2020 13:10 Fuga
Zdravím, mám velmi tvrdou vodu (19,7 dH německé stupnice). Chtěl bych poradit jaké rostliny dát do akvária 240 litrů. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 20:00 Muž QQQ001 [23] Re: _ucx_
To byl preklep. No já mam akvarium poměrně hustě obsazené, takže bych to chtěl rostlinkam drobet ulehčit. Já myslím, ze CO2 určitě za těchto podmínek přivítají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 19:06 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: QQQ001
Anubiasy by měly snášet tvrdou vodu dobře. CO alias oxid uhelnatý alias carbon monoxide tam nepouštěj, otrávíš to a sebe taky. CO2 (carbon dioxide, oxid uhličitý) můžeš, ale pokud to nebudeš mít plné rostlin, tak rozdíl asi nepoznáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 19:04 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: QQQ001
Vyzkoušej Cryptocoryne, Vallisneria a na další použij vyhledávač v atlasu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 18:13 Muž jarovo [1695] Re: QQQ001
Jednoducho to vyriešiš reverznou osmozou a miešať to v pomere s kohutkovou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2020 12:16 Muž QQQ001 [23] – Hodnoty vody
Jaké rostliny mohu v této, podle mě ne moc dobré vodě , pěstovat? Děkuji za odpověď. popřípadě pomůže přidání CO?

Kohoutková: 4,38 celková tvrdost 4,38 [mmol/l] // pH 7,3 // 8,7 dusičnany [mg/l] // 40,4 hořčík [mg/l] // 109 vápník [mg/l].

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2019 22:49 Muž Kawasaki [2840] - AmerikaRe: Fogl
Mám dojem,že se zelené řasy tekutým uhlíkem nezbavíš. Ten zabírá spolehlivě na černou a štětičkovou. Změkčí vodu. Osmóza z druhé ruky se dá koupit za rozumnou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.11.2019 12:54 Fogl – Zelené řasy v tvdé vodě 30KH
Zdravím,poradí někdo?Kytky rostou dobře,ale zelená řasa roste před očima,za den třeba o 4 cm.
Dávkuji co2,pravidelně tekutý uhlík a řasy se nemůžu zbavit.
www.vakmb.cz/…
Jedná se o Dolní Slivno.
Děkuji za jakoukoliv radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2018 23:45 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: kajism
To je zajímavá tabulka. Hm. V okolí BA je voda tvrdší, než přímo ve městě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 22:23 Muž kajism [11] Re: JirkaŠčobák
Jirko, kdo ví, jak to s tvrdostí tvojí vody je. Podle tohoto dokumentu máte v Ružinově celkovou tvrdost "jen" 12 dGH:
www.bvsas.sk/…

PS: Bydlím v Brně a nechci přidávat CO2, tak furt řeším vhodné rostliny a jak je nakombinovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.05.2018 20:14 Maq
O dvou zdrojích vody v Praze vím. Tak jsem se podíval blíž, jak moc je ta voda z Káraného "skoro stejná" jako v Brně.
Brněnská voda není pouze tvrdá (tvrdší než z Káraného), ale jsou tam nejméně dvě vyložená neštěstí:
1) Skoro celá tvrdost je tvořená vápníkem (cca 100 mg/L), hořčíku je nepatrně (3 mg/L). Takže k dosažení nějakého rozumného poměru je nutno přidávat hromadu hořčíku, čili tvrdost dále zvyšovat.
2) Příliš moc dusičnanů (víc než 30 mg/L).
Je to jistě věc názoru, ale pokud jde o mě, než bych zápolil s takovými nedostatky nějakými jinými způsoby, lepší se mi zdá pořídit reverzní osmózu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.05.2018 09:58 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: snad
Echinodory, kryptokoryny, anubiasy, mechy, řasokoule, ceratophyllum, najas, ludwigia, lekníny, sagitaria, egeria, aponogetony.

Bratislavská voda má dGH 19-28 a rostou mi dobře taky:
Ottelia ulvifolia
Monosolenium tenerum
Pogostemon stellatus Octopus
Hygrophila difformis (nad vodou)
Valisneria gigantea
Lagenandra meeboldi
Saururus cernuus (potřebuje ale vyrůst nad hladinu)
Zosterella dubia
Heteranthera zosterifolia
Marsilea hirsuta
V malém množství mi žijí:
Barclaya longifolia
Pogostemon helferi
Hygrocotyle vulgaris
Bucephalandra sp.
V minulosti mi bujely:
Hygrophila corymbosa
Shinnersia rivularis

Samozřejmě bez CO2 a bez filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 09:12 Muž Jarry [1437] Re: snad
Měl jsem podobnou celkovou tvrdost (než jsem začal vodu ředit vodou z RO) a rostla v ní většina stonkovek, kromě těch náročnějsích (Pogostemony, náročnější Rotaly apod.). Echinodory rostly vyloženě dobře, stejně tak kryptokoryny. Asi bych nezkoušel Blyxu a různé kobercovky, s těmi jsem v takové vodě neuspěl s žádnou, po sundání tvrdosti na třetinu už šlo prakticky všechno. Počítej ale s tím, že hlavně stonkovky nebudou tak pěkné, jako ve vodě měkké.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 08:20 snad
Fotka k příspěvku Můžete mi prosím poradit konkrétní rostliny, které by v této vodě mohly prosperovat a hodily by se do akvária 200l? Díky moc.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 13:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Jája
Přesně toto jsem měl na mysli. ;-) palec
Pak nějaké "trápení", které rostliny spolu mohou růst, naprosto odpadá a není problém pěstovat šípatkovce s krytokorynami či zákrutichami a šípatkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 12:51 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: Toncek71
A co to udělat obráceně - vodu měnit jednou týdně a filtr čistit až se viditelně sníží průtok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 11:22 Toncek71 Re: Johan
Vodu jsem měnil a měním pravidelně,1/3 jednou za čtrnáct dní-tři nedele plus vzčištení filtru a vypraní molitanu na čerpací hlavě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 11:11 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Toncek71
To je tak, když se voda nemění pravidelně a né moc často. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2013 10:27 Toncek71
Mam takové zkušenosti,než jsem měl Afriku tak jsem měl společenské akva s ruznými rostlinami.V akva se mění chemizmus vody a podle toho některé rostliny jdou a některé ne,ale za nějaký čas se mně to otočilo a ty co se mně bujaře rozrůstaly tak začaly stagnovat,nebo i částečně odumírat a ty co nešly se pomalu rozjížděly.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2013 12:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Hanes
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2013 22:45 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Hanes
zkus kryptošky a vallisnerie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2013 22:29 Muž Hanes [0] Re: MonterMonty
tuto jsem už měl, ale vždycky mě u ní žloutly a upadávali listy... nevím proč, zezačátku rostly dobře a rychle ale pak přestali
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2013 21:57 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Hanes
Mám tvrdou vodu a tato mi doslova roste před očima i při nízkém osvtlení rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2013 21:54 Muž Hanes [0] – Rostliny pro tvrdou vodu
jaké rostlinky su mám vybrat do akvárka pro tvdou studniční vodu?? hlavně aby byli odolné...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 12:25 Žena meleri [12] - AmerikaRe: Marcel G
dik za zkusenost! za podobnou cenu bych ji chtela sehnat. snad to pak pujde lip....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.09.2013 11:20 Marcel G Re: Slav3k
Já jsem kupoval jednotku na reverzní osmózu za cca 1500,- Kč (dá se sehnat i levnější), ale musím říct, že některé výrobky nedokáží z vody odfiltrovat třeba dusičnany (NO3), takže tvrdost (vápník a hořčík) ti z vody odstraní, ale dusičnanů se třeba nezbavíš - záleží ale na výrobku. Jen málo prodejců u výrobků garantuje nějakou % účinnost (uvádí to sice na webu, ale ... znáš to). Já osobně mám doma také tvrdou vodu (GH 25-30, KH 15-17) a musím říct, že mi některé druhy rostlin dříve pravidelně po několika týdnech po vysazení odcházely (např. eleocharis parvula nebo některé stonkovky). Když jsem začal používat měkčí vodu, začalo se jim dařit (nic jiného jsem neměnil). Řadě rostlin se prý nedaří ve vodě s vyšší alkalitou (např. u eleocharis parvula má mít alkalitu do 10°dKH). Samotná tvrdost prý pro ně není takový problém jako ta zvýšená alkalita. Každopádně mě měkčí voda viditelně pomohla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 08:56 Muž Slav3k [23] Re: meleri
Já mám podobné zkušenosti no :) o osméze jsem uvažoval, musím se podívat kolik za to chcou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 07:36 Žena meleri [12] - AmerikaRe: dimmur
njno tak to mas dobry. jestli chces, zkus tu moji, :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 07:32 Muž dimmur [283] Re: meleri
mame stejnou tvrdou vodu, taky dela fleky atd....me rostliny rostou a nic do akva nepridavam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2013 07:26 Žena meleri [12] - AmerikaRe: dimmur
tenhle problem ma tady vic lidi, ptala jsem se i v mistnim klubu, nevim, jestli je to jen tvrdosti, nebo kombinaci tvrdosti a vysokeho pH, ale je to opravdu problem. byla jsem treba v brne na dovolene, a rika se, ze je tam tvrda voda, ale prisla mi ok. tady kdyz voda zaschne, tak vytvari bile fleky a kdyz treba vyperes pradlo a uschne ti, je tvrde jako prkno a drsne, pokud teda nepouzijes nejake ty chemikalie na zmekceni. nejsem chemik ale asi je v te vode prilis vapniku, nebo fakt jinak si to vysvetlit neumim.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2746x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/19043-rostliny-do-tvrde-vody