Stavba obřího akvária
0 11.06.2013 16:56 bichirr – Stavba obřího akvaria 7000L a víc
Dobrý den, do budoucna plánuji stavbu obřího akvaria. Čelní stěna sklo a ostatní stěny zděné. Předběžně 450x150x120 (DxVxŠ) možná větší. Téma je určené na rady, typy, odkazy a fotky od všech co rádi poradí. Jestli máte někdo zkušenosti prosím poraď te. Jak izolovat zadní stěnu, z čeho udělat pozadí, jak prosvítit tak velký sloupec vody, popřípadě čelní sklo.
Co se týče skla asi firma SKLOREX a ještě jeden odkaz
www.numa.sk/…
A klasika velké nádrže
Starší reakce
Já ceny Sklorexu a Fardy znám. Jinak jsem myslel že SK již neexistují a když to na českém webu nezmíníš, automaticky by to mělo být v CZK.

Ja som riešil akvárium ktoré ,ale bude dosť dlhé, u nás na sk sú možno horšie ceny... 30000sk nie čk, asi 1000e.
www.sklorex.cz/… Samozřejmě, je k tomu i certifikát kvality, který má firma udělen, něco jako že ruči za použití kvalitních materiálu, je v tom i nějaké pojištění v případě následných povýrobních vad. Ale musím uznat mám od nich už dvě akva, bez vad, a naprostá spokojenost.
To je slušná nabídka. A jistě se zárukou a se vším všudy.
No a ještě kvalitnější firma, která vyrábí akva pro mně, mi dali nabídku na zhotovení akva 2500 L za nějakých 30000 tis., což si myslím, je ještě lepší, vše z 19mm skla.

Nevím kde bereš údaje, ale kvalitní firmy (to zn. trochu dražší) lepí 1000 l akvária běžně a to v cenách kolem 20 000,-.
Věřím, že se jedná o notně prodávanou technologii ... ale ... nafukovací a fóliové bazény si dokola taky kupuje hafo lidí, a jak praskají. Při takovémto rozměru bych tomu nevěřil, a při menším si radši připlatím za jinou technologii. Neříkám že to nevydží, ale z mého pohledu to má celou řadu nevýhod. Jak při technologických postupech, tak při používání.
Pozn.: Pokud se někdo rozhodne takovou nádrž vyrobit nebo užívat, má pro ni předem připravené místo a těžko s ní bude hýbat. Můj osobní názor na nosnou konstrukci je ... beton - třeba skořepina. Jsem zastáncem jistoty.

Treba si asi ujasniť rozdiel medzi hydrostatickým tlakom a namáhaním na ťah...
uchoLV napsal:silikónový spoj o ploche 0,5cm2 musí v hĺbke 1m odolávať tlaku len 0,05kg Tak konkretne. Tohle je ta blbost.
Silikon ma 15-25 kg v tahu na cm2.
uchoLV napsal:sklenená doska vydrží oveľa väčší tlak ako 0,1-1-10kg(štvorček skla 1*1cm na ňom 10kg závažie...nič sa nestane)
Toto mozno plati len ak je to "polozene" -teda dno.
Potom ti vychadza ze mozes polozit na 10x10 cm tonu

Teoreticky to vydrzi -ale to nie je celne sklo.
filipsi napsal: Takovy jako pises nize. ALE - jake budou sily pusobici na 2cm siroke spoje akva s celni stenou 2x1m? Na celni stenu 1000kg, na kazdy cm2 spoje uz 1.25kg. A to jsem sily proste zprumeroval. A to je to, v cem se mylis.
Prepáč, ale vôbec tomu nerozumiem. Ak to mam chápať tak ,že si ten celkový tlak rozpočítal na dĺžku spoju už sa nerozprávame o (hydrostatickom)tlaku ,ale o ťahu... neviem niesom promovaný fyzik , pracujem len so stredoškolskou fyzikou ,ale každopádne si myslím ,že problém je vždy v ohybe skla. (predstavme si akvárium hlboké 1m ale s dnom 1*1cm)ak dokážeme zabrániť ohnutiu skla a jeho prasknutiu môžeme stavať akváriá aj zo 6mm skla.sklenená doska vydrží oveľa väčší tlak ako 0,1-1-10kg(štvorček skla 1*1cm na ňom 10kg závažie...nič sa nestane)
Edit: Tak isto spoj zo silikónu vydrží podstatne väčší !tlak! ako 10kg bez poškodenia. Keď zlepíme dva kúsky skla cm2 silikónu a bude sa ich snažiť od seba odtrhnúť už nehovoríme o tlaku ,ale o ťahu...
Takovy jako pises nize. ALE - jake budou sily pusobici na 2cm siroke spoje akva s celni stenou 2x1m? Na celni stenu 1000kg, na kazdy cm2 spoje uz 1.25kg. A to jsem sily proste zprumeroval. A to je to, v cem se mylis.
Cena - jasne, proc ne. Kutilove to maji postavene jinak, proc ne, kdyz je bavi si s tim hrat. Ale pro me by staveni nadrze zadny pozitek nebyl, proto svuj cas do nakladu zapocitam, a zjistim, ze by pro me bylo mnohem levnejsi si ji nechat udelat.
Preto nahradím drevo oceľovom 4mm doskou

Nezničiteľné
Ono to je pekne... Lenze ak bude problem? Budes ho mat ty a "kopec hrdých staviteľov" sa bude iba smiat.
Podla mna je lepsie ked sa problemom "vyhnes". Predsa len drevo a voda? -nie je dobra kombinacia.
To je to isté. Keď by som si prečítal ,že akvárium po roku, dvoch ,piatich začalo tiecť nestaviam ho. Nahádzal som to do googlu aj s prívlastkom disaster, leaks, damage, problems... nič.
www.jonolavsakvarium.com/… iba kopec hrdých staviteľov a "zaručených" postupov
Co takhle zeptat se Zikyho na to 2500l akva, co mají v ZOO Braník? To má skleněnou také jen čelní stranu

Ked to beres takto - teda cenovo - tak je to vyhodnejsie.
Ale je otazne kolko rokov taketo akva vydrzi...
Ci bude presakovat? Alebo kedy bude presakovat? To ti neporadi ani nezaruci nikto -aj ked to bude "dobre" spravene...
1000l akva stojí tak okolo 30000 (komu sa ako podarí) , v prípade ,že sa na to človek podujme svojpomocne myslím ,že na tom môže celkom pekne ušetriť. A čím väčšie akvárium tým väčšia úspora. Nehovoriac o tom či by si našiel niekoho ,kto s čistým svedomím zlepí 3000l sklenené akva. Mne sa to nepodarilo ani na nete...
Uo urcite je to funkcne a realizovatelne.
Len nech to nema viac problemov ako uzitku... To potom clovek nic neusetri
Otazna je tiez zivotnost takehoto akva...
Aký je tlak na 1cm2 v hĺbke 1m?
Na jednu podstatnú vec tu akosi všetci pri tej teórii zabúdate, toto nieje žiaden prototyp, hoďte si do googlu plywood aquarium a vyhodí Vám to kopec realizácií. Pochybujem, že by všetci dookola opakovali zložitú stavbu nefunkčného akva. Stačil by jeden prípad obývačky plnej vody a bolo by...
V první řadě laminát je smrštivý takže už laminace uvnitř není to pravé.Pokud by něco podobného fungovalo s hydroizolací už by se vyráběly bazený atd.Lamice bazénů a nadrží na vodu se laminují na kopyto ,právě díky smrštivosti.asi nemá cenu tady rozebírat vady laminátu jako je osmóza(pronikání vody vrstvami laminátu)Pokud bych já dělal nádrž tak bych zvoli bazénovou technologii tj.Klidně z překližky udělat kopyto,nanést gel barva spec.poté už se nemusí použít drahá epoxidová pryskyřice,ale stačí vynilester cca 2-3mm nechat 24 hod odvětrat a potom lze použít i tu nejlevnější polyesterovou pryskyřici.Výstuhy dle velikosti nádrže kovové ,nebo pěnové.
Nikoho kamenovat nebudu. Diskutovaný řešení se mi zdá pouze zajímavý a nemyslim, že nereálný.
Ale pleteš se v nesourodosti fyzikálních vlastností překližky a hydroizolačních hmot. Tahle hydroizolace je mimo jiné přímo určená na OSB desky, sádrokarton, sklo... A rozdíl překližka a OSB deska zde zřejmě roli nekraje.
Jde pouze o počáteční krátký kontakt s vlhkostí v malym množství při prvním nátěru, což rozdejchá i náchylná dřevotříska. Při dalším vrstvení a po vyzrání už žádná vlkost nátěrem neprostupuje a deska je v suchu. Jak jsem už psal, jsou to izolace který odolávaj i tlakový vodě..
Ono se stačí podívat, jak funguje taková překližka při použití ve stavebnictví. Například jako ztracené bednění pod oplechování atik. Překližka je silně naimpregnována, avšak když příjde do styku s vodou, musí se s aplikací oplechování počkat kvůli jejímu dotvarování. Pokud se dostane do styku s jakouloůiv složkou na bázi cementu, což je valná většina hydroizolačních hmot, ztrácí své vlastnosti.
Nebo takové klasické bednění (šalování), viděl někdy někdo z Vás jak se taková deska chová při procesu hydratace betonu? Určitě ano. Roztáhne se a poté smrští. Cementová složka v betonu má i následky na její propustnost a zpětné použití (otáčkovost).
Je možné, že překližka pro výrobu akvária je vhodná, ale níže popsaným způsobem (odkaz) bych tomu příliš nedůvěřoval. A to se nebavím ani o nesourodosti fyzikálních vlastností překližky a hydroizolačních hmot, a je jedno jestli na cementové nebo jiné bázi. Možná však existují hmoty které neznám.
Tak, a teď mně zastánci překližek můžou ukřižovat.

Memyslim, že by bobtnání překližky a její reakce na jakoukoliv chemii měl bejt problém. Nevím co vše používají v odkazu, ale co např použití dvousložkové hydroizolace co se používá ve stavebnictví např. v koupelnách, izolace plochých střech a nádrží na vodu? S použitím bandážních pásů si poradí i s velkým pnutím v rozích, je vhodná pro kontakt s pitnou vodou a odolná tlakové vodě (jen teď nevým hodnotu).
Takže pokud se zajistí dostatečná tuhost rámu, aby v něm sklo mělo pevnou oporu a nedocházelo k průhybu (to si myslím že by mohla bejt největší slabina tohoto řešení), tak nevidím důvod proč by to nemohlo funguvat..
Něco podobného jsme před nějakou dobou řešili v práci výroba pontonu.Aby se nemusela vyrábět drahá forma tak bylo navrhnuto přelaminování překližky z obou stran.To bylo technologem zavrženo ohledně nabobtnání a roztržení.Nakonec se z překližky vyrobila forma a olaminovala potom se to vytrhlo a vyztužilo pu pěnou.
A nezajistí tohle ta epoxidová pryskyřice, kterou taky použili?
No jasně,Jenže laminát nikdy neuzavžeš ani pokud použiješ záverový gel a postupem času dojde k propuštění vody a nasáknutí překližky.V práci jsme používali specialní překližku vodotěsnou,ale jen na laminát kde nedošlo ke kontaku s voudou stačí vzdušná vlhkost.
V prvnim odstavci sveho "vypoctu" se zcela zasadne mylis.
(maly navod - spocitej si plochy skla, plochy spoju ...)
To ale není dřevotříska, použili silnou překližku myslím. Ta už je značně prosycená lepidlem a voda by se k ní vůbec neměla dostat.
Nijak roztrhá se to.
Ono by to nevadilo pokud by to nebyla dřevotříska ,která bobtná, pokud by se použila třeba deska pu pěny.Jina dřevotříska se běžně jako výstuha laminátu používá ,ale ne ve spojení s vodou.
Zajímavě využitá bazénová technologie.

Akorát by mě zajímalo, jak se ty desky na tu chemii budou tvářit za tři, čtyři roky.

Opravte ma ... V hĺbke 1m je tlak na 1cm2 len 0,1kg- z toho podľa mna jasne vyplýva ,že hlavný problém pri veľkých a hlbokých akváriách je ohyb skla spôsobený tlakom a nie tlak ako taký(silikónový spoj o ploche 0,5cm2 musí v hĺbke 1m odolávať tlaku len 0,05kg s čím by nemal byť problém-ak sa však sklo začne ohýbať a spoj je namáhaný na ťah sily sú podstatne väčšie)
ak teda staviam VEĽKÉ akvárium môžem sa vydať aj takouto cestou?:
namiesto investovania šialených peňazí do akvária so šialene hrubého skla budem postupovať takto:
1)pozváram ocelovú klietku z profilu -tá bude niesť celú silu ohybu
2)do klietky vložím presnú povedzme drevotrieskovú debnu(bez jednej strany)
3)v debne postupne zlepím presne doliehajúce akvárium /iba jedna priehľadná stena bude z hrubého skla a aj tú tiež odbremením tým ,že bude prilepená na ocelový rám
pokúsim sa o nejaký nákres tejto mojej teórie/ak ma včas nepresvečíte ,že je to hlúposť
www.brentsmith-photography.com/… Dneska uz je lepeny spoj v perodrazke takmer na pevnostnej urovni homogenneho materialu, nehovoriac o trapezovej perodrazke. Folia moze byt kludne v prvotnom stave tekuta (2-3 zlozkovy nater).
Do domu by som si to dal, ale max. tak nenarocne sladkovodne akvarko, pri predstave ze sa mi vyleje niekolko tisicove (nielen v litroch ale aj v eurach) more to hranici zo samovrazdou

Amici to sice v klude stavaju ale na koraly, piesok a zivocichy si chodia autom k moru zdarma.
U nas si mozem skocit leda tak na riasy, kapre a bordel z fabrik.
Kdyby se postavila do rámu z L-profilu, dovnitř se dala nepropustná folie, tak by to mohlo fungovat. Do bytu bych si to nedal. Největší problém je pevnost spojů, to by ale vyřešil rám. Taky uchyceni skla bude zajímavé.
Něco podobného jsem viděl na fotkách ze ZOO BRANÍK. Bylo to plastové, majitel si to dělal sám a psal něco v tom smyslu , že je bude dělat na zakázku a prodávat. (pokud jsem to dobře pochopil) Reportáž i s fotkama o prodejně najdeš na stránkách akvarko nebo akvarista.

Drevotriesku nepouzivam na nic uz hodne dlho. Jedine na reproboxy kde kolikujem dokopy z vonku mdf zvnutra hola drevotrieska. Je to blato na polsky nabytok.
Na ""prenosne"" akva urcite preglejka, 20mm postaci odhadom tak na kubik vody, pri dobre premyslenom vystuzeni. Robili sme nieco z 30mm protismykovej preglejky, tabula 125x250cm stoji okolo 120 eur, hrubsia sa neda zohnat, je to neuveritelne silne a tazke

Ale nadrz na vodu som teda este nerobil, muselo by to mat zvnutra naozaj kvalitny nater vzhladom na to co to lepidlo v preglejke obsahuje

V porovnani zo sklom je to stale tretinova cena.
Takze 3 tabule preglejky a postavit to vonku kde nevadi ked rupne 3,5 kubika vody
Až taká hlúposť to byť nemusí, keď sa dajú robiť laminátové lode prečo nie akva z laminovanej drevotriesky...Ale predsa len, niečo prenosnejšie ako betónový bazén a overenejšie ako drevotrieska?...
Tak tu to mate napriklad z preglejky
www.akvamalawi.com/…
Neni vylucene to spravit aj z betonu ako bazen.
Neide mi ani tak o vzhľad, skôr o skresanie ceny enormného akvária (neviem tak 350*100*100).Ako laikovi mi to príde ,že tie tri steny nemusia byt nevyhnutne zo skla keď aj tak nebudú priehľadné... ak by boli povedzme ( akože ) z oceľovej tabule tak by to podľa mňa vyšlo podstatne lacnejšie ako 19mm supersklo.
Vsetky steny okrem prednej su z alternativneho materialu. Trebars z nepriehladnej (ciernej/modrej) plastovej dosky. Si myslim ze nejak velmi lacnejsie niesu, vyhoda je ze len tak nepraskne, ale netusim cim sa to lepi.
Skor by som riesil celosklenene akva s prednou stenou z optiwhite skla (neni zelene ale cire)

Vedel by mi niekto objasniť pojem neceloskleneného (hrozné slovo) akvária? Pochopil som to tak ,že od určitej veľkosti je to ekonomickejšia voľba ,kde ho zohnať ,aké sú asi ceny, je výroba veľmi zložitá ,alebo to zvládne "bežný"(prosím nech sa nikto neurazí) lepič akvárií? Z čoho je nesklenená časť?
Starší reakce
Milý uživateli Dest,
byl jste u nás doma před dlouhou dobou pro nějaké kořeny a snad i ryby na inzerát a o tomto akváriu jste hodně (a neurčitě) mluvil - s tím, že na některé otázky jste nebyl schopen vůbec odpovědět...
Mám dojem, že jste nám tehdy nasliboval i nějaké ryby, kontakty atd.
Od té doby se po Vás slehla zem, ani kontakty, ani ryby, ani vzkaz....
Nějak se mi to celé nezdá.... a začínám mírně pochybovat o existenci akvária...
( my jsme realizovali jen 2500 litříků

, ale to akvárko je k vidění i s výkladem o stavbě)
Starší reakce
Taky mě to láká tak velký... jenže cena je vyšší než sem počítal... nejdřív se musím stavit v bance až půjdu kolem..ale nemám co na sebe...hlavně škrabošku a kvér si nemůžu vybrat

Tak co, už jsou nějaké ty fotky.

Starší reakce
Koukám, že cca měsíc pryč a o tý tvý tři a půl tisícovce ani vidu ani slechu. Neříkej, že se furt rozmejšlíš jestli to fotit mobilem nebo ne.
Bude tohle všechno mít ještě nějaký pokračování nebo už je to definitivní konec?
Starší reakce
ještě doplním, že při takovém rozměru bych si sakra rozmyslel co za kytky budu dovnitř strkat..u svýho prdítka jsem rychle omezil rychlerostoucí z důvodu že každý týden vyhazovat kyblík kytek z balkona mě nebavilo..v přírodě je koloběh že jeden žere druhýho..na kytky by musel být predátor kterýho by v normálu udržoval další predátor a tak dokola...páč v tomhle rozměru furt protrhávat kyti to bych chtěl vidět...
a jsi li fotograf pak od tebe bych předpokládal profi fotky v presentaci..samotná fotka dá za tisíc slov..tedy ta pořádná....
I já bych šel touto cestou...Terčovci,neonky,L-sumci...To by byla nádhera..

Vytopit to na 30°C, pohled na hejno 60ks terčovců by neměl chybu

Souhlas s Isamikem

Ostatně, jak jsem psal již na začátku...Ale radši bych se zaobíral nejdřív techniku, vidím kryt narvaný světlama, zdroje určené pro moře, moje gusto tedy nejsou do modra přesvícené rostliny a ryby...A mám obavy že problém bude spíš nádrž uchladit než vyhřívat, výbojky dost hřejí a to obzvlášť takhle u hladiny a v krytu...A co ta filtrace?Přepad a nádrž pod akva?Nebude to tak jednoduché udělat z původního moře sladkou vodu...

Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 6 7
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 4089x