Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Trávník v tvrdé vodě?

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Trávník v tvrdé vodě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 13:02 Muž Kubaa [718] Re: Amatértom
Však právě proto ji nabízím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 12:57 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: Kubaa
Tu doporučuju všema deseti. Ale roste pomalu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 12:36 Muž Kubaa [718] Re: hadravam
nebo zkus Cryptocoryne parva :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 10:37 Muž hadravam [11] Re: vaclav
Tak díky za info.Byl jsem v ZOO Braník mají tak akvárium s Monte Carlem založeno asi před rokem a vypadalo že je to v pohodě.Já ho chci mít na celkem malé ploše tak to zkusím a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 10:24 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Tohle jsem zrovna v akváriu neměl ale běžně se koberce zakládají znova když přerostou nebo se příliš zahustí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 10:03 Muž hadravam [11] Re:
Takze kdyz se bude pravidelne strihat tak vydrzi?Tady na foru prave nekdo psal ze kobercovky se pouzivaji do akvarii ktera se treba za rok predelaji.Nechci cekat pul roku a pak to vyhodit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2018 09:35 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RE5PEKT
Začneš znovu, tak to nakonec v aquascapingu chodí, udělat vyfotit a zbourat a znova. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:28 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: vaaclav
A co pak s tím? To jde asi celé akvárko do háje, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:27 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
To určitě ne protože i když stříháš tak časem to stejně tak zhoustne že se ten koberec oddělí od substrátu. www.youtube.com/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:18 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Ták to není moc pro choleriky. :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:08 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: romant
To musíš stáhnout síťkou. Dobré je že tyhle rostliny vyplavou, horší je to z těmi které nevyplavou, jako třeba mechy nebo rostliny typu Lomariopsis lineata to je potom vopruz. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 09:01 Muž RE5PEKT [250] - Život je jeden z nejtěžších.Re: romant
Že by síťkou? stydim
EDIT: Na to bych teda ale měl nervy, já, kterej jsem línej se i holit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 08:52 R Muž romant [27987] Re: vaaclav
Jenom pro nás sedláky, jak se potopm řeší ten élent na hladině?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 08:51 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
Když se podíváš na kartu rostliny tak stačí kliknou na YouTube videa . :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 08:48 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hadravam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2018 07:16 Muž hadravam [11]
Nevím kde se zeptat tak to zkusím tady.Mám kobercovou rostlinu Monte Carlo a začíná se po asi dvou měsících slušně rozrůstat.Chtěl jsem se zeptat jak dlouho vydrží kobercovky v akváriu.Nebo co dělat aby vydrželi co nejdéle.Děkuji předem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 11:33 - Re: snehulda007
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 09:53 Muž snehulda007 [850] Re: prasan
Mohl by jsi sem hodit obrázek nebo odkaz ať vim co sháním? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.08.2013 09:44 - Re: snehulda007
Ide za svetlom.Ani 1W na liter ti ju neudrží pri zemi.Potrebuje presvietiť a to minimálne 1,5W/liter a viac.
Aby si to nemusel previazať,dostať v akva predajniach či záhradkárstvách také umelé účka na prichytenie.To by ti na čas hádam pomohlo,aby si to celé nemusel vyberať.
Ešte ma v tvojom prípade napadá,bodové svetlo z boku priamo pri nej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 09:42 Muž snehulda007 [850] Re: prasan
Myslíš ještě víc? Teď mám 0,75w na litr.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 09:34 - Re: snehulda007
U ricie je toto bežné.Povedal by som,že potrebuje ešte viac svetla aby ti ostala na mieste a neodumieral spodok.Ona sa k podkladu neprichytí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2013 08:48 Muž snehulda007 [850] – Riccia
Fotka k příspěvku Asi to nepatří úplně do tohohle vlákna,ale nechci zakládat nové...Nějak jsem nestihl posekat trávník :-) a potvora se "pustila". Má cenu to zkoušet nějak přivázat,aby se znovu chytla a nebo začí úplně odzačátku?Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 20:10 Muž milosak [66] - RostlinyRe: gargamel
V pouštění CO2 s předstihem před rozsvícením světla problem snad nebyl,ten předstih byl 3 hodiny a při pracovním tlaku 1,5 baru je reakce difuzeru
okamžitá.

Původně jsem chtěl tento problem vyřešit s tebou, ale pořád nebyl čas se pořádně
rozepsat, takže jsem šel krkolomnou cestou pokus - omyl a dnes je to víceméně OK

Pardon všem za OT .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 19:34 gargamel Re: milous
Stabilní CO2 je velmi důležité. Pokud jsi předtím nepouštěl CO2 dostatečně dlouho před světlem, mohla jeho nestabilita způsobit zhoršený růst rostlin a vznik řas. Ty jsou totiž na kolísání hladiny CO2 daleko přizpůsobivější. To by mohl být problém.
Tak vidíš, že to není všechno černo-bíle, za vším hledej souvislosti a snaž se poučit i ze zkušeností ostatních. Já si pravidelně projíždím prezentace nádrží a dívám se komu to funguje a komu ne. Časem zjistíš, že je všechno vlastně strašně jednoduché a vše spolu souvisí. Proto jsem to popsal i na rostlinna-akvaria.cz kde to snad někomu pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 19:17 Muž milosak [66] - RostlinyRe: gargamel
Osvětlení bylo pořád stejné 5 hodin výbojka 150 W HQ

Proud taky stejně velký (krásně dorazí na druhou stranu AK)a rozežene bublinky
CO2

Černý svědomí mám pouze v předchozím zvyšováním dávek fosforu, jo a vodu měnim
každý týden cca třetinu.

Souvislosti samozřejmě hledám pořád.

Jsem známý svítič+sytič CO2 :-)

edit:
ještě mě napadla jedna věc, změnil jsem časování CO2 a nyní jede ve dne v noci,
dříve na noc vypnuto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.06.2012 19:06 gargamel Re: milous
Ten žabí vlas URČITĚ nezmizel v důsledku toho, že jsi ubral CO2. Udělal jsi totiž další změny, kterých si nejsi vědom a ty vedly k potlačení žabího vlasu a zákalu.
Ve většině případů je právě zelená vláknitá řasa způsobena nedostatečným CO2 a špatným proudem. Popřemýšlej nad dalšími změnami, které si provedl. Dělat takové unáhlené závěry se většinou nevyplatí (do budoucna), musíš za všim hledat trochu větší souvislosti.
Provedl jsi určitě ještě jinou změnu, která situaci zlepšila. Tipoval bych buď zlepšení proudu, snížení osvětlení, větší výměny vody a odstranění nečistot v akváriu případně mohlo být přehnojeno v poměru k CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 18:56 Muž milosak [66] - RostlinyRe: gargamel
Zdravim Gargameli na rostl. akvariích mám nick Milosak.

Na úvod jenom připomenu, že jsem nikomu nic neradil, ale pouze prezentuji
svoje zkušenosti, z kterých si má právo vybrat každý i začátečník.

Rostlinná akvária mám přelouskaný komplet a v zásadě nemám vůbec nic proti
jejich obsahu - velmi povedený web, který tě stál určitě hodně volného času.

Opravuji tedy svoje tvrzení takto : Co ale u mě funguje na žabí vlas stoprocentně je nehnojit vůbec a ubrat CO2 mám to vyzkoušené a stojím si za tim!

Ještě k tomu snížení CO v mé nádrži v číslech z 40 na 20 potom zmizel z. zákal, po 14
dnech až měsíci žabí vlas kompletně.
A od příštího týdne začnu zase přidávat E. Life profito - opatrně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   20.06.2012 17:57 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: vaclav
Já píšu jak to FUNGUJE mě, co se má, nebo nemá..je mi srdečně jedno, já nikdy slepě nedodržoval dogmata a to nejen v akvaristice a zatím se mi to vyplácí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 17:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Deathbull
Už v tom dávnověku byly červené stonkovky...to je možná pro dnešní mládežníky velké překvapení.... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 16:09 R Muž vaclav [14593] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Deathbull
CO2 se má používat stále, nebo vůbec. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:40 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: LiborSprysl
To je pravda, kromě nádorů ze Staurogyne a Blyxy, nějaké Barclayi a ne úplně samorostoucích červených stonkovek tam mám samé rostliny z éry kdo nekrade okrádá rodinu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:37 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: gargamel
To přesně dělám..CO2 používám jen občas, většinou pokud přeženu sestřih a akva se mi nelíbí. Takže takhle to napsat také nejde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:26 Muž LiborSprysl [9015] Re: gargamel
Na sousedním webu jsme již o tom také debatovali...děkuji již jsem "požil", netřeba dvakrát. Do téhle debaty se zatáhnout nenechám, četl jsem odkazovaný text... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.06.2012 12:24 gargamel Re: LiborSprysl
Kdo tady psal, že je CO2 nutnost? Vůbec není nezbytné, ale platí to jen pro některé případy. Když budete svítit 1 W/l a nebudete přidávat CO2, rostliny neporostou a jejich úlohu nahradí řasy. Je to prostě rovnováha o které už tady bylo psáno hodně. Doporučuji vám přečíst si tento článek: www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:23 Muž LiborSprysl [9015] Re: Deathbull
Ovšem je otázka, zda máte v nádrži ty dostatečně "náročné" rostliny kolego... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:20 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: LiborSprysl
Já to mám takhle :)

Svítím 8-10 12-22 okolo 0.8 W/L, flákám odkalování, hnojím jen když vidím na kytkách něco co se mi nelíbí (většinou pár kapek komerčního hnojiva jako je třeba Ferropol..vydrží mi věčnost), vodu měním cca 40% jednou za dva týdny a všechny akva mají pouze minimum řas. Teda krom krevetí nudle tam je jen cladophora jinak se nic neudrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.06.2012 12:08 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kusma
Nikoliv milné, ale mylné jsou informace, že před třiceti lety byly k mání pouze rostliny, které nepotřebovalY k svému růstu světlo. Ovšem jak píšete, nebyl jste ještě ani v plánu, tudíž vás to ospravedlňuje smich (nikoliv zase tu snůšku hrubic...)
Ty teorie, že to bez céóčka nejde znám, létají po webech všude...Ovšem zatím jsem ještě nenašel seriozní texty o tom, jak mu kytky hynou, když do nich nepere céóčko a nehnojí. Ty "sycené" nádrže vykazují znaky džunglí, které je třeba obhospodařovat více než orná pole. Ovšem už před těmi třiceti lety existovaly "holandské nádrže", které fungovaly a "sycené" nebyly. Třeba to téma zvedne někdo z pamětníků a vypráší mi kožich, ale dalo se tehdy chodit i bez berlí.
Je tedy pravda, že se v těch časech dělala tří i čtyřvrstvá dna a byl to kumšt...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 12:01 gargamel Re: Martin71
Reagoval jsem jen na tento nesmysl od milouse:
Co ale funguje na žabí vlas stoprocentně je nehnojit vůbec a ubrat CO2
Jinak řečeno - když o tom nemám párů, tak raději neradím blbosti. Pak v tom mají začátečníci zmatek, když čtou takové nesmysly.
Jinak samozřejmě souhlas s Kusmou i Martinem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 11:52 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: LiborSprysl
No jo, aby se pán všeználek neozval...

Omlouvám se, jestli poskytnu opravdu milné informace, protože před 30 lety jsem ani nebyl v plánu... Ale před 30 lety byly k dostání opravdu ty nejméně náročné rostliny, které ani nepotřebovali přídavné světlo.

Taky můžu udělat akvárko bez absolutní techniky a světla za použití nenáročných cryptocoryn a vallisnérie, narvat tam pár ryb a je "rostlinné akvárium" na světě a z vlastní zkušenosti vím, že by tam řasy téměř nebyly.

Myslím ale, že v dnešní době má pojem "rostlinné akvárium" úplně jiný rozměr. Je jasné, že kdybych do akvárka nalil jednorázově litr hnojiva, tak mě čeká řasová pohroma. Na druhou stranu pokud budu svítit 1W/litr a nedám tam ani kapku hnojiva a cočka, tak mě řasy taky neminou.

Proto tvrdím, že pokud někdo chce mít rostlinné akvárium bez řas, musí testovat a testovat a testovat až najde ideální poměr všech živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 11:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: milous
smich Byli jsme na tom podobně, jen já bych ještě doplnil valisnerky a sagitarie smich Pravda, už tehdy jsem svítil zářivkou :-P Ale hnojily akorát ryby.
Ale jinak to myslím dost detailně popsal Martin71...
"Von" to teda pojal téměř vědecky...to já bych asi nedovedl...Všechno jsem tehdy okukoval v akvaristice v sousedství a za svůj vývoj vděčím především tehdejšímu šéfovi, panu Peřinkovi, který tomu na Pavláku velel. Jenže to bylo vše na základě pokus -omyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 11:29 Martin71 Re: gargamel
Proč potom renomované akvaristické firmy vyvíjejí hnojiva a CO2 systémy, když z toho rostou řasy?


Protože technika má akvaristům pomoci k rovnováze akvária. Je velkým omylem že technika obstará vše. Heslo nerostou vám rostlinky musíte dát kytkám co2 není to pravé. V každém akváriu dochází k látkové "výměně" ryby vs rostliny. Pokud je taková výměna narušena přihlásí se o slovo řasy. Zkráceně pokud máme v akváriu přiměřeně rostlin a příliš nesvítíme ryby dodají dostačující množství uhlíku, stejně tak makroživin (dusíku).Ostatní mikroprvky ve vodovodní vodě nemusí být tak je potřeba je dodat. V opačném případě pokud jsme zaměřením na zarostlé (rostlinné) akvárium kde je málo ryb a hodně světla tak technika (co2) pomůže s dodáním uhlíku. V případě hnojiv dusík dodáváme "uměle" stejně tak fosfát, který v normálním akváriu je dík existenci ryb. K rovnováze látkové výměny nám pomáhá i správná filtrace a pravidelná výměna vody. Pokud si někdo myslí že co2 nebo hnojivo zamezí růstu řas v přeplněném akváriu s filtrem který tak akorát čeří vodu je podle mne na omylu. S řasou se nejčastěji trápí začínající akvaristé po dvou třech letech se nakonec svoji získanou zkušeností dostanou na "vyvážené" akvárium které nakone funguje. Jde jen o to co přidat a co naopak ubrat. Hnojit nebo dodávat co2 jen proto že "franta" to napsal a podívejte jaké má akvárium je nesmysl. V každém akváriu jsou jiné podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.06.2012 11:03 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: gargamel
vyrábí to kvůli zisku smich ale to že to funguje je jiná věc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 10:38 gargamel Re: milous
Co ale funguje na žabí vlas stoprocentně je nehnojit vůbec a ubrat CO2
Proč potom renomované akvaristické firmy vyvíjejí hnojiva a CO2 systémy, když z toho rostou řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 08:44 Muž milosak [66] - RostlinyRe: LiborSprysl
Škoda, že jste svůj příspěvek více nerozvedl.

Před 30 lety jsem měl AK zarostlé kryptokorynami a mikrosoriem, kterým svítily
dvě 25 W žárovky.

Dnes mám s patřičnou technikou daleko větší možnosti (myšleno hlavně rostlinná AK)

A s použitím většího osvětlení,CO2 a s tím související větší potřeby hnojení
musí akvarista určitě víc balancovat v nastolení ROVNOVÁHY, v tom vidim
třeba pro sebe hlavní problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2012 06:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kusma
Všechny metody boje proti řasám jsou založeny na vyvážení 3 základních věcí: dodávání CO2, hnojiva a světla... píšete kolego...
Pokud uvážíme, že před třiceti lety žádná céóčka nebyla, sortiment hnojiv byl také poměrně dost omezený, pak problém s řasami bude asi v něčem úplně jiném...nebo se pletu? coze ano smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.06.2012 21:21 S Muž invalida [3881] Re: milosak
I změna směru proudění vody udělá svý :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 21:09 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Kusma
Moje zkušenost je vyloženě opačná.

Svítil jsem do AK nejdříve 10 hodin, potom došlo postupným snižováním až
na pouhých 5 hodin.
Přitom byla přizvednuta sv. rampa o 50 cm nahoru a nic z toho nepomohlo.

Radikální zlepšení nastalo po snížení dávek CO a vysazení komerčního hnojiva.

Nyní svítim znovu 10 hodin, ale bez hnojení.

Moje světlo je, ale sakra silný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 12:59 S Muž invalida [3881] Re: Kusma
já změnil jednu trubici a po víc jak 30 letech mám řasu..viditelnou ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 12:19 Muž Kusma [411] - RostlinyRe: milosak
Všechny metody boje proti řasám jsou založeny na vyvážení 3 základních věcí: dodávání CO2, hnojiva a světla...
Pokud se vše vyváží, přestanou být problémy s řasami - taky jsem s nimi poslední dobou bojoval a furt se snažil upravovat množství hnojiva a COčka... Pak jsem přišel na to, že hlavním problémem je světlo a to délka svícení (svítil jsem 12hodin) a nestíhal jsem tak dodávat dostatečné množství cočka a hnojiva.
Ideální je ubrat na světle (na čase, intenzitu bych neměnil) a nechat aktuální dávky hnojiva i cočka (ubrat na těch dvou faktorech opět jen pomůže řasám).
Je potřeba testovat, měnit, zkoušet...
Osobně můžu říct, že až po 2 letech co mám akvárko jsem přišel na ideální poměr všeho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2012 12:04 Muž milosak [66] - RostlinyRe: katterinecka
To si nedovedu dost dobře představit .........moje laborování a rádoby
výzkum :-) se závislostmi světla+CO+další hnojení na rovnováhu AK
vzniklo, až potom co jsem začal přidávat předchozí proměnné.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 2151x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17956-travnik-v-tvrde-vode